TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm hedefi doğrultusunda ilerliyoruz”
 Tarih: 31.05.2016 > 2 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında doğru temelde, adil ve gerçekçi bir zeminde çözüm hedefi doğrultusunda ilerlediklerini belirtti. Akıncı, “Kuşkusuz bu süreç dümdüz bir yol değildir, inişli çıkışlıdır” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “11 Şubat çerçevesi dışında başka bir şartı kabul etmem”
 Tarih: 30.05.2016 > 4 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 7. Lefke Ceviz Festivali açılışında yaptığı konuşmada, Anastasiadis “benzeri toplantılar bir daha yapılmayacak ve Akıncı da katılmayacak” şeklinde bir şartla masaya dönmeye çalışırsa kendisinin 11 Şubat çerçevesi dışında başka bir şartı kabul etmeyeceğini bilmesi gerektiğini de dile getirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerin terk edilmesi kesinlikle kabul edilemez”
 Tarih: 27.05.2016 > 14 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile İstanbul görüşmesine gösterdiği tepkinin aşırı ve ölçüsüz olduğuna işaret ederek “Umarım pozisyonunu yeniden gözden geçirir. Müzakerelerin terk edilmesi kesinlikle kabul edilemez” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Al Jazeera’den Ahmed Mansour’la yaptığı söyle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Cumhurbaşkanımız Kıbrıs’ta bir an önce çözüme ulaşmak amacıyla sürdürdüğü çabayı ikiye katlamaya hazırdır”
 Tarih: 26.05.2016 > 13 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, 2016’da çözüm hedefine ulaşmak için zamanı iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Kıbrıs’ta bir an önce çözüme ulaşmak amacıyla sürdürdüğü çabayı ikiye katlamaya hazırdır. Rum Liderliği’ni de fevri tepkilerle değil, aynı bilinçle hareket etmeye davet etmektedir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Akıncı-Ban görüşmesi Anastasiades'i öfkelendirdi”
 Tarih: 25.05.2016 > 16 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, önümüzdeki perşembe günü, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile yapacağı görüşmeyi iptal ettiği belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı BM Dünya İnsani Zirve Yemeğine katıldı, Ban'la görüştü
 Tarih: 24.05.2016 > 23 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler tarafından İstanbul'da düzenlenen ve Türkiye'nin ev sahipliğinde dün başlayan Dünya İnsani Zirvesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği akşam yemeğine katıldı. Akıncı’nın, Erdoğan’ın yemeğine katılmasına tepki gösteren Rum Lider Anastasiadis ise yemeğe katılmadı.

> Makalenin devamı

Seçim Sonuçlarının Rum Basınına yansımaları
 Tarih: 23.05.2016 > 21 kez okundu.

Kıbrıs Rum kesiminde dün geçekleşen seçimler kimi partiler için olumlu sonuçlar doğururken kimi partiler içinse hayal kırıklığına neden oldu. Rum kesiminde yayınlanan gazetelerin dün gerçekleşen seçimler hakkında öne çıkardığı en önemli unsurlardan biri de seçimlerin yüzde 33.20 oranındaki boykotu oldu. 179, 652 seçmenin seçimleri protesto etmek am

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Irkçılar Mecliste
 Tarih: 23.05.2016 > 23 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ta dün yapılan parlamento seçimlerinde Kilisenin desteklediği terör örgütü ELAM, bir önceki seçimlere göre oylarını iki katından fazla artırarak mecliste 2 milletvekili ile temsiliyet kazandı. Fanatik siyasilerden Yorgos Lillikas’ın partisi Vatandaşlar İttifakı ile bir süre önce DİSİ’den ayrılıp Ekologlar’la birleşen Eleni Theoharus’un

> Makalenin devamı

İkinci el dükkanları ve askıda kahve - Yurdagül ATUN
 Tarih: 20.05.2016 > 28 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ta en çok ilgimi çeken ikinci el satan dükkanların çokluğu. Süs eşyasından, giysiye, aksesuardan müzik enstrümanlarına ne ararsanız var bu dükkanlarda. En çok da giysi satılıyor. Ne alırsan 1 Euro olan da var, ünlü markaların ikinci elleri de…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KKTC-TC arasında suyun geçiş dönemi yönetimine ilişkin protokol imzalandı
 Tarih: 20.05.2016 > 27 kez okundu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’na katılmak için gittiği İstanbul’da TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yla suyun geçiş dönemi yönetimine ilişkin protokole imza koydu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: "Kıbrıs Türk halkının eşitliği kabul edildiği gün Kıbrıs’ta anlaşma olur"
 Tarih: 18.05.2016 > 37 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk halkını eşit ortak olarak kabul ettiği gün Kıbrıs'ta bir anlaşmanın olacağını vurguladı. Özgürgün, hükümet olarak Cumhurbaşkanının yürüttüğü müzakerelere destek verdiklerini ve Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, "Eşitlik temelinde bir anlaşma

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Suda fiyat belirleme kriterleri önemli”
 Tarih: 18.05.2016 > 31 kez okundu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, su konusunda, fiyat belirleme kriterlerinin ne olacağının önemli olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, bakanlık olarak bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını; Türkiye ile yapacakları istişareler sonrasında fiyatın netleşeceğini dile getirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Anastasiadis ’den ortak açıklama
 Tarih: 16.05.2016 > 40 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta 2016 yılı içerisinde kapsamlı bir çözüm anlaşmasına ulaşmak amacıyla önümüzdeki aylarda çabalarını yoğunlaştıracaklarını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye'den Rumlara sert uyarı: "Deniz sınırları tekrardan çizilecek"
 Tarih: 13.05.2016 > 47 kez okundu.

Türkiye, BM Güvenlik Konseyine bir mektup göndererek, Yunanistan ile Türkiye arasında Ege Denizinde bulunan sınırlarını, Kıbrıs Cumhuriyetinin Muhasır Ekonomik Bölgesinin sınırlarının tekrardan gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denktaş: "Rum tarafı sürekli masayı berhava edecek açıklamalar yapıyor"
 Tarih: 12.05.2016 > 47 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, "Son zamanlarda Rum tarafından sürekli masayı berhava edecek açıklamalar yapıyorlar ve bunu bizi suçlayarak yapıyorlar. " dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz Yüksek Komiseri’ni kabul etti
 Tarih: 12.05.2016 > 45 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İngiliz Yüksek Komiseri Damian Rederick Todd’u kabul etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ile Dışilişkiler Koordinatörü Deniz Birinci de hazır bulundu. Görüşme ile ilgili olarak basına herhangi bir açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “27 Mayıs buluşmasında mutabakatların ortaklaşa açıklanacağına ilişkin iddialar doğru değil”
 Tarih: 10.05.2016 > 49 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “liderler arasında 27 Mayıs’ta yapılacak görüşmede, bugüne kadar varılan mutabakatların ortaklaşa açıklanacağına” ilişkin Rum basını kaynaklı haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Liderlerin alınmış böyle bir kararı yoktur” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanının Türkiye ile birlikte sürdürdüğü müzakere sürecine destek veriyoruz”
 Tarih: 09.05.2016 > 53 kez okundu.

Türk Ajansı Kıbrıs’a konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Sayın Cumhurbaşkanı ile kesinlikle devletin üst düzeyinde bir tartışma yaşamayız, herhangi bir sıkıntıya neden olmayız. Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanının Türkiye ile birlikte sürdürdüğü müzakere sürecine destek veriyoruz. Bu süreçte de eğer sıkıntı veya görüş ayrılığı olursa, bunu da Say

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AB Komisyonu’ndan Türk vatandaşının vize serbestisine yeşil ışık
 Tarih: 05.05.2016 > 50 kez okundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen bir tavsiye kararı aldı. AB Komisyonu, Türkiye ile Birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu açıkladı.

> Makalenin devamı

Basın özgürlüğü bizde yok da, AB’de var mı? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 04.05.2016 > 63 kez okundu.

Gelin bu kez bir değişiklik yapalım. Basın özgürlüğü sızlanmasından vazgeçelim. Artık çok demode, çok karikatürize bir hal aldı bu durum. Hiçbir zulüm sonsuza dek payidar kalmadığı gibi, hiçbir yalan da gizli kalmıyor. Dünya gerek ulaşım, gerekse sosyal medya aracılığıyla küçüldüğünden, eski soğuk savaş teknikleri sökmüyor artık.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye tüm AB ülkelerine vize zorunluluğunu kaldırdı
 Tarih: 04.05.2016 > 61 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından vize uygulanan, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğunun kaldırılması hakkındaki karar TC Resmi Gazete'de yayımlandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Parlamentolar arasında karşılıklı ilişkiler dostluğa ve barışa hizmet eder”
 Tarih: 03.05.2016 > 80 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’de bulunan Azerbaycan Bağımsız Milletvekili Ganira Pashayeva’yı kabul etti. Siber, iki ülke milletvekillerinin karşılıklı ziyaretlerinin gerçekleşerek yüz yüze temaslar kurulmasının çok faydalı olacağına inanç belirterek, her ne kadar bu tip ziyaretlere karşı dışarıdan müdaha

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 1 Mayıs İşçi Bayramı ortak mitingle kutlandı
 Tarih: 02.05.2016 > 55 kez okundu.

İşçi sınıfının 130 yıl önce, günde 8 saat çalışma ve daha insanca çalışma koşullarının sağlanması için verdiği mücadelenin anısına kutlanan "1 Mayıs İşçi Bayramı" nedeniyle dün akşam ara bölgedeki Çetinkaya Sahası'nda ortak miting düzenlendi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakanlar Kurulu için güven oylaması bugün
 Tarih: 27.04.2016 > 64 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün “güven oylaması” gündemiyle toplanıyor. Cumhuriyet Meclisi'ndeki hükümet programı görüşmesinin önceki gece tamamlanmasının ardından UBP-DP Koalisyon Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu için bugün güven oylamasına gidiliyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “‘25 bin kişiyi vatandaş yapalım’ şeklinde bir durum söz konusu değildir”
 Tarih: 26.04.2016 > 114 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 25 bin kişinin KKTC vatandaşı yapılması iddiaları konusunda, “böyle bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün ara bölgede Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile yer alan görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına yaptığı açıklamada, basında yer alan 25 bin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
 Tarih: 26.04.2016 > 70 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya geliyor. Görüşme ara bölgede görüşmeler için tahsis edilen binada yer alacak. Liderler en son 19 Nisan’da bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: "Yeni dönem çok daha olumlu ve verimli olacak"
 Tarih: 22.04.2016 > 87 kez okundu.

Resmi temaslarda bulunmak amacıyla dün KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ilk resmi görüşmesini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapmasının ardından Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Nuland: “ABD çözüm için taraflara yardımcı olmaya hazır”
 Tarih: 21.04.2016 > 96 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, ABD’nin adada bir çözüme ulaşılması için taraflara yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu: "Kıbrıs meselesinin, kapsamlı bir siyasi çözüme kavuşturulması hedefine bağlılığımız devam ediyor”
 Tarih: 20.04.2016 > 102 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Kıbrıs meselesinin, adadaki iki halkın siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını temel alan adil, kapsamlı bir siyasi çözüme kavuşturulması hedefine bağlılığımız devam ediyor, her türlü desteği veriyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası
 Tarih: 20.04.2016 > 78 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan dün oy birliğiyle geçen “Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası”, ülke siyasetinin şekillenmesini sağlayan seçimlere yönelik köklü değişiklikler içeriyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yeni Hükümet kuruldu
 Tarih: 20.04.2016 > 101 kez okundu.

Ömer Kalyoncu'nun istifasını sunmasının ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ve bağımsızların desteğiyle oluşturdukları yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Akıncı, tarafından onayladı. Özgürgün yaptığı açıklamada, yeni hükümette yer alan Bakanlar Kurulu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi’nde
 Tarih: 16.04.2016 > 88 kez okundu.

"Adalet ve Barış için Birlik ve Dayanışma" temasıyla düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. Zirvesi, ilk kez bu derece yoğun katılımla İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Bosna-Hersek, KKTC, Rusya Federasyonu ve Tayland'ın gözlemci ülke olarak yer aldığı zirvede; Kosova, Belarus ile Kırım Tatarları ve Suriye muhalefeti de özel davetliler arası

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “2004’e göre pek çok unsur çözüm olasılığını artırıyor”
 Tarih: 14.04.2016 > 83 kez okundu.

Almanya temaslarını çerçevesinde, önceki akşam Friedrich Ebert Vakfı’nın bürokrat, akademisyen ve sivil toplum örgüt temsilcilerine yönelik düzenlediği “yuvarlak masa toplantısında” konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, , Kıbrıs sorununun çözüm olasılığına inandığını, 2004’e göre pek çok unsurun çözüm olasılığını artırdığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ UBP Parti Meclisi Özgürgün’ü yetkilendirdi
 Tarih: 12.04.2016 > 96 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ü, DP UG ve bağımsızlarla koalisyon hükümeti kurma çalışmaları yapmak üzere yetkilendirdi. UBP Genel Merkezi’nde yaklaşık 2 saat süren toplantıda, Özgürgün bilgilendirme yaptı, parti meclisi üyelerini dinledi. Toplantı sonrası Özgürgün basına açıklama yapmadı. UBP Parti

> Makalenin devamı

8 Nisan 2016 Yabancı Basın 8 Nisan 2016 Gazete Ön Sayfaları KKTC GÜNDEMİ (HİZMETE ÖZEL)
 Tarih: 08.04.2016 > 95 kez okundu.

Akıncı: “Bölgedeki yer altı kaynaklarının ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi bütün taraflara kazanç sağlayabilir” Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs açıklarındaki ve bölgedeki yeraltı kaynaklarının, ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi sayesinde bütün tarafların aynı anda kazançlı çıkacakları bir denklem kurulmasını

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bölgedeki yer altı kaynaklarının ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi bütün taraflara kazanç sağlayabilir”
 Tarih: 08.04.2016 > 101 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs açıklarındaki ve bölgedeki yeraltı kaynaklarının, ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi sayesinde bütün tarafların aynı anda kazançlı çıkacakları bir denklem kurulmasının mümkün olabileceğini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta çözüme ulaşılmasıyla, bölgesel işbirliği alanı da açılacak”
 Tarih: 07.04.2016 > 100 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta adil federal kalıcı bir çözüme ulaşılması halinde, iki toplumun barış içinde geleceğe kavuşmasının yanı sıra, bölgesel işbirliği alanının da açılacağını belirtti.

> Makalenin devamı

Devlet verip azınlık olmak! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.04.2016 > 105 kez okundu.

İç siyasete yoğunlaşmamız yüzünden çok önemli bir konuyu üstünkörü geçiştiriyoruz. Rumların 4 Rum’a bir Türk olacak şekilde hayata koymaya çalıştıkları, bizimkilerin “sayıda anlaştık” diyerek halel getirmedikleri anlaşmanın Kıbrıs Türkünü azınlık statüsüne sokma gayretinden başka bir şey olmadığını ve hatta Rumların bu ülküyü gizleme gereği de duy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Talat: "CTP halkımızın, ülkemizin çıkarları ve refahı için göreve taliptir"
 Tarih: 07.04.2016 > 110 kez okundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, CTP'nin yeni hükümet oluşum sürecinde göreve talip olacağını açıkladı. Talat, yeni hükümet oluşumu sürecinde tüm partilerle görüşeceklerini belirterek, temel hedefin halkın, ülke çıkarlarının korunacağı, refahı sağlayacak bir hükümet oluşumunu yakalamak olduğunu kaydetti.

> Makalenin devamı

Atun, CTP-UBP koalisyonunun parçalanma nedenlerini anlattı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.04.2016 > 99 kez okundu.

“Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderliğini ele geçirmek istediler” Yurdagül ATUN • “Ya Hüseyin Özgürgün’ün başbakanlığında bir hükümet olur, ya da UBP onuruyla ana muhalefet görevini yapar” • “Ortağımız, Türkiye ile işbirliğiyle sonuçlandırılması gereken her ana konuyu değerlendirerek muhalefeti örgütlemiş, bunu Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümet krizi
 Tarih: 07.04.2016 > 108 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi'nin önceki gün aldığı koalisyon hükümetinden çekilme kararının ardından UBP'li 5 bakan bugün, Başbakan Ömer Kalyoncu'ya istifalarını sunacak. Koalisyon ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi de akşam saat 19.00'da toplanarak atılacak adımları belirleyecek. Başbakan Kalyoncu, bu toplantıda alın

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Kıbrıs meselesinde kararlılığımız sürüyor"
 Tarih: 04.04.2016 > 112 kez okundu.

Brooking Enstitüsü'nde düzenlenen panelde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kıbrıs meselesinde Anavatan ve garantör ülke olarak Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi yönündeki kararlılığımız sürüyor. Önceliğimiz Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve meşru haklarını teminat altına alacak şekilde, bu y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Kesinlikle doğru yönde ilerliyoruz”
 Tarih: 31.03.2016 > 112 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen müzakereler çerçevesinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek haftalarda çözümlenmesini istedikleri bazı konuları yeniden değerlendirdi. “ Kesinlikle doğru yönde ilerliyoruz” diyen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Dan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhubaşkanı Akıncı, Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’la görüştü
 Tarih: 31.03.2016 > 110 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’la görüşmesinin, AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtt

> Makalenin devamı

Gökçebel’e dava açılmalı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 31.03.2016 > 112 kez okundu.

Bağımsızlık mücadelesinin efsane ismi Kırım Tatar Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıbrıs Türkü’ne önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin kıymetinin bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Kırımoğlu, “Biliyor musunuz, Kırım Türkleri arasında 1943 doğumlular yok denecek kadar azdır. O yıl doğan çocukların çoğu göç yollarında ölmüştür. Bugün

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Doğal gaz geleceğe ait bir tasarruf, akılcı davranılmazsa gerginliklere neden olabilir”
 Tarih: 31.03.2016 > 109 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, doğal gazın geleceğe ait bir tasarruf olduğunu, akılcı davranılmazsa bu konuyla ilgili gerginlik olabileceğini kaydederek, “Geçmişte bunlar yaşandı. Bunların olmaması için dikkatli davranılması gerek” dedi. Rumların doğal gazı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik alanı olarak gördüğünü belirten Akıncı, “Bu konuda her iste

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Güney Kıbrıs hidrokarbon araştırmaları için üçüncü tur ihalesine çıktı
 Tarih: 28.03.2016 > 135 kez okundu.

Rum Hükümeti’nin sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisindeki 6, 8 ve 10’uncu parsellerde hidrokarbon araştırmaları yapılmasına yönelik üçüncü tur ruhsat ihalesine çıktığı haber verildi. Rum Simerini gazetesi, Rum hükümetinin AB Resmi Gazetesi aracılığıyla üçüncü tur ihalenin başladığına dair resmi açıklama yaptığını yazdı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Pittella ile görüştü
 Tarih: 26.03.2016 > 131 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü. Görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ve Dışilişkiler Koordinat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, terör saldırılarını kınadı
 Tarih: 23.03.2016 > 136 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, son dönemde dünyanın değişik yerlerinde yaşanan ve çok sayıda can kaybına neden olan terör olaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Yakın tarihte Ankara, Paris ve birkaç gün önce de İstanbul’da masum sivilleri hedef alan hain terör saldırılarına bugün (dün) Brüksel’de bir yenisinin eklendiği belirtilerek, söz konusu saldırılar şidde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sizopulos : “Anastasiadis’in tartıştığı çözüm planı, halkın 2004’te reddettiğiyle birebir aynı”
 Tarih: 22.03.2016 > 131 kez okundu.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, dün bir kez daha, Rum Ulusal Konseyi’ne ait yeni tutanaklar yayınlayarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in müzakerelerde tartıştığı çözüm planının, 2004’te Rumların reddettiği planla birebir aynı olduğu iddiasında bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarına aykırı ve rencide edilici hiçbir unsur yok”
 Tarih: 21.03.2016 > 131 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında Brüksel’de önceki gün varılan mutabakatın olumlu olduğunu, bu mutabakatta Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarına aykırı ve rencide edici hiçbir unsur bulunmadığını açıkladı. Akıncı, tam tersine bunu olumlu olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır: "Sırf bir AB üyesi ülkenin kaprisiyle bu yapının bozulmasına izin verilmemeli"
 Tarih: 17.03.2016 > 175 kez okundu.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Rum lider Nikos Anastasiades'in, Türkiye'nin ülkesini tanımaması halinde, yeni fasıl açılmasına onay vermeyeceğine yönelik açıklamasına da değinen Bozkır, "Sırf bir fasıl açmak için Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tanınması söz konusu değil" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Türkiye, Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmezse başlıkların açılmasına rıza göstermeyeceğiz”
 Tarih: 16.03.2016 > 151 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, Türk başlıklarının açılmasına rıza göstermeyeceklerini söyledi. Rum haber kaynaklarına göre, Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşen ve görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atalay ve Porfyrios, İnsan Hakları Konseyinde konuştu
 Tarih: 16.03.2016 > 142 kez okundu.

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay ve Kıbrıs Kilisesi adına Başpiskopos Hristostomos’u temsilen Piskopos Porfyrios, katıldıkları Birleşmiş Milletler 31’inci İnsan Hakları Konseyi oturumunda birer konuşma yaptılar. Atalay ve Porfyrios, oturum çerçevesinde 11 Mart’ta düzenlenen Dinler Arası İletişim, Dini Özgürlük ve Barış Sürecine Katkı başl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerde uzlaşılan konuların, ortak anlayışların, birlikte açıklanmasına açığız”
 Tarih: 14.03.2016 > 127 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı olarak müzakerelerde uzlaşılan konuların, ortak anlayışların, birlikte açıklanmasına açık olduklarını söyledi. Akıncı, müzakereler çerçevesinde geçtiğimiz Cuma günü, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, müzakerecilerin çalışmaları gö

> Makalenin devamı

Theoharus’un sözleri tırıs gitti - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.03.2016 > 137 kez okundu.

Sosyal medyada müthiş organize bir algı operasyonu yürütülüyor Türkiye’ye karşı. Türkiye Kıbrıslı Türklerin her şeyine karışıyor, iradelerine saygı göstermiyor, boynuna ilmiği bağlamış istediği yere sürüklüyor gibi… O yüzden nasıl olursa olsun bir çözüm şart! Hele Türkiye bir gitsin de gerisini sonra konuşuruz mentalitesi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Güzelyurt masada değil”
 Tarih: 12.03.2016 > 134 kez okundu.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakere masasında Güzelyurt konusunun olmadığını, toprak ayarlaması ve bölgesel konuların en son aşamada görüşülecek konular olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Kıbrıslı Türkler çözüm sürecine ne kadar destek verdiklerini, uluslararası arenada kendileri dile getirmeli”
 Tarih: 12.03.2016 > 139 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıslı Türklerin çözüm sürecine ne kadar destek verdiklerini, sürece ne kadar katkı sağladıklarını, nasıl zorluklarla karşılaştıklarını, istek ve hedeflerini uluslararası arenada kendilerinin dile getirmesinin önemli olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu: “Kıbrıs'ta çözüme çok yakınız”
 Tarih: 12.03.2016 > 135 kez okundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu, "Gerek Ege sorunlarında gerek Kıbrıs’ta çözüme çok yakınız" derken, Yunan Başbakan Çipras, "Kalıcı çözümde hemfikiriz" dedi. İki Başbakan düzenledikleri ortak basın toplantısında Kıbrıs konusu ile ilgili de açıklamalar yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: "Kıbrıslı Türklerin insan haklarını savunmak, onları kendi kimlikleriyle dünyaya kavuşturmak masadaki esas hedefimizdir"
 Tarih: 12.03.2016 > 128 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, "Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulma çabalarımızın müzakere masasında devam ettiği bu dönemde, elbette Kıbrıslı Türklerin insan haklarını savunmak, onları kendi kimlikleriyle dünyaya kavuşturmak masadaki esas hedefimizdir" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Mevcut süreç öncekilerden farklı”
 Tarih: 12.03.2016 > 136 kez okundu.

Mevcut sürecin öncekilerden farklı olduğunu her iki liderin de birbirini suçlamaktan kaçınarak, yolu birlikte yürümeye çalıştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm inancının kaybolmaması için elinden geleni yapacağını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır: “Kıbrıs sorunu, Suriye krizinden daha çözümlenebilir durumda”
 Tarih: 06.03.2016 > 158 kez okundu.

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs meselesinin yakın zamanda çözüme kavuşmasını ümit ettiklerini belirterek, içinde bulundukları zamanı; “Kıbrıs sorununun çözümlenebileceği en uygun zaman dilimi” olarak nitelendirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma” imzalandı
 Tarih: 06.03.2016 > 146 kez okundu.

“Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma” Ankara’da imzalandı. Çankaya Köşkü’nde basın huzurunda imzalanan anlaşmaya Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu ile Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu imza koydu.

> Makalenin devamı

Sağlık Bakanlığı bu merkezleri denetliyor mu? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 06.03.2016 > 144 kez okundu.

“Ben bu haberi niye beklettim” diyerek kafamı vurduğum çok olmuştur. Yine aynısı oldu. Gerçi benimkisi bekletmek sayılmaz. Adım başı açılan merkezleri ve Türkiye’deki reklamlarını görünce, ülkedeki tüp bebek merkezlerini aramış, kendileriyle röportaj yapmak istediğimi söylemiştim. Bundan üç sene önce olduğu gibi, yine “biz filancaya bağlıyız. İzin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, ABD’de KKTC lehine sonuçlanan davayı değerlendirdi
 Tarih: 06.03.2016 > 155 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Rum Michali Toumazou ve Amerika’da ikamet eden bir grup Kıbrıs asıllı Rum’un, KKTC aleyhine Washington’da District Court of Columbia’da açtığı davanın sonucu değerlendiren bir açıklama yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kalyoncu Ankara’ya gidiyor
 Tarih: 06.03.2016 > 140 kez okundu.

Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’den borularla gelen suyun yönetimi konusundaki anlaşmayı imzalamak üzere bu gece Ankara’ya gidiyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kayıplar konusu ortak acımızdır”
 Tarih: 29.02.2016 > 161 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kayıplar konusu ortak acımızdır” diyerek, Kıbrıs Türk tarafı olarak askeri bölgelerde olası 30 gömü yeri konusunda gösterdikleri olumlu tavrı bundan böyle de sürdüreceklerini vurguladı. Akıncı, “Son zamanlarda gündeme gelen Paşaköy’de gömülü olup da daha sonra yerleri değiştirildiği iddia edilen 100 Kıbrıslı Rum kayı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Fransa’nın AB Bakanı’nı kabul etti
 Tarih: 27.02.2016 > 162 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün, Fransa AB Bakanı Harlem Desir’i kabul etti. Görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşama yanı sıra, AB’deki ve bölgedeki gelişmeler ele alındı. Kabulde Desir’e, Fransa’nın Lefkoşa Büyükelçisi René Troccaz eşlik ederken, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Müzakere Heyeti Üyesi Erhan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye, KKTC’nin su konusundaki değişiklik taleplerini kabul etti
 Tarih: 25.02.2016 > 182 kez okundu.

Başbakan Ömer Kalyoncu, KKTC’nin su konusundaki taslak anlaşma metnine ilişkin değişiklik taleplerinin Türkiye tarafından kabul edildiğini açıkladı. TAK’a açıklama yapan Kalyoncu, Bakanlar Kurulu’nun yarın (bugün) toplanarak taslağın yeni halini onaylayacağını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Failler en erken zamanda bulunarak yargıya intikal ettirilmeli”
 Tarih: 23.02.2016 > 180 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’taki Denya Cami’sinin kundaklanmasını kınadı. Bakanlık, Rum yetkililerinin olayların akabinde soruşturma başlatmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Bununla birlikte, geçmiş tecrübelerimizden hareketle, başlatılan soruşturmanın daha önce gerçekleştirilen benzer saldırılarda gözlemlendi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denya’daki tarihi cami kundaklandı
 Tarih: 22.02.2016 > 185 kez okundu.

2013 yılının Ocak ayında saldırıya uğrayan ve Kültürel Miras Teknik Komitesi, Avrupa Birliği ve BM Kalkınma Programı ortak çalışmaları çerçevesinde restore edilen Denya’daki tarihi Denya cami dün sabah kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yeniden kundaklandı. Akıncı: “İnsanlık suçu işlendi, en ciddi şekilde cezalandırılmalı”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası doğrudan Juncker’e bağlandı
 Tarih: 18.02.2016 > 178 kez okundu.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası (Task Force for the Turkish Cypriot Community) doğrudan AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in sorumluluğu altına alındı.

> Makalenin devamı

Gavura kızıp oruç yiyoruz - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.02.2016 > 180 kez okundu.

“Kimi insanları her zaman, bütün insanları kimi zaman kandırabilirsiniz ama tüm insanları her zaman kandıramazsınız” demiş Abraham Lincoln. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf hatırlattı bu sözü… Vücudunun görünen tüm yerleri dövmeli, mini etekli sarışın hanımefendi eğilmiş, minik ama zayıflıktan daha da minik görünen bir çocuğa elindeki pet ş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eroğlu: “Garantilerin devamından taviz verilemez”
 Tarih: 17.02.2016 > 164 kez okundu.

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmadan devamının, Rum tarafının niyetleri ve dünyada yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda Kıbrıs Türk halkı için vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Eroğlu, "garantilerin devamından taviz verilemez" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Yararlı görüşmeler yaptık”
 Tarih: 16.02.2016 > 185 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı. Siber, Genel Kurul’da yaptığı açıklamada Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yapılan ziyarete ilişkin olarak yararlı bir görüşme yaptıklarını ve memnun ayrıldıklarını vurguladı. Siber,“Parlamentolararası işbirliği ve dostluk, her iki tarafta da olumlu yansır” diye

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Müzakerelerde tıkanıklık yok”
 Tarih: 15.02.2016 > 197 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde tıkanıklık olmadığını ancak zor konuların görüşüldüğüne vurgu yaparak, müzakerelerin hızlanması için müzakerecilerin daha çok çalışacağını kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kayıp Şahıslar konusunda liderlerden ortak çağrı
 Tarih: 11.02.2016 > 166 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis, kayıp şahısların bulunmasına destek için ortak mesaj verdi. Akıncı ile Anastasiadis’in geçtiğimiz aralık ayında birlikte ziyaret ettiği Antropoloji Laboratuarı’nda hazırlanan ve kamu spotu olarak yayınlanacak videoyla, kayıp şahısların gömü yerleriyle ilgili bilgisi olanların, bu bilgi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgür: "Önerilerimizin özü imzalayacağımız hükümetler arası anlaşmanın içeriğinde yer almaktadır”
 Tarih: 10.02.2016 > 192 kez okundu.

Maliye bakanı Birikim Özgür, "Başbakanımızın çeşitli çevrelerle birlikte çalışarak ortaya çıkardığı önerilerin özü çok büyük bir çoğunlukla Türkiye ile imzalayacağımız hükümetler arası anlaşmanın içeriğinde gelinen aşamada yer almaktadır” dedi. Hükümet adına Ankara'da temaslarda bulunan Özgür, Atun, Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali

> Makalenin devamı

Suyun tadı kaçtı! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 09.02.2016 > 188 kez okundu.

Türkiye’nin, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alarak Kuzey Kıbrıs'taki Geçitköy Barajı'na aktardığı ve 1.6 milyar Türk Lirasına mal olan su projesi sabırları da taşma noktasına getirdi. 2010 yılında imzaların atılmasına, 2013-2015 ekonomik protokolünde kimin yöneteceği açık açık belirtilmesine rağmen, çalışmaların sürd

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı :“Müzakere sürecine zarar verecek her türlü davranıştan uzak durmak gerekir”
 Tarih: 09.02.2016 > 169 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde olumlu gelişmeler ve yakaladıkları bir ivme bulunduğunu, buna zarar verecek her türlü davranıştan uzak durmak gerektiğini belirtti. Kıbrıs konusunda yapılan açıklamalarda dikkatli davranılması gerektiğini kaydeden Akıncı, liderlerin kendi pozisyonlarını açıklama özgürlüğüne sahip olduğunu, f

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Henüz uzlaşma sağlanmayan konularda uzlaşı varmış gibi izlenim yaratmaya çalışıyor, bu doğru değil”
 Tarih: 08.02.2016 > 181 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in dün yayımlanan bir söyleşisinde tarafların üzerinde henüz uzlaşma sağlamadığı konularda da ortak uzlaşı varmış gibi bir izlenim yaratmaya çalıştığını, bunun doğru olmadığını vurguladı. Burcu, Rum tarafında Mayıs ayında yapılacak parlamento seçimlerine yönelik propaganda çalışmala

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Rum liderler sorumlu davranmalı”
 Tarih: 05.02.2016 > 186 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs sorununu çözmek adına müzakereler sürerken Güney Kıbrıs’ta seçim sürecine girildiğine dikkat çekerek, “Temennimiz bu süreçte sorumlu davranılması ve çözüm sürecine zarar verebilecek söylemler ve çarpıtmalardan uzak durulmasıdır” ifadesini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakereciler Brüksel’de Kıbrıs Türk tarafını AB mevzuatına hazırlama konularını görüşecek
 Tarih: 04.02.2016 > 181 kez okundu.

Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami ile Kıbrıs Rum Yönetimi Müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Kıbrıs Türk tarafını Avrupa Birliği müktesebatına hazırlama çalışmaları çerçevesinde teknik görüşmeler için bugün Brüksel’e günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Çolak Katar Eğitim Bakanı Al-Hammadi ile görüştü
 Tarih: 04.02.2016 > 189 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak Katar'daki resmi temasları çerçevesinde bugün de Katar Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Mohammed Abdul Wahed Ali al-Hammadi ile Katar Eğitim Bakanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile görüştü
 Tarih: 02.02.2016 > 218 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Doha’daki temaslarına dün de devam etti. Bakan Çolak ve heyeti, temaslarına Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al Thani’yi makamında ziyaret ederek başladı. Çolak, Al Thani’yi yeni kabinede yeniden Bakan olarak atanması münasebetiyle tebrik ederek, Bakan Al Thani’ye Kıbrıs’ta şu anda

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Çolak, Doha’ya gitti
 Tarih: 01.02.2016 > 199 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti. Bakan Çolak’a Doha temasları sırasında Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kemal Köprülü ve Özel Kalem Müdürü Hüseyin Özel’in yanısıra KTTO Başkanı Fikri Toros ve KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Çavlan Paralik de eşlik ediyor.

> Makalenin devamı

Hadi bavulları toplayın KKTC sizi bekliyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2016 > 205 kez okundu.

Dün, KKTC üzerine bir yazı yazmış ve turizmine değinmiştik. KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun da görüşlerine de yer vermiştik. Yazımızın bir bölümünde ortaya koyduğumuz görüşlerimizi de sizlerle paylaşmış ve “Eğer Türkiye’den KKTC’ne tatil için yoğun çaba gösteriyorsa ve başarılı olmak istiyorsa çeşitli etkinliklere imza atması ve Türkiye’den ST

> Makalenin devamı

KKTC turizmde yeni bir Dönem başlatıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2016 > 205 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) önümüzdeki turizm sezonuna iddialı hazırlanıyor. Adada yeni bir dönem başlatılacağına vurgu yapan KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun hedefinde Türkiye’den gelecek konuklar bulunuyor. Sucuoğlu “Bu yıl Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’de imajının yeniden yükseltilmesi için atağa geçiyoruz. Anavatan’dan gelecek turistler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Kalyoncu: "Su konusuna ileriki günlerde son noktayı koyacağız"
 Tarih: 28.01.2016 > 215 kez okundu.

Başbakan Ömer Kalyoncu, önümüzdeki günlerde su konusuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümet yetkilileri ile bir araya geleceklerini ve konuyla ilgili son noktayı koyacaklarını bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, CHP Dışişleri Komisyonu üyelerini kabul etti
 Tarih: 28.01.2016 > 203 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, KKTC’de temaslar yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dışişleri Komisyonu üyelerini kabul etti. Görüşmede, CHP Dışişleri Komisyonu Başkanı Öztürk Yılmaz, kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda devam eden kapsamlı çözüm çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi almak istediklerini ifade ederek, CHP olarak yapabilec

> Makalenin devamı

“Beyaz Kimlik” zorbalığı - Yurdagül BEYOĞLU
 Tarih: 26.01.2016 > 199 kez okundu.

Yıllardır söyleriz, KKTC’de yaşayan bir yabancının vatandaşlık için niye kendini paraladığını ama bir kez daha anlatalım. KKTC’de çalışma izniyle kalmak bir Avrupa ülkesinde çalışma izniyle kalmaktan çok daha zordur. Zorluğun nedeni her yıl hastanelerden aldığınız raporlar, her resmi işte sizden istenen giriş çıkış dökümleri değildir sadece.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk toplumunun barışçı, çağdaş, rasyonel mesajlarını Davos’taki dünya platformunda seslendirme imkanı bulduk”
 Tarih: 25.01.2016 > 222 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunun barışçı, çağdaş, rasyonel mesajlarını Davos’taki dünya platformunda seslendirme imkanı bulduklarını kaydederek, “Burada geçirdiğimiz birkaç gün Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs’ın geleceği için yararlı oldu” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan’daki basın toplantısında Davos temaslarını değerlendirdi ve

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ban, Akıncı ve Anastasiadis ile Davos’ta bir araya geldi
 Tarih: 22.01.2016 > 224 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Davos’ta bir araya geldi. BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) tarafından yapılan açıklamaya göre Ban, görüşmenin iyi geçtiğini ve bunun her iki Liderle birlikte gerçekleştirdiği ilk görüşme olduğunu kaydetti. Ban, 2015 yılının Mayıs ayında başlad

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davos’taki 3’lü Zirve bugün
 Tarih: 22.01.2016 > 213 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Davos’ta üçlü zirve gerçekleştirecek. Görüşme sonrasında basına açıklama yapılması bekleniyor. Öte yandan, Akıncı, bugün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm sürecinde Türkiye’nin rolü önemli”
 Tarih: 20.01.2016 > 206 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu Davos’ta bir araya geldi. Bir saati aşkın süren görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı ile TC Başbakanı Davutoğlu, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacı ile sürdürülen müzakereler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Toplantı sonrası, Kıbrıs gazetesine açıklamada bulunan Akıncı, Kıbrıs ‘ta bulu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Davos’ta
 Tarih: 19.01.2016 > 224 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’nin Davos kentinde 20-23 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek “Dünya Ekonomik Forumu”na katılmak üzere bu sabah adadan ayrıldı. Akıncı, Davos’ta bulunacağı sürede BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile üçlü zirvede bir araya gelecek; Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Görüşmelerde mesafe alındı, ancak nihai nokta için daha aşılması gerekli konular var”
 Tarih: 18.01.2016 > 208 kez okundu.

“Tüm Kıbrıs Sendikalar Forumu”’nun düzenlediği “Ülkemizin Geleceği Önemlidir: Sosyal Aktörler Konuşuyor’ başlıklı ortak etkinlikte yaptığı konuşmada, Müzakerelerde mesafe aldıklarını ancak nihai nokta için daha aşılması gereken konular bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm için gerekli dinamiğin toplumlardan geleceğini “Ne vars

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ban, 21 Ocak’ta Davos'ta Akıncı ve Anastasiadis ile görüşecek
 Tarih: 15.01.2016 > 235 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 21 Ocak Perşembe günü Davos'ta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecek. BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Davos'ta gerçekleştirilecek Dünya Ekonomik Forumu toplantıları kapsamında Genel Sekreter Ban'ın, Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin de hazır

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ortak paydalarımızın temeli; halkımızın mutluluğu ve huzurudur”
 Tarih: 14.01.2016 > 210 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde bütün çalışmalarının halkın mutlu ve huzurlu geleceği için olduğunu söyledi. Akıncı, ortak paydalarının temelinin; “halkın mutluluğu, barış içinde huzurlu geleceği, gelecek kuşakların gelecek belirsizliğinden kurtarılması ve ülkede çok daha güzel günlere hep birlikte ulaşmaları” olduğunu vurgu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: "Türkiye çözüm için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi"
 Tarih: 14.01.2016 > 221 kez okundu.

AA’nın haberine göre, 8. Büyükelçiler Konferansı'nın açılış konuşmasını yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecinde Kıbrıs Türk tarafıyla yakın işbirliği içinde, çözümün bu yıl gerçekleşmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı:“2016, Kıbrıs konusunda sonuca varılacak yıl olarak görülüyor”
 Tarih: 14.01.2016 > 242 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 2016 yılının; Kıbrıs konusunda sonuca varılacak bir yıl olarak görüldüğünü bunu sadece kendisinin değil, bütün dünyanın böyle gördüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2016 yılının böyle görülmesinin belli başlı nedenleri olduğuna değinerek, bunlardan birinin de 1968 yılından beri sürdürülen müzakerelerde konuş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ "Su yönetimi konusunda doğru adres parti meclisi değil"
 Tarih: 10.01.2016 > 229 kez okundu.

Türkiye Büyükelçiliği Su Temin Projesi'nin yönetimi konusunda basın açıklamasında bulundu. KKTC’ye Türkiye’den su temini projesine ilişkin olarak, son günlerde çoğu eksik veya yanlış bilgilere dayanan açıklama ve yorumların yapıldığı, bunların Kıbrıs Türk kamuoyunda konuya ilişkin çeşitli soru işaretleri ve kavram kargaşası yarattığı görülmektedir

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır: “Kıbrıs sorunu çözülebilecek bir aşamaya geldi”
 Tarih: 10.01.2016 > 220 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs sorununun uzun yıllar sonrasında önemli bir noktada bulunduğunu ve çözülebilecek bir aşamaya geldiğini ifade etti. Bozkır, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türklerin arzu ettiği şekilde, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüme ulaşması arzusun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır KKTC’de
 Tarih: 06.01.2016 > 230 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, resmi temaslarda bulunmak amacıyla dün KKTC’ye geldi. Volkan Bozkır resmi ziyaretleri çerçevesinde bugün ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır KKTC’ye geliyor
 Tarih: 05.01.2016 > 234 kez okundu.

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, bugün KKTC’ye geliyor. Bozkır resmi temaslarına 6 Ocak’ta başlayacak. İlk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek olan Bozkır, ardından sırasıyla Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Ku

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar 2016’da çözüm olacağına inanmıyor
 Tarih: 04.01.2016 > 223 kez okundu.

Güney Kıbrıs’taki “Lefkoşa Üniversitesi/IMR” tarafından, Rum Simerini gazetesi hesabına gerçekleştirilen ankete göre, Rumların, 2016 yılında Kıbrıs sorununa çözüm bulunacağına inanmadıkları belirtildi. Rumların yalnızca yüzde 6’sı bu yıl çözüm olacağına inanıyor. Ankete katılanlar, kendilerine yöneltilen “2016’da Kıbrıs sorununa çözüm bulunacağına

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ortak yayında değerlendirmelerde bulundu
 Tarih: 31.12.2015 > 247 kez okundu.

Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ‘Mülkiyet halkın çok duyarlı olduğu bir konu. Bizim için siyasi eşitlik, yönetim ve güç paylaşımı da önemli. Oralarda da ilerlemeler var. Altı başlığın üçü ekonomi, AB ve Yönetim ve Güç Paylaşımı, diğer üç başlık ise Mülkiyet, Toprak ve Garantiler ile Güvenl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kalyoncu: “Hükümet kurulurken ortağımızla aynı noktadaydık, şimdi böyle olmadığını gördük”
 Tarih: 29.12.2015 > 228 kez okundu.

Dün gerçekleşen Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda konuşan Başbakan Ömer Kalyoncu, suyun yönetimi konusunda koalisyon ortağı ile hükümet kurulurken aynı noktada olduklarını düşündüklerini ancak şimdi böyle olmadığını gördüklerini, sıkıntıyı aşmak için görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Parti politikalarının, parti organlarında belirlendiğini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “2016’da çözüm için konjonktür uygun”
 Tarih: 28.12.2015 > 242 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, 50 yılı aşkın bir süreden beri devam eden Kıbrıs sorunu için 2016 yılında konjonktürün uygun olduğunu düşündüğünü söyledi. Akıncı, 2016 yılının barış yılı olması konusunda herkesin hemfikir olduğunu ifade ederek, hep birlikte uğraşarak, didinerek ve çalışarak 2016’nın barış y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum tarafının adım atmaması üzücü”
 Tarih: 26.12.2015 > 258 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının güven arttırıcı önlemler konusunda tek taraflı attığı adımlara karşılık, cep telefonları konusunda Rum tarafının adım atmamasının üzücü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarının toplumun tüm kesimleriyle birlikte sürdü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Henüz toprak konusuna girmedik”
 Tarih: 23.12.2015 > 256 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde henüz toprak konusuna girmediklerini kaydederek, “Halktan gizlemek istediğimiz hiç bir şey yok. Herkes huzur içinde olsun, halkın huzurunu, rahatlığını, gelecek güvencesini temin etmeden olurumuzu vermeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Dün Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği yönetimini kabulü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler 2015’in son görüşmesini dün gerçekleştirdi
 Tarih: 23.12.2015 > 259 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki müzakereler çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi. Liderlerin, BM tarafından ara bölgede görüşmeler için tahsis edilen binada yer alan toplantı öncesinde Antropoloji laboratuarını ziyaret edip incelemelerde bulundu, Kayıp Şahıslar Kom

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Öyle bir anlaşma üretmek zorundayız ki hem Kıbrıslı Türkler, hem Rumlar evet desin”
 Tarih: 19.12.2015 > 263 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Annan Planı referandumunda yaşanan durumun yeniden yaşanmasını istemediklerini kaydederek, “Öyle bir anlaşma üretmek zorundayız ki hem Rumların ‘hayır’ı ‘evet’e dönecek, hem de Kıbrıslı Türklerin ‘evet’i yerinde kalacak” dedi. Bunun kolay bir iş olmadığını, sancılı bir süreç olmasını zaten beklediklerini ve öyle de de

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide mülkiyet konusunda “uzlaşının genel hatlarının” görülebildiğini söyledi
 Tarih: 19.12.2015 > 257 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinde, mülkiyette uzlaşı yönünde genel hatların ortaya çıkmaya başladığına inandığını söyledi. Eide, çalışmalarının ancak ve ancak müzakarelerin son turunda çözümü mümkün olan konular dışındaki konuları çözme yönünde ilerlediğini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak: “Müzakerelerin niteliği herkesi eşit şekilde etkiler”
 Tarih: 19.12.2015 > 266 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı’nın 41 milyon 140 bin 800 TL’lik bütçesi dün akşam oy çokluğuyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bütçe üzerine konuşmaların yapılmasın ardından Meclis kürsüsünden eleştirileri yanıtlayan ve değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs sorunun çözümü için sürdürülen müzakerelerin niteliğinin herkesi eşit

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya gelecek
 Tarih: 19.12.2015 > 275 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın yeniden bir araya gelecek. Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak olan görüşme saat 18:00’de başlayacak. Ekonomik ve Parasal politikalar faslı dün açıldı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak, Avrupa Halk Partisi ve Yeşiller Grubu ile görüştü
 Tarih: 11.12.2015 > 292 kez okundu.

Brüksel’deki temaslarına dün de devam eden Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu üyesi, Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Jacek Saryusz – Wolskive ve AP Yeşiller Grubu Eş Başkanı Alman Milletvekili Rebecca Harmsile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Kıbrıs Türkü Avrupa Birliğine hazırlığını sürdürüyor”
 Tarih: 11.12.2015 > 291 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, izolasyon ve tüm kısıtlı imkanlara rağmen Kıbrıs Türkü’nün Avrupa Birliği’ne hazırlığını sürdürdüğünü söyledi. Çolak, İstanbul’da Uluslararası İşbirliği Platformu’nun organize ettiği, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ‘Daha Az Yoksulluk Daha Fazla Refah’” adı altındaki 6’ncı Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Kı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Federal bir yapıyı öngören bir çözüm için bu neslin son denemesi olacak”
 Tarih: 11.12.2015 > 280 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, devam eden müzakerelerin Kıbrıs sorununun çözümü için son şans olduğunu söylemek istemediğini ancak federal bir yapıyı öngören bir çözüm için bu neslin son denemesi olacağına inandığını belirtti ve baharda her iki taraftan da evet oyunun çıkacağı yeni bir referandumun yer almasını arzu ettiğini ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Seçimler ertelenebilir”
 Tarih: 07.12.2015 > 296 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında önceki gün toplanan Ulusal Konsey’de, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler sürecinin ele alındığı ve Anastasiadis’in Mayıs 2016’da yapılması düşünülen milletvekilliği seçimlerinin 2-3 ay ertelenmesinin ihtimal dışı olmadığını söylediği belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Birileri bize paraşütle çözüm indirmeyecek”
 Tarih: 04.12.2015 > 298 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada “İşin başı bizleriz, Kıbrıslı Türklerle Rumlar. Hiçbir zaman dışarıdan birilerinin bize paraşütle çözüm indirmeyeceğini bilmemiz lazım” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakereler artık her iki halkın da onay verebileceği bir çözüm bulunarak sonuçlandırılmalı”
 Tarih: 03.12.2015 > 293 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yarım yüzyıldır süren müzakerelerin artık her iki halkın da onay verebileceği bir çözüm bulunarak sonuçlandırılması gerektiğini belirterek, bu yolda gayret verdiklerini ancak "yolun engebeli" ol

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu bugün KKTC’ye geliyor
 Tarih: 01.12.2015 > 306 kez okundu.

64. hükümetin kurulmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ilk yurt dışı ziyaretini bugün KKTC’ye gerçekleştiriyor. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu sırası ile Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabirleri ile Boğaz şehitliğini ziyaret ederek çelenk koyacak ve şeref defterlerini imzalayacak, Kıbrıs

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “ABD’den bilgi talep ettik”
 Tarih: 01.12.2015 > 296 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırma kararına ilişkin basında çıkan haberlerin ardından Dışişleri Bakanı Emine Çolak açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Emine Çolak BRT’ye yaptığı açıklamada, konuya ilişkin daha detaylı bilgi almak amacıyla ABD yetkililerinden bilgi talebinde bulunduklarını söyledi. Bakan Çolak,

> Makalenin devamı

Sayı: 2015/95 30 Kasım 2015 BASIN DUYURUSU
 Tarih: 01.12.2015 > 289 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’nın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile 3 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştireceği görüşmeyi takip etmek isteyen medya mensuplarının, aşağıda belirtilen iletişim kanalları vasıtası ile Enformasyon Dairesi’ne akredite olması gerekmektedir.

> Makalenin devamı

Devletlerin sırrı olmaz mı? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.11.2015 > 313 kez okundu.

“Tarih tekerrürden ibarettir” lafı mecaz değil. Bundan beş yıl önce yazdığım “Savaş değil, savaşçılık oyunu mu var” başlıklı yazıda yazdıklarım bugün biraz takla attırılıp kullanılabilir sanki…

> Makalenin devamı

Sayı: 2015/94 27 Kasım 2015 BASIN DUYURUSU
 Tarih: 27.11.2015 > 304 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’nın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile 3 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştireceği görüşmeyi takip etmek isteyen medya mensuplarının, aşağıda belirtilen iletişim kanalları vasıtası ile Enformasyon Dairesi’ne akredite olması gerekmektedir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak, Çavuşoğlu ile bir araya geldi
 Tarih: 27.11.2015 > 294 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak'ı ziyaret etti. Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığında iki bakanlık işbirliğinde yürütülen "KKTC Dışişleri Bakanlığı Bilişim ve E-Arşiv Altyapı Projesini" de inceledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Eide’yi kabul etti
 Tarih: 26.11.2015 > 291 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti. Eide, Cumhurbaşkanı Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmenin çıkışında basına yaptığı açıklamada, kasım ayı başında yoğunlaştırılan müzakerelerde bazı konularda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Anastasiadis dün yeniden bir araya geldi
 Tarih: 24.11.2015 > 323 kez okundu.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün akşam bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaklaşık 4 saatlik görüşme yaptı. Ara bölgede saat 18.00'de başlayan görüşme, 22.00 civarında tamamlandı. Liderler yarın yeniden görüşecek. Hammond: “İngiltere çözüm halinde adadaki üs bölgelerinin yarısını devretm

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakerelere bugün devam ediliyor
 Tarih: 23.11.2015 > 309 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in sürdürdüğü Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik müzakerelere bugün devam ediliyor. Akıncı ile Anastasiadis, bugün yeniden bir araya geliyor. Ara bölgede, BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşme, saat 18.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 20.11.2015 > 301 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakereler kapsamında bugün yeniden bir araya gelecek. Liderler saat 10.00’da ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs sorununun çözümünde ısrarlı
 Tarih: 20.11.2015 > 350 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras görüşmesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili çözüm vurgusu yapıldı.Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu “Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan olarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak

> Makalenin devamı

Tarih, ihtiyatsızlar için merhametsizdir - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.11.2015 > 338 kez okundu.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde aşırı sağcı olarak bilinen yüzlerce ELAM üyesi fanatik gurubun sınır kapılarında, Türk plakalı araçlara taş ve sopalarla zarar vermeleri üzerine bizim solcular avukatlığa soyunarak, KKTC’de Türkiyeli sağ sol grupların arasında yaşanan kavganın haberlerini paylaştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Türkler, Helen toprağında öleceksiniz”
 Tarih: 18.11.2015 > 324 kez okundu.

Yunanistan’daki Neo-Nazi Altın Şafak partisinin Güney Kıbrıs’taki uzantısı olan aşırı sağ eğilimli Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türklere saldırdırmalarıyla ilgili Rum Haravgi gazetesi, “Neo-Faşizm Yeniden Vurdu” başlığıyla manşete çektiği haberinde “münferit aşırı sağ öğrenci gruplarının üç yerde, arabaları içerisin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıslı Türklere yine saldırdılar
 Tarih: 18.11.2015 > 325 kez okundu.

Yunanistan’daki Neo-Nazi Altın Şafak partisinin Güney Kıbrıs’taki uzantısı olan aşırı sağ eğilimli Rum Ulusal Halk Cephesi(ELAM) Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türklere saldırdılar. Aralarında öğrencilerin de bulunduğu yüzlerce ELAM üyesi, geçiş kapısından KKTC’ye doğru taş ve çatapat atarken, Kıbrıs Türk plakalı 4 araca zarar verdi. Olaylar sırası

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakere sürecinde dönüm noktasındayız”
 Tarih: 16.11.2015 > 305 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta 1968’den beri devam eden müzakere sürecinde önemli bir dönüm noktasına ulaştıkları inancını ifade ederek, “Neredeyse yarım yüzyıldır devam eden müzakereler sonuçsuz bir şekilde sonsuza kadar devam edemez” dedi. KKTC’nin 32’nci kuruluş yıldönümü başta Başkent Lefkoşa olmak üzere tüm ilçelerde düzenlenen etkin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak Brüksel’de temaslarda bulundu
 Tarih: 14.11.2015 > 312 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak Brükselde temaslarda bulundu. Çolak, Brüksel temasları çerçevesinde, Avrupa Liberaller ve Demokratlar Grubu (ALDE) ve Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi (AFET) Üyesi, Slovenya Milletvekili Ivo Vajgl; ALDE ve AFET üyesi Türk asıllı Bulgar Milletvekili İlhan Küçük; Avrupa Hristiyan Demokratlar Grubu (EPP), Avrupa

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, Cretu ve Brok ile görüştü
 Tarih: 12.11.2015 > 343 kez okundu.

Temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’nda üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Çolak, Brüksel temasları kapsamında Avrupa Parlamentosu'nda AFET (Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi) Komitesi Başkanı Alman Milletvekili Elmar Brok'la gerçekleştirdiği görüşmede, Kıb

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak”
 Tarih: 12.11.2015 > 317 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’deki yapının daha güçlü bir varlık haline getirilmesi gerektiğini, bu yapının Kıbrıs sorunuyla ilgili bir antlaşmaya varılması halinde Federal devleti oluşturacak kurucu devletlerden biri olacağını kaydederek, “Bu kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar ABD Elçisine kızgın
 Tarih: 12.11.2015 > 327 kez okundu.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty’nin Merit Otel’de verdiği resepsiyona Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ada’da görev yapan üst rütbeli subaylarını da davet etmesinden dolayı Rum’ların ABD elçisine kızgın olduğu belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 5. Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi yapıldı
 Tarih: 10.11.2015 > 318 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl 5.’si düzenlenen “Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” yapıldı. Dışişleri Bakanlığı önünde yer alan rallinin startını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı verdi. Yarışın açılışına katılan Dışişleri Bakanı Emine Çolak da “41” kapı numaralı aracıyla yarışa

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Hellim konusu Güven Artırıcı Önlemler çerçevesindeki anlayışla çözüme kavuşturulmalı”
 Tarih: 06.11.2015 > 324 kez okundu.

Hellim üretiminin tescil ve denetim konusunun Güven Artırıcı Önlemler çerçevesindeki anlayışla çözüme kavuşturulmasının, her iki tarafın ekonomik menfaatine olacak şekilde sonuçlanmasının, çözüm sürece olumlu yansıyacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Emine Çolak, “Bunun aksine bir tavır, yaklaşım ve strateji, şu andaki olumlu giden görüşmeleri olumsu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün bir araya geliyor
 Tarih: 06.11.2015 > 316 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakereler çerçevesinde bugün yeniden bir araya geliyor. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşme saat 18.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Kıbrıs sorununu milletvekili seçimlerinden önce çözmeyi umuyoruz”
 Tarih: 06.11.2015 > 342 kez okundu.

Kıbrıs Rum kesiminde düzenlenen bir kongrede konuşan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununu milletvekili seçimlerinden önce çözmeyi umduklarını söyledi. Anastasiadis, bunun gerçekleşmesinin ise iki tarafa da bağlı olduğunu belirtti. Anastasiadis konuşmasında ayrıca yoğunlaştırılmış müzakerelerin geleceğe ilişkin umutlar yar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis tekrar bir araya geldi
 Tarih: 03.11.2015 > 349 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakereler çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi. BM Barış Gücü’nün ara bölgede müzakereler için tahsis ettiği binada yer alan görüşmeden sonra açıklama yapılmadı. 30 Ekim Cuma günü yapılan son görüşmede, müzakereleri

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden görüşüyor
 Tarih: 03.11.2015 > 336 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden görüşüyor. Cuma günü yapılan görüşmede, müzakerelerin yoğunlaştırılması ve Kasım ayında 6 görüşme yapılması kararlaştırılmıştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 31.10.2015 > 331 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Ara Bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşme saat 10.00’da başlayacak. Görüşmeye, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de katılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Çocukların büyük suçlularla birlikte yargılanıp cezalandırılması insanlık ayıbı”
 Tarih: 28.10.2015 > 338 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, çocuk hakları ihlallerinde en büyük sıkıntının çocuk istismarı olduğunu ifade ederek, özellikle çocuk işçiliğini önlemek için denetimin şart olduğunu ve bu konuda en büyük görevin devlet ve bireylere düştüğünü söyledi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs Türkü beceriksiz mi? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.10.2015 > 331 kez okundu.

Değerli araştırmacı yazar ağabeyimiz Nazım Beratlı’nın son yazısını okuyunca birkaç duyguyu birden yaşıyor insan… “Öfke, utanç, özeleştiri” gibi hissiyatlarımızın arasında en baskını utanç… Sayın Beratlı’nın yazısını hatırlattıktan sonra neden utandığımı açıklayacağım;

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı Ladsous’u kabul etti
 Tarih: 28.10.2015 > 360 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hervé Ladsous ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen kabulde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da bulundu. Müzakereciler tam gün görüştü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakere sürecini destekleyiniz
 Tarih: 28.10.2015 > 338 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili herkesi süreci desteklemeye ve korumaya çağırarak, çözüm yolunda geçmiş hayal kırıklığını unutmadıklarını ancak şimdi süreci neticeye götürecek gücü taşıdıklarını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak, Fransız düşünce kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi
 Tarih: 25.10.2015 > 365 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Paris’teki temasları çerçevesinde Fransız medyası ve Fransız düşünce kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Çolak Paris’teki temasları çerçevesinde, Fransız düşünce kuruluşu IPSE tarafından düzenlenen, moderatörlüğünü ise kuruluşun başkanı Emmanuel Dupuy’un yaptığı ve Sarkozy hükümetinin eski bakanla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak Paris’te temaslarda bulundu
 Tarih: 25.10.2015 > 327 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Paris’teki temasları kapsamında önceki gün Fransız Ulusal Meclisi Kıbrıs-Fransa Parlamenter Grubu Başkan Yardımcısı, Cumhuriyetçiler Milletvekili Guy Geoffroy ve Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Alain Joyandet ile bir araya geldi.

> Makalenin devamı

“Rumlar Enosis’ten vazgeçmedi” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 21.10.2015 > 331 kez okundu.

Maliye eski Bakanı, Kayıp Şahıslar Komitesi eski Başkanı Rüstem Tatar, Rumların hala daha barış terennüm etmediklerini vurguladı *** “Yunan Bakan Averof diyordu ki; EOKA’nın temel hedefi İngiliz egemenliğine son vermek, İngiliz’i adadan çıkarmak. Türkler ikinci planda. Onları sonra hallederiz” *** “Muratağa’da, Atlılar’da, Sandallar’da bir katl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Müzakereler sonsuza kadar devam edemez”
 Tarih: 21.10.2015 > 337 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakere sürecinde belirlenmiş herhangi bir takvim ya da zaman sınırı olmadığını ancak müzakerelerin sonsuza kadar da devam edemeyeceğini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Moller: “Kıbrıs'ta çözüm çok yakın”
 Tarih: 20.10.2015 > 347 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Moller, Kıbrıs'ta devam eden müzakerelerde çözüme en yakın noktaya gelindiğini söyledi. BM Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak 2006-2008 yılları arasında görev yapan Moller, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Asrın Projesi” hayat buldu
 Tarih: 20.10.2015 > 337 kez okundu.

“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi hayat buldu. Dünyada askılı sistem üzerinde boru sistemi ile deniz geçilerek su aktarılan ilk proje olma özelliğini taşıyan Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi’nin Anamur’daki açılışının ardından KKTC’deki Geçitköy Barajı ve tesisinin açılışı Çamlıbel’deki İçme Suyu Arıtm

> Makalenin devamı

Perinçek: “AİHM’de kazandığımız zafer Rauf Denktaş’ındır” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.10.2015 > 378 kez okundu.

Doğu Perinçek, AİHM’de kazanılan zaferin, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın eseri olduğunu kaydetti. Rauf Denktaş’la 2005 yılında Lozan’da birlikte olduklarını kaydeden Perinçek, “Denktaş, Lozan Meydanında taşın üzerine çıkarak yaptığı konuşmasında, boyun eğmeyeceğiz, kazanacağız dedi ve kazandık” ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Asrın Projesi”nin açılışına Erdoğan da katılacak
 Tarih: 16.10.2015 > 346 kez okundu.

Yapımı tamamlanan “Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi”nin açılışı, cumartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapılıyor.“Dünyada bir ilk” olduğu vurgulanan projenin açılış saati henüz netleşmezken, tören Çamlıbel Arıtma Tesisi’nde yer alacak. Türkiye Devlet Su İşleri tarafından yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nden

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’nun 8. Zirve Toplantısı başladı
 Tarih: 16.10.2015 > 339 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1 Temmuz 2014’den itibaren Başkanı olduğu Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’nun 8. Zirve Toplantısı TC Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da başladı. Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 150 ülkenin temsil edildiği zirveye TC Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun davetlisi olarak katılıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Varılan mutabakatlar var, ayrılık noktaları var, farklı görüşler var”
 Tarih: 14.10.2015 > 378 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda iki tarafın da onaylayabileceği ortak sonuca ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydederek, “Varılan mutabakatlar var, ayrılık noktaları var, farklı görüşler var. Bütün mesele bu farklılıkları gidermek ve iki tarafın da onaylayabileceği ortak sonuca ulaşmaktır. Bu kolay bir süreç değil” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 14.10.2015 > 352 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya geliyor. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide himayelerinde ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleşecek görüşme saat 18.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakereciler bir araya geldi
 Tarih: 10.10.2015 > 423 kez okundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, pazartesi yapılacak liderler görüşmesi öncesinde dün bir araya gelerek, hazırlık çalışması yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’dan alınan bilgiye göre, müzakereciler, görüşme sürecinin sadece liderler seviyesinde değil, müzakereciler seviyesinde de yoğunlaştırılmas

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Birleşik Kıbrıs ile örgütler arasındaki köprü olabiliriz”
 Tarih: 10.10.2015 > 399 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, adadaki müzakerelerin başarıya ulaşması halinde, birleşik Kıbrıs’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ile kurulacak ilişkisinde Kıbrıslı Türklerin köprü rolü oynayabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak temaslarına Washington’da devam ediyor
 Tarih: 10.10.2015 > 372 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 70. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde New York’ta gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Washington’a geçti. Bakan Çolak, Washington’daki temaslarının ilk gününde Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile biraraya gelerek Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinde gelinen son aşama h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Meclis heyeti Brüksel’de temaslarda bulundu
 Tarih: 06.10.2015 > 396 kez okundu.

CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu ve DPUG Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşan Cumhuriyet Meclisi heyeti, Brüksel’de temaslarda bulundu. 29 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında Brüksel’de olan heyet, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin daimi temsilciliklerinin yetkilileri ile

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban ile görüştü
 Tarih: 06.10.2015 > 392 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile Görüştü. Akıncı’ya görüşmede, Dışişleri Bakanı Emine Çolak da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sonrasında, basına açıklamalarda bulunarak mevcut olan taahhüt, siyasi istek ve elde edilen ivmenin sürmesi halinde yıllar değil aylar içerisind

> Makalenin devamı

“Kıbrıs’ta nüfus erozyonu başlayabilir” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 02.10.2015 > 379 kez okundu.

Vroişa (Yağmuralan) Derneği Başkanı Mustafa, 137 yıl içinde adadan göç eden Kıbrıslı Türk sayısının, adadakilerin en az 10 katı olduğunu hatırlattı “137 yıl içinde, Diaspora’ya göç eden Kıbrıslı Türklerin sayısının, bugün adada yaşayan orijinal Kıbrıslı Türklerin sayısının en az on katı olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı McCully ile bir araya geldi
 Tarih: 02.10.2015 > 394 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’taki temasları çerçevesinde Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşama ile Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecine ilişkin hassasiyetlerini aktardı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Davutoğlu’nu kabul etti
 Tarih: 02.10.2015 > 396 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı New York temasları çerçevesinde, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Davutoğlu’yla müzakere sürecinde gelinen son durumu değerlendirdiklerini ifade ederek, Davutoğlu'nun Türkiye’nin çözüm sürecine desteğini yinelediğini dile getirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Mammadyarov ve Hisarcıklıoğlu ile görüştü
 Tarih: 02.10.2015 > 391 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı BM’nin 70. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde bulunduğu New York’ta Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, temaslarına başladı
 Tarih: 02.10.2015 > 363 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunmak ve Genel Sekreter Ban Ki Moon ile görüşmek üzere gittiği New York’taki yoğun temaslarına başladı. Akıncı Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mammadyarov, ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak New York’a gidiyor
 Tarih: 29.09.2015 > 374 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 70. BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde bir dizi temaslarda bulunmak üzere yarın New York’a gidiyor. Bakan Çolak’a New York’taki temasları sırasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Erhan Erçin ve Dışişleri Dairesi Genel Müdürü Kemal Köprülü eşlik edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün New York’a gidiyor
 Tarih: 29.09.2015 > 379 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün New York’a gidiyor. Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunacak. Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ile Müzakere Heyetinden Sertaç Güven’in eşl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün New York’a gidiyor
 Tarih: 28.09.2015 > 376 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün New York’a gidiyor. Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunacak. Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ile Müzakere Heyetinden Sertaç Güven’in eşl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Sivil Toplum Örgütlerini bilgilendirdi
 Tarih: 25.09.2015 > 382 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakerelerle ilgili olarak sivil toplum örgütü temsilcilerine yönelik “Sivil Toplumla Diyalog ve İşbirliği Toplantısı” düzenledi. Toplantıda Akıncı’ya Dışişleri Bakanı Emine Çolak eşlik etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türkiye’nin güçlenmesi Kıbrıslı Türkler için ayrıca önemli”
 Tarih: 22.09.2015 > 441 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i kabulünde yaptığı konuşmada Türkiye’nin güçlenmesi, huzur ve demokrasi içinde kalkınmasının Kıbrıslı Türkler için ayrıca önemli olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs kökenli bir kişinin, Kıbrıs işlerinden sorumlu olacağı bir makamda görev almasının kendisini mutlu ettiği

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Halkın gönül rahatlığıyla ‘evet’ diyeceği bir referandum hedefliyoruz”
 Tarih: 18.09.2015 > 426 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tüm tarafları memnun edecek, halkın gönül rahatlığıyla “evet” diyeceği bir referandum hedeflediklerini söyleyerek, sürecin Meclis, hükümet, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yürütüldüğünü kaydetti.

> Makalenin devamı

“Adalette tasarruf olmaz” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.09.2015 > 426 kez okundu.

Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri KKTC yargı sistemindeki tüm sıkıntıları açık yüreklilikle anlattı “Bir hakimin önüne haftada 100 dava koyarsanız ve al bunu bitir derseniz, sonuç çıkmasın daha iyi…” “Haksızlığa uğrayanın hakkını zamanında vermezseniz ülkedeki kaosu, Mahkemenin yerine geçmek için hazır bekleyenleri düşünün…”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Dönüşümlü başkanlık siyasal eşitliğimiz için şarttır”
 Tarih: 18.09.2015 > 402 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dönüşümlü başkanlığın siyasal eşitliğin kaçınılmaz sonucu olduğunu söyledi. İki kesimli, iki toplumlu ve siyasal eşitliğe dayalı federal yapıya işaret eden Akıncı, “Kıbrıslı Türk’ün hiçbir zaman bu yapının başına geçemeyeceğini söylüyorsak, orada siyasi eşitlik yok demektir. Bu konuda ısrarlıyız. Bu konu gündemdedir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya gelecek
 Tarih: 18.09.2015 > 394 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya gelecek. Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak olan görüşme saat 10.00’da başlayacak. Görüşmeye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Ei

> Makalenin devamı

Onlar, şehit aileleri - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.09.2015 > 423 kez okundu.

Türkiye’mizde gencecik fidanlar, pırıl pırıl evlatlar toprağa girerken konuşulan her konu sakil kalıyor. İnsan utanıyor dert ettiği şeylerden, insan utanıyor parti içi çekişmeyi haber diye koymaktan, insan utanıyor insanlığından, insan utanıyor bir şey yapamamaktan.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Anastasiadis, Dini liderlerle bir araya geldi
 Tarih: 12.09.2015 > 425 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün, İsveç Büyükelçiliği himayelerindeki, Kıbrıs Barış sürecindeki dini liderler diyaloğunun girişimiyle ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de Kıbrıs’taki 5 dini liderle bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Şehit Aileleri’nden tepki
 Tarih: 12.09.2015 > 410 kez okundu.

BKP ile AKEL heyetlerinin birlikte dün Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitlikleri’ne gerçekleştirdikleri ziyarete bölgedeki şehit aileleri büyük tepki gösterdi ve olayı şiddetle kınadı. Atlılar Şehitliği’ne konulan karanfiller aileler tarafından toplanarak heyetlerin üzerine fırlatıldı.

> Makalenin devamı

“Rauf Denktaş Müzesi kuruluyor” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.09.2015 > 457 kez okundu.

Denktaş Vakfı yöneticileri anıt mezar konusunda sona gelindiğini, Ekim’de ihaleye çıkılacağını kaydetti ve ekledi Denktaş Vakfı, 16 Mayıs 2013 yılından bu yana faaliyet göstermesine karşın, isimlerinin değil, çalışmalarının ortaya konması fikriyle hareket ediyor. Türk Halkının ölümsüz lideri ve KKTC’nin kurucusu Rauf Raif Denktaş’ın fikirlerini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Milli Muhafız Ordusu, Türk Askeri adada oldukça vatandaşın güvenliğini korumakla yükümlü”
 Tarih: 12.09.2015 > 422 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türk askeri adada kaldıkça, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) birincil görevinin, vatandaşın güvenliğini ve barışı güvence altına almak olacağını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir"
 Tarih: 12.09.2015 > 406 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıslı Türkler referandumda 'hayır diyecek' yaklaşımı son derece spekülatif bir yaklaşım, bu gibi konuların meraklıları var, uyduruk haberler yayınlarlar, bunlara kulak asmayalım, biz işimize görevimize bakalım. Hazırlık yapılınca halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu KKTC'ye geldi
 Tarih: 07.09.2015 > 436 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Hadi Sinirlioğlu, ilk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştiriyor. Sinirlioğlu, bu amaçla dün kalabalık bir heyetle KKTC'ye geldi. KKTC'ye özel uçakla saat 19.00'da gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu'nu Ercan Havalimanı'nda Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Dışişleri Bakanı Emine Çolak ve diğer üst

> Makalenin devamı

UBP’yi rahat bırakın - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.09.2015 > 429 kez okundu.

Birileri, milli davanın savunucusu, sağın en büyük partisi Ulusal Birlik Partisi’ne (UBP) en kritik dönemde ikinci bir kurultay vakası yaşatmak üzere kolları sıvamış durumda. 26 milletvekiliyle tek başına iktidara gelen, sonrasında transferlerle 29 milletvekiline ulaşan ancak başkanlık kavgasıyla ikiye bölünen parti, en gerekli olduğu şu anda yine

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı’dan AB’ye çağrı: “Yardımcı ol”
 Tarih: 07.09.2015 > 424 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, pek çok insanın hayatını kaybettiği bölgede yaşanan mülteci krizi hakkında Avrupa Birliği’ne “yardımcı ol” çağrısında bulundu. Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, pek çok basın organında yer alan çocuk bir mültecinin cansız bedeninin sahile vurduğunu gösteren fotoğrafın herkesin “yüreğini dağladığını” söyledi.

> Makalenin devamı

“Neden diyeti halk ödesin” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.09.2015 > 427 kez okundu.

Vaiz, mülkiyette kişisel tazminatlar üzerinden gitmenin kaos yaratacağını söyledi ** “Kıbrıs Türk Toplumunun ne savaş, ne de göçte hiç bir iradesi olmadı” ** “55 yıl sonra, yerlerinden, köylerinden göç edenler, ettirilenler ve daha sonra 1974'de kuzeye gelmek zorunda kalanlar veya kuzeye gelmeye zorlananları kim tazmin edecek”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Kıbrıs olmadan Avrupa ve Türkiye’ye doğal gaz aktarılamaz”
 Tarih: 07.09.2015 > 447 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Mısır’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde”, Rum MEB’indeki parsellerle komşu olan bir parselde büyük bir doğal gaz yatağı tespit edilmesiyle ortaya çıkan gelişmelerin, Rum Yönetimi’nin jeostratejik ve jeopolitik rolünü yükseltmekte olduğunu söyledi ve “Kıbrıs olmadan, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye doğal gaz ak

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kategorilerde hemen hemen bir mutabakat vardır, ancak kriterlerin müzakeresine geçilmedi”
 Tarih: 07.09.2015 > 417 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Etkilenmiş olan mülkler konusundaki kategorilerde hemen hemen mutabakat vardır. Ama kriterler, yani kurulacak eşit sayıda Kıbrıslı Rum ve Türk’ten oluşacak olan mülkiyet komitesi hangi kriterlere bakarak çalışacaktır konusunda, henüz ne kriterler taraflar arasında teati edilmiştir, ne de o kriterlerin müzakeresine geç

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler görüşüyor
 Tarih: 07.09.2015 > 414 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakereler kapsamında bugün görüşüyor Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek. Akıncı-Eide görüşmesi Cumhurbaşkanlığı’nda saat 16: 00’da

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Hayırcılar bir zamanlar mahvetmek istedikleri aynı devleti tekrar istiyorlar”
 Tarih: 01.09.2015 > 461 kez okundu.

Loucas Charalambus, “Hayırcılar, bir zamanlar mahvetmek istedikleri aynı devleti tekrar istiyorlar” başlığı ile Sunday Mail gazetesinde ele aldığı makalesinde, federasyona karşı çıkan ve 1960’da sona erdirilen devlete dönmeyi talep eden Rum siyasileri eleştirdi. Makalesinin giriş kısmında Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in söz konusu

> Makalenin devamı

Barış Burcu’ya yanıt - Yurdagül ATUN
 Tarih: 01.09.2015 > 449 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta “Taşkentliler devlete kırgın haber-röportaj”ı Cumhurbaşkanlığını rahatsız etmiş. Hani şu Taşkent şehitlerini anma etkinliğine devlet yetkililerinin gelmemesine şehit eşi Zerrin Yıldırımer tarafından tepki gösterilmesi haberi…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler yarın bir araya geliyor
 Tarih: 01.09.2015 > 426 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın ara bölgede yeniden bir araya gelecek. BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, BM kontrolündeki ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada saat 09.30’da başlayacak görüşmede, Pazartesi günü Ada’ya gelecek olan BM Genel Sekreteri’nin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bilişim alanında işbirliği
 Tarih: 01.09.2015 > 431 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, “Dışişleri Bakanlığı’nın bilişim altyapısının güçlendirilmesi”, “güvenli ve süratli iletişim sağlanması”, “bakanlık arşivinin dijital ortama aktarılması” gibi hedefler içeren proje için ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti (TC) Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve heyetini kabul etti.

> Makalenin devamı

Taşkentliler devlete kırgın - Yurdagül ATUN
 Tarih: 01.09.2015 > 435 kez okundu.

84 şehit veren Taşkentliler, bundan böyle devletin zirvesinin anma törenlerinde yer almama kararına tepki göstererek, “bizim şehitlerimiz sayesinde o koltuklarda oturuyorsunuz, ayıp!” dediler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, Ankara’ya resmi ziyarette bulunuyor
 Tarih: 25.08.2015 > 456 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, bugün Ankara’ya resmi ziyarette bulunuyor. Ankara ziyareti kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Bakan Çolak, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile de bir araya ge

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “ Umut verici bir dönem içerisindeyiz”
 Tarih: 25.08.2015 > 444 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs sorununda umut verici bir dönem içerisinde bulunulduğunu ve adadaki tüm vatandaşların, bunu muhafaza etmesi gerektiğini söyledi. Haftalık Rum Kathimerini gazetesine röportaj veren Çolak, her iki tarafın da maksimalist taleplerden uzaklaşması gerektiğini vurgularken, Rumların, bazı taleplerini yeniden gözden geç

> Makalenin devamı

İslamofobi mi, o da ne! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 25.08.2015 > 456 kez okundu.

İslamofobi uzun zamandır medya dilinden kalkmıştı. Mücrim batı medyası bunun yerine daha uygun bir kelime koymuştu çünkü: Terörist! Her Müslümanı külliyen terörist ilan eden AB, Türkiye’nin AB sürecinde “sen Müslümansın, yırtınsan da senin burada, bizim aramızda olman mümkün değil” demedi nezaketinden! Onun yerine bin dereden sular getirdi, iplere

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sennaroğlu, Eroğlu ile Ankara’da bir araya geldi
 Tarih: 21.08.2015 > 461 kez okundu.

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu, Ankara ziyareti kapsamında Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, KKTC’de ciddi su sıkıntısı yaşandığını söyleyen Sennaroğlu, yıllarca Türkiye’den KKTC’ye nasıl su getirilebileceğinin tartışıldığını, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geniş vizyonu sayesinde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakanlar Kurulu dövizdeki artışa karşı yapılabilecekleri görüştü
 Tarih: 21.08.2015 > 500 kez okundu.

Bakanlar Kurulu dün Başbakan Ömer Kalyoncu başkanlığında toplandı. Başbakan Kalyoncu toplantı öncesinde basına, yeni asgari ücret, döviz ve üçlü kararname konularıyla ilgili açıklama yaptı. Ömer Kalyoncu, dövizdeki artışa karşı ellerinde çok fazla bir şey olmasa da, yapılabileceklerin görüşüleceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak YDÜ heyetini kabul etti
 Tarih: 21.08.2015 > 487 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Yakın Doğu Üniversitesi heyetini kabul etti. Dışişleri Bakanı Emine Çolak konuşmasında, öğrenci sayısındaki artışın güzel bir haber olduğunu ve bu artışın herkesi etkilediğini kaydetti. Çolak, ülkeye gelen ve gençliğinin bir kısmını burada geçiren kişilerin daha sonra KKTC’nin bir nevi temsilcisi olarak ülkelerine dön

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Merkezi Cezaevi arkasındaki bölgede kazılar tekrar başladı
 Tarih: 21.08.2015 > 472 kez okundu.

Kıbrıs’ta 1963, 1964 ve 1974’te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden ve kayıp olarak listelenen kişilerin gömü yerlerinden çıkarılması, kimliklerinin belirlenmesi ve iade edilmeleri için çalışmalarını sürdüren Kayıp Şahıslar Komitesi, dün, Lefkoşa’da Merkezi Cezaevi’nin arkasındaki bölgede kazılara başladı.

> Makalenin devamı

KKTC Hükümeti tapularının arkasında - Yurdagül ATUN
 Tarih: 16.08.2015 > 443 kez okundu.

Böyle dedi Cumhurbaşkanı Akıncı… Daha da fazlasını söyledi; “Çözüm bulacağız diye hayatı altüst etmeyeceğiz…” “KKTC’de yatırımlar sürecek…” “Mal mülk sorununu vatandaşın boynuna yıkmayacağız…” “Tedirginliğe gerek yok…” Başlıklardan da anlaşılacağı üzere Sayın Akıncı, mülkiyet konusundaki tedirginliğini berhava edecek açıklamalar yaparak, hen

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 16.08.2015 > 451 kez okundu.

Filistin Halk Partisi Liderlerinden Ivad: “İsrail, Gazze sahilinin 3 kilometre açıklarında KKTC ile direkt bağlantılı, İsrail ve Nato'nun denetiminde bir yüzer liman inşa edilmesini kabul etti”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Turizm Bakanı Sucuoğlu Antalya’da Corendon Hava Yolları yetkilileriyle biraraya geldi
 Tarih: 16.08.2015 > 480 kez okundu.

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Antalya’daki temasları kapsamında Kuzey Kıbrıs’a yılda ortalama 20 bin turist getiren Corendon Hava Yolları’nın yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Turizm Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Sucuoğlu ve Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer ve şirket yetkilileriy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, 100 gününü değerlendirdi
 Tarih: 16.08.2015 > 452 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra geçen sürede gerçekleştirdiği icraatları bugün düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “Cumhurbaşkanlığı’nda 100 Gün” isimli toplantısı, Lefkoşa Merit Otel Konferans Salonu’nda yer aldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Halkın gönül huzuru içinde onaylayabileceği bir anlaşmaya varmaya çalışacağız”
 Tarih: 16.08.2015 > 460 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda varılacak anlaşmanın özgürlük, eşitlik ve güvenliği tescil etmesi gerektiğini söyleyerek, “Halkın gönül huzuru içinde onaylayabileceği bir anlaşmaya varmaya çalışacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs Türk İşadamları Konseyini kabulünde yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta olayları 1974’ten itibare

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erenköy Direnişi’nin 51. Yıldönümü düzenlenen törenle anıldı
 Tarih: 16.08.2015 > 452 kez okundu.

Erenköy Direnişi’nin 51. yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, dün Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı. Erenköy’deki törene katılmak üzere KKTC’nin birçok bölgesinden yaklaşık 2 bin kişi minibüslerle bölgeye ulaştı. Konvoyun Rum Pirgo köyü içinden geçtiği sırada bazı noktalara sınır kapılarının açılmasını talep eden pankartlar asıldığı gözlemlend

> Makalenin devamı

Su Temin Projesi’nde deniz ve karadaki altyapı çalışmaları son aşamada
 Tarih: 16.08.2015 > 445 kez okundu.

KKTC Su Temin Projesi’nde deniz ve karadaki altyapı çalışmaları son aşamaya geldi. Karadan 5 km açıkta deniz geçişi isale hattının son 500 metrelik kısmı da bugün düzenlenen törenle monte edildi. Bir sonraki aşama ise, bugün monte edilen borunun denize batırılması, borulardaki deniz suyunun boşaltılması ve tatlı suyun verilmeye başlanması olacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Çözüm İçin her kapı zorlanacak”
 Tarih: 16.08.2015 > 450 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak yeni görevini “Uluslararası ilişkilerde Kıbrıslı Türkleri anlatmak için her kapıyı zorlamak” olarak gördüğünü söyledi. Kıbrıs Gazetesine demeç veren Emine Çolak Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varmak için müzakereler sürerken, Kıbrıslı Türkler olarak çözüm isteğimizi tüm dünyaya anlatmamız gerektiğini vurguladı. Müzakerelere d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yönetim ve güç paylaşımı konusunda büyük oranda yol alındı”
 Tarih: 16.08.2015 > 470 kez okundu.

Basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde yönetim ve güç paylaşımı konusunda büyük oranda yol alındığını, siyasi eşitliğin ayrılmaz parçası dönüşümlü başkanlık konusunda ise henüz sonuca ulaşılamadığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bilgilendirmelere başlıyor
 Tarih: 16.08.2015 > 421 kez okundu.

Bu sabah basın – yayın kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltıda buluşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün Bakanlar Kurulu toplantısına katılarak, Kıbrıs sorunu ve iç konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunacak. Akıncı başkanlığındaki toplantı saat 14.00’te başlayacak. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cuma günü saat 15.00’te de Cumhuriyet Meclisi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Mülkiyetle ilgili yolun başındayız”
 Tarih: 16.08.2015 > 424 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, mülkiyetle ilgili yolun başında olduklarını söyledi. Bu konuda bilgi kirliliği yaratıldığına işaret eden Akıncı, “Müzakere masasında harita, yüzdelik veya tek bir köy adı konuşulmadı. Günü ve saati geldiğinde konuşulacak. Henüz zamanı gelmiş değil” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Akıncı: Müzakerelerde gelinen süreci değerlendirecek”
 Tarih: 16.08.2015 > 429 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın önümüzdeki günlerde sürecin paydaşlarına yoğun ziyaretler yapacağını ve müzakerelerde gelinen süreci değerlendireceğini duyurdu. Açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı 5 Ağustos Çarşamba sabahı basın – yayın kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltıda buluşacak, saat 14.00’te ise Bakanlar

> Makalenin devamı

Bunun adı çözüm değil çözülme - Yurdagül ATUN
 Tarih: 16.08.2015 > 450 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki son görüşmenin detaylarını her zamanki gibi Rum basınından öğrendik. 100 bin Kıbrıslı Rum’un geri dönüşüne olanak sağlanacağını ve 1974 öncesindeki mülkiyet rejimine dönüşün konuşulduğunu yazan Rum basını, sadece Rumları değil, bazı Kıbrıslı Türkleri de pek memnun e

> Makalenin devamı

Özgürgün: “Garantiler tabudur” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 16.08.2015 > 448 kez okundu.

“Kıbrıs Türk halkı anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden, TSK’dan, çözüm olsa bile vazgeçmez “30 milletvekili olan bir parti, iktidarının iki senesini kurultay kavgasıyla geçirdi. Şimdi bunu bilmiyormuş gibi davranıyorlar”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Müzakerelerin seyrine olumlu olarak yansıyacak”
 Tarih: 16.08.2015 > 453 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Barış Gücü’nün görev süresiyle ilgili kararında Kıbrıs’ta devam eden müzakere süreci ve liderlerin sağladığı ilerlemelerden memnuniyet duyduğuna da vurgu yapmasının müzakerelerin seyrine olumlu yansıyacağını belirtti.

> Makalenin devamı

Özgür: “Türkiye Kıbrıs’ta misafirdir” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 16.08.2015 > 428 kez okundu.

**** “Türkiye Kıbrıslı Türklerin tepkisinden ürküyor diye bizim burada bilhassa Türkiye’den elde ettiğimiz kaynakları geleceğe dönük değerlendirmek yerine günübirlik harcamaya çalışmamız Türkiye’ye değil bize zarar veriyor”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs'taki Barış Gücünün görev süresini uzattı
 Tarih: 16.08.2015 > 495 kez okundu.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 31 Ocak 2016'ya kadar uzattı. BMGK'da oy birliği ile kabul edilen karar metninde, Ada'da müzakerelerin tekrar başlaması ve olumlu atmosferde sürmesi nedeniyle duyulan memnuniyet belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Liderler Othello Kalesinde buluştu”
 Tarih: 15.08.2015 > 445 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Lider Nikos Anastasiadis dün akşam Mağusa’da Othello Kalesi’nde buluştu. Kültür Komitesi tarafından organize edilen, gecede iki toplumlu müzik grubu “Kyprogenia” tarafından verilen “Ay ışığı altında bizim müziğimiz” isimli bir konser gerçekleştirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakereler çerçevesinde mülkiyet ve toprak konusu görüşüldü”
 Tarih: 15.08.2015 > 424 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereler çerçevesinde dün, mülkiyet ve toprak konusundaki kriterlerin görüşüldüğünü belirtti. Akıncı, sonbahardan itibaren yılsonuna kadarki ayların önemli olduğunu belirterek, bu kararlılık ve niyetle devam ettikleri sürece, çözümün yıllar değil aylar içinde olabileceğine dair inancını korumaya devam ettiğini söy

> Makalenin devamı

27 Temmuz 2015 Basın Bülteni “Lefkoşa’daki Goebbels”
 Tarih: 15.08.2015 > 442 kez okundu.

Kıbrıslı Rum köşe yazarı Andreas Parashos, “Lefkoşa’daki Goebbels” başlığı ile Kathimerini gazetesinde yayınladığı köşe yazısında, DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos’un geçtiğimiz Pazar günü yine aynı gazeteye verdiği röportaja göndermelerde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis yeniden bir araya geldi
 Tarih: 15.08.2015 > 429 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yeniden bir araya geldi. Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleşen görüşmede, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de görüşmede hazır bulunuyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Konsey, çözüm sürecine güçlü destek verdi
 Tarih: 15.08.2015 > 470 kez okundu.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Yeni Zelanda Daimi Temsilcisi Gerard Van Bohemen Konsey, Özel Danışman Eide’ye ve sürece bütünüyle destektir. Süreci desteklemeye ve tarafları cesaretlendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim, New York’ta Güve

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Kalyoncu: “Köklü reformlar konusunda kararlıyız”
 Tarih: 15.08.2015 > 442 kez okundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler/Ulusal Birlik Partisi koalisyon hükümetinin programı, yaz tatilinde bulunan Cumhuriyet Meclisi’nin olağanüstü birleşiminde okundu. 39 sandalyeyle KKTC tarihinin en geniş parlamento desteğine sahip koalisyonu özelliği taşıyan hükümetin yaklaşık 50 sayfalık programı, Başbakan Ömer Kalyoncu ile Ulaştırma Bakan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Meclis bugün olağanüstü toplanacak
 Tarih: 15.08.2015 > 441 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi bugün CTP BG-UBP Koalisyon Hükümeti’nin programının okunması amacıyla olağanüstü toplanıyor. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanacak genel kurulda yeni hükümetin programı okunacak. Meclis, programla ilgili görüşmelere Cumartesi başlayacak. Hükümet programının görüşülmesinin aynı gün tamamlanması halinde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerle kutlandı
 Tarih: 21.07.2015 > 553 kez okundu.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41. Yıldönümü dün tüm adada düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde şehitliklerde ve Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarında ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla başlayan tören, g

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kalyoncu: “Yeni hükümetimiz Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı”
 Tarih: 21.07.2015 > 563 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından 6 Temmuz’da hükümeti kurmakla görevlendirilen CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, bugün sunduğu yeni kabinenin Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığını söyledi. Kalyoncu, CTP BG-UBP’nin kabinesinin; “Başbakan Ömer Kalyoncu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Maliye Bakanı Hasan Başoğlu, Ekonomi Sanayi ve Tica

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Faşist Yunan Darbesinin 41. Yıldönümü
 Tarih: 21.07.2015 > 562 kez okundu.

Bugün, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması yani Enosis idealinin yaşama geçirilmesini amaçlayan faşist Yunan darbesinin 41’ıncı yıldönümü. Darbe, Ada’yı Yunanistan’a bağlamak amacıyla Yunan generaller öncülüğünde Başpiskopos Makarios’a karşı girişilmiş ve katliama dönüşmüş, ancak Türkiye’nin 1960 Garanti Antlaşması’ndan kaynaklanan haklarını kullana

> Makalenin devamı

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ENFORMASYON DAİRESİ
 Tarih: 14.07.2015 > 620 kez okundu.

BASIN BÜLTENİ “15 Temmuz 1974’te hepimiz büyülendik mi?” Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Sunday Mail gazetesi köşe yazarı, ekonomist ve sosyal bilimci George Koumoullis, 12 Temmuz tarihinde, “Hepimiz Büyülendik mi?” başlığı ile kaleme aldığı makalesinde, okulların, medyanın ve siyasetçilerin Cuntayı Helenizm’le bağdaştırdığına dikkat çekerek “N

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Hedef bayramdan önce kabineyi oluşturmak”
 Tarih: 14.07.2015 > 580 kez okundu.

Yeni koalisyon hükümetinin Ramazan Bayramı’ndan önce oluşturulması hedefinde uzlaşan CTP-BG ve UBP, hükümet programı, bakanlıkların dağılımı ve bakan isimleri üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. İki parti de kendi içinde hükümet programı, bakanlıkların dağılımı ve bakan isimleri üzerindeki çalışmalarına devam ederken, CTP-BG Genel Sekreteri Tufan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “En kısa sürede şeffaflığa ihtiyaç var”
 Tarih: 14.07.2015 > 516 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde liderler tarafından alınan bir gizlilik kararı olduğunu ve kendisinin de buna uyması gerektiğini belirtirken, buna karşın kamuoyunun bilgilendirilmesi bakımından en kısa sürede şeffaflığın gerekli olduğunu vurguladı. Rum Politis gazetesi, BM Gene

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Benim vizyonum, etnik kökeni ve geçmişine aldırmaksızın, bütün Kıbrıslıların refahını kapsıyor”
 Tarih: 14.07.2015 > 546 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası’nın ara bölgede Chateau Status’da düzenlediği “Çözüm sonrası Kıbrıs ekonomisi ile ilgili vizyonumuz” temalı etkinlikte yaptığı konuşmada “Benim çözüm sonrası Kıbrıs ekonomisine ilişkin vizyonum, etnik kökeni ve geçmişine aldırmaksızın, bütün Kıbrıslıların

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ara bölgede “Çözüm Sonrası Kıbrıs Ekonomisi” tartışılacak
 Tarih: 14.07.2015 > 494 kez okundu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEBE), bu akşam ara bölgede “Çözüm sonrası Kıbrıs ekonomisi ile ilgili vizyonumuz” temalı etkinlik gerçekleştiriyor. Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de katılacak.

> Makalenin devamı

Hristostomos’un günahını almışız! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.07.2015 > 530 kez okundu.

Kıbrıs’ta Varoluş Hareketi’nin Cumartesi günü gerçekleştirdiği eylem sadece Rumları değil, birçok Kıbrıslı Türkü de rahatsız etti nedense. Şaşırdık; Hareketin tepkisi Hrisostomos’un sözlerine… mesaj da yerine ulaştı, onların derdi ne anlamak mümkün değil.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, görevi Kalyoncu’ya verdi
 Tarih: 07.07.2015 > 525 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümeti kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu’ya verdi. Akıncı, Kalyoncu’yu dün kabul ederek, hükümeti kurma görevini verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “28 mayın tarlasından 25’inde risk unsuruna rastlanmadı”
 Tarih: 07.07.2015 > 551 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının bildirdiği 28 mayın tarlasının 25’inde herhangi bir risk unsuruna rastlanmadığını; halk açısından risk tespit edilen Ömerli ve Alemdağ’daki bölgelerin de işaretlenip, tellendiğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm aylar içerisinde gerçekleşebilir”
 Tarih: 05.07.2015 > 540 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kararlılık ve müzakerelerdeki ivmenin devam etmesi halinde çözümün yıllar değil, aylar içerisinde mümkün olacağını söyledi. Akıncı, ayrıca elektrik şebekeleri, Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda bilgiler verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm aylar içerisinde gerçekleşebilir”
 Tarih: 05.07.2015 > 541 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kararlılık ve müzakerelerdeki ivmenin devam etmesi halinde çözümün yıllar değil, aylar içerisinde mümkün olacağını söyledi. Akıncı, ayrıca elektrik şebekeleri, Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda bilgiler verdi.

> Makalenin devamı

“Çözüm ödünlerle olur” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 05.07.2015 > 540 kez okundu.

Keti Klerides, çözüm isteniyorsa, her iki tarafın da kırmızı çizgilerini esnetebilmesi gerektiğini söyledi * “Herkes bilmelidir ki al-ver olmak zorunda. Herkes kendi kırmızı çizgisine takılıp kalırsa çözüm olmaz. Çözüm ödünlerle olur” * “Bazıları Türk yönetimi altında yaşamayı kabul edip dönebilir, bazıları dönmez ancak şu bir gerçek ki herkes

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ile görüştü
 Tarih: 05.07.2015 > 514 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. AB üst düzey yöneticileri ile görüşmek üzere Brüksel’de bulunan Akıncı, Tusk ile Avrupa Birliği Binası’nda bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ile görüştü
 Tarih: 05.07.2015 > 491 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. AB üst düzey yöneticileri ile görüşmek üzere Brüksel’de bulunan Akıncı, Tusk ile Avrupa Birliği Binası’nda bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Juncker ile görüştü
 Tarih: 05.07.2015 > 497 kez okundu.

Avrupa Birliği üst düzey yetkilileriyle görüşmek üzere Brüksel’de bulunan Mustafa Akıncı, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Avrupa Komisyonu Genel Merkezi, Berlaymont Binası’nda görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hedef AB kurumlarıyla şimdiden üst düzeyde ilişki kurmak”
 Tarih: 30.06.2015 > 534 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hedeflerinin, gelecekte federal bir çatı altında parçası haline gelinecek Avrupa Birliği kurumlarıyla şimdiden en üst düzeyde ilişkileri sağlıklı bir şekilde kurmak ve devam ettirmek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Brüksel’e gitmek için dün adadan ayrıldı. Dün gece İstanbul’da kalan Akıncı, bugün Brüks

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özlü Müzakereler bugün başlıyor
 Tarih: 30.06.2015 > 524 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, özlü müzakereleri başlatmak için bugün yeniden bir araya geliyor. Görüşmeye, bugün adaya gelecek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de katılacak. UNFICYP’ten yapılan açıklamaya göre Eide toplantıda, çözümlenememiş tüm özlü konularda müzakere edece

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs sorununun aylar içinde çözülmesi mümkün”
 Tarih: 30.06.2015 > 541 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir kabulü sırasında Kıbrıs sorununun aylar içinde çözülmesinin mümkün olduğu yönündeki görüşünü yineledi. Akıncı, “Ben yıllardan değil aylardan bahsettim. Eğer niyet varsa artık yıllarca değil aylar içerisinde bu konunun çözüme kavuşabileceğini söyledim, buna inanıyorum, bu konuda kararlılığımızı sürdürüp, önümüzdeki

> Makalenin devamı

Niye bu kadar sessiziz? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 24.06.2015 > 528 kez okundu.

Geçtiğimiz gün 7 kişilik bir aile Karşıyaka mezarlığında toprağa verildi. Kuyudan çıkarıldılar. Anne, baba, 5 de çocuk… Bir de annenin karnındaki bebek, 8… Rumlar tarafından Aralık 1963’te Sadrazamköy’de, Kormacit Burnu yakınlarında kuyuya atılarak şehit edilen Karşıyakalı 49 yaşındaki Rahmi Hasan, 32 yaşındaki eşi Ayşe Rahmi ile çocukları Ha

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Süreç BM sürecidir”
 Tarih: 24.06.2015 > 543 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs’ta bir temsilci bulundurmasının eskiden de olduğunu ve müzakere süreci ilerlerken sorulara karşılık bazı fikirler vermesinin onay verdikleri bir şey” olduğunu kaydetti, ancak bu sürecin, “Birleşmiş Milletler süreci” olduğuna vurgu yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eylül’de çerçeveyi gerçekleştirmek hepimizin açıklanmamış hedefidir”
 Tarih: 24.06.2015 > 540 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde uzlaşma noktalarını artırarak eylül ayında New York’ta garantör ülkelerin de dahil olacağı bir çerçeveyi gerçekleştirmenin tüm tarafların açıklanmamış hedefi olduğunu söyledi. Akıncı, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri’yi kabulünde, Müzakereci Özdil Nami’nin bir Rum basınına

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, AP Milletvekili Engel’i kabul etti
 Tarih: 22.06.2015 > 521 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Luxemburg Delegasyon Başkanı Frank Engel ile görüştü. Önceki gün Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Osadchıy, Todd ve Sloat’u kabul etti
 Tarih: 20.06.2015 > 540 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rusya Büyükelçisi Stanislav V. Osadchiy, İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderick Todd ve temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs’a gelen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Amanda Sloat’ı ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmelerin ardından açıklama yapılmadı. İngilte

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “29 Haziran’dan itibaren esas müzakere süreci başlayacak”
 Tarih: 20.06.2015 > 544 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını, 29 Haziran’dan itibaren esas müzakere sürecinin başlayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile dünkü görüşmesinin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün bir araya geliyor
 Tarih: 17.06.2015 > 566 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen müzakereler kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. BM kontrolündeki ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak olan görüşme saat 10:00’da başlayacak. Görüşmede, önceki gün adaya gelen ve dün Lider

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün Eide’yi kabul edecek
 Tarih: 17.06.2015 > 545 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’le Çarşamba günü yapacağı görüşme öncesinde bugün BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakereciler bir araya geldi
 Tarih: 17.06.2015 > 528 kez okundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, görüşme sürecine yoğunluk kazandırma çabaları doğrultusunda bugün 09.30’da bir araya geldi. Tüm gün sürmesi beklenen görüşme ara bölgedeki BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde yer alıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bazı şeyleri çözüm sonrasına ertelemeden sağlamak için uğraş vermeliyiz”
 Tarih: 17.06.2015 > 532 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda çözümün birçok kapıyı açacağını, birçok çözülmez gibi görünen şeyi de çözeceğini ancak bazı şeyleri, çözüm sonrasına ertelemeden sağlamak için uğraş vermek gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı önceki akşam Karpaz Gate Marina’da gerçekleşen Doğu Akdeniz Yat Rallisi'nin (Emry) açılış gecesine katı

> Makalenin devamı

AB, raporunu da al git! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.06.2015 > 537 kez okundu.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn şöyle diyor: "Bana sık sık Avrupa'nın nihai sınırlarının ne olduğu soruluyor. Ben de bu soruya, 'Avrupa'nın haritası, Avrupalıların zihninde çizilmiştir' yanıtını veriyorum.” Açık ve net… Gerçekten de Avrupa’nın haritası Avrupalıların zihninde çizilmiş ve bu haritada Türkiye yok.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türkiye’de hangi hükümet olursa olsun Kıbrıs Müzakerelerini sonuca ulaştırmak için çalışacağız”
 Tarih: 17.06.2015 > 540 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’de yapılan milletvekili seçimleri sonuçlarına yönelik olarak, “Oluşacak hükümet hangisi olursa olsun onlarla yakın diyalog içerisinde Kıbrıs müzakerelerini sonuca ulaştırmak için çalışacağız” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 7 Yakınlaşma kağıdı hazır
 Tarih: 10.06.2015 > 544 kez okundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ile 15 Mayıs’tan bu yana yedi adet yakınlaşma kağıdı hazırladıklarını, geçmiş beş sene boyunca yapılamayanı üç haftada yaptıklarını belirtti. Müzakereci Nami, üretilen yakınlaşma kağıtlarının “yönetim”, “AB” ve “mülkiyet” konularında olduğunu, söz konusu çalışmaları y

> Makalenin devamı

Türkiye pire için yorgan yaktı Türkiye seçimini yaptı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 10.06.2015 > 545 kez okundu.

Gazetede de başlığı böyle attım zaten. Oysa atılacak onlarca başlık vardı, tek partili dönem bitti denebilirdi, HDP barajı geçti denebilirdi, (zafer değil), koalisyon mu, azınlık hükümeti mi denebilirdi, birçok iddialı başlık atılabilirdi nitekim. Yapamadım, içim elvermedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler Limasol’da tiyatro oyunu izledi
 Tarih: 10.06.2015 > 542 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun sahnelediği ve Kıbrıs’ın son 60 yıllık tarihinde yaşananlarla bir yüzleşmeyi, itirafı ve sorgulama anlatan “Kıbrıs, Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım” Limasol’da birlikte oyununu izledi. Türkçe oynanan ve simultane çeviri yapılan oyuna liderler eşler

> Makalenin devamı

Soyer, Kıbrıs Türkü’nün kendi kendine yetebilmesi için öncelikle “nereden bulursan bul, beni öde” mantığından kurtulunması gerektiğini ifade ederek, hatırlattı “Türkiye’den başka çalacağımız kapı yok” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 10.06.2015 > 533 kez okundu.

*** “Önümüze kaktırdılar, biz de Hanno balığı gibi bu yemi yedik” *** “Bir takım çıkarlar ve anın kurtarılması için yapılacak istihdamlar size bela olarak bin misli geri döner” *** “Bana Elcil, ‘hamamın namusunu kurtarma’ ifadesiyle cevap verdi. Benim buna yaklaşımım Ziya Paşa’nın sözleriyle olacaktır: Üslubu beyan insanla aynıdır” *** “Seçimi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yarından itibaren yolculuğumuz çözüme ve kalıcı barışa doğru devam edecek”
 Tarih: 10.06.2015 > 524 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un daveti üzerine gittiği New York’tan dönen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “yarından itibaren yolculuğumuz çözüme doğru barışa, kalıcı barışa doğru devam edecek” diyen Akıncı, “temennimiz iki kesimli iki toplumlu, tarafların siyasi eşitliğine saygı gösteren, tarafların güvenliğini içerecek, herkesin barış ve huzur için

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Aylar içinde çözüm mümkün”
 Tarih: 05.06.2015 > 582 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bundan sonra daha verimli müzakere ve daha verimli güven artırıcı önlemler üzerinde çalışarak adadaki herkesin hayat kolaylaştırmaya çalışacaklarını kaydederek, mevcut hava ve Kıbrıs Türk halkının kalıcı ve yaşayabilir çözüm arzusuyla karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme, değil yıllar, aylar içinde ulaşılabileceğini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Bu anı iyi değerlendirmeliyiz ya da büyük hayal kırıklığı olacak"
 Tarih: 05.06.2015 > 564 kez okundu.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, "BM, AB ve Kıbrıs sorunu umurunda olan herkes olarak yapmamız gereken, bu önemli süreçte onları desteklemek. Bu anı iyi değerlendirmeliyiz ya da büyük hayal kırıklığı olacak" şeklinde konuştu.

> Makalenin devamı

Avrupa’ya güven, gerisini merak etme sen! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 03.06.2015 > 546 kez okundu.

Müzakerelerin, çiçeği burnunda Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın eline teslim edilmesiyle, şimdiye kadar masaya getirilmemiş ya da -kendilerinin de inanmayarak- “ya tutarsa” kabilinden dil ucuyla dile getirdikleri talepler, şimdi “olmazsa olmaz”lar arasına konuldu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eşit ortak olacağımız bir çözüm istiyoruz”
 Tarih: 03.06.2015 > 567 kez okundu.

Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası hukukun dışında kaldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Gasbedilmiş haklarımız söz konusudur. Yıllardır yitirdiğimiz hakkımızı alıp, eşit ortak olacağımız bir çözüm istiyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 4 Haziran’da Ban ile görüşecek
 Tarih: 03.06.2015 > 575 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 4 Haziran’da BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yapacağı görüşme için bugün New York’a gidiyor. Ban’ın daveti üzerine bugün New York’a hareket eden Akıncı’ya, Müzakereci Özdil Nami de eşlik ediyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, yarın New York’a gidiyor
 Tarih: 03.06.2015 > 543 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un daveti üzerine yarın New York’a gidiyor. Akıncı, 4 Haziran Perşembe Ban ile görüşecek. New York saatiyle saat 12.00’de gerçekleşecek görüşmede Akıncı’ya Müzakereci Özdil Nami eşlik edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 5 Maddelik açılım
 Tarih: 31.05.2015 > 528 kez okundu.

Dün gerçekleşen Liderler görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderlerin ortak vizyonu olan birleşik federal bir Kıbrıs hedefi yönünde adım attıklarını kaydederek, yapıcı görüşmelerinde Kıbrıs sorununun merkezine yönelik özlü konuları ele aldıklarını bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün 3. kez görüşüyor
 Tarih: 31.05.2015 > 542 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yeni dönem müzakereler çerçevesinde bugün üçüncü kez bir araya geldi. Görüşme, ara bölgede müzakereler için ayrılan binada bugün sabah saat 09.30’da başladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Çavuşoğlu’nu kabul etti
 Tarih: 31.05.2015 > 546 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün özel uçakla KKTC'ye geldi. Adaya gelişinin ardından ilk olarak Cumhurbaşkanlığı'na giden Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak

> Makalenin devamı

YAZI - Yurdagül ATUN
 Tarih: 31.05.2015 > 561 kez okundu.

Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu alana değil, verene sorun Birkaç gün yurtdışına çıkmıştık, geldiğimizde KKTC out, Kıbrıs Cumhuriyeti in, KKTC bayrağı açmak ırkçılık, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı açmak demokratlık olmuş!

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu geliyor
 Tarih: 31.05.2015 > 538 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bugün KKTC’ye geliyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul edecek ve baş başa bir görüşme gerçekleştirecek. Baş başa görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine geçilecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Ortak hedefimiz en yakın zamanda Kıbrıs Sorununu çözmek”
 Tarih: 25.05.2015 > 589 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ortak hedeflerinin Kıbrıs sorununu en yakın zamanda çözmek olduğunu, önceki gün Lefkoşa’nın her iki kesiminde yaptıkları gezide yeniden vurguladılar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı mayın koordinatları konusunda BM Barış Gücü ile görüştü
 Tarih: 25.05.2015 > 604 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve BM Barış Gücü (BMBG) Komutanı General Kristen Lund’la bir araya gelerek Rum Lider Anastasiadis tarafından sunulan 28 mayın tarlasıyla ilgili görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı parti başkanlarıyla görüştü
 Tarih: 25.05.2015 > 607 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle yaklaşık bir buçuk saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar

> Makalenin devamı

Röportaj - Yurdagül ATUN
 Tarih: 25.05.2015 > 522 kez okundu.

İslamcı yazar Şenlikoğlu, Kıbrıs’taki barışın din adamlarınca tesis edilebileceğini belirterek, Başpiskopos Hrisostomos’a çağrı yaptı “Barışın mimarı siz olacaksınız”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rumlar düşmanız değil, ortağımız”
 Tarih: 25.05.2015 > 535 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önlerinde çetin bir müzakere süreci olduğunu belirterek, “Yaklaşım, karşınızda oturanı düşman görmek olmamalı. Karşınızda oturanı ‘geleceğin ortağı’ olarak görmek bizim bakış açımızdır ve bu son derece önemlidir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakereler bugün yeniden başladı
 Tarih: 25.05.2015 > 569 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakereler, 7 aydan sonra bugün yeniden başladı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, saat 10.00’da, ara bölgedeki BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İlk görüşme yarın
 Tarih: 25.05.2015 > 527 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, geçen yıl Ekim ayından beridir askıda olan Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çerçevesinde, Cuma günü bir araya geliyor. Görüşme ara bölgedeki BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde saat 10.00’da başlayacak. Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nden (UNFICYP) yapılan açıklamaya göre, BM Ge

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İlk görüşme yarın
 Tarih: 14.05.2015 > 600 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, geçen yıl Ekim ayından beridir askıda olan Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çerçevesinde, Cuma günü bir araya geliyor. Görüşme ara bölgedeki BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde saat 10.00’da başlayacak. Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nden (UNFICYP) yapılan açıklamaya göre, BM Ge

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “İki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanı geldi”
 Tarih: 14.05.2015 > 590 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 1968’de başlayan müzakere sürecinin 2015’te sonuçlandırılması için iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanının geldiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Malatya okumaya doydu, biz röportaja… - Yurdagül ATUN
 Tarih: 13.05.2015 > 581 kez okundu.

4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı nedeniyle doğunun batıya açılan kapısı olan Malatya’ya gittik. Doğu şehirleriyle ilgili bildiklerimizi tersyüz eden, organizasyonun kusursuzluğuyla hayran bıraktıran, kıyasladıkça hayıflandıran bir gezi oldu bu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ MÜZAKERELER CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
 Tarih: 13.05.2015 > 593 kez okundu.

Liderler arasında dün gece yapılan yaklaşık 2 saatlik görüşmede, yeni müzakere sürecinin başlama tarihi 15 Mayıs Cuma olarak belirlendi. İki lideri ilk kez bir araya getiren yemekli görüşme, BM Özel Danışman Espen Barth Eide gözetiminde iki tarafın müzakerecileri Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi L

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AKINCI İLE ANASTASİADİS BU AKŞAM YEMEKTE BİR ARAYA GELECEK
 Tarih: 13.05.2015 > 534 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bu akşam ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de düzenlenecek olan yemekte bir araya gelecek. İki liderin ilk görüşmesi özelliğini taşıyan yemekli toplantı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Yemek sonrasında Lid

> Makalenin devamı

Hevesler kursakta kaldı - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 10.05.2015 > 596 kez okundu.

KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Ankara ziyareti, ağızdan çıkanların takibi açısından en dikkatlere mazhar görüşme oldu. “Çağırsalar da gitmesek, çağırmasalar da sitem etsek” ekolünün KKTC temsilcileri tarihte ilk defa, karşılamadan başlayarak tüm ayrıntıları belleklerine kaydettiler, yorumlamak üzere… Herkes birer beden dili uzmanı,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AKINCI İLK RESMİ ZİYARETİNİ ANKARA’YA YAPIYOR
 Tarih: 06.05.2015 > 573 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine ilk resmi yurtdışı ziyaretini kendisine tahsis edilen özel uçakla bugün Türkiye’ye yapıyor. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, Müzakereci Özdil Nami ile Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri eşlik ediyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AKINCI: “GÖRÜŞME SÜRECİ YENİDEN BAŞLIYOR”
 Tarih: 06.05.2015 > 522 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide görüşmesi sonrasında basına yaptığı açıklamada, görüşme sürecinin yeniden başlayacağına işaret ederek, Eide ile bu süreci nasıl ileri götürebileceklerini ele aldıklarını belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI AKINCI BUGÜN EIDE’Yİ KABUL EDECEK
 Tarih: 04.05.2015 > 601 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi ilk kez kabul edecek. Eide, Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çabaları çerçevesinde Kıbrıs’ta temaslarda bulunacak. BM’deki Kıbrıs Barış Gücü tarafından yapılan açıklamada, Espen Barth Eide’nin, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin hazı

> Makalenin devamı

Mustafa Akıncı KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı
 Tarih: 03.05.2015 > 598 kez okundu.

KKTC’de geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimin ikinci turunda Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi’nde ant içtikten sonra Cumhurbaşkanlığı’nda saat 17:30’da yapılan devir teslim töreni ile görevini 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’ndan devraldı. KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı’nın devir teslim töreninde yaptığı k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ANT İÇME VE DEVİR TESLİM TÖRENİ BUGÜN
 Tarih: 03.05.2015 > 607 kez okundu.

KKTC’de geçtiğimiz pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, bugün Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevi devralacak. Meclis’teki ant içme töreni saat 16.00’da; Cumhurbaşkanlığı’ndaki devir teslim töreni ise saat 17.30’da başlayacak.

> Makalenin devamı

Şu yüzde 60 olayını açıklığa kavuşturalım - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 03.05.2015 > 579 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC’nin çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında başlayan ancak sonrasında kenar köşe birçok ismin fikir beyan ettiği atışma bitti gibi görünse de sosyal medyada tüm hızıyla devam ediyor.

> Makalenin devamı

“Çocuğa küsülmez” - Yurdagül Beyoğlu ATUN
 Tarih: 30.04.2015 > 659 kez okundu.

MHP milletvekili Tarihçi Prof Dr. Halaçoğlu, yavrunun büyümüş sayılması için ekonomik bağımsızlığına kavuşması, kendi kendini koruyacak duruma gelmesi gerektiğini ifade ederken, bu tür polemiklere girilmesini doğru bulmadığını açıkladı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AKINCI: “ANAVATAN SEVGİSİ YÜREKLERDE OLAN BİR DUYGUDUR”
 Tarih: 30.04.2015 > 607 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kendileri için anavatan sevgisinin yüreklerde olan bir duygu olduğunu söyledi. Türkiye hükümetinin KKTC'deki seçimler sırasındaki duruşunun doğru bir tavır olduğunu vurgulayan Akıncı, ilk dış ziyaretini Ankara'ya yapacağını belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AKINCI: “HALKINDAN YÜZDE 60 ONAY ALAN BİR LİDERİM... ONAY GÖREN VİZYONUM, HALKIMIN VİZYONUDUR. SAYGI GÖSTERİLMELİDİR”
 Tarih: 30.04.2015 > 574 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığına seçilen Mustafa Akıncı, halkından yüzde 60 onay alan vizyonunun halkın vizyonu olduğunu belirterek, saygı duyulmasını istedi. Mustafa Akıncı dün mahkemelerdeki Yüksek Adliye Kurulu’nda düzenlenen törenle mazbatasını aldı. 2 turlu bir seçimi geride bıraktıklarını belirterek, sonucun Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını dileyen Ak

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AKINCI :“YENİ BİR BEYAZ SAYFA AÇIYORUZ”
 Tarih: 30.04.2015 > 555 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Mustafa Akıncı, dün akşam İnönü Meydanı’nda halka yaptığı konuşmasında, yeni bir beyaz sayfa açtıklarını, seçim propagandası döneminde verdiği tüm sözlerin arkasında olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs’ta çok acılar yaşandığını, artık bu acıları sarma zamanının geldiğini söyledi.

> Makalenin devamı

KKTC halkı Mustafa Akıncı dedi
 Tarih: 26.04.2015 > 579 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün gerçekleşen 2. turunda KKTC halkı Mustafa Akıncı’yı Cumhurbaşkanı olarak seçti. Oy verme işlemi saat 18:00 itibarı ile sona erdi. KKTC genelindeki 693 sandıktan 678’inde oyların sayımı tamamlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre 2. turun galibi oyların yüzde 60.38’ini alan Mustafa Akıncı oldu.

> Makalenin devamı

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2015
 Tarih: 26.04.2015 > 584 kez okundu.

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turu 26 Nisan Pazar günü yapılacak. Bağımsız adaylar Mustafa Akıncı ile Derviş Eroğlu’nun yarışacağı 2. tur Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde, KKTC genelinde kurulacak 693 sandıkta 176 bin 980 seçmen oy kullanacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ REFERANDUMUN 11. YILDÖNÜMÜ
 Tarih: 24.04.2015 > 596 kez okundu.

Bugün Annan Planı için Kıbrıs’ın her iki yanında da gerçekleştirilen eşzamanlı referandumun 11. yıldönümü. Kıbrıslılara dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan ve Annan Planı olarak isimlendirilen çözüm planı Haziran 1968’de Beyrut’ta başlayan toplumlararası görüşmelerin bütününü içeren, ilk kapsamlı plandı. Onbinlerce Kıbrıslı Tü

> Makalenin devamı

Talat’a da mı inanmadınız? - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 23.04.2015 > 587 kez okundu.

Millette bir heyecan ki sormayın… Yepyeni bir döneme giriliyormuş da, statüko yıkılıyormuş da, yepyeni bir siyaset anlayışı yerleşiyormuş da; da da da… Mustafa Akıncı’nın ikinci tura kalması, “çözümcüler” ifadesine et kemik giydirdi ve Akıncı çözümün sözlük anlamı oldu sanki. Şimdiye kadar nerelerde olduklarını anlayamadığım bir güruh,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 22 NİSAN 2015 ÇAVUŞOĞLU: “KIBRIS’TA ÇÖZÜM İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN ŞEY, GERÇEK MANADA SİYASİ İRADE”
 Tarih: 23.04.2015 > 611 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Çözüm için ihtiyaç duyulan şey, gerçek manada siyasi irade. Eğer Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan, benzer bir güçlü siyasi irade gösterirse, çözüme varmamak için hiçbir neden yok" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CTP ‘AKINCI’ DEDİ
 Tarih: 23.04.2015 > 627 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda izleyeceği yol haritası için dün akşam toplanan CTP-BG Parti Meclisi, Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’nın aktif olarak desteklenmesi kararını aldı.

> Makalenin devamı

Üreticiye kıyak, tüketiciye tuzak - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 21.04.2015 > 615 kez okundu.

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin “Parmak patateste parmak oyunları” başlıklı haberi aslında çok önemli bir konuya “parmak” bastı. Kahraman üreticinin edilgen tüketiciye karşı olan zaferini… Kazananı ve kaybedeni belirleyen ise yasalar. Bir tarafa pozitif ayrımcılık yaparken, öte tarafa “işine gelirse…” diyen yasalar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DÜĞÜM HAFTAYA ÇÖZÜLECEK
 Tarih: 21.04.2015 > 614 kez okundu.

KKTC’de dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday geçerli oyların yüzde 50’sinden bir fazlasını alamadı ve seçim ikinci tura kaldı. 26 Nisan Pazar günü yapılacak ikinci tur seçimde, en çok oy alan bağımsız adaylar Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı yarışacak ve düğüm çözülecek. Bu sonuçla önümüzdeki hafta sonu 26 Nisan Pazar günü yapılacak i

> Makalenin devamı

SEÇİM 2. TURDA
 Tarih: 21.04.2015 > 588 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi bugün yapıldı. Oy verme işlemi saat 18:00 itibarı ile sona erdi. KKTC genelindeki 693 sandıktan 661’inde oyların sayımı tamamlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre adaylardan hiçbiri ilk turda seçilmek için gerekli oyu alamadığından seçim Dr. Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı arasında ikinci tura kaldı.

> Makalenin devamı

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2015
 Tarih: 21.04.2015 > 653 kez okundu.

KKTC’de 19 Nisan Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 7 adayın yarışacağı seçimde, 176 bin 916 seçmen, 693 sandıkta, 08.00 - 18.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.

> Makalenin devamı

KKTC CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR
 Tarih: 21.04.2015 > 631 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 19 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşecek olan 7. Cumhurbaşkanlığı Seçim’ine 7 aday katılacak olup, bunlar Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Mustafa Akıncı, Kudret Özersay, Mustafa Onurer, Mustafa Ulaş, Arif Salih Kırdağ’dır.

> Makalenin devamı

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2015 - ADAYLAR NEREDE NE ZAMAN OY KULLANACAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2015
 Tarih: 21.04.2015 > 726 kez okundu.

KKTC’de 19 Nisan Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 7 adayın yarışacağı seçimde, 176 bin 916 seçmen, 693 sandıkta, 08.00 - 18.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.

> Makalenin devamı

Asil Nadir annesini kaybetti - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 21.04.2015 > 619 kez okundu.

Dünyaca ünlü Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir’in annesi Safiye Nadir hayata gözlerini yumdu. Yarın Lefkoşa’da toprağa verilecek olan Safiye Nadir’in, bir aya yakın süredir YDÜ Hastanesi’nde tedavi görmekte olduğu, bundan birkaç gün önce evine çıkarıldığı ve evinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ÖNERİ: “TÜM HAZIRLIKLARIMIZ TAMAMLANDI”
 Tarih: 21.04.2015 > 584 kez okundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 19 Nisan Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik hazırlıklarını tamamladı. 7 adayın yarışacağı seçimde, 176 bin 916 seçmen, 693 sandıkta 08.00-18.00 saatleri arasında oy kullanabilecek. Oy kullanacak seçmenlerin kimlik kartı, sürüş ehliyeti veya pasaportlarıyla birlikte kayıtlı oldukları sandıklara gitmesi

> Makalenin devamı

Eroğlu’nun mu, Siber’in mi daha çok? - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 16.04.2015 > 634 kez okundu.

Mal varlığını açıklayarak günlerdir, aylardır, yıllardır süren tartışmaya son noktayı koyan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi: Bu kadar malı nasıl edindi?

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ OLGUN ALMANYA’DA ÜST DÜZEY TEMASLAR YAPIYOR
 Tarih: 16.04.2015 > 646 kez okundu.

Üst düzey temaslarda bulunmak üzere Almanya’da bulunan Kıbrıslı Türk Müzakereci M. Ergün Olgun, Günün Özeti programına telefonla katılarak temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Olgun,Berlin’de bir araya geldiği Almanya Avrupa Bakanı Michael Roth ile Kıbrıs müzakere sürecini ele aldıklarını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ YAKOVİDİS :“EIDE YANLIŞ YAPTI”
 Tarih: 16.04.2015 > 603 kez okundu.

Rum Dışişleri Bakanlığı’nın Deniz Hukuku Özel Danışmanı ve Rum Yönetimi’nin Washington’daki eski büyükelçisi AndreasYakovidis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin “yanlış yaptığını” iddia etti.

> Makalenin devamı

Şehitler kuyudan çıktı, laboratuarda bekliyor - Yurdagül Beyoğlu ATUN
 Tarih: 14.04.2015 > 615 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ın Petrofan (Esendağ) köyünde yapılan kuyu kazısında kalıntılarına ulaşılan Şerife Hasan Veli, Hasan Veli ve Pembe Halil Veli üç yıldır ‘şehit’ olarak toprağa girmeyi bekliyor. DNA testi yapılan kalıntıların kendi kayıplarına ait olduğunun belirlendiğini ifade eden kayıp yakınları, başvuru süresini geciktirdikleri için şehit olarak kay

> Makalenin devamı

VAKIFLARIN 444. VE EVKAF’IN KIBRIS TÜRK TOPLUMU’NA DEVRİNİN 59. YILDÖNÜMÜ
 Tarih: 14.04.2015 > 617 kez okundu.

Kıbrıs Vakıfları’nın kuruluşunun 444. ve Evkaf’ın Kıbrıs Türk halkına devrinin 59. yıldönümünün çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, ataların miras bıraktığı güzel vakıf düşüncelerini sahiplenerek vakıf mallarını amaçlarına uygun olarak toplumun faydasına kullanmak için çalıştıklarını bel

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “MÜZAKERELERİN MAYIS’IN İKİNCİ HAFTASI BAŞLAMASINI BEKLİYORUM”
 Tarih: 10.04.2015 > 660 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs müzakerelerinin mayıs ayının ikinci haftasında başlamasını beklediğini belirterek, müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Nami, Kıbrıs müzakere sürecini AA muhabirine değerlendirdi.

> Makalenin devamı

Talat, KOP üyeliği konusundaki farklı görüşlerinin, konjöktörden kaynaklandığını söyledi “Çözümü yakınımızda hissetmiştik” - Yurdagül Beyoğlu ATUN
 Tarih: 09.04.2015 > 633 kez okundu.

*** “Her olay kendi konjonktüründe değerlendirilir” 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın 2009 yılında, BRTK’ya yaptığı “Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) asla KOP’a üye olamaz” ifadeleriyle, 2013 yılında “KTFF’nin KOP’a üye olmasını destekliyorum” sözleri sosyal medyada yan yana getirildi. KOP’a üyelik konusundaki fikirlerinin değiştiğine yöne

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “GÖRÜŞME SÜRECİNİN YENİDEN BAŞLAYACAK OLMASINDAN MEMNUNUZ”
 Tarih: 09.04.2015 > 641 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak 6 aydır duran görüşme sürecinin yeniden başlayacak olmasından memnun olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşme sürecinin geleceği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EIDE: “ANASTASİADİS MASAYA DÖNDÜ. GÖRÜŞMELER SEÇİMDEN SONRA”
 Tarih: 09.04.2015 > 629 kez okundu.

Önceki akşam adaya gelen ve dün liderlerle görüşen ile görüşen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in masaya döneceğini belirtti. Eide, her iki liderle görüşmesinde liderlerin kendisine müzakerelerin başlaması için ortada engel kalmadığını belirttiklerini de söyled

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “KABUKLARIMIZI KIRMALIYIZ”
 Tarih: 07.04.2015 > 638 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, göreve geldiğinden beri yurtdışı temaslarını artırmak için yoğun çaba sarf ettiğini, bu temaslarda ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri nasıl daha fazla geliştirebilecekleri konusunu ele aldıklarını söyleyerek, “Kabuklarımızı kırmalıyız” dedi. Dışişleri Bakanı Özdil Nami Haberal Kıbrıslı gazetesinden Yurdagül Beyoğlu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ OLGUN:“BÖLGENİN İSTİKRARSIZLIĞA TAHAMMÜLÜ YOK”
 Tarih: 04.04.2015 > 631 kez okundu.

Kıbrıslı Türk müzakereci Ergün Olgun, Kıbrıs sorununun çözümü için Türk tarafında ciddi bir irade olduğunu ve aynı iradeyi Rum tarafında da görmek istediklerini kaydetti. Nazmi Pınar’ın sunduğu Ada Raporu Programı’na konuk olan Olgun, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin gelişi öncesi değerlendirme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ YORGANCIOĞLU: “MUHATABIMIZ T&T ŞİRKETİDİR”
 Tarih: 02.04.2015 > 615 kez okundu.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu toplantı öncesi basına yaptığı açıklamada, Ercan ihalesi, Spor ofisi, öğretmenlerin hazırlık ödenekleri ve yaşlılara yönelik olarak başlatılan hizmet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “HAYRET VE ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIK”
 Tarih: 02.04.2015 > 624 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyareti sırasında Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’le birlikte düzenlediği basın toplantısında söylenenleri hayret ve üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Anastasides’in hala olası bir uzlaşı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “BARBAROS HAYREDDİN PAŞA SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ BÖLGEDEN AYRILDI”
 Tarih: 02.04.2015 > 654 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, bölgede sondaj çalışmalarında bulunan gemilerin bölgeden ayrılmakta olduğuna işaret ederek, beklentinin, Kıbrıs Rum liderinin müzakere masasına en kısa sürede geri dönmesi ve müzakere sürecinin kaldığı yerden başlaması olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “DÜNYA RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TAVRINI ANLADI”
 Tarih: 30.03.2015 > 642 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Diyalog gazetesine yaptığı açıklamada, dünyanın, Kıbrıs sorunu çözülmeden Doğu Akdeniz’de hidrokarbonların kullanılamayacağını ve Kıbrıs sorununun çözümünde Rum tarafının uzlaşmaz tavrını anladığını söyledi. Bakan Nami, bu nedenle Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların kaldırılma sürecinin başlatıldığını ifade etti. N

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BOZKIR: "KIBRIS SORUNUNU ÇÖZMEK, SURİYE MESELESİ VE UKRAYNA KRİZİNİ ÇÖZMEKTEN DAHA KOLAY"
 Tarih: 30.03.2015 > 656 kez okundu.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Roma ziyaretinin ikinci gününde, İtalya'nın önde gelen düşünce kuruluşu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IAI) tarafından düzenlenen "Türkiye Avrupa'da. Zorluklar ve Fırsatlar" konulu seminerde, "Kıbrıs sorununu çözmek, Suriye meselesi ve Ukrayna krizini çözmekten daha kolay” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BİLGİÇ: "ÇÖZÜM İÇİN KARARLILIĞIMIZI KORUYORUZ"
 Tarih: 27.03.2015 > 679 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, haftalık olağan basın toplantısında Kıbrıs’ta müzakere masasına tekrar oturulabileceği yönündeki açıklamaları değerlendirdi. Bilgiç yaptığı açılamada şunları söyledi “Hem KKTC hem de Türkiye Kıbrıs’ta kalıcı bir siyasi çözüm için kararlılığını koruyor. Rum tarafı da daha önce KKTC’nin haklarını sav

> Makalenin devamı

“Bu pencere fazla açık kalamaz” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 27.03.2015 > 651 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Kıbrıs sorununun halli konusunda bir fırsat penceresinin açıldığını, bu kez mutlaka bir sonuca bağlanması gerektiğini ifade etti *** “Rumlar hep uluslar arası camianın toleransıyla karşılaştılar ama yalancının mumu yatsıya kadar yanar misali gerçekler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı” *** “Müzakerelerin kop

> Makalenin devamı

Polis gelse kabahat, gelmese kabahat! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 27.03.2015 > 649 kez okundu.

Siyasi gelişmeleri takip etmekten, okuyup yazmaktan gına gelmişti ama böylesi bir gündem de beklemiyorduk doğrusu. Bozguna ayarlı beyinlerden “Pes” dedirten bir haber, daha doğrusu yorum: “İskele Piknik alanındaki Nevruz kutlamalarında, şimdiye kadar hiçbir etkinlikte görülmeyen yoğunlukta polis görüldü. Polisin aldığı çok sıkı güvenlik önlemleri h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 444 YIL SONRA İSMİNİ DEĞİŞTİRDİLER
 Tarih: 27.03.2015 > 621 kez okundu.

Günlerce süren tartışmalar sonucunda Larnaka’daki Piyale Paşa Caddesi’nin adı, Tasos Mitsopulos olarak değiştirildi. Rum Yönetimi Savunma Bakanı olarak görev yapan Tasos Mitsopulos, geçtiğimiz yıl görevi başında rahatsızlanarak hayatını kaybetmişti. Kıbrıs’ın fethi sırasında görev alan Piyale Paşa’nın adının verildiği 2 kilometrelik cadde, Larnaka

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “ABARTIYORLAR”
 Tarih: 23.03.2015 > 659 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rumların son haftalarda doğal gaz arama çalışmalarında bulunan Fransız TOTAL şirketi ile doğal gaz çalışmalarını ilerletme kararı alması ve bunun yanı sıra Afrodit’ten güne 1 milyon 400 bin Euro gelir elde edilmesinin amaçlanması ile ilgili olarak Diyalog’a değerlendirmelerde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ MÜZAKERECİ OLGUN, MANCHESTER’DA KONFERANS VERDİ
 Tarih: 21.03.2015 > 681 kez okundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Ergün Olgun, İngiltere’nin Manchester şehrinde Jean Monnet Merkezi’nde konferans verdi. Olgun, konferansta, yakın zamanda başlaması öngörülen kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarıya ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler konusundaki Kıbrıs Türk vizyonunu katılımcılarla paylaştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EIDE: “ÇOK AÇIK BİR İYİ NİYET GÖSTERGESİ”
 Tarih: 21.03.2015 > 695 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide, Havadis gazetesine verdiği demeçte, NAVTEX’e rağmen Barbaros gemisinin Mağusa Limanı’ndan ayrılmasını “çok açık bir iyi niyet göstergesi” olarak niteledi. Eide, NAVTEX’in süresinin 6 Nisan’da dolmasının ardından yeni bir NAVTEX’in yayınlanmasının beklenmediğini de belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “MASADA MUHATABIMI BEKLİYORUM”
 Tarih: 18.03.2015 > 671 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, büyük bir ihtimalle nisan ayının ilk haftalarında bazı açıklamalarla müzakere masasına dönüşün duyurulabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye göre Rum lider Nikos Anastasiades’in masaya dönme niyetinde; kendisinin ise zaten masada muhatabını bekliyor d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “HELLİMİN TESCİLİYLE İLGİLİ BAŞVURUNUN MEVCUT HALİYLE ONAYLANMASI KIBRIS TÜRK EKONOMİSİNE CİDDİ DARBE VURUR”
 Tarih: 18.03.2015 > 655 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının Hellim’in tesciliyle ilgili başvurusunun mevcut haliyle onaylanmasının, Kıbrıs Türk ekonomisine ciddi bir darbe vuracağına ve Kıbrıs Rum tarafının sebebiyet verdiği kısıtlama ile izolasyonlardan dolayı zorluklar yaşayan Kıbrıslı Türklerin karşı karşıya kaldığı ekonomik zorlukları artıracağına dikkat

> Makalenin devamı

O otobüsleri gümrükte bekletmek vicdansızlıktır - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.03.2015 > 643 kez okundu.

Şu internetin müzevirliğinden ötürü, KKTC ile ilgili kötü bir şey yazmayayım diyorum ama bir yere kadar. Elimizi nereye atsak sapı sapır dökülüyor. Devlet iki ana sektörü olan ve kendini besleyen turizm ve eğitime sırt dönmüş durumda. Kendi yağıyla kendini kavuran eğitim ve turizm sektörü, bir de devletin yarattığı sıkıntılarla uğraşıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “HERŞEY RUMLARIN TAVRINA BAĞLI”
 Tarih: 18.03.2015 > 647 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin yeniden başlaması için yapıcı davranacağını herşeyin Rumların tavrına bağlı olduğunu belirtti. Kıbrıs Gazetesine konuşan Nami, Kıbrıs Rum tarafının geçmişte olduğu gibi müzakerelere başlamak için ön şart koyması halinde görüşmelerin askıda kalacağını söyledi. Nami, NAVTEX’in 6 Nisan

> Makalenin devamı

Krize şerbetli koalisyon - Yurdagül ATUN
 Tarih: 14.03.2015 > 647 kez okundu.

Kaç kez ayrılmanın eşiğine geldiler, sayısını bilmiyorum. İlk kriz cicim aylarında geldi. Eski iktidar partisi UBP'nin seçim istihdamları, yeni hükümette derin çatlaklar oluşturdu. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun 'sözleşmeler yenilenmeyecek' açıklaması gerilim yarattı, Hükümetin ortağı DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş 'vicdanım elvermez' deyip f

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BAŞBAKAN YARDIMCISI SERDAR DENKTAŞ: “TFF BİZİM TALEBİMİZ ÜZERİNE GİRİŞİM YAPTI”
 Tarih: 14.03.2015 > 674 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nin FİFA’ya yazı yazıp görüş istemesinin normal olduğunu, sorunun Türkiye ile Kıbrıs Türk futbol federasyonları arasındaki hoşnutsuzluk nedeniyle temas kurulamamasında kaynaklandığını belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ YORGANCIOĞLU: “KURUMLARIMIZIN YOK SAYILDIĞI BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”
 Tarih: 14.03.2015 > 646 kez okundu.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) aracılığıyla ülkede şube açma girişiminde bulunmasıyla Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun yok sayıldığını belirtilerek, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Siyaseten ve hukuken verilen kavgada bireylerin değil, toplumsal çıkarların ve hak

> Makalenin devamı

I.TÜRKİYE ULUSLARARASI ATIF TARAMALI, ÇOK BİLİMDALLI AKADEMİK KONFERANSI. 16-17-18 NİSAN 2015, ANKARA, TÜRKİYE - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.03.2015 > 709 kez okundu.

Bu konferansta Türkiye Türkçesi , İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde yazılmış makaleler kabul edilmektedir. Hakem heyetinin uygun göreceği ve yayınlanmasına onay vereceği makaleler Amerik a'da basımı gerçekleştirilecek olan ve UlrichsWeb, Index Copernicus, Google Scholar gibi 26 farklı kuruluş/veri tabanı tarafından taranan I

> Makalenin devamı

İçişleri Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.03.2015 > 623 kez okundu.

Uyuşturucu suçundan cezaevine gönderilen genç, cezaevindeki bazı gardiyanların kendisine “uyuşturucu ister misin” diye sorduklarını, uyuşturucu kullanan mahkumların kolayca uyuşturucu bulabildiklerini söylüyor. Bomba bir haber değil mi? Hemen soruşturma açılmalı! Oysa birçokları söyledi bunu, biz inanmak istemedik, inandıysak da üstüne gitmedik.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EIDE, LİDERLERLE GÖRÜŞMEK ÜZERE 16 MART’TA ADAYA GELİYOR
 Tarih: 12.03.2015 > 674 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderleriye görüşmek üzere 16 Mart’ta adaya geliyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Eide’yi 17 Mart Salı günü saat 11:30’da kabul edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “DOĞU AKDENİZ’DE İSTİKRARA DAYALI YENİ BİR DÜZEN İÇİN KIBRIS SORUNU EN KISA ZAMANDA ÇÖZÜLMELİ”
 Tarih: 12.03.2015 > 676 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Doğu Akdeniz’de artan tansiyon ve ülkelerin güç politikaları sonucunda daha da kronikleşen uyuşmazlıklar yerine işbirliği ve istikrara dayalı yeni bir düzenin mümkün olduğunu; bu projenin gerçekleşebilmesi için Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ: “KÖRFEZ ÜLKELERİNDE YAPILAN TEMASLAR OLUMLU”
 Tarih: 09.03.2015 > 656 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretlerle ilgili olarak Yenidüzen gazetesine verdiği demeçte temaslarının olumlu geçtiğini belirterek, özellikle ekonomik alanda ilişkilerin geliştirilebileceğinin altını çizdi. Suudi Arabistan, Umman ve Katar ziyaretlerinde ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konuların

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DAVUTOĞLU:"KIBRIS'TA BAN Kİ-MOON PLANINA İHTİYAÇ VAR"
 Tarih: 07.03.2015 > 663 kez okundu.

TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile dün yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmede, Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını anlatan Davutoğlu, 2004'te Annan Planını Türk tarafının savunduğunu hatırlatarak, "Bugün Genel Sekreter Ban'a, görev süresi dolmadan Kıbrıs sorununun çözülmesi için 'Ban Ki-m

> Makalenin devamı

Cami duvarına işediler - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.03.2015 > 647 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Rusya’yla yağlı ballı olmasının diğer kutbu rahatsız edeceğini yazılarımızda dile getirmiştik ama ne yalan söyleyeyim, Amerika’nın kartlarını bu denli açık oynayacağını hesap edememiştik. ABD Büyükelçisi John Koenig, Anastasiadis’in Rusya ziyaretini Boris Nemtsov’un ölümüyle ilişkilendiren ironik tweetler atınca

> Makalenin devamı

Rum-Rus ilişkilerinde ABD korkusu - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.03.2015 > 686 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’le, Rusya Devlet Başkanı Putin arasında uçuşan kalpler Güney’deki her kesimin hoşuna gitmedi. Rumların bir çoğu, ülkelerin devletlerarası ilişkilerinin, üçüncü ülkelerle olan işbirliklerinden etkilenmemesi gerektiğini söylüyor. Dile getirdikleri, “Dostumun dostunun illa da dostum olması gerekmiyor” cümlesinin meali, “biz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KASULİDİS: “ABD İÇİN ANLAŞMALAR SORUN DEĞİL AMA ZAMANLAMA YANLIŞ”
 Tarih: 07.03.2015 > 639 kez okundu.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Anastasiadis’in Moskova ziyareti konusunda Amerikalıları rahatsız eden şeyin Rusya ile imzalanan anlaşmalar değil, ziyaret için seçilen zaman ve Anastasiadis’in Moskova’daki bazı açıklamaları olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ABD BÜYÜKELÇİSİ KOENİG İSTENMEYEN ADAM
 Tarih: 07.03.2015 > 656 kez okundu.

ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koenig, twitter hesabından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Moskova ziyareti ve muhalif siyasetçi Borris Nemtsov’un öldürülmesi hakkında Rum halkının düşüncelerini sorması üzerine Rum tarafında “istenmeyen kişi” haline geldi. Başta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis olmak üzere Rum siyaset

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI, RUM TARAFININ KATI TUTUMUNU GİDEREBİLİR”
 Tarih: 07.03.2015 > 650 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rum tarafının çözüm arayışındaki katı tutumunun giderilmesini ve süreçte olumlu tavır alınmasını sağlamanın en etkili yolunun Kıbrıslı Türklerin üzerindeki izolasyonların süratle kaldırılması olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Nami, Katar’daki temasları çerçevesinde ‘Kıbrıs Sorunu ve Müzakere Süreci’ konulu bir panele

> Makalenin devamı

Rum - Rus ilişkilerinde ABD korkusu - Yurdagül ATUN
 Tarih: 03.03.2015 > 671 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’le, Rusya Devlet Başkanı Putin arasında uçuşan kalpler Güney’deki her kesimin hoşuna gitmedi. Rumların bir çoğu, ülkelerin devletlerarası ilişkilerinin, üçüncü ülkelerle olan işbirliklerinden etkilenmemesi gerektiğini söylüyor. Dile getirdikleri, “Dostumun dostunun illa da dostum olması gerekmiyor” cümlesinin meali, “biz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI, RUM TARAFININ KATI TUTUMUNU GİDEREBİLİR”
 Tarih: 03.03.2015 > 678 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rum tarafının çözüm arayışındaki katı tutumunun giderilmesini ve süreçte olumlu tavır alınmasını sağlamanın en etkili yolunun Kıbrıslı Türklerin üzerindeki izolasyonların süratle kaldırılması olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “MÜSLÜMAN ÜLKELER İZOLASYONLARLA İLGİLİ ADIM ATMALI”
 Tarih: 01.03.2015 > 653 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Umman Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı Ahmed Sulaiman Al-Maimani ile görüşmesinde, Müslüman ülkelerin Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonlar hakkında adım atması gerektiğini belirtti. Umman Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı da KKTC ile ticari ilişkilerin gelişmesini kendilerinin de arzuladığını ifade etti.

> Makalenin devamı

AB sözünü tut - Yurdagül ATUN
 Tarih: 01.03.2015 > 690 kez okundu.

Eurobarometre, Kıbrıs sorununun Kıbrıs’ta eskisi gibi gündem olmadığını söylüyor. Daha doğrusu iki tarafta da halk Kıbrıs sorununu 5., 6. sıraya düşürmüş. Bizdeki neyse de, Güney’deki ilgisizliğe şaşırmadık; zira Güney Kıbrıs bu konuyu zaten AB’ye girdikten sonra rafa kaldırmış, hastayız, yastayız, kızgınız, üzgünüz gibi bilimum bahanelerle halkı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AB’YE RAĞMEN RUSYA İLE 11 ANLAŞMA
 Tarih: 01.03.2015 > 649 kez okundu.

Rum Yönetimi ile Rusya, aralarında Rus savaş gemilerine Akdeniz’de kolaylık sağlayacak anlaşmanın da bulunduğu 11 devletlerarası anlaşmaya imza koydu. Resmi temaslarda bulunmak amacıyla Moskova’da bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin görüşme öncesinde y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HOCALI KATLİAMI İLE İLGİLİ OLARAK BAKANLIK AÇIKLAMASI YAYIMLADI
 Tarih: 25.02.2015 > 652 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Hocalı Katliamı’nın 23. Yıldönümü ile ilgili olarak bakanlık açıklaması yayımladı. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinin Hocalı Kasabası’nda 26 Şubat 1992 tarihinde yüzlerce masum Azerbaycanlı soydaşımızın hunharca katledilmesinin 23. Yıldönümünde tüm kardeş Azerbaycan Halkının acısını kalbimiz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ, İİT GENEL SEKRETERİ MADANİ İLE BİRARAYA GELDİ
 Tarih: 25.02.2015 > 660 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Iyad Ameen Madani ile görüşmek ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan’ın Cidde şehrine gitti. Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Cidde temasları çerçevesinde bugün İİT Genel Sekreteri Iyad Ameen Madani ile İİT Merkezinde biraraya geldi.

> Makalenin devamı

KKTC’nin nüfusu bazılarını neden rahatsız ediyor? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 25.02.2015 > 673 kez okundu.

EDEK Başkan vekili Marinos Sizopulos, Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Türk yayılmacılığından kaynaklanan tehlikeleri önleyecek bir politika oluşturmaları gerektiğinden söz ediyor! Sizopulos ayrıca Türk hedeflerinin uygulanmasını önleyecek ve işlevsel bir çözüme götürecek başka bir taktiğin izlenilmesi gerektiğini, Kıbrıs Rum tarafının, uluslararası konula

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ELAM BÜYÜK TEHLİKE”
 Tarih: 25.02.2015 > 646 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesine verdiği yazılı röportajda Rum kilisesinin siyasete karışmasının yanında ELAM adlı terör örgütünün yarattığı tehlikelere dikkat çekti ve bu tür aşırı bir örgütün KKTC’de olmadığını anlattı. Eroğlu, KKTC’nin cihatçılar tarafından kullanılması gibi bir şeyin sözkonusu olmadığın

> Makalenin devamı

KKTC’nin nüfusu bazılarını neden rahatsız ediyor? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 23.02.2015 > 704 kez okundu.

EDEK Başkan vekili Marinos Sizopulos, Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Türk yayılmacılığından kaynaklanan tehlikeleri önleyecek bir politika oluşturmaları gerektiğinden söz ediyor! Sizopulos ayrıca Türk hedeflerinin uygulanmasını önleyecek ve işlevsel bir çözüme götürecek başka bir taktiğin izlenilmesi gerektiğini, Kıbrıs Rum tarafının, uluslararası konula

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ELAM BÜYÜK TEHLİKE”
 Tarih: 23.02.2015 > 649 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesine verdiği yazılı röportajda Rum kilisesinin siyasete karışmasının yanında ELAM adlı terör örgütünün yarattığı tehlikelere dikkat çekti ve bu tür aşırı bir örgütün KKTC’de olmadığını anlattı. Eroğlu, KKTC’nin cihatçılar tarafından kullanılması gibi bir şeyin sözkonusu olmadığın

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “MÜZAKEREDEN BAŞKA ÇARE YOK”
 Tarih: 20.02.2015 > 690 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda uluslararası toplumun 19 Nisan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonrasını beklediğini söyledi. Yurtdışı temasları konusunda Kıbrıs Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Nami, “Sorun rafa kaldırılmış değil, bu yıl içerisinde liderler görüşmesi yapılacak ve müzakereler yeniden

> Makalenin devamı

Restorasyon komedisi - Yurdagül ATUN
 Tarih: 20.02.2015 > 688 kez okundu.

Gecikmiş bir yazı bu aslında. Bundan 2 ay önce yazmam gerekiyordu, tüm bu tartışmalar başlamadan, kimsenin haberi yokken… Görüyorum ki iki ayda hiçbir şey değişmedi. Hala tartışılıyor “KKTC’deki tüm vakıf eserlerinin restorasyonun Türkiye tarafından yapılacağı” açıklaması… Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer “Uzlaştığımız noktada, iki eser

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ, LONDRA’DA AVAM KAMARASI ÜYELERİYLE BİRARAYA GELDİ
 Tarih: 20.02.2015 > 671 kez okundu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Londra’ya giden Dışişleri Bakanı Özdil Nami, temasları çerçevesinde dün Birleşik Krallık Parlamentosu Avam Kamarası üyeleriyle biraraya geldi. Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Nami, görüşmelerinde, müzakerelerde yaşanan çıkmaza ilişkin olarak önümüzdeki dönemde ne gibi adımlar atı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “KIBRIS TÜRK HALKI ARADAN GEÇEN 40 YILI DİKKATE ALAN BİR ANLAŞMA İSTİYOR”
 Tarih: 18.02.2015 > 681 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının artık müzakerelerden yorulmuş bir halk olduğunu, anlaşma istediğini kaydetti. Eroğlu: “Biz artık müzakere tutanakları yazmaktan ve okumaktan yorulduk, halkımız bir anlaşma istiyor ama aradan geçen bu 40 yılı da dikkate alan bir anlaşma,” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BAKAN NAMİ: “DİPLOMATİK SAVAŞLARA DEĞİL İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR”
 Tarih: 14.02.2015 > 694 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, hedefin kapsamlı çözüm olduğunu ve Türk tarafının ara formüllerle işi olmadığını ifade ederek, Rum yönetimine, diplomatik savaştan kaçınması çağırısında bulundu. Nami, bu toplumların diplomatik savaşlara değil işbirliğine ihtiyacı olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Meclis Genel Kurulu’ndaki güncel konuşma

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BÜLENT ARINÇ KKTC’DE TEMASLARDA BULUNACAK
 Tarih: 14.02.2015 > 720 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardıncısı Bülent Arınç, çeşitli temaslarda bulunmak ve Ercan Havalimanı Yeni Terminal Binası ve Pisti temel atma törenine katılmak üzere bugün KKTC’ye gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Özdil Nami: “Todd doğruları söyledi”
 Tarih: 10.02.2015 > 701 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs gazetesine verdiği mülakatta, İngiliz Yüksek Komiseri Rick Todd’un, Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonlarla ilgili sözlerinin “malumun ilanı” olduğunu söyledi. İngiliz Yüksek Komiseri Rick Todd’un söyledikleri arasında yeni bir şeyin bulunmadığını anlatan Bakan Nami, İngiliz diplomatın doğruları ifade ettiğini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İNGİLİZ YÜKSEK KOMİSERİ TODD: “KIBRISLI TÜRKLERİN İZOLASYON ALTINDA OLDUĞU NESNEL GERÇEKLİKTİR”
 Tarih: 10.02.2015 > 685 kez okundu.

İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderick (Ric) Todd Güney Kıbrıs’ta yayınlanan haftalık Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta MEB, Doğrudan Ticaret, müzakereler ve Güney Kıbrıs’ın Rusya ile askeri anlaşmalar imzalama olasılığıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 6 Şubat 2015 NAVTEX YALANI
 Tarih: 07.02.2015 > 723 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türk ve Türkiyeli basın mensupları için dün akşam Rum Başkanlık Köşkü’nde basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini aktardı. Anastasiadis, özlü Kıbrıs müzakerelerinin başlaması geçtiğimiz yıl kararlaştırılan 9 Ekim tarihinden bir hafta önce Türkiye’nin Navtex yayımlaması ned

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 5 Şubat 2015 ÇAVUŞOĞLU: "RUM TARAFI MASAYA DÖNMELİ"
 Tarih: 07.02.2015 > 698 kez okundu.

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün, Ülke TV'de Kanal 7 Ankara temsilcisi Mehmet Acet'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, katıldığı programda, Yunanistan’la ilişkiler ve Kıbrıs konusuna da değindi. Kıbrıs'ta Rum tarafının müzakere masasından kalkması konusunda Çavuşoğlu, öncelikle Rumların çözüm konusunda kararlı olma

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ: “İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI İÇİN YAPILAN HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYI DESTEKLİYORUZ”
 Tarih: 07.02.2015 > 723 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, dün, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi (KTİAK) Başkanı İlker Züğürt ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bakan Nami, KTİAK yetkilileri ile 2015 yılı içerisinde Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılması ve dış ticaretin artırılması konularında atılan adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 3 Şubat 2015 NAMİ: “MÜZAKERE MASASINA OTURMADAN BARIŞ GELMEZ”
 Tarih: 03.02.2015 > 709 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs meselesinin çözümü için müzakere masasına oturmadan barışın gelmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bakan Nami, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne gerçekleştirdiği ziyareti AA'ya değerlendirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 2 Şubat 2015 CUMHURİYET MECLİSİ HEYETİ AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TEMASLARDA BULUNDU
 Tarih: 03.02.2015 > 690 kez okundu.

CTP/BG Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekilli Ersan Saner ve DP/UG Milletvekili Fikri Ataoğlu’ndan oluşan Cumhuriyet Meclisi heyeti, 27-29 Ocak tarihlerinde Brüksel’de temaslarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 30 Ocak 2015 BM GÜVENLİK KONSEYİ, KIBRIS'TAKİ BARIŞ GÜCÜNÜN GÖREV SÜRESİNİ 6 AY UZATTI
 Tarih: 31.01.2015 > 742 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 31 Temmuz'a kadar uzattı. BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliği ile kabul edilen karar metninde, Türk ve Rum tarafı arasındaki müzakerelerde bazı ilerlemeler kaydedilmesine karşın kapsayıcı ve kalıcı bir uzlaşının sağlanamadığı belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: “YUNANİSTAN'DAKİ YENİ HÜKÜMETİN RUM YÖNETİMİ’NE ÇÖZÜM KONUSUNDA TELKİNDE BULUNMASINI ÜMİT EDİYORUZ”
 Tarih: 29.01.2015 > 743 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte tüm bölgeye yayılacak barış havası ve ekonomik girdilerin büyük katkılar sağlayacağı Yunanistan'daki yeni hükümetin Rum Yönetimi’ne çözüm konusunda telkinde bulunmasını ümit ettiklerini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ: “AB ÜLKELERİNİN KIBRISLI TÜRKLER’E BORCU VAR”
 Tarih: 28.01.2015 > 697 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı izolasyonlar Güvenlik Konseyi’nin raporuna yansımalı, izolasyonların kaldırılması yönünde Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de Kıbrıslı Türklere borcu var,” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EİDE: “MÜZAKERELERE DÖNÜLMESİ İÇİN İHTİYATLI BİR İYİMSERLİK İÇİNDEYİM”
 Tarih: 27.01.2015 > 810 kez okundu.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs'ta tıkanan müzakerelerin aşılması ve masaya dönülmesi için ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ SOSYOLOG KUDRET AKAY, SİYASAL EĞİLİMLER ANKETİNİN SONUÇLARINI AÇIKLADI
 Tarih: 27.01.2015 > 732 kez okundu.

Sosyolog Kudret Akay, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununa yönelik düşünce yapısı ve çözüm modeline ilişkin tercihlerini belirlemek için Aralık 2014’te gerçekleştirdiği siyasal eğilimler araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Akay, araştırma sonucunda Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununa, Kıbrıslı Rumlarla barış, kardeşlik, ortak vatan konseptleri üzerin

> Makalenin devamı

TOTAL doğalgaz doğurmaz - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 23.01.2015 > 714 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10 ve 11 numaralı parsellerde petrol ve doğalgaz tespit çalışmaları için ruhsatı bulunan Fransız Total şirketinin, bu alanlarda “sondaj yapılacak jeolojik katmanlar” bulmadığı gerekçesiyle haklarından feragat etmesini içlerine sindiremeyen Rumların hayallerinin yıkılması travmaya sebep ol

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İNGİLTERE DOĞRUDAN TİCARETİ DESTEKLİYOR
 Tarih: 23.01.2015 > 718 kez okundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Barones Joyce Anelay, İngiliz hükümetinin Kıbrıslı Türklerin ekonomisinin doğrudan ticaret tüzüğü aracılığıyla kalkınmasını desteklediğini açıkladı. İngiltere’nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Barones Anelay, İngiltere’nin Kıbrıslı Türklerin ambargosunun kaldırılmasına ilişkin tutumu hakkında Lordlar Kamaras

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ TOTAL ŞİRKETİ SONDAJLARI İLERİYE GÖTÜRMEYECEK
 Tarih: 22.01.2015 > 763 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10 ve 11 numaralı parsellerde petrol ve doğal gaz tespit çalışmaları için ruhsatı bulunan Fransız Total şirketinin, bu alanlarda “sondaj yapılacak jeolojik katmanlar” bulmadığı gerekçesiyle haklarından feragat etmeye karar verdiği belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ, KTİAK BAŞKANI ZÜĞÜRT’Ü KABUL ETTİ
 Tarih: 21.01.2015 > 718 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bugün, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi (KTİAK) Başkanı İlker Züğürt ve beraberindeki heyeti kabul etti. Nami, KTİAK yetkilileri ile, Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılması ve dış ticaretin artırılması konularında 2015 yılı içerisinde neler yapılabileceği hakkında görüş alışverişinde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERTUĞ: “RUM TARAFI RAPORA KARŞI KAMPANYAYLA MASADAN KAÇIŞI KAMUFLE ETMEYE ÇALIŞIYOR”
 Tarih: 20.01.2015 > 733 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, BM Genel Sekreteri’nin Ada’daki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili son raporunun yayınlanmasını fırsat bilen Kıbrıs Rum tarafının, gerek rapora gerekse Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’ye karşı saldırı kampanyası sürdürdüğünü vurguladı. Bu yolla masadan kaçışın kamufle edilmeye çalışıldığına dikka

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “FATURAYI KIBRISLI TÜRKLERE ÖDETMEKTEN VAZGEÇİN”
 Tarih: 20.01.2015 > 716 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere, uluslararası camianın izolasyonlar ve ambargoların kaldırılması konusunda adım atması gerektiğine dair beklentisini dile getirerek, “En büyük beklentim, kapsamlı çözüme ‘evet’ demiş olan, yakınlaşma kağıtlarına saygı duymaya devam ettiğini ilan etmiş olan, 11 Şubat anlaşmasının alt

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “BAZI OLUMLU UNSURLARA YER VERİLMESİNE KARŞIN, EKSİKLİK VE HATALAR BULUNUYOR”
 Tarih: 17.01.2015 > 720 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un dün yayınlanan raporunda Kıbrıs Türk tarafının kararlı, iyi niyetli ve işbirlikçi tutumu neticesinde ortaya çıkan “bazı olumlu unsurlara yer verilmesine karşın, eksiklikler ve hatalar bulunduğunu” açıkladı.

> Makalenin devamı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 21 Haziran-15 Aralık dönemini kapsayan BM Barış Gücü faaliyetlerine ilişkin raporu (S/2015/17) bugün yayınlanmıştır.
 Tarih: 15.01.2015 > 715 kez okundu.

Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve işbirliğine yönelik sürdürmekte olduğu kararlı tutumunun neticesinde ortaya çıkan bazı olumlu unsurlara yer verilmesine karşın, anılan raporda eksiklikler ve hatalar bulunmaktadır. Bu bağlamda, kapsamlı çözüm müzakereleri ve doğal kaynaklar konularına birlikte atıf yapılan ve dolayısıyla raporun en can alıcı bölüm

> Makalenin devamı

Bir Fransız kaç Türkistanlı eder? - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 15.01.2015 > 768 kez okundu.

Günler önce yazdığım bu yazıyı yayınlamaktan vazgeçmiştim ama basın özgürlüğü altında dini duyguların tahrik edilmesi karşısında susamıyor insan… Hakaret edilen Müslüman olunca atış serbest. Oysa Charlie Hebdo'nun Peygamberimize hakaret içeren karikatürleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiren Fransız Mahkemesi, 2005 yılında Hazreti İsa ile il

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NU KABUL ETTİ
 Tarih: 15.01.2015 > 813 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda dün gerçekleşen görüşme öncesinde TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son zamanlarda Kıbrıs konusunda ve Kıbrıs’ı ilgilendiren birçok gelişme yaşandığının altını çizerek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth E

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU DÜN GECE KKTC’YE GELDİ
 Tarih: 15.01.2015 > 751 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere dün gece KKTC’ye geldi. Özel uçakla saat 22.00’de Ercan’a varan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve diğer yetkililerce karşılandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAVTEX TÜRKİYE’NİN DEĞİL BİZİM
 Tarih: 13.01.2015 > 723 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Navtex’in Türkiye’yi değil Kıbrıs Türkü’nü temsil ettiğini, aramanın Türkiye adına değil, Kıbrıs Türkü adına yapıldığını açıkladı. Havadis gazetesine bir demeç veren Bakan Nami, “Türkiye’nin Kıbrıs’ın doğal kaynaklarına hükmettiği doğru değil, Rumlar özel şirketlerle, biz ise Türkiye ile iş birliği yapıyoruz” ifadelerini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BAN’DAN “SORUMLULUK YÜKLEME OYUNUNDAN KAÇININ” ÇAĞRISI
 Tarih: 13.01.2015 > 708 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, gayrı resmi olarak Cuma akşamı Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu Kıbrıs’ta görev yapan barış gücü UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporunda, taraflara “sorumluluk yükleme oyunundan kaçınmaları” çağırısı yaptığı bildirildi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs Havayolları çalışanları devlete alınacakmış! - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 13.01.2015 > 701 kez okundu.

Şaka şaka, yok öyle bir şey tabi ki. Akibeti ve bu akıbeti hazırlayan sebepler aynı olsa da, Kıbrıs Havayolları’nın 500 kadar çalışanı KTHY’nin (Kıbrıs Türk Hava Yolları) eski çalışanları kadar şanslı olmayacak zira Troyka buna izin vermeyecek çünkü hiçbir ülkede, batan veya özelleştirilen şirketlerin çalışanlarının devlet dairesinde istihdam edilm

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ANASTASİADİS’İN DİPLOMATİK MANEVRASI GÜNEY’İ “KAPANA KISTIRDI”
 Tarih: 11.01.2015 > 718 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, doğalgaz konusunun detaylarının müzakerelerin son aşamasında görüşülmesini kabul ederek yaptığı diplomatik manevranın Navtex’in yinelenmesi ile başarısız olduğu ve Rum Yönetiminin Anastasiadis’in bu önerisiyle kapana kısıldığı haber verildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ SAĞLIK BAKANLIĞI, 2 İSVİÇRE KURUMU İLE SAĞLIK TURİZMİNDE İŞBİRLİĞİNİ İÇEREN ÖN PROTOKOL İMZALADI
 Tarih: 09.01.2015 > 767 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı, İsviçre Sağlık Turizmi ve Eğitim Hizmetleri A.Ş ve İsviçre Türk Hekimleri Sağlık Çalışanları Birliği’yle sağlık turizmi alanında işbirliği stratejisi geliştirerek, bu stratejinin uygulanmasına yönelik çalışmalar yapmak, ayrıca, sağlık alanında Avrupa’da yaşanan değişim ve gelişimin KKTC’ye aktarılması konusunda işbirliği yapmak ma

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “BARBAROS HAYREDDİN PAŞA GEMİSİ BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK”
 Tarih: 07.01.2015 > 787 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) verilen ruhsatlar çerçevesinde Kıbrıs’taki çalışmalarına devam edeceğini, yeni çalışmaya ilişkin duyurunun KKTC adına bugün Türkiye tarafından yayımlanacağını açıkladı.

> Makalenin devamı

KKTC DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI
 Tarih: 06.01.2015 > 751 kez okundu.

Hükümetimizin talebiyle yayımlanan, Barbaros Hayreddin Paşa (BHP) gemisinin faaliyetlerine ilişkin duyurunun süresinin bitiminin ardından, Rum tarafının sondaj çalışmalarını sonlandırması beklenmiştir. Ancak tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen Kıbrıs’ın doğalgaz kaynakları konusunda, GKRY’nin tek taraflı olarak başlattığı faaliyetlerini sürdürmekte

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CTP-BG GENEL SEKRETERİ ERK: “LİDERLERİN MASADAN KAÇMA LÜKSÜ YOK”
 Tarih: 06.01.2015 > 781 kez okundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, Kıbrıs sorununun çözümü için liderlerin masaya dönmeleri gerektiğini belirterek, “liderlerin masadan kaçma gibi bir lüksleri olmadığını, bir an önce müzakere masasına dönüp sorunun çözümü için efor sarf etmeleri gerektiğini” vurguladı.

> Makalenin devamı

Girne'de 26-27-28 Mart'da yapılacak IRTBISCHET Uluslararası Konferansı Katılım ve Kayıt Tarihi uzatılmıştır - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.01.2015 > 782 kez okundu.

Sayın akademisyen, Girne'de 26-27-28 Mart'da yapılacak IRTBISCHET Uluslararası Konferansı Özet gönderim ve İndirimli Erken Kayıt Tarihi 31 Ocak 2015 tarihine kadar uzatılmıştır. 1 Şubat tarihinden sonra yapılacak olan kayıtlardan normal kayıt ücreti olan $350 alınacaktır.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ YUNAN MÜZAKERECİ BÜYÜKELÇİ APOSTOLİDİS: “DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE’NİN GIYABINDA SINIRLAMA YAPILAMAZ”
 Tarih: 05.01.2015 > 785 kez okundu.

Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülen istikşafi görüşmelerde Yunanistan'ın temsilcisi eski Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Fahri Büyükelçi Pavlos Apostolidis, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin gıyabında sınırlama yapılamayacağını belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EIDE: “HİDROKARBONLAR, MÜZAKERELERLE İLİŞKİLİDİR VE İLİŞKİSİ KESİLEMEZ”
 Tarih: 02.01.2015 > 749 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs’ın çevresindeki Hidrokarbon kaynaklarının Kıbrıs müzakereleriyle ilişkili olduğunu ve bu ilişkinin kesilemeyeceğini söyledi. Eide, sismik araştırma gemisi Barbaros’un Kıbrıs açıklarında yaptığı araştırmaların da yapbozun sadece bir parçası olduğunu ve başka parçalar da bulunduğun

> Makalenin devamı

Güle güle 2014 - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 31.12.2014 > 742 kez okundu.

Acısıyla, tatlısıyla, umutlarıyla, umutsuzluklarıyla, sıkıntılarıyla, mutluluklarıyla geride bıraktığımız 2014’e girerken nasıl da mutluymuşuz. 10’dan geriye coşkuyla sayarken, bilinmezliğin hep güzellik getireceğini varsaymış, yeni yılın hepimize sihirli değnekle dokunacağı yanılgısına kapılmışız… 2013’de de, 2010’da da, 2000’de de… Aynı duygul

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERTUĞ: “RUM TARAFININ AÇIKLAMALARI KIBRIS TÜRKÜ İLE TÜRKİYE’NİN ARASINI AÇMAYI HEDEFLİYOR”
 Tarih: 30.12.2014 > 753 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Rum sözcü ve Başpiskopos’un açıklamalarının Kıbrıs Türkü ile Türkiye’nin arasını açmayı hedeflediğini vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ yaptığı yazılı açıklamada, Rum Sözcü’nün, ‘Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün değil sadece kendinin çıkarlarını düşündüğü’; Başpiskopos Hrisostomos’un ise “Türkiye ger

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ÜMİDİMİZ SAYIN ANASTASİADİS’İN ORTAK AÇIKLAMADA BELİRLENEN ORTAKLIK HEDEFİNE UYGUN BİR YAKLAŞIM İZLEMESİDİR”
 Tarih: 30.12.2014 > 715 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs Cumhuriyetini berhava etmeye çalışanların bir devlette ortak olmalarını hiçbir zaman kabul etmeyeceğim” açıklamalarının, “ortaklığın ruhuna ters düştüğünü, son derece vahim ve kaygı verici” olduğunu belirterek, “Ümidimiz sayın Anastasiades’in bu yanlış tutumdan en kısa zamanda vaz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ SİBER: “BİR GÜN KENDİ KİMLİĞİMİZLE ULUSLARARASI TOPLUMUN PARÇASI OLACAĞIZ”
 Tarih: 27.12.2014 > 719 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber Kıbrıs Türk halkının yakın tarihinin acılarla ve mücadeleyle dolu olduğunu kaydederek, “Bu yolda çok insanımızı kaybettik, acılar ve göçler yaşadık. Savaşın ne demek olduğunu, nasıl bir acı olduğunu, savaşta kaybolan bir babanın çocuğuna, eşine, kardeşine, yakınlarına sorarak daha iyi anlayabilirsiniz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ: OLGUN: “RUM TARAFI TEK TARAFLI ADIMLARDAN VAZGEÇMELİ”
 Tarih: 25.12.2014 > 761 kez okundu.

Müzakereci Ergün Olgun, bir antlaşmaya ulaşmak için Kıbrıs Rum tarafının bir yol haritası niteliğinde olan “ortak açıklamaya” bağlı kalarak tek taraflı adımlardan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Olgun, Kıbrıs Rum tarafının atacağı her tek taraflı adıma karşılık Türk tarafının da adım atmak zorunda olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ İTO BAŞKANI EKREM DEMİRTAŞ’I KABUL ETTİ
 Tarih: 25.12.2014 > 748 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami dün İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindekileri kabul etti. Bakanlıkta gerçekleşen görüşmenin ardından İTO Başkanı Demirtaş Kıbrıs ekonomisi ile ilgili bir sunum yaptı. Sunumun açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Bakanlık olarak Kıbrıs sorununun çözümüne odaklı, hidrokarbonlarla il

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “21–25 ARALIK MÜCADELE VE ŞEHİTLER HAFTASI” BAŞLADI
 Tarih: 23.12.2014 > 814 kez okundu.

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde hayatını kaybedenler, 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası çerçevesinde düzenlenen tören ve etkinliklerle anılıyor. 21-15 Aralık Şehitler Haftası nedeniyle ilk tören Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde dün saat 09.30’da yapıldı. Anma töreninin ardından, şehitler için Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde a

> Makalenin devamı

Yüzleşmeye yüzünüz var mı? - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 21.12.2014 > 697 kez okundu.

Derya’nın sözleri, Rum’la aynı görüşte olup da sesini çıkaramayanlarda sürü psikolojisi yarattı. Sosyal medyadan Derya’ya destek verenler, Rumun “yüzleşmeliyiz” sözlerine de aynı hızla atladı.

> Makalenin devamı

IRTBISCHET - 10. ULUSLARARASI KONFERANS - 26, 27, 28 MART 2015, GİRNE KÜRESEL AÇILIMLI ULUSLARARASI KONFERANS - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 21.12.2014 > 832 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletlerinin akademik yaşamında saygın bir yeri olan ve UlrichsWeb, Index Copernicus, Google Scholar gibi 26 farklı kuruluş/veri tabanı tarafından taranan American Academic And Scientific Research Journal (AASRJ) Üniversiteler ülkesi haline dönüşmüş KKTC'de uluslararası konferanslar düzenleme kararı aldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 19 Aralık 2014 RUMLAR AB’YE GÜVENMİYOR
 Tarih: 19.12.2014 > 770 kez okundu.

Rumlarda, AB’nin kendilerini dikkate almadığı düşüncesinin hakim olduğu bildirildi. Rum Fileleftheros gazetesi, Eurobarometer verilerine dayanarak, Rumların yüzde 79’nun seslerinin AB tarafından dikkate alınmadığını düşündüğünü; yüzde 17’sinin ise bu konuda olumlu görüş ortaya koyduğunu yazdı. Habere göre, Rumların yüzde 38’i AB hakkında olumsuz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 18 Aralık 2014 KIBRISLI TÜRK MÜZAKERECİ OLGUN BM GENEL SEKRETERİ’NİN ÖZEL DANIŞMANI EİDE’YLE GÖRÜŞTÜ
 Tarih: 18.12.2014 > 775 kez okundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Ergün Olgun, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle bir araya geldi. İki günlük ziyaret için adada bulunan Eide’yle, BM’nin ara bölgedeki iyi niyet misyon ofislerinde 1 saatlik bir görüşme yapan Ergün Olgun, TAK’a yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Ei

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 17 Aralık 2014 EIDE BUGÜN MÜZAKERECİ OLGUN’LA GÖRÜŞECEK
 Tarih: 18.12.2014 > 747 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün gece geç saatlerde adaya geldi. Dün BM müzakere heyetiyle toplantılar yapan Eide, akşam saat 18.30’da Ledra Palace Otel’de basın mensupları ve sivil toplum örgütlerine yönelik Christmas resepsiyonu verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NUN BAN’A GÖNDERDİĞİ MEKTUP, BM BELGESİ OLARAK YAYINLANDI
 Tarih: 18.12.2014 > 764 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Rum lider Nikos Anastasiades’in eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmaya yanıt olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a gönderdiği mektubun BM belgesi olarak yayınlandığı açıklandı. ÇAVUŞOĞLU:"MÜZAKERELERİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ"

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ MECLİS BAŞKANI SİBER AVRUPA KOMİSYONU’NA “HELLİM” KONUSUNDA MEKTUP YAZDI
 Tarih: 15.12.2014 > 742 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen tüm siyasi partiler adına Avrupa Komisyonu’na yazdığı mektupta, Kıbrıs Rum tarafının, Ada’nın ortak değerleri üzerinden tek taraflı fayda sağlama girişimlerini, “Hellim” ürününün coğrafi menşe işareti olarak kaydı konusunda da sürdürüyor olmalarından dolayı duyulan endişey

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “TÜRK TARAFI RUM TARAFININ MASAYA DÖNMESİ İÇİN BEDEL ÖDEMEYECEKTİR”
 Tarih: 13.12.2014 > 767 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Kıbrıs Türk tarafı Rum tarafının müzakere masasına gelmesi için bedel ödemeyecektir. Rum tarafı çözüm konusunda samimiyse kalktığı masaya ön şartsız dönmelidir. Her türlü uyuşmazlığın çözümleneceği yer masadır” dedi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, 50 yılın ardından Rum tarafının Türk tarafıyla yetki ve zenginliği paylaşmaya ve

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ERDOĞAN : “KIBRIS'IN GÜNEYİNDE SON DÖNEMDEKİ GELİŞMELER HİÇBİR ZAMAN DIŞINDA KALACAĞIMIZ BİR GELİŞME DEĞİLDİR”
 Tarih: 11.12.2014 > 780 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kıbrıs'ın güneyinde son dönemdeki gelişmeler hiçbir zaman dışında kalacağımız bir gelişme değildir. Şu anda Barbaros Hayrettin Paşa orada da dolaşıyor ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan eğer burada kendilerine yaptığımız uyarıyı kale almadıkları sürece biz oradaki çalışmalarımızı aynı şekilde devam ettirec

> Makalenin devamı

Osmanlıca öğrenme zamanı - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 10.12.2014 > 776 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Osmanlıcanın öğrenilmesini, öğretilmesini istemeyenler var. Bu çok büyük bir tehlike. İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca da öğrenilecek ve öğretilecek" sözlerinin tartışıldığı esnada, Osmanlıca öğrenmek istemem tesadüfün iğne deliği.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DAVUTOĞLU: "DOĞU AKDENİZ'DE TÜRKİYE OLMADAN HİÇBİR DÜZENLEME YAPILAMAZ"
 Tarih: 10.12.2014 > 744 kez okundu.

TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Doğu Akdeniz'de Türkiye olmadan hiçbir düzenleme yapılamayacağını, Yunanistan'ın bu konuda Mısır ile herhangi bir anlaşma imzalaması durumunda Türkiye'nin bunu tanımayacağını söyledi. Yunanistan'da gerçekleştirilen 3. Türk-Yunan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) çerçevesinde bulunduğu Atina'da,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DAVUTOĞLU: "KIBRIS KONUSUNDA MÜZAKERELERİN BİR AN ÖNCE BAŞLAMASINI ARZU EDİYORUZ"
 Tarih: 08.12.2014 > 748 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs konusunda, müzakerelerin bir an önce başlamasını arzu ettiklerini belirterek, "Çok pozitif görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler devam edecek" dedi. Davutoğlu, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı'nın ardından önceki gün Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile ortak basın topla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 5 Aralık 2014 EROĞLU:“MÜZAKERE MASASINA OTURMADAN ANLAŞMA OLMAYACAĞINA GÖRE ANASTASİADİS’İN ENİNDE SONUNDA MASAYA DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ
 Tarih: 06.12.2014 > 753 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasına oturmadan anlaşma olmayacağına göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in eninde sonunda müzakere masasına döneceğini düşündüğünü söyledi. Eroğlu, yıllardır müzakerelerin sürdüğünü ve halkın sabrının taşmaya başladığını kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 5 Aralık 2014
 Tarih: 05.12.2014 > 758 kez okundu.

EROĞLU:“MÜZAKERE MASASINA OTURMADAN ANLAŞMA OLMAYACAĞINA GÖRE ANASTASİADİS’İN ENİNDE SONUNDA MASAYA DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasına oturmadan anlaşma olmayacağına göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in eninde sonunda müzakere masasına döneceğini düşündüğünü söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BOZKIR, DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ İLE GÖRÜŞTÜ
 Tarih: 04.12.2014 > 784 kez okundu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin daveti üzerine KKTC’ye geldi. Nami ile Bozkır, Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede heyetler arası bir toplantı da yapıldı. Dışişleri Bakanı Özdil Nami heyetler arası toplantıya geçilmeden önce yaptığı konuşmada Bozkır’ın, Kıbrıslı Türklerin hak

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “DOĞAL KAYNAKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARININ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLMESİNİN EN DOĞRU YOL OLDUĞU KANAATİNDEYİZ”
 Tarih: 03.12.2014 > 808 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, ada çevresinde bulunan ve her iki halkın ortak malı olan doğal kaynakların değerlendirilmesi çalışmalarının, kapsamlı bir çözüme ulaşılana kadar tek yanlı girişimler yerine, Kıbrıs Türk tarafının halen geçerli olan 2011 ve 2012 yıllarındaki önerileri temelinde işbirliği çerçevesinde yürütülmesinin en doğru yol olduğunu bildirdi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BAŞBAKAN ÖZKAN YORGANCIOĞLU: “İZNİMİZ VE ONAYIMIZ OLMADAN ARAŞTIRMA YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”
 Tarih: 03.12.2014 > 822 kez okundu.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretine atfen bir gazeteci tarafından sorulan soru üzerine, Rumlar’a Kıbrıs’ta federal bir çözüm bulunduktan sonra araştırmaların birlikte yapılmasını önerdiklerini söyledi. Başbakan Yorgancıoğlu, “Eğer bizim de hakkımız var ise, bizim iznimiz ve onayımız olmadan bu tip ar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: "DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE’NİN İÇERİSİNDE OLMADIĞI HİÇBİR KISITLAMA GEÇERLİ DEĞİLDİR "
 Tarih: 02.12.2014 > 767 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de yapılan uluslararası petrol anlaşmalarıyla ilgili, "Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin içerisinde olmadığı hiçbir kısıtlama geçerli değildir ve bu sadece bölgede gerginliği tırmandırır. Bu nedenle gerek komşumuz ve dostumuz Yunanistan ve diğer ülkelere bu hususu dikkate almaları konusunda çağrıda

> Makalenin devamı

Amaç Gürler’i yıpratmak - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 29.11.2014 > 835 kez okundu.

Aslında gecikmiş bir yazı bu. 15 Kasım günü açılan pankartların 29 Ekim’de açılan pankartlarla kıyaslandığı, olayda çifte standart olduğu iddiaları, Başbakanın Meclis’te, pankart konusunda çifte standart olup olmadığının araştırılacağı şeklindeki sözleri üzerine yazılmalıydı…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “MÜZAKERELERİN BAŞLAMA İHTİMALİ ŞU ANDA YOK”
 Tarih: 28.11.2014 > 900 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önümüzdeki ay ameliyat için New York’a gideceğini kaydederek, geçmiş olsun dileklerini iletmek için dün sabah Anastasiadis’i telefonla aradığını söyledi. Eroğlu, “Anastasiadis 20–25 gün yurtdışında kalacak. Müzakerelerin başlama ihtimali şu anda yok. Her şey Ocak’a sarkacak gi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 27 Kasım 2014 EİDE: “İSTEK VE İRADE OLMADIKTAN SONRA HİÇ BİR ŞEY ÇÖZÜLEMEZ”
 Tarih: 27.11.2014 > 748 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide müzakere başlıklarının içeriğiyle ilgili bilgiye sahip olduğunu, bilgisi arttıkça çözülemeyecek bir şey olmadığı konusunda daha çok ikna olduğunu söyledi fakat karşılıklı güven, karşılıklı istek ve irade olmadıktan sonra hiçbir şeyin çözülemeyeceğini belirtti.

> Makalenin devamı

Sendikalardan korkmayan bir hükümet istiyoruz - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 27.11.2014 > 758 kez okundu.

Bir psikiyatrist geçenlerde anne babalara tavsiyede bulunuyor: “Çocuğunuz sizin denginiz değildir. Dolayısıyla hayır diyorsanız, hayır olsun. Kesinlikle fikir değiştirmeyin. Cevabınızın nedeni hakkında sonu gelmeyen tartışmalara girmeyin. Aranızdaki tartışma uzadıkça, çocuğunuz hayır cevabınızı bir karardan çok soru gibi algılayacak. Çocuğunuz ağla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BAŞBAKAN ÖZKAN YORGANCIOĞLU AHMET DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ
 Tarih: 27.11.2014 > 784 kez okundu.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Ankara’daki temasları çerçevesinde dün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşme sonrasında bir de basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Davutoğlu, KKTC’ye Türkiye’nin desteğini yineleyerek, Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesinde iki halkın da eşi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “BUNDAN SONRA İZLEYECEĞİMİZ POLİTİKADA MUTABAKATA VARMIŞ DURUMDAYIZ”
 Tarih: 25.11.2014 > 915 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile, izlenecek strateji konusunda mutabık kalındığını, bu çerçevede Türkiye’nin araştırma gemisinin geri çekilmeyeceğini ve zenginliklerde Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğu temelinde hareket edileceğini vurguladı. Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BİDEN: "ABD, BM LİDERLİĞİNDEKİ, ADANIN, BİRLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDA ÇABALARI DESTEKLEMEKTEDİR”
 Tarih: 25.11.2014 > 777 kez okundu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs konusunda, "ABD, BM liderliğindeki, adanın, iki toplumun, iki bölgeli bir federasyon olarak birleştirilmesi konusunda çabaları desteklemektedir,” dedi. Biden, “Bugün eğer siyasi irade varsa Türkiye de dahil, hem bölgede hem de adadaki tüm halkın çıkarına uygun olacak bir çözüm için bir potansiyel vardır. Bun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU-EIDE İLE GÖRÜŞECEK
 Tarih: 21.11.2014 > 782 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Pazartesi günü Kıbrıs’a geliyor. Kıbrıs’taki BM Barış Gücü Sözcülüğü’nden elde edilen bilgiye göre, Eide, Pazartesi akşamı geleceği Kıbrıs’ta yaklaşık 5 gün kalacak. Eide’nin programı henüz kesinleşmedi ancak adada bulunduğu süre içinde liderler ve müzakerecilerle gör

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ERTUĞ: “RUM TARAFININ, MUHTEMEL GETİRİLERDEN KIBRIS TÜRK TARAFININ FAYDALANMASININ GARANTİSİNİN KENDİLERİ OLDUĞU ŞEKLİNDEKİ İDDİASI GÜLÜNÇTÜR”
 Tarih: 21.11.2014 > 776 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Ada etrafındaki hidrokarbon yataklarının sağlanacak olası getirilerinin iki halk tarafından paylaşımının ancak çözüm sonrasında mümkün olabileceği şeklinde boş vaatlerde bulunan Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkının Ada’nın doğal kaynakları üzerindeki eşit söz hakkını yeniden inkar ettiğine dikkat çekerek, “Rum t

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ NAMİ: ''TÜRK TARAFINDAN ELBETTE RUM TARAFININ TEK YANLI ADIMLARINI OTURUP DA UZAKTAN SEYRETMESİ BEKLENEMEZ''
 Tarih: 21.11.2014 > 761 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorununda Türk tarafından, "Rum tarafının tek yanlı adımlarını oturup uzaktan seyretmesinin beklenemeyeceğini" söyledi. Nami, Almanya'nın başkenti Berlin'deki temasları kapsamında Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) ofisinde iş adamlarıyla bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “HER İSTEDİKLERİNE EVET DERSEK BİZE YAŞAYACAK YER KALMAZ”
 Tarih: 21.11.2014 > 833 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının aşırı isteklerine vurgu yaparak, “her istediklerine evet dersek bize yaşayacak yer kalmaz” dedi. Eroğlu, Devlete sahip olmanın, Kıbrıs Türk Halkı için önemine dikkat çekerek, müzakerelerde iki eşit devletin kuracağı yeni bir ortaklık istediklerini yineledi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Bayramı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “RUM TARAFI FEDERAL ORTRAKLIK HEDEFİNE SADIKSA, SAMİMİYSE BUNU MÜMKÜN KILACAK DAVRANIŞ İÇİNDE OLMALI”
 Tarih: 18.11.2014 > 798 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının masada olduğunu; ancak Rum tarafının artık ne istediğine karar verme zamanının gelip geçtiğini belirterek, “Federal ortaklık hedefine sadıksalar, bu konuda samimiyseler, federal ortaklığı mümkün kılacak davranış içinde olmaları gerekir” dedi.

> Makalenin devamı

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE'YE “AKDENİZ'DE TEENNİ” ÇAĞRISI
 Tarih: 14.11.2014 > 819 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye'ye Akdeniz'de “teenni göstermesi ve uluslararası hukuka uygun davranması” çağrısında bulundu. Türkiye'nin Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği “münhasır ekonomik bölgesine” sismik araştırma gemisi göndermesiyle ilgili karar tasarısı, tüm siyasi grupların desteğiyle AP genel kurulunda kabul edildi. Bağla

> Makalenin devamı

Var mısınız? - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 14.11.2014 > 848 kez okundu.

2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” görüşülmeye başlandı. Dakika bir gol bir: 4 milyar 95 milyon TL olarak hesaplanan 2015 bütçesinde 386 milyon TL’lik açık öngörülüyor. CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür Özgür, açılış konuşmasında, bana göre malumun ilanı olan önemli açıklamalar yaptı. Söyledikleri janjanlı, ancak Kıbrıs Türk halkının DN

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ SİBER: “SON ZAMANLARDA YAŞANANLAR, İKİ TOPLUM ARASINDA GÜVEN KÖPRÜSÜ OLUŞTURMA YERİNE GÜVEN YIKICI OLMAKTADIR”
 Tarih: 14.11.2014 > 832 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nde (AKPA) görev yabancı gazeteci heyetini kabul etti. Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Siber’in yabancı gazetecileri kabulünde CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar ile UBP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ÖZDİL NAMİ: “RUMLARIN LOBİCİLİĞİNE KARŞI ADIM ATILACAK” Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rumların, Türk Tarafı aleyhine karar çıkarmak istemesi üzerine Brüksel’e geldiklerini söyledi.
 Tarih: 14.11.2014 > 815 kez okundu.

Nami, hidrokarbon kaynakları konusunda yaşanan gerilimin, Avrupa Parlamentosu’nun da gündeminde olduğunu, parlamentoda bugün Türk Tarafı aleyhine önemli bir oylama yapılmasının hedeflendiğini yineledi. Rumların lobiciliğine karşı adım atmaya çalışan Nami Brüksel ziyaretiyle ilgili şöyle konuştu: Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamanın arkasında yatan u

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 14.11.2014 > 801 kez okundu.

ÖZDİL NAMİ: “RUMLARIN LOBİCİLİĞİNE KARŞI ADIM ATILACAK” Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rumların, Türk Tarafı aleyhine karar çıkarmak istemesi üzerine Brüksel’e geldiklerini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU, BIDEN’A MEKTUP GÖNDERDİ
 Tarih: 11.11.2014 > 804 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ne Kıbrıs Türk tarafı, ne de Türkiye tarafından Kıbrıs Rum tarafının Ada’nın güneyindeki deniz yataklarında devam etmekte olan kazı çalışmalarına yönelik herhangi bir “kışkırtma” veya “taciz” söz konusu bulunduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a hidrokarbon kaynakları konusundaki değerlendi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ORAMİRAL BÜLENT BOSTANOĞLU: “VERİLEN ANGAJMAN KURALLARI ÇERÇEVESİNDE HAREKET EDECEĞİZ"
 Tarih: 11.11.2014 > 827 kez okundu.

Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Güney Kıbrıs kaynaklı gerilimle ilgili, "Angajman kuralları Başbakanlık tarafından Genelkurmay Başkanlığına, Genelkurmay da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş durumda. Biz bu konuda herhangi bir durumla karşılaştığımız takdirde verilen angajman kuralları çerçevesinde hareket edec

> Makalenin devamı

Yerel yönetimler KKTC’nde Masaya yatırılıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.11.2014 > 899 kez okundu.

Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde çeşitli etkinliklerde Türk Dünyası bir araya getirilip, kucaklaştırılıyor. Bu etkinlikler, KKTC’nin hem yalnızlığını unutması, hem akademik, kültürel ve turizm çalışmaları açısından son derece yararlı olduğunu söylemeliyiz.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “RUM YÖNETİMİ’NİN TOPRAK KONUSUNDAKİ İSTEKLERİ OLDUKÇA AŞIRI”
 Tarih: 08.11.2014 > 810 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi’nin müzakere masasında toprak konusundaki isteklerinin oldukça aşırı ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Eroğlu, katıldığı bir televizyon programında; dış politika, doğalgaz krizi, müzakerelerin kesilmesi ve Türk donanma gemilerinin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ, TEL AVİV TEMASLARINI TAMAMLAYARAK BRÜKSEL’E GEÇTİ
 Tarih: 06.11.2014 > 809 kez okundu.

Nami, Tel-Aviv’deki temaslarını tamamlamasının ardından beraberindeki heyetle birlikte önceki gün Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti. Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Brüksel temasları çerçevesinde dün Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLETENİ DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ, TEL-AVİV’DE YUVARLAK MASA TOPLANTISINA KATILDI
 Tarih: 06.11.2014 > 824 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Tel-Aviv temasları çerçevesinde dün, Tel-Aviv Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Araştırmalar Merkezi’nde düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. Bakan Nami, yuvarlak masa toplantısında, Kıbrıs sorunu, müzakere süreci ve doğalgaz konusunun soruna yaptığı etkileri anlattı. Dışişleri Bakanı Özdil Nami, toplantıda yap

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DİŞİŞLERİ BAKANI NAMİ, 2014 İSRAİL ENERJİ VE TİCARET TOPLANTISI’NA KATILDI
 Tarih: 06.11.2014 > 810 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs açıklarındaki hidrokarbon yataklarının, kartların doğru kullanılması durumunda Kıbrıs konusuna kapsamlı çözüm bulacak dinamikleri harekete geçirmekle kalmayıp, tüm bölgede ticaret, refah, karşılıklı bağımlılık ve güveni artıracağını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “EIDE’NİN ANKARA’DA SUNDUĞU ÖNERİLERİN TÜMÜ DE TAVİZ İÇERDİĞİ İÇİN KABUL GÖRMEDİ”
 Tarih: 06.11.2014 > 784 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Ankara’da Türkiye Hükümeti’ne müzakerelerin yeniden başlaması için öneriler sunduğunu ancak bu önerilerin tümü de tavizler içerdiği için kabul görmediğini söyledi. Eroğlu müzakerelere devam etmek için Kıbrıs Rum tarafından gelecek herhan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “EIDE’NİN ANKARA’DA SUNDUĞU ÖNERİLERİN TÜMÜ DE TAVİZ İÇERDİĞİ İÇİN KABUL GÖRMEDİ”
 Tarih: 03.11.2014 > 795 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Ankara’da Türkiye Hükümeti’ne müzakerelerin yeniden başlaması için öneriler sunduğunu ancak bu önerilerin tümü de tavizler içerdiği için kabul görmediğini söyledi. Eroğlu müzakerelere devam etmek için Kıbrıs Rum tarafından gelecek herhan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU, KIBRIS KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELERLE İLGİLİ HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLATIYOR
 Tarih: 01.11.2014 > 804 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusundaki son gelişmelerle ilgili halkı bilgilendirme toplantıları başlatıyor. Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu çerçevede, ilk olarak Cumartesi günü, Karpaz bölgesinde yaşayan vatandaşların katılacağı bir toplantıda konuşacak. Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Yeni Erenköy’de yer alacak olan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ANAVATAN TÜRKİYE GİBİ BİR GARANTÖRÜMÜZ OLDUĞU İÇİN BUGÜN BİR DEVLET SAHİBİYİZ”
 Tarih: 01.11.2014 > 774 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün 91. kuruluş yıldönümünü kutlayan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Türk halkının en büyük güvencesi olduğuna vurgu yaparak, “Biz, Anavatan Türkiye gibi bir garantörümüz olduğu için bugün bir devlet sahibiyiz, güven içindeyiz ve geleceğe umutla bakabiliyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

Bu yasaya dikkat - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 29.10.2014 > 817 kez okundu.

“İnsan sağlığının en üst düzeyde korunmasını sağlamak için insanlarda kullanılacak insan hürce, doku ve organlarının kalite, etik ve güvenlik standartlarının düzenlenmesi” amacıyla hazırlanan “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakliyle İlgili Kuraları Düzenleyen Yasa” KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “RUM TARAFI ÖN KOŞULSUZ OLARAK MASAYA GERİ GELMELİDİR”
 Tarih: 29.10.2014 > 814 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Rum tarafının ayak oyunlarıyla masadan kaçtığını ve önkoşulsuz olarak masaya geri gelmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Kasım ayı başında Ankara, Atina ve Kıbrıs’a yapacağı ziyaretler sonrası Rum tarafını masaya dönmeye ikna etmesinin Kıbrıs

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “RUMLARIN GÜCÜ VE REFAHI PAYLAŞMA NİYETİ YOK”
 Tarih: 29.10.2014 > 734 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların gücü ve refahı paylaşmak niyeti olmadığını kaydederek, “Kıbrıs Cumhuriyeti maalesef dünyanın tanıdığı bir devlet oldu. Rumlar ortaklık devletini işgal etti ve hem suçlu, hem de güçlü pozisyonda uluslararası arenada oyun oynamaya devam ediyorlar” dedi. Müzakere masasında iyi niyetle ve anlaşma olsun diye uğraş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ANASTASİADİS ÖN KOŞULSUZ MÜZAKERE MASASINA DÖNMELİDİR”
 Tarih: 26.10.2014 > 817 kez okundu.

Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmeleri değerlendirmek üzere dün Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin oluşturduğu Meclis Platformu ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in müzakere masasından kalkarken kendilerine sormadığını, bu yüzden masaya önkoşulsuz dönmesi gerektiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Pile'de Rumların Yanlış Uygulaması (1/2) - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.10.2014 > 848 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi batmanın eşiğinde. Troyka'nın bütün gayretine rağmen iyiye giden bir şey olmadığı gibi, işaret de yok. Zaten bu nedenle de Rum lider Anastasiadis softa şaşırtmasıyla dikkatleri başka bir yöne çekmeğe çalışıyor. Troyka'nın baskısı, Kıbrıs Rum Yönetimini, aynen batmış Yahudi kuyumcu gibi eski defterleri karıştırtmaya başlattı

> Makalenin devamı

KKTC GÜNDEMİ (HİZMETE ÖZEL) CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ADANIN BÜTÜN ETRAFINDAKİ DENİZLER GÜNEY’İN DEĞİL”
 Tarih: 26.10.2014 > 1002 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin sismik araştırma gemisini bahane ederek Rum tarafının müzakereleri askıya aldığına dikkat çekerek, Akdeniz’de yıllardır sismik araştırmalar yapıldığını vurguladı ve “Adanın bütün etrafındaki denizler Güney’in değil” diye konuştu. “Müzakere masasında şu anda sadece biz kaldık” diyen Eroğlu, Rum tarafının müz

> Makalenin devamı

KKTC GÜNDEMİ (HİZMETE ÖZEL) CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ADANIN BÜTÜN ETRAFINDAKİ DENİZLER GÜNEY’İN DEĞİL”
 Tarih: 23.10.2014 > 837 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin sismik araştırma gemisini bahane ederek Rum tarafının müzakereleri askıya aldığına dikkat çekerek, Akdeniz’de yıllardır sismik araştırmalar yapıldığını vurguladı ve “Adanın bütün etrafındaki denizler Güney’in değil” diye konuştu. “Müzakere masasında şu anda sadece biz kaldık” diyen Eroğlu, Rum tarafının müz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “RUM-YUNAN İKİLİSİNİN ATTIĞI HER ADIMI TAKİP EDİYORUZ”
 Tarih: 23.10.2014 > 822 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Rum-Yunan ikilisinin attıkları her türlü adımın Anavatan Türkiye ile birlikte takip edilmekte olduğunu, gerekli değerlendirmelerin anı anına yapıldığını” belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Rum tarafını bir kez daha gerilim ve bundan menfaat sağlanması politikası izleme yerine çözüm için masaya dönmeye” çağırdı.

> Makalenin devamı

Anastasiadis yalnız kaldı - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 23.10.2014 > 801 kez okundu.

Türk araştırma gemisi ‘Barbaros’un seyrini tahrik ilan Güney Kıbrıs, bunu bertaraf etmek için Türkiye aleyhinde kademeli önlemler alma planları yapıyor. Geçtiğimiz gün toplanan ve dün de devam eden Ulusal Konsey’de Siyasi Parti Başkanları akla ziyan önlemler sunarken, Güney’de yayımlanan gazeteler durumun hiç de göründüğü gibi olmadığını, Anastasi

> Makalenin devamı

Rumların Alacakları Önlemler - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.10.2014 > 788 kez okundu.

Anastasiadis'in masadan kalkmak için üfürükten bir bahane yaratması ve Türk tarafını suçlaması sonrasında baryalarının (yakın dostlarının) ve Rum siyasi parti liderlerinin Türkleri cezalandırmak için önerdikleri önlemleri okuyorum ciddi ciddi. Gülsem mi ağlasam mı, daha karar veremedim. İşin doğrusu hangisine karar vereceğimi bir türlü saptay

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: "KKTC’DEKİ ÜNİVERSİTE OLGUSUNUN GÖSTERDİĞİ GELİŞMEYİ MUTLULUK İÇİNDE GÖZLEMLİYORUZ”
 Tarih: 21.10.2014 > 805 kez okundu.

Girne Üniversitesi 1. Akademik yıl açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’deki üniversite olgusunun gösterdiği gelişmeyi mutluluk içinde gözlemlediğini belirterek, temel atma törenine katıldığı kurumların bugün ulaştığı noktanın kendisini onurlandırdığını söyledi. KKTC’nin sesini duyuracak insanlara ihtiyacı olduğunu söyleyen E

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU BM GENEL SEKRETERİ BAN’A MEKTUP GÖNDERDİ
 Tarih: 20.10.2014 > 817 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a Kıbrıs’taki son gelişmelere ilişkin bir mektup gönderdi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Genel Sekreter’den “iyi niyet yetkilerini kullanarak, Kıbrıs Rum tarafının, adil, sürdürülebilir, müzakere edilmiş bir çözüme varmak için ön şartsız, müzakere masasına dönmesini sağlam

> Makalenin devamı

Petroldeki Düşüş Yapay - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.10.2014 > 944 kez okundu.

1945 yılında, II. Dünya Savaşı bittikten sonra, savaşın galipleri olan ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere ile Çin, bir daha toplu ve kıtasal savaşlar olmasın diye yeni bir ruh ve anlayışla ve de diğer kurucu üyelerin Antlaşmayı onaylamasıyla 24 Ekim 1945 tarihinde "Birleşmiş Milletler Teşkilatını" kurarak, 1919 yılında kurulmuş olan "Milletler Cemiye

> Makalenin devamı

KKTC'de ilk kez Türkçe veya İngilizce dillerinde akademik taramalı uluslararası konferans yapılıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.10.2014 > 990 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletlerinin akademik yaşamında saygın bir yeri olan ve UlrichsWeb, Index Copernicus, Google Scholar gibi 26 farklı kuruluş/veri tabanı tarafından taranan AmericanAcademicAndScientificResearchJournal (AASRJ) Üniversiteler ülkesi haline dönüşmüş KKTC'de uluslararası konferanslar düzenleme kararı aldı.

> Makalenin devamı

Ata Atun'un Web Sitesine Gene Saldırı Yapıldı
 Tarih: 17.10.2014 > 869 kez okundu.

Araştırmacı ve Köşe yazarı, Akademisyen Prof. Dr. Ata ATUN'un web sitesi, Rumların ve Ermenilerin bilinmesini istemedikleri, gerçekleri yansıtan konuları sitesinde yayınlaması ve son olarak da "Anastasiadis'in Denizde Egemenlik İddiası" başlıklı yazısı nedeni ile dünyaca ünlü hacker, yani izin almadan başkalarının bilgisayar ağına giren, kuruluş ol

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ANASTASİADİS’İN MÜZAKERELERİ ASKIYA ALMASIYLA YENİ BİR ÇIKMAZA GİRİLDİ”
 Tarih: 17.10.2014 > 821 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Kıbrıs Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in müzakereleri askıya almasıyla Kıbrıs sorununda yeni bir çıkmaza girildiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Anastasiadis'in Denizde Egemenlik İddiası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.10.2014 > 814 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis sözde Cumhurbaşkanı seçildikten 11 ay sonra "kerhen" oturduğu müzakere masasından nihayet aklınca bir bahane uydurdu ve kalktı. Bahanesi de "Türk Deniz Kuvvetlerine ait gemilerin Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde" seyir yapması.

> Makalenin devamı

Rumların Kuzeye dönme isteği ABD Federal Mahkemesi’nce reddedildi Amerika’dan tokat gibi karar - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 17.10.2014 > 824 kez okundu.

Colombia’dan Rumlara tokat gibi bir karar çıktı. Rumların Kuzey’e geri dönme hakkının olmadığı, Avrupa'dan sonra şimdi de Amerika'da da bir case-law (emsal karar) oldu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Mahkemesi 09.Ekim.2014 tarihinde Rumların Kuzey Kıbrıs'a geri dönme ve/veya tazmin isteklerini reddetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ RUMLARIN KUZEY’E DÖNME İSTEĞİ, ABD FEDERAL MAHKEMESİ’NCE REDDEDİLDİ
 Tarih: 16.10.2014 > 828 kez okundu.

Rumların Kuzey’e geri dönme hakkının olmadığı, Avrupa’dan sonra Amerika’da da bir emsal karar(case-law) oldu. ABD Federal Mahkemesi 09 Ekim 2014 tarihinde Rumların Kuzey Kıbrıs’a geri dönme ve/veya tazmin isteklerini reddetti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 27.05.2010 tarihinde, “Rum Kıbrıslıların Kuzey Kıbrıs’tan göç ettikleri yerler, hayatlar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “ANASTASİADİS KENDİSİNİ TÜM ADANIN TEK SAHİBİ VE EGEMENİ GÖRÜYOR”
 Tarih: 15.10.2014 > 834 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Nikos Anastasiades’in kendilerini tüm Kıbrıs’ın sahibi ve tek egemeni görme yanılgısı içinde olduğuna dikkati çekerek, “Eğer böyle olsaydı Kıbrıs'ta müzakerelere gerek kalmazdı” dedi. Eroğlu, Anastasiadis’in son zamanlarda içine düştüğü çelişkinin ise, Rum liderin, al-ver egzersizine geçmekteki isteksizliği v

> Makalenin devamı

Halk Grevlerden Bıkmış - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.10.2014 > 807 kez okundu.

Sokakta, alışverişte, marketlerde, kahvelerde, çeşitli türdeki törenlerde ve yerlerde sohbet ettiğimiz insanımız sendikalardan ve sendikaların hiç bitmeyen grevlerinden bıkmış usanmış artık. Acı acı dile getiriyorlar şikayetlerini.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ GÜNEY KIBRIS VE YUNANİSTAN ARASINDA ARAMA-KURTARMA ANLAŞMASI İMZALANDI
 Tarih: 14.10.2014 > 840 kez okundu.

Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın, iki ülkenin deniz bölgesinde arama-kurtarma alanında işbirliğini öngören bir anlaşmayı dün imzaladıkları belirtildi. Rum radyosunun haberine göre, iki ülke arasındaki anlaşma, Atina’ya giden Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos tarafından imzalandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU:“MÜZAKERELERİ ASKIYA ALAN ASKIDAN İNDİRMEK MECBURİYETİNDE”
 Tarih: 13.10.2014 > 838 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılmakta olan müzakereleri askıya aldığını açıklayan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kararını eleştirerek, Anastasiadis’in müzakereleri askıya aldığı gibi askıdan indirmek mecburiyetinde olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Rumların istekleri dudak uçuklatıyor - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 13.10.2014 > 810 kez okundu.

Rumların müzakerelere nokta koyması üzerine bizden bazı kesim, saflarını belli ederek “Türkiye oraya gemisini göndermeseydi” diyor sanki oradaki gemiyle müzakerenin bir alakası varmış gibi… Zaten Anastasiadis etti edemedi, ağzındaki baklayı bir röportajda çıkardı.

> Makalenin devamı

Bizim Kaçırdığımız Fırsatı Rumlar Yakaladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.10.2014 > 853 kez okundu.

2011-2012 yıllarında İsviçre'de kurulmuş, sahipleri Türk olan ve uluslararası yakıt alımı ile satımı yapan bir şirket, Yeni iskele bölgesinde yakıt depolama tesisi kurmak istediği vakit aramızdan bazı kişi ve kuruluşlar protesto üzerine protesto yapıp, olumsuz kamuoyu yaratmış ve yatırımcı şirketi adadan kaçırmıştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU MECLİS PLATFORMU İLE BİRARAYA GELDİ
 Tarih: 10.10.2014 > 824 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin oluşturduğu Meclis Platformu’yla bir araya geldi. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan siyasi parti başkanlarının tümü, Rum Yönetimi’ne müzakere masasına dönmeleri çağrısında bulundu.

> Makalenin devamı

Anastasiadis ve Makarios - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.10.2014 > 795 kez okundu.

Rum Yönetimi başkanı Anastasiadis'in müzakerelerden çekilme kararını duyunca ve gerekçelerini de okuyunca ister istemez önce saatime, sonra da takvime baktım acaba hala 60'lı yıllarda mı yaşamaktayız da, ben, kendimi gelecekte sandığım rüyadan yeni mi uyandım diye.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EROĞLU: “RUMLAR DAHA ÖNCE UZLAŞILAN KONULARI REDDEDEREK, ŞİMDİ DE DOĞAL GAZI BAHANE EDEREK ZAMANA OYNUYORLAR”
 Tarih: 09.10.2014 > 825 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının 50 yıla yakın bir süredir zamana oynadığını, bugünlerde ise önce uzlaşılan konuları reddederek, daha sonra da doğal gazı bahane ederek bunu sürdürdüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu dün bir kabulü sırasında bir soruya karşılık Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son durumu değerlendirerek, Rum Yönetimi Lideri

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ RUM TARAFI GÖRÜŞMELERDEN ÇEKİLME KARARI ALDI
 Tarih: 09.10.2014 > 819 kez okundu.

Rum tarafı tek yanlı olarak başlattıkları ve Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edildiği doğalgaz arama faaliyetlerini sürdürme kararının ardından, şimdi de görüşmelerden çekilme kararı aldı. Rum tarafı görüşme masasından çekilmesine gerekçe olarak da Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki Türk faaliyetlerini gösterdi.

> Makalenin devamı

BM yine sırtlarını sıvazlayacak - Yurdagül BEYOĞLU ATUN
 Tarih: 09.10.2014 > 814 kez okundu.

Rum tarafı 5. kez görüşmelerden çekildi. Her başları sıkıştığında ve birileri bir gıdımda olsa Türkleri dinlemeye kalkıştığında yaptıkları bir iş bu. Ne zaman işler istedikleri gibi gitmese bırakıp giderler. Usül erkan bilmezler, öğrenmeye de niyetleri yoktur. Zira onlar Avrupa’nın şımarık çocuklarıdır ve ne yaparlarsa yapsınlar hoş görülür.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ RUM TARAFI GÖRÜŞMELERDEN ÇEKİLME KARARI ALDI
 Tarih: 09.10.2014 > 832 kez okundu.

Rum tarafı tek yanlı olarak başlattıkları ve Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edildiği doğalgaz arama faaliyetlerini sürdürme kararının ardından, şimdi de görüşmelerden çekilme kararı aldı. Rum tarafı görüşme masasından çekilmesine gerekçe olarak da Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki Türk faaliyetlerini gösterdi.

> Makalenin devamı

Huzur Evi Yürekler Acısı Bayramın üçüncü günü eşimle Lapta Huzur Evi'ni ziyaret ettik - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.10.2014 > 798 kez okundu.

(Söylemek pek doğru değil ancak kurban eti götürme niyetiyle gittik huzurevine. Zira inanmak istemesek de devletin huzurevine ödenek ayırmadığı savunuluyor. O yüzden de oraya yapılan bağışlar büyük önem taşıyor.) Gitmişken orada kalan büyüklerimizle sohbet ettik, gönüllerini almaya, morallerini hoş tutmaya çalıştık. Ne var ki Lapta Huzurevi’nde

> Makalenin devamı

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren İngiliz Okulu, Güney’in Hristiyan olduğunu kaydederek, bayram izni vermedi Güney’de bayram yasağı - Yurdagül BEYOĞLU
 Tarih: 06.10.2014 > 860 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yüksek Mahkemesi, Güney Kıbrıs'taki İngiliz Okulunda çocukları okuyan velilerin yaptığı Bayramlara saygı gösterilmesi başvurusunu reddedince Güney’deki İngiliz Okulunda okuyan öğrencilerin yüzde 10'unu oluşturan 146 Kıbrıslı Türk öğrenci, bayram iznine çıkamadı. Konuyla ilgili olarak Star Kıbrıs’a konuşan okulun eski öğrencilerinden Erdi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU, AMERİKAN BÜYÜKELÇİSİ KOENİG’İ KABUL ETTİ
 Tarih: 05.10.2014 > 804 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün, Amerikan Büyükelçisi John M. Koenig’i kabul etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, Müzakereci Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ da hazır bulundu. BAKAN NAMİ, VOA’NIN KONUĞU OLDU

> Makalenin devamı

AB'nin Çifte Standardı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.10.2014 > 826 kez okundu.

Dünyanın demokrasi şampiyonları olduklarını iddia eden, insan hakları, özgürlük, demokrasi, eşit davranış ve hukukun üstünlüğü gibi kavramları sık sık kullanıp diğer ülkeleri kınayan, yaptırımlar uygulayan, izolasyonlar altına sokan ve ambargolar uygulayan Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, işin içine Ermenistan gibi kendi ülkelerinde l

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ SİBER: “ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN AĞIR FATURASI KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YANSIYOR”
 Tarih: 05.10.2014 > 755 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi yeni yasama yılının dün gerçekleşen törensel açılışında konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün ağır faturasının Kıbrıs Türk toplumuna yansıdığını söyledi. Siber konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler, Kıbrıs’ta iki toplumlu iki bölgeli siyasal eşitliğe dayalı adil ve kalıcı bir çözümü de

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZDİL NAMİ JEFFREY FELTMAN VE HERVE LADSOUS İLE BİRARAYA GELDİ
 Tarih: 05.10.2014 > 822 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, New York temasları çerçevesinde, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman ve Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Yardımcısı Herve Ladsous ile biraraya geldi. Feltman ile gerçekleşen görüşmesinde Bakan Nami, Özel Danışman Eide'nin göreve gelmesi ile adada devam etmekte olan kapsam

> Makalenin devamı

Rum AP Milletvekili Sapıttı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.10.2014 > 831 kez okundu.

Rumların ve Yunanlıların geçmişten gelen Türklere karşı olumsuz bakış ve duyguları, gerek Kilisenin ayinlerde, gerekse de Eğitim Bakanlıklarının tarih kitaplarına çıkmamak üzere ektikleri "Türk düşmanlığı tohumları"yla, 21. yüzyıla girmiş olmamıza rağmen halen azalmış değil. Sizi Rum zannedip söyledikleri ile Türk olduğunuzu fark edip söyledikle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “BAN KI-MOON İLE GÜZEL VE İÇERİKLİ BİR SOHBET GERÇEKLEŞTİRDİK”
 Tarih: 05.10.2014 > 830 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York’ta bir araya geldiği Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile güzel ve içerikli bir sohbet gerçekleştirdiklerini belirterek, “Görüşmede Ban’ın ekibi de hazır bulundu. Kendi durumumuzu aktarabilecek ortamın yaratılmasıyla Kıbrıs’la, görüşmelerle ve Eide’nin gelişiyle ortaya çıkan tutumla ilgili g

> Makalenin devamı
Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 796
Bugün Tekil 485
Toplam Tekil 1500070
IP 54.162.201.190


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Şaban 1437
Mayıs 2016
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Düşmanın ülkesi viran olacak,
Türkiye büyüyüp TURAN olacak.
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2016 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.312 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu