TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Felakete hazırlıksız yakalanma, can ve ekonomik kayıplara neden olur”
 Tarih: 28.04.2017 > 9 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı felakete hazırlıksız yakalanmanın can ve ekonomik kayıplara neden olduğunu belirtti. Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi (IUSARC) 6. Genel Kurulu, Uluslararası Afet Yönetimi Sempozyumu ve Ulusal Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Oyunları (NUSAR GAMES 2017) kapanış ve ödül töreni önceki akşam yapıldı.

> Makalenin devamı

Bir yaşam öğretisi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.04.2017 > 10 kez okundu.

Çok değer verdiğim, kendime örnek almaya çalıştığım, çok kıymetli insan İstanbul Aydın Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın bana gönderdiği yazı tam bir hayat dersi. Bu ders okumakla, üniversite bitirmekle öğrenilmiyor….. Sonuna kadar okumanızı, kendi hayatınızı düşünmenizi ve sonra da değerlendirmenizi tavsiye

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı: “Seçim yaklaştıkça Anastasiadis çözümden uzaklaşmaktadır”
 Tarih: 28.04.2017 > 10 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı, Rum lider Nikos Anastasiadis’in seçim yaklaştıkça çözümden uzaklaştığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, müzakere süreci değerlendirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun, Barbaros araştırma gemisine sismik çalışma için izin verildiğini açıkladı
 Tarih: 26.04.2017 > 13 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisine, 20 Nisan tarihi itibarıyla KKTC karasularında yeniden sismik veri toplama çalışmalarına başlama izni verildiğini açıkladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, Mersin Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabul etti
 Tarih: 25.04.2017 > 14 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Mersin Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabul etti. Özgürgün kabulde yaptığı konuşmada, Mersin’in uzun zaman tek çıkış kapısı olduğunu belirterek, KKTC ile ambargolar nedeniyle hala Mersin-10 Türkiye adresiyle bağlantı kurulduğunu anımsattı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Özgürgün “19. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini kabul etti
 Tarih: 25.04.2017 > 13 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Hüseyin Özgürgün, “19.Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı ekibi kabulünde yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan'ı dünya çocuklarına armağan ettiğini kaydederek bu özel günün yıllardır KKTC'de de kutlandığını ve dünya çocukları ile buluşu

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta Rum olmayana yer yoktur - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.04.2017 > 16 kez okundu.

Genelde Kıbrıs’ın yakın tarihi, özellikle de 1950-1974 arası beni çok ilgilendiriyor. Kıbrıslı Rumların sapıttığı ve asırlardır adada yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türklere rağmen, Türkiye’yi de yokmuş gibi farz ederek adayı Yunanistan’a bağlamak için yaptıkları çılgınlıklarla doludur bu çeyrek asırlık dönem.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele ile federal yönetimde kararlara etkin katılım konuları makul ölçüler içinde çözülebilir ancak Rum tarafının tutumu nedeniyle hala çözülemiyor”
 Tarih: 21.04.2017 > 24 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele” ile “federal yönetimde kararlara etkin katılım” konularının makul ölçüler içinde çözülebileceğini ancak Rum tarafının tutumu nedeniyle hala çözülemediğini kaydederek, “Bu çerçevede gidersek ne yazık ki bir sonuca ulaşmayı son derece zor görüyorum” dedi.

> Makalenin devamı

Rumların İnsan Hakları çirkinliği - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.04.2017 > 24 kez okundu.

Rumlar, “Kıbrıs adasında egemen olan benim. Ben ne dersem o olur ve de olmalıdır. Kıbrıslı Türklerin hiçbir hakkı yoktur” havasında 1960 yılından beridir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu Katar’da
 Tarih: 20.04.2017 > 23 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Katar'a gitti. Ertuğruloğlu, Katar'ın başkenti Doha'daki temaslarına dün başladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Çocuklarımızın yabancı ülke çocuklarıyla temasına bile tahammülleri yok”
 Tarih: 20.04.2017 > 26 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak için Larnaka Havalimanı’na gelen Sırbistan çocuk gösteri grubunun, KKTC’ye geçmesine izin verilmemesi ve özel uçakla geri gönderilmesinin, “Kıbrıslı Türk çocukların yabancı ülkelerden çocuklarla temasına bile tahammül edemeyen bir anlayışın sonucu” old

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar Sırp çocukları Kuzeye geçirmedi
 Tarih: 20.04.2017 > 25 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Haftası” çerçevesinde gerçekleştirilecek “19. Uluslararası Çocuk Festivali” dolayısıyla ülkemize Larnaka’dan giriş yaparak gelmek isteyen Sırp çocuklar Rum Yönetimi tarafından sınır dışı edildiler.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta birlikte yaşamanın esasını güven oluşturur”
 Tarih: 17.04.2017 > 31 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta birlikte yaşamanın esasının,iki toplum arasındaki güvenin inşası olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta uğradığı saldırı ve tacizlerin, zaten sıkıntılı olan güven iklimini daha da aşındırdığını vurguladı.

> Makalenin devamı

Anastasiadis bizi tebaası mı sanıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.04.2017 > 33 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in ilginç yaklaşımları ve söylemleri var. Kendini adeta Kıbrıs adasının kralı zannediyor bizi de tebaası. Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs adasının yer altı, yer üstü tüm zenginliklerinde hakkı ve payı olduğunu kasten göz ardı ederek, kendisinin de başı olduğu Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği Münh

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta “doldur boşalt” müzakereleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.04.2017 > 40 kez okundu.

Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumları arasında daha önce her iki tarafın liderleri arasında başlatılan müzakereler kesintiye uğramıştı. Adada barış ve geleceğe yönelik başlatılan müzakerelerde bugüne kadar bir sonuç alınamadı. Rum tarafının ayak oyunları ve bitmez tükenmez istekleri karşısında zaten yeni ve olumlu adımların atılması da mümkün değildir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Rum tarafı anlaşma istemediğini açıkça ortaya koyuyor”
 Tarih: 14.04.2017 > 40 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının Enosis plebisitinin anılması kararı ve doğal gaz arama faaliyetleriyle anlaşma istemediğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis yüksekten uçuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.04.2017 > 37 kez okundu.

Kıbrıslı Rumlar nedense kendilerini dünyanın merkezi görürler ve kendilerini yenilmez, dokunulamaz zannederler. Rumlara göre kendileri ne isterse o olmalıdır. Olsa da olmalıdır, olmasa da olmalıdır. Zaten kafalarında “istedikleri olamaz” diye de bir kavram yoktur. İlla ki istedikleri olacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Dini özgürlüğün istismar edilmesine izin vermeyeceğiz”
 Tarih: 14.04.2017 > 41 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarında, Rumların siyasi mesaj verme adına dini özgürlüğü istismar etmelerine izin vermeyeceklerini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler uzun aranın ardından 3 saat görüştü
 Tarih: 12.04.2017 > 41 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaşanan krizle bozulan müzakere masasında yaklaşık 2 ayın ardından dün yeniden bir araya geldi. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alan Liderler görüşmesi, yaklaşık 3 saat sürdü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler 2 ay sonra müzakerelere yeniden başlıyor
 Tarih: 12.04.2017 > 45 kez okundu.

Kıbrıs müzakerelerinde Şubat’ta çıkan krizle kopan görüşme sürecinde yeni dönem bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün saat 10:00’da bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kimse müzakere masasında tek taraflı adımlar atmamızı beklemesin bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir”
 Tarih: 10.04.2017 > 46 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Salı günü başlayacak yeni dönemde, kimsenin müzakere masasında tek taraflı adımlar atmalarını beklememesi gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı, son iki yılda çok ciddi adımlar attı. Bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir. Bu yol ancak birlikte yürünürse bizi çözüme ulaştırır” dedi.

> Makalenin devamı

KKTC’de de referandum gerek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.04.2017 > 46 kez okundu.

Türkiye’de olduğu gibi bizim anayasamızda da değişiklik yapılmasının zamanı geldi. 1970’li yılların başında hızlı solcularının cicili bicili sözlerle yaptıkları anayasa ile ülkemize verdiği zararların acısını yıllardır çekiyoruz. Gerek 1970’de, gerekse de 1975 yılında, dönemin hızlı solcularının aşırı eleştirileri ve yoğun çalışmaları sonucunda h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ın ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum”
 Tarih: 08.04.2017 > 50 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs’ın ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum” dedi. Brüksel’deki temaslarının ardından dün İstanbul’a geçen Akıncı İstanbul’da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne şeref konuğu olarak katılıp, devlet başkanları oturumunda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olacaksa KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır”
 Tarih: 08.04.2017 > 50 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm olacaksa, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarıyla, geleceğin iki eşit kurucu devletinden birisi olacak olan KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Akıncı, “bir çözüm noktasına varıldığında ilk günden Euro’nun tedavüle girmesini ist

> Makalenin devamı

Rumların doğalgaz hüsranı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.04.2017 > 53 kez okundu.

Rumların gerek Türkiye’ye baskı yapmak gerekse de müzakerelerde üstünlük kazanmak için 2011 yılından beridir tehdit unsuru olarak kullanmaya çalıştıkları doğalgaz kozu neredeyse bir “hiç” olmak üzere.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olacaksa KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır”
 Tarih: 06.04.2017 > 53 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm olacaksa, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarıyla, geleceğin iki eşit kurucu devletinden birisi olacak olan KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Akıncı, “bir çözüm noktasına varıldığında ilk günden Euro’nun tedavüle girmesini ist

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Guterres ile görüştü
 Tarih: 06.04.2017 > 53 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Brüksel’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Akıncı görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada Guterres’in Kıbrıs konusundaki ilgisinin sürdüğünü kaydederek, “Cenevre konferansında da Sayın Genel Sekreter’in yararlı katkılarını görmüştük. Öyle anlaşılıyor ki bu ilgi ve kat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Guterres ile görüşüyor
 Tarih: 05.04.2017 > 57 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün Brüksel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geliyor. Akıncı, Guterres ile bugün saat 16.00’da yapacağı görüşmenin ardından İstanbul’a geçecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler ara bölgedeki yemekte bir araya geldi
 Tarih: 03.04.2017 > 56 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de akşam yemeği için bir araya geldi. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide'nin ev sahipliğinde yapılan yemek için liderler otele basının bulunduğu ön bölümden değil arka kısımdan girdiler ve basına herhangi bir selamlama

> Makalenin devamı

Haçlı ruhu gene hortladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.04.2017 > 59 kez okundu.

Selahattin Eyyubi 2 Ekim 1187'de Haçlılara karşı kazandığı Hıttin Muharebesi ile Kudüs'ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son vermiş, Haçlı seferleri ile bölgeye gelip yerleşmiş Hıristiyanları da söküp atmıştı.

> Makalenin devamı

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKOLOJİ GÜNLERİ… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.04.2017 > 106 kez okundu.

KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi yeni bir etkinliğe imza atacak. 07 Nisan 2017 günü başlayacak olan Türkoloji Günlerine “Eski Türk Yazıtlarının Bugünkü Durumu” konferans damga vuracak. Aynı gün "Gürcistan'da Türk Kültürü ve Türk Varlığı. Prof. Dr. Valeh Hacıların Türkoloji Çalışmaları" da masaya yatırılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Pazar akşamı önümüzdeki dönemi planlayacağız”
 Tarih: 01.04.2017 > 61 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2 Nisan Pazar akşamı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecekleri yemekte güven artırıcı önlemler konusunda atılmasını istedikleri adımları Anastasiadis’e aktaracaklarını; bundan sonraki yol haritalarının ne olacağını ele alarak, önlerindeki dönemi planlayacaklarını söyledi.

> Makalenin devamı

Rumların kompleksine bakın - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.04.2017 > 66 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis dün bir açıklama yaptı. Bir çok medya kuruluşunun sürpriz olarak nitelemesine rağmen bana göre sürpriz olmayan bir açıklamaydı bu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thijis van der Plas’ı kabul etti
 Tarih: 30.03.2017 > 69 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdürü Thijis van der Plas’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani; Van der Plas’a ise Holanda’nın Lef

> Makalenin devamı

Rumlardan bir ders daha - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.03.2017 > 59 kez okundu.

AKEL'den dün iki basın açıklaması geldi. Kıbrıslılar bilir ama bilmeyenler için açıklayayım; AKEL, Rum siyasi parti. Bu parti, birçok Rum kuruluşu gibi sık sık Türkçe haberler gönderiyor. Tüm basın kuruluşlarının e mail adresi olsa gerek ki, hepimiz alıyoruz haberleri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu dün Londra'ya gitti
 Tarih: 29.03.2017 > 66 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, temaslarda bulunmak amacıyla dün Londra'ya gitti. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Londra'da, bir dizi üst düzey görüşme yapacak, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliğini ziyaret edecek ve İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi ile bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı:“ Nisan ve Mayıs ayı karar ayıdır, gerçeklerle yüzleşme ayıdır”
 Tarih: 28.03.2017 > 71 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Nisan ve Mayıs aylarının müzakereler açısından karar ayı olduğunu, görüşmelerin sürüncemede bırakılamayacağını söyledi. Mustafa Akıncı, Türk Maarif Koleji Tarih Kulübü tarafından düzenlenen “4’üncü Kıbrıs Sorununun Dünü, Bugünü ve Yarını Konferansı”nda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson ile telefonda görüştü
 Tarih: 28.03.2017 > 61 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un talebi üzerine kendisiyle önceki sabah telefonda görüştü. 25 dakika süren görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı, Boris Johnson’ı son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi ve Rum Meclisi’nin aldığı Enosis Plebisiti’nin okullarda anılması kararı ile duran müzakere sürecinin yeniden başlam

> Makalenin devamı

Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm” - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.03.2017 > 68 kez okundu.

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 23 Mart günü yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın satır aralarında kullandığı kelimeler ibretlik. Bizim içimizde kendilerini “Türkçe konuşan Kıbrıslı” diye tanıtanlara hayal içinde olduklarının dersini veriyor Anastasiadis.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Enosis plebisiti’nin okullarda kutlanmasının ortadan kaldırılması, müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacak”
 Tarih: 24.03.2017 > 78 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum Meclisi Genel Kurulu’nda kısa sürede gerekli adımların atılarak Enosis Plebisiti’nin okullarda kutlanması olayının ortadan kaldırılmasının, müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacağını belirtti.

> Makalenin devamı

Rumların bitmeyen Bizans oyunları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.03.2017 > 74 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hayal gücü gerçekten çok iyi çalışıyor. Belli ki Rumların gazına gelmiş gene. Eide, müzakerelerin yeniden başlaması, Temmuz ayında bir anlaşma sağlanması ve Eylül ayında da referanduma gidilmesi için yol haritası hazırlıyormuş.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün, Dış Basın Birliği yeni yönetim kurulunu kabul etti
 Tarih: 23.03.2017 > 71 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Dış Basın Birliği’nin yeni Başkanı Tahir Olcay Kıraç ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Başbakanlık’taki kabulde Hüseyin Özgürgün, Dış Basın Birliği’nin ülkede önemli bir görev ifa ettiğini, birliğin çalışmalarına katkıda bulunmaya hazır olduklarını kaydetti ve yeni Yönetim Kurulu’na çalışmalarında başarı diledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Eğitime yatırım, bu topraklara en büyük katkı”
 Tarih: 22.03.2017 > 74 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, artan öğrenci nüfusuna paralel olarak ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak amacıyla Gazimağusa’da Alasya İlkokulu ile Gazimağusa Meslek Lisesi’nde inşa edilen ek derslikler ile kafeteryaların açılışını gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ı çözmek için gayret sarf ediyoruz”
 Tarih: 21.03.2017 > 91 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ı çözmek için gayret sarf ediyoruz " dedi. Antalya'nın Alanya ilçesinde önceki gün Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerine değinerek, "Kıbrıs'ı çözmek için gayret sarf ediyoruz ama Rum tarafının halen Enosis hayali, rüyas

> Makalenin devamı

Agona kelimesini hiç duydunuz mu? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.03.2017 > 84 kez okundu.

Rumlarda ve Yunanlılarda hayal gücü bayağı gelişmiş durumda. Bir takım olmayacak hayallere inanıyorlar ve gerçekleşmesini bekliyorlar. Bazen de gerçeklerden inanılmaz uzaklaşıyorlar. Aramızdaki Rum dostları ve Rum hayranları iyi bilecek, Rumların veya da yeni uyduruk tanımlamayla, “Rumca konuşan Kıbrıslılar”ın ve Yunanlıların kullandıkları bir A

> Makalenin devamı

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti donanması - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.03.2017 > 85 kez okundu.

1960 yılının 16 Ağustos günü Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın Garantörlüğü, Ermeni, Maronit ve Latinler’in azınlık hakları ve Kıbrıs Türk ile Kıbrıs Rum halklarının (Anayasa lisanı ile Cemaatlerinin) “Eşit siyasi haklarla kurucu” oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilmişti. Bu yeni Cumhuriyeti, BM üyesi ülkeler hemen tanımış ve de aynı gün BM üy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıs müzakerelerinde metodoloji değil, mantalite değişikliği şart"
 Tarih: 18.03.2017 > 80 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinde başarı sağlanması için "metodoloji değil, Rum tarafında mantalite değişikliğinin şart" olduğunu vurguladı. Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta zorlama bir ortaklık veya anlaşmanın yaşamayacağını, çünkü Rumların bu ortaklığı da bozmaya oynayacağını ifade ederek, bu yüzden Kıbrıs'ta yeni bir ortaklık

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm çabalarımız devam ediyor”
 Tarih: 15.03.2017 > 90 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm çabalarının halen devam ettiğini vurgulayarak, halen çıkış yolu yaratılmadığı için duraklamış görünen çözüm çabalarından vazgeçmediklerini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Enosisçiler çok mutlu”
 Tarih: 14.03.2017 > 96 kez okundu.

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizi değerlendiren Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Hitler zihniyeti horladı. Bu şoven zihniyet Rum tarafındaki Enosisçileri de çok mutlu etti. Şu an hepsi zil takıp oynuyor” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bilinen yanlışın düzeltilmesi sonrasında müzakerelerin başlaması mümkündür”
 Tarih: 13.03.2017 > 89 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bazı adımların atılması ve bilinen yanlışın düzeltilmesi sonrasında müzakerelerin başlamasının mümkün olduğunu belirterek, “Ama kendi kurguladıkları senaryonun gerçekliğini kanıtlamak için adım atmazlar ve işi yokuşa sürerlerse, o zaman da niyetin başka olduğu anlaşılacaktır” dedi. Akıncı, aklın yolunun, Rum Yönetimi B

> Makalenin devamı

Türkiye-Rusya ve bölgesel denge - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.03.2017 > 99 kez okundu.

Kütüphanemdeki Erhan Afyoncu’nun Osmanlı İmparatorluğu, J. Von Hammer’in Osmanlı Tarihi- Devlet-i Aliye ve Ord. Prof. İ. Hakkı Uzunçarşılı’nın 6 Ciltlik en kapsamlı Osmanlı tarihi olduğunu varsaydığım “Büyük Osmanlı Tarihi” kitaplarına çabucak bir göz attım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Yıldırım Rum tarafına çağrıda bulundu: “Yanlıştan dönün”
 Tarih: 10.03.2017 > 113 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türkü'nün eşitlik, özgürlük ve güvenliğini garanti altına alacak bir çözümün, bölgede enerji güvenliği ve işbirliği olanaklarını sağlayacağını, aksi halde bölgede yeni gerginliklerin söz konusu olabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Türk-Rus yakınlaşması AB’yi korkutuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.03.2017 > 96 kez okundu.

Günümüzde siyaseti iyi değerlendirebilen akademisyenin, siyasi analistin ve deneyimli politikacının öngörüsü AB’nin eski gücünün kalmadığı ve ömrünün de uzun olmadığı yönünde.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz İşçi Partisi Milletvekillerini kabul etti
 Tarih: 09.03.2017 > 112 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İngiliz İşçi Partisi Milletvekilleri Fabian Hamilton ve Khalid Mahmood’u kabul etti. Dün gerçekleştirilen görüşmede müzakere süreci ve son yaşanan gelişmeler ele alındı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümet hakkındaki güvensizlik önergesinin görüşülmesi reddedildi
 Tarih: 08.03.2017 > 110 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, UBP-DP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesinin görüşülmesini reddetti. CTP’ye bağlı bazı milletvekilleri, TDP Milletvekilleri ve Bağımsız Lefkoşa Milletvekili Dr. Mehmet Çakıcı’nın verdiği önergeyle ilgili oylama dün yapıldı. Önergenin, 27 ret oyuyla görüşülmemesi kararlaştırıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Biz siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz, siyasi eşitlik içinde azınlık çoğunluk kavramına yer yoktur"
 Tarih: 07.03.2017 > 113 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz (Rum tarafı ile) siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz.” dedi. Pakistan’daki 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'nin ardından uçakta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akıncı, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakerele

> Makalenin devamı

Rumları çok iyi anlıyorum! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.03.2017 > 139 kez okundu.

Rumların ne yaptığını ve ne hedeflediğini bilmek için Rumları tanımak gerekiyor. Ben bu nedenle de Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i, adada egemen Rum devleti kurmak için gösterdiği gayretleri, ELAM’ın Enosis Plebisiti’nin okullarda okutulması konusundaki girişimlerini, her zaman yaptıkları gibi buldukları yerde Türklere saldırmalar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, EİT Genel Sekreteri Akça’yı kabul etti
 Tarih: 03.03.2017 > 121 kez okundu.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça’yı kabul etti. Gözlemci üye sıfatı bulunan KKTC’nin örgütle ilişkilerinin geliştirilmesi üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

> Makalenin devamı

Rum Anne: Kültürümüz farklı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.03.2017 > 123 kez okundu.

Politis gazetesinde 12 Ekim 2016 tarihinde benim ve eşimin çok dikkatini çeken bir haber yayınlanmıştı. Bize göre önemliydi bu haber ve birgün gelir lazım olur diye beynimizin bir köşesine not etmiştik.

> Makalenin devamı

Basın Bülteni Akıncı: “Müzakereler tümüyle çöktü veya bitti demek yanlış olur, aklıselimin galip gelmesini bekliyoruz, onun için çağrı yapıyoruz”
 Tarih: 28.02.2017 > 118 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereler tümüyle çöktü veya bitti demenin yanlış olacağını kaydederek, “Şu anda aklıselimin galip gelmesini bekliyoruz. Onun için çağrı yapıyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözümün olmasından sadece bizler değil bölge ülkeleri de yararlanacak”
 Tarih: 27.02.2017 > 111 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bu adada barışın huzurun, çözümün olmasından sadece bizler değil bölge ülkeleri de yararlanacak. Bu akıl mantık işidir işte ben bu akılın ve mantığın yolundan gitmeye çalışıyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bir kabulünde yaptığı konuşmada, “Kıbrıs’ta barış olsun, çözüm olsun, karşılıklı uzlaşı olsun kim istem

> Makalenin devamı

Rumlarda sancı başladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.02.2017 > 108 kez okundu.

Bu aralar gözüm ABD’de, Başkan Trump’ta, FED’de ve Çin’de. Yan gözle de AB’ye bakıyorum. Halk diliyle, AB’nin işi boru, bu gidişle 2020 yılını görür mü çok da emin değilim. ABD’de FED (Amerikan Merkez Bankası) ile Başkan Trump arasında ölümüne bir savaş başladı. Çıngar Nisan’da veya en geç Mayıs’ta kopacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirve toplantısı için İslamabad’a gidecek
 Tarih: 24.02.2017 > 128 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin davetlisi olarak 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirve Toplantısı’na katılmak üzere İslamabad’a gidecek. Akıncı, 27 Şubat Pazartesi günü Pakistan’a gidecek ve 3 Mart Cuma günü adaya dönecek. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Cumhurbaşkanlığı Daire Müdürü Gülden İlkman, Cumhurbaşkanlığı Özel Kale

> Makalenin devamı

Rumlar savaş tazminatı isteyeceklermiş - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.02.2017 > 124 kez okundu.

Geçen hafta Kıbrıs Rum tarafından yapılan bir ankete göre Rumların yüzde 87,2’si, 1974 Barış harekatı ile ilgili olarak Türk devletinin tazminat ödemesi gerektiğini düşünüyormuş. Buna tam da “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” demek gerekiyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım: “Anlaşma olacaksa dört özgürlük sağlanmalı”
 Tarih: 24.02.2017 > 123 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Türkiye'nin etkin garantörlüğünün “olmazsa olmaz" olduğunu vurgulayarak, "Bu da yetmez, diyelim ki bütün bu olan bitene rağmen anlaşma yine olacaksa, 'dört özgürlük' dediğimiz, insanların, hizmetlerin, malların ve sermayenin Kıbrıs'a serbestçe girip çıkmasını sağlamak lazım. Bu da bizim Avrupa Birliği'nden istediği

> Makalenin devamı

ELAM ve Türkiye - Yurdagül ATUN
 Tarih: 24.02.2017 > 115 kez okundu.

Rahmetli Rauf Denktaş, Türkiye ile KKTC arasında gerginlik yaratmak isteyenlere karşı uyarmış, “Anavatana dil uzatmak kahpeliktir” demişti bir röportajında. Ben o kelimeyi “terbiyesizliktir” kelimesiyle değiştirmiştim başlıkta, yumuşatmak amaçlı. Türkiye’ye karşı olan sessiz hınç, 10 yıldan bu yana dile geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yol alamamamızın nedeni Rum tarafının siyasi eşitliği içine sindirememesi”
 Tarih: 24.02.2017 > 117 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açıkta kalan konularda yol alınamamasının, “federasyonun bir siyasi eşitlik içerdiğini, azınlıktan çoğunluktan bahsedilemeyeceğini ve gelecekteki bir çözümde Kuzey Kıbrıs Türk kurucu devletinin güneydekiyle siyaseten tamamen eşit bir varlık olacağını ve bu siyasi eşitliğin bir takım göstergelerinin de olacağını Rum tar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu, çalışma ziyareti için KKTC’ye geldi
 Tarih: 21.02.2017 > 115 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti için dün akşam KKTC'ye geldi. Ercan Havaalanı'nda Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu tarafından karşılanan Çavuşoğlu, ziyaretine ilişkin sosyal medya paylaşımında, "Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm müzakerelerinin bulunduğu aşamaya ilişkin görüş alış verişinde bulunacağız" dedi. Çavuşoğlu, gün b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Anastasiadis Rum Meclisinin Enosis kararını bertaraf etmeli"
 Tarih: 20.02.2017 > 110 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek müzakerenin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için Rum lideri Nikos Anastasiadis'in yapması gereken iki şey olduğunu belirterek, "Birincisi, bu kararı (Rum meclisinin Enosis kararı) benimsemediğini hem tüm dünyaya hem de kuzeydeki Kıbrıs Türk halkına doğru ve net bir mesaj olarak iletmesidir. İkincisi, benim

> Makalenin devamı

Hristi terörist - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.02.2017 > 114 kez okundu.

2 şubat günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel, Külliye'deki 2.5 saatlik görüşmenin ardından ortak açıklama yaparken, soru-cevap kısmında 'İslamist terör" ifadesini kullanan Merkel'e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki göstermesi gerçekte boşuna değil.

> Makalenin devamı

Anastasiadis’tir, ne yapsa yeridir! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 19.02.2017 > 120 kez okundu.

Son liderler görüşmesinde yaşananlar, Anastasiadis’i tanıyanlar için hiç şaşırtıcı değil. Kimseyi saymayan ve kafasına göre hareket eden Rum Yönetimi Başkanının kendini haklı çıkarmak için yalanlara tevessül etmesine de şaşırmıyoruz.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum lider hassasiyetlerimize saygı göstermedi, kapıyı vurup çıktı”
 Tarih: 19.02.2017 > 125 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dünkü liderler görüşmesinde Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in kapıyı vurup çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı Rum lider Anastasiadis’le ara bölgedeki görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

KKTC’ye yeni yol haritası gerek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 16.02.2017 > 136 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafında sağın en sağındaki siyasi parti olan ELAM’ın (Ethniki Laiki Metopo – Ulusal Halk Cephesi veya Ulusal Demokratik Cephe) Rum Temsilciler Meclisine, 15 Ocak 1950 tarihinde Kıbrıs Rumları arasında yapılan ve yüzde 96 Evet oyunun çıktığı ENOSİS PLESİBİTİ’nin, yani Yunanistan’a Bağlanmak Referandumu’nun yıldönümünü her yıl anmak ve k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerin bundan sonraki gelişimini Rum tarafının tavrı ortaya koyacak”
 Tarih: 16.02.2017 > 133 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerin bundan sonraki gelişimini Rum tarafının tavrının belirleyeceğini belirterek, “seçimlere mi endekslenecekler, yoksa çözüme mi yoğunlaşacaklar? Bunun kararını vermek durumundadırlar” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Eide’yi kabul edecek
 Tarih: 15.02.2017 > 131 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile perşembe günkü görüşmesi öncesinde bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Meclisteki partiler ve bağımsızlardan Rum meclisinin kararıyla ilgili ortak deklarasyon
 Tarih: 14.02.2017 > 132 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs sorununu çözme çabaları sürerken Enosis’in Rum tarafınca gündeme getirilmesini, BM nezdinde şiddetle kınayarak, telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek bu tarihi yanlıştan geri atılması konusunda BM tarafından derhal girişim başlatılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

> Makalenin devamı

İngiltere Garantiler konusunda takiyye yapıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.02.2017 > 138 kez okundu.

16 Ağustos 1960 tarihinde bağımsızlığı ilan edilen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Anayasasına göre söz konusu bağımsız devletin üç garantöründen bir tanesi olan İngiltere, “Güvenlik ve garantiler” konusunda açıkça takiyye yapıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Enosis referandumunun kutlanması kararını kınadı
 Tarih: 13.02.2017 > 151 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 1950 yılında yapılan “Enosis” referandumunu 2017 yılında Rum okullarında kutlanacak bir gün haline getiren Kıbrıs Rum Meclisi’nin dün aldığı kararı esefle karşılayıp, kınadığını açıkladı.

> Makalenin devamı

“Türk Milli davası Kıbrıs unutturuluyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.02.2017 > 171 kez okundu.

“Dr.Fazıl Küçük etrafında bir çekirdek kadro oluşmuştu. Bu kadronun içinde 24 yaşlarında genç bir avukat vardı. Adı da Rauf Denktaş. Rumlar Enosis yolunda faaliyet göstermeleri üzerine, Türk halkı da direnişe geçti. 28 Kasım 1948 günü Kıbrıs’ta Selimiye camii avlusunda 10 bin üzerinde Kıbrıslı Türk toplandı. O toplantıda Türk halkına teşkilat adına

> Makalenin devamı

Rumların Rusya müdahalesi endişesi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.02.2017 > 151 kez okundu.

Geçen hafta Kıbrıs Rum tarafında yaşanan bir olay, Kıbrıs Rum Yönetiminin müdahalesi ve telkinleri ile Kıbrıs Rum basınına kasten yansıtılmadı. Olay ufak tefek boyutlarda, iç sayfalarda önemsiz haberler arasında geçiştirildi, örtüldü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün bir araya gelecek
 Tarih: 09.02.2017 > 169 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla liderler düzeyinde yürütülen müzakerelere bugün devam edilecek. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis saat 11.00’de ara bölgede BM tarafından tahsis edilen binada bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Aplıç Kapısı'nın açılması için yürütülen çalışmaları yerinde inceledi
 Tarih: 08.02.2017 > 158 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Aplıç ve Derinya kapılarının bir an önce açılması için hem hükümetin hem de Rum tarafının çalışmaları hızlandırması gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Bölge halkları da bunu istiyor. Her iki kapının bir an önce açılmasının gerekleri yerine getirilmeli. El ele verilip bir an önce bu işin bitirilmesi lazım. Bu işler masa b

> Makalenin devamı

KKTC’deki tüp bebek merkezlerine güven azaldı - Mert BEYOĞLU
 Tarih: 07.02.2017 > 151 kez okundu.

KKTC’de tüp bebek merkezi olarak hizmet veren Ada Hospital’ın adının yasal olmayan kürtaj iddialarına karışması Türkiye’den gelen hasta sayısının azalmasına yol açtı. KKTC’de tüp bebek tedavisi başlatan birçok hastanın tedaviyi yarım bıraktığı iddia edildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eroğlu: “Garantiler, dönüşümlü başkanlık ve kalıcı derogasyonlardan taviz veremeyiz”
 Tarih: 07.02.2017 > 140 kez okundu.

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının garantiler, dönüşümlü başkanlık ve kalıcı derogasyonlardan taviz veremeyeceğini ifade etti. Eroğlu, olası bir anlaşmanın AB’nin birincil hukuku olmamamsı ve kalıcı derogasyonların olmaması durumunda mülkiyet yüzünden Kıbrıs Türk halkının büyük bölümünün ömrünü Avrupa mahkelemelerinde geçireceğin

> Makalenin devamı

Akıncı neyi müzakere edecek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.02.2017 > 152 kez okundu.

Cenevre'de, 12 Ocak’ta başlayan Beşli Kıbrıs Konferansı Cumhurbaşkanı Akıncı’ya göre halen sürmekteymiş. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis BM Genel Sekreteri Guterres’e başvurmuşlar, yeniden politik düzeyde beşli olarak Mart ayı başlarında bir araya gelinecek şekilde tarih belirlenmesi adına BM’den garantörlerle görüşmeler yapması

> Makalenin devamı

Bu yıl Avrupa yerine, Türkiyeli KKTC’ye, KKTC’li Türkiye’ye Yurdagül ATUN
 Tarih: 03.02.2017 > 137 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışındaki vatandaşlara turizm çağrısı çok önemli. "Yurt dışındaki vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum" diyor Erdoğan. Hatta adını da koymuş: "Komşunu Al Gel Kampanyası." Dış güçl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Merkel ile Yıldırım Kıbrıs konusunu ele aldı
 Tarih: 03.02.2017 > 149 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, bir günlük çalışma ziyareti için Ankara’da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile dün bir araya geldi. Görüşme sonrasında ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

Meclisin Kapalı oturum tutanakları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.02.2017 > 157 kez okundu.

Cenevre’de yüzde 29.2 oranında bir toprağın kalmasını KKTC halkına layık görüp, günümüz KKTC topraklarının neredeyse beşte birinin veya da yüzde 20’sinin iadesini içeren haritayı, büyük bir stratejik hata ile resmen masaya koyan Cumhurbaşkanı Akıncı, halkımız tarafından yoğun bir şekilde eleştirilince, “1986 Cueller Belgesinde yer alan 29+ yüzdeliğ

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Artık görüşmelerde kimse mola istemesin”
 Tarih: 02.02.2017 > 157 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda 2-3 ay içerisinde bir sonuca ulaşılamaması durumunda sürecin Rum tarafındaki seçim sürecinin sonrasına sarkabileceğini kaydederek, görüşmelere artık mola verilmemesini istediğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün bir araya geliyor
 Tarih: 02.02.2017 > 147 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelere bugün devam ediyor. Ara bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşmede, sürecin bundan sonraki adımlarının planlanması bekleniyor. Liderler, son olarak 26 Ocak’ta görüşmüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz Yüksek Komiseri Kidd’i kabul etti
 Tarih: 31.01.2017 > 144 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd'i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani de hazır bulundu. Müzakereciler 3 saat görüştü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “İki şeye karşı sorumluluğum var; vicdanıma ve halkıma”
 Tarih: 30.01.2017 > 152 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen aşamayı değerlendirerek, yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Attıkları her adımda iki şeye karşı sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Akıncı, "Attığımız her adımda iki şeye karşı sorumluluğumu bir an için olsun aklımdan çıkarmıyorum: Vicdanıma ve halkıma karşı sorumluyum" dedi.

> Makalenin devamı

Yunanlıları ve Rumları tanımak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.01.2017 > 156 kez okundu.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 2 Binbaşı, 4 Yüzbaşı ve 2 Başçavuş’tan oluşan toplam 8 darbeci askerin tümü için Türkiye'ye iade talebini reddetmesi benim için hiçte sürpriz olmadı. İşin doğrusu ben bu kararın böyle çıkacağından emindim ve bekliyordum.

> Makalenin devamı

Çocuk suçluların ailesi de yargılanmalı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.01.2017 > 154 kez okundu.

Son günlerde duyduğum en isabetli hukuki karar Yunanistan’da alınmış. “İşte olması gereken bu” dedim. Yunanistan’daki bir yasayı beğenmemizin sosyolojik ve siyasi duruşumuza halel getirmeyeceğini belirterek anlatayım; Yunanistan sınırları içindeki Gümülcine’de 6 yaşındaki işitme engelli M.S ölü bulunuyor. Adli tıp uzmanı Nikos Kifnidis, 6 yaş

> Makalenin devamı

Anastasiadis ve Kocias’dan entrikalar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.01.2017 > 149 kez okundu.

Kıbrıslı Rumların, tüm Kıbrıs adasının, Doğu Akdeniz’in ve bilumum Levant bölgesinin Cumhurbaşkanı havasında 8 Ocak günü afra tafrayla Cenevre’ye giden Anastasiadis, müzakerelerden sonra, özellikle de 12 Ocak’ta gerçekleştirilen “Beşli Konferans”tan sonra gerçek makamının ne olduğu, kendisinin kim olduğu, kimi temsil ettiği ve önem katsayısının ne

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı :“AB’nin güvenlik ve garanti mekanizması yok”
 Tarih: 26.01.2017 > 162 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türklerin arzu ettiği güvence ve statünün korunması anlamındaki garantilerin, AB kapsamında sağlanamayacağını çünkü AB’nin böyle bir mekanizmasının olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakereleri konusunda İstanbul’da NTV’nin sorularını yanıtladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Harita sunulması müzakere tekniği açısından stratejik bir hata”
 Tarih: 25.01.2017 > 151 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs görüşmelerinin yapıldığı Cenevre’de harita sunulmasının müzakere tekniği açısından stratejik hata olduğunu belirterek, “Bu noktadan sonra Kıbrıs Türk tarafı neyi müzakere edecek, her şeyi konuşmuş haritayı da sunmuş” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Strazburg toplantılarına Çağlar ve Özcenk katılıyor
 Tarih: 24.01.2017 > 159 kez okundu.

Strazburg’da yapılan Avrupa Parlamentosu Genel Kurul toplantılarına, Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı kararı uyarınca, CTP Milletvekili Mehmet Çağlar ve UBP Milletvekili Erdal Özcenk katılıyor. Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, heyet Strazburg’daki temaslarını tamamlayıp Cumartesi adaya dönecek.

> Makalenin devamı

Muhtar Anastasiadis - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.01.2017 > 170 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlık seçimleri gelecek yıl içinde, büyük bir olasılıkla da 18 Şubat Pazar günü yapılacak. Rum lider Anatasiadis’in önünde kala kala sadece 13 ay kaldı. Politik düşünceye, uygulamaya ve takvime göre seçimlerin eli kulağında artık.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenlik tercihine saygı gösterilmeli”
 Tarih: 20.01.2017 > 161 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenlik tercihine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı dün bir kabulünde yaptığı konuşmasında Kıbrıs müzakerelerine değinerek, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için tüm tarafların iyi niyet, çaba ve karşılıklı anlayış göstermeleri gerektiğine işaret etti.

> Makalenin devamı

Yarını 1960 ile kıyaslamak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.01.2017 > 151 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın Salı akşamı TRT HABER’de ve yerel televizyonlarda canlı olarak yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamalar bana göre “Çok düşündürücü” ve kabul edilemezdir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Cumhurbaşkan Muavinliği’nden dönüşümlü Cumhurbaşkanlığı aşamasına geldik”
 Tarih: 19.01.2017 > 149 kez okundu.

BRT1 ve TRT Haber’den ortak olarak canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında Kıbrıs müzakereleri ve Cenevre Zirvesi’ne ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Cenevre görüşmeleriyle, 1960 yılındaki görüşmeleri ve anlaşmayı kıyaslayanlar var. Bunları kıyaslar mısınız?” şeklindeki soruya karşılık, “O günün şartlarından bugüne

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kurtulmuş: " Türkiye oldubittiye gelmeyecektir"
 Tarih: 19.01.2017 > 143 kez okundu.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cenevre’deki Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Son anda, kabul edilmeyecek bir haritanın ortaya çıkarılması, hatta bu haritanın da BM’ye takdim edildikten sonra bir şekilde basına sızdırılması Türk tarafının kabul edeceği bir şey değil. Anlaşma gereği zaten her iki tarafın da haritası ortaya çıkarılmayacak

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Sonuca götürecek olan, toprak, güvenlik ve garantilerle mülkiyet ve yürütme ’deki bir iki konunun eş zamanlı bağlanmasıdır”
 Tarih: 19.01.2017 > 167 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde sonuca ancak “Toprak” ile “Güvenlik ve Garantiler”in yanı sıra “Mülkiyet” ve “Yürütme”deki bir iki konunun eş zamanlı aynı anda bağlanmasıyla ulaşılabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Cenevre depremi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.01.2017 > 156 kez okundu.

Bir hafta öncesinden Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocias tarafından sabote edileceğini yazdığım ve televizyonlarda da dile getirdiğim Cenevre Konferansı sonrasında, Rum lider Nikos Anastasiadis’in twitter mesajlarına göz attım, Rum tarafında neler olup bittiğini ve nelerin konuşulduğunu öğrenmek için.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BM ortak açıklama yaptı: "Tarihi fırsat kaçırılmamalı, bir tarafın güvenliği ötekinin güvensizliğine neden olmamalı"
 Tarih: 13.01.2017 > 167 kez okundu.

Cenevre’de gerçekleşen Kıbrıs'taki tarafların ve garantörlerin katıldığı Beşli Konferans'ın birinci oturumunun tamamlanmasının ardında taraflar adına açıklama yapan BM, Kıbrıs'ta çözüme ulaşılması için var olan tarihi fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Kıbrıs Türkleri azınlık durumuna düşürülmesin… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.01.2017 > 172 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacı ile Cenevre’de bir araya gelen iki toplumun liderleri arasında yapılan “sır” görüşmelerde “sır” harita kafaları karıştırdı. Türk tarafının Rumlara toprak verdiği iddia edilen haritadaki durumun daha önce belirlendiği ve böylece Türk tarafının çok büyük tavizler vererek adada azınlık durumuna düşebileceği, Rum t

> Makalenin devamı

Türkiye, Kıbrıs ve BM - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.01.2017 > 183 kez okundu.

Türkiye günümüzde her yönden saldırı altına sokuldu bile bile ve bilinçli bir şekilde. Türk parası saldırı altında. Türk ekonomisi saldırı altında. Türkiye’nin iç güvenliği saldırı altında. Türk turizmi saldırı altında. Türkiye’nin güney hudutları saldırı altında. Kıbrıs konusu bu saldırılar furyasında Türkiye’ye unutturulmaya çalışılıyor, bu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cenevre’de uluslararası konferans bugün gerçekleşecek
 Tarih: 12.01.2017 > 172 kez okundu.

Cenevre’de, 3 günlük müzakerelerin ardından uluslararası konferans bugün gerçekleştiriliyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde BM’nin Cenevre Ofisi’nde gerçekleşecek konferans, uzun bir aradan sonra Kıbrıs ile ilgili yapılan ilk uluslararası konferans olacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cenevre’de 2’nci gün
 Tarih: 11.01.2017 > 170 kez okundu.

Cenevre’de devam Kıbrıs müzakerelerinde liderler “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığını görüşmeye devam ettiler. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, dünkü müzakerelerde kararlara Kıbrıs Türk tarafının etkin katılımı ve gelecekteki birleşik Kıbrıs’taki Anayasa’nın hangi esaslar çerçevesinde değişebileceği konuları üzerinde durduklarını belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cenevre’de birinci gün görüşmeleri tamamlandı
 Tarih: 10.01.2017 > 189 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Cenevre’deki Kıbrıs zirvesi çerçevesinde dün gerçekleştirdikleri görüşmeyi saat 20.00’de (KKTC saatiyle 22.00’de) tamamladı. Mülkiyet konusuyla ilgili ilk görüşmede, açıkta kalan ve uzlaşı bekleyen alanlardan yeni uzlaşılar sağlanabilecek hususlar belirlenerek, listelendiği ö

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün Cenevre’de bir araya geliyor
 Tarih: 10.01.2017 > 180 kez okundu.

Kıbrıslı liderler, uzun bir aradan sonra ilk kez gerçekleştirilecek uluslararası Kıbrıs konferansı öncesinde bugün Cenevre’de yeniden bir araya geliyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM’nin Cenevre Ofisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek görüşmesi KKTC saati ile 11.00’de başlayacak. Müzakerelerde bugü

> Makalenin devamı

Kıbrıs Müzakereleri Cenevre’de devam edecek
 Tarih: 08.01.2017 > 172 kez okundu.

Kıbrıs müzakereleri pazartesinden itibaren, tarafların harita da sunacağı Cenevre’de devam edecek. Tarafların siyasi parti başkanlarını da davet ettiği müzakerelerin ardından 12 Ocak Perşembe günü uluslararası konferansa geçilecek. Garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı konferansa BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve gerekli görü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Erdoğan ile bir araya geldi
 Tarih: 06.01.2017 > 196 kez okundu.

Cenevre zirvesi öncesi Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma toplantısı yaklaşık bir saat sürdü, görüşmenin ardından açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Akıncı'nın bugün

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Tarihi fırsat yitirilmemeli, herkes olumlu katkı yapmalı”
 Tarih: 05.01.2017 > 173 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda tarihi bir fırsatın var olduğunu ve bunun yitirilmemesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda herkesten olumlu katkı beklediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis 2017 yılının ilk görüşmesini dün ara bölgede yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
 Tarih: 04.01.2017 > 190 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün ara bölgede bir araya geliyor. Bu arada bugünkü liderler görüşmesi öncesinde Kıbrıs Türk ve Rum müzakere heyetleri, dün sabah ara bölgede bir araya geldi. Müzakere heyetlerinin dünkü görüşmelerinin ana gündemini toprak, mülkiyet ve AB k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: "Bizimle ilgili düşünceleri ve verdikleri güçlü desteği bir kere daha teyit ettik"
 Tarih: 03.01.2017 > 187 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Görüşmelerde tüm konuları değerlendirme ortamı bulduklarını söyleyen Özgürgün çok memnun olduğunu ifade ederek, "Bizimle ilgili düşünceleri ve verdikleri güçlü desteği bir kere daha teyit ettik" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Hüseyin Özgürgün TC Başbakanı Binali Yıldırım ile bir araya gelecek
 Tarih: 02.01.2017 > 197 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ile TC Başbakanı Binali Yıldırım bugün bir araya gelecek. Yıldırım ile Özgürgün, Ankara’da Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek. Yıldırım ve Özgürgün, Kıbrıs müzakere süreci, Türkiye ile KKTC arasındaki ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde de bulunacak.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta tavizler felaketimiz olacak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.01.2017 > 191 kez okundu.

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ve müzakere ekibinin sözüm ona “Ne pahasına olursa olsun çözüm yanlısı” olmasını tepe tepe kendi çıkarları için kullandığı kesin. Dr. Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde ağzına almaya cesaret bile edemediği konuları bir bir Akıncı’ya ve müzakere ekibinin önüne koyup, karşılığında hiçbir ödün vermed

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Biz eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak yeni bir federal Kıbrıs kurmak azmi ve kararlılığıyla Cenevre’ye gidiyoruz"
 Tarih: 01.01.2017 > 174 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Biz bütün kararlılığımızla bütün politik irademizle eşitlik özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak yeni bir federal Kıbrıs'ı iki kesimli iki toplumlu iki kurucu devletin siyasal eşitliğine dayalı yeni bir yapılanmayı kurmak azmi ve kararlılığıyla Cenevre'ye gidiyoruz" dedi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta katil devletle ortaklık - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.12.2016 > 192 kez okundu.

Yıllardır biz Kıbrıslı Türkleri, katilimiz olan kişilerle, yani Rumlarla ortaklık kurmaya zorlamaktalar. Ortadoğu’da, aynı dili kullanan, aynı dinden olan, aynı tarihi paylaşan, aynı geçmişe sahip insanlar egemenlik uğruna, yönetim uğruna, özgürlük uğruna birbirlerini boğazlarken, kardeşler birbirlerinin canlarını alırken, bilemediğim hastalıklı be

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “İlçe statüsü, Lefke’nin elinden alınan bir hak”
 Tarih: 29.12.2016 > 174 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC’nin altıncı ilçesi olan Lefke’yi ziyaret etti ve Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen “Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu konferansta sunum yaptı. Özgürgün konuşmasında, 1571’den bugüne Türk varlığının devam ettiği yerlerden biri olmasının Lefke’yi özel bir yer yaptığını söyleyen Özgürgün, L

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yol kazası olmazsa yaz aylarında referandum gündeme gelebilir”
 Tarih: 28.12.2016 > 187 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde çözümün çerçevesini çizecek 8-10 başlığın sonuca bağlanması ve herhangi bir yol kazasına uğranmaması halinde 2017 yılı yazında referandumun gündeme gelebileceğini söyledi. Dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) organizasyonunda, “Medya-Cumhurbaşkanı Buluşması” etkinliğinde Cumhurbaşkan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, gazetecileri bilgilendirecek
 Tarih: 26.12.2016 > 186 kez okundu.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) organizasyonunda düzenlenecek “Medya-Cumhurbaşkanı Buluşması” etkinliği bugün yapılıyor. KTGB lokalinde yer alacak etkinlik saat 18.00’de başlayacak. Etkinlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesi öncesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında basın mensuplarına ayrıntılı bilgi verip, so

> Makalenin devamı

21. yüzyılın ilk garantörlük anlaşması - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.12.2016 > 186 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis ve şürekası, -günümüz Türkçesi ile arkadaşları, ortakları ve goygoycuları-, yıllardır Türkiye’nin, 1960 yılında ilan edilen ve Kıbrıslı Türklerin de “Kurucu Ortak” olarak yer aldıkları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Anayasası’nda yer alan “Ek I, Garanti ve İttifak Anlaşması” içeriğince garantör olmasının “artık çağ dışı olduğu” iddia

> Makalenin devamı

Anastasiadis’den bir başka yalan daha - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.12.2016 > 283 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, her zamanki yalanlarına dün bir tane daha ekledi. Evvelki gün yaptığı açıklamada, “En kısa zamanda çözümü isteyenler Kıbrıslı Rumlardır. 42 yıl geçti ve geçen zaman olumsuz olgular yarattı” diyerek hem Rum siyasiler arasında en çok yalan söyleyen Tassos Papasopulos’un yalan söyleme rekorunu egale etti,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Eide’yi kabul etti
 Tarih: 22.12.2016 > 186 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya gelen Eide, yaklaşık 2 saat süren görüşmeden çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın eşlik ettiği Eide, Akı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı - Eide bugün görüşüyor
 Tarih: 21.12.2016 > 190 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek. Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise yarın yeniden bir araya gelecek. Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde ara bölgede yer alacak görüşme, saat 11.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Çözümün olumlu sonuçları, Kıbrıs’ın sınırlarını aşacak”
 Tarih: 20.12.2016 > 201 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı çözümün olumlu sonuçlarının Kıbrıs’ın sınırlarını aşacağını vurguladı. “Karşılıklı korkuları giderecek yol, işbirliği ve birlikte kalkınmadır” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmişin acılarını paylaşan toplumların, artık yeni fırsatları ortaklaşa değerlendirerek refah ve kalkınmayı paylaşmalarının zamanının geldiğini söyl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün :“Güzelyurt’un verileceği bir anlaşmaya destek vermeyiz”
 Tarih: 16.12.2016 > 207 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Güzelyurt asla verilemez. Biz, öyle bir anlaşmaya ne imza atarız ne öyle bir anlaşmada varız, ne de destek veririz, karşısında dururuz” dedi. Katıldığı bir televizyon programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rumların masada istediği her şeyi aldığını belirterek,

> Makalenin devamı

Garantörlüğü kendi ellerimizle yıktık - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 15.12.2016 > 204 kez okundu.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasında yer alan Garanti ve İttifak Anlaşmasını, Türkiye’nin Garantörlüğünü ve Uluslararası kurallara göre adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerinin varlığı konularını göz göre göre, bilinçsizce dürttük ve zedeledik.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Konferansa katılım, mutabakatta açıkladığımız şekildedir, genişletmeye gerek yok”
 Tarih: 14.12.2016 > 204 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre’de gerçekleşecek konferansla ilgili mutabakatın ve katılımcıların çok net olduğunu belirterek, bunu daha öteye taşımaya, genişletmeye gerek olmadığını söyledi.

> Makalenin devamı

Beşli-Çoklu toplantı sıkıntıya girebilir - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.12.2016 > 189 kez okundu.

Cenevre'de 9-10-11 Ocak'ta yapılacak toplantıya Akıncı, Anastasiadis ve Eide katılacak ancak 12 Ocak'ta yapılacak Türklerin "Beşli", Rumların "Çoklu" dediği toplantıya daha kimlerin katılacağı belli olmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Meclisteki partiler kendileri arzu ettikleri takdirde bizimle birlikte Cenevre’de olabilirler”
 Tarih: 09.12.2016 > 229 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 12 Ocak’ta başlayacak beşli konferansta, mecliste temsil edilen siyasi partilerin Cenevre’de olmasının iyi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, iki günlük Brüksel ziyaretinin ardından dün akşam KKTC’ye döndü.

> Makalenin devamı

Müzakere döneminde hedef şaşırtma oyunu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 08.12.2016 > 358 kez okundu.

2013 yılının Şubat ayında seçilmiş olan ve Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde her fırsatta yalan dolan bahanelerle masadan kaçan Rum lider Anastasiadis, 2015 yılının Nisan ayında Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra -kulağına fısıldananlar her ne idiyse- adeta masaya yapıştı ve kalkmaz oldu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Juncker ile görüştü
 Tarih: 08.12.2016 > 213 kez okundu.

Brüksel’de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, Brüksel temaslarının son gününde AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Akıncı, temaslarının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çalışmaların değerlendirmesi şeklinde geçtiğini belirtti. Son görüşmesinde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ocak ayı Kıbrıs için son derece hayati bir dönem”
 Tarih: 07.12.2016 > 209 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Brüksel’deki temasları çerçevesinde Avrupa ve Avrasya İşleri’nden Sorumlu Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan yardımcısı Federica Mogherini ile görüşt

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Çözüm için hem bize, hem AB’ye düşen görevler var”
 Tarih: 06.12.2016 > 217 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta sağlıklı bir çözüme ulaşılabilmesi için hem kendilerine hem de Avrupa Birliği’ne düşen görevler ve beklentileri bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Brüksel’e gidiyor
 Tarih: 05.12.2016 > 219 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Brüksel’e gidiyor. Brüksel temaslarına Çarşamba günü başlayacak olan Akıncı, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

Kıbrıslı Türklerin sonu yaklaşıyor mu? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 05.12.2016 > 208 kez okundu.

Müzakerelerdeki ¼ oranının Rumlar lehine korunmasının ve toprak düzenlemesinin gerçek amacını sürekli yazıyoruz. Rumların amaçlarının, Kıbrıslı Türkleri azınlık konumuna getirip, gençleri yurtdışına yönlendirip, bir süre sonra adanın tek sahibi olmak olduğunu, Rumların ENOSİS hayallerinin bitmediğini, Türkleri asla eşit ortak olarak görmediklerin

> Makalenin devamı

Rumlar niye garantilerin kalkmasını istiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.12.2016 > 217 kez okundu.

Rumlar ve Yunanlılar ağız birliği etmişçesine, yıllardır 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası içinde yer alan Garanti ve İttifak Anlaşması ile Türkiye’nin garantörlüğünün kalkmasını ve Türk askerinin tümü ile adadan geri gitmesini istiyorlar. Bunun için de yasal ve yasal olmayan her yolu deniyor, Makyavel’in tavsiyeleri doğrultusunda da her tür girişi

> Makalenin devamı

Garantiler varken neler olmuştu hatırlayalım - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.12.2016 > 216 kez okundu.

Rum Kilisesi bir taraftan dini kisve altında, yasal veya hukuk dışı yollarla Kıbrıs adası üzerinde bulunan Türk topraklarına sahip çıkmaya çalışırken, diğer taraftan da Rum Hükümeti Türklerin azınlık olduğu karma yerleşim yerlerinde, silah zoru ile Türkleri bölgeden uzaklaştırmak ve topraklarını da Rumlara dağıtmak çabalarını başlatmıştı 20. Yüzyıl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson’u kabul etti
 Tarih: 01.12.2016 > 215 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’nin müzakerelere yönelik desteği göstermek amacıyla adada temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı’yla Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yapan Johnson, İngiltere’nin, elinden geldiğince Kıbrıs sorununun çözü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Kidd’i kabul etti
 Tarih: 29.11.2016 > 212 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’i kabul etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı /Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani ve Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin de hazır bulundu. Akıncı, 7. Boğaziçi Zirvesi'nde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Kıbrıs Rum tarafına beşli konferans için çağrıda bulundu
 Tarih: 28.11.2016 > 226 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2016’da çözüme ulaşma hedefi için, 11 Şubat 2014 tarihli anlaşma temelinde beşli konferansın tarihini belirleme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ikili görüşme, daha sonra Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş daha so

> Makalenin devamı

Mont Pelerin’de verdiklerimiz - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.11.2016 > 269 kez okundu.

Mont Pelerin müzakere süreci, bilip de bilmediğimizi sandığımız birçok gerçeği gene bize tekrardan hatırlattı. Herhalde dünya siyasetinin üzerimizde yarattığı baskı, birçok gerçeği bize zaman içinde unutturuyor veya da görmememize yol açıyor.

> Makalenin devamı

Vahşi Avrupa’dan insan hakları dersleri! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 27.11.2016 > 237 kez okundu.

Deutsche Welle Türkçe’den Peter Hille’nin haberi tüyler ürpertici. Tarihi tahrif edip, Türkleri barbar gösteren, kendi vahşetlerini örtüp, Türk insanının kendini savunma hareketlerini vahşet olarak nitelendiren Avrupa’nın sonsuz megalomanisinin bir tezahürü var haberde. Kerhen terörist listesine yazdıkları için gizli destek vermek zorunda kaldıkl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı’nın rahatsızlığı nedeniyle Meclis’in olağanüstü toplantısı yapılamadı
 Tarih: 25.11.2016 > 224 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın milletvekillerini bilgilendireceği Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısı, Cumhurbaşkanı’nın tansiyonunun yükselmesi nedeniyle yapılamadı. Meclis’te yapılan tetkikte tansiyonu yüksek çıkan Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada “Bu, yaşadığımız yorgunlukların bir birikimi. Bir başka gün Meclis’

> Makalenin devamı

Mont Pelerin ve sonrası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 25.11.2016 > 220 kez okundu.

İsviçre’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in katılımıyla yapılan ikinci tur görüşmeler, sözcü Barış Burcu’nun deyimiyle, “Kıbrıs Rum tarafının maksimalist tavrından vazgeçip, makul çizgiye yanaşmaması” nedeniyle ileriye götürülemedi ve şimdilik kış uykusuna yatırıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Biden ve Ban ile telefonda ile görüştü
 Tarih: 24.11.2016 > 229 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü. Cumhurbaşkanı Akıncı, akşam saatlerinde telefonla kendisini arayan Biden’a Mont Pelerin’da yaşanan gelişmeleri ve Kıbrıs Türk tarafının tutumunu aktardı. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, ABD Başkan Yardımcısı’na Kıbrıs Türk tarafının çözüm kararlılığını ve bu yöndeki iradesinin d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: Haklarımızı alacağımız bir çözümden ve bunun erken olmasından vazgeçmiş değiliz”
 Tarih: 23.11.2016 > 224 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türklerin haklarını alacağı bir çözümden ve bunun erken olmasından vazgeçilmediğini de söyledi. İki günlük İsviçre görüşmelerinin ardından ülkeye dönen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ercan havalimanında düzenlediği basın toplantısında, daha iyi haberler veremeyeceği için üzüntü içerisinde olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs elden gidiyor mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.11.2016 > 297 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında Le Mirador Otel'de BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasında 20 Kasım'da başlayan ikinci tur görüşmelerde şu ana

> Makalenin devamı

Turkexit’in acısı Brexit’i unutturacak - Yurdagül ATUN
 Tarih: 22.11.2016 > 225 kez okundu.

Financial Times Gazete’si, ‘Türkiye’de yönetimin otoriterleşmesinin, ülkenin AB’ye üyeliğini olanaksızlaştırdığını” söylüyor. Buna göre Avrupa Parlamentosu, bu hafta içinde Türkiye’nin AB üyeliğini durdurmayı tartışacak ve bunu oylayacakmış! Büyük ihtimal üyeliği durdurulabilirmiş Türkiye’nin! Yazının devamındaki ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’te

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rum tarafının maksimalist tavrı nedeniyle İsviçre’deki ikinci tur görüşmelerden sonuç alınamadı
 Tarih: 22.11.2016 > 228 kez okundu.

İsviçre’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in katılımıyla yapılan ikinci tur görüşmeler, Kıbrıs Rum tarafının “maksimalist tavrından vazgeçip makul çizgiye yanaşmaması” nedeniyle ileriye götürülemedi. Liderler arasında İsviçre saatiyle saat 18.30’da başlayan görüşme, saat 23.30’da sona erdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yunanistan 2. tur İsviçre görüşmelerini kilitledi
 Tarih: 21.11.2016 > 229 kez okundu.

Yunanistan’ın beşli konferans için ileri sürdüğü “garantiler tamamen kaldırılmadan olmaz” şartında ısrarcı olması İsviçre’de devam etmekte olan ikinci tur görüşmelerini kilitledi. İsviçre’de Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılan ikinci tur görüşmelerin birinci gününde, tarafların Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın garantiler konusunda yapt

> Makalenin devamı

Rumlar Sadrazam’a karşıymış - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.11.2016 > 238 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Mont Pelerin görüşmelerinde bulunan heyet içinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli Kurmay Albay Halil Sadrazam'ın da yer alması, 1996 Derinya olaylarıyla alakası olduğu iddiası ile Rum tarafında "ciddi soru işaretleri" oluşturmuş. İtirazları varmış Sadrazam’ın heyet içinde yer almasına.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Moore’u kabul etti
 Tarih: 18.11.2016 > 245 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore'u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen kabulde, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı, Müzakere heyeti üyesi Erhan Erçin ile Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldi
 Tarih: 17.11.2016 > 258 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’de 7-11 Kasım tarihleri arasında yer alan görüşmelerde ilgili olarak ve 20-21 Kasım’da yer alacak ikinci tur görüşmeler hakkında Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle dün görüşme gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “KKTC onurlu bir çözümde eşit ortak olarak yerini alacak”
 Tarih: 16.11.2016 > 251 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm için uğraştıklarını ve uğraşmaya devam edeceklerini ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her anlamda ileriye gitmesi için de var gücüyle çalışacaklarını belirtti. Akıncı, “Rum tarafı makul ve gerçekçi olur, çözüme ulaşırsak, KKTC, onurlu bir çözümde eşit ortak olarak yerini alacaktır" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KKTC’nin kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanacak
 Tarih: 14.11.2016 > 268 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33’üncü kuruluş yıldönümü ülkenin dört bir yanında düzenlenecek törenlerle ve etkinliklerle kutlanacak. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugün saat 12.00’de Bayrak Radyo Televizyonu’ndan yapacağı konuşma ve yine aynı saatte gerçekleştirilecek 21 pare top atışıyla baş

> Makalenin devamı

KKTC ve Türkiye’de İzini Bırakan Babam Hakkı Atun - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.11.2016 > 256 kez okundu.

Rahmetlik Babam Prof. Dr. İbrahim Hakkı Atun bundan tam 7 sene evvel ebediyete göç etti. Kendisi gitti ama Kurucusu olduğu Van 100. Yıl Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Elazığ Veteriner Enstitüsü, Pendik Veteriner Enstitüsü gibi bilim yuvaları ve KKTC’nin Üniversiteler adası olmasının fikrini ortaya atması ve kıvılcımını çakması gibi es

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eğer olumlu bir sonuç alınırsa beşli konferans da kendiliğinden gelecek”
 Tarih: 11.11.2016 > 270 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, toprakla ilgili kriterler üzerinde devam eden görüşmelerde bugünün kritik bir gün olacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Lider Anastasiadis, Montrö kasabasında eşleri ve ekipleriyle birlikte geldikleri restoran dışında basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

Kıbrıslı Türklerin Rum devletindeki olası hakları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.11.2016 > 240 kez okundu.

Anastasiadis’in ve Kıbrıslı Rum siyasi parti liderleri ile Rum Kilisesi Başı Başpiskopos Hrisostomos’un, 49 yıldır sürdürülmekte olan müzakereler sonunda Kıbrıs adasında kurmayı planladıkları (üniter Rum) devlet şeklinde ağızları dola dola söyledikleri “Kıbrıslı Türklerin hakları AB standartlarında ve müktesebatında belirtildiği gibi olacak”, tanım

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Erdoğan 2008’deki Güzelyurt’u vermeyiz söylemini hatırlattı”
 Tarih: 10.11.2016 > 267 kez okundu.

CNR Expo’da dün başlayan “1. KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri”nin açılışına katılmak amacıyla İstanbul’da bulunan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı kısa görüşme sonrasında Kıbrıs Postası'nı görüşmeye ilişkin bilgilendirdi. Özgürgün, görüşmede Erdoğan'ın KKTC'nin iç meselelerine yoğunlaştığını bunun yanın

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Mülkiyet başlığında kısmi ilerleme sağlandı
 Tarih: 09.11.2016 > 249 kez okundu.

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında önceki gün başlayan görüşmelerde mülkiyet başlığında kısmi ilerleme kaydedildiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Mülkiyet konusunda dün yapılan müzakerelerde, adada liderler arasında elde edilen ilerlemelere ek olarak kısmi ilerleme kaydedildi. Ancak, ek ilerleme elde edilmesine rağmen henüz başlığın kapanmad

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Anastasiadis ve Ban bir araya geldi
 Tarih: 08.11.2016 > 258 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesindeki İsviçre görüşmeleri başladı. Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Olası bir çözümde tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir formül bulunabilir”
 Tarih: 07.11.2016 > 254 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm istemenin akıl işi olduğunu belirterek, olası bir çözümde tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir formülün bulunabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında bugün başlayacak ve beş gün sürecek kritik toplantılar öncesinde AA muhabirine Kı

> Makalenin devamı

KKTC’de İlahiyat Kolejine neden karşı çıkılıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.11.2016 > 264 kez okundu.

Batı dünyası bir türlü bileğini bükemediği, silah ve askerle yenemediği Türkleri yenebilmek için farklı yollar düşünmeye başlar ve ilk adımı 1303 yılında atar. Dönemin Papa’sı VIII. Bonifacius, Roma’da “Studium Urbis”i yani Roma’nın ilk üniversitesini kurar. Bu üniversitenin çalışma alanlarından bir tanesi de Türklerin zayıf ve kuvvetli tarafların

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcilerini kabul edecek ve bu akşam da halkı bilgilendirecek
 Tarih: 04.11.2016 > 254 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcilerini kabul edecek. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bu akşam Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk olup, 17 aylık müzakere sürecinde sağlanan ilerlemeler ve İsviçre’de 7-11 Kasım tarihleri arasında yapılacak gö

> Makalenin devamı

İsviçre’de 29+ Tuzağı benzerine düşülmemeli - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.11.2016 > 269 kez okundu.

Anastasiadis’in kimlerle İsviçre’deki Mont Pelerin görüşmesine gideceği, ekibinde kimlerin olacağı yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Rum tarafında ne kadar Kıbrıs Rum Kilisesinin güvendiği siyasi ve bürokrat varsa, hangi partiyi desteklediklerine bakılmaksızın ekipte yer alıyor. Anastasiadis’in danışmanları ve müzakere heyeti üyeleri Polis

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rumların toptancı yaklaşımlarını bir yana bırakmalarını temenni ediyoruz”
 Tarih: 03.11.2016 > 255 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı olarak İsviçre’ye; “Gerçekçilik ve makuliyet sınırları içerisine gideceklerini” belirterek, “Rumların toptancı yaklaşımlarını bir yana bırakmalarını temenni ediyoruz. Gerçekçilik ve makuliyet sınırları içerisine onların da gelmesini istiyoruz. ‘Sıfır asker sıfır garanti hiçbir şey kabul etmeyiz’ anla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Özgürgün ve Denktaş’ı kabul etti
 Tarih: 02.11.2016 > 240 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile yaptığı toplantı tamamlandı. Kıbrıs müzakere süreci, İsviçre’de yapılacak görüşme ve iç konuların görüşüldüğü toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Özgürgün ve Denktaş’ı kabul etti
 Tarih: 02.11.2016 > 283 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile yaptığı toplantı tamamlandı. Kıbrıs müzakere süreci, İsviçre’de yapılacak görüşme ve iç konuların görüşüldüğü toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Meclisteki partilerin yetkililerini kabul edecek
 Tarih: 01.11.2016 > 268 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 4 Kasım Cuma günü Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcilerini kabul edecek. Görüşme saat 10:00’da başlayacak. Lavrov: “Güney Kıbrıs ile hiçbir zaman askeri üs konusunu müzakere etmedik ve etmiyoruz"

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 29 Ekim KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlandı
 Tarih: 31.10.2016 > 269 kez okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC’de ilk kez gösterilerin ağırlıkta olduğu şölenle kutlandı. Şölendeki tek askeri unsur, piyadelerin ve emekli mücahitlerin geçişi oldu. Başkent Lefkoşa’da her yıl Doktor Fazıl Küçük Caddesi’nde sabah saatlerinde resmi törenle yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bu yıl saat ve mekanı da değiştirildi. Şölen şekl

> Makalenin devamı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Derleyen: Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 29.10.2016 > 268 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (kısaca KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan de facto bağımsız devlet. Bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.[2] Bugün birçok devlet, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi ulu

> Makalenin devamı

Çocukların EOKA mezarlarına götürülmesine ne diyeceksiniz? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.10.2016 > 264 kez okundu.

Bundan 4 yıl önce yazdığım, “biz de çocuklarımız Muratağa’ya, Atlılar’a, Sandallar’a götürelim” başlıklı yazım sözde barışseverler tarafından çok eleştirilmiş, nefret dili olarak tanımlanmıştı. Tam da dün okuduğumuz bir haberin benzeri üzerine yazmıştım oysa. Rumların ders kitaplarında nasıl Türk düşmanlığı aşıladıklarını, milli günlerinde EOKA mez

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “İsviçre’de bütün başlıklar birbiriyle bağlantılı olarak yoğun bir şekilde müzakere edilecek”
 Tarih: 28.10.2016 > 275 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, İsviçre’de yalnızca toprak ve mülkiyet konularının görüşüleceği yönündeki iddiaların yanlış olduğunu, bütün başlıkların birbirleriyle bağlantılı olarak yoğun bir şekilde müzakere edileceğini kaydetti.

> Makalenin devamı

Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.10.2016 > 263 kez okundu.

Bu hafta peşpeşe ve eşzamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İsviçre’de BM gözetiminde 5 günlük toplantı
 Tarih: 27.10.2016 > 274 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs görüşmeleri çerçevesinde dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada İsviçre’ye gitme kararının teyit edildiğini ve daha önceden düşünülen tarihlerin onaylandığını açıkladı. Buna göre Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis 7-11 Kasım tari

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İsveç ve Finlandiya’nın Lefkoşa Büyükelçileri ile Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı’nı kabul etti
 Tarih: 27.10.2016 > 269 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, göreve yeni atanan İsveç’in Lefkoşa Büyükelçisi Anna Olsson ve Finlandiya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Timo Heino'yu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen kabulde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ile Teknik Komiteler Koordinatörü ve Siyasi İşler Danışmanı Meltem Samani de hazır bulundu.

> Makalenin devamı

Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar - Yurdagül ATUN
 Tarih: 26.10.2016 > 273 kez okundu.

Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olara

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Federal bir yapılanmada tarafların etkin katılımı önemli, basit çoğunlukla karar alma olamaz”
 Tarih: 25.10.2016 > 275 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen yoğunlaştırılmış müzakereler, 6 gün aranın ardından dün de devam etti. Ekim ayının 8’inci görüşmesi olan dün akşamki görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşecek
 Tarih: 24.10.2016 > 268 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen yoğunlaştırılmış müzakereler 6 gün aranın ardından bugün devam ediyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, saat 18.30’da bir araya gelecek. Görüşme ara bölgede müzakereler için ayrılan binada yer alacak. Liderler bugünkü görüşmenin ardından 26 ve 31 Ekim’de de

> Makalenin devamı

Belediyeler su konusundaki yanlışlığa son vermeli - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.10.2016 > 275 kez okundu.

Nedense bizim ülkemize özgüdür Sendikaların, Belediyelerin ve Kamu Görevlilerinin vatandaşı yolunacak kaz gibi görmeleri. Bir zamanlar bir sendika başkanının söylediği bir cümle vardı, birçok insanımızı uyudukları uykudan uyandırmış, neler oluyor dedirtmişti. O ünlü söz “Biz maaşımıza artış isteriz, hükümet nereden bulursa bulsun,

> Makalenin devamı

DAEŞ yolun sonuna geliyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 21.10.2016 > 291 kez okundu.

DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, Arslan’ı kabul etti
 Tarih: 20.10.2016 > 279 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün Türkiye Cumhuriyeti (TC) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, ulaştırmanın ada ülkesi olan Kıbrıs için önemine dikkat çekerek, ülkede Ahmet Arslan’ın bakanlığının alanına giren birçok konuda sıkıntı yaşandığını vurgula

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerde doyum noktasına gelindi”
 Tarih: 19.10.2016 > 291 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının 48 yıl önce başlayan müzakerelerde iyi niyetle yer aldığını, ancak her şeyin bir doyum noktası olduğu gibi, burada da bir doyum noktasına gelindiğini ifade etti.

> Makalenin devamı

15 Temmuz şehidi Suriye’deki mazlumlara umut olacak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.10.2016 > 283 kez okundu.

Ağaroğlu, yardımlarla yaşatılıyor TSK içinde bir grup askerin İstanbul ve Ankara’da başlattığı darbe girişiminde hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Yasin Naci Ağaroğlu’nun adı Suriye’ye yardım kampanyasında yaşatılacak. Ankara Genel Kurmay Başkanlığı önünde şehit olan Ankara Üniversitesi Hukuk F

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık”
 Tarih: 18.10.2016 > 282 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili olarak “karamsar bir tablo söz konusu değil, fakat her şey de bitmiş değil, biz her yaptığımız toplantıda her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık” dedi.

> Makalenin devamı

ABD İmparatorluğu düşüş sürecinin eşiğinde - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.10.2016 > 281 kez okundu.

Dünyanın para piyasasında, tüm devletlerin ekonomilerinde, bankacılık sektörlerinde, ithalatlarında ve ihracatlarında neredeyse son 72 yıldır başrolü oynayan ABD dolarının iktidarı, son yıllar içinde dünya genelinde ABD Dolarını uluslararası ticaretten silme ve ulusların kendi paralarını dış ticaretlerinde kullanmayı tercih etme eğiliminden dolayı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Dönüşümlü başkanlığı içermeyen bir anlaşmayı halka sunmamız söz konusu değil”
 Tarih: 14.10.2016 > 276 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayında basına yaptığı açıklamada, dünkü görüşmede, merkezi yönetimin karar alma sürecinde eksik kalan noktaların üzerinde durulduğunu, bu konuların bugün tamamlanabileceğini, dünkü görüşmede de bir takım yakınlaşmalar elde edild

> Makalenin devamı

Yurdagül ATUN
 Tarih: 14.10.2016 > 306 kez okundu.

Kıbrıs Türkü tarihe geçecek Hükümet de oldular ama çoğu zaman muhalefette kaldılar. Hükumet olmayı çok sevdikleri söylenemezdi zira en sevdikleri iş eleştirmekti. İcraat yapmak zor, eleştirmek kolaydı. Bırakın projeler üretmeyi, önlerine sunulan hazır anlaşmaları bile imzalamayı beceremediler. İçlerinden biri “bunu imzalamamız şart” dedi, afo

> Makalenin devamı

KKTC’ye Anadolu’dan elektrik - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.10.2016 > 285 kez okundu.

Geçmiş yıllarda elektrik konusunda çok sıkıntılar çektik KKTC’de. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunda çalışanların üyesi olduğu sendika, gerekli gereksiz yaptığı grevlerle halkımızı haftalarca elektriksiz bırakmış, bıktırmıştı. Evlerin karanlıkta kalmasının yanında bozulan gıdalar, kaybedilenler, sanayinin ve üretimin çökmesi halkımızı çıldırtmıştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
 Tarih: 13.10.2016 > 280 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa yılsonuna kadar çözüm bulunması hedefiyle sürdürdükleri müzakereler kapsamında bugün yeniden görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: UBP demokrasinin vazgeçilmezidir
 Tarih: 12.10.2016 > 275 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ulusal Birlik partisinin her zaman demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak yer aldığını vurguladı. Özgürgün bugün BRT’de “17’inci Saat” programına telefonla katılarak, UBP’nin 41 kuruluş yıldönümü ile ilgili değerlendirmede bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Dünya Enerji Kongresi’nde konuştu
 Tarih: 12.10.2016 > 296 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dünya Enerji Konseyi’nin en önemli global organizasyonu olan ve bu yıl 23’üncüsü İstanbul’da düzenlenen “Dünya Enerji Kongresi”ne katılarak, konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde
 Tarih: 10.10.2016 > 278 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için dün akşam İstanbul’a gitti. Kongre, 9-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Vadisi’nde yer alan İstanbul Kongre Merkezi (ICC) ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde (ICEC) yapılacak.

> Makalenin devamı

Anadolu’dan Su ve Elektrik - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.10.2016 > 305 kez okundu.

Bugün, İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Enerji Kongresi'nde Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve KKTC’yi temsilen Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un “Türkiye'den, KKTC’ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşma”yı karşılıklı imzalamalarıyla Anadolu’dan Kuzey Kıbrıs Türk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmek yeni bir Kıbrıs yaratmak mümkün”
 Tarih: 08.10.2016 > 296 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmenin, yeni bir Kıbrıs yaratmanın mümkün olduğunu kaydetti. Akıncı, “Kıbrıs sorununda bugüne kadar hep söylendi, ‘kritiktir’ denildi ama bu defa gerçekten öyle olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

> Makalenin devamı

Mahkum Doktorlar hastanede çalıştırılmalı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.10.2016 > 307 kez okundu.

Geçen hafta içinde KKTC’de yerel bir gazetemizin yazı İşleri Müdürü olan eşim Yurdagül Atun ile birlikte Lefkoşa’da ki Merkezi Ceza Evi’ne gittik. Cezaevine gidebilmek, cezaevi müdürü ve personel ile görüşebilmek, koğuşları ziyaret etmek ve mahkumlarla bire bir yüz yüze görüşebilmek için de İçişleri Bakanlığına bir hafta evvelinden başvurduk. Başvu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hallettiğimiz en önemli konu kurucu devletlerin uluslararası anlaşma yapma yetkilerine ilişkin bölüm oldu”
 Tarih: 06.10.2016 > 294 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaisadis ile dün gerçekleştirdikleri görüşmede, “kurucu devletlerin uluslararası anlaşma yapma yetkisiyle ilgili bölümü hemen hemen tamamladıklarını” söyledi. Akıncı, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde basına yaptığı açıklamada, Yönetim ve Güç Payl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Yol kazasına uğramazsak 2017 ortalarında bir referandumdan bahsedebiliriz”
 Tarih: 06.10.2016 > 292 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs görüşmelerinde her şeyin planlandığı gibi gitmesi ve herhangi bir yol kazasının meydana gelmemesi halinde 2017 ortalarında bir referandumdan bahsedilebileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Bu fotoğraflar CTP’nin gözüne sokulacak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 04.10.2016 > 309 kez okundu.

Muhaceret affını mahkemeye taşıyarak, yargıya da vebal yükleyen Cumhuriyetçi Türk Partisi, (CTP) hükümetin yaptığını itibarsızlaştırma adına kendi adına kolay silinmeyecek bir leke sürdü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Dünya Basın Konseyleri Birliği üyelerini kabul etti
 Tarih: 04.10.2016 > 319 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bu yıl ülkemizde gerçekleşecek Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) 17. Olağan Genel Kurul Toplantısı için ülkemizde bulunan birlik üyelerini kabul etti. Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen kabulde, Bakan Ertuğruloğlu konuk basın temsilcilerine Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün Türkeş ve Zeybekçi ile görüştü
 Tarih: 04.10.2016 > 306 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TBMM’nin 26. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış Töreni’ne katılmak amacıyla gittiği Ankara’da, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile de görüştü. Görüşmelerde, Türkiye’nin KKTC’ye katkıları ile KKTC’de sürdürülen projeler

> Makalenin devamı

Müzakerelerde takvimi Türk tarafı koymalı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.10.2016 > 296 kez okundu.

Rumların en büyük hayaller, zaten buna asırlardır “Megali İdea” demekteler, Kıbrıs adasının tümüyle Rum egemenliği altına girmesi ve Yunanistan’a bağlanmasıdır. En büyük korkuları da adanın ikiye bölünmesi ve Kıbrıs adasını bir kısmının kesin bir şekilde Türk idaresi altına girerek ada üzerindeki egemenliklerini de tümüyle kaybetmeleri veya Türkler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Zamana oynamanın zamanı çoktan geçti”
 Tarih: 01.10.2016 > 292 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekçi ve makul çizgide yürüyeceklerini, Kıbrıs Türk tarafı dışındaki faktörler nedeniyle çözüm olmayacaksa, halkın değerlendirmesini yapıp gerekli adımları atacağını belirterek, “Ama bugün için olumlu gördüğümüz senaryoya yoğunlaşalım. Çünkü elde edilebilir, kaçırılması yazık olacak” ded

> Makalenin devamı

Anastasiadis’in Güvenlik ve Garantiler paranoyası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 30.09.2016 > 302 kez okundu.

New York zirvesinden “Kıbrıs Rum tarafının takvimlerden, sürelerden kaçındığı ve kendini güçlü, Türkleri de zayıf hissettiği bir döneme kadar müzakereleri sürdürerek adanın tümüne hakim olmayı istediği” sonucu çıktı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Anastasiadis vardığımız mutabakattan geri adım attı”
 Tarih: 29.09.2016 > 311 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmeye gelirken Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le verecekleri mesaj konusunda anlaştıklarını, ancak Anastasiadis’in Ulusal Konsey’in etkisi altında kaldığını ya da ret cephesinin şamatasından çekindiğini ve vardıkları mutabakat konusunda geri adım attığını söyle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: " Kıbrıslı Türkler olarak sığınacak tek liman var, o da Türkiye’dir"
 Tarih: 28.09.2016 > 294 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıslı Türkler olarak sığınacak tek liman var o da Türkiye'dir” dedi. Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünde gelinen nokta ile New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile üçlü zirveyi AA muhabirine değerlendirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Rum tarafının bir nevi takvim fobisi var"
 Tarih: 27.09.2016 > 309 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünde artık bir yol haritasının netleştirilmesi gerektiğini yineledi. Akıncı, "Rum tarafı genellikle takvimlerden, sürelerden bahsetmeyi pek istemiyor. Bir nevi takvim fobisi var diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ban katkıya hazır olduğunu teyit etti, beşli konferansa yardımcı olacak”
 Tarih: 26.09.2016 > 318 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılması için istedikleri katkıya hazır olduğunu teyit ettiğini belirterek, Ban’ın konunun uluslararası boyutuna, yani bir beşli konferans düzenlenmesine yardımı olacağını söylediğini kaydetti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis’in dahiyane planı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.09.2016 > 301 kez okundu.

KKTC’nin III. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde Kıbrıs konusunu müzakere yapmamak, masadan kaçmak için elden geleni yapan Anastasiadis, Mustafa Akıncı seçilir seçilmez masadan kaçmaz oldu. Dahiyane, geniş çaplı ve iki ayaklı bir planı var Anastasiadis’in.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözümün uluslararası bir çabayla desteklenmesi lazım”
 Tarih: 23.09.2016 > 312 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta bir çözümün sağlanmasından sonra bu çözümün uluslararası bir çabayla desteklenmesi gerektiğini; bu nedenle de görüştüğü yetkililerle çözümün finansmanı konusunu da ele aldıklarını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson’la görüştü
 Tarih: 23.09.2016 > 330 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’taki ilk görüşmesini İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la yaptı. Cumhurbaşkanı Akıncı, Boris Johnson ile New York’taki İngiliz Daimi Temsilciliği binasında dün akşam yaptığı görüşmenin ardından, yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ta yeni hükümetin yeni Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la yaptığı görüşm

> Makalenin devamı

Akıncı: “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz”
 Tarih: 23.09.2016 > 310 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gidişinden önce Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz. Temel hedefimiz budur. Genel Sekreterle yapacağımız temaslarda da bunun arayışı içerisinde olacağız” dedi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz”
 Tarih: 23.09.2016 > 317 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gidişinden önce Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz. Temel hedefimiz budur. Genel Sekreterle yapacağımız temaslarda da bunun arayışı içerisinde olacağız” dedi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Federal yargıda tam bir eşitlik söz konusu olacak”
 Tarih: 21.09.2016 > 329 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde vardıkları mutabakatlar kapsamında; “federal yargıda tam bir eşitlik olacağını ve eşit sayıda yargıçların yanı sıra Yüksek Federal Mahkeme Başkanlığı’nda da eşit dönüşüm olacağını” söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerde konuşulan ne konfederasyondur ne üniter devlettir, hedef federal çözümdür”
 Tarih: 19.09.2016 > 330 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde konuşulanın ne konfederasyon, ne üniter devlet olduğuna işaret ederek, hedefin federal çözüm olduğunu belirtti. 25 Eylül’de New York’ta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştireceği 3’lü görüşme öncesinde TAK’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı,

> Makalenin devamı

Rumların müzakerelerden beklentisi çok yüksek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.09.2016 > 329 kez okundu.

Hiçbir Rum siyasinin veya da emekli olmuş Rum politikacının, Kıbrıs konusunda sürmekte olan müzakerelerin önünün açılması veya sonuca gitmesi veya da “biz de fedakarlıkta bulunalım” düşüncesi ile “Güzelyurt’u, eski ismi ile Omorfo’yu almasak da olur” dediğini duymadım. Bırakın söylemeyi veya teşbih yapmayı, böylesi bir imada bile bulunmadılar bu gü

> Makalenin devamı

KKTC’de Türkiyelileri vatandaş yapmamanın itirafı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.09.2016 > 349 kez okundu.

Dün, KKTC Meclisinde halen milletvekilliği görevini sürdüren ve uzun bir dönem de Bakanlık yapmış olan, Bakanlık döneminde de özellikle Türkiye’den adamıza yıllar önce gelmiş, burayı vatan yapmış, çocukları burada doğmuş kişilerin vatandaş olmasına engel olmak için elden geleni ardına koymamış bir siyasinin, mevcut hükümeti eleştirmeye çalışırken h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hedef 5’li konferans”
 Tarih: 09.09.2016 > 337 kez okundu.

New York’ta 26 Eylül’de yapılacak 3’lü zirvede temel hedefin, 5’li bir konferansa doğru yol almak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hedef 5’li zirvedir ve bu zirvenin çok uzak bir tarihe ertelenmemesi gerekir. Tercihen ekimde de bu 5’liyi zirveyi gerçekleştirmemiz gerekir. Bizim anlayışımız budur” dedi.

> Makalenin devamı

Türkiye bunları haketmiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.09.2016 > 352 kez okundu.

Son birkaç haftadır Kıbrıs’ta 60 sene evvel yayınlamış gazeteleri didik didik araştırıyorum çok önem verdiğim bir konuda tarihi gerçekleri içeren bir kitap yazmak için. Bu tozlu sayfaların içlerinde binlerce ilginç olay ve konu yatıyor. Geçmiş gazeteleri taradıkça bilmediğim olayları öğreniyorum, öğretilenlerin doğruluğunu sorguluyorum ve olaylara

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türkiye’yi tamamen dışlayarak bir garanti sistemi oluşturmak mümkün değil”
 Tarih: 09.09.2016 > 339 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’yi tamamen dışlayarak bir garanti sistemi oluşturmanın ve Kıbrıslı Türklerin bunu kendileri için güvence olarak görmelerini beklemenin mümkün olmadığını kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler, ekonomi ve AB konularını ele aldı
 Tarih: 07.09.2016 > 365 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turu kapsamında dün bir araya geldi. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alan dünkü görüşmede, liderler, ekonomi ve AB konularını ele aldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden görüşecek
 Tarih: 06.09.2016 > 359 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya gelecek. Liderler bugün, 23 Ağustos’ta başladıkları yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci aşaması için planlanan beşinci görüşmeyi gerçekleştirecek. 14 Eylül’e kadar devam edecekleri yoğunlaştırılmış m

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Schulz Kıbrıs sorununa en kısa sürede çözüm bulunacağı konusunda iyimser
 Tarih: 05.09.2016 > 350 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Kıbrıs sorununun çözümü için verilen mücadelenin en kısa sürede tamamlanması ve AB’nin, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine, siyasi olduğu kadar, mali katkı da yapması gerektiğini söyledi.

> Makalenin devamı

Elimizdeki en güçlü koz “Garantiler” - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.09.2016 > 407 kez okundu.

Kıbrıs sorunu, 21 Aralık 1963 gecesi Rumların Kıbrıslı Türklere saldırı ile başladı ve aradan geçen 53 yıla rağmen hala daha devam ediyor. Sorunun kökeninde Kıbrıslı Rumların adaya hakim olmaları ve adayı Yunanistan’a bağlama, Rumca tabir ile “Enosis” hayalleri ve istekleri yatıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı : “Kıbrıs Rum tarafına inatla sürdürmekte oldukları tek taraflı ve güven zedeleyici tutumlarını süratle gözden geçirmeleri için çağrıda bulunuyoruz”
 Tarih: 02.09.2016 > 362 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, (GKRY) Mısır ile, Hidrokarbon kaynakları konusunda var olan işbirliğini daha da ileriye götürmesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin atmakta oldukları bu olumsuz, kabul edilemez ve gerginliği artıracak adımlara derhal son vermesini istedi ve Kıbrıs Türk halkının haklarının gasp edil

> Makalenin devamı

Markulli’nin Timsah Gözyaşları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.09.2016 > 376 kez okundu.

Bir dönem işlevsiz Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevini sonra da Dışişleri Bakanlığı görevini yapan Erato Kozaku Markulli, geçen hafta sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında, 14 Ağustos 1974’te EOKA­B militanları tarafından gerçekleştirilen katliamlar için Kıbrıslı Türklerden özür diledi, biz de inandı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci tur görüşmeleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 31.08.2016 > 373 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci tur görüşmeleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Liderler ara bölgede BM Barış Gücü tarafından müzakereler için tahsis edilen binada bir araya gelecekler. Akıncı, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcil

> Makalenin devamı

Ah bu Türkiye! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 31.08.2016 > 350 kez okundu.

Ben kendimi bildim bileli hep aynı kavramlar tartışılıyor. Etiketi, evsafı, fikri, zikri önemli değil. Tartışmanın temel taşları “Türkiye, maaş, zam, eylem, göç yasası, paket…” Bir devlete yakışır ‘hedef’, ‘kalkınma’, ‘çağdaşlık’, ‘bilim’, ‘sanat’, ‘refah’ sözcükleri sadece partilerin hayal ürünü tüzüklerinin, programlarının sayfaları arasında yer

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Gelin ayrılık noktalarını kapatalım, netleşmeyen konulara berraklık getirelim"
 Tarih: 29.08.2016 > 370 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yapacakları 6 görüşmenin hayati önem taşıdığını belirterek, "Ekonomi, AB, Yönetim ve Güç Paylaşımı ile Mülkiyet başlıklarında artık geriye kalan ayrılık noktalarını kapatalım, netleşmemiş konulara berraklık getirelim" dedi. Akıncı, diğer toprak, güvenlik ve garantiler başlıklarında da;

> Makalenin devamı

Ortadoğu kaynamaya başladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.08.2016 > 365 kez okundu.

Ana bilim dalım Mühendislik olmasına rağmen “Tarihe”, özellikle de “Politik Tarihe” çok meraklıyım. Bu merak 28 yaşında Milletvekilliği seçimlerini kazanıp Meclise girdiğim gün adeta kafama taş gibi düşmüştü. Daha ilk günlerde, Meclisteki tuvaletlerin yerini bile öğrenmemden öncelikli olarak aklımda çakan ilk şimşek, Parlamenter sistemlerde, kısaca

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sucuoğlu: “Türkiye Sağlık Bakanı Akdağ ile tam bir mutabakat sağladık”
 Tarih: 26.08.2016 > 376 kez okundu.

Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinin 70’li yıllarda inşaa edildiğini ve günümüz şartlarına uygun hizmet veremediğini söyleyen Akdağ, KKTC halkının kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için tam donanımlı ve fonksiyonel bir hastanenin şart olduğunu, bu konuda bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır oldu

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ın Yunanistan tarafından işgali - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.08.2016 > 377 kez okundu.

Kıbrıs adasının kuzeyinin Türkiye tarafından istila ve işgal edildiği 1974 yılından beridir her Rum siyasinin ağzındadır. Kendilerine özgü İngilizce telaffuzları ile “Okkupeyşon ve inveyjon” diyerek girerler konuya sanki de Kıbrıs’ta tüm olaylar 1974’de başlamış gibi. 1974 öncesini de asla ağızlarına almazlar, utanmasalar Rumlarla Türklerin memnun,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hedefimiz var olan ayrılıkları en aza indirmek”
 Tarih: 24.08.2016 > 369 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde dün yapılan görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, toplantıda, yoğunlaştırılmış müzakere sürecinin ikinci turunun geriye kalan 6 toplantısında nelerin ele alınacağının görüşülüp değerlendirildiğini ve var olan ayr

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi vazgeçilmezdir”
 Tarih: 23.08.2016 > 388 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin sağlayacağı güvenlik ve garantinin hiçbir şart altında AB üyeliğiyle bertaraf edilemeyeceğine işaret edilerek , Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin vazgeçilmez olduğu yinelendi. Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türkler adına konuşmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Gaziantep’teki terör saldırısını kınadı
 Tarih: 22.08.2016 > 371 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Gaziantep’te meydana gelen terör saldırısını kınadı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı yayımladığı mesajda, KKTC’nin Türkiye ile dayanışmasını yineledi. Akıncı şöyle dedi:

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Önümüzdeki yedi toplantıda beşli bir konferansın zeminini oluşturmak mümkün olursa, eylül ayı yeni bir dönemin başlangıcı olabilir”
 Tarih: 20.08.2016 > 364 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere süreci kapsamında ağustos ve eylül aylarında planlanan 7 toplantının yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söyledi. Akıncı, 2016’da sonuç alınamaması halinde çözüme ulaşmanın imkansız hale gelebileceğini de belirtti. Ankara ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’ye döndü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: "Eşitliğin, güvenlik ve özgürlüklerin olmadığı yerde bir anlaşma mümkün değildir”
 Tarih: 20.08.2016 > 373 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Eşitliğin, güvenlik ve özgürlüklerin olmadığı yerde bir anlaşma mümkün değildir. Bu üç temel unsuru sağlayacak bir anlaşmaya biz varız" dedi. Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Anlaşma arayışı sürerken, yer isimleri zikrederek, makul olmayan taleplerde bulmak yersiz”
 Tarih: 20.08.2016 > 384 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, KKTC sınırları içinde bulunan ve Kıbrıs Türk tarafına ait Güzelyurt bölgesinin iadesinin veya gelişiminin durdurulmasının söz konusu olmadığını kaydederek, kalıcı ve yaşayabilir bir anlaşma arayışı sürerken, yer isimleri zikrederek makul olmayan taleplerde bulunan açıklamalar yapılmasının yersiz olduğunu belirtti. DİSİ Başkanı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Yunanistan’dan beklentimiz; müzakere sürecini sekteye uğratacak şartlar öne sürmeye son vermesi”
 Tarih: 16.08.2016 > 385 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Yunanistan’dan beklentimiz; (Kıbrıs) müzakere sürecini sekteye uğratacak şartlar öne sürmeye ve milletimizce akim bırakılan darbe girişimi hakkında yürütülen adli soruşturma sürecine müdahil olma çabalarına son vererek, Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümün sağlanması için sürdürülen gayretlere destek olmasıdı

> Makalenin devamı

Türkiye-Rusya ilişkileri ve Batı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.08.2016 > 393 kez okundu.

24 Kasım 2016 tarihinde Türkiye-Suriye sınırında hava sahası ihlali yaptığı gerekçesiyle bir Rus uçağının düşürülmesinden bu yana kopan Türkiye-Rusya ilişkileri, Türkiye’nin akılcı bir atağı sonucunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bu hafta gerçekleşen görüşmeden sonra hedefi ve içeriği geçmiştekinden ç

> Makalenin devamı

Cumhurbaşkanını kimler yanıltıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.08.2016 > 392 kez okundu.

Beyniyle değil, hezeyanlarıyla, kompleksleriyle ve de kalbiyle düşünen bazı kişiler maalesef belli ki, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’yı yanlış yönlendirmekte. Akıncı’nın yanındaki -daha Meclise girdiği ilk günden beri şovlarıyla gündeme gelen- bir milletvekili, devletin işleyiş kurallarını bilmeden ve öğrenmek lütfunda bile bulunmadan Meclise sunduğ

> Makalenin devamı

Yaşlı ve yalnız olmak - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.08.2016 > 387 kez okundu.

Çocuğun adını koyma vakti. Gün mü ağarıyor, karanlık mı bastırıyor! Bence karanlık bastırıyor, hem de en siyahından. Karamsarlığıma sebep çok. Belli ülkülerden arınmış, tencerede pişirip kapağında yiyen, bencil bir toplum olmamızdı istedikleri, olduk. Onca işime rağmen beni klavyenin başına oturtan bir gazete haberi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Lord Balfe’yi kabul etti
 Tarih: 12.08.2016 > 395 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşik Krallık Parlamentosu, KKTC Dostluk Grubu üyesi Lord Richard Andrew Balfe’yi makamında kabul etti. TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti ertelendi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti ileriki bir tarihe ertelendi.

> Makalenin devamı

“Rumlarla yapılacak anlaşma da Anayasa’ya aykırı” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.08.2016 > 402 kez okundu.

*** “Rumlarla bir anlaşma olursa KKTC’yi yıkacaksınız. Bu Anayasaya aykırı değil mi?” *** “Anayasa koyucusu uluslararası anlaşmaları, yargı denetiminin dışında bırakmıştır” *** “Her anlaşmanın birçok koşulu, anayasaya aykırıdır” *** “Madem Cumhurbaşkanı Anayasaya aykırı bulduğu sözleşmeleri mahkemeye gönderiyor, kapı açıldı” *** “Her türlü ulus

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Ekonomisi güçlü, güvenliği sağlanmış bir anlaşma arıyoruz”
 Tarih: 12.08.2016 > 371 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC olarak, ekonomisi güçlü ve güvenliği sağlanmış bir anlaşma aradıklarını, “her ne pahasına olursa olsun” şeklinde bir anlaşma istemediklerini belirtti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis istediklerini almış - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.08.2016 > 388 kez okundu.

7 Ağustos Pazar tarihli Kıbrıs Rum tarafında yayınlanan Politis gazetesini “Kıbrıs konusu”na ve “Kıbrıs Müzakereleri”ne ilgi duyan herkesin okumasını tavsiye ederim. Müzakerelerin gidişatı ve üzerinde mutabakata varılan konular hakkında uzun bir yazı var. Konuya yakın ve içerikli olan Kıbrıslı Rum ve Türklerden almış yazdığı bilgileri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk halkı kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmüyor”
 Tarih: 09.08.2016 > 393 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erenköy Direnişi için düzenlenen törende Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin garantisinin devamını istediğini vurguladı. Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıslı Rumlara karşı verdiği mücadelede önemli bir yere sahip olan Erenköy Direnişi’nin 52’nci yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen t

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne " katıldı
 Tarih: 08.08.2016 > 400 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün İstanbul 'da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne katıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine mitinge katılan Özgürgün, halka da hitap etti. Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda düzenl

> Makalenin devamı

ABD Nükleer bombalarını geri istiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.08.2016 > 391 kez okundu.

Türkiye’de demokrasiyi ayaklar altına almak ve çiğnemek için 15 Temmuz gecesi yapılan ve Türk halkının direnci sayesinde önlenen darbeden sonra darbenin organizatörleri olan ABD ve AB, Türkiye ile olan ilişkilerini,- darbe sonrası yaşanan tutuklamaları bahane ederek- adım adım koparmaya başladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Güzelyurt asla verilemez, Güzelyurt’taki yatırımlarımız devam edecek”
 Tarih: 05.08.2016 > 390 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Diyalog TV’de katıldığı programda yaptığı konuşmada, Varılacak bir anlaşmada Güzelyurt’un asla verilmeyeceğini vurguladı. Güzelyurt’un özel statülü bir bölge olmasının da konuşulamayacağının altını çizen Başbakan Özgürgün, Rumlar 2004’de Annan Planı’na hayır dedikten sonra çok şeyin değiştiğini, sonsuza kadar Rumların “e

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Alanlı, Azerbaycan’da Genç Girişimciler Akademisi’nde konuştu
 Tarih: 04.08.2016 > 413 kez okundu.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Azerbaycan’daki temasları çerçevesinde Genç Girişimciler Akademisi’nde konuşma yaptı. Genç Girişimciler Akademisi’nde gerçekleştirilen panelde Azerbaycanlı gençlerle buluşan Alanlı, Kuzey Kıbrıs’ın dünü, bugünü ve yarınını ele alarak, parlamenter sistem hakkında bilgi verdi. Alanl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı’ndan Kayıp Şahıslar Komitesine 50 bin Euro bağış
 Tarih: 03.08.2016 > 401 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 50 bin Euro bağışta bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bağışladığı 50 Bin Euro, 1963, 1964 ve 1974 dönemlerine ait arşivlerde olası gömü yerleriyle ilgili araştırma yapılması için başlatılan çalışmalarda kullanılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Toprak, güvenlik ve garantiler ilk kez masada
 Tarih: 02.08.2016 > 388 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği toprak, güvenlik ve garantiler konularının ilk kez beyin fırtınası şeklinde ele alındığı görüşmeyle yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilk turu tamamlandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Ankara ziyaretimdeki girişimlerimin olumlu sonuç vermesinden son derece mutluyum”
 Tarih: 31.07.2016 > 388 kez okundu.

Türkiye’de 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Kuleli Askeri Lisesi’nde tutuklananlar arasında bulunan KKTC uyruklu 3 öğrenci dün akşam serbest bırakıldı. Öğrencilerin serbest kaldığını yazılı açıklamayla duyuran Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ankara ziyareti esnasında konuyla ilgili girişimlerinin olumlu sonuç vermesinden son derece mutlu olduğunu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Her zaman, her koşulda yanımızda olan tek güvencemiz Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”
 Tarih: 31.07.2016 > 384 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın resmi davetlisi olarak Ankara’da bulunan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, özel deftere; “Her zaman her koşulda Kıbrıs Türkü’nün yanında olan, tek güvencesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını” yazdı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Toprak, güvenlik ve garantiler ilk kez cuma günü ele alınacak”
 Tarih: 28.07.2016 > 393 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, cuma günü gerçekleştirilecek müzakerelerde ilk kez “toprak”, “güvenlik” ve “garanti” konularının ele alınacağını ancak “harita”, “yüzdelik” ve “yer ismi” konularının gündeme gelmeyeceğini belirtti. Akıncı, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 28.07.2016 > 393 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Görüşme, ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak. Bugünkü görüşmenin ardından, 29 Temmuz Cuma günü yapılacak bir sonraki görüşmeyle ise liderler Temmuz ayı içerisinde top

> Makalenin devamı

Şimali Kiprdə təhsil almaq istəyənlərə xoş xəbər – Fuad MADATOV
 Tarih: 28.07.2016 > 385 kez okundu.

İyulun 29-da Bakıda Şimali Kiprdə yerləşən Doğu Akdeniz Universitetinin (DAÜ) təqdimat mərasimi keçiriləcək. Bu barədə mətbuata tədbirin təşkilatçıları məlumat verib. Təşkilatçılar bildiriblər ki, tədbir zamanı müraciət edən şəxslərdən 1 nə

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yasama ve yargı konularında neredeyse mutabakata varıldı, yürütme konusunda da ilerleme sağlandı”
 Tarih: 28.07.2016 > 389 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen liderler görüşmesinden dönüşünde yaptığı açıklamada "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığı altında yürütme, yargı ve yasama organlarıyla ilişkili konularda ilerleme sağladıklarını belirterek, yasama ve yargı başlıklarının hemen hemen tamamlandığını, yürütmede de mesafe kat edildiğini ancak h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Geçmişten dersler çıkarıp karşılıklı haklara saygı duyarsak geleceği yeniden yaratabiliriz”
 Tarih: 24.07.2016 > 427 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki halkların birbirlerinin haklarına saygılı olması ve geçmişten de dersler çıkarması halinde geleceğin yeniden yaratılabileceğini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu: “Türk askerinin Ada’daki varlığı Kıbrıs Türk Halkı için tek güvence kaynağı olmaya devam ediyor”
 Tarih: 21.07.2016 > 430 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk askerinin Ada’daki varlığının Kıbrıs Türk halkı için tek güvence kaynağı olmaya devam ettiğini; iki taraf arasında varılacak bir anlaşmada Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının Kıbrıs Türk tarafı için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

> Makalenin devamı

Türkiye’nin gücü, Kıbrıs Türkünün gücüdür - Yurdagül ATUN
 Tarih: 21.07.2016 > 414 kez okundu.

Türkiye’deki darbe girişimini fırsat bilen bazı kişiler, “bakın garantörünüze, kendine hayrı yok” anlamına gelen cümlelerle garantörlüğü tartışmaya açtılar. Garantörlüğe gerek yoktu, Kıbrıslı Türklere AB garantör gerekmezdi. Türkiye kendine baksın yeterdi, Kıbrıslı Türklere kimse bir şey yapamazdı! Rumlar mı saldıracaktı ki bu saatten sonra, had

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Lakadamyali: “Tedbirler KKTC vatandaşlarini yönelik bir uygulama değil”
 Tarih: 21.07.2016 > 425 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, Türkiye’den yurt dışına çıkışlardaki yeni uygulamaların KKTC vatandaşlarını etkilemediğini ve kimlikle giriş-çıkışta herhangi bir sorun olmadığını söyledi. TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Lakadamyalı, nüfus cüzdanıyla yurt dışına çıkışla ilgili yeni uygulamaların Türkiye vatandaş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün TC Başbakanı Yıldırım'la telefonda görüştü
 Tarih: 21.07.2016 > 391 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun 15 Temmuz'da düzenlediği darbe girişimi ve yaşananlara ilişkin Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dün yapılan telefon görüşmesinde, iki başbakan "güçlü ve istikrarlı Anavatan Türkiye'nin demokratik düzenini yıkmaya yönelik darbe gir

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün TC Başbakanı Yıldırım'la telefonda görüştü
 Tarih: 18.07.2016 > 415 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun 15 Temmuz'da düzenlediği darbe girişimi ve yaşananlara ilişkin Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dün yapılan telefon görüşmesinde, iki başbakan "güçlü ve istikrarlı Anavatan Türkiye'nin demokratik düzenini yıkmaya yönelik darbe gir

> Makalenin devamı

Kara Gece - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.07.2016 > 416 kez okundu.

Türkiye geçtiğimiz gün tarihinin en kara, en korkunç, en şaşkın, en cesur, en birlik gecelerinden birini yaşadı. Rüya gibi, kabus gibi, uyanınca bitecekmiş gibi, hiç bitmeyecekmiş gibi…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 42. yıldönümü törenlerle kutlanacak
 Tarih: 17.07.2016 > 425 kez okundu.

20 Temmuz Barış Harekatı’nın 42. yıldönümü, tüm ilçelerde düzenlenecek törenler ve etkinliklerle kutlanacak. “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” dolayısıyla başta başkent Lefkoşa olmak üzere Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde kutlama törenleri düzenlenecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Artık sürekli bir toplantı şekline geçmemiz gerektiğini düşünüyorum”
 Tarih: 13.07.2016 > 424 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda bundan sonraki süreçte sürekli bir toplantı şekline geçilmesi gerektiği görüşünde olduğunu bildirdi. Akıncı, Rum lider Anstasiadis’le ara bölgede yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Verimli bir görüşme oldu”
 Tarih: 11.07.2016 > 412 kez okundu.

Yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında geçtiğimiz Cuma günü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ara bölgede bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, vatandaşlıklar ve oy hakları konularının iyi bir atmosferde görüşüldüğünü, görüşmenin verimli geçtiğini söyledi. Akıncı, yarınki görüşme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınadı
 Tarih: 30.06.2016 > 467 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’de Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısını kınadı. Akıncı yayımladığı kınama mesajında, “Sevdiklerine ve sevenlerine ulaşmak için seyahat eden çok sayıda masum insanın katledildiği, çok sayıda insanın da yaralandığı İstanbul’daki terör saldırısını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Sivil Savunma Teşkilatı ülkenin en güvenilen kurumlarından biri”
 Tarih: 29.06.2016 > 457 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC’deki 2 yıllık görev süresi sona eren Sivil Savuma Teşkilatı Başkanı Fatih Yarımbaş ile bu göreve atanan Erdoğan Çelebi’yi kabul etti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakanlık bünyesinde bulunan Sivil Savunma Teşkilatı’nın ülkenin en güvenilen kurumlarından biri olduğunu, kurumun hizmetlerinden gurur duyduklarını kayde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönündeki görüşlerini teyit ettiler
 Tarih: 24.06.2016 > 492 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının görüşünün, bugüne kadar varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönünde olduğunu söyledi ve bu teyidi bugün (dün) yaptıklarını ifade etti. Ancak bu konular üzerinde konuşulamaz, ortak anlayışı daha iyi hale getirmek için karşılıklı öneride bulunulamaz diye bir ş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıs Türk halkının egemenliği inkar edildiği sürece 50 yıldır yapılan müzakerelerde bir neticeye varılamadığı gibi bugün de varılması mümkün değil "
 Tarih: 23.06.2016 > 458 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakereleri hakkında "Rum tarafı 'Kıbrıs Cumhuriyeti' diye tanındığı, Kıbrıs Türk halkının kimliği inkar edildiği, Kıbrıs Türk halkının egemenliği inkar edildiği sürece, Kıbrıs'ta 50 yıldır yapılan müzakerelerde bir neticeye varılamadığı gibi bugün de varılması bana göre mümkün değil" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ TC Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, KKTC’ye geliyor
 Tarih: 22.06.2016 > 467 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı resmi temaslarda bulunmak amacıyla Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun davetlisi olarak bugün KKTC’ye geliyor. Avcı ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’yı ziyar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler görüşmesi ertelendi
 Tarih: 21.06.2016 > 467 kez okundu.

Güney Kıbrıs’taki orman yangını nedeniyle bugünkü liderler görüşmesi ertelendi. Bir sonraki planlı görüşme 23 Haziran’da gerçekleşecek. Cumhurbaşkanlığı yangın için yardım teklif etti

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Koordinasyon Ofisi ile herhangi bir yetki devri söz konusu değil”
 Tarih: 21.06.2016 > 466 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Koordinasyon Ofisi ile herhangi bir yetki devrinin söz konusu olmadığını, kendilerinin onaylayacağı projeler doğrultusunda gençliğe ve spora ciddi kaynak oluşturulacağını söyledi.

> Makalenin devamı

Egemenlik öyle gitmez, böyle gider! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.06.2016 > 475 kez okundu.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşma ortalığı ayağa kaldırdı. Sabah 10’da başlayan ve ertesi gün 3’e kadar süren 15 saatlik maratonda Meclis oturumunda neredeyse sadece bu konuşuldu. Ustasının (Mehmet Çakıcı) rekorunu egale etmeye çalı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıslı Türk gençlerin spor hakları için bıkmadan usanmadan mücadele etmeye devam edeceğiz”
 Tarih: 17.06.2016 > 479 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türk gençlerin spor hakları için bıkmadan usanmadan mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, dışa açılımın esasının çözüm olduğunu vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Spehar’ı kabul etti
 Tarih: 16.06.2016 > 479 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreterliği Kıbrıs Özel Temsilcisi görevini devralan Elizabeth Spehar’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmede Müzakereci Özdil Nami ve Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Barış Burcu hazır bulundu.

> Makalenin devamı

Egemenlik öyle gitmez, böyle gider! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 15.06.2016 > 444 kez okundu.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşma ortalığı ayağa kaldırdı. Sabah 10’da başlayan ve ertesi gün 3’e kadar süren 15 saatlik maratonda Meclis oturumunda neredeyse sadece bu konuşuldu. Ustasının (Mehmet Çakıcı) rekorunu egale etmeye çalı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin kurulması anlaşması oy çokluğuyla onaylandı
 Tarih: 15.06.2016 > 499 kez okundu.

Meclis Genel Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Antlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı’nı onayladı. Başbakan Hüseyin Özgürgün oylama öncesinde yaptığı konuşmasında,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Endişe içerisinde takip ediyoruz”
 Tarih: 13.06.2016 > 473 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Rum Milli Muhafız Ordusu’na uzman asker niteliğinde 3 bin kişilik yeni istihdam yapması yönünde almış olduğu kararı endişe içerisinde takip etmekte olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, “Adada kapsamlı bir çözüme ulaşmak amacıyla müzakerelerin yoğunlaştırılmış şekilde devam ettiği böyles

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kasulidis: "Ban üçlü bir görüşme yapmak istiyor"
 Tarih: 10.06.2016 > 484 kez okundu.

Rum haber kaynaklarına göre New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşen Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Ban’ın başka güçlerin varlığı olmaksızın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşme arzusunu dile getirdiğini aktardı. Ban’ın, taraflardan böyle bir görüşmenin gerçekleştirilme zamanını

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız”
 Tarih: 09.06.2016 > 472 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Yaptığımız önerilere konfederal yakıştırmasının yapılmaması gerekir. Öyle bir niyet ve tavır yoktur. Bunun mümkün olmayacağının bilinci içindeyiz. Ancak diğer tarafın da üniter devlet yaklaşımlarından da uzak durması lazım. Biz Kıbrıs’ta üniter bir devlet kurmayacağız, birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Her iki lider de 2016’da Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için kararlı”
 Tarih: 09.06.2016 > 514 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından dün kabul edilen Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yapıcı ve kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini, bugün (dün) Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri ile de görüştüğünü ve her iki liderin tekrardan, 2016’da Kıbrıs sorununa çözüm b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Hammond ile telefonda görüştü
 Tarih: 07.06.2016 > 465 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond telefon görüşmesi yaptı. Dün Akıncı’yı telefonla arayan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, İngiltere’nin müzakere sürecine desteğini yinelerken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da İngiltere’nin sürece yapıcı yaklaşımlarının önemine vurgu yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Garantörlerin güçleri çözümden sonra da var olacak”
 Tarih: 06.06.2016 > 482 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün Rum “Kathimerini” gazetesinde yer alan söyleşisinde, Garantör güçler konusunda, Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında Türk ve Yunan askeri unsurlarıyla İngiliz üsleri ve askerlerinin adada kalmayı sürdüreceklerini ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs sorunu bakımından önümüzde 7 aylık kritik bir süre var”
 Tarih: 02.06.2016 > 498 kez okundu.

“Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta tarihsel öneme sahip bir döneme girildiğini, 7 aylık kritik bir sürenin bulunduğunu belirterek, “Defalarca altını çizdiğimiz gibi çözüm fırsatının kaçırılmaması için bu sürenin samimiyetle ve çok çalışılarak değerlendirilmesi gerekir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım, bugün KKTC’ye geliyor
 Tarih: 02.06.2016 > 466 kez okundu.

İlk yurt dışı ziyaretini bugün KKTC’ye yapacak olan Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Başbakan Hüseyin Özgürgün, tarafından Ercan Havalimanı’nda resmi törenle karşılanacak, ardından da temaslarına başlayacak. Yıldırım, ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek ve görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm hedefi doğrultusunda ilerliyoruz”
 Tarih: 02.06.2016 > 482 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında doğru temelde, adil ve gerçekçi bir zeminde çözüm hedefi doğrultusunda ilerlediklerini belirtti. Akıncı, “Kuşkusuz bu süreç dümdüz bir yol değildir, inişli çıkışlıdır” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm hedefi doğrultusunda ilerliyoruz”
 Tarih: 31.05.2016 > 493 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında doğru temelde, adil ve gerçekçi bir zeminde çözüm hedefi doğrultusunda ilerlediklerini belirtti. Akıncı, “Kuşkusuz bu süreç dümdüz bir yol değildir, inişli çıkışlıdır” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “11 Şubat çerçevesi dışında başka bir şartı kabul etmem”
 Tarih: 30.05.2016 > 473 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 7. Lefke Ceviz Festivali açılışında yaptığı konuşmada, Anastasiadis “benzeri toplantılar bir daha yapılmayacak ve Akıncı da katılmayacak” şeklinde bir şartla masaya dönmeye çalışırsa kendisinin 11 Şubat çerçevesi dışında başka bir şartı kabul etmeyeceğini bilmesi gerektiğini de dile getirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerin terk edilmesi kesinlikle kabul edilemez”
 Tarih: 27.05.2016 > 504 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile İstanbul görüşmesine gösterdiği tepkinin aşırı ve ölçüsüz olduğuna işaret ederek “Umarım pozisyonunu yeniden gözden geçirir. Müzakerelerin terk edilmesi kesinlikle kabul edilemez” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Al Jazeera’den Ahmed Mansour’la yaptığı söyle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Cumhurbaşkanımız Kıbrıs’ta bir an önce çözüme ulaşmak amacıyla sürdürdüğü çabayı ikiye katlamaya hazırdır”
 Tarih: 26.05.2016 > 508 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, 2016’da çözüm hedefine ulaşmak için zamanı iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Kıbrıs’ta bir an önce çözüme ulaşmak amacıyla sürdürdüğü çabayı ikiye katlamaya hazırdır. Rum Liderliği’ni de fevri tepkilerle değil, aynı bilinçle hareket etmeye davet etmektedir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Akıncı-Ban görüşmesi Anastasiades'i öfkelendirdi”
 Tarih: 25.05.2016 > 485 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, önümüzdeki perşembe günü, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile yapacağı görüşmeyi iptal ettiği belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı BM Dünya İnsani Zirve Yemeğine katıldı, Ban'la görüştü
 Tarih: 24.05.2016 > 513 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler tarafından İstanbul'da düzenlenen ve Türkiye'nin ev sahipliğinde dün başlayan Dünya İnsani Zirvesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği akşam yemeğine katıldı. Akıncı’nın, Erdoğan’ın yemeğine katılmasına tepki gösteren Rum Lider Anastasiadis ise yemeğe katılmadı.

> Makalenin devamı

Seçim Sonuçlarının Rum Basınına yansımaları
 Tarih: 23.05.2016 > 495 kez okundu.

Kıbrıs Rum kesiminde dün geçekleşen seçimler kimi partiler için olumlu sonuçlar doğururken kimi partiler içinse hayal kırıklığına neden oldu. Rum kesiminde yayınlanan gazetelerin dün gerçekleşen seçimler hakkında öne çıkardığı en önemli unsurlardan biri de seçimlerin yüzde 33.20 oranındaki boykotu oldu. 179, 652 seçmenin seçimleri protesto etmek am

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Irkçılar Mecliste
 Tarih: 23.05.2016 > 491 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ta dün yapılan parlamento seçimlerinde Kilisenin desteklediği terör örgütü ELAM, bir önceki seçimlere göre oylarını iki katından fazla artırarak mecliste 2 milletvekili ile temsiliyet kazandı. Fanatik siyasilerden Yorgos Lillikas’ın partisi Vatandaşlar İttifakı ile bir süre önce DİSİ’den ayrılıp Ekologlar’la birleşen Eleni Theoharus’un

> Makalenin devamı

İkinci el dükkanları ve askıda kahve - Yurdagül ATUN
 Tarih: 20.05.2016 > 518 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ta en çok ilgimi çeken ikinci el satan dükkanların çokluğu. Süs eşyasından, giysiye, aksesuardan müzik enstrümanlarına ne ararsanız var bu dükkanlarda. En çok da giysi satılıyor. Ne alırsan 1 Euro olan da var, ünlü markaların ikinci elleri de…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KKTC-TC arasında suyun geçiş dönemi yönetimine ilişkin protokol imzalandı
 Tarih: 20.05.2016 > 493 kez okundu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’na katılmak için gittiği İstanbul’da TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yla suyun geçiş dönemi yönetimine ilişkin protokole imza koydu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: "Kıbrıs Türk halkının eşitliği kabul edildiği gün Kıbrıs’ta anlaşma olur"
 Tarih: 18.05.2016 > 535 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk halkını eşit ortak olarak kabul ettiği gün Kıbrıs'ta bir anlaşmanın olacağını vurguladı. Özgürgün, hükümet olarak Cumhurbaşkanının yürüttüğü müzakerelere destek verdiklerini ve Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, "Eşitlik temelinde bir anlaşma

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Suda fiyat belirleme kriterleri önemli”
 Tarih: 18.05.2016 > 505 kez okundu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, su konusunda, fiyat belirleme kriterlerinin ne olacağının önemli olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, bakanlık olarak bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını; Türkiye ile yapacakları istişareler sonrasında fiyatın netleşeceğini dile getirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Anastasiadis ’den ortak açıklama
 Tarih: 16.05.2016 > 507 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta 2016 yılı içerisinde kapsamlı bir çözüm anlaşmasına ulaşmak amacıyla önümüzdeki aylarda çabalarını yoğunlaştıracaklarını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye'den Rumlara sert uyarı: "Deniz sınırları tekrardan çizilecek"
 Tarih: 13.05.2016 > 502 kez okundu.

Türkiye, BM Güvenlik Konseyine bir mektup göndererek, Yunanistan ile Türkiye arasında Ege Denizinde bulunan sınırlarını, Kıbrıs Cumhuriyetinin Muhasır Ekonomik Bölgesinin sınırlarının tekrardan gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denktaş: "Rum tarafı sürekli masayı berhava edecek açıklamalar yapıyor"
 Tarih: 12.05.2016 > 519 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, "Son zamanlarda Rum tarafından sürekli masayı berhava edecek açıklamalar yapıyorlar ve bunu bizi suçlayarak yapıyorlar. " dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz Yüksek Komiseri’ni kabul etti
 Tarih: 12.05.2016 > 520 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İngiliz Yüksek Komiseri Damian Rederick Todd’u kabul etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ile Dışilişkiler Koordinatörü Deniz Birinci de hazır bulundu. Görüşme ile ilgili olarak basına herhangi bir açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “27 Mayıs buluşmasında mutabakatların ortaklaşa açıklanacağına ilişkin iddialar doğru değil”
 Tarih: 10.05.2016 > 526 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “liderler arasında 27 Mayıs’ta yapılacak görüşmede, bugüne kadar varılan mutabakatların ortaklaşa açıklanacağına” ilişkin Rum basını kaynaklı haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Liderlerin alınmış böyle bir kararı yoktur” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanının Türkiye ile birlikte sürdürdüğü müzakere sürecine destek veriyoruz”
 Tarih: 09.05.2016 > 521 kez okundu.

Türk Ajansı Kıbrıs’a konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Sayın Cumhurbaşkanı ile kesinlikle devletin üst düzeyinde bir tartışma yaşamayız, herhangi bir sıkıntıya neden olmayız. Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanının Türkiye ile birlikte sürdürdüğü müzakere sürecine destek veriyoruz. Bu süreçte de eğer sıkıntı veya görüş ayrılığı olursa, bunu da Say

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ AB Komisyonu’ndan Türk vatandaşının vize serbestisine yeşil ışık
 Tarih: 05.05.2016 > 542 kez okundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen bir tavsiye kararı aldı. AB Komisyonu, Türkiye ile Birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu açıkladı.

> Makalenin devamı

Basın özgürlüğü bizde yok da, AB’de var mı? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 04.05.2016 > 550 kez okundu.

Gelin bu kez bir değişiklik yapalım. Basın özgürlüğü sızlanmasından vazgeçelim. Artık çok demode, çok karikatürize bir hal aldı bu durum. Hiçbir zulüm sonsuza dek payidar kalmadığı gibi, hiçbir yalan da gizli kalmıyor. Dünya gerek ulaşım, gerekse sosyal medya aracılığıyla küçüldüğünden, eski soğuk savaş teknikleri sökmüyor artık.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye tüm AB ülkelerine vize zorunluluğunu kaldırdı
 Tarih: 04.05.2016 > 531 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından vize uygulanan, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğunun kaldırılması hakkındaki karar TC Resmi Gazete'de yayımlandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Parlamentolar arasında karşılıklı ilişkiler dostluğa ve barışa hizmet eder”
 Tarih: 03.05.2016 > 574 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’de bulunan Azerbaycan Bağımsız Milletvekili Ganira Pashayeva’yı kabul etti. Siber, iki ülke milletvekillerinin karşılıklı ziyaretlerinin gerçekleşerek yüz yüze temaslar kurulmasının çok faydalı olacağına inanç belirterek, her ne kadar bu tip ziyaretlere karşı dışarıdan müdaha

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 1 Mayıs İşçi Bayramı ortak mitingle kutlandı
 Tarih: 02.05.2016 > 526 kez okundu.

İşçi sınıfının 130 yıl önce, günde 8 saat çalışma ve daha insanca çalışma koşullarının sağlanması için verdiği mücadelenin anısına kutlanan "1 Mayıs İşçi Bayramı" nedeniyle dün akşam ara bölgedeki Çetinkaya Sahası'nda ortak miting düzenlendi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakanlar Kurulu için güven oylaması bugün
 Tarih: 27.04.2016 > 527 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün “güven oylaması” gündemiyle toplanıyor. Cumhuriyet Meclisi'ndeki hükümet programı görüşmesinin önceki gece tamamlanmasının ardından UBP-DP Koalisyon Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu için bugün güven oylamasına gidiliyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “‘25 bin kişiyi vatandaş yapalım’ şeklinde bir durum söz konusu değildir”
 Tarih: 26.04.2016 > 565 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 25 bin kişinin KKTC vatandaşı yapılması iddiaları konusunda, “böyle bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün ara bölgede Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile yer alan görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına yaptığı açıklamada, basında yer alan 25 bin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
 Tarih: 26.04.2016 > 527 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya geliyor. Görüşme ara bölgede görüşmeler için tahsis edilen binada yer alacak. Liderler en son 19 Nisan’da bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: "Yeni dönem çok daha olumlu ve verimli olacak"
 Tarih: 22.04.2016 > 556 kez okundu.

Resmi temaslarda bulunmak amacıyla dün KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ilk resmi görüşmesini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapmasının ardından Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Nuland: “ABD çözüm için taraflara yardımcı olmaya hazır”
 Tarih: 21.04.2016 > 550 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, ABD’nin adada bir çözüme ulaşılması için taraflara yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu: "Kıbrıs meselesinin, kapsamlı bir siyasi çözüme kavuşturulması hedefine bağlılığımız devam ediyor”
 Tarih: 20.04.2016 > 607 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Kıbrıs meselesinin, adadaki iki halkın siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını temel alan adil, kapsamlı bir siyasi çözüme kavuşturulması hedefine bağlılığımız devam ediyor, her türlü desteği veriyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası
 Tarih: 20.04.2016 > 565 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan dün oy birliğiyle geçen “Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası”, ülke siyasetinin şekillenmesini sağlayan seçimlere yönelik köklü değişiklikler içeriyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yeni Hükümet kuruldu
 Tarih: 20.04.2016 > 593 kez okundu.

Ömer Kalyoncu'nun istifasını sunmasının ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ve bağımsızların desteğiyle oluşturdukları yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Akıncı, tarafından onayladı. Özgürgün yaptığı açıklamada, yeni hükümette yer alan Bakanlar Kurulu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi’nde
 Tarih: 16.04.2016 > 574 kez okundu.

"Adalet ve Barış için Birlik ve Dayanışma" temasıyla düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. Zirvesi, ilk kez bu derece yoğun katılımla İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Bosna-Hersek, KKTC, Rusya Federasyonu ve Tayland'ın gözlemci ülke olarak yer aldığı zirvede; Kosova, Belarus ile Kırım Tatarları ve Suriye muhalefeti de özel davetliler arası

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “2004’e göre pek çok unsur çözüm olasılığını artırıyor”
 Tarih: 14.04.2016 > 556 kez okundu.

Almanya temaslarını çerçevesinde, önceki akşam Friedrich Ebert Vakfı’nın bürokrat, akademisyen ve sivil toplum örgüt temsilcilerine yönelik düzenlediği “yuvarlak masa toplantısında” konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, , Kıbrıs sorununun çözüm olasılığına inandığını, 2004’e göre pek çok unsurun çözüm olasılığını artırdığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ UBP Parti Meclisi Özgürgün’ü yetkilendirdi
 Tarih: 12.04.2016 > 566 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ü, DP UG ve bağımsızlarla koalisyon hükümeti kurma çalışmaları yapmak üzere yetkilendirdi. UBP Genel Merkezi’nde yaklaşık 2 saat süren toplantıda, Özgürgün bilgilendirme yaptı, parti meclisi üyelerini dinledi. Toplantı sonrası Özgürgün basına açıklama yapmadı. UBP Parti

> Makalenin devamı

8 Nisan 2016 Yabancı Basın 8 Nisan 2016 Gazete Ön Sayfaları KKTC GÜNDEMİ (HİZMETE ÖZEL)
 Tarih: 08.04.2016 > 547 kez okundu.

Akıncı: “Bölgedeki yer altı kaynaklarının ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi bütün taraflara kazanç sağlayabilir” Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs açıklarındaki ve bölgedeki yeraltı kaynaklarının, ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi sayesinde bütün tarafların aynı anda kazançlı çıkacakları bir denklem kurulmasını

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bölgedeki yer altı kaynaklarının ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi bütün taraflara kazanç sağlayabilir”
 Tarih: 08.04.2016 > 582 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs açıklarındaki ve bölgedeki yeraltı kaynaklarının, ekonomik akla uygun formüllerle değerlendirilmesi sayesinde bütün tarafların aynı anda kazançlı çıkacakları bir denklem kurulmasının mümkün olabileceğini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta çözüme ulaşılmasıyla, bölgesel işbirliği alanı da açılacak”
 Tarih: 07.04.2016 > 574 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta adil federal kalıcı bir çözüme ulaşılması halinde, iki toplumun barış içinde geleceğe kavuşmasının yanı sıra, bölgesel işbirliği alanının da açılacağını belirtti.

> Makalenin devamı

Devlet verip azınlık olmak! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.04.2016 > 584 kez okundu.

İç siyasete yoğunlaşmamız yüzünden çok önemli bir konuyu üstünkörü geçiştiriyoruz. Rumların 4 Rum’a bir Türk olacak şekilde hayata koymaya çalıştıkları, bizimkilerin “sayıda anlaştık” diyerek halel getirmedikleri anlaşmanın Kıbrıs Türkünü azınlık statüsüne sokma gayretinden başka bir şey olmadığını ve hatta Rumların bu ülküyü gizleme gereği de duy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Talat: "CTP halkımızın, ülkemizin çıkarları ve refahı için göreve taliptir"
 Tarih: 07.04.2016 > 606 kez okundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, CTP'nin yeni hükümet oluşum sürecinde göreve talip olacağını açıkladı. Talat, yeni hükümet oluşumu sürecinde tüm partilerle görüşeceklerini belirterek, temel hedefin halkın, ülke çıkarlarının korunacağı, refahı sağlayacak bir hükümet oluşumunu yakalamak olduğunu kaydetti.

> Makalenin devamı

Atun, CTP-UBP koalisyonunun parçalanma nedenlerini anlattı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.04.2016 > 582 kez okundu.

“Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderliğini ele geçirmek istediler” Yurdagül ATUN • “Ya Hüseyin Özgürgün’ün başbakanlığında bir hükümet olur, ya da UBP onuruyla ana muhalefet görevini yapar” • “Ortağımız, Türkiye ile işbirliğiyle sonuçlandırılması gereken her ana konuyu değerlendirerek muhalefeti örgütlemiş, bunu Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümet krizi
 Tarih: 07.04.2016 > 566 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi'nin önceki gün aldığı koalisyon hükümetinden çekilme kararının ardından UBP'li 5 bakan bugün, Başbakan Ömer Kalyoncu'ya istifalarını sunacak. Koalisyon ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi de akşam saat 19.00'da toplanarak atılacak adımları belirleyecek. Başbakan Kalyoncu, bu toplantıda alın

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Kıbrıs meselesinde kararlılığımız sürüyor"
 Tarih: 04.04.2016 > 597 kez okundu.

Brooking Enstitüsü'nde düzenlenen panelde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kıbrıs meselesinde Anavatan ve garantör ülke olarak Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi yönündeki kararlılığımız sürüyor. Önceliğimiz Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve meşru haklarını teminat altına alacak şekilde, bu y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Kesinlikle doğru yönde ilerliyoruz”
 Tarih: 31.03.2016 > 609 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen müzakereler çerçevesinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek haftalarda çözümlenmesini istedikleri bazı konuları yeniden değerlendirdi. “ Kesinlikle doğru yönde ilerliyoruz” diyen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Dan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhubaşkanı Akıncı, Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’la görüştü
 Tarih: 31.03.2016 > 585 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’la görüşmesinin, AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtt

> Makalenin devamı

Gökçebel’e dava açılmalı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 31.03.2016 > 618 kez okundu.

Bağımsızlık mücadelesinin efsane ismi Kırım Tatar Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıbrıs Türkü’ne önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin kıymetinin bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Kırımoğlu, “Biliyor musunuz, Kırım Türkleri arasında 1943 doğumlular yok denecek kadar azdır. O yıl doğan çocukların çoğu göç yollarında ölmüştür. Bugün

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Doğal gaz geleceğe ait bir tasarruf, akılcı davranılmazsa gerginliklere neden olabilir”
 Tarih: 31.03.2016 > 591 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, doğal gazın geleceğe ait bir tasarruf olduğunu, akılcı davranılmazsa bu konuyla ilgili gerginlik olabileceğini kaydederek, “Geçmişte bunlar yaşandı. Bunların olmaması için dikkatli davranılması gerek” dedi. Rumların doğal gazı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik alanı olarak gördüğünü belirten Akıncı, “Bu konuda her iste

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Güney Kıbrıs hidrokarbon araştırmaları için üçüncü tur ihalesine çıktı
 Tarih: 28.03.2016 > 611 kez okundu.

Rum Hükümeti’nin sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisindeki 6, 8 ve 10’uncu parsellerde hidrokarbon araştırmaları yapılmasına yönelik üçüncü tur ruhsat ihalesine çıktığı haber verildi. Rum Simerini gazetesi, Rum hükümetinin AB Resmi Gazetesi aracılığıyla üçüncü tur ihalenin başladığına dair resmi açıklama yaptığını yazdı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Pittella ile görüştü
 Tarih: 26.03.2016 > 644 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü. Görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ve Dışilişkiler Koordinat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, terör saldırılarını kınadı
 Tarih: 23.03.2016 > 638 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, son dönemde dünyanın değişik yerlerinde yaşanan ve çok sayıda can kaybına neden olan terör olaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Yakın tarihte Ankara, Paris ve birkaç gün önce de İstanbul’da masum sivilleri hedef alan hain terör saldırılarına bugün (dün) Brüksel’de bir yenisinin eklendiği belirtilerek, söz konusu saldırılar şidde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sizopulos : “Anastasiadis’in tartıştığı çözüm planı, halkın 2004’te reddettiğiyle birebir aynı”
 Tarih: 22.03.2016 > 593 kez okundu.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, dün bir kez daha, Rum Ulusal Konseyi’ne ait yeni tutanaklar yayınlayarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in müzakerelerde tartıştığı çözüm planının, 2004’te Rumların reddettiği planla birebir aynı olduğu iddiasında bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarına aykırı ve rencide edilici hiçbir unsur yok”
 Tarih: 21.03.2016 > 605 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında Brüksel’de önceki gün varılan mutabakatın olumlu olduğunu, bu mutabakatta Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarına aykırı ve rencide edici hiçbir unsur bulunmadığını açıkladı. Akıncı, tam tersine bunu olumlu olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır: "Sırf bir AB üyesi ülkenin kaprisiyle bu yapının bozulmasına izin verilmemeli"
 Tarih: 17.03.2016 > 593 kez okundu.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Rum lider Nikos Anastasiades'in, Türkiye'nin ülkesini tanımaması halinde, yeni fasıl açılmasına onay vermeyeceğine yönelik açıklamasına da değinen Bozkır, "Sırf bir fasıl açmak için Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tanınması söz konusu değil" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Türkiye, Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmezse başlıkların açılmasına rıza göstermeyeceğiz”
 Tarih: 16.03.2016 > 628 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, Türk başlıklarının açılmasına rıza göstermeyeceklerini söyledi. Rum haber kaynaklarına göre, Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşen ve görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atalay ve Porfyrios, İnsan Hakları Konseyinde konuştu
 Tarih: 16.03.2016 > 632 kez okundu.

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay ve Kıbrıs Kilisesi adına Başpiskopos Hristostomos’u temsilen Piskopos Porfyrios, katıldıkları Birleşmiş Milletler 31’inci İnsan Hakları Konseyi oturumunda birer konuşma yaptılar. Atalay ve Porfyrios, oturum çerçevesinde 11 Mart’ta düzenlenen Dinler Arası İletişim, Dini Özgürlük ve Barış Sürecine Katkı başl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerde uzlaşılan konuların, ortak anlayışların, birlikte açıklanmasına açığız”
 Tarih: 14.03.2016 > 601 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı olarak müzakerelerde uzlaşılan konuların, ortak anlayışların, birlikte açıklanmasına açık olduklarını söyledi. Akıncı, müzakereler çerçevesinde geçtiğimiz Cuma günü, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, müzakerecilerin çalışmaları gö

> Makalenin devamı

Theoharus’un sözleri tırıs gitti - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.03.2016 > 640 kez okundu.

Sosyal medyada müthiş organize bir algı operasyonu yürütülüyor Türkiye’ye karşı. Türkiye Kıbrıslı Türklerin her şeyine karışıyor, iradelerine saygı göstermiyor, boynuna ilmiği bağlamış istediği yere sürüklüyor gibi… O yüzden nasıl olursa olsun bir çözüm şart! Hele Türkiye bir gitsin de gerisini sonra konuşuruz mentalitesi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Güzelyurt masada değil”
 Tarih: 12.03.2016 > 608 kez okundu.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakere masasında Güzelyurt konusunun olmadığını, toprak ayarlaması ve bölgesel konuların en son aşamada görüşülecek konular olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Kıbrıslı Türkler çözüm sürecine ne kadar destek verdiklerini, uluslararası arenada kendileri dile getirmeli”
 Tarih: 12.03.2016 > 625 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıslı Türklerin çözüm sürecine ne kadar destek verdiklerini, sürece ne kadar katkı sağladıklarını, nasıl zorluklarla karşılaştıklarını, istek ve hedeflerini uluslararası arenada kendilerinin dile getirmesinin önemli olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu: “Kıbrıs'ta çözüme çok yakınız”
 Tarih: 12.03.2016 > 601 kez okundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu, "Gerek Ege sorunlarında gerek Kıbrıs’ta çözüme çok yakınız" derken, Yunan Başbakan Çipras, "Kalıcı çözümde hemfikiriz" dedi. İki Başbakan düzenledikleri ortak basın toplantısında Kıbrıs konusu ile ilgili de açıklamalar yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: "Kıbrıslı Türklerin insan haklarını savunmak, onları kendi kimlikleriyle dünyaya kavuşturmak masadaki esas hedefimizdir"
 Tarih: 12.03.2016 > 613 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, "Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulma çabalarımızın müzakere masasında devam ettiği bu dönemde, elbette Kıbrıslı Türklerin insan haklarını savunmak, onları kendi kimlikleriyle dünyaya kavuşturmak masadaki esas hedefimizdir" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Mevcut süreç öncekilerden farklı”
 Tarih: 12.03.2016 > 603 kez okundu.

Mevcut sürecin öncekilerden farklı olduğunu her iki liderin de birbirini suçlamaktan kaçınarak, yolu birlikte yürümeye çalıştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm inancının kaybolmaması için elinden geleni yapacağını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır: “Kıbrıs sorunu, Suriye krizinden daha çözümlenebilir durumda”
 Tarih: 06.03.2016 > 658 kez okundu.

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs meselesinin yakın zamanda çözüme kavuşmasını ümit ettiklerini belirterek, içinde bulundukları zamanı; “Kıbrıs sorununun çözümlenebileceği en uygun zaman dilimi” olarak nitelendirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma” imzalandı
 Tarih: 06.03.2016 > 626 kez okundu.

“Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma” Ankara’da imzalandı. Çankaya Köşkü’nde basın huzurunda imzalanan anlaşmaya Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu ile Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu imza koydu.

> Makalenin devamı

Sağlık Bakanlığı bu merkezleri denetliyor mu? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 06.03.2016 > 646 kez okundu.

“Ben bu haberi niye beklettim” diyerek kafamı vurduğum çok olmuştur. Yine aynısı oldu. Gerçi benimkisi bekletmek sayılmaz. Adım başı açılan merkezleri ve Türkiye’deki reklamlarını görünce, ülkedeki tüp bebek merkezlerini aramış, kendileriyle röportaj yapmak istediğimi söylemiştim. Bundan üç sene önce olduğu gibi, yine “biz filancaya bağlıyız. İzin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, ABD’de KKTC lehine sonuçlanan davayı değerlendirdi
 Tarih: 06.03.2016 > 637 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Rum Michali Toumazou ve Amerika’da ikamet eden bir grup Kıbrıs asıllı Rum’un, KKTC aleyhine Washington’da District Court of Columbia’da açtığı davanın sonucu değerlendiren bir açıklama yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kalyoncu Ankara’ya gidiyor
 Tarih: 06.03.2016 > 643 kez okundu.

Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’den borularla gelen suyun yönetimi konusundaki anlaşmayı imzalamak üzere bu gece Ankara’ya gidiyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kayıplar konusu ortak acımızdır”
 Tarih: 29.02.2016 > 644 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kayıplar konusu ortak acımızdır” diyerek, Kıbrıs Türk tarafı olarak askeri bölgelerde olası 30 gömü yeri konusunda gösterdikleri olumlu tavrı bundan böyle de sürdüreceklerini vurguladı. Akıncı, “Son zamanlarda gündeme gelen Paşaköy’de gömülü olup da daha sonra yerleri değiştirildiği iddia edilen 100 Kıbrıslı Rum kayı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Fransa’nın AB Bakanı’nı kabul etti
 Tarih: 27.02.2016 > 610 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün, Fransa AB Bakanı Harlem Desir’i kabul etti. Görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşama yanı sıra, AB’deki ve bölgedeki gelişmeler ele alındı. Kabulde Desir’e, Fransa’nın Lefkoşa Büyükelçisi René Troccaz eşlik ederken, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Müzakere Heyeti Üyesi Erhan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye, KKTC’nin su konusundaki değişiklik taleplerini kabul etti
 Tarih: 25.02.2016 > 652 kez okundu.

Başbakan Ömer Kalyoncu, KKTC’nin su konusundaki taslak anlaşma metnine ilişkin değişiklik taleplerinin Türkiye tarafından kabul edildiğini açıkladı. TAK’a açıklama yapan Kalyoncu, Bakanlar Kurulu’nun yarın (bugün) toplanarak taslağın yeni halini onaylayacağını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Failler en erken zamanda bulunarak yargıya intikal ettirilmeli”
 Tarih: 23.02.2016 > 660 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’taki Denya Cami’sinin kundaklanmasını kınadı. Bakanlık, Rum yetkililerinin olayların akabinde soruşturma başlatmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Bununla birlikte, geçmiş tecrübelerimizden hareketle, başlatılan soruşturmanın daha önce gerçekleştirilen benzer saldırılarda gözlemlendi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denya’daki tarihi cami kundaklandı
 Tarih: 22.02.2016 > 666 kez okundu.

2013 yılının Ocak ayında saldırıya uğrayan ve Kültürel Miras Teknik Komitesi, Avrupa Birliği ve BM Kalkınma Programı ortak çalışmaları çerçevesinde restore edilen Denya’daki tarihi Denya cami dün sabah kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yeniden kundaklandı. Akıncı: “İnsanlık suçu işlendi, en ciddi şekilde cezalandırılmalı”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası doğrudan Juncker’e bağlandı
 Tarih: 18.02.2016 > 643 kez okundu.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası (Task Force for the Turkish Cypriot Community) doğrudan AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in sorumluluğu altına alındı.

> Makalenin devamı

Gavura kızıp oruç yiyoruz - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.02.2016 > 653 kez okundu.

“Kimi insanları her zaman, bütün insanları kimi zaman kandırabilirsiniz ama tüm insanları her zaman kandıramazsınız” demiş Abraham Lincoln. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf hatırlattı bu sözü… Vücudunun görünen tüm yerleri dövmeli, mini etekli sarışın hanımefendi eğilmiş, minik ama zayıflıktan daha da minik görünen bir çocuğa elindeki pet ş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eroğlu: “Garantilerin devamından taviz verilemez”
 Tarih: 17.02.2016 > 632 kez okundu.

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmadan devamının, Rum tarafının niyetleri ve dünyada yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda Kıbrıs Türk halkı için vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Eroğlu, "garantilerin devamından taviz verilemez" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Yararlı görüşmeler yaptık”
 Tarih: 16.02.2016 > 646 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı. Siber, Genel Kurul’da yaptığı açıklamada Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yapılan ziyarete ilişkin olarak yararlı bir görüşme yaptıklarını ve memnun ayrıldıklarını vurguladı. Siber,“Parlamentolararası işbirliği ve dostluk, her iki tarafta da olumlu yansır” diye

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Müzakerelerde tıkanıklık yok”
 Tarih: 15.02.2016 > 674 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde tıkanıklık olmadığını ancak zor konuların görüşüldüğüne vurgu yaparak, müzakerelerin hızlanması için müzakerecilerin daha çok çalışacağını kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kayıp Şahıslar konusunda liderlerden ortak çağrı
 Tarih: 11.02.2016 > 641 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis, kayıp şahısların bulunmasına destek için ortak mesaj verdi. Akıncı ile Anastasiadis’in geçtiğimiz aralık ayında birlikte ziyaret ettiği Antropoloji Laboratuarı’nda hazırlanan ve kamu spotu olarak yayınlanacak videoyla, kayıp şahısların gömü yerleriyle ilgili bilgisi olanların, bu bilgi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgür: "Önerilerimizin özü imzalayacağımız hükümetler arası anlaşmanın içeriğinde yer almaktadır”
 Tarih: 10.02.2016 > 594 kez okundu.

Maliye bakanı Birikim Özgür, "Başbakanımızın çeşitli çevrelerle birlikte çalışarak ortaya çıkardığı önerilerin özü çok büyük bir çoğunlukla Türkiye ile imzalayacağımız hükümetler arası anlaşmanın içeriğinde gelinen aşamada yer almaktadır” dedi. Hükümet adına Ankara'da temaslarda bulunan Özgür, Atun, Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali

> Makalenin devamı

Suyun tadı kaçtı! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 09.02.2016 > 674 kez okundu.

Türkiye’nin, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alarak Kuzey Kıbrıs'taki Geçitköy Barajı'na aktardığı ve 1.6 milyar Türk Lirasına mal olan su projesi sabırları da taşma noktasına getirdi. 2010 yılında imzaların atılmasına, 2013-2015 ekonomik protokolünde kimin yöneteceği açık açık belirtilmesine rağmen, çalışmaların sürd

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı :“Müzakere sürecine zarar verecek her türlü davranıştan uzak durmak gerekir”
 Tarih: 09.02.2016 > 644 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde olumlu gelişmeler ve yakaladıkları bir ivme bulunduğunu, buna zarar verecek her türlü davranıştan uzak durmak gerektiğini belirtti. Kıbrıs konusunda yapılan açıklamalarda dikkatli davranılması gerektiğini kaydeden Akıncı, liderlerin kendi pozisyonlarını açıklama özgürlüğüne sahip olduğunu, f

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Henüz uzlaşma sağlanmayan konularda uzlaşı varmış gibi izlenim yaratmaya çalışıyor, bu doğru değil”
 Tarih: 08.02.2016 > 654 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in dün yayımlanan bir söyleşisinde tarafların üzerinde henüz uzlaşma sağlamadığı konularda da ortak uzlaşı varmış gibi bir izlenim yaratmaya çalıştığını, bunun doğru olmadığını vurguladı. Burcu, Rum tarafında Mayıs ayında yapılacak parlamento seçimlerine yönelik propaganda çalışmala

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Rum liderler sorumlu davranmalı”
 Tarih: 05.02.2016 > 672 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs sorununu çözmek adına müzakereler sürerken Güney Kıbrıs’ta seçim sürecine girildiğine dikkat çekerek, “Temennimiz bu süreçte sorumlu davranılması ve çözüm sürecine zarar verebilecek söylemler ve çarpıtmalardan uzak durulmasıdır” ifadesini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakereciler Brüksel’de Kıbrıs Türk tarafını AB mevzuatına hazırlama konularını görüşecek
 Tarih: 04.02.2016 > 654 kez okundu.

Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami ile Kıbrıs Rum Yönetimi Müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Kıbrıs Türk tarafını Avrupa Birliği müktesebatına hazırlama çalışmaları çerçevesinde teknik görüşmeler için bugün Brüksel’e günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Çolak Katar Eğitim Bakanı Al-Hammadi ile görüştü
 Tarih: 04.02.2016 > 668 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak Katar'daki resmi temasları çerçevesinde bugün de Katar Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Mohammed Abdul Wahed Ali al-Hammadi ile Katar Eğitim Bakanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile görüştü
 Tarih: 02.02.2016 > 702 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Doha’daki temaslarına dün de devam etti. Bakan Çolak ve heyeti, temaslarına Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al Thani’yi makamında ziyaret ederek başladı. Çolak, Al Thani’yi yeni kabinede yeniden Bakan olarak atanması münasebetiyle tebrik ederek, Bakan Al Thani’ye Kıbrıs’ta şu anda

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Çolak, Doha’ya gitti
 Tarih: 01.02.2016 > 660 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti. Bakan Çolak’a Doha temasları sırasında Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kemal Köprülü ve Özel Kalem Müdürü Hüseyin Özel’in yanısıra KTTO Başkanı Fikri Toros ve KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Çavlan Paralik de eşlik ediyor.

> Makalenin devamı

Hadi bavulları toplayın KKTC sizi bekliyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2016 > 674 kez okundu.

Dün, KKTC üzerine bir yazı yazmış ve turizmine değinmiştik. KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun da görüşlerine de yer vermiştik. Yazımızın bir bölümünde ortaya koyduğumuz görüşlerimizi de sizlerle paylaşmış ve “Eğer Türkiye’den KKTC’ne tatil için yoğun çaba gösteriyorsa ve başarılı olmak istiyorsa çeşitli etkinliklere imza atması ve Türkiye’den ST

> Makalenin devamı

KKTC turizmde yeni bir Dönem başlatıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2016 > 672 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) önümüzdeki turizm sezonuna iddialı hazırlanıyor. Adada yeni bir dönem başlatılacağına vurgu yapan KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun hedefinde Türkiye’den gelecek konuklar bulunuyor. Sucuoğlu “Bu yıl Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’de imajının yeniden yükseltilmesi için atağa geçiyoruz. Anavatan’dan gelecek turistler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Kalyoncu: "Su konusuna ileriki günlerde son noktayı koyacağız"
 Tarih: 28.01.2016 > 692 kez okundu.

Başbakan Ömer Kalyoncu, önümüzdeki günlerde su konusuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümet yetkilileri ile bir araya geleceklerini ve konuyla ilgili son noktayı koyacaklarını bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, CHP Dışişleri Komisyonu üyelerini kabul etti
 Tarih: 28.01.2016 > 680 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, KKTC’de temaslar yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dışişleri Komisyonu üyelerini kabul etti. Görüşmede, CHP Dışişleri Komisyonu Başkanı Öztürk Yılmaz, kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda devam eden kapsamlı çözüm çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi almak istediklerini ifade ederek, CHP olarak yapabilec

> Makalenin devamı

“Beyaz Kimlik” zorbalığı - Yurdagül BEYOĞLU
 Tarih: 26.01.2016 > 670 kez okundu.

Yıllardır söyleriz, KKTC’de yaşayan bir yabancının vatandaşlık için niye kendini paraladığını ama bir kez daha anlatalım. KKTC’de çalışma izniyle kalmak bir Avrupa ülkesinde çalışma izniyle kalmaktan çok daha zordur. Zorluğun nedeni her yıl hastanelerden aldığınız raporlar, her resmi işte sizden istenen giriş çıkış dökümleri değildir sadece.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk toplumunun barışçı, çağdaş, rasyonel mesajlarını Davos’taki dünya platformunda seslendirme imkanı bulduk”
 Tarih: 25.01.2016 > 682 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunun barışçı, çağdaş, rasyonel mesajlarını Davos’taki dünya platformunda seslendirme imkanı bulduklarını kaydederek, “Burada geçirdiğimiz birkaç gün Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs’ın geleceği için yararlı oldu” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan’daki basın toplantısında Davos temaslarını değerlendirdi ve

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ban, Akıncı ve Anastasiadis ile Davos’ta bir araya geldi
 Tarih: 22.01.2016 > 681 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Davos’ta bir araya geldi. BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) tarafından yapılan açıklamaya göre Ban, görüşmenin iyi geçtiğini ve bunun her iki Liderle birlikte gerçekleştirdiği ilk görüşme olduğunu kaydetti. Ban, 2015 yılının Mayıs ayında başlad

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davos’taki 3’lü Zirve bugün
 Tarih: 22.01.2016 > 692 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Davos’ta üçlü zirve gerçekleştirecek. Görüşme sonrasında basına açıklama yapılması bekleniyor. Öte yandan, Akıncı, bugün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm sürecinde Türkiye’nin rolü önemli”
 Tarih: 20.01.2016 > 654 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu Davos’ta bir araya geldi. Bir saati aşkın süren görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı ile TC Başbakanı Davutoğlu, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacı ile sürdürülen müzakereler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Toplantı sonrası, Kıbrıs gazetesine açıklamada bulunan Akıncı, Kıbrıs ‘ta bulu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Davos’ta
 Tarih: 19.01.2016 > 691 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’nin Davos kentinde 20-23 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek “Dünya Ekonomik Forumu”na katılmak üzere bu sabah adadan ayrıldı. Akıncı, Davos’ta bulunacağı sürede BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile üçlü zirvede bir araya gelecek; Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Görüşmelerde mesafe alındı, ancak nihai nokta için daha aşılması gerekli konular var”
 Tarih: 18.01.2016 > 676 kez okundu.

“Tüm Kıbrıs Sendikalar Forumu”’nun düzenlediği “Ülkemizin Geleceği Önemlidir: Sosyal Aktörler Konuşuyor’ başlıklı ortak etkinlikte yaptığı konuşmada, Müzakerelerde mesafe aldıklarını ancak nihai nokta için daha aşılması gereken konular bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm için gerekli dinamiğin toplumlardan geleceğini “Ne vars

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ban, 21 Ocak’ta Davos'ta Akıncı ve Anastasiadis ile görüşecek
 Tarih: 15.01.2016 > 704 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 21 Ocak Perşembe günü Davos'ta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecek. BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Davos'ta gerçekleştirilecek Dünya Ekonomik Forumu toplantıları kapsamında Genel Sekreter Ban'ın, Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin de hazır

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ortak paydalarımızın temeli; halkımızın mutluluğu ve huzurudur”
 Tarih: 14.01.2016 > 604 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde bütün çalışmalarının halkın mutlu ve huzurlu geleceği için olduğunu söyledi. Akıncı, ortak paydalarının temelinin; “halkın mutluluğu, barış içinde huzurlu geleceği, gelecek kuşakların gelecek belirsizliğinden kurtarılması ve ülkede çok daha güzel günlere hep birlikte ulaşmaları” olduğunu vurgu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: "Türkiye çözüm için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi"
 Tarih: 14.01.2016 > 680 kez okundu.

AA’nın haberine göre, 8. Büyükelçiler Konferansı'nın açılış konuşmasını yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecinde Kıbrıs Türk tarafıyla yakın işbirliği içinde, çözümün bu yıl gerçekleşmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı:“2016, Kıbrıs konusunda sonuca varılacak yıl olarak görülüyor”
 Tarih: 14.01.2016 > 697 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 2016 yılının; Kıbrıs konusunda sonuca varılacak bir yıl olarak görüldüğünü bunu sadece kendisinin değil, bütün dünyanın böyle gördüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2016 yılının böyle görülmesinin belli başlı nedenleri olduğuna değinerek, bunlardan birinin de 1968 yılından beri sürdürülen müzakerelerde konuş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ "Su yönetimi konusunda doğru adres parti meclisi değil"
 Tarih: 10.01.2016 > 729 kez okundu.

Türkiye Büyükelçiliği Su Temin Projesi'nin yönetimi konusunda basın açıklamasında bulundu. KKTC’ye Türkiye’den su temini projesine ilişkin olarak, son günlerde çoğu eksik veya yanlış bilgilere dayanan açıklama ve yorumların yapıldığı, bunların Kıbrıs Türk kamuoyunda konuya ilişkin çeşitli soru işaretleri ve kavram kargaşası yarattığı görülmektedir

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır: “Kıbrıs sorunu çözülebilecek bir aşamaya geldi”
 Tarih: 10.01.2016 > 699 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs sorununun uzun yıllar sonrasında önemli bir noktada bulunduğunu ve çözülebilecek bir aşamaya geldiğini ifade etti. Bozkır, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türklerin arzu ettiği şekilde, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüme ulaşması arzusun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır KKTC’de
 Tarih: 06.01.2016 > 718 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, resmi temaslarda bulunmak amacıyla dün KKTC’ye geldi. Volkan Bozkır resmi ziyaretleri çerçevesinde bugün ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bozkır KKTC’ye geliyor
 Tarih: 05.01.2016 > 721 kez okundu.

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, bugün KKTC’ye geliyor. Bozkır resmi temaslarına 6 Ocak’ta başlayacak. İlk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek olan Bozkır, ardından sırasıyla Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Ku

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar 2016’da çözüm olacağına inanmıyor
 Tarih: 04.01.2016 > 735 kez okundu.

Güney Kıbrıs’taki “Lefkoşa Üniversitesi/IMR” tarafından, Rum Simerini gazetesi hesabına gerçekleştirilen ankete göre, Rumların, 2016 yılında Kıbrıs sorununa çözüm bulunacağına inanmadıkları belirtildi. Rumların yalnızca yüzde 6’sı bu yıl çözüm olacağına inanıyor. Ankete katılanlar, kendilerine yöneltilen “2016’da Kıbrıs sorununa çözüm bulunacağına

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ortak yayında değerlendirmelerde bulundu
 Tarih: 31.12.2015 > 727 kez okundu.

Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ‘Mülkiyet halkın çok duyarlı olduğu bir konu. Bizim için siyasi eşitlik, yönetim ve güç paylaşımı da önemli. Oralarda da ilerlemeler var. Altı başlığın üçü ekonomi, AB ve Yönetim ve Güç Paylaşımı, diğer üç başlık ise Mülkiyet, Toprak ve Garantiler ile Güvenl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kalyoncu: “Hükümet kurulurken ortağımızla aynı noktadaydık, şimdi böyle olmadığını gördük”
 Tarih: 29.12.2015 > 717 kez okundu.

Dün gerçekleşen Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda konuşan Başbakan Ömer Kalyoncu, suyun yönetimi konusunda koalisyon ortağı ile hükümet kurulurken aynı noktada olduklarını düşündüklerini ancak şimdi böyle olmadığını gördüklerini, sıkıntıyı aşmak için görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Parti politikalarının, parti organlarında belirlendiğini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “2016’da çözüm için konjonktür uygun”
 Tarih: 28.12.2015 > 748 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, 50 yılı aşkın bir süreden beri devam eden Kıbrıs sorunu için 2016 yılında konjonktürün uygun olduğunu düşündüğünü söyledi. Akıncı, 2016 yılının barış yılı olması konusunda herkesin hemfikir olduğunu ifade ederek, hep birlikte uğraşarak, didinerek ve çalışarak 2016’nın barış y

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum tarafının adım atmaması üzücü”
 Tarih: 26.12.2015 > 714 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının güven arttırıcı önlemler konusunda tek taraflı attığı adımlara karşılık, cep telefonları konusunda Rum tarafının adım atmamasının üzücü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarının toplumun tüm kesimleriyle birlikte sürdü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Henüz toprak konusuna girmedik”
 Tarih: 23.12.2015 > 723 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde henüz toprak konusuna girmediklerini kaydederek, “Halktan gizlemek istediğimiz hiç bir şey yok. Herkes huzur içinde olsun, halkın huzurunu, rahatlığını, gelecek güvencesini temin etmeden olurumuzu vermeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Dün Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği yönetimini kabulü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler 2015’in son görüşmesini dün gerçekleştirdi
 Tarih: 23.12.2015 > 724 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki müzakereler çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi. Liderlerin, BM tarafından ara bölgede görüşmeler için tahsis edilen binada yer alan toplantı öncesinde Antropoloji laboratuarını ziyaret edip incelemelerde bulundu, Kayıp Şahıslar Kom

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Öyle bir anlaşma üretmek zorundayız ki hem Kıbrıslı Türkler, hem Rumlar evet desin”
 Tarih: 19.12.2015 > 755 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Annan Planı referandumunda yaşanan durumun yeniden yaşanmasını istemediklerini kaydederek, “Öyle bir anlaşma üretmek zorundayız ki hem Rumların ‘hayır’ı ‘evet’e dönecek, hem de Kıbrıslı Türklerin ‘evet’i yerinde kalacak” dedi. Bunun kolay bir iş olmadığını, sancılı bir süreç olmasını zaten beklediklerini ve öyle de de

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide mülkiyet konusunda “uzlaşının genel hatlarının” görülebildiğini söyledi
 Tarih: 19.12.2015 > 730 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinde, mülkiyette uzlaşı yönünde genel hatların ortaya çıkmaya başladığına inandığını söyledi. Eide, çalışmalarının ancak ve ancak müzakarelerin son turunda çözümü mümkün olan konular dışındaki konuları çözme yönünde ilerlediğini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak: “Müzakerelerin niteliği herkesi eşit şekilde etkiler”
 Tarih: 19.12.2015 > 746 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı’nın 41 milyon 140 bin 800 TL’lik bütçesi dün akşam oy çokluğuyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bütçe üzerine konuşmaların yapılmasın ardından Meclis kürsüsünden eleştirileri yanıtlayan ve değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs sorunun çözümü için sürdürülen müzakerelerin niteliğinin herkesi eşit

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya gelecek
 Tarih: 19.12.2015 > 782 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın yeniden bir araya gelecek. Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak olan görüşme saat 18:00’de başlayacak. Ekonomik ve Parasal politikalar faslı dün açıldı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak, Avrupa Halk Partisi ve Yeşiller Grubu ile görüştü
 Tarih: 11.12.2015 > 789 kez okundu.

Brüksel’deki temaslarına dün de devam eden Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu üyesi, Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Jacek Saryusz – Wolskive ve AP Yeşiller Grubu Eş Başkanı Alman Milletvekili Rebecca Harmsile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Kıbrıs Türkü Avrupa Birliğine hazırlığını sürdürüyor”
 Tarih: 11.12.2015 > 762 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, izolasyon ve tüm kısıtlı imkanlara rağmen Kıbrıs Türkü’nün Avrupa Birliği’ne hazırlığını sürdürdüğünü söyledi. Çolak, İstanbul’da Uluslararası İşbirliği Platformu’nun organize ettiği, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ‘Daha Az Yoksulluk Daha Fazla Refah’” adı altındaki 6’ncı Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Kı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Federal bir yapıyı öngören bir çözüm için bu neslin son denemesi olacak”
 Tarih: 11.12.2015 > 756 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, devam eden müzakerelerin Kıbrıs sorununun çözümü için son şans olduğunu söylemek istemediğini ancak federal bir yapıyı öngören bir çözüm için bu neslin son denemesi olacağına inandığını belirtti ve baharda her iki taraftan da evet oyunun çıkacağı yeni bir referandumun yer almasını arzu ettiğini ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Seçimler ertelenebilir”
 Tarih: 07.12.2015 > 767 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında önceki gün toplanan Ulusal Konsey’de, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler sürecinin ele alındığı ve Anastasiadis’in Mayıs 2016’da yapılması düşünülen milletvekilliği seçimlerinin 2-3 ay ertelenmesinin ihtimal dışı olmadığını söylediği belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Birileri bize paraşütle çözüm indirmeyecek”
 Tarih: 04.12.2015 > 776 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada “İşin başı bizleriz, Kıbrıslı Türklerle Rumlar. Hiçbir zaman dışarıdan birilerinin bize paraşütle çözüm indirmeyeceğini bilmemiz lazım” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakereler artık her iki halkın da onay verebileceği bir çözüm bulunarak sonuçlandırılmalı”
 Tarih: 03.12.2015 > 767 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yarım yüzyıldır süren müzakerelerin artık her iki halkın da onay verebileceği bir çözüm bulunarak sonuçlandırılması gerektiğini belirterek, bu yolda gayret verdiklerini ancak "yolun engebeli" ol

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu bugün KKTC’ye geliyor
 Tarih: 01.12.2015 > 786 kez okundu.

64. hükümetin kurulmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ilk yurt dışı ziyaretini bugün KKTC’ye gerçekleştiriyor. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu sırası ile Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabirleri ile Boğaz şehitliğini ziyaret ederek çelenk koyacak ve şeref defterlerini imzalayacak, Kıbrıs

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “ABD’den bilgi talep ettik”
 Tarih: 01.12.2015 > 818 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırma kararına ilişkin basında çıkan haberlerin ardından Dışişleri Bakanı Emine Çolak açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Emine Çolak BRT’ye yaptığı açıklamada, konuya ilişkin daha detaylı bilgi almak amacıyla ABD yetkililerinden bilgi talebinde bulunduklarını söyledi. Bakan Çolak,

> Makalenin devamı

Sayı: 2015/95 30 Kasım 2015 BASIN DUYURUSU
 Tarih: 01.12.2015 > 788 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’nın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile 3 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştireceği görüşmeyi takip etmek isteyen medya mensuplarının, aşağıda belirtilen iletişim kanalları vasıtası ile Enformasyon Dairesi’ne akredite olması gerekmektedir.

> Makalenin devamı

Devletlerin sırrı olmaz mı? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.11.2015 > 806 kez okundu.

“Tarih tekerrürden ibarettir” lafı mecaz değil. Bundan beş yıl önce yazdığım “Savaş değil, savaşçılık oyunu mu var” başlıklı yazıda yazdıklarım bugün biraz takla attırılıp kullanılabilir sanki…

> Makalenin devamı

Sayı: 2015/94 27 Kasım 2015 BASIN DUYURUSU
 Tarih: 27.11.2015 > 802 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’nın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile 3 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştireceği görüşmeyi takip etmek isteyen medya mensuplarının, aşağıda belirtilen iletişim kanalları vasıtası ile Enformasyon Dairesi’ne akredite olması gerekmektedir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak, Çavuşoğlu ile bir araya geldi
 Tarih: 27.11.2015 > 735 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak'ı ziyaret etti. Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığında iki bakanlık işbirliğinde yürütülen "KKTC Dışişleri Bakanlığı Bilişim ve E-Arşiv Altyapı Projesini" de inceledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Eide’yi kabul etti
 Tarih: 26.11.2015 > 789 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti. Eide, Cumhurbaşkanı Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmenin çıkışında basına yaptığı açıklamada, kasım ayı başında yoğunlaştırılan müzakerelerde bazı konularda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Anastasiadis dün yeniden bir araya geldi
 Tarih: 24.11.2015 > 810 kez okundu.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün akşam bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaklaşık 4 saatlik görüşme yaptı. Ara bölgede saat 18.00'de başlayan görüşme, 22.00 civarında tamamlandı. Liderler yarın yeniden görüşecek. Hammond: “İngiltere çözüm halinde adadaki üs bölgelerinin yarısını devretm

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakerelere bugün devam ediliyor
 Tarih: 23.11.2015 > 777 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in sürdürdüğü Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik müzakerelere bugün devam ediliyor. Akıncı ile Anastasiadis, bugün yeniden bir araya geliyor. Ara bölgede, BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşme, saat 18.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 20.11.2015 > 795 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakereler kapsamında bugün yeniden bir araya gelecek. Liderler saat 10.00’da ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs sorununun çözümünde ısrarlı
 Tarih: 20.11.2015 > 838 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras görüşmesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili çözüm vurgusu yapıldı.Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu “Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan olarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak

> Makalenin devamı

Tarih, ihtiyatsızlar için merhametsizdir - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.11.2015 > 834 kez okundu.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde aşırı sağcı olarak bilinen yüzlerce ELAM üyesi fanatik gurubun sınır kapılarında, Türk plakalı araçlara taş ve sopalarla zarar vermeleri üzerine bizim solcular avukatlığa soyunarak, KKTC’de Türkiyeli sağ sol grupların arasında yaşanan kavganın haberlerini paylaştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Türkler, Helen toprağında öleceksiniz”
 Tarih: 18.11.2015 > 812 kez okundu.

Yunanistan’daki Neo-Nazi Altın Şafak partisinin Güney Kıbrıs’taki uzantısı olan aşırı sağ eğilimli Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türklere saldırdırmalarıyla ilgili Rum Haravgi gazetesi, “Neo-Faşizm Yeniden Vurdu” başlığıyla manşete çektiği haberinde “münferit aşırı sağ öğrenci gruplarının üç yerde, arabaları içerisin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıslı Türklere yine saldırdılar
 Tarih: 18.11.2015 > 840 kez okundu.

Yunanistan’daki Neo-Nazi Altın Şafak partisinin Güney Kıbrıs’taki uzantısı olan aşırı sağ eğilimli Rum Ulusal Halk Cephesi(ELAM) Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türklere saldırdılar. Aralarında öğrencilerin de bulunduğu yüzlerce ELAM üyesi, geçiş kapısından KKTC’ye doğru taş ve çatapat atarken, Kıbrıs Türk plakalı 4 araca zarar verdi. Olaylar sırası

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakere sürecinde dönüm noktasındayız”
 Tarih: 16.11.2015 > 773 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta 1968’den beri devam eden müzakere sürecinde önemli bir dönüm noktasına ulaştıkları inancını ifade ederek, “Neredeyse yarım yüzyıldır devam eden müzakereler sonuçsuz bir şekilde sonsuza kadar devam edemez” dedi. KKTC’nin 32’nci kuruluş yıldönümü başta Başkent Lefkoşa olmak üzere tüm ilçelerde düzenlenen etkin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak Brüksel’de temaslarda bulundu
 Tarih: 14.11.2015 > 788 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak Brükselde temaslarda bulundu. Çolak, Brüksel temasları çerçevesinde, Avrupa Liberaller ve Demokratlar Grubu (ALDE) ve Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi (AFET) Üyesi, Slovenya Milletvekili Ivo Vajgl; ALDE ve AFET üyesi Türk asıllı Bulgar Milletvekili İlhan Küçük; Avrupa Hristiyan Demokratlar Grubu (EPP), Avrupa

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, Cretu ve Brok ile görüştü
 Tarih: 12.11.2015 > 866 kez okundu.

Temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’nda üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Çolak, Brüksel temasları kapsamında Avrupa Parlamentosu'nda AFET (Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi) Komitesi Başkanı Alman Milletvekili Elmar Brok'la gerçekleştirdiği görüşmede, Kıb

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak”
 Tarih: 12.11.2015 > 800 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’deki yapının daha güçlü bir varlık haline getirilmesi gerektiğini, bu yapının Kıbrıs sorunuyla ilgili bir antlaşmaya varılması halinde Federal devleti oluşturacak kurucu devletlerden biri olacağını kaydederek, “Bu kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar ABD Elçisine kızgın
 Tarih: 12.11.2015 > 802 kez okundu.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty’nin Merit Otel’de verdiği resepsiyona Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ada’da görev yapan üst rütbeli subaylarını da davet etmesinden dolayı Rum’ların ABD elçisine kızgın olduğu belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 5. Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi yapıldı
 Tarih: 10.11.2015 > 783 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl 5.’si düzenlenen “Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” yapıldı. Dışişleri Bakanlığı önünde yer alan rallinin startını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı verdi. Yarışın açılışına katılan Dışişleri Bakanı Emine Çolak da “41” kapı numaralı aracıyla yarışa

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Hellim konusu Güven Artırıcı Önlemler çerçevesindeki anlayışla çözüme kavuşturulmalı”
 Tarih: 06.11.2015 > 800 kez okundu.

Hellim üretiminin tescil ve denetim konusunun Güven Artırıcı Önlemler çerçevesindeki anlayışla çözüme kavuşturulmasının, her iki tarafın ekonomik menfaatine olacak şekilde sonuçlanmasının, çözüm sürece olumlu yansıyacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Emine Çolak, “Bunun aksine bir tavır, yaklaşım ve strateji, şu andaki olumlu giden görüşmeleri olumsu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün bir araya geliyor
 Tarih: 06.11.2015 > 800 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakereler çerçevesinde bugün yeniden bir araya geliyor. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşme saat 18.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Kıbrıs sorununu milletvekili seçimlerinden önce çözmeyi umuyoruz”
 Tarih: 06.11.2015 > 828 kez okundu.

Kıbrıs Rum kesiminde düzenlenen bir kongrede konuşan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununu milletvekili seçimlerinden önce çözmeyi umduklarını söyledi. Anastasiadis, bunun gerçekleşmesinin ise iki tarafa da bağlı olduğunu belirtti. Anastasiadis konuşmasında ayrıca yoğunlaştırılmış müzakerelerin geleceğe ilişkin umutlar yar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis tekrar bir araya geldi
 Tarih: 03.11.2015 > 834 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakereler çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi. BM Barış Gücü’nün ara bölgede müzakereler için tahsis ettiği binada yer alan görüşmeden sonra açıklama yapılmadı. 30 Ekim Cuma günü yapılan son görüşmede, müzakereleri

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden görüşüyor
 Tarih: 03.11.2015 > 826 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden görüşüyor. Cuma günü yapılan görüşmede, müzakerelerin yoğunlaştırılması ve Kasım ayında 6 görüşme yapılması kararlaştırılmıştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 31.10.2015 > 803 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Ara Bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşme saat 10.00’da başlayacak. Görüşmeye, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de katılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Çocukların büyük suçlularla birlikte yargılanıp cezalandırılması insanlık ayıbı”
 Tarih: 28.10.2015 > 799 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, çocuk hakları ihlallerinde en büyük sıkıntının çocuk istismarı olduğunu ifade ederek, özellikle çocuk işçiliğini önlemek için denetimin şart olduğunu ve bu konuda en büyük görevin devlet ve bireylere düştüğünü söyledi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs Türkü beceriksiz mi? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.10.2015 > 833 kez okundu.

Değerli araştırmacı yazar ağabeyimiz Nazım Beratlı’nın son yazısını okuyunca birkaç duyguyu birden yaşıyor insan… “Öfke, utanç, özeleştiri” gibi hissiyatlarımızın arasında en baskını utanç… Sayın Beratlı’nın yazısını hatırlattıktan sonra neden utandığımı açıklayacağım;

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı Ladsous’u kabul etti
 Tarih: 28.10.2015 > 837 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hervé Ladsous ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen kabulde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da bulundu. Müzakereciler tam gün görüştü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakere sürecini destekleyiniz
 Tarih: 28.10.2015 > 830 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili herkesi süreci desteklemeye ve korumaya çağırarak, çözüm yolunda geçmiş hayal kırıklığını unutmadıklarını ancak şimdi süreci neticeye götürecek gücü taşıdıklarını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak, Fransız düşünce kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi
 Tarih: 25.10.2015 > 872 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Paris’teki temasları çerçevesinde Fransız medyası ve Fransız düşünce kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Çolak Paris’teki temasları çerçevesinde, Fransız düşünce kuruluşu IPSE tarafından düzenlenen, moderatörlüğünü ise kuruluşun başkanı Emmanuel Dupuy’un yaptığı ve Sarkozy hükümetinin eski bakanla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak Paris’te temaslarda bulundu
 Tarih: 25.10.2015 > 804 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Paris’teki temasları kapsamında önceki gün Fransız Ulusal Meclisi Kıbrıs-Fransa Parlamenter Grubu Başkan Yardımcısı, Cumhuriyetçiler Milletvekili Guy Geoffroy ve Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Alain Joyandet ile bir araya geldi.

> Makalenin devamı

“Rumlar Enosis’ten vazgeçmedi” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 21.10.2015 > 809 kez okundu.

Maliye eski Bakanı, Kayıp Şahıslar Komitesi eski Başkanı Rüstem Tatar, Rumların hala daha barış terennüm etmediklerini vurguladı *** “Yunan Bakan Averof diyordu ki; EOKA’nın temel hedefi İngiliz egemenliğine son vermek, İngiliz’i adadan çıkarmak. Türkler ikinci planda. Onları sonra hallederiz” *** “Muratağa’da, Atlılar’da, Sandallar’da bir katl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Müzakereler sonsuza kadar devam edemez”
 Tarih: 21.10.2015 > 809 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakere sürecinde belirlenmiş herhangi bir takvim ya da zaman sınırı olmadığını ancak müzakerelerin sonsuza kadar da devam edemeyeceğini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Moller: “Kıbrıs'ta çözüm çok yakın”
 Tarih: 20.10.2015 > 837 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Moller, Kıbrıs'ta devam eden müzakerelerde çözüme en yakın noktaya gelindiğini söyledi. BM Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak 2006-2008 yılları arasında görev yapan Moller, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Asrın Projesi” hayat buldu
 Tarih: 20.10.2015 > 799 kez okundu.

“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi hayat buldu. Dünyada askılı sistem üzerinde boru sistemi ile deniz geçilerek su aktarılan ilk proje olma özelliğini taşıyan Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi’nin Anamur’daki açılışının ardından KKTC’deki Geçitköy Barajı ve tesisinin açılışı Çamlıbel’deki İçme Suyu Arıtm

> Makalenin devamı

Perinçek: “AİHM’de kazandığımız zafer Rauf Denktaş’ındır” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.10.2015 > 879 kez okundu.

Doğu Perinçek, AİHM’de kazanılan zaferin, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın eseri olduğunu kaydetti. Rauf Denktaş’la 2005 yılında Lozan’da birlikte olduklarını kaydeden Perinçek, “Denktaş, Lozan Meydanında taşın üzerine çıkarak yaptığı konuşmasında, boyun eğmeyeceğiz, kazanacağız dedi ve kazandık” ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Asrın Projesi”nin açılışına Erdoğan da katılacak
 Tarih: 16.10.2015 > 836 kez okundu.

Yapımı tamamlanan “Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi”nin açılışı, cumartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapılıyor.“Dünyada bir ilk” olduğu vurgulanan projenin açılış saati henüz netleşmezken, tören Çamlıbel Arıtma Tesisi’nde yer alacak. Türkiye Devlet Su İşleri tarafından yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nden

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’nun 8. Zirve Toplantısı başladı
 Tarih: 16.10.2015 > 811 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1 Temmuz 2014’den itibaren Başkanı olduğu Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’nun 8. Zirve Toplantısı TC Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da başladı. Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 150 ülkenin temsil edildiği zirveye TC Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun davetlisi olarak katılıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Varılan mutabakatlar var, ayrılık noktaları var, farklı görüşler var”
 Tarih: 14.10.2015 > 861 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda iki tarafın da onaylayabileceği ortak sonuca ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydederek, “Varılan mutabakatlar var, ayrılık noktaları var, farklı görüşler var. Bütün mesele bu farklılıkları gidermek ve iki tarafın da onaylayabileceği ortak sonuca ulaşmaktır. Bu kolay bir süreç değil” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 14.10.2015 > 831 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya geliyor. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide himayelerinde ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleşecek görüşme saat 18.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Müzakereciler bir araya geldi
 Tarih: 10.10.2015 > 881 kez okundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, pazartesi yapılacak liderler görüşmesi öncesinde dün bir araya gelerek, hazırlık çalışması yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’dan alınan bilgiye göre, müzakereciler, görüşme sürecinin sadece liderler seviyesinde değil, müzakereciler seviyesinde de yoğunlaştırılmas

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “Birleşik Kıbrıs ile örgütler arasındaki köprü olabiliriz”
 Tarih: 10.10.2015 > 884 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, adadaki müzakerelerin başarıya ulaşması halinde, birleşik Kıbrıs’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ile kurulacak ilişkisinde Kıbrıslı Türklerin köprü rolü oynayabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak temaslarına Washington’da devam ediyor
 Tarih: 10.10.2015 > 841 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 70. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde New York’ta gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Washington’a geçti. Bakan Çolak, Washington’daki temaslarının ilk gününde Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile biraraya gelerek Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinde gelinen son aşama h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Meclis heyeti Brüksel’de temaslarda bulundu
 Tarih: 06.10.2015 > 866 kez okundu.

CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu ve DPUG Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşan Cumhuriyet Meclisi heyeti, Brüksel’de temaslarda bulundu. 29 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında Brüksel’de olan heyet, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin daimi temsilciliklerinin yetkilileri ile

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban ile görüştü
 Tarih: 06.10.2015 > 881 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile Görüştü. Akıncı’ya görüşmede, Dışişleri Bakanı Emine Çolak da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sonrasında, basına açıklamalarda bulunarak mevcut olan taahhüt, siyasi istek ve elde edilen ivmenin sürmesi halinde yıllar değil aylar içerisind

> Makalenin devamı

“Kıbrıs’ta nüfus erozyonu başlayabilir” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 02.10.2015 > 852 kez okundu.

Vroişa (Yağmuralan) Derneği Başkanı Mustafa, 137 yıl içinde adadan göç eden Kıbrıslı Türk sayısının, adadakilerin en az 10 katı olduğunu hatırlattı “137 yıl içinde, Diaspora’ya göç eden Kıbrıslı Türklerin sayısının, bugün adada yaşayan orijinal Kıbrıslı Türklerin sayısının en az on katı olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı McCully ile bir araya geldi
 Tarih: 02.10.2015 > 892 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’taki temasları çerçevesinde Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşama ile Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecine ilişkin hassasiyetlerini aktardı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Davutoğlu’nu kabul etti
 Tarih: 02.10.2015 > 849 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı New York temasları çerçevesinde, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Davutoğlu’yla müzakere sürecinde gelinen son durumu değerlendirdiklerini ifade ederek, Davutoğlu'nun Türkiye’nin çözüm sürecine desteğini yinelediğini dile getirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Mammadyarov ve Hisarcıklıoğlu ile görüştü
 Tarih: 02.10.2015 > 851 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı BM’nin 70. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde bulunduğu New York’ta Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, temaslarına başladı
 Tarih: 02.10.2015 > 853 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunmak ve Genel Sekreter Ban Ki Moon ile görüşmek üzere gittiği New York’taki yoğun temaslarına başladı. Akıncı Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mammadyarov, ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak New York’a gidiyor
 Tarih: 29.09.2015 > 861 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 70. BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde bir dizi temaslarda bulunmak üzere yarın New York’a gidiyor. Bakan Çolak’a New York’taki temasları sırasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Erhan Erçin ve Dışişleri Dairesi Genel Müdürü Kemal Köprülü eşlik edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün New York’a gidiyor
 Tarih: 29.09.2015 > 833 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün New York’a gidiyor. Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunacak. Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ile Müzakere Heyetinden Sertaç Güven’in eşl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün New York’a gidiyor
 Tarih: 28.09.2015 > 847 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün New York’a gidiyor. Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunacak. Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ile Müzakere Heyetinden Sertaç Güven’in eşl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Sivil Toplum Örgütlerini bilgilendirdi
 Tarih: 25.09.2015 > 863 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakerelerle ilgili olarak sivil toplum örgütü temsilcilerine yönelik “Sivil Toplumla Diyalog ve İşbirliği Toplantısı” düzenledi. Toplantıda Akıncı’ya Dışişleri Bakanı Emine Çolak eşlik etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türkiye’nin güçlenmesi Kıbrıslı Türkler için ayrıca önemli”
 Tarih: 22.09.2015 > 950 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i kabulünde yaptığı konuşmada Türkiye’nin güçlenmesi, huzur ve demokrasi içinde kalkınmasının Kıbrıslı Türkler için ayrıca önemli olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs kökenli bir kişinin, Kıbrıs işlerinden sorumlu olacağı bir makamda görev almasının kendisini mutlu ettiği

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Halkın gönül rahatlığıyla ‘evet’ diyeceği bir referandum hedefliyoruz”
 Tarih: 18.09.2015 > 900 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tüm tarafları memnun edecek, halkın gönül rahatlığıyla “evet” diyeceği bir referandum hedeflediklerini söyleyerek, sürecin Meclis, hükümet, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yürütüldüğünü kaydetti.

> Makalenin devamı

“Adalette tasarruf olmaz” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 18.09.2015 > 906 kez okundu.

Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri KKTC yargı sistemindeki tüm sıkıntıları açık yüreklilikle anlattı “Bir hakimin önüne haftada 100 dava koyarsanız ve al bunu bitir derseniz, sonuç çıkmasın daha iyi…” “Haksızlığa uğrayanın hakkını zamanında vermezseniz ülkedeki kaosu, Mahkemenin yerine geçmek için hazır bekleyenleri düşünün…”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Dönüşümlü başkanlık siyasal eşitliğimiz için şarttır”
 Tarih: 18.09.2015 > 890 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dönüşümlü başkanlığın siyasal eşitliğin kaçınılmaz sonucu olduğunu söyledi. İki kesimli, iki toplumlu ve siyasal eşitliğe dayalı federal yapıya işaret eden Akıncı, “Kıbrıslı Türk’ün hiçbir zaman bu yapının başına geçemeyeceğini söylüyorsak, orada siyasi eşitlik yok demektir. Bu konuda ısrarlıyız. Bu konu gündemdedir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya gelecek
 Tarih: 18.09.2015 > 867 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya gelecek. Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak olan görüşme saat 10.00’da başlayacak. Görüşmeye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Ei

> Makalenin devamı

Onlar, şehit aileleri - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.09.2015 > 921 kez okundu.

Türkiye’mizde gencecik fidanlar, pırıl pırıl evlatlar toprağa girerken konuşulan her konu sakil kalıyor. İnsan utanıyor dert ettiği şeylerden, insan utanıyor parti içi çekişmeyi haber diye koymaktan, insan utanıyor insanlığından, insan utanıyor bir şey yapamamaktan.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Anastasiadis, Dini liderlerle bir araya geldi
 Tarih: 12.09.2015 > 923 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün, İsveç Büyükelçiliği himayelerindeki, Kıbrıs Barış sürecindeki dini liderler diyaloğunun girişimiyle ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de Kıbrıs’taki 5 dini liderle bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Şehit Aileleri’nden tepki
 Tarih: 12.09.2015 > 886 kez okundu.

BKP ile AKEL heyetlerinin birlikte dün Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitlikleri’ne gerçekleştirdikleri ziyarete bölgedeki şehit aileleri büyük tepki gösterdi ve olayı şiddetle kınadı. Atlılar Şehitliği’ne konulan karanfiller aileler tarafından toplanarak heyetlerin üzerine fırlatıldı.

> Makalenin devamı

“Rauf Denktaş Müzesi kuruluyor” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.09.2015 > 966 kez okundu.

Denktaş Vakfı yöneticileri anıt mezar konusunda sona gelindiğini, Ekim’de ihaleye çıkılacağını kaydetti ve ekledi Denktaş Vakfı, 16 Mayıs 2013 yılından bu yana faaliyet göstermesine karşın, isimlerinin değil, çalışmalarının ortaya konması fikriyle hareket ediyor. Türk Halkının ölümsüz lideri ve KKTC’nin kurucusu Rauf Raif Denktaş’ın fikirlerini

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Milli Muhafız Ordusu, Türk Askeri adada oldukça vatandaşın güvenliğini korumakla yükümlü”
 Tarih: 12.09.2015 > 905 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türk askeri adada kaldıkça, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) birincil görevinin, vatandaşın güvenliğini ve barışı güvence altına almak olacağını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir"
 Tarih: 12.09.2015 > 896 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıslı Türkler referandumda 'hayır diyecek' yaklaşımı son derece spekülatif bir yaklaşım, bu gibi konuların meraklıları var, uyduruk haberler yayınlarlar, bunlara kulak asmayalım, biz işimize görevimize bakalım. Hazırlık yapılınca halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu KKTC'ye geldi
 Tarih: 07.09.2015 > 930 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Hadi Sinirlioğlu, ilk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştiriyor. Sinirlioğlu, bu amaçla dün kalabalık bir heyetle KKTC'ye geldi. KKTC'ye özel uçakla saat 19.00'da gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu'nu Ercan Havalimanı'nda Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Dışişleri Bakanı Emine Çolak ve diğer üst

> Makalenin devamı

UBP’yi rahat bırakın - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.09.2015 > 908 kez okundu.

Birileri, milli davanın savunucusu, sağın en büyük partisi Ulusal Birlik Partisi’ne (UBP) en kritik dönemde ikinci bir kurultay vakası yaşatmak üzere kolları sıvamış durumda. 26 milletvekiliyle tek başına iktidara gelen, sonrasında transferlerle 29 milletvekiline ulaşan ancak başkanlık kavgasıyla ikiye bölünen parti, en gerekli olduğu şu anda yine

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı’dan AB’ye çağrı: “Yardımcı ol”
 Tarih: 07.09.2015 > 930 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, pek çok insanın hayatını kaybettiği bölgede yaşanan mülteci krizi hakkında Avrupa Birliği’ne “yardımcı ol” çağrısında bulundu. Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, pek çok basın organında yer alan çocuk bir mültecinin cansız bedeninin sahile vurduğunu gösteren fotoğrafın herkesin “yüreğini dağladığını” söyledi.

> Makalenin devamı

“Neden diyeti halk ödesin” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 07.09.2015 > 910 kez okundu.

Vaiz, mülkiyette kişisel tazminatlar üzerinden gitmenin kaos yaratacağını söyledi ** “Kıbrıs Türk Toplumunun ne savaş, ne de göçte hiç bir iradesi olmadı” ** “55 yıl sonra, yerlerinden, köylerinden göç edenler, ettirilenler ve daha sonra 1974'de kuzeye gelmek zorunda kalanlar veya kuzeye gelmeye zorlananları kim tazmin edecek”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Kıbrıs olmadan Avrupa ve Türkiye’ye doğal gaz aktarılamaz”
 Tarih: 07.09.2015 > 941 kez okundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Mısır’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde”, Rum MEB’indeki parsellerle komşu olan bir parselde büyük bir doğal gaz yatağı tespit edilmesiyle ortaya çıkan gelişmelerin, Rum Yönetimi’nin jeostratejik ve jeopolitik rolünü yükseltmekte olduğunu söyledi ve “Kıbrıs olmadan, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye doğal gaz ak

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kategorilerde hemen hemen bir mutabakat vardır, ancak kriterlerin müzakeresine geçilmedi”
 Tarih: 07.09.2015 > 897 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Etkilenmiş olan mülkler konusundaki kategorilerde hemen hemen mutabakat vardır. Ama kriterler, yani kurulacak eşit sayıda Kıbrıslı Rum ve Türk’ten oluşacak olan mülkiyet komitesi hangi kriterlere bakarak çalışacaktır konusunda, henüz ne kriterler taraflar arasında teati edilmiştir, ne de o kriterlerin müzakeresine geç

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler görüşüyor
 Tarih: 07.09.2015 > 890 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakereler kapsamında bugün görüşüyor Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek. Akıncı-Eide görüşmesi Cumhurbaşkanlığı’nda saat 16: 00’da

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Hayırcılar bir zamanlar mahvetmek istedikleri aynı devleti tekrar istiyorlar”
 Tarih: 01.09.2015 > 948 kez okundu.

Loucas Charalambus, “Hayırcılar, bir zamanlar mahvetmek istedikleri aynı devleti tekrar istiyorlar” başlığı ile Sunday Mail gazetesinde ele aldığı makalesinde, federasyona karşı çıkan ve 1960’da sona erdirilen devlete dönmeyi talep eden Rum siyasileri eleştirdi. Makalesinin giriş kısmında Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in söz konusu

> Makalenin devamı

Barış Burcu’ya yanıt - Yurdagül ATUN
 Tarih: 01.09.2015 > 942 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta “Taşkentliler devlete kırgın haber-röportaj”ı Cumhurbaşkanlığını rahatsız etmiş. Hani şu Taşkent şehitlerini anma etkinliğine devlet yetkililerinin gelmemesine şehit eşi Zerrin Yıldırımer tarafından tepki gösterilmesi haberi…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler yarın bir araya geliyor
 Tarih: 01.09.2015 > 936 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın ara bölgede yeniden bir araya gelecek. BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, BM kontrolündeki ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada saat 09.30’da başlayacak görüşmede, Pazartesi günü Ada’ya gelecek olan BM Genel Sekreteri’nin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bilişim alanında işbirliği
 Tarih: 01.09.2015 > 893 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, “Dışişleri Bakanlığı’nın bilişim altyapısının güçlendirilmesi”, “güvenli ve süratli iletişim sağlanması”, “bakanlık arşivinin dijital ortama aktarılması” gibi hedefler içeren proje için ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti (TC) Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve heyetini kabul etti.

> Makalenin devamı

Taşkentliler devlete kırgın - Yurdagül ATUN
 Tarih: 01.09.2015 > 923 kez okundu.

84 şehit veren Taşkentliler, bundan böyle devletin zirvesinin anma törenlerinde yer almama kararına tepki göstererek, “bizim şehitlerimiz sayesinde o koltuklarda oturuyorsunuz, ayıp!” dediler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakan Çolak, Ankara’ya resmi ziyarette bulunuyor
 Tarih: 25.08.2015 > 941 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, bugün Ankara’ya resmi ziyarette bulunuyor. Ankara ziyareti kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Bakan Çolak, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile de bir araya ge

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çolak: “ Umut verici bir dönem içerisindeyiz”
 Tarih: 25.08.2015 > 927 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs sorununda umut verici bir dönem içerisinde bulunulduğunu ve adadaki tüm vatandaşların, bunu muhafaza etmesi gerektiğini söyledi. Haftalık Rum Kathimerini gazetesine röportaj veren Çolak, her iki tarafın da maksimalist taleplerden uzaklaşması gerektiğini vurgularken, Rumların, bazı taleplerini yeniden gözden geç

> Makalenin devamı

İslamofobi mi, o da ne! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 25.08.2015 > 944 kez okundu.

İslamofobi uzun zamandır medya dilinden kalkmıştı. Mücrim batı medyası bunun yerine daha uygun bir kelime koymuştu çünkü: Terörist! Her Müslümanı külliyen terörist ilan eden AB, Türkiye’nin AB sürecinde “sen Müslümansın, yırtınsan da senin burada, bizim aramızda olman mümkün değil” demedi nezaketinden! Onun yerine bin dereden sular getirdi, iplere

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sennaroğlu, Eroğlu ile Ankara’da bir araya geldi
 Tarih: 21.08.2015 > 931 kez okundu.

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu, Ankara ziyareti kapsamında Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, KKTC’de ciddi su sıkıntısı yaşandığını söyleyen Sennaroğlu, yıllarca Türkiye’den KKTC’ye nasıl su getirilebileceğinin tartışıldığını, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geniş vizyonu sayesinde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Bakanlar Kurulu dövizdeki artışa karşı yapılabilecekleri görüştü
 Tarih: 21.08.2015 > 977 kez okundu.

Bakanlar Kurulu dün Başbakan Ömer Kalyoncu başkanlığında toplandı. Başbakan Kalyoncu toplantı öncesinde basına, yeni asgari ücret, döviz ve üçlü kararname konularıyla ilgili açıklama yaptı. Ömer Kalyoncu, dövizdeki artışa karşı ellerinde çok fazla bir şey olmasa da, yapılabileceklerin görüşüleceğini söyledi.

> Makalenin devamı
Aktif Ziyaretçi 25
Dün Tekil 971
Bugün Tekil 905
Toplam Tekil 1769497
IP 107.22.15.235


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

3 Şaban 1438
Nisan 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Bir Kere Yükselen Bayrak Bir Daha İnmez!
(Mehmet Emin RESULZADE)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu