TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Biz her zaman olduğu gibi yapıcı olacağız; ancak haklarımızı sonuna kadar korumanın da bilincinde hareket edeceğiz”
 Tarih: 16.11.2018 > 6 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda her zaman olduğu gibi yapıcı olacaklarını, ancak Kıbrıs Türk halkının haklarını sonuna kadar korumanın da bilincinde hareket edeceklerini vurguladı.

> Makalenin devamı

Cumhuriyetimizi Ana Vatana borçluyuz - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 16.11.2018 > 6 kez okundu.

Bugün 35. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti kolay kurulmadı. Soykırıma uğrayan Kıbrıs Türkleri, gözyaşı, göçler, geleceği kaybetmek, ata topraklarını terk etmek, her tür saldırıya direnmek ve şehitler vermek pahasına cumhuriyetine kavuştu.

> Makalenin devamı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: KKTC’nin hiçbir hakkına halel getirtmeyeceğiz
 Tarih: 15.11.2018 > 12 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Çözüm konusunda Rum tarafı makul seviyeye gelirse ne ala ama gelmeyecek olursa KKTC’nin hiçbir hakkına halel getirtmeyeceğimizi ifade etmek isterim." dedi.

> Makalenin devamı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Sonuç odaklı olmayan müzakereler artık geride kaldı
 Tarih: 15.11.2018 > 11 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Ucu açık, sonuç odaklı olmayan müzakere süreçleri artık geride kaldı. Bu hususun Birleşmiş Milletler raporlarında da yer almaya başlamış olması memnuniyet vericidir." dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Oramiral Özbal’ı kabul etti
 Tarih: 14.11.2018 > 12 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) temsilen katılmak üzere ülkeye gelen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ı kabul etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs konusunda gelinen aşamayı değerlendirdi
 Tarih: 13.11.2018 > 13 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, düzenlediği basın konferansıyla Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Basın Konferansının esas amacının Rum lider Nikos Anastasiadis’e yanıt vermek olmadığını ancak bazı konulara da açıklık getirmek istediğini söyleyerek konuşmasına başlayan Akıncı, Kıbrıs’ta çözüme çok yaklaşılan noktaya gelinmesine rağme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Derinya ve Aplıç kapıları bugün geçişlere açılıyor
 Tarih: 12.11.2018 > 13 kez okundu.

Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet göstergesi olarak ilki 23 Nisan 2003'te açılan sınır kapılarına, bugün iki yeni kapı daha ekleniyor. Halen 7 olan sınır kapısı sayısı, bugün geçişlere açılacak Gazimağusa bölgesindeki Derinya ve Lefke bölgesindeki Aplıç kapılarıyla 9'a yükselecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı’nın pazartesi düzenleyeceği basın toplantısının saati belli oldu
 Tarih: 10.11.2018 > 11 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs sorunundaki son duruma ilişkin Pazartesi düzenleyeceği açıklanan basın toplantısının saati 19.30 olarak açıklandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Siyasi eşitliği budama girişimi"
 Tarih: 08.11.2018 > 13 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in ademi-i merkeziyetçilik tartışmalarıyla Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini budamaya çalıştığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Oktay: “Kıbrıs'ı herhangi bir konuda yalnız bırakma gibi ne şansımız ne de lüksümüz var”
 Tarih: 08.11.2018 > 12 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs'ı yakinen takip ettiklerini, etmeme gibi bir şansları olmadığını kaydederek, “Kıbrıs'ı herhangi bir konuda yalnız bırakma gibi ne şansımız ne de lüksümüz var. Kıbrıs'taki sorunlar bizim sorunlarımızdır. Hem koordinasyon hem de ortak çalışma devam edecek” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Alman Büyükelçi Kremp’i kabul etti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Alman Büyükelçi Franz Josef Kremp’i kabul etti.
 Tarih: 08.11.2018 > 11 kez okundu.

Töre, Ecevit’in ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı Başbakanı Bülent Ecevit’in 12. ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Onu minnet ve sevgiyle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Uluçay: ‘Kapıların açılması turizm ve ekonomiye olumlu yansıyacak’
 Tarih: 08.11.2018 > 12 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Derinya ve Aplıç kapılarının açılmasının turizm ve ekonomiye olumlu etki yapacağını söyledi. Uluçay yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere Derinya ve Aplıç kapıları eş zamanlı olarak varılan uzlaşı neticesinde 12 Kasım’da açılıyor. Kapıların açılmasıyla; Aplıç kapısıyla Lefke Bölgesinde, Derinya kapısı il

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Süreç yönteme ilişkin taleplerimizle uyumlu bir şekilde ilerliyor”
 Tarih: 03.11.2018 > 17 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman dün haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında Başbakan Tufan Erhürman basına açıklamada bulundu.

> Makalenin devamı

Yunanistan’ın Ege ve Kıbrıs siyaseti değişiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.11.2018 > 17 kez okundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın. Dışişleri bakanı Kocias’ın istifasından sonra Ege adaları, Balkanlar, Türkiye ve Kıbrıs'a ilişkin konulardan sorunlu tek yetkili haline gelmesi Yunanistan’ın Ege ve Kıbrıs konusunda yeni bir strateji uygulayacağının habercisi gibi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Lute’u kabul etti
 Tarih: 01.11.2018 > 23 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmeye, Cumhurbaşkanlığı yetkilileri de katıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay’dan Endonezya Dışişleri Bakanı’na taziye mesajı
 Tarih: 31.10.2018 > 20 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, uçak kazası nedeniyle Endonezya Dışişleri Bakanı’na taziye mesajı gönderdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bir ortaklık devletinin kurulabilmesinin temeli karşılıklı güvendir”
 Tarih: 30.10.2018 > 18 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir ortaklık devletinin kurulabilmesinin temelinin karşılıklı güven olduğunu ve olası bir ortaklıkta ortaklaşa alınacak kararlara iki tarafın da eşit katılımının esas olduğunu vurgulayarak, Rum tarafının gerçek bir yüzleşmeyi yapması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak gevşek federasyon yapısıyla bir sorun yaşamıyoruz”
 Tarih: 27.10.2018 > 16 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk tarafının “gevşek federasyonla” sorun yaşamadığını, bunun müzakere sürecini uzatacak bir şey olmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile haftalık olağan görüşmesinin tamamlanmasının ardından basına açıklama yapan Erhürman, görüşmenin ana gündem maddesinin Kıbrıs sorunu olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Kıbrıs sorunu çözüm kulvarında - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.10.2018 > 15 kez okundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, 24 Nisan 2004 tarihinde yapılan tarihi Annan Planı Referandumundan evvel DISY Başkanı olarak ortaya attığı ve arkasında durduğu “Zayıf Merkezi hükümet, güçlü kurucu eyaletler (Devletler)” bugünün tanımı ile “Gevşek Federasyon” düşüncesini geçtiğimiz haftalarda tekrar ortaya attı ve ilgili kesimle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Anastasiadis ile bir araya geliyor
 Tarih: 27.10.2018 > 17 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, yarın saat 10.00’da ara bölgede, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın ikametgahında bir araya gelecek. Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, 31 Ekim’de Kıbrıs’a geliyor. Lu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Müzakereleri aynı şekilde devam ettirirsek, kısır döngü devam edecek”
 Tarih: 24.10.2018 > 19 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Müzakereleri aynı şekilde devam ettirirsek, kısır döngü devam edecek gibi bir endişemiz vardır. Bunu her platformda söylüyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Güzelyurt’ta belirsizlik yatırımla ortadan kalkar”
 Tarih: 24.10.2018 > 17 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Güzelyurt’ta belirsizliğin ancak yatırımla ortadan kalkabileceğini, ekonomik ve sosyal kalkınmanın üretime verilecek destekle olacağını belirtti. Halkın Partisi geçtiğimiz ay başlattığı “Sadece Seçimde Değil, Her Zaman Halkın İçinde” sloganıyla köy ve bölge ziyar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis görüşüyor
 Tarih: 19.10.2018 > 30 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis 26 Ekim Cuma sabahı saat 10.00'da ara bölgede buluşuyor. BM Barış Gücü Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmeye BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ev sahipliği yapacak.

> Makalenin devamı

Diplomaside almadan verilmez - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.10.2018 > 21 kez okundu.

Uluslararası politikanın neredeyse binyıllık kuralıdır bu “Al-Ver” uygulaması. Önemli bir konu hakkında uyuşmazlık içinde olan iki devlet söz konusu sorunlu konuyu çözmek için müzakereye başlamışsa, illaki sonuca ulaşmak için karşılıklı “Al-ver” süreci içine girmesi lazımdır. Al-ver olmazsa adilane ve sağlıklı bir sonuç alınamaz. Ki, dünya siyaset

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Doherty’le görüştü
 Tarih: 18.10.2018 > 24 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty’i kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşme dün saat 10.00’da gerçekleşti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 18.10.2018 > 23 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Guterres raporunu değerlendirdi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile yakında gerçekleşmesini umduğumuz görüşmede, yeni görüşleri varsa dinlemekten memnun olacağını ancak çözüm, federal ortaklık devleti olacaksa, ortaklaşa kullanılacak yetkilerde tarafların etkin katılımının kaçınılmaz olacağını belir

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay Ankara ziyareti öncesi Akıncı tarafından kabul edildi
 Tarih: 16.10.2018 > 30 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak 15 – 17 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara’ya gerçekleştireceği çalışma ziyareti öncesinde dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede Kıbrıs konusuyla ilgili olarak son dönemde yaşanan gel

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Israrla ve inatla çalışmaya devam edeceğiz”
 Tarih: 15.10.2018 > 28 kez okundu.

Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları açılış kokteyli Başbakan Tufan Erhürman’ın da katılımıyla geçtiğimiz Cuma günü Acapulco Otel’de yapıldı. Bu yıl 18.’si gerçekleştirilen etkinlik 10-28 Ekim 2018 tarihleri arasında 5 dalda, 19 ülkeden 431 sporcu ve yöneticinin katılımıyla düzenleniyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “15 Ekim sonrası Rum lider Anastasiadis ile bir araya gelmeyi arzu ediyorum”
 Tarih: 11.10.2018 > 31 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs raporunun BM Genel Kuruluna sunulacağı 15 Ekim sonrası Rum Lider Nikos Anastasiades ile görüşmeyi arzu ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümeti oluşturan siyasi partilerin başkanlarını kabul etti. Görüşme sonrası basına açıklama yapan Akıncı, New York temasları ve yaptığı görüşmeler ile ilgil

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün Spehar’ı kabul edecek ve hükümet partilerini bilgilendirecek
 Tarih: 11.10.2018 > 31 kez okundu.

Akıncı bugün saat 11.00’de BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı kabul edecek. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Spehar ile görüşmesinde Derinya ve Aplıç kapılarının açılmasına yönelik son hazırlıkları ele alması bekleniyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Spehar`ı kabul edecek
 Tarih: 08.10.2018 > 28 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı kabul edecek. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Elizabeth Spehar ile görüşmesinde Derinya ve Aplıç kapılarının bir an önce açılabilmesi için son hazırlıkları ele alması bekleniyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Derinya ve Aplıç konusunda siyasi iradeyi 3 yıl önce ortaya koyduk”
 Tarih: 05.10.2018 > 30 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Derinya ve Aplıç kapıları konusunda Kıbrıs Türk tarafının siyasi iradeyi 3 yıl önce ortaya koyduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının bu kapıların açılması için çabalarını sonuna kadar sürdüreceğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Uluslararası Adalet Mahkemesi’nden sürpriz karar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.10.2018 > 33 kez okundu.

ABD, Başkan Obama döneminde, bir türlü diş geçiremediği ve Ortadoğu kara kıtası içinde çıkan petrolü, tümüyle kendi kontrolüne almak çalışmalarında en büyük engel olarak gördüğü İran’a, nükleer çalışmalarını bahane gösterip bilinçli bir şekilde ambargolar ve kısıtlamalar koymuştu.

> Makalenin devamı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs'ta çözüm istiyor
 Tarih: 04.10.2018 > 34 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıs Türk halkı Kıbrıs'ta çözüm istiyor, statükonun devamını istemiyor, olası bir çözümde haklı yerini almak istiyor." dedi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs, yeniden gündemde… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.10.2018 > 37 kez okundu.

Kıbrıs sorunu bir türlü çözülemiyor. Tarafların bazı konulardaki israrının çözümü kilitlediği görülüyor. Ancak, Türk tarafının gösterdiği anlayış, yaklaşım ve iyi niyetin, Rumlar tarafından gösterilmediğinin de altını çizelim. Hiç kuşkusuz Rumlar, AB’nin de desteği ile daha büyük haklar elde etmeyi hedefliyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Guterres, Kıbrıs Türk tarafının tüm süreçlerdeki olumlu katkısının farkında”
 Tarih: 01.10.2018 > 28 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le önceki gün New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde Kıbrıs sorunuyla ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi. İsviçre’nin Crans-Montana kentinde geçen yıl temmuz ayında düzenlenen Kıbrıs Konferansı’nın başarısızlıkla sonuçlanmasıy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Maas ve Blok’la görüştü
 Tarih: 28.09.2018 > 36 kez okundu.

New York’taki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ve Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile ayrı ayrı görüştü. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bugün yapacağı görüşme için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Maas ve Blok ile gerçekleşen görüşmelerinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili Kıb

> Makalenin devamı

Rumların garantörlük aldatmacası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.09.2018 > 30 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in “dünya üzerinde Kıbrıs’tan başka hiçbir yerde bağımsız bir devletin garantörleri yok” ile “21. Yüzyılda artık garantörlük yok” cümlesinin -derinlemesine araştırma yaptıkça- yalan ve Kıbrıslı Türkler ile BM’yi aldatmaya yönelik olduğu bir bir ortaya çıkıyor.

> Makalenin devamı

Rumların garantörlük aldatmacası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.09.2018 > 35 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in “dünya üzerinde Kıbrıs’tan başka hiçbir yerde bağımsız bir devletin garantörleri yok” ile “21. Yüzyılda artık garantörlük yok” cümlesinin -derinlemesine araştırma yaptıkça- yalan ve Kıbrıslı Türkler ile BM’yi aldatmaya yönelik olduğu bir bir ortaya çıkıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı New York’ta Mogheriniyle görüştü
 Tarih: 28.09.2018 > 31 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’taki temasları çerçevesinde Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile görüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusuyla gidiyorum”
 Tarih: 26.09.2018 > 35 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmek üzere bu sabah Amerika’ya hareket eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusuyla gittiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı bugün New York’a gidiyor
 Tarih: 25.09.2018 > 39 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmek üzere bugün New York’a gidiyor. Akıncı-Guterres görüşmesi 29 Eylül Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Guterres ile görüşecek
 Tarih: 24.09.2018 > 30 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmek üzere yarın New York’a gidiyor. Yarım asrı aşan Kıbrıs sorunu, bir kez daha BM’nin merkezine taşınıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Yeni bir hukuksuzluk girişimi”
 Tarih: 21.09.2018 > 33 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum liderliğinin bölgedeki zenginliklerin geleceği konusunda dün itibariyle yapmaya kalkıştığı şeyin “yeni bir hukuksuzluk girişimi olduğunu ve Kıbrıs Türk halkının haklarını gasp etmeye çalışmak anlamını taşıdığını” belirtti.

> Makalenin devamı

Dolara bağımlılıktan kurtulabilir miyiz? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 21.09.2018 > 42 kez okundu.

Bu soruya çok farklı yanıtlar gelecektir ama bana göre, rahatımızdan biraz ödün verirsek kesinlikle dövizdeki artış durdurulabilir ve ekonomimiz canlanabilir. Bunun en basit yöntemi bir hafta boyunca olanaklar elverdiğince özel araç kullanmamak olabilir zira bir haftalık araç kullanmama zincirinin yarattığı etkinin ucu ABD’nin Merkez Bankası olan

> Makalenin devamı

Krize Rum formülü - Dr. Yurdagül ATUN
 Tarih: 20.09.2018 > 45 kez okundu.

Ekonomik kriz, üretime dayalı ekonomisi olmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) Türkiye’den daha fazla etkileyince malum çevrelere gün doğdu. Kimi sosyal medya paylaşımlarında ekonomik krizden kurtulmanın tek çaresi olarak “çözüm ve AB’ye katılım” gösteriliyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Spehar’ı kabul etti
 Tarih: 19.09.2018 > 43 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı kabul etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Sonuç odaklı olmayan dipsiz bir sürece dahil olmayacağız”
 Tarih: 18.09.2018 > 42 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ucu açık sonuç odaklı olmayan dipsiz bir sürece dahil olmayacaklarını buna sadece kendilerinin değil BM Genel Sekreterliği’nin de sıcak bakmadığını ima ettiğini söyledi.

> Makalenin devamı

Hani 21. yüzyılda garantörlük yoktu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.09.2018 > 49 kez okundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis işine gelen konularda bol keseden atmakla kalmayıp, yüzümüze baka baka, gerçekleri bile bile yalan söylüyor. Bu konulardan bir tanesi de 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası EK I’de yer alan Garanti ve İttifak Anlaşması ile ilgili. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına göre Yunanistan ve İngilte

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ataoğlu: “Türkiye’nin turizm tecrübesinden daha fazla yararlanmak istiyoruz”
 Tarih: 13.09.2018 > 38 kez okundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü. Bakanlar ve heyetler arası yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin turizm alanında yaptığı çalışmalardan Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla yararlanması konusu değerlendirilirken, ülkedeki arkeolojik alanların gün yüzüne çıkarılması ile ilgili çalışma

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bir yol tek taraflı yürünmez, Rum liderliği de atılan adımlara karşılık vermelidir”
 Tarih: 10.09.2018 > 89 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bir yol tek taraflı yürünmez. Rum liderliği de atılan adımlara karşılık vermelidir” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, önceki gün katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa değinerek, ay sonu New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşüleceğini anımsattı.

> Makalenin devamı

Oyunlar Kıbrıs üzerine - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.09.2018 > 81 kez okundu.

Latince güzel bir dil. Roma İmparatorluğunun ve tüm Avrupa’nın bir dönem dinsel, devlet, hukuk ve yazım dili olarak Latinceyi kullanmış olması boşuna değil. Neredeyse tüm Batı Avrupa dillerinin atası Latince.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman, Erdoğan tarafından kabul edildi
 Tarih: 06.09.2018 > 105 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da bir araya geldi. Görüşmede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TC Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü de hazır bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Tufan Erhürman Ankara’da
 Tarih: 05.09.2018 > 113 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak dün akşam Ankara’ya gitti. Başbakan Erhürman bugün öğleden sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Başbakan Erhürman’a ziyareti sırasında Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Dengeler değişiyor, değişen stratejik konumlanmada yerimizi alacağız”
 Tarih: 04.09.2018 > 100 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Dengeler değişiyor, değişen stratejik konumlanmada yerimizi alacağız” dedi. Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya hareketinden önce BRT’de Ankara temasları ve Kıbrıs konusuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay, Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak bugün Ankara’ya gidiyor
 Tarih: 03.09.2018 > 95 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak bugün Ankara’ya gidiyor. Özersay ile Çavuşoğlu arasında yapılacak görüşmelerde, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesi, bölgedeki hareketlilik, enerji konusunda iki ülkenin işbirliği içerisinde a

> Makalenin devamı

KKTC-TC Savunma İşbirliği Anlaşması - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 31.08.2018 > 72 kez okundu.

ABD, İsrail Devletinin bağımsızlığını ilan ettiği 1948 yılından beridir fiilen İsrail’e kapağı atmakla kalmadı, ekonomik ve askeri olarak hep yanında yer aldı. Özellikle 6 Ekim 1973'te başlayan Yum Kippur savaşının ilk dört gününde Mısır ve Suriye ordularının kuzeyden ve güneyden eşzamanlı saldırıları karşısında büyük bir yenilgiye uğrayan İsrail,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Rum Yönetimi’nin üniversitelerimize yönelik saldırıları artıyor”
 Tarih: 28.08.2018 > 85 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığının KKTC’de bulunan üniversiteleri ve KKTC limanlarını kullanan gemi şirketlerini giderek artan bir biçimde hedef aldığını ve son dönemde yaptığı girişimlerle Kıbrıs Türk tarafını ekonomik olarak bir kıskaca almaya çalıştığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sucuoğlu: “Rum tarafı uzlaşma yerine düşmanlığı tercih ediyor”
 Tarih: 27.08.2018 > 95 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi ve Rum tarafını eleştirdi.

> Makalenin devamı

Güney Kıbrıs’ın çarpık ilişkileri - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.08.2018 > 82 kez okundu.

Türkiye’de gerçekleşen anayasal değişiklikten sonra Türkiye’ye yapılan ABD kökenli silahsız saldırıları anlamak için birkaç adım geriye çekilip o noktadan gelişmeleri izlemek ve neler döndüğünü anlamak gerekiyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Taraflar Eylül ayında New York’ta bir araya gelecek”
 Tarih: 17.08.2018 > 106 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tarafların Eylül ayında Kıbrıs sorunu gündemiyle New York’ta bir araya geleceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, hem hükümet ortaklarıyla yaptığı toplantı hem de Kıbrıs konusunda yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

> Makalenin devamı

ABD ve İncirlik Üssü - Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN; Akademisyen; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 17.08.2018 > 110 kez okundu.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin içinde Türkiye’nin elindeki en büyük kozlardan bir tanesi ABD’nin Adana’daki İncirlik üssü. Her ne kadar Türkiye’de 40 tane daha ABD üssü bulunmaktaysa da, bunların içinde en önemlileri İncirlik ve beş tane olan Nükleer bomba depoları. İncirlik baş sırada.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hem ekonomik akla, hem de ortak akla her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç var”
 Tarih: 17.08.2018 > 98 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’de de, KKTC’de de hem ekonomik akla, hem de ortak akla her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 14.08.2018 > 90 kez okundu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı heyeti, Ankara’da temaslarda bulundu Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı heyeti, Ankara’da temaslarda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ercan Sınay, Bakanlık Müdürü Mehmet Biray, Su İşleri Dairesi Müdürü Nazife Yılmaz, Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, O

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 14.08.2018 > 52 kez okundu.

KKTC ASAM, Macaristan’da Türk Hun Kurultayı’na katıldı KKTC Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KKTC ASAM), her iki yılda bir Macaristan’da düzenlenen Türk Hun Kurultayı’na KKTC’yi temsilen katıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 13.08.2018 > 98 kez okundu.

KKTC ASAM, Macaristan’da Türk Hun Kurultayı’na katıldı KKTC Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KKTC ASAM), her iki yılda bir Macaristan’da düzenlenen Türk Hun Kurultayı’na KKTC’yi temsilen katıldı.

> Makalenin devamı

Aramızdaki omurgasızlar - Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN; Akademisyen; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 10.08.2018 > 90 kez okundu.

Aramızda çok sayıda Grekofiller (Rum hayranları), AB’nin para ile tutulmuş destekçileri ile ABD’nin, profesyonelce yetiştirilmiş ve aramıza serpiştirilmiş provokatörleri bulunmakta. Bu üç grup, üç koldan Türkiye düşmanlığının yaratılması, KKTC’nin lağvedilmesi, Türkiye’nin garantörlüğünün iptal edilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin adadan gitmesi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 09.08.2018 > 79 kez okundu.

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler anıldı Şanlı Erenköy Direnişi’nin 54’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı. Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi BaşkanıTeberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erenköy direnişi ve şehitleri bugün düzenlenecek törenle anılacak
 Tarih: 08.08.2018 > 87 kez okundu.

Kıbrıslı Türklerin Rumlara karşı verdiği varoluş mücadelesin çok önemli bir yere sahip olan Erenköy direnişi ve direniş sırasında şehit düşenler, bugün düzenlenecek törenle anılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Uluslararası toplumun bir parçası olmak, hakkımızdır”
 Tarih: 07.08.2018 > 101 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, diplomatik alanda, uluslararası hukuk içinde ve sporda, uluslararası toplumun bir parçası olmak bizim hakkımızdır” diyerek Kıbrıslı Türklerin bu hakkının 1963 yılından beridir gasp edildiğini belirtti. Kıbrıslı Türklerin gasp edilen haklarını sonuna kadar savunup, mücadele e

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Farklı bir süreç için çalışılacak”
 Tarih: 06.08.2018 > 95 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin dış politikadaki ilk 100 günlük hedefini kapsayan eylem planını kamuoyuyla paylaştı. Erdoğan'ın, "Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı" toplantısında açıkladığı ilk 100 günlük hedefte, dış politikayı ilgilendiren 22 madde yer aldı.

> Makalenin devamı

Son fırsat masalı - Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN; Akademisyen; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 03.08.2018 > 122 kez okundu.

Birkaç gündür basında UNFICYP raporu BM Güvenlik Konseyinde görüşülürken, özellikle kulislerde yaşanan tartışmalarda, Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında sık sık ‘son fırsat’ ifadesinin yer aldığı ve Kıbrıs sorununun ‘yeni müdahalenin bitişinin ardından öyle ya da böyle sona ereceği’ söylemlerinin dile getirildiği görülüyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 1 Ağustos “Toplumsal Direniş Bayramı” kutlandı
 Tarih: 02.08.2018 > 105 kez okundu.

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı çerçevesinde, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 42’nci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 60’ıncı kuruluş yıldönümleri ile Kıbrıs’ın fethinin 447’nci yıl dönümü dün tüm yurtta törenlerle kutlandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Müzakereler aynen devam edemez”
 Tarih: 31.07.2018 > 115 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BRT'de katıldığı programda Kıbrıs konusuna değindi. Müzakerelerin aynen geçmişte olduğu gibi devam edemeyeceğini vurgulayan Özersay, hükümetin yanı sıra Cumhurbaşkanı'nın da bu görüşte olduğunu, bunun bir devlet politikası olarak benimsendiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı olarak, Kıbrıslı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlıği, BM Güvenlik Konseyi’nin Ada’daki BMBG’nin görev süresini uzatan kararını reddettiğini açıkladı
 Tarih: 30.07.2018 > 113 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Ada’daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) görev süresini uzatan kararını reddettiğini açıkladı.

> Makalenin devamı

Prof. Dr. Ata ATUN - Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN; Akademisyen; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 27.07.2018 > 119 kez okundu.

Kıbrıs’ı silah atmadan ele geçirmek 1974 Mutlu barış Harekatından sonra Türkiye’ye konan ambargolar, Birlemiş Milletlerin Rum yanlısı “hayali” kararları, AB’nin adanın Rumlara teslim edilmesi yönündeki baskıları, girişimleri, tehditleri ve şantajları para etmeyince, Hıristiyan kökenli üst akıl(lar) sonucu hemen değil ama uzun vadede alınacak bi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Londra-Ercan uçuşlarında İstanbul’da uçaktan inilmeyecek
 Tarih: 26.07.2018 > 125 kez okundu.

Pegasus yolcuları artık, Londra’dan Ercan’a olan uçuşlarda İstanbul’da uçaktan inerek, güvenlik kontrolünden geçmek zorunda kalmayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Lute’un gelişi ‘müzakereler yeniden başlıyor’ şeklinde yorumlanmamalı”
 Tarih: 25.07.2018 > 109 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antoni Guterres’in geçici misyonlar görevlendirdiği Jane Holl Lute’un adaya yaptığı ziyaretin, “müzakereler yeniden başlıyor” şeklinde yorumlanmaması gerektiğini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Lute ile bir araya geldi
 Tarih: 24.07.2018 > 104 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışman Jane Holl Lute’u kabul etti. Görüşmede, Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin de hazır bulundu.

> Makalenin devamı

RUM BASIN BÜLTENİ (TAK) 21 TEMMUZ 2018 AKEL OKTAY’IN KKTC’YE GELİŞİNİ KINADI
 Tarih: 23.07.2018 > 110 kez okundu.

Lefkoşa, 21 Temmuz 18 (T.A.K): AKEL, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 20 Temmuz dolayısıyla KKTC’ye yaptığı ziyareti ve açıklamaları kınadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Çözüm hedefine varılamamışsa sorumlusu biz değiliz”
 Tarih: 23.07.2018 > 108 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm iradesini defalarca kanıtlayan, dostane ilişkilerin savunucusu olan Kıbrıslı Türklerin nabzının her zaman barıştan, çözümden, işbirliğinden yana attığını kaydederek, “Çözüm hedefine varılamamışsa sorumlusu biz değiliz” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle Lefkoşa Dr. Fazıl Kü

> Makalenin devamı

Yasal müdahale ve bizleri kurtarmak, işgal mi? - Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN Akademisyen; KKTC ııı. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 20.07.2018 > 124 kez okundu.

1796 yılında Ferros Rigas’ın koşullarını belirlediği ve Bizans İmparatorluğunun devamı olarak öngördüğü “Büyük Yunanistan İmparatorluğu”nun kurulmasını amaçlayan “Megali İdea” (Büyük Ülkü) doğrultusunda, Yunanistan’da görev başında olan Albaylar Cuntası, Kıbrıs adasının Yunanistan’a ilhak edilmesi (Enosis) hedefi ile 15 Temmuz 1974 tarihinde Yunani

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BMGK: "Çözüm için gerçek siyasi irade ve sorumluluk ortaya koyun"
 Tarih: 19.07.2018 > 112 kez okundu.

BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta taraflara, “Kıbrıslılar ve bölge için, gerçek siyasi irade ve sorumluluk” ortaya koyup, çözüm için gereken uzlaşıları sağlama çağrısında bulundu. Konsey ayrıca, tarafların, Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde ve BM'nin danışmanlığıyla anlamlı istişarelere başlama ve iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm yolunda

> Makalenin devamı

Hıyanet sözcüleri ABD’den bildiriyor! - Dr. Yurdagül ATUN
 Tarih: 19.07.2018 > 126 kez okundu.

İnternette bir yazı gözüme çarptı. Uzaktan gazel okumuş Michael Rubin diye biri. Milliyetçiliğin en berbat, en insafsız, en pervasız formunu sergileyen ülkenin yazarı tüylerimizi diken diken edecek kehanetlerde bulunmuş oturduğu yerden. Hem de daha dün kıyılarımıza kendi lanetleri, insan bedeni formunda vurmuşken…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Lute ile görüşecek
 Tarih: 18.07.2018 > 112 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile pazartesi günü görüşecek. Cumhurbaşkanlığı’ndan elde edilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, Lute’u saat 15.30’da kabul edecek. Lute, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile de aynı gün görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Lillie’yi ve ABD Büyükelçisi Doherty'yi kabul etti
 Tarih: 18.07.2018 > 118 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün ayrı ayrı, İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie’yi ve ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty'yi kabul etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Değişen şartlarda barış gücü işlevini önemli ölçüde yitirdi"
 Tarih: 16.07.2018 > 113 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BM Barış Gücü'nün 1964 yılından bu yana değişen şartlarda işlevini önemli ölçüde yitirdiğini ve Kıbrıs’taki statükoyu temsil eder konuma geldiğini söyledi.

> Makalenin devamı

Rumların UNFICYP Korkusu - Prof. Dr. (İnş. Müh.), Dr. (Ulus. İliş.) Ata ATUN; Akademisyen; KKTC ııı. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 13.07.2018 > 73 kez okundu.

ABD Başkanı Trump’ın, batık ABD hazinesini kurtarmak ve borçlarını azaltmak için aldığı tedbirlerin arasında bazı ithal mallarına gümrük uygulamak, yerel istihdamın çoğaltılarak yerel üretimin arttırılması girişimleri içinde BM’ye yapılan yardımların ve verilen katkıların azaltılması da var. Trump yönetimi, Birleşmiş Milletler ve diğer küresel orga

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı: “Rapor, hem içerik hem de teknik açıdan kaygı verici”
 Tarih: 13.07.2018 > 84 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) dönemsel raporunu hem içerik hem de teknik açıdan kaygı verici bulduğunu duyurarak, “BM adadaki durumun devamına yönelik tavır aldığını BM Güvenlik Konseyi’ne yazılı olarak sundu” açıklamasında bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Doğal kaynakları barışçı iş birliği modelleri ile değerlendirmek, yapılacak en doğru iştir”
 Tarih: 11.07.2018 > 76 kez okundu.

Dün akşam KKTC’ye günübirlik ziyaret için gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile baş başa ve heyetler arası görüşme geçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’ndaki heyetler arası görüşmenin tamamlanmasının ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Lute’un gelişi, sonu gelmez yeni bir müzakere sürecinin başlangıcı olarak nitelendirilmemeli”
 Tarih: 11.07.2018 > 70 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Lute’un gelişi, sonu gelmez yeni bir müzakere sürecinin başı olarak görülmemeli” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücünden Sorumlu Elizabeth Spehar ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

Rum tarafında mali kriz kapıda - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 07.07.2018 > 154 kez okundu.

Kıbrıs Rum kesiminde 2010 yılında kendini gösteren ve 2013 yılının Mart ayında büyük bir gürültü ile patlak veren “Mali Kriz” bugünlerde yine hissedilmeye başlandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Maronit açılımının somut biçimde hayata geçebilmesi için tapu, altyapı ve benzeri konularla ilgili yapılması gerekenler var”
 Tarih: 07.07.2018 > 150 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maronit açılımının somut biçimde hayata geçebilmesi için yapılması gerekenler olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan salı günü KKTC’ye resmi ziyarette bulunacak
 Tarih: 05.07.2018 > 102 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Temmuz Salı günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne resmi ziyarette bulunacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Kıbrıs’taki müdahale uluslararası bir anlaşmaya dayanıyor”
 Tarih: 05.07.2018 > 106 kez okundu.

Özersay, Azerbaycan’daki işgal sorunuyla KKTC’deki durumu benzeştirip “bahane yaratanlar” olduğunu fakat Kıbrıs’taki müdahalenin uluslararası bir anlaşmaya dayandığını ve hiçbir şekilde iki konunun mukayese kaldırmadığını, arada dağlar kadar fark olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine Güneş Onar getirildi
 Tarih: 05.07.2018 > 101 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine Güneş Onar getirildi. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Onar, uzun yıllar Dışişleri Bakanlığında diplomat olarak çalıştı; KKTC Washington Temsilciliğinde diplomat olarak dışı görev yaptı; Annan Planı döneminde müzakerelerde görev yapt

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye eleştiri
 Tarih: 05.07.2018 > 103 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin bilindik taraflı pozisyonunun Genel İşler Konseyi Sonuç Bildirgesi’nde bir kez daha tekrarlandığını belirterek, kabul edilemez olduğunu açıkladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Derinya ve Aplıç Kapıları konusunda kararlıyız”
 Tarih: 30.06.2018 > 129 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman, dünkü haftalık rutin görüşmelerinde, ağırlıklı olarak Derinya ve Aplıç Kapıları ile KKTC’deki Maronitler konusunu ele aldı.

> Makalenin devamı

Rumların Kıbrıs hayalleri - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 30.06.2018 > 125 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis pembe hayaller kurmakla meşgul her zamanki gibi. Herhalde -çok nadir olarak- ayık gezdiği zamanlarda doğruları görebiliyor ve ağzını açmıyor. Dalgada olduğu zamanlar da bol bol hayallerinden bahsediyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Erhürman, Türkiye Başbakanı Yıldırım’ı kutladı
 Tarih: 30.06.2018 > 110 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman, Başbakan Binali Yıldırım'ı seçim zaferi dolayısıyla tebrik etti. Erhürman, Yıldırım'ı 24 Haziran seçim sonuçlarından dolayı kutladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Skoda ile görüştü
 Tarih: 27.06.2018 > 156 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün sabah Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Jan Skoda’yla görüştü. Görüşme sonrasında basına herhangi bir açıklama yapılmadı. Lakadamyalı 1 Temmuz’da yeni görevine başlıyor

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTEN Yurt dışındaki KKTC Yurttaşlarının E-Kimlik alabilmeleri için başlatılan çalışmalar Bakü'de de sonuçlandı
 Tarih: 27.06.2018 > 156 kez okundu.

Yurt dışında yaşayan KKTC yurttaşlarının e-kimlik alabilmeleri için başlatılan çalışmalar Bakü'de de sonuçlandı. KKTC Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Londra Temsilciliği, Mersin ve İzmir Başkonsolosluklarından sonra Bakü Temsilciliği de e-kimlik kartı hizmet ağına eklendi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı ile Başbakan Erhürman bir araya geldi
 Tarih: 22.06.2018 > 131 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman haftalık olağan görüşme için dün bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığında yer alan görüşme yarım saat sürdü. Görüşme sonrasında açıklama yapılmadı. Burcu: “Büyük haksızlık"

> Makalenin devamı

ABD’nin yeni Türkiye planları yolda - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 22.06.2018 > 148 kez okundu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Mississipi Senatörü Roger Wicker’in, ABD Kongresi'ne Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı yaptırımlar uygulanmasını talep ettiği Ulusal Yetkilendirme Yasası (NDAA) tasarısı çok masum değil. Tasarıya Cumhuriyetçi Parti Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis’i

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yüksek Seçim Kurulu: “Seçmenler, kimlik kartı, polis kimlik kartı pasaport ve ehliyet ile oy kullanabilecek”
 Tarih: 20.06.2018 > 191 kez okundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Haziran tarihinde yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimleri’nde sandık seçmen listesinde kayıtlı olan seçmenlerin oy kullanmasına ilişkin duyuru yayımladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Şehit Teğmen Caner Gönyeli - 2018 Arama Kurtarma Tatbikatı başladı
 Tarih: 19.06.2018 > 118 kez okundu.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli - 2018 Arama Kurtarma Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı’nda yer alan sivil ve askerî unsurların katılımıyla 18-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Yurt dışındaki Kıbrıslı Türklere yönelik proje hayata geçiyor”
 Tarih: 19.06.2018 > 134 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, hükümet programının bir parçası olan yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik projenin, bir nüfus projesi değil de, orada yaşayan vatandaşları kendi iradeleriyle kayıt altına alma ve bağlarını güçlendirme; dönmek isteyenlerin de dönüşünü kolaylaştırma projesi olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Loizidou, Tazminat ve İade - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 17.06.2018 > 129 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafı Loizidou konusunda bilinçli girişimler yapıyor, çok akıllıca siyasi oyunlar oynuyor ve uzun vadeli politik tuzaklar kuruyor. Zaten başka bir seçeneği de yok. Hiçbir zaman ve hiçbir koşulda Türklere karşı askeri bir zafer kazanması mümkün değil. Tek çaresi her zaman yaptığı gibi bir Hristiyan kulübü olan Avrupa Birliği’ne sığınmak,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Doğu Akdeniz’deki rezervleri ortak akılla değerlendirmek önemli bir sorumluluk”
 Tarih: 13.06.2018 > 137 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, son yıllarda Doğu Akdeniz’de saptanan önemli doğal kaynak rezervlerinin ortak akılla en başta bölge halklarının ve tüm insanlığın yararına değerlendirilmesinin önemli bir sorumluluk olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye ve Avrupa'nın en büyük enerji projesi olarak nitelenen “Trans Anadolu Doğal Gaz B

> Makalenin devamı

Atalarımızın unuttuğumuz Ramazan Adetleri - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 08.06.2018 > 130 kez okundu.

“On Bir Ayın Sultanı” Rahmet ayı Ramazan’ın ilk günü de yarın. Oruç tutabilenlerin orucunu Allah kabul etsin. Bugün Yatsı namazından sonra mübarek Ramazan ayının ilk teravih namazı kılınacak. İlk sahuru ise bugünü yarına bağlayan gece yapacağız. Atalarımızın tabiri ile sahur vaktinin bittiği an, beyaz ipliğin siyah iplikten ayırt edilebildiği andı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı 18-22 Haziran'da icra edilecek
 Tarih: 07.06.2018 > 139 kez okundu.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli -2018 Arama Kurtarma Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı’nda yer alan sivil ve askerî unsurların katılımıyla, 18-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tatbikatın kara safhası 19 Haziran’da Girne 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde, deniz safhası ise Doğu Akdeniz’de, Gazimağusa açı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 04.06.2018 > 141 kez okundu.

Akar: "Ege, Akdeniz ve Kıbrıs'ta uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerin korunması için gerekli faaliyetler kararlılıkla yürütülmektedir"

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Anastasiadis hala, olması gereken noktada değil”
 Tarih: 01.06.2018 > 151 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman, Rum Lider Anastasiadis’in “Çoğunluk yönetir kavramını ısrarla ortaya koyması ve çoğunluk-azınlık denklemi üzerinden Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin açıklamalar yapmış olması, hala, olması gereken noktada olmadığını gösteriyor” dedi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta kadife ayrılık kapıda - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 01.06.2018 > 145 kez okundu.

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis gerçek bir şovmen. Yalan söylemenin de kitabını yazmış.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Anastasiades’in olumsuz cevabı kaygı verici ama sürpriz değil”
 Tarih: 01.06.2018 > 96 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 30 Nisan’daki çağrısına kesin bir dille olumsuz cevap veren Rum liderin kaygı verici bu tutumunun sürpriz olmadığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Karpaz ’da cesetleri bulunan 9 mülteci, Lefke ’de toprağa verildi
 Tarih: 29.05.2018 > 169 kez okundu.

Karpaz bölgesi kıyılarında 13 ve 14 Mayıs’ta cesetleri bulunan 9 mülteci, Lefke’de toprağa verildi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin morgunda muhafaza edilen ve DNA testlerinin yapıldığı açıklanan 9 mülteci, kılınan cenaze namazının ardından, Lefke Kabristanlığı’na defnedildi.

> Makalenin devamı

Okumanın, öğrenmenin yaşı yok derler - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 26.05.2018 > 140 kez okundu.

Okumanın, öğrenmenin yaşı yok derler, çok doğrudur. 2011 yılında başladığım ikinci anadal eğitimim geçtiğimiz gün itibarıyla doktora payesiyle –şimdilik-tamamlandı. Araştırmacı ve yazar yönümden ötürü birçokları benim anabilim dalımın inşaat mühendisliği olduğunu bilmez, siyaset bilimci sanır. O nedenle de gece gündüz okuyarak/araştırarak edindiğim

> Makalenin devamı

KTHY’yi hayata geçirme zamanı geldi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.05.2018 > 145 kez okundu.

BM Güvenlik Konseyi’nin insanlığın yüz karası 18 Kasım 1983 tarih ve 550 No.lu kararı ile bizlere uygulanan ulaşım ambargosu, zorlaşan ekonomik koşullar, azan enflasyon, fırsatçı hava yollarının bayramlarda, özel günlerde ve üniversitelerin dönem sonlarında aniden fiyat yükseltmeleri nedeni ile Kıbrıs Türk hava Yollarının tekrardan hayata geçirilme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Candan, AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi toplantısında konuşma yaptı
 Tarih: 26.05.2018 > 155 kez okundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Armağan Candan, Atina'da düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi toplantısında Cumhuriyet Meclisi'ni temsil etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay Lillie’yi kabul etti
 Tarih: 24.05.2018 > 140 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, göreve yeni başlayan İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie’yi kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, Bakan Özersay, Yüksek Komiser Lillie’yi atanmasından dolayı kutlayarak görevinde başarı diledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 21.05.2018 > 164 kez okundu.

Akıncı: “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması tarihsel gerçekleri görmezden gelen, sağduyudan uzak ve barış çabalarına büyük bir darbe anlamında”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Özersay İİT Zirvesine katılıyor
 Tarih: 20.05.2018 > 139 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak amacıyla bugün İstanbul’a gidecek. Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın saat 16.15’te KKTC’den ayrılacağı ve öncesinde Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı yapacağı kaydedildi.

> Makalenin devamı

BM ne kadar meşru? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.05.2018 > 144 kez okundu.

Gazze sınırındaki silahsız protestocuların İsrail askerleri tarafından katledilmesi sonrasında dünyanın geleceği için asıl önemli olan BM’de nelerin yaşandığı ve BM’nin artık ne kadar meşru olduğudur.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İİT Olağanüstü Zirvesi’ne katılacak
 Tarih: 20.05.2018 > 151 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak amacıyla yarın İstanbul’a gidecek. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın davetlisi olarak yarın İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılacak olan Akıncı Cumartesi günü KKTC’ye dönecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı İsrail ve ABD’yi kınadı
 Tarih: 20.05.2018 > 145 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de yaşanan olaylardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail’i kınadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eşitlik, özgürlük ve güvenlik aşırı değil, asgari taleplerdir”
 Tarih: 14.05.2018 > 155 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşitliğin, özgürlüğün ve güvenliğin aşırı değil, asgari talep olduğunu vurguladı. Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının ilkelerinin, kendilerini güvende hissedecekleri, kararlara etkin katılımının, dönüşümlü başkanlığın, siyasi eşitliğin yer alacağı ve bir tarafın diğeri üzerinde tahakküm kurmayacağı bir yapıda olduğunu kayde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özyiğit Akdağ tarafından kabul edildi
 Tarih: 11.05.2018 > 156 kez okundu.

Ankara’da bulunan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

> Makalenin devamı

AB’nin Türkiye hayalleri - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 11.05.2018 > 153 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs adasının Kuzey yarısında yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’yi yok sayarak tek taraflı ilan ettikleri egemenlikleriyle, tek başlarına anlaşmalar yapmakta, ittifaklar imzalamakta. Tabi burada önemli olan Rumların ne yaptığı değil, üst akılların bölgedeki girişimleri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay, Avrupa Parlamentosu yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemi değerlendirdi
 Tarih: 09.05.2018 > 162 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Gazimağusa’da dün Avrupa Parlamentosu yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemin olaysız ve sorunsuz bir şekilde tamamlandığını belirterek, “Eylemin olaysız tamamlanması memnuniyet vericidir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Cumhurbaşkanımız, çözümün tüm ilgili tarafların yararına olacağı bilinciyle hareket etti”
 Tarih: 09.05.2018 > 156 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs’ta karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün tüm ilgili tarafların yararına olacağı, Doğu Akdeniz’i gerginlik değil işbirliği alanına dönüştüreceği, Türk-Yunan ve Türkiye-AB ilişkileri açısından da olumlu olacağı bilinciyle hareket ettiğini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Güvenlik düzenlemelerinde Türkiye’nin dışlanacağı bir durum söz konusu değildir”
 Tarih: 07.05.2018 > 149 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Güvenlik düzenlemeleri içerisinde Türkiye’nin dışlanacağı bir durum söz konusu değildir. Böyle bir şey asla gündemde de yoktur. Maalesef son günlerde bu konularda çok çarpıtmalar yapılıyor” dedi. Bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı konuşmada, Rum tarafına eski maksimalist tutumlarında ısrar etmemeleri

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Guterres Çerçevesi” ile ilgili açıklaması
 Tarih: 05.05.2018 > 131 kez okundu.

30 Nisan tarihinde yaptığım çağrı üzerine yoğun bir tartışma yaşanmaktadır. 30 Nisan konuşmamda Rum tarafını Guterres Çerçevesi’ni sulandırmadan ve kendi yorumlarıyla çarpıtmadan olduğu gibi kabul etmeye davet etmiştim. 30 Haziran’da sunulan bu belgeyi dün yaptığım konuşmada da olduğu şekliyle izah etmiştim. Bu çerçeve, 30 Haziran 2017 tarihinde BM

> Makalenin devamı

Kabullenmeden kabul etmiş gibi gözükmek - Prof. Dr. Ata ATUN, KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 04.05.2018 > 165 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in gerçekte oynadığı oyun bu. Bugüne değin yedi Rum lider geldi geçti müzakerelerden. Hepsinin de taktiği aynı oldu. Kıbrıs adasının Rum egemenliği altına girmesinin dışında hiçbir öneriyi kabul etmemek ama kabul etmiş gibi görünüp, dünyayı kandırmak, Türk tarafını da suçlu durumuna sokmak…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum tarafı Guterres çerçevesini sunulduğu şekliyle kabule hazırsa, bunu açıklasın”
 Tarih: 03.05.2018 > 163 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafından “Guterres çerçevesini” sulandırmadan, kendi yorumuyla çarpıtmadan ve sunulduğu şekliyle kabul etmeye hazırsa, bunu bir an önce açıklamasını istedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ataoğlu:"KKTC'de yatırım maliyetleri güneye göre daha uygun"
 Tarih: 03.05.2018 > 156 kez okundu.

KKTC'den 19 firmanın da katıldığı "12.Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi" İstanbul'da yapılıyor. Fuara, bu amaçla önceki akşam İstanbul'a giden Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Uluçay Erdoğan tarafından kabul edildi
 Tarih: 03.05.2018 > 167 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, dün ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleşen ve yaklaşık 40 dakika süren görüşmeye, TBMM Başkanı İsmail Kahraman da katıldı.

> Makalenin devamı

AB’den ne bekleniyordu? - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 03.05.2018 > 188 kez okundu.

AB Komisyonu geçen hafta içinde Türkiye ile ilgili bir rapor yayınladı. AB için yüz karası olacak bu raporun ilginç tarafı, Türkiye-AB müzakereleri ağırlıklı olması gerekirken, daha çok Kıbrıs ile bağlantılı olması. Dengesiz ve taraflı hazırlanan bu raporun maksadı akıllarınca Türkiye’yi kötülemek ve köşeye sıkıştırmak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Nobel ödüllü Prof. Sancar’ı kabul etti
 Tarih: 03.05.2018 > 157 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ı kabul etti. Kabulde Sancar, Cumhurbaşkanı Akıncı'ya çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

> Makalenin devamı

RUM BASIN BÜLTENİ (TAK) ABD’NİN LEFKOŞA BÜYÜEKLÇİSİ DOHERTY HAKKINDA ÇIKAN HABERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
 Tarih: 03.05.2018 > 165 kez okundu.

Lefkoşa, 25 Nisan 18 (T.A.K): ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty, Rum basınında geçtiğimiz Pazar günü çıkan “ABD ve Güney Kıbrıs arasındaki savunma işbirliğine olumsuz yaklaştığı” şeklindeki haberle ilgili açıklama yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Maronit Başrahip Hashem’i kabul etti
 Tarih: 25.04.2018 > 167 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lübnan Maronitlerinin Başrahibi Namatallah Hashem ve beraberindeki heyeti kabul etti. Genelde Maronit açılımı, özelde ise Gürpınar’daki Prophet Elias Manastırı’nın restorasyonu ile ilgili bilgi alışverişinde bulunulan toplantıda, Prophet Elias Manastırı’nın yakın zamanda Kültürel Miras Teknik Komitesi’nde öncelikle r

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman: “Yol ayırımı görmüyorum, ancak yöntem bundan önceki gibi olmayacak”
 Tarih: 21.04.2018 > 175 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman, “şu an itibarıyla ben bundan sonrası için çok büyük bir değişimin olacağı bir zemin görmüyorum; çünkü hukuksal durum uluslararası konjonktür, hepsini bir arada değerlendirdiğinizde çok büyük bir yol ayırımı noktası görmüyorum” dedi.

> Makalenin devamı

Avrupa’nın medeniyeti nereye kadar - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 21.04.2018 > 166 kez okundu.

Mart 2016'da, Ankara ve Brüksel arasında imzalanan ve Ege'deki insan kaçakçılığına son vermek için imzalanan anlaşma, birçok AB üyesi ülkenin kendi paylarına düşen miktarı ödemeyi reddetmesi nedeni ile sıkıntıya girdi. Bu ülkeler Türkiye’ye ödeme sözü veren Avrupa Komisyonu'nun bir sonraki 3 milyar avroluk fonun finansmanını sağlayacağına inandıkla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: ‘İzolasyon sürdükçe Kıbrıslı Rumlar çözüme yaklaşmaz’
 Tarih: 18.04.2018 > 156 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KKTC’nin Kıbrıs Türk Devleti adıyla gözlemci üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın Tacikistan’nın Başkenti Duşanbe’de düzenlenen “23. Bakanlar Konseyi” toplantısına katıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hepimiz bu adada barış istiyoruz, huzur istiyoruz"
 Tarih: 16.04.2018 > 173 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Hepimiz bu adada barış istiyoruz, huzur istiyoruz. Gelecek kuşakların bu adada bizlerin çektiği sıkıntıları yaşamamalarını istiyoruz. Bu adanın hepimize yeterli olduğunu değerlendiriyoruz ve bu nimetlerden adil bir şekilde yararlanabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

ABD’nin karizması çiziliyor - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 13.04.2018 > 168 kez okundu.

Suriye’deki iç savaş, ABD ve AB’nin istediği gibi gitmiyor. Beklentileri ve emelleri hiç gerçekleşmedi. Orta Doğu ile ilgili uzun vadeli planları da suya düştü. Yırtıp attılar. Türkiye-Rusya-İran ittifakı ABD ve AB’nin kısa ve uzun vadeli bütün planlarını fena bozdu. Rusya’nın ABD’ye kıyasla teknolojik üstünlüğü, Türk Ordusunun inanılmaz başar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bağnaz ezberlerin kuşatması yarılmadan yeni bir dönem başlatılamaz”
 Tarih: 13.04.2018 > 172 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bağnaz ezberlerin kuşatması yarılmadan yeni bir dönem başlatılamaz” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul’da katıldığı “Çağımızın İkilemi (Teknoloji versus Politika)” Temalı 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Akdağ’ı kabul etti
 Tarih: 13.04.2018 > 182 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ı kabul etti. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün KKTC’ye gelen Akdağ, dün sabah ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılıyor
 Tarih: 11.04.2018 > 171 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Eşi Meral Akıncı ile birlikte, Marmara Grubu Vakfı’nın davetlisi olarak, 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak amacıyla bugün öğleden sonra İstanbul’a gidecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı: “Bu zihniyet güvensizliği derinleştirir”
 Tarih: 10.04.2018 > 161 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Rumların spor gibi son derece insani ve barışçıl bir aktiviteye karşı göstermiş olduğu tahammülsüzlüğün kaygı verici olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “16 Nisan’da gündem, asıl konuşulması gerekenler olacak”
 Tarih: 09.04.2018 > 188 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 16 Nisan’da Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le bir araya gelecekleri yemekteki gündemin “asıl konuşulması gerekenler” olacağını söyledi. Katıldığı bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ın gelecek kuşaklarının barış ve huzur içinde olmasını tek başına Kıbrıs Türk tarafının istiyor olmasının yetmediğini,

> Makalenin devamı

Kıbrıslı Türkler Rum mu olmuş? - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 08.04.2018 > 169 kez okundu.

2 Nisan Pazartesi günü Türkiye’nin amiral gemisi olarak tanımlanan bir gazetesinde yer alan “Kıbrıs’ta 110 bin Türk Rum vatandaşı oldu” başlıklı haber gerçekten de hem yanıltıcı hem de üzücü. Söz konusu gazeteyi kınıyorum.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcısı Özersay, Meclis Başkanı ve Milletvekillerini kabul etti
 Tarih: 05.04.2018 > 155 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ve Cumhuriyet Meclisi’ni gerek Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nde (AKPA) gerekse Avrupa Parlamentosu’nda (AP) temsilen temaslarda bulunacak olan milletvekilleri heyeti, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı ziyaret ederek Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Zi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çağatay bugün anılıyor
 Tarih: 03.04.2018 > 179 kez okundu.

Merhum Başbakan Mustafa Çağatay, 29’uncu ölüm yıl dönümünde bugün mezarı başında anılıyor. Çağatay için Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ndaki kabrinde tören düzenlenecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis 16 Nisan’da bir araya geliyor
 Tarih: 02.04.2018 > 163 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, uzun bir aranın ardından 16 Nisan’da bir araya geliyor. BM’den yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki konutunda gerçekleşecek "resmi olmayan" toplantı saat 19.00’da başlayacak.

> Makalenin devamı

Afrin’den Mesaj var - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 30.03.2018 > 140 kez okundu.

Türkiye, Afrin kanalı ile AB ve ABD’ye son mesajını verdi. Mesaj çok açık ve Türkçe. “Ben bu bölgede söz sahibiyim ve sınırsız destek verdiğiniz Kürtlerin yönetimi ve denetimi altında hiçbir oluşuma, idareye veya da yapılaşmaya asla izin vermeyeceğim” dedi Türkiye. Tabii anlayana…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Yeni bir müzakere süreci bundan önceki gibi olmaz”
 Tarih: 30.03.2018 > 148 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le çok uzak olmayacak bir tarihte bir şekilde bir buluşmanın olacağını belirterek “Ancak, niyetlerin anlaşılması bakımından bir araya gelinmesi, yeni bir müzakere süreci anlamı taşımaz, yeni bir müzakere süreci de bundan önceki gibi olmaz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Avusturya Büyükelçisi’ni kabul etti
 Tarih: 29.03.2018 > 197 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avusturya’nın yeni atanan Büyükelçisi Eva Maria Zeigler’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşme dün saat 10.00’da yapıldı. Erdoğan, "Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları konusundaki tavrımızdan geri adım atmamız söz konusu değil"

> Makalenin devamı

Bize doğum kontrolü, kendilerine çocuk teşviki! - Dr. Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.03.2018 > 193 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde facebookta bir arkadaş, KKTC nüfusunun artırılmasına yönelik talepleri eleştirmiş, zengin ülkelerde yaşayanların az çocuk yaptığını veya az çocuklu ülkelerin zengin olduğunu yazmış.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “AB, Kıbrıs Türk tarafının menfaatlerini göz ardı eden bir tavra büründü”
 Tarih: 28.03.2018 > 178 kez okundu.

Meclis Genel Kurulu’nda dün konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay AB’nin, Kıbrıs Rum tarafının AB’ye girmesinin ardından, Kıbrıs Türk tarafının menfaatlerini göz ardı eden bir tavra büründüğünü dile getirdi. Özersay, bunun aslında AB’nin itibarını zedeleyen bir süreç olduğunu kaydetti.

> Makalenin devamı

Afrin Harekatı neden gerekliydi?- Dr. Yurdagül ATUN
 Tarih: 26.03.2018 > 209 kez okundu.

Afrin Harekatı, KKTC de dahil, dünyanın birçok yerindeki Türkiye düşmanlarını rahatsız etti. “İşgal” olarak göstermek isteyenler de oldu, sivil halkın katledildiği yönünde algı operasyonu yürütenler de…

> Makalenin devamı

Rum liderin timsah gözyaşları - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 26.03.2018 > 194 kez okundu.

Rum Yönetimi eski başkanlarından Yorgos Vasiliu’nun otobiyografisinin ikinci cildini yayınlaması nedeniyle Politis gazetesinde yayınlanan özel söyleşisi tam bir aldatmaca. Özellikle de Ghali Fikirler dizisinin kabulü ve üzerinde mutabakata varılması konusundaki sözleri tam bir softa yanıltması içeriğinde.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “AB’nin Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesi hem Türkiye, hem AB, hem de Kıbrıs için iyidir”
 Tarih: 26.03.2018 > 149 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, uzun bir aradan sonra bugün, Avrupa Birliği ile Türkiye’nin Varna’da bir araya geleceğine ve bunun Kıbrıs’ı da ilgilendiren önemli bir gün olduğuna işaret ederek, “Biz AB-Türkiye ilişkilerinin iyiye gitmesini istiyoruz. AB’nin Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesi hem Türkiye, hem AB, hem de Kıbrıs için iyidir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum liderle buluşmama, bir araya gelememe gibi bir derdim yok”
 Tarih: 23.03.2018 > 146 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum liderle buluşmama, görüşmeme ve bir araya gelememe gibi bir derdi olmadığına işaret ederek, sosyal içerikli de olsa bir buluşmanın imkân dâhilinde olup olmadığının önümüzdeki günlerde değerlendirileceğini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: "Doğal gaz konusunda kum saati çalışıyor"
 Tarih: 23.03.2018 > 150 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs adası etrafındaki doğal kaynaklara ilişkin olarak; "Kum saati çalışıyor. Kıbrıs Rum tarafı bu konuda bizimle oturup görüşmeye, bir uzlaşmaya, bir ara formülde uzlaşmaya varsa bunu bir an önce yapmasında yarar vardır, eğer bu yönde adım atmazlarsa biz zaten çalışmalarımızı belli bir takv

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Kıbrıs sorununun geleceği, deniz yetki alanları ve doğal gaz konusunda tam bir mutabakat içindeyiz”
 Tarih: 23.03.2018 > 155 kez okundu.

Ankara’da TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye ve KKTC'nin, Kıbrıs sorununun geleceği, deniz yetki alanları ve doğal gaz konusunda tam bir mutabakat içinde olduğunun altını çizdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay, Çavuşoğlu ile bir araya gelecek
 Tarih: 23.03.2018 > 245 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Özersay, ziyaret çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum yönetiminin hayal kırıklığı yaratan olumsuz tutum ve davranışlarından vazgeçmesini istiyoruz”
 Tarih: 19.03.2018 > 180 kez okundu.

18 Mart Şehitleri Anma Günü çerçevesinde Türkiye’yle birlikte KKTC’de de törenler düzenlendi. Lefkoşa’da Tekke Bahçesi Şehitliği, Gazimağusa’da Çanakkale Şehitliği, Girne’de Karaoğlanoğlu Şehitliği, Güzelyurt’ta Atatürk Anıtı, İskele’de Larnaka Şehitleri Anıtı, Lefke’de, Lefke Kemal Özalper Şehitliği olmak üzere ilçelerde anma törenleri düzenlendi

> Makalenin devamı

ABD ile AB’nin ticaret savaşı - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 16.03.2018 > 237 kez okundu.

Birinci ve İkinci Dünya savaşları genelde ticari nedenlerle başlamış, sonra da içerik değiştirmişti. Bugün de dünyada aynı gerekçelerle savaşlar yürütüldüğünü söylemek olası. Açıklayalım;

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, bir İsveç vatandaşının St. Hilarion’daki ölümüyle ilgili gerekli girişimlerin yapıldığını belirtti
 Tarih: 14.03.2018 > 201 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, ülkede turist olarak bulunan İsveç vatandaşının St. Hilarion Kalesi'nde hayatını kaybetmesi üzerine gerekli girişimlerin yapıldığını, önceki akşam İsveç Büyükelçiliği ile temasa geçerek olayla ilgili bilgi verildiğini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mitchell Kıbrıs’a geliyor
 Tarih: 13.03.2018 > 230 kez okundu.

ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı A. Wess Mitchell Cuma günü Kıbrıs’a geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, Mitchell’in, Doğu Akdeniz’deki doğal gazla ilgili gelişmeler de dahil olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel konuları ele almasının beklendiği belirtildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay Reuters’e konuştu: "Ucu açık müzakereye sıcak bakmıyoruz"
 Tarih: 12.03.2018 > 245 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs sorununun geleceği ve doğal gaz konusunda, “Kıbrıs Türk tarafı olarak biz sürekli olarak vurguluyoruz ve bu konuda pozisyonumuz nettir, ortak bir vizyona sahip miyiz değil miyiz, önce bunun netleştirilmesi gerekir. Kısır döngüye dönüşen, ucu açık ve sonuç alınmayacak bir müzakere süreci

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Erhürman: "Ekonomik ve sosyal alanda hızla hedef yükseltiyoruz"
 Tarih: 09.03.2018 > 256 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdikleri ziyaret çerçevesinde KKTC’nin nüfusunun, yüzölçümünün, ekonomik durumunun ölçeğinde ama hızla hedef yükseltmek şeklinde bir hedefleri oluştuğunu söyledi. Başbakan Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdikleri haftalık olağan toplantı sonrasında basına açıkla

> Makalenin devamı

Suudi Arabistan kulvar değişiyor - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 09.03.2018 > 256 kez okundu.

Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman, Türkiye’yi neredeyse bir yüzyıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun çöktüğü zaman ortadan kalkmış olan İslami Hilafet'i geri getirmek için çaba sarf etmekle suçlamaya başladı. Belli ki Türkiye, Suudi Arabistan’ın Arap dünyasındaki liderliğini sallamaya başlamış.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Özersay Ankara’ya gitti
 Tarih: 07.03.2018 > 202 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın resmi davetlisi olarak dün akşam Ankara’ya gitti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk edebiyatı, zorluklarla baş etmesini bilen, kendiyle barışık, üretken ve kültürel derinliğe sahip Kıbrıs Türk toplumunu yansıtan zengin bir kaynak”
 Tarih: 06.03.2018 > 244 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk edebiyatının, zorluklarla baş etmesini bilen, kendiyle barışık, üretken ve kültürel derinliğe sahip Kıbrıs Türk toplumunu yansıtan zengin bir kaynak olduğunu kaydetti. Akıncı, “Her bir destanda, masalda, şiirde, öyküde ve romanda Kıbrıs Türk insanı ve Kıbrıs Türk toplumu vardır” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Lacroix’yi kabul etti
 Tarih: 05.03.2018 > 202 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler’in Barış Gücü Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean- Pierre Lacroix’yi geçtiğimiz Cuma günü kabul etti.

> Makalenin devamı

Doğu Akdeniz’de Doğalgaz krizi yükseliyor - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 02.03.2018 > 234 kez okundu.

Eski adı ile Levant olan Doğu Akdeniz bölgesinde doğalgaz krizi bayağı ciddi boyutlara ulaşmaya başladı. Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen ve Suudi Arabistan’ın hışımından kurtarılan Katar’ın Emiri Hamad Bin Halifa al Thani, 25 Şubat günü Yunanistan’ın başkenti Atina’ya resmi bir ziyaret yaptı. Liar marka kişisel jet uçağı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Tusk’ın tek yanlı açıklaması kabul edilemez”
 Tarih: 02.03.2018 > 235 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Güney Kıbrıs’ın tek yanlı faaliyetlerine destek mahiyetindeki ifadeleri hakkında açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: “Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, 23 Şubat 2018 tarihinde 27 üye ülkenin Devlet veya Hükümet Başkanlarının katılımıyla ger

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Doğalgaz konusu sadece maddi anlam taşımıyor”
 Tarih: 28.02.2018 > 246 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada kendileri için doğalgaz konusunun sadece maddi anlam taşımadığını kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün Spehar ile görüşüyor
 Tarih: 27.02.2018 > 200 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı kabul edecek. Görüşme Spehar’ın talebi üzerine gerçekleşecek. Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, bir süre önce Spehar’ı makamına davet edip, hidrokarbon konusunda yaşanan son gelişmele

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: "KKTC olarak Türkiye’nin yanındayız ve destekçisiyiz"
 Tarih: 26.02.2018 > 237 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, KKTC olarak tam anlamıyla Türkiye'nin yanında ve destekçisi olduklarını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Biz bu sular ısınsın diye değil soğusun diye diplomatik girişim yaptık”
 Tarih: 23.02.2018 > 179 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BRT’de yayınlanan ‘Haber Toplantısı’na’ konuk oldu. Özersay, Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerini ve Türk tarafının girişimlerini değerlendirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı hükümet ortakları ve Meclis’te temsil edilen siyasi parti liderleriyle görüştü
 Tarih: 23.02.2018 > 166 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün hükümet ortaklarıyla ve Meclis’te temsil edilen siyasi parti liderleriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Akıncı, ilk olarak CTP Genel Başkanı, Başbakan Tufan Erhürman’la görüştü. Bu görüşmenin ardından HP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim Kültür Bakanı Ce

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün hükümet ve Meclis'teki siyasi partilerle görüşecek
 Tarih: 23.02.2018 > 187 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün, hükümet ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti yetkilileriyle görüşecek. Akıncı saat 10.00’da Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’la bir araya gelecek. Saat 10.30’da toplantıya koalisyon hükümetinde yer alan siyasi partilerin başkanları HP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Ba

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Kıbrıs Türk halkını muhatap almak zorunda kalacaklar”
 Tarih: 23.02.2018 > 169 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Rum tarafının ve petrol–doğal gaz şirketlerinin bir aşamada Kıbrıs Türk Halkını muhatap almak ve bulunacak kaynakları paylaşmayı konuşmak zorunda kalacaklarını, denizlerdeki kaynakların her iki halka da ait olduğunu açıkça kabul ederlerken Kıbrıs Türk halkını daha fazla göz ardı edemeye

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Türkün aracının Güney Kıbrıs’ta saldırıya uğramasını kınadı
 Tarih: 23.02.2018 > 172 kez okundu.

“Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde, son dönemlerde Kıbrıslı Türkleri hedef alan saldırıların artarak devam devam ettiği ve giderek normalleşmekte olduğu gözlemlenmektedir. Bugüne kadar benzeri olayların birçok kez yaşandığı Güney Kıbrıs’ta, dün öğlen saatlerinde bir Kıbrıslı Türkün aracı saldırıya uğramış ve tahrip edilmiştir. Bu çirkin saldırıyı kını

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Türkün aracının Güney Kıbrıs’ta saldırıya uğramasını kınadı
 Tarih: 19.02.2018 > 174 kez okundu.

“Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde, son dönemlerde Kıbrıslı Türkleri hedef alan saldırıların artarak devam devam ettiği ve giderek normalleşmekte olduğu gözlemlenmektedir. Bugüne kadar benzeri olayların birçok kez yaşandığı Güney Kıbrıs’ta, dün öğlen saatlerinde bir Kıbrıslı Türkün aracı saldırıya uğramış ve tahrip edilmiştir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümet, 27 kabul, 22 ret oyuyla Meclis’ ten güvenoyu aldı
 Tarih: 19.02.2018 > 174 kez okundu.

CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oyçokluğuyla güvenoyu aldı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti için güven oylaması gündemiyle toplandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Guterres, Kıbrıs'ın çevresinde bulunan doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması çağrısını yineledi”
 Tarih: 15.02.2018 > 240 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM), Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı hidrokarbon faaliyetleri nedeniyle "artan gerginlikten üzüntü duyulduğunu" ve Genel Sekreter Antonio Guterres'in "Kıbrıs'ın çevresinde bulunan doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması çağrısını yinelediği" bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: “Yanlış hesap yapanların senaryolarını bozarız”
 Tarih: 14.02.2018 > 226 kez okundu.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimlerin dikkatlerinden kaçmadığını belirterek, “Yanlış hesap yapanların senaryolarını nasıl Fırat Kalkanıyla, Zeytin Dalı operasyonuyla çok yakında Münbiç'te ve diğer bölgelerde atacağımız adımlarla bozuyorsak, onların hesabını d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Erhürman: "Hükümet eşitliğin teminatı"
 Tarih: 13.02.2018 > 303 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi’nde Hükümet Programı üzerindeki görüşmeler 14 saatte tamamlandı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti'nin programının güven oylaması, perşembe günü saat 10.00'da yapılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 13.02.2018 > 249 kez okundu.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı: “Haklarımızı yok sayan adımlar atıldığı, işbirliğine yanaşılmadığı sürece KKTC olarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte mukabil adımlar atmaktan kaçınmayacağız”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 09.02.2018 > 227 kez okundu.

Bugün toplanacak olan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun gündeminde hükümet programı ve başkanlık divanı seçimi var Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün toplanıyor. Genel Kurul’un gündeminde hükümet programı ve başkanlık divanı seçimi var.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erhürman:“Koalisyonun temeli ilkelerdir”
 Tarih: 07.02.2018 > 241 kez okundu.

Başbakan Tufan Erhürman dörtlü koalisyonun yürümemesi için hiçbir neden olmadığını ifade ederek, koalisyonun temelinin ilkeler olduğunu kaydetti ve “Bu koalisyon bozulursa ortakların ilkelere uymamasından bozulur” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Şu an itibarıyla yeni bir müzakereci atamayı düşünmüyorum”
 Tarih: 06.02.2018 > 216 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelere ancak Kıbrıs Rum tarafında bir zihniyet değişimi olması halinde yeniden başlanabileceğini söyledi ve bugünkü şartlarda yeni bir müzakereci atamayı düşünmediğini bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı 4’lü Koalisyon Hükümetinin Bakanlar Kurulu listesini onayladı
 Tarih: 05.02.2018 > 226 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Demokrat Parti Koalisyon Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu listesini onayladı. Hükümeti kurma görevi alan CTP Genel Bakanı Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu. Kabinede yer alan isimler şöyle: Başbakan: Tufa

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ CTP-HP-TDP-DP koalisyon hükümetinin protokolü imzalandı
 Tarih: 02.02.2018 > 216 kez okundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti protokolü imzalandı.

> Makalenin devamı

Sağduyu sahibi akil adamlar - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 02.02.2018 > 265 kez okundu.

Afrika gazetesinin Afrin operasyonuyla ilgili manşetini ve CTP Milletvekili Doğuş Derya'nın Meclisteki yemin töreninde attığı slogan ve Afrin Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamaları sonrasında yapılan protesto eylemleri nedeniyle, Lefkoşa’da 22 Ocak günü bir yürüyüş gerçekleştirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı : “Kıbrıs Türk tarafıyla istişare dahi edilmemesi kabul edilmez”
 Tarih: 01.02.2018 > 251 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni yanlı davranmakla suçladı, Kıbrıs Türk tarafı ile “Güçler Statüsü Anlaşması” imzalaması gerektiğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümeti kurma görevi Özgürgün’den Erhürman’a geçti
 Tarih: 31.01.2018 > 256 kez okundu.

Hükümeti kurma görevi Özgürgün’den Erhürman’a geçti. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya iade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ EMİTT Fuarı'nda Kuzey Kıbrıs standı ikinci kez birincilik ödülü aldı
 Tarih: 29.01.2018 > 240 kez okundu.

Dünyanın önemli turizm fuarlarından olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT)’de, Kuzey Kıbrıs standı ikinci kez birincilik ödülü aldı. 100’den fazla ülkeden turizm profesyonelini İstanbul’da bir araya getiren EMİTT’te, eko ev konsepti tasarlanan Kuzey Kıbrıs standına, Avustralya, Kanada, Çin, Amerika, Latin Amerika, Orta Asya

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 27 - 28 Ocak Şehitleri yarın anılacak
 Tarih: 26.01.2018 > 228 kez okundu.

Kıbrıs Türk halkının İngiliz sömürge yönetimine karşı 27 - 28 Ocak 1958’de verdiği mücadelede şehit düşenler yarın törenlerle anılacak. Direnişin 60’ıncı yıl dönümü nedeniyle ilk tören yarın Lefkoşa’da Şehitler Anıtı önünde yer alacak. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak ve saygı atışı yapılac

> Makalenin devamı

Rum Başkanlık seçimleri - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 26.01.2018 > 237 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafında, Pazar günü Başkanlık seçimi yapılacak. Favoriler mevcut başkan Nikos Anastasiadis ve AKEL tarafından desteklenen Stavros Malas.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Milletvekilleri bugün ant içecek
 Tarih: 22.01.2018 > 208 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugün, milletvekillerinin ant içmesi gündemiyle toplanıyor. 7 Ocak erken genel seçimini kazanan, mazbatalarını 15 Ocak’ta alan Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) 21, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) 12, Halkın Partisi’nden (HP) 9, Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) 3, Demokrat Parti’den (DP) 3 ve Yeniden Doğuş

> Makalenin devamı

Rumları iyi okumak gerekli - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 20.01.2018 > 239 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis bir çok güzel işler yapmış gibi öne çıkmaya ve dikkat çekmeye çalışıyor ama açıkça şov yaptığı ve seçimlere oynadığı kesin. Rum başkanlık seçimlerine 10 gün kala, kararsızları cezp etmek ve oylarını artırmak için Rum lider Anastasiadis’in yapmadığı kalmadı. Hem kendi, hem yandaş basın, hem de hükümetin üst düzey bürokratları

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Kıbrıs Rum tarafının adımları son derece tehlikeli”
 Tarih: 17.01.2018 > 251 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum tarafının son dönemde attığı tek taraflı adımların “son derece tehlikeli” olduğu uyarısında bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “BM’nin Rum lidere çağrıda bulunmasını ümit ve arzu ederiz”
 Tarih: 16.01.2018 > 230 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, çözüm arzusunu her fırsatta dile getiren Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, özellikle seçime giderken tüm dünyaya aslında nasıl bir çözüm arzuladığı mesajını gayet açık verdiğini kaydederek, “Rum lider Anastasiadis, Crans Montana’da dile getirdiği ‘sıfır garanti’ isteğini, Roma Zirvesi’nde ortak mutabakata

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde törenle anıldı
 Tarih: 16.01.2018 > 236 kez okundu.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, önceki gün 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı. Tören, Denktaş’ın anıt mezarındaki inşaat nedeniyle TMT Anıtı’nda yapıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber, Macaristan heyetini kabul etti -
 Tarih: 12.01.2018 > 262 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Macaristan’dan gelen Belediye Şehir Konseyi Birliğinden bir heyeti kabul etti. Meclis Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde konuşan Siber heyeti ülkede görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkelerarası temas, işbirliği ve karşılıklı ziyaretlerin ülkelere ve dünya barışına olumlu katkılar sağladığını

> Makalenin devamı

KKTC Seçimlerinden aldığım mesaj - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 12.01.2018 > 287 kez okundu.

7 Ocak Pazar günü KKTC’de yapılan Milletvekili seçimlerinin sonucunun, kendi içinde sessizce verdiği birçok mesaj var. Önemli olan bu mesajların nasıl değerlendirildiği. Öncelikle kadın milletvekillerinin sayısının 9, yani Meclisin yüzde 18’i olması KKTC tarihinde bir ilk. Kotanın işe yaradığının çok açık göstergesi ve çok memnuniyet verici bir

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs'ta atacağımız adımlar için bir an önce hükümetin kurulmasında fayda var”
 Tarih: 12.01.2018 > 286 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs müzakereleri için de veya Kıbrıs'ta atacağımız adımlar için de bir an önce hükümetin kurulmasında fayda var. Her ne kadar müzakereyi cumhurbaşkanı yürütse de" dedi. Anadolu Ajansı’nın (AA) gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, KKTC’deki erken genel seçim sonuçları ve adadaki çözüm süreci

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ YSK milletvekilliği erken genel seçimi resmi sonuçlarını açıkladı
 Tarih: 12.01.2018 > 274 kez okundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), pazar günü yapılan milletvekilliği erken genel seçiminin resmi sonuçlarını açıkladı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik, düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını duyurdu. UBP’nin 21, CTP’nin 12, HP’nin 9, TDP’nin 3, DP’nin 3 ve YDP’nin de 2 milletvekili çıkardığını açıklayan Şefik, karma oyların yüz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Olgun ve Ertuğ: “Müzakereler toplumsal düzeyden kurucu devletlerin eşit statüleri zemine taşınmalı”
 Tarih: 05.01.2018 > 263 kez okundu.

Kıbrıs müzakere süreçlerinde görüşmecilik yapan M. Ergün Olgun ve Osman Ertuğ, ileriki dönemde Kıbrıs Rum tarafıyla yapılabilecek herhangi bir temas veya görüşmenin, eşitlik prensibini pratik ve kurumsal düzeye taşıyacak nitelikte olması, müzakerelerin toplumsal düzeyden kurucu devletlerin eşit statüleri zemine taşınması gerektiğini vurguladılar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Bu parametrelerle 10 yıl da müzakere etsek Rum tarafı çözüme yanaşmayacak”
 Tarih: 04.01.2018 > 260 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda müzakerelerin başarısız olduğunu hatırlatarak, Türk tarafının yapıcı tutumunun herkes tarafından görüldüğünü ve takdir edildiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”
 Tarih: 02.01.2018 > 254 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorunu konusunda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyerek, “hiç kimse bizden bir 50 yıl daha sonuçsuz, takvimsiz, belirsiz bir ortamda müzakereleri yürütmemizi beklememelidir” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni yıl vesilesiyle basın mensuplarına verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, 2017’nin h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Kıbrıslı Rumların hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesi siyasi ortaklık temelinde bir çözümün mümkün olamayacağının göstergesidir”
 Tarih: 29.12.2017 > 257 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Rumların Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesinin, değişmeyen zihniyetlerinin ve siyasi ortaklık temelinde bir çözümün mümkün olamayacağının bir göstergesi olduğuna işaret ederek, iki devletli bir çözüm müzakeresinin bir tercih olarak gündeme gelebileceğini açıkladı.

> Makalenin devamı

Geçmişten bir yılbaşı gecesi - Prof. Dr. Ata ATUN, KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 29.12.2017 > 267 kez okundu.

1961 yılı benim için çok önemli olayları yaşadığım bir yıldı. Zaten gelişinden de belliydi önemi. İlk defa rahmetlik Annem ve Babam beni, kendileri ile beraber Yılbaşı kutlamasına götürmüşlerdi. Onlar için, benim bu kutlama dediğim kavram akşam yemeği idi ama benim için evin dışında, ışıklardan, müzikten, birlikte şarkıların söylendiği, dansların

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başpiskopos sevgi yerine kin aşılamaya çalışıyor
 Tarih: 28.12.2017 > 240 kez okundu.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Noel nedeniyle bütün kiliselerde okutulan genelgesinde “yobazlık yapmak, sevgi yerine kin ilan etmekle” suçlanıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Küçük Kaymaklı kayıplarından Ömer Hasan Depreli, ölümünden 54 yıl sonra törenle defnedildi
 Tarih: 27.12.2017 > 227 kez okundu.

Küçük Kaymaklı’da 26 Aralık 1963 tarihinde kayıp olan ve yapılan çalışmalar sonucunda bulunarak kimlik tespiti tamamlanan Şehit Ömer Depreli’nin naaşı, öldürülmesinden 54 yıl sonra askeri törenle Tekke Bahçesi’nde defnedildi. Küçük Kaymaklı’daki evinden 26 Aralık 1963’te bazı Rumlar tarafından alınarak öldürülen ve “kayıp” edilen Depreli’nin, naa

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Sayın Cumhurbaşkanı çözümün KKTC devletinin kabulünden geçtiğini görsün"
 Tarih: 26.12.2017 > 290 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Sayın Cumhurbaşkanı artık çözümün KKTC devletinin kabulünden geçtiğini görsün. Bu devleti ortadan kaldırarak çözüme gidileceği rüyasından da uyansın” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, BM’nin Kudüs kararını değerlendirdi: “Dünya ve Ortadoğu’nun tarihinde bir dönüm noktasıdır”
 Tarih: 25.12.2017 > 295 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, BM Genel Kurulu’nun Kudüs konusunda ezici çoğunlukla aldığı kararın, çok önemli ve memnuniyet verici olduğunu belirterek, kararın, dünya ve bölge tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Kudüs tasarısının 9'a karşı 128 oyla kabul edilmesini İhlas

> Makalenin devamı

Kıbrıs konusu da BM’de sonuçlanmalı - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 25.12.2017 > 277 kez okundu.

Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınması ve Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının ardından Türkiye ile Yemen tarafından hazırlanan ve Birleşmiş Milletlere üye tüm devletlere "Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma" çağrısı yapan karar tasarısının, BM Genel Kurulu'nda ABD’nin tüm tehditlerine rağmen 128 oyla kabul edilmes

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı BM Genel Kurulu’nda oylanan Kudüs kararı hakkında açıklama yaptı
 Tarih: 22.12.2017 > 267 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oylanan Kudüs kararı hakkında açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararı tüm dünyanın tepkisini çekmiştir. Bu kararın geri alınmasına yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısının üye ülkelerin tümünün kabul oyun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı BM Genel Kurulu’nda oylanan Kudüs kararı hakkında açıklama yaptı
 Tarih: 22.12.2017 > 282 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oylanan Kudüs kararı hakkında açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararı tüm dünyanın tepkisini çekmiştir. Bu kararın geri alınmasına yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısının üye ülkelerin tümünün kabul oyun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde hayatını kaybedenler, düzenlenen tören ve etkinliklerle anılıyor.
 Tarih: 22.12.2017 > 267 kez okundu.

21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası çerçevesinde Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde düzenlenen törene; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Tümgeneral Yı

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta çözümün modeli değişiyor - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 22.12.2017 > 276 kez okundu.

Müzakerelerin ucu açık ve Rumların keyfine kalacak şekilde devam etmeyeceği artık kesinleşmeye başladı. Müzakereler konusunda yaptırımcı etkileri olan siyasilerin söylediklerini dikkatle okuyorum, özellikle KKTC ve Türkiye’deki siyasiler ile Rum lider Anastasiadis ve görüşmecisi Mavroyannis’inkileri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Üzerinden 54 yıl geçmesine rağmen bugün yaşananlar Kıbrıs Rumlarının bu ülküden vazgeçmediklerini gösteriyor”
 Tarih: 21.12.2017 > 257 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, adadaki var olma mücadelesi sırasında tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen trajik olayların üzerinden 54 yıl geçmiş olmasına rağmen bugün yaşananların, Kıbrıs Rumlarının bu ülküden hâlâ vazgeçmediklerini gösterdiğini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 1974’de şehit olan 5 kişi, yarın Muratağa - Sandallar Şehitliğine defnedilecek
 Tarih: 20.12.2017 > 267 kez okundu.

Atlılar, Sandallar ve Muratağa’da 1974 yılında şehit edilen Halil Hüseyin Kasap, Zalihe Hüseyin, Fatma Mehmet Tavukçu, Derviş Sadık ve Havva Derviş’in naaşları askeri törenle Muratağa-Sandallar Şehitliğine defnedilecek. 14 Ağustos 1974 tarihinde Atlılar, Sandallar ve Muratağa’da Rumlar tarafından gerçekleştirilen katliam sonucu toplu olarak gömüle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs'ta sorunun çözülmesi için çaba sarf ettik ancak çözemedik, bunun sorumlusu Türkiye değil”
 Tarih: 19.12.2017 > 265 kez okundu.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta sorunun çözülmesi için çaba sarf ettiklerini ancak çözemediklerini dile getirdi ve bunun sorumlusunun Türkiye olmadığını ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Beşparmak Düşünce Grubu’ndan Cumhurbaşkanı’na mektup
 Tarih: 18.12.2017 > 285 kez okundu.

Beşparmak Düşünce Grubu, Rum tarafı ile gelecekte yer alması olası herhangi bir diyalog veya temasın, ancak statükonun devamına hizmet edecek "müzakerelerin bırakıldığı yerden yeniden devamı" şeklinde değil, Ada'da mevcut iki devletin eşit statüleri zemininde alternatif işbirliği olasılıklarını ele alacak bir anlayışla yapılması gerektiği görüşünü

> Makalenin devamı

Ankara’da söylenmeyenler - Prof. Dr. Ata ATUN, KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 18.12.2017 > 243 kez okundu.

1950’li yıllarda babamın dış ülkelerdeki görevi nedeni ile ilkokulu TED Ankara Koleji’nde yatılı okumuştum. 5 yaşında girmiştim TED Ankara Kolejine ve yatılı. Bütün yaşdaşlarım ağlayıp zırlarken, bu yaşam beni hayata hazırlamıştı. Tek başıma her sorunun üstesinden gelmeyi daha bu yaşlarda öğrenmiştim. Ve de Türkçemin, Kıbrıslı Türk olmama rağmen mü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Ucu açık, sonu gelmez müzakere bitmiştir”
 Tarih: 15.12.2017 > 278 kez okundu.

Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde “Geçtiğimiz İki Yılın Ardından Kıbrıs Sorununda Gelinen Son Nokta” konulu konferans veren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Ucu açık, sonu gelmez müzakere döneminin bittiğini” söyledi.

> Makalenin devamı

İsrail’in ABD vesayeti - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.12.2017 > 285 kez okundu.

Geçen yazımda, ABD’nin 1950’li yıllardan başlayarak Türkiye’yi nasıl kıskacı altına aldığını, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en derin noktalarına kadar nasıl nüfuz ettiğini yazmıştım. Bugünkü yazımda da ABD’nin patronunun kim olduğuna ve nasıl vesayet altına alındığına değineceğim.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı İİT Olağanüstü Zirvesi’nde konuştu
 Tarih: 14.12.2017 > 208 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nde konuştu. Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Akıncı, İstanbul’daki zirvede yaptığı konuşmada, üç semavi dinin kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan kadim şehir Kudüs’ün, dünya barışına hizmet etmekten uzak adımlarla gerilimin odağı haline getirilmesinin, insanl

> Makalenin devamı

ANASTASİADİS BRÜKSEL’E GİDİYOR CİPRAS’TAN ERDOĞAN’IN ATİNA ZİYARETİ HAKKINDA BİLGİ ALACAK
 Tarih: 13.12.2017 > 238 kez okundu.

Lefkoşa, 13 Aralık 17 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa zirvesi için bugün Brüksel’e gidecek. Anastasiadis’in, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina temasları hakkında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’tan ayrıntılı bilgi alması bekleniyor.

> Makalenin devamı

A) RUM BASININDA ÖNE ÇIKAN HABERLER VE KÖŞE YAZILARI (ENF)
 Tarih: 13.12.2017 > 241 kez okundu.

Kathimerini gazetesi Kathimerini gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, dün akşam Rum Başkanlık Sarayı’nda Ermeniler onuruna düzenlenen bir etkinlikte konuşan Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs sorununa dair açıklamalarda bulundu. Rum lider, müzakerelerin yeniden başlaması fırsatının verileceği bir sonraki turda, Rum halkının önüne sun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İİT’nin Kudüs gündemli zirvesine katılacak
 Tarih: 13.12.2017 > 229 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT ) olağanüstü zirvesine katılmak üzere bugün öğle saatlerinde İstanbul’a gidiyor. İİT Dönem Başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek olağanüstü zirvede, Kudüs’ün ABD tarafından

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Kıbrıslı Türkler, ortak sahibi oldukları Ada’da asla 'azınlık' konumuna indirgenmeyecektir"
 Tarih: 13.12.2017 > 219 kez okundu.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs'ı bir "Elen Adası" olarak görmeye devam ettiklerini belirterek "Açıkça söylemek isterim ki Rumların bu hayalleri asla gerçekleşmeyecektir. Kıbrıslı Türkler, ortak sahibi oldukları Ada’da asla Kıbrıslı Rumların arzu ettiği şekilde bir 'azınlık' konumuna indirgenmeyecektir" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Minderden kimlerin kaçtığını biliyorum"
 Tarih: 13.12.2017 > 211 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'taki müzakere sürecine ilişkin, "Takip ettiğim bu süreçte de minderden kimlerin kaçtığını da çok iyi biliyorum. Bu konuyla ilgili de bütün belgeleri, bilgileri rahatlıkla verebilirim. Buna eğer hassas davranır, dikkat edersek çok şeyi aşarız diye düşünüyorum." dedi.

> Makalenin devamı

Rumların Enerji İttifakı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.12.2017 > 215 kez okundu.

Rumlar, Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye karşı her tür ittifakı kurmanın peşine düşmüşler. 1992 yılında dönemin Rum Yönetimi başkanı Klerides Avrupa Birliğine başvururken yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta kaybettiğimiz toprakları Avrupa Birliğini arkamıza alarak tekrardan kazanacağız” demişti. 1 Mayıs 2004 tarihinde de AB’ye kabul edildikten sonra Türk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akdağ: “Türkiye Cumhuriyeti çözüm için KKTC ile birlikte, bir garantör ülke olarak, çalışmalarına devam edecek”
 Tarih: 13.12.2017 > 209 kez okundu.

TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çözüm için Türkiye Cumhuriyeti’nin, KKTC ile birlikte, bir garantör ülke olarak, çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Akdağ, TRT Haber'de canlı yayınlanan "Anadolu Soruyor" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevaplandırdı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Kıbrıs Türk kadını, toplumsal yaşamda tarihi görevler üstlendi”
 Tarih: 06.12.2017 > 253 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk kadınının, toplumsal yaşamda tarihi görevler üstlendiğini belirtti. Özgürgün, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Dünya kadınlarının, insanca yaşama isteğini dile getirdiği dayanışma günü olan bugün (dün), Atatürk’ün öncülüğünde, Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İİT üye ülkelerinde ihracat stratejileri çalıştayı bugün başlıyor
 Tarih: 05.12.2017 > 298 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı ile İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ortak organizasyonunda gerçekleştirilecek “İİT Üye Ülkeleri’nde İhracat Stratejileri” konulu bölgesel eğitim çalıştayı yarın Girne’de başlıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “İrtibatın sağlanması ve işbirliği koşullarının tesis edilebilmesi için BM Barış Gücü devreye girmeli”
 Tarih: 04.12.2017 > 296 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki BM Barış Gücü’nden, Rum tarafının Atalasa Psikiyatri Hastanesi’nde yürüttüğü kazılarla ilgili irtibat sağlanması ve işbirliği koşullarının tesis edilebilmesi için devreye girmesini istedi.

> Makalenin devamı

ABD’deki tiyatro - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 04.12.2017 > 225 kez okundu.

ABD’de gerçekte Türkiye’yi yıpratma yönünde bir oyun oynanıyor. ABD'de yaşanan mahkeme tiyatrosunun ne denli saçma ve uluslararası hukuka aykırı olduğu gözler önünde ve Türkiye'de işlendiği iddia edilen bir suçun ABD'de görülmesinin Uluslararası Hukukta yeri yok. Başkan Trump'ı cinsel tacizle suçlayan kadının davasısının Türkiye'de görülerek Başkan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Başpiskopos alışılmış saygısızlığını sürdürüyor”
 Tarih: 01.12.2017 > 280 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs adasının tarihi sürecinde Kıbrıs Türklerine karşı her türlü düşmanca eylem ve söylemlerin mimarı, finansörü Rum Ortodoks Kilisesi’nin şimdiki Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, hala alışılmış saygısızlığını sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

> Makalenin devamı

Rumlardan yeni bir oyun daha - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 01.12.2017 > 264 kez okundu.

Rumlar bilinçli olarak ucu bize dokunmak üzere, daha doğrusu bizi sırtımızdan hançerlemek amaçlı yeni bir tezgah daha kurmaya başladılar. Bu çirkin tezgahın başlangıcında biz yokuz ama sonunda boy boy biz varız.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Uluslararası Ziraat Mühendisleri Birliği’ni kabul etti
 Tarih: 29.11.2017 > 288 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC’ye resmi ziyarette bulunan Uluslararası Ziraat Mühendisleri Birliği (CIGR) heyetini kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede, CIGR üyesi ve Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’na, 22-25 Nisan 2018 tarihleri arasında Girne’de düzenlenec

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım ile May iki ülkenin Kıbrıs dahil birçok konuda işbirliğinin artarak devamı konusunda mutabık kaldı
 Tarih: 28.11.2017 > 236 kez okundu.

TC Başbakanı Binali Yıldırım'ın İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmesinde, iki ülkenin yeni dönemde, Kıbrıs dahil birçok konuda işbirliğini daha ileriye taşıma konusundaki ortak iradesi ve kararlılığı vurgulandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözümü kimin engellediği çok net görüldü ama çıkan raporlar bu gerçeği dillendirmekte aciz kaldı”
 Tarih: 27.11.2017 > 273 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kimin çözümü engellediği çok net görüldü ama sonra çıkan raporlar bu gerçeği dillendirmekte aciz kaldı" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Akıncı, İngiltere'de faaliyet gösteren KKTC bağlantılı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Kıbrıslı Türklerle bir araya geldi.

> Makalenin devamı

Türkiye’nin yardımları ne zaman başladı? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.11.2017 > 270 kez okundu.

Sevdiğiniz bir konu ile ilgili araştırma yapmak, kitap okumak ve arşiv karıştırmak gerçekten hem çok faydalı hem de çok haz verici. KKTC Meclisindeki “Gazete Arşivi” benim için gerçek bir hazine. Yakın geçmişimizle ilgili her bilgiyi bulabiliyorum. Aynı şekilde TBMM Kütüphanesindeki arşiv de öyle. Kıbrıs konusu ile ilgili birçok gün yüzü görme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Birleşik Krallık Parlamentosu’nda KKTC Dostluk Grubu’nun düzenlediği toplantıda konuşma yaptı
 Tarih: 24.11.2017 > 237 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumu ile bir araya gelmek üzere gittiği Londra’da, Birleşik Krallık Parlamentosu’nda KKTC Dostluk Grubu’nun düzenlediği toplantıda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, Mısır ile Güney Kıbrıs arasında imzalanan anlaşmaları değerlendirdi: “Kıbrıslı Türkleri hiçbir şekilde bağlamaz”
 Tarih: 22.11.2017 > 291 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin gerçekleştirmekte olduğu Güney Kıbrıs ziyareti çerçevesinde imzalanan ikili anlaşmaların yanı sıra dün gerçekleştirilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi-Mısır-Yunanistan üçlü görüşmesi neticesinde ortaya çıkacak işbirliği anlaşmalarının Kıbrıslı Türkleri hiçbir şekilde bağlamadığını ve yok hükmünde sayılac

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı Londra’ temaslarda bulunacak
 Tarih: 21.11.2017 > 242 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumu ile bir araya gelmek üzere bugün Londra’ya gidiyor. Akıncı’nın Birleşik Krallık Parlamentosu’nda KKTC Dostluk Grubu’nun düzenlediği toplantıda bir konuşma yapması da bekleniyor. Söz konusu toplantı, yarın gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Akıncı, Perşembe günü ise, İngiltere’de faaliyet

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “İki devlet masaya oturacaksa müzakere sürecine varız”
 Tarih: 20.11.2017 > 284 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta yeni bir müzakere sürecine karşı olmadıklarını, ancak bu yeni sürecin devletten devlete zemininde olması gerektiğini ifade ederek, “Masada iki devlet olacaksa biz bu müzakere sürecine varız. Yoksa masada onlar devlet, biz toplum olduğumuz sürece kimse çözüm rüyasını görmesin” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “TSK mensuplarının 43 yıl önce adaya getirdiği barış ve huzur devam ediyor”
 Tarih: 17.11.2017 > 297 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Mustafa Buğur başkanlığındaki TC Muharip Gaziler Derneği Konya Şubesi heyetini kabul etti. Başbakan Özgürgün kabulde yaptığı konuşmada, TSK mensuplarının 43 yıl önce adaya getirdiği barış ve huzurun devam ettiğini belirterek, Türk askerinin canını ortaya koyarak sağladığı bu ortamda Kıbrıs Türkler yanında Kıbrıslı Rumlar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk tarafının izolasyonlar altında yaşatılmasının hiçbir haklı mazereti kalmadı”
 Tarih: 16.11.2017 > 293 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm doğrultusunda her türlü fedakarlığı göstererek gerekli adımları atan, 13 yıl önceki referandumda büyük bir oy çokluğu ile Annan Planı’nı onaylayan, Crans-Montana’da da yapıcı tavrını sürdüren Kıbrıs Türk tarafının izolasyonlar altında yaşatılmasının hiçbir haklı mazereti kalmadığını söyledi. KKTC’nin 34’üncü kur

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Kıbrıs Türk halkının haklılığı anlaşılmak istenmiyor”
 Tarih: 15.11.2017 > 277 kez okundu.

Başbakan Özgürgün, birçok anlaşma taslağına evet diyen Kıbrıs Türk tarafının haklılığının anlaşılmak istenmediğinin açıkça görülebildiğini söyledi. Özgürgün, KKTC’nin kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak ve 55’inci TGF Başkanlar Konseyi toplantısı için KKTC’de bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum liderliği ve toplumunda zihniyet dönüşümü olursa çözüm için yeni bir yönteme başvurabiliriz”
 Tarih: 14.11.2017 > 275 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum liderliği ve toplumunun, ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerin sonucunda zihniyet dönüşümünü başarabilen yeni bir yaklaşımı geliştirebilmesini umut etmek istediğini söyledi. Akıncı, bunun yaşanması halinde Kıbrıs sorununu “eşitlik, özgürlük ve güvenlik” temelinde adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturmak iç

> Makalenin devamı

İzini bırakıp giden babam Hakkı Atun - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.11.2017 > 318 kez okundu.

Rahmetlik Babam Prof. Dr. İbrahim Hakkı Atun bundan tam sekiz sene evvel Allah’ın Rahmetine kavuştu, sessiz, sakin ve yüzünde bir gülümseme ile. Sabah uyandığımızda bizi çoktan bırakıp gitmişti.

> Makalenin devamı

“Hukuksuz yasalar” ülkesi - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.11.2017 > 297 kez okundu.

27 Mart 2017 tarihinde Meclis’te onaylanan bir yasa var. Cumhurbaşkanının bir kez geri gönderdiği bir yasa. Cumhurbaşkanının YÖDAK’ın yetkilerinin zayıflatılması gibi bir zafiyet gördüğü için reddettiğini okumuştum. Umarım reddetme gerekçesi yasadaki anomaliyi anlamasındandır. Zira yasayı bugüne kadar tek anlayan çıkmamış.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün : “Atatürk’ün düşüncelerini anlamak ve aktarmak, ilkelerine olan bağlılığımızı sonsuza dek sürdürmek en asli vazifemizdir”
 Tarih: 10.11.2017 > 277 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Kıbrıs Türk Halkı olarak kopmaz bir parçası olduğumuz Türk Ulusu ile birlikte Atatürk’ün ileriyi görebilen aydın düşüncelerini anlamak ve genç nesillere aktarmak, ilkelerine olan bağlılığımızı sonsuza dek sürdürmek en asli vazifemizdir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: “KKTC, enerji denkleminde yerini alacak"
 Tarih: 08.11.2017 > 278 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs sorununda Türkiye ile beraberliği güçlendirici bir modeli desteklediklerini belirterek, "Anavatanımız Türkiye'nin bölgede yükselen siyasi gücü ve vizyonuyla oluşturduğu projeler içinde KKTC de varlığı kabul edilen ve özellikle enerji alanında bir çözüm ortağı olarak şu anda yeniden şekillenen enerji denkl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıs Rum Meclisinin çözüm sürecine darbe vuran kararına ilişkin tezkere oyçokluğuyla onaylandı
 Tarih: 07.11.2017 > 300 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda, Ulusal Birlik Partisi Grubu adına Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz’un sunduğu “Kıbrıs Rum Meclisinin Çözüm Sürecine Darbe Vuran Kararına İlişkin Karar Önerisinin Komitede İvedilikle Görüşmesi”ne ilişkin tezkere ele alındı ve oyçokluğuyla onaylandı. Tezkereye ilişkin söz alan Oğuz, Kıbrıs Rum Meclisinin aldığı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, BM ekibini kabul etti
 Tarih: 06.11.2017 > 311 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada bulunan Birleşmiş Milletler(BM) ekibini kabul etti. BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) stratejik bağlamda gözden geçirilmesi amacıyla adada bulunan BM ekibi, konuyla ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini almak amacıyla Akıncı’yı ziyaret etti.

> Makalenin devamı

KKTC-Türkiye arasında yeni ticaret anlayışı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.11.2017 > 273 kez okundu.

Cuma günü, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi arasında Ankara’da yapılan “Gıda ürünleri ile endüstri ürünlerinin gözetime tabii tutulmadan, gümrükten muaf tutularak ihracatına ilişkin anlaşma” ve söz konusu anlaşma sonrası yapılan geleceğe yönelik mutabakatlar çok önemli.

> Makalenin devamı

İstanbul’a 3’cü Havalimanı gerekli miydi? - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 04.11.2017 > 307 kez okundu.

İstanbul’da yapımı süren 3’cü havaalanının gerekli olup olmadığı konusundaki doğru bilgilere, Avrupa’nın nabzını tutarak ve havaalanının yapılışına yaklaşımını doğru değerlendirerek ulaşmak gerekiyor. Türkiye’de ise bazı kişiler, gerçekçi bir analiz ve araştırma yaptıktan sonra tarafsız bir değerlendirme yapmak yerine, bir takım yüzeysel gerekçeler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Kıbrıs’ta var olmaya devam edeceğiz”
 Tarih: 04.11.2017 > 307 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs adasında bugün varız var olmaya da devam edeceğiz dedi. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyet, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ı makamında ziyaret etti.

> Makalenin devamı

BASIN BİLDİRİSİ Lord Sharkey: “Kıbrıs Rum tarafının anlaşmaya varma isteği ve motivasyonu yok”
 Tarih: 04.11.2017 > 315 kez okundu.

İngiltere Lordlar Kamarası’nda 16 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Kıbrıs konulu toplantı sırasında Parlamento nezdindeki KKTC Dostluk Grubu Başkanı Lord Sharkey, 50 yıldır süregelen Kıbrıs görüşmelerinin bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekerek, Crans Montana’da yaşanan başarısızlığın Kıbrıslı Türklere fatura edilmesinin kabul

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yalçın'ı kabul etti
 Tarih: 04.11.2017 > 390 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın'ı kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede Kıbrıs'taki son gelişmeler değerlendirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Cumhurbaşkanı Akıncı yasayı imzalayacak”
 Tarih: 01.11.2017 > 316 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı’nda Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alındığı toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davetiyle gerçekleşen toplantıya, Meclis Başkanı Sibel Siber, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, UBP Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün, DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Ana Muhalefet CTP Genel Başk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Müzakereleri 50 yıl daha amaçsız sürdürme niyetimiz yoktur"
 Tarih: 31.10.2017 > 301 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının BM parametrelerini çöpe atma yanlışına düşmeyeceği gibi, müzakereleri bir 50 yıl daha ucu açık bir şekilde sürdürme hatasına da düşmeyeceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Türk Milleti’nin kopmaz bir parçası olarak Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutluyoruz”
 Tarih: 30.10.2017 > 311 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye’nin en büyük bayramının Kıbrıs Türk halkının da bayramı olduğunu belirterek, “Büyük Türk Milleti’nin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkleri olarak Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutluyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

Kocaeli Kartepe Zirvesi - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 30.10.2017 > 303 kez okundu.

26 Ekim Perşembe günü Kocaeli’nin ünlü Kartepesi’ndeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile “The Green Park Kartepe Otel”de yapılan “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu”na katıldım.

> Makalenin devamı

Rumların garantisi mi? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.10.2017 > 293 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafından Başkanlık seçimleri ufukta gözükünce Rum lider Nikos Anastasiadis, “Sıfır garanti ve sıfır asker” söylemini papağan gibi tekrarlayıp öne çıkarmaya ve Kıbrıslı Türklere verilecek garantilerden bahsetmeye başladı. Duyan da kendisini Türk hamisi sanacak. 15 Temmuz 1974 darbesini yapan ve geçmişinde onlarca, yüzlerce Kıbrıslı Türk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Yeni süreç iki egemen ve eşit devlet masaya oturacaksa başlayabilir”
 Tarih: 27.10.2017 > 283 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının tek seçeneğinin Rumlarla ortaklık olmadığını belirterek, “50 yıl süren ve başarısızlıkla sonuçlanan müzakereler, Rum seçiminden sonra aynı şekilde kaldığı yerden asla devam edemez. Yeni süreç; masada iki egemen devlet ve eşitler oturacaksa olur” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu konuk Taekwondo Federasyonları başkan ve yetkililerini kabul etti
 Tarih: 26.10.2017 > 296 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Taekwondo Judo Karate Federasyon yetkilileri ile Uluslararası Taekwondo Şampiyonasına katılmak üzere KKTC’de bulunan federasyonların başkan ve yetkililerini kabul etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs konusunda sağlanacak çözüm herkesin yararına olacak”
 Tarih: 25.10.2017 > 284 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile yaptığı görüşmede Kıbrıs meselesinin de ele alındığını belirtti. Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Bakanlıkta yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: “KKTC, Akdeniz’in enerji fotoğrafında yerini alacak”
 Tarih: 24.10.2017 > 316 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Akdeniz açıklarındaki petrol ve doğalgaz araştırmalarından elde edilen örneklerin bölgede önemli bir doğalgaz rezervi olduğuna işaret ettiğini belirterek, "Bölgede yerleştireceğimiz sondaj platformu beraberinde muhtemel bir boru hattının oluşmasına yol açacak. Dolayısıyla bu durum bölgenin enerji fotoğrafında KK

> Makalenin devamı

Rum Basın Bülteni
 Tarih: 23.10.2017 > 294 kez okundu.

1. ) KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI GÜNEY KIBRIS’IN ÖNCELİKLERİ ARASINDA Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K): Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Kornilios Korniliu, kültürel mirasın korunmasının, Güney Kıbrıs’ın dış politikasının temel önceliklerinden biri olduğunu ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Yeni bir süreç ancak eşitlik temelinde ve devletten devlete zemininde başlayabilir”
 Tarih: 23.10.2017 > 278 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, özel bir televizyon kanalında konuk olduğu programda, eski Kıbrıs müzakere sürecinin İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yer alan zirvede bittiğini ve Güney Kıbrıs’ta yapılacak seçimlerin ardından canlandırılmasının da söz konusu olmadığını, yeni bir sürecin ancak eşitlik temelinde ve devletten devlete zemini

> Makalenin devamı

Ortak devlet kurulacak Rumları tanımak gerek - Prof. Dr. Ata ATUN KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 22.10.2017 > 303 kez okundu.

Rumların Türklerle ortalık kurma ve Kıbrıs adasını Türklerle ortak egemen olarak yönetme niyetlerinin gerçek, samimi ve içten olup olmadığını anlamak için, onları iyice tanımak lazım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “KKTC, bir çözüm olması durumunda eşit kurucu devlet olarak yerini alacak, çözüm olamıyorsa da yoluna devam edecek”
 Tarih: 20.10.2017 > 259 kez okundu.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın önceki akşam düzenlediği Ekonomi ve Politika Semineri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin bir çözüm olması durumunda eşit kurucu devlet olarak yerini alacağını, çözüm olamıyorsa da yoluna devam edeceğini belirterek, “Başka arayışlara girmeye gerek yoktur” dedi.

> Makalenin devamı

Kredilerde, “Hayat Sigortası” aldatmacası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.10.2017 > 303 kez okundu.

Ülkemizde ve Türkiye’de bankalardan kredi talep ederseniz, miktarı ne olursa olsun kredi talep edeni “Hayat Sigortası” yaptırmaya mecbur eder söz konusu krediyi verecek olan banka. Gerekçesi de hazırdır. “Kredi ödenmeden vefat ederseniz kredinin ödenmemiş bakiyesini sigorta ödemesinden almak için” derler ama kredi talep edenin malını, mülkünü ipote

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu KTOB heyetini kabul etti
 Tarih: 19.10.2017 > 287 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'nden (KTOB) bir heyeti kabul etti. Bakan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç ile beraberindeki heyeti kabulünde, Birliğin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Özgürgün ve Denktaş’la görüştü
 Tarih: 18.10.2017 > 374 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’la Başbakanlık’ta görüştü. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmeden çıkışta basının erken seçimle ilgili sorusunu yanıtında, “Ocak’ta bu işin olmasıyla ilgili bir konsensüs oluştu. Ama şöyle ama böyle, benim gözlemlediğim bu. Meclis bir karar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: "Kıbrıs Türk halkı, anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içermeyen bir anlaşmaya asla onay vermez, vermeyecektir"
 Tarih: 17.10.2017 > 316 kez okundu.

Kıbrıs adasında tüm kötülüklerin anası olarak bilinen “ENOSİS kararını” kaldırmayan Rum Meclisi, geçtiğimiz hafta sonu Rum Lider Anastasiadis’in slogan haline getirdiği ve müzakere sürecini berhava ettiği “ Sıfır garanti, sıfır asker” söylemini karara dönüştürerek gerçek amacının çözüm değil, Enosis’e hizmet olduğunu bir kez daha net bir biçimde gö

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Tanınmamış olmak, uluslararası temasları engellememeli”
 Tarih: 16.10.2017 > 331 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk halkının kendi parlamentosu olduğunu ve bunun demokratik bir seçimle oluştuğuna dikkat çekerek, tanınmamış olmanın uluslararası alanda halkın temsiliyetinin engelleneceği anlamına gelmediğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Anavatan-Yavruvatan nereden çıktı - Prof. Dr. Ata ATUN KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 15.10.2017 > 331 kez okundu.

Dünya üzerindeki Türklerin, nerede olurlarsa olsunlar anavatanları Türkiye’dir. Sorunca bunu gururla söylerler. Yurt dışında yaşayan Türkler için bu tanımı kimin çıkardığını ve edebiyatımıza, konuşma dilimize kimin kattığını bulmak mümkün değil. Yurtdışında yaşayan her Türk bu kelimeyi daha doğarken öğrenir. İçgüdüseldir bu tanım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Kıbrıs Türk halkı Kıbrıs'ta azınlık değil eşit ortaktır”
 Tarih: 13.10.2017 > 305 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Londra temasları kapsamında Birleşik Krallık Parlamentosunda bazı milletvekilleri ile görüşmeler yapacak, dostluk grubuna brifing verecek ve basınla mülakatlar gerçekleştirecek.

> Makalenin devamı

Vize krizi niye çıktı? - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 13.10.2017 > 311 kez okundu.

Gerçekte Türk halkının ilgisini vize krizine yoğunlaştırıp, arada fark ettirilmeden yapılmak istenen bir iş var. Ona geçmeden önce bir hatırlatma yapalım; 1970’lerin ve 1980’lerin Türkiye’si ve Milli İstihbarat Teşkilatı yok artık Türkiye’de. Çok daha gelişmiş, göbeğinden bağlı olmayan, teknolojiyi yakalamış ve gerek kendi içinde, gerekse de komşu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakanlık: "Rum ve Türk tarafının tavırlarının eşitlenmesi asla kabul edilemez”
 Tarih: 12.10.2017 > 300 kez okundu.

Başbakanlık, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs raporunda, Rum tarafının menfi tutumunu Türk tarafının cömert tavrıyla eşitleme yönüne gitmesinin asla kabul edilemez bir yaklaşım olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Siber’i ziyaret etti
 Tarih: 11.10.2017 > 347 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün sabah Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’i ziyaret etti. Yenilenen Genel Kurul salonunu da ziyaret eden Akıncı, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

> Makalenin devamı

ABD’nin vize yasağı KKTC’yi kapsamadı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 10.10.2017 > 318 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçiliği Kuzey Ofisi KKTC’deki vize başvurularında hiçbir değişikliğe gidilmediğini açıkladı. Buna göre Kıbrıslı Türkler vizelerin durdurulması gerginliğinden etkilenmeyecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alması, iş dünyası yanında, eğitim, sağlık ve aile bağl

> Makalenin devamı

Rumların akademik ambargosu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.10.2017 > 338 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetiminin KKTC’ye yönelik “Algı Operasyonu” etkisi altında kalıp, her fırsatta Rum tarafının öven veya haklı gören nesebi bozuklar ile "Aşağılık aklın yerli hain piyonları" son birkaç yıldır Anastasiadis Yönetiminin Kıbrıs Türk Üniversitelerine karşı başlattığı aşağılık saldırıyı bir türlü görmemezlikten geliyorlar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: “Enerji hatlarının oluşmasıyla KKTC de Tayvan modeli gibi literatüre girecek”
 Tarih: 06.10.2017 > 321 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, mevcut enerji ve doğal kaynak araştırma ve değerlendirmeleriyle beraber, enerji hatlarının oluşmasıyla KKTC’nin de Tayvan modeli gibi, kendi özel durumuyla literatüre “KKTC modeli” olarak gireceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Vatandaşlıklardan rahatsızlar! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.10.2017 > 324 kez okundu.

Bugünlerde yine vatandaşlıklar gündemde. Adadaki Türk nüfusun artmasından endişe eden bazı Rum savunucuları, Kıbrıslı Rumların asimile olacağını bile söyleyecek kadar ileri gitmekteler, zira onlara göre Türkiyeliler ayrı, kendileri ayrı ırktan!

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: "BM konvoyu KKTC’ye sorunsuz geçti"
 Tarih: 06.10.2017 > 338 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Karpaz'da yaşayan Kıbrıslı Rumlara tıbbi malzeme taşıyan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü konvoyunun bugün sorunsuz bir şekilde KKTC'ye geçiş yaptığını bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Rumların zihniyetiyle eşit ortak olmanın mümkün olmadığı belli oldu”
 Tarih: 04.10.2017 > 297 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rumların Kıbrıs Türklerini eşit olarak görmediği gibi, Ermeni ve Maronitler gibi azınlık olarak gördüğünü resmi belgelerlerine de yansıttığına işaret ederek, böyle bir zihniyetle eşit ortak olmanın mümkün olmadığının belli olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: KKTC’de başkanlık sistemi artık iyice düşünülmeli
 Tarih: 04.10.2017 > 316 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC’de başkanlık sisteminin artık iyice düşünülmesi gerektiğini söyledi. BRT’ye konuşan Başbakan Özgürgün, hükümete yönelik eleştirilerden ciddi olanları her zaman dikkate aldıklarını ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: "Akdeniz gazında Mısır alternatifi ekonomik değil"
 Tarih: 02.10.2017 > 319 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Shell'in Mısır'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri üzerinden İsrail açıkları ve Afrodit sahasındaki doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine ilişkin, "Söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP'nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan'a nakledilmesi ve o şekilde AB'ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber, Akdağ’ı kabul etti
 Tarih: 02.10.2017 > 327 kez okundu.

Geçtiğimiz Cuma günü günübirlik resmi ziyaret amacıyla KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Sibel Siber tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan Akdağ, Kıbrıs Konusuna da değinerek, şunları söyledi:

> Makalenin devamı

Rumların garantisi - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 02.10.2017 > 318 kez okundu.

Kıbrıs Müzakerelerinin Crans Montana’da kopmasına ve çökmesine neden olan, Anastasiadis’in beceriksizliği değil, isteklerinin hiç bitmemesidir gerçekte. Karşısında Rumların her istediklerini vermeye hazır bir Kıbrıslı Türk Cumhurbaşkanı görünce, bir türlü isteklerinin sonunu getirmeyip, aldıkları ile yetinmedi ve “görüşmelerin çökmesine neden olan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Kıbrıs Türk halkının gelişmesini ve ilerlemesini durduramayacaklar”
 Tarih: 29.09.2017 > 340 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının Türk tarafındaki en küçük olumlu gelişmeye bile tahammül edemediğini vurguladı. Başbakan, Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelen yabancı turistlere çıkarılan zorluğun da bu tahammülsüzlüğün sonucu olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Kuzey Irak’taki referandum ve KKTC - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 28.09.2017 > 370 kez okundu.

Kerkük’e ilk gidişim 1966 yılında olmuştu. Üniversitemizin bir başka Fakültesinde okuyan “Güler” adlı Türkmen bir arkadaşımız davet etmişti biz Türkçe konuşan çok az sayıdaki öğrencileri Kerkük’e. Güler ile ilk tanıştığımda bana adının “Gular” olduğunu söyleyince çok garibime gitmişti. Gençliğin verdiği bilgisizlik ve ukalalıkla adının “Gular” deği

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Kitaplar sorunsuz şekilde okullara ulaştırıldı”
 Tarih: 28.09.2017 > 333 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Dipkarpaz Rum ilkokulu ve ortaokulunda yeni eğitim döneminde okutulacak ders kitaplarının söz konusu okullara sorunsuz şekilde ulaştırıldığını bildirerek, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bir kez daha yalana başvurarak, makamlarımızı karalamaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu ABD Kongresinde temaslarda bulundu
 Tarih: 28.09.2017 > 347 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresinde temaslarda bulundu. Washington'da gün boyu süren yoğun temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, ABD Kongre üyeleriyle görüştü, Kıbrıs'taki son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi ve görüş alışverişinde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu Washington'da temaslarda bulunuyor
 Tarih: 26.09.2017 > 312 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington'da temaslarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, dün bu çerçevede ilk olarak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü. Ertuğruloğlu, ardından Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliğini ziyaret ederek, büyükelçi Serdar Kılıç ile bir ar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Rum Yönetimi’nin kuzeyde yaşayan Rum ve Maronitlere tüketim malzemesi göndermesi uygulaması sonlandırılıyor”
 Tarih: 25.09.2017 > 305 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin Kuzey’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malzemeleri gönderdiğini, Rum ve Maronitler’in ihtiyaç duymadıkları bu malzemeleri Kıbrıslı Türklere satmakta olduklarının tespit edildiğini duyurdu ve KKTC hükümetinin mevcut uygulamayı sonlandırmay

> Makalenin devamı

Propaganda amaçlı Rum yardımlarına vergi - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 24.09.2017 > 349 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC’nin Karpaz bölgesinde yaşayan Rumları kalmaya teşvik etmek için her ay maaş olarak para gönderiyor, erzak gönderiyor, giyim kuşam, ayakkabı gönderiyor, bir de Tassos Papadopulos döneminde dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı politik oyuna getirerek açtıkları okula öğrenci sayısından fazla öğretmen gönderiyor. Amaç maz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Sonuç almaksızın bir 50 yıl daha heba edilmemeli"
 Tarih: 22.09.2017 > 296 kez okundu.

BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New-York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgos Papandreu’nun daveti üzerine dün New York’daki BM Merkezi’nde Sosyalist Enternasyonal’in Başkan ve Başkan Yardımcılarının bir araya geldiği Başkanlık Konseyi (Presidium) toplantısında konuştu.

> Makalenin devamı

Paralı vatandaşlık - Prof. Dr. Ata ATUN - KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 22.09.2017 > 323 kez okundu.

Aramızda sesi çok çıkan ama sayıları fazla olmayan çığırtkanlar var. Bunlar, Kıbrıslı Rumlar ne yapsa alkışlar, yanlış yapsa ağzını kapar ve sesini çıkarmaz ama iş KKTC’ye ve Türkiye’ye geldi mi eleştirilerin ve saldırıların en alasını yapar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıslı Türklerin sebebi olmadıkları bir sorunun esiri haline getirilmesi büyük bir haksızlıktır ve insanlık dışıdır"
 Tarih: 20.09.2017 > 289 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmaları kapsamında her yıl düzenli olarak organize edilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) Gayrı resmi Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılarak, üye ülkelere hitap etti.

> Makalenin devamı

Ata Atun’un yazısı Rusların kitabında - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.09.2017 > 311 kez okundu.

Valery Tishkov’un Academia.edu sitesine yüklediği 650 sayfalık Araştırma kitabının, 501.ci sayfasında Prof. Dr. Ata Atun’un “Solution: how close to Cyprus” adlı makalesine atıf yapıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı yarın New York’a gitmek için KKTC’den ayrılacak
 Tarih: 18.09.2017 > 331 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın New York'a gitmek üzere KKTC’den ayrılacak. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşmesi 23 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek. Akıncı'nın görüşme öncesinde New York'ta çeşitli temaslar yapması bekleniyor.

> Makalenin devamı

Kıbrıs müzakereleri başlayacak mı? - Prof. Dr. Ata ATUN, KKTC III., Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 17.09.2017 > 369 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in Cumartesi günü Resmi Rum Radyo-Televizyonu olan RİK’te yayınlanan açıklaması, BM’nin 72’nci Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşeceği BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’den müzakere masasına oturmak için neler istediğini ortaya koyuyor.

> Makalenin devamı

Yeni bir müzakere olacak mı? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 15.09.2017 > 265 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rum lider Nikos Anastasiadis’e ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdiği resmi mektuplar, BM Genel Sekreterliği tarafından hazırlanmış olan ve bundan sonra yapılacak görüşmeye zemin teşkil edecek bir “Çerçeve”nin varlığını ortaya koymakta. Gerçekte Guterres, içeriğinde altı adet değişken olan bu çerçe

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Maronit Başpiskopos Soueif'i kabul etti
 Tarih: 14.09.2017 > 253 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maronit Başpiskopos Youssef Soueif’i kabul etti. Bakanlık Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı ile Genel Müdür Kemal Köprülü’nün de yer aldığı görüşmede, Maronitlerin köylerine dönüşüyle ilgili KKTC tarafından alınan karar değerlendirildi ve görüş alış verişinde bulunuldu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Birleşmiş Milletler Genel Sekterinin Kıbrıs konusundaki raporunun objektif olmasını bekliyoruz”
 Tarih: 14.09.2017 > 259 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Akıncı’nın önümüzdeki haftaki New York ziyareti üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında basına açıklama yapan Siber, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun açıklanmasını beklediklerini söyledi, “Bu raporun durumu somut şe

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Birleşmiş Milletler Genel Sekterinin Kıbrıs konusundaki raporunun objektif olmasını bekliyoruz”
 Tarih: 13.09.2017 > 273 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Akıncı’nın önümüzdeki haftaki New York ziyareti üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında basına açıklama yapan Siber, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun açıklanmasını beklediklerini söyledi, “Bu raporun durumu somut şe

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı New York öncesi Meclis Başkanı ve siyasi partilerle görüşüyor
 Tarih: 12.09.2017 > 259 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı önümüzdeki hafta yapacağı New York ziyareti öncesinde, Meclis Başkanı ve Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle görüşüyor.
 Cumhurbaşkanı Akıncı bu çerçevede bugün Meclis Başkanı Sibel Siber, ardında da UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Demokrat Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Mali

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akdağ: “KKTC’nin kalkınmasına odaklanılmalı”
 Tarih: 11.09.2017 > 327 kez okundu.

Katıldığı bir programda konuşan TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin soru üzerine, Akdağ, çözüme ilişkin bir taraftan diplomatik adımlar tespit edilirken, diğer taraftan KKTC'nin kalkınmasına odaklanılması gerektiğini bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 07.09.2017 > 256 kez okundu.

20. Türksoy Opera Günleri 11 Eylül'de başlıyor Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve T.C. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde, 1994 yılından beri düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 20’ncisi için geri sayım başladı. Etkinlik kapsamında her yıl Türkiye’de ve KKTC’de

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Halkımız canını ortaya koyarak, hiçbir esareti kabullenemeyeceğini tüm dünyaya ispatlamıştır”
 Tarih: 06.09.2017 > 297 kez okundu.

Yeşilırmak Direniş ve Bütünleşme Günü’nün 43’üncü yıldönümü törenlerle kutlandı; direnişte şehit düşenler anıldı. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Yeşilırmak Direnişi’nin 43’üncü yıldönümü vesilesiyle yayımladığı mesajda, Yeşilırmak Direnişi’nin Kıbrıs Türkü'nün toplumsal varoluş mücadelesinin en anlamlı direnişlerinden biri olduğunu vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: "Akdeniz gazında Mısır alternatifi ekonomik değil"
 Tarih: 05.09.2017 > 242 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Shell'in Mısır'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri üzerinden İsrail açıkları ve Afrodit sahasındaki doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine ilişkin, "Söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP'nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan'a nakledilmesi ve o şekilde AB'ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve

> Makalenin devamı

Rumların AB üyeliğinin nedeni - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.09.2017 > 282 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi eski başkanı Glafkos Klerides’in 1992 yılında niye Avrupa Birliğine üyelik için başvurduğu, 29 Ağustos Salı günü Rum Avrupa Parlamentosu Kıbrıs (Rum) Milletvekili Neoklis Silikiotis’ın yaptığı açıklama ile bir kez daha gözler önüne serildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KKTC’ye deniz altından elektrik için geri sayım
 Tarih: 28.08.2017 > 277 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye ile enerji iş birliği anlaşması kapsamında deniz altına döşenecek kablo sayesinde elektrik sağlanması projesi için oluşturulan ortak çalışma gruplarının çalışmalarını neredeyse tamamladığını belirterek, "Bundan sonrası da siyaseten şekillendirebileceğimiz bir sürece bakıyor.

> Makalenin devamı

Rumların KKTC’yi istimlak cüreti! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.08.2017 > 318 kez okundu.

Rum basınında okuduğum bir haber eminim benim gibi, sizlerin de tüylerini diken diken edecek. Bizim basında ve ajanslarda yer almadı maalesef bu çok önemli haber. Sebebini bilmiyorum, sonrasında araştıracağım.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta ‘devletten devlete’ çözüm - Hasan A. Deveci
 Tarih: 26.08.2017 > 319 kez okundu.

Çözümü federasyonda aradığımız kır kiki yılda ‘asker ve garantiler’ her iki tarafın kırmızıçizgisi olduğundan anlaşmayı kısmen önlediği söyleniyor. Görüşme masasına sevk edilmeyen bu başlıkların güncelleşmesini takiben, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM parametreleriyle sürdürülen müzakerelerin bitmişliğini ve olacaksa yeni bir sürecin ‘d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıslı Türklere yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor
 Tarih: 25.08.2017 > 321 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere yönelik olarak gerçekleştirilen ırkçı saldırılar devam ediyor. İngiliz turist grubunu Güney Kıbrıs’ta bulunan Larnaka havaalanından alıp KKTC’ye transferini gerçekleştiren araç Rum fanatiklerin saldırısına uğradı.

> Makalenin devamı

Rumların hayal gücü sınırsız - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 25.08.2017 > 321 kez okundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davaları almakla tanınan ayrıca Titina Loizidu’nun avukatlığını da yapan Rum avukat Ahilleas Dimitriadis’in Fileleftheros gazetesine verdiği söyleşisini okudum, satır satır, kelime kelime.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eroğlu: “Masadan Rumlar kaçtı”
 Tarih: 25.08.2017 > 301 kez okundu.

3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, masadan kaçan ve anlaşmaya imza atmayan hep Rum tarafının olduğunu söyledi. Diyalog gazetesine konuşan 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, iç ve dış politikaya ilişkin önemli mesajlar verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Piyade Er Allahverdi Kılıç anılacak
 Tarih: 23.08.2017 > 264 kez okundu.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur saldırısı sonucu ateşli silahla vurularak nöbet mahallinde şehit olan Piyade Er Allahverdi Kılıç, şehit edilişinin 21’inci yıldönümü olan 8 Eylül’de törenle anılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Hekimoğlu'nu kabul etti
 Tarih: 22.08.2017 > 282 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıslı Türk sprinter Yiğitcan Hekimoğlu'nu kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmede, Hekimoğlu'na antrenörü Celal Keleş de eşlik etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu, Paşaköy’de Kıbrıslı Rum kayıpların olduğu düşünülen alanda kazı yapılması önünde engel bulunmadığını belirtti
 Tarih: 22.08.2017 > 290 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Paşaköy’de Kıbrıslı Rum kayıpların olduğu düşünülen alanda kazı yapılmasının önündeki her türlü engelin kaldırılmasını sağladığını, söz konusu alanda kazı çalışmaları yapılmasına hiçbir engel bulunmadığını belirtti.

> Makalenin devamı

Kıbrıs konusu boyut değiştiriyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.08.2017 > 300 kez okundu.

BM, AB ve ABD belli ki 54 yıldır gündemlerini işgal eden, enerjilerini tüketen Kıbrıs sorunundan bıkmış durumda. Yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor bu bıkkınlık.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, değerlendirme ve bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor
 Tarih: 22.08.2017 > 258 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sonuçsuz kalan Crans Montana zirvesi sonrası başlattığı değerlendirme ve bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. Bir süredir, meclis, hükümet ve ilgili taraflarla görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün sivil toplum örgütleri ile 3. kez bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Kıbrıslı Türkler Mutlu Barış Harekatı’nın önemini bir kez daha idrak etti”
 Tarih: 18.08.2017 > 273 kez okundu.

Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de düzenlenen törenlerle kurtuluşumuzu coşkuyla kutlarken, Muratağa, Atlılar, Sandallar’da vahşice katledilen ve katliam çukurlarına gömülen günahsız, savunmasız çocuk, kadın, yaşlı şehitlerimizin mezarları önünde acılara boğulduk” diyen Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin bugün bir kez daha Mutlu Barış Harekatı’nın hayati ön

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta azınlık olmak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.08.2017 > 296 kez okundu.

Dinine, imanına meraklı olmayan, yaban ellerdeki dini yapılarımızın, Osmanlı eserlerinin ve camilerimizin ne halde olduklarını pek merak etmez. Araştırmaz, sormaz da. “Türk Askeri Kıbrıs adasından gitsin, Türkiye elini çeksin, Rumlarla ortak yaşayalım” hayalleri kuran bazı nesebi bozuklar, bunun için elinden gelen mücadeleyi verip, yürüyüşlerler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “14 Ağustos 1974 gecesi yaşananlar insanlık dışı bir vahşet”
 Tarih: 16.08.2017 > 329 kez okundu.

"Cumhurbaşkanı Akıncı, 14 Ağustos 1974 gecesi yaşananların insanlık dışı bir vahşet olduğunu ancak bunun gerekçesinin sadece milliyetçilik olarak gösterilmesinin doğru olmayacağını ifade etti. Akıncı, bundan dolayı da tüm Rum toplumuna lanet okunmaması gerektiğini, ancak bu vahşeti yapanların bazılarının halen elini kolunu sallayarak gezdiği yönde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “İki toplumlu, iki kesimli federasyon parametreleri ortadan kalktı”
 Tarih: 16.08.2017 > 282 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, iki toplumlu, iki kesimli federasyon parametrelerinin ortadan kalktığını ve bu parametrelerde görüşmelerin olamayacağını belirtti. Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafı aklını başına alır, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini, iki kesimliliği, Kıbrıs Türk halkının kayıtsız şart

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “İki toplumlu, iki kesimli federasyon parametreleri ortadan kalktı”
 Tarih: 14.08.2017 > 267 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, iki toplumlu, iki kesimli federasyon parametrelerinin ortadan kalktığını ve bu parametrelerde görüşmelerin olamayacağını belirtti. Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafı aklını başına alır, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini, iki kesimliliği, Kıbrıs Türk halkının kayıtsız şart

> Makalenin devamı

Böylesi çirkin politikaya şapka çıkarılır - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.08.2017 > 309 kez okundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı geçen gün bir açıklama yaparak Erenköy Direnişi yıldönümüne ilişkin törenleri kınadı. İşte bu kınamaya şapka çıkarılır! Dünyanın Politik sahnesinde böylesi ikiyüzlülük, böylesine zeytinyağı gibi üste çıkma stratejisi ve pişkinlik görülmüş değil.

> Makalenin devamı

YPG ve KKTC - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.08.2017 > 336 kez okundu.

ABD Özel Kuvvetler Komutanı, Türkiye'nin tepkisi nedeniyle YPG/PKK'nın bu isim altında hiçbir zaman masada olamayacağını düşündüğünden YPG'ye isim değiştirme tavsiyesinde bulunmuş, YPG de bu ismi "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) olarak değiştirdiğini açıklamıştı geçen hafta.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye Dışişleri Bakanlığı: “Her türlü dayanaktan yoksun ve gerçek dışı iddiaları esefle kınıyoruz"
 Tarih: 10.08.2017 > 291 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) sağladığı desteğe ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 8 Ağustos'ta Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıl dönümünün KKTC’de anıldığı belirtilerek, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu konuda yapılan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olsa da olmasa da barışçıl bir ilişki içinde olmalıyız”
 Tarih: 10.08.2017 > 304 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “bu topraklarda çözüm olur ya da olmaz, barış ve huzur içinde insani, medeni bir ilişkiyi sürdürebilmenin koşullarını yaratmamız lazım“ dedi. Şanlı Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de, Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen törenle anıldı ve şehit ailelerine anı şildi takdim edil

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler bugün Erenköy’de anılıyor
 Tarih: 08.08.2017 > 318 kez okundu.

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, bugün Erenköy’de anılıyor. 5 Ağustos 1964’te tam teçhizatlı 15000 Rum’un saldırısına karşı, o yıllarda Anavatan ve İngiltere de yükseköğretim gören 530 üniversite öğrencisi, Erenköy bölge halkı ile birlikte bütün imkânsızlıklara karşı günlerce direnmiş, 8 Ağustos günü Anavat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ya eşitliğimizi kabul edecekler, ya da iki ayrı varlık kök salmaya devam edecek”
 Tarih: 08.08.2017 > 320 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının çok ciddi bir değerlendirme yapması gerektiğini ifade ederek, zamanının birleşmeye doğru değil, iki ayrı devletin kökleşmesine doğru akıp gittiğini belirtti.

> Makalenin devamı

Eğitim sistemimiz ve Anayasamız gözden geçirilmeli - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.08.2017 > 379 kez okundu.

Mağusa Lefkoşa yolu üzerindeki bir köyün ilkokulunda yaşananlar ibretlik boyutlarda. Öğretmenlerimize kim öğretiyor bu bilgileri, kim veriyor bu “Çocuklarımızın beyinlerini yıkama stratejisini” gerçekten artık merak etmeye başladım.

> Makalenin devamı

Aklımızla alay etmeyin! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 05.08.2017 > 283 kez okundu.

Uzun süredir tarihe yoğunlaşmış durumda, 1950-1960 arasındayım. 1950’de ENOSİS plebisitiyle başlayan ve Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar olan dönem. “Evrende boşluk yok" der, bir söz... Eski Yunandan çıktığı belli zira bir dakika meydanı boş bıraktıkları yok Rum komşuların. Derdimizi anlatamamamızın, haklıyken haksız duruma düşmemizin neden

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’yi kabul etti
 Tarih: 05.08.2017 > 283 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görev süresinin sonlarına gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti.

> Makalenin devamı

Gidişat pek iyi değil - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.08.2017 > 297 kez okundu.

Kıbrıs konusunun ilginç bir aşamaya geldiği kesin. Özellikle de Rum tarafında ne yapılacağına ve neler yapılması gerektiğine dair büyük bir karmaşa hakim. Rum liderlerin her birinin ağzından farklı bir ses, farklı bir yorum çıkıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Her Kıbrıs Türk’ü tarihini çok iyi bilmeli ve geçmişten ders çıkarmalı”
 Tarih: 02.08.2017 > 280 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, her Kıbrıs Türkü’nün tarihini çok iyi bilmesi ve geçmişte yaşananlardan dersler çıkarması gerektiğini belirterek “Kıbrıs Türk halkı olarak geleceğimize yön verirken, hangi yollardan geçtiğimizi, ne koşullarda bugün sahip olduğumuz devletimizi kurduğumuzu asla unutmamalı, bu bilinçle hareket ederek KKTC’yi daha ileriye taş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Kıbrıs’ta yeni süreç, devletten devlete zemininde başlayabilir”
 Tarih: 02.08.2017 > 264 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 50 yıldır sürdürülen Kıbrıs müzakere sürecinin İsviçre’de bittiğinin resmen BM Genel Sekreteri tarafından da açıklandığına işaret ederek, bundan sonraki süreçte Kıbrıs’ta eşitlik ve devletten devlete zemininde yeni bir sayfa açılması gerektiğini söyledi.

> Makalenin devamı

BM Kıbrıs Parametreleri tabu mu? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.08.2017 > 278 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun 24 Haziran 2015 tarihinde yaptığı Basın Toplantısında dile getirdiği “Garantiler konusu tartışılmaz bir konu değildir. Garantiler tartışılacaktır ama önce Kıbrıslı Türkler ve Rumlar belli başlıklarda belli mesafe kat ettikten sonra” sözlerinin ne denli yanlış olduğu, birilerine yaranmak amaçlı söylendiğ

> Makalenin devamı

AB kıskacında Kıbrıs - Hasan DEVECİ
 Tarih: 30.07.2017 > 298 kez okundu.

Tarihe baktığımızda Kıbrıs’ı Rumlaştırma çabalarını 1814’de Rusya’nın desteklediği ve Anadolu ile Kıbrıs’ı içeren bir Yunanistan genişlemesini amaçlayan gizli örgütün başlattığını görürüz. 1963 sonrası yoğunlaşan ve bugün dünya sorunu haline gelen Kıbrıs sorunu Şubat 1977 Denktaş-Makarios anlaşmasından beri iki yönetimli Federal Cumhuriyetin temel

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eide’nin tavırlarından ve söylemlerinden biz de memnun değiliz”
 Tarih: 29.07.2017 > 272 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs özel Temsilcisi Espen Barth Eide’nin tavırlarından ve söylemlerinden kendilerinin de memnun olmadığını kaydederek “Biz Eide’nin daha açık olmasını isteriz. Gerçekten sorumluluğun kimde olduğunu çok net konuşmasını isteriz. Bize söylediklerini açıktan da söylemesini isteriz

> Makalenin devamı

Rumları sıkıntı bekliyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.07.2017 > 300 kez okundu.

Kıbrıs adasının yakın geçmişi, özellikle de Makarios dönemi bana gerçekte birçok ipucu veriyor müzakerelerin geleceği ile ilgili.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı, Maronit köylerine geri dönüşün başlaması için karar alındığını açıkladı
 Tarih: 27.07.2017 > 267 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı, Maronitlerin KKTC’deki bütün köylerine dönüşlerini sağlamak için siyasi kararın verildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Akıncı başkanlığında dün sabah Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan toplantıda, tüm Maronit köylerine dönüş imkanı sağlanması kararı alındı. Kıbrıs Türk siyasetinin tüm kurumları ile birlikte ortak aldığı karar, ortak koo

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “mevcut BM parametreleriyle sürdürülen müzakere süreci bitmiştir, yeni süreç ancak eşitlik temelinde başlayabilir”
 Tarih: 26.07.2017 > 273 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İsviçre Crans-Montana’da çöken ve biten 50 yıllık Kıbrıs müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının tek sorumlusunun Rum tarafı ve Yunanistan olduğuna işaret ederek, “Artık çalınacak ve kaybedilecek zamanımız yoktur. Mevcut BM parametreleriyle sürdürülen bu süreç bitmiştir, ilk önce buraya noktayı koyalım”

> Makalenin devamı

“Rumlar Türklere saldırmadı, Türkler isyan etti” diyen yalancı din adamı Başpiskopos Hrisostomos açıkça YALAN Söylüyor.. - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.07.2017 > 304 kez okundu.

Aramızdaki nesebi belirsizlerin “1974 önce Rumlarla barış içinde yaşıyorduk” yalanlarını çürüten haberler, belgeler ve gazeteler Meclis Başkanı Sibel Siber’in hazırlattığı “KKTC Meclisi Kıbrıs Türk Gazeteleri Arşivi”nde bol miktarda bulunmakta.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum”
 Tarih: 26.07.2017 > 284 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yakın gelecekte bir gelişme beklemediğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denktaş: “Kıbrıs Rum tarafı ve uluslararası toplumu şaşırtacak önerilerimiz var”
 Tarih: 24.07.2017 > 265 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Rum tarafı ve uluslararası toplumu şaşırtacak önerileri olduğunu, uygun zaman geldiğinde bunları açıklayacaklarını söyledi.

> Makalenin devamı

Anastasiadis yalanı kabul ettirmeye çalışıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.07.2017 > 305 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis Cuma günü yaptığı açıklamada, müzakere masasına dönmek için masaya iki koşul koydu ve Kıbrıs’ın ana bölünme nedeninin “Türk askeri, garantiler ve müdahale hakları” olduğunu belirtti. Herhalde Anastasiadis, kendinden başka herkesi aptal zannediyor ve bıkmadan usanmadan Kıbrıs konusunun 1974 yılında, Türk Askerinin adaya ayak b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum tarafı 1964’ten beri ele geçirdiği ve tek toplumlu hale getirdiği tanınmış devlet erkini paylaşmakta sorun yaşıyor”
 Tarih: 22.07.2017 > 280 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının 1964’ten beri ele geçirdiği ve tek toplumlu hale getirdiği tanınmış devlet erkini paylaşmakta sorun yaşadığını, olası bir çözümün bu en temel ilkesini içine sindirmekte zorlandığını söyledi.

> Makalenin devamı

Şafak Nöbeti ve Ortega Raporu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.07.2017 > 326 kez okundu.

19 Temmuz gecesi eşimle birlikte Girne, Alsancak bölgesindeki “Çıkarma Plajı”nda gerçekleştirilen “Şafak Nöbeti” kutlamasına katıldık. On binler vardı bu sefer kutlama alanında. Katılımcıların ellerindeki Türk ve KKTC bayrakları nedeni ile kırmızı beyaz bir zambak tarlasına benziyordu bulunduğumuz yer.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, KKTC de bulunan yabancı parlamenterleri ve basın mensuplarını kabul etti
 Tarih: 22.07.2017 > 285 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 20 Temmuz etkinlikleri dolayısıyla KKTC’de bulunan yabancı parlamenterleri kabul etti. Aralarında Azerbaycan, İngiltere, Macaristan, Slovakya, Gürcistan, Makedonya, Madagaskar, Uganda, Kosova ve Rusya’dan milletvekillerinin olduğu heyet, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeler hakkında görüş a

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Von-Schoepff ve Doherty’i kabul etti
 Tarih: 22.07.2017 > 269 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Nikolai Von-Schoepff’u ve ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty’i ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmelerde Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışanı Meltem Onurka

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Crans-Montana’da yalnızca bir konferans çökmedi, 50 yıllık bir süreç, 5o yıllık parametreler çöktü”
 Tarih: 17.07.2017 > 237 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Crans-Montana’da yalnızca bir konferansın çökmediğini, Crans-Montana’da 50 yıllık bir sürecin çöktüğünü, 50 yıllık parametrelerin çöktüğünü” dile getirdi.

> Makalenin devamı

15 Temmuz Kalkışmasında TSK ve Halk - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 16.07.2017 > 323 kez okundu.

15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan kalkışmanın yıldönümü olan evvelki gün İstanbul’daydım. Hem törenleri izledim, hem de sokaktaki vatandaşla, ülkesi için, vatanı için, eski tabirle “kellesini koltuğunun altına alıp kalkışmacılarla mücadele için sokağa fırlamaktan çekinmeyenlerle” görüşmeye çalıştım.

> Makalenin devamı

Şezlong operasyonu! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 16.07.2017 > 289 kez okundu.

Şaka değil, kinaye hiç değil. Başlık tam da anladığınız gibi. İki senedir can çekişen turizm sezonunun en cafcaflı döneminde, Balıkesir Belediyesi’nce görevlendirildiği bilgisine ulaştığımız, jandarma, zabıta vs. görevlilerden oluşan 150’i aşkın görevli Ayvalık Sarımsaklı Plajında Şafak Operasyonu gerçekleştirdi, hem de hava destekli! Yüzlerce ki

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “KKTC’nin Anavatan Türkiye ile ve Kıbrıs Türk Halkının Türk Ulusu ile bağı tarihseldir, asla koparılamaz”
 Tarih: 14.07.2017 > 300 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Türklerine yönelik “Türkiye ile göbek bağını kesin, işgal askerlerini gönderin, adada Rumlarla birlikte yaşayabilirsiniz” şeklindeki sözlerini değerlendirerek, “KKTC’nin Anavatan Türkiye ile ve Kıbrıs Türk halkının mensubu olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğu Türk Ulus

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Sürecin sadece güvenlik ve garantiler nedeniyle sonuçsuz kaldığı söylemi doğru değil”
 Tarih: 14.07.2017 > 289 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinin sonuçsuz kalmasının tek nedeninin güvenlik ve garantiler olduğu yönündeki söylemlerin doğru olmadığını söyledi. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin Basın Günü resepsiyonunda yaptığı konuşmada Akıncı, İsviçre’nin Crans Montana kasabasında sonuçsuz kalan Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili tarafların ned

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta büyük bir fırsat kaçırıldı"
 Tarih: 14.07.2017 > 330 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta maalesef büyük bir fırsat kaçırıldı. Bizim ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı yaklaşımına rağmen adadaki anlaşmazlıkların çözümsüz kalmasından üzüntü duyuyoruz." dedi.

> Makalenin devamı

“Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” neden olmasın?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.07.2017 > 360 kez okundu.

Kıbrıs’ta iki toplum lideri arasında geleceğe çözüm bulmak adına yapılan görüşmeler yine kilitlendi. Rum tarafının uzlaşmasız tutumu, AB üyeliğinin verdiği şımarıklı, dış güçlerden aldığı destekle bitmek bilmeyen istekleri karşısında bu anlayışla Kıbrıs sorununa çözüm bulmanın çok güç olduğu görülüyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Üzüntülüyüz ama elimizden geleni yaptığımız için rahatız”
 Tarih: 10.07.2017 > 300 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, üzüntülü olduklarını ancak ellerinden geleni yaptıkları için rahat olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans-Montana’da 28 Haziran’da başlayan ve 7 Temmuz 2017 tarihinde sonuçsuz kaldığı açıklanan Kıbrıs Konferansı’nı, İsviçre’den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

> Makalenin devamı

AB, Kıbrıs (Rum) ve Türkiye - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.07.2017 > 324 kez okundu.

6 Temmuz Perşembe günü Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporunu, mevcut 541 parlamenterin 477’si gibi ezici bir çoğunluğun “Evet” oyları ile kabul etmesi, şimdilik Rumları memnun etse de uzun vadede Kıbrıslı Rumların hayrına olmayacak. AP’nin bu “düşüncesiz” kararı Kıbrıs konusunu Rumların aleyhine -derin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Maalesef sonuçsuz kalmıştır”
 Tarih: 07.07.2017 > 260 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz kaldığına işaret ederek, BM iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesi içinde müzakerelerin sona erdiğinin BM Genel Sekreteri tarafından da açıklandığını belirtti.

> Makalenin devamı

Kıbrıs konusu: Adjurned sine die - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.07.2017 > 334 kez okundu.

Ben yıllar önce, 2008 yılında kısa adı ile “Kıbrıs Planları ve Anlaşmaları” adlı 2 ciltlik bir kitap yayınlamıştım. Esinlenme konum da Annan Planı idi. Müzakereler katılmış, hiç bıkmadan ve usanmadan geçmişte neler yapıldığını ve Kıbrıs sorununu çözmek için hangi yılda kim tarafından nasıl bir planın tarafların önüne konduğunu araştırmış, sonra da

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Adına yeni denen ama içerikte çok önemli açılımlar içermeyen bazı görüşler getirildi”
 Tarih: 06.07.2017 > 280 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının sunduğu önerilerin yeni olmadığını ve sonuca götürecek nitelik içermediğini belirtti. Akıncı, BM Genel Sekreteri geleceği için bir hareketlenme başlamasının iyi bir gelişme olduğunu ancak bu hareketliliğin, bir göz boyama amacıyla yapılmış olmaması dileğinde bulundu. Rum tarafının dün masada okuduğu öneri

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye, Guterres’in belirlediği çerçeve içinde kalarak elinden geleni yapıyor”
 Tarih: 05.07.2017 > 277 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in öngördüğü çerçeve içinde kalarak, hiç dışına çıkmadan Kıbrıs’ta bir çözümü sağlamak ve bunu bugünlerde yapmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Taraflar paket önerilerini BM’ye sundu
 Tarih: 04.07.2017 > 297 kez okundu.

Kıbrıs sorununa 2 eşit kurucu devlet esasına dayanan çözüm sağlamak amacıyla İsviçre’de düzenlenen Kıbrıs Konferansı toplantıları, hafta sonu nedeniyle verilen aranın ardından dün yeniden başladı.

> Makalenin devamı

Rum basınında gerçekçi yazılar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.07.2017 > 319 kez okundu.

Orijinal adı “Cyprus Mail” (Kıbrıs Postası) olan ve Kıbrıs Rum tarafından yayınlanan günlük gazetede George Koumoullis adlı bir yazar var. Rumlara göre biraz da aykırı bir yazar. Durup dururken Kıbrıslı Rumların Ve Yunanistan’daki Helenlerin “Tabu” olarak tanımladıkları konularda bir şeyler yazar ve büyük çoğunluğun şimşeklerini, az sayıda bazıları

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile değerlendirme toplantısı yaptı
 Tarih: 30.06.2017 > 301 kez okundu.

Kıbrıs Konferansı için Crans-Montana’da bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile değerlendirme toplantısı yaptı. Ertuğruloğlu ile Çavuşoğlu görüşmesinde Kıbrıs Konferansı kapsamındaki son gelişmeleri değerlendirdi ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide ve Allen

> Makalenin devamı

Rumların genetik araştırma tezgahı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 30.06.2017 > 362 kez okundu.

22 Haziran günü Politis gazetesinde çıkan bir yazıya aramızdaki nesebi belli olmayan bir grup balıklama atladı ve akla zarar her tür iddiayı da ortaya koydu. Bence bu kesim kısa yoldan Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu Türk soyundan gelme ama “bizler Türk değiliz” deselerdi daha mertçe olurdu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıs Konferansı başladı
 Tarih: 29.06.2017 > 295 kez okundu.

Kıbrıs sorununa iki kurucu devletin eşitliğine dayalı federal çözüm sağlamak amacıyla düzenlenen Kıbrıs Konferansı dün başladı. Ocak 2017’de başlayan ve 5 aylık aradan sonra yeniden toplanan konferansta, Kıbrıs’taki tarafların yanı sıra, garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere yer alıyor. Toplantılara, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yön

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bu bir karar konferansıdır”
 Tarih: 28.06.2017 > 301 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Konferansı’nın yapılacağı Crans-Montana’da hedefin; 6 başlık altındaki önemli konuların karara bağlanması olması gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Bu bir karar konferansıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans-Montana’da bugün başlayacak Kıbrıs Konferansı için adadan, ayrılışı öncesinde Ercan Havaalanı’nda basın t

> Makalenin devamı

Rumlar asker sayısını arttırıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.06.2017 > 342 kez okundu.

Bir taraftan görüşmeler devam ederken, Rumlar diğer taraftan Milli Muhafız Ordusunun sayısını arttırmak için paralı asker kiralamayı sürdürüyor. Rum Savunma Nakanı Fotiou, bu yıl içinde 4 bin aparalı asker daha alınacağını açıkladı geçen gün. Yeni alınacak 4 bin paralı askerler ile Rum Milli Muhafız Ordusu (Ethniki Fruro) içindeki paralı asker s

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Crans-Montana Zirvesi öncesinde, mecliste temsil edilen siyasi partilerle bir araya geldi
 Tarih: 25.06.2017 > 292 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Crans- Montana Zirvesi öncesinde, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldi. Akıncı, parti başkanlarıyla görüşmesinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide tarafından önceki gün sunulan “İsviçre’deki konferanstaki çalışmalara kılavuzluk edecek b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Türkeş ve Kidd’i kabul etti
 Tarih: 25.06.2017 > 317 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, devlet ve hükümet yetkilileriyle temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye gelen TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i ve İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’i ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmeler ile ilgili basına herhangi bir açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

Rumların izolasyon baskısına tık yok! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.06.2017 > 333 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgi Raporunun taslağı içinde yer alan “Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması” tavsiyesi, Avrupa parlamentosundaki Rum Milletvekilleri ve AKEL de dahil olmak üzere bütün Rum siyasilerin ve bürokratların müştereken gösterdikleri yoğun çaba ve girişimler sonucunda bu hafta başında rapordan çıkarıl

> Makalenin devamı

KKTC’den bir hikaye - Yurdagül ATUN
 Tarih: 22.06.2017 > 325 kez okundu.

İzole, tek tanıyanı Türkiye olan bir devlet. Üretim yok, zira üretimin maliyeti nüfusa göre ağır. Koca fabrika kurmaktansa ithal etmek daha ucuza geliyor. Ekonomisinin iki lokomotif sektörü var: Turizm ve eğitim. Dünyanın en huzurlu tatilini vadetmesine, çok güzel otellere sahip olmasına, hizmet sektöründe 10 üzerinden 10 alacak duruma gelmesin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Erdoğan tarafından kabul edildi
 Tarih: 22.06.2017 > 280 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İsviçre'de 28 Haziran’da başlayacak Kıbrıs Konferansı öncesinde Ankara'da temaslarda bulundu. Bakan Ertuğruloğlu, bu çerçevede dün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan görüşmede, Crans-Montana’daki Kıbrıs Konferansı öncesinde m

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım: “Kıbrıs konusu hem Türkiye, hem Yunanistan için çözülmesi gereken bir mesele”
 Tarih: 20.06.2017 > 311 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakanı Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakan Aleksis Çipras'ın davetine icabetle Yunanistan'a çalışma ziyaretinde bulundu. TC Başbakanı Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Çipras ile AB, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege’deki konuları ele alıp sa

> Makalenin devamı

Avustralya’dan bir başarı öyküsü - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.06.2017 > 332 kez okundu.

Kıbrıslı Rumların Enosis, yani Kıbrıs adasının Yunanistan’a bağlanması uğruna 1 Nisan 1955 tarihinde başlattıkları tedhiş hareketi sonrasında ve 21 Aralık 1963 sabahı Kıbrıslı Türklere düzenli ve planlı saldırılar düzenlemeleri, Türk köylerini yakıp yıkmaları ve Makarios hükümetinin Kıbrıslı Türklere uyguladığı acımasız ekonomik ambargolar nedeni i

> Makalenin devamı

Irak’ın derin örgütü Kesnizani - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.06.2017 > 379 kez okundu.

Artık ülkeleri ele geçirme teknikleri o denli gelişti ki, bir ülkeyi içten fethetmek, askeri harekat ile fethetmekten daha kolay, daha ucuz ve daha -insani- kayıpsız hale geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Bu topraklara sahip çıkma bizim boynumuzun borcu olmak zorundadır”
 Tarih: 16.06.2017 > 326 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının adanın tümüne sahip olma talebinden vazgeçmediğini, bu topraklara sahip çıkmanın Kıbrıs Türkünün boynunun borcu olduğunu söyledi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: "KKTC’de FIFA standardına uygun en az 4 stat var"
 Tarih: 15.06.2017 > 299 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, FİFA üyesi olup da FİFA standartlarında sahası olmadığı için başka ülkelerde maç yapan ülkeler olduğuna işaret ederek, KKTC'de FİFA standardına uygun en az dört stat olduğunu söyledi. Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu 2016-2017 sezonu başarı ödülleri gecesine katıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Müzakere ruhuna aykırı”
 Tarih: 14.06.2017 > 316 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile İsrail’in düzenlediği askeri tatbikatın müzakere ruhuna aykırı olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı adımlar atmaktan imtina etmesinin, özellikle böylesi önemli bir dönemde elzem olduğu da vurgulandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erçin: “Kıbrıs Rum tarafının Cenevre konferansıyla ilgili artık, kısır tartışmaları bırakıp sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesi gerek”
 Tarih: 13.06.2017 > 318 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin, Cenevre Konferansı “yapılır mı yapılmaz mı, hangi ön koşullarla yapılabilir, gider miyiz gitmez miyiz” tartışmalarının artık bir yana bırakılması gerektiğini ifade ederek, “Bu noktadan sonra Kıbrıs Rum tarafı da artık kendini kısır tartışmaların çıkmazından kurtararak, Cenevre’de kaldığı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Sıfır asker, sıfır garanti söylemi başlangıç noktası olamaz”
 Tarih: 12.06.2017 > 331 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Sıfır asker, sıfır garanti” söyleminin başlangıç noktası olamayacağını vurgulayarak”, “Sıfır asker, sıfır garanti diyerek müzakereye sadece bunu sağlayacak bir formül için oturamazsınız. O zaman size ‘var olanın virgülü noktası değişmez’ derler. Halbuki biz de, Türkiye Cumhuriyeti de böyle söylemedik” dedi.

> Makalenin devamı

Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler tuzağı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.06.2017 > 320 kez okundu.

New York zirvesinde varılan mutabakata göre 2’nci tur 5’li Kıbrıs Konferansı ucu açık olarak 28 Haziran'da Cenevre’de gerçekleştirilecek. Konferans BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in huzurunda gerçekleşecek. Masaya BM Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM’yi temsilen, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar taraf olarak, Türki

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Cenevre’den sonrası yok”
 Tarih: 09.06.2017 > 280 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının eşit, adil ve kalıcı bir anlaşma istediğini, Cenevre Zirvesi’nin ise son durak olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ TC Dışişleri Bakanlığı: “Guterres'in sözleri henüz mürekkebi kurumadan çarpıtıldı"
 Tarih: 09.06.2017 > 307 kez okundu.

TC Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in davetiyle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis'in New York'ta 4 Haziran'daki görüşmesinin ve ardından yapılan açıklamanın, Kıbrıs Rum tarafınca çarpıtılmaya başlanmasının Rum tarafının samimiyetsizliğini ve çözüme yönelik siyasi iradeden ne

> Makalenin devamı

Orta Doğu’da yeni dengeler - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.06.2017 > 332 kez okundu.

25 Mayıs 1981 tarihinde Suudi Arabistan’ın çağrısı ile Basra Körfezi'ne kıyısı bulunan Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, kısa adı Körfez İşbirliği Konseyi olan “Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi”ni kurarak ekonomi, dış politika ve sosyal hedeflerde ortak hareket etmek kararı aldılar. Birleşik ekonomik

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Her şey bu önümüzdeki bir ay içinde çok netleşecek"
 Tarih: 07.06.2017 > 289 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu ay içinde Cenevre'deki yapılması planlanan Kıbrıs Konferansı'na ilişkin, "Akla kara Cenevre'de kendini gösterecek, gerçekle yüzleşme noktası dediğimiz nokta orada gerçekleşecek. Her şey bu önümüzdeki bir ay içinde çok netleşecek." dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı :“Daha uzun müzakereye değil kararlılığa gerek var”
 Tarih: 06.06.2017 > 365 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda tüm tarafların yaklaşımıyla bir sonuca varılabileceğini ifade ederek “Daha uzun müzakereye, ilanihaye uzatmaya gerek yok, kararlılığa gerek var” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Guterres: “Liderler, Kıbrıs Konferansı’nı Haziran’da yeniden toplama ihtiyacı konusunda mutabık kalmışlardır”
 Tarih: 05.06.2017 > 302 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sonunun çözümü doğrultusunda, 12 Ocak’taki Kıbrıs Konferansı’nın, Haziran’da yeniden toplanmasının ihtiyaç olduğu konusunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in mutabık kaldığını açıkladı.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta Temmuz kerameti - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.06.2017 > 356 kez okundu.

Bu sabah KKTC yerel saati ile 02:00’de New York’taki BM binasının 38’inci katında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis birlikte bir yemek yediler. Yemekte konuşulan konu Kıbrıs Müzakerelerinin devam edebilmesi için süre

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta bir çözümün zamanı gelmiştir ve 50 yıldır süren müzakereler bir yere bağlanmalıdır”
 Tarih: 02.06.2017 > 321 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözümün zamanının geldiğini ve 50 yıldır süren müzakerelerin artık bir yere bağlanması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

> Makalenin devamı

Geçmişten ders almak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.06.2017 > 365 kez okundu.

KKTC Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber Kıbrıs Türk gazetelerinin geriye dönük arşivi oluşturmaya başladıktan sonra bir araştırmacı olarak bu arşivden çok yararlanmaya başladım. Geçen aylarda Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisinde 15-22 Ocak 1950 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş Plebisit kararının Rum okullarında anılması konusunda yasa yapılınca söz k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC’de
 Tarih: 01.06.2017 > 322 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere dün akşam KKTC'ye geldi. Çavuşoğlu bugün Cumhurbaşkanlığı'nda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere heyeti, hükümet ve Meclis'te temsil edilen siyasi partilerle, müzakere süreciyle ilgili değerlendirme toplantıları yapacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum liderliğinin yeni tavrını kabullenmemiz kesinlikle mümkün değil”
 Tarih: 01.06.2017 > 327 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum liderliğinin 17 Mayıs’ta ortaya çıkan “öncelikle güvenlik- garanti konularını, ardından da toprak düzenlemelerini tamamlayalım da sonrasında diğer 4 başlığı hallederiz” anlayışındaki yeni tavrını kabullenmelerinin kesinlikle mümkün olmadığını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: "Sürecin sıkıntılı olduğu konusunda şu üç yıldaki herhangi bir dönemden daha fazla endişeliyim"
 Tarih: 30.05.2017 > 356 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, çıkmaza giren Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Endişeli olduğumu paylaşmak istiyorum. Sürecin sıkıntılı olduğu konusunda şu üç yıldaki herhangi bir dönemden daha fazla endişeliyim" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Uluslararası camia ve BM’nin Rum tarafının tavırlarının yanlış olduğunu göstermesi lazım”
 Tarih: 29.05.2017 > 314 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Rumların yanlış tavırlarından vazgeçebileceklerine inanıyorum ancak bunun için bir şart vardır. Uluslararası camianın ve BM’nin kendilerine bu tavırlarının yanlış olduğunu mutlaka altını kalın çizgilerle çizerek göstermesi lazım” dedi.

> Makalenin devamı

Eide: Deniz bitti - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.05.2017 > 354 kez okundu.

Rumların 1900’lü yılların başında ağızlarına sakız ettikleri “Kıbrıs adasında biz çoğunluğuz, ada bize verilsin” fikrinden hala daha vazgeçmedikleri, müzakerelerin gidişatından ve geçen hafta içinde de duvara toslamasından belli oluyor. Belli ki Rumlar geçmişten hiç ders almamışlar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Çözüm yönündeki kararlılık ve her iki liderin bunu Cenevre’ye taşıma isteği iyi haber”
 Tarih: 26.05.2017 > 361 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs konusundaki iyi haberin, her iki liderin de soruna çözüm bulunması yönündeki kararlılığı ve bunu Cenevre’ye taşıma isteği olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Ortadoğu’da bilmediğimiz anlaşmalar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 25.05.2017 > 346 kez okundu.

Ortadoğu gerçekten müthiş bir “Çıkarlar Arenası.” Araştırdıkça, okudukça, bazı olayların üzerine örtülmüş çelik kapakları kaldırabildikçe ortaya inanılmaz oyunlar, planlar, menfaatler ve bu uğurda kurban edilmiş on binlerce masum insan çıkıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Kıbrıs Türk tarafı konferansın bir an önce yeniden toplanmasına hazırdır ve sonuç üretilinceye kadar orada kalınmasına isteklidir”
 Tarih: 24.05.2017 > 299 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs konferansının ilk oturumunun sonuç bildirgesinde ifade edildiği çerçevede, konferansın bir an önce yeniden toplanmasına hazır olduğunu ve her zaman olduğu gibi sonuç üretilinceye kadar orada kalınmasına istekli olduğunu bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ambargoların üzerimizden kaldırılmasını bekleyemeyiz, kimse bizim için bu lütufta bulunmayacak”
 Tarih: 24.05.2017 > 318 kez okundu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nin (KALTEV) tanıtımı ve temel atma töreni Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da katılımıyla dün gerçekleştirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Anastasiadis’e taktik manevraları bırakması çağrısında bulundu
 Tarih: 22.05.2017 > 349 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis’e taktik manevraları bırakması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Taktik manevralarla stratejik hedef kaybedilebilir. Stratejik hedef barıştır, çözümdür” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Geçitkale’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta çözümün ancak bütünlüklü b

> Makalenin devamı

Kürtler bağımsızlık ve tanınma istiyor, ya Biz? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.05.2017 > 370 kez okundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani geçmiş aylarda yaptığı açıklamada “Kürt halkı için referandum yolu ile gelecekleri hakkında vermenin zamanı gelmiştir ve ortam da uygundur” diyerek, Kürtlerin gelecekleri konusunda karar verme zamanının geldiğini uluslararası kamuoyuna işittirmişti. DEAŞ’ın karşı çıkmasına ve IKBY bölges

> Makalenin devamı

Anatasiadis’ten hata üstüne hata - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.05.2017 > 385 kez okundu.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Başbakan Aleksis Çipras Kıbrıslı Rumlara göre dünya Helenizminin en sadık ve güçlü savunucuları. Bu nedenle de gerek Ege sorununda, gerekse de Kıbrıs konusunda başları bir türlü dertten kurtulmuyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Cenevre Zirvesinin Haziran ayında toplanmasını ve sonuca götürecek paket yaklaşımı önerdik; makul karşılık görmedik”
 Tarih: 18.05.2017 > 363 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesinin haziran ayında önkoşulsuz toplanması ve sonuca götürecek paket yaklaşım önerisinde bulunduklarını ancak makul bir karşılık göremediklerini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Beşli zirvenin Haziran sonuna kadar mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir”
 Tarih: 17.05.2017 > 317 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Beşli zirvenin haziran ayı sonuna kadar mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi. Akıncı, görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son aşama hakkında bilgi verip görüş alışverişinde bulundu.

> Makalenin devamı

İşçi va dı da biz mi çalıştırmadık? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.05.2017 > 354 kez okundu.

KKTC Hükümeti ile TC Hükümeti arasında “İşgücü Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nın oy çokluğuyla kabul edilmesi muhalefeti kızdırdı. Onların gerekçesi özetle şu: “Kendi insanımız dururken, yabancı işçiye ne gerek var. Türkiyeliler gelecek, bizimkiler işsiz kalacak!”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan ve Çipras, Kıbrıs’ta çözüm için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı
 Tarih: 15.05.2017 > 357 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs meselesiyle ilgili görüşmelerin devam etmesi ve meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı. Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere gittiği Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de gerçekleştirdi

> Makalenin devamı

AB’nin yeni tezgahı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 15.05.2017 > 358 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile KKTC hükümetinin arasının limoni olduğu gün gibi aşikar. Akıncı’nın, eşiti Anastasiadis’i memnun etmek için ikide birde- veya buna her konuda da denilebilir- açıklama yapması anlaşılmaz bir durum olmakla birlikte, Barbaros gemisi Kaptan Köşkü personelinin, Rum pilotun hadsiz ve yetkisiz “Terk edin bizim sularımızı” çağ

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Artık karar verme zamanı”
 Tarih: 12.05.2017 > 353 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün akşam Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bugüne kadar yaptıkları çalışmayı değerlendirdiklerini, müzakerecilerin ise mülkiyet konusunda yaptıkları çalışmayı kendilerine aktardığını söyleyerek, müzakerelerde artık karar verme zamanının geldiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Yunanistan darbecileri niye koruyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.05.2017 > 373 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci sekiz askerden Süleyman Özkaynakçı, Feridun Çoban ve Abdullah Yetik, Türkiye'nin yeni iade talebi üzerine hakim karşısına tekrardan çıkarıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Işık ile görüştü
 Tarih: 12.05.2017 > 327 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüştü. İstanbul TÜYAP fuar alanında yer alan görüşmede, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türkiye Milli Savunma Bakanı Işık'a, Kıbrıs müzakere süreci ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs adasında barış ve huzurun garantisidir”
 Tarih: 10.05.2017 > 381 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs adasında barış ve huzurun garantisi olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “savaş tamtamları ve mehter marşları” açıklamasına tepki gösterdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Sonuç almak istiyorsak Kıbrıs'ta bize gerekli olan; zamandan çok irade, kararlılık, makuliyet ve gerçekçiliktir "
 Tarih: 08.05.2017 > 341 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta sonuç almak için gerekli olanın zamandan çok irade kararlılık, makuliyet ve gerçekçilik olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Türkiye AB ilişkileri ne olmalı? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.05.2017 > 325 kez okundu.

Anavatan Türkiye’ye son yıllarda başta masa üstünde ekonomik, yurt içinde ve yurt dışında askeri, uluslararası platformlarda da siyasi olmak üzere, akıl almaz yöntemlerle her türlü saldırı yapılmakta.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, İstanbul’da Kıbrıs müzakerelerini anlattı
 Tarih: 05.05.2017 > 376 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta federal bir çözümün herkesin yararına olacağını vurguladı. Kıbrıs’ta federal bir çözümün mümkün olabilmesi için Rum yönetiminin zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum yönetiminin yetki paylaşma konusunda zorlandığını da ifade etti.

> Makalenin devamı

Siyasi çarpıtma - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 04.05.2017 > 380 kez okundu.

Siyasette ve dünya politikalarında ilginç oyunlar oynanmakta, ilginç yöntemlerle gerçekler olduğundan çok daha farklı şekillerde halka gösterilmekte. Dünya üzerinde yaşayan insanlar, başta yazılı basın, görsel medya ve internet haberciliği olmak üzere inanılmaz yöntemlerle ister doğru olsun ister yanlış, göz göre göre güçlünün istediği doğrultudaki

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 04.05.2017 > 358 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün gittiği İstanbul’da 3 farklı etkinlikte Kıbrıs sorunu konusunda konuşma yapacak. Akıncı, ilk olarak bugün İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi’nde Kıbrıs sorunu konulu konferansta konuşacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Aynı konuların etrafında konuşmak artık bitmeli”
 Tarih: 03.05.2017 > 346 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konuların kendi içlerinde tekrar tekrar tartışılmasıyla bir yere varılamayacağını, dört başlığın bütünlüklü olarak ele alınması gerektiğini, Birleşmiş Milletlerin de bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün bir araya geldi
 Tarih: 03.05.2017 > 314 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün bir araya geldi. Görüşme ara bölgede yer aldı. Akıncı: “İş kazalarını önlemek insani bir sorumluluktur”

> Makalenin devamı

Rumların politik manevralarına hayranım - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.05.2017 > 354 kez okundu.

Rumlar, görüşmelerin başladığı 1 Ocak 1964 tarihinden beridir, masada verdikleri sözü tutmamakla ünlüler. 16 Ağustos 1960 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildikten sonra dönemin İçişleri Bakanı Polycarpos Georgadjis tarafından EOKA’nın devamı olarak özenle bezenle, ABD’den Kıbrıs adasında komünizmi önlemek için alınan milyon dolarlık yardımla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Felakete hazırlıksız yakalanma, can ve ekonomik kayıplara neden olur”
 Tarih: 28.04.2017 > 372 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı felakete hazırlıksız yakalanmanın can ve ekonomik kayıplara neden olduğunu belirtti. Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi (IUSARC) 6. Genel Kurulu, Uluslararası Afet Yönetimi Sempozyumu ve Ulusal Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Oyunları (NUSAR GAMES 2017) kapanış ve ödül töreni önceki akşam yapıldı.

> Makalenin devamı

Bir yaşam öğretisi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.04.2017 > 388 kez okundu.

Çok değer verdiğim, kendime örnek almaya çalıştığım, çok kıymetli insan İstanbul Aydın Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın bana gönderdiği yazı tam bir hayat dersi. Bu ders okumakla, üniversite bitirmekle öğrenilmiyor….. Sonuna kadar okumanızı, kendi hayatınızı düşünmenizi ve sonra da değerlendirmenizi tavsiye

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı: “Seçim yaklaştıkça Anastasiadis çözümden uzaklaşmaktadır”
 Tarih: 28.04.2017 > 342 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı, Rum lider Nikos Anastasiadis’in seçim yaklaştıkça çözümden uzaklaştığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, müzakere süreci değerlendirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun, Barbaros araştırma gemisine sismik çalışma için izin verildiğini açıkladı
 Tarih: 26.04.2017 > 366 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisine, 20 Nisan tarihi itibarıyla KKTC karasularında yeniden sismik veri toplama çalışmalarına başlama izni verildiğini açıkladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, Mersin Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabul etti
 Tarih: 25.04.2017 > 340 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Mersin Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabul etti. Özgürgün kabulde yaptığı konuşmada, Mersin’in uzun zaman tek çıkış kapısı olduğunu belirterek, KKTC ile ambargolar nedeniyle hala Mersin-10 Türkiye adresiyle bağlantı kurulduğunu anımsattı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Özgürgün “19. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini kabul etti
 Tarih: 25.04.2017 > 360 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Hüseyin Özgürgün, “19.Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı ekibi kabulünde yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan'ı dünya çocuklarına armağan ettiğini kaydederek bu özel günün yıllardır KKTC'de de kutlandığını ve dünya çocukları ile buluşu

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta Rum olmayana yer yoktur - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.04.2017 > 391 kez okundu.

Genelde Kıbrıs’ın yakın tarihi, özellikle de 1950-1974 arası beni çok ilgilendiriyor. Kıbrıslı Rumların sapıttığı ve asırlardır adada yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türklere rağmen, Türkiye’yi de yokmuş gibi farz ederek adayı Yunanistan’a bağlamak için yaptıkları çılgınlıklarla doludur bu çeyrek asırlık dönem.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele ile federal yönetimde kararlara etkin katılım konuları makul ölçüler içinde çözülebilir ancak Rum tarafının tutumu nedeniyle hala çözülemiyor”
 Tarih: 21.04.2017 > 372 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele” ile “federal yönetimde kararlara etkin katılım” konularının makul ölçüler içinde çözülebileceğini ancak Rum tarafının tutumu nedeniyle hala çözülemediğini kaydederek, “Bu çerçevede gidersek ne yazık ki bir sonuca ulaşmayı son derece zor görüyorum” dedi.

> Makalenin devamı

Rumların İnsan Hakları çirkinliği - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.04.2017 > 392 kez okundu.

Rumlar, “Kıbrıs adasında egemen olan benim. Ben ne dersem o olur ve de olmalıdır. Kıbrıslı Türklerin hiçbir hakkı yoktur” havasında 1960 yılından beridir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu Katar’da
 Tarih: 20.04.2017 > 326 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Katar'a gitti. Ertuğruloğlu, Katar'ın başkenti Doha'daki temaslarına dün başladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Çocuklarımızın yabancı ülke çocuklarıyla temasına bile tahammülleri yok”
 Tarih: 20.04.2017 > 369 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak için Larnaka Havalimanı’na gelen Sırbistan çocuk gösteri grubunun, KKTC’ye geçmesine izin verilmemesi ve özel uçakla geri gönderilmesinin, “Kıbrıslı Türk çocukların yabancı ülkelerden çocuklarla temasına bile tahammül edemeyen bir anlayışın sonucu” old

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar Sırp çocukları Kuzeye geçirmedi
 Tarih: 20.04.2017 > 379 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Haftası” çerçevesinde gerçekleştirilecek “19. Uluslararası Çocuk Festivali” dolayısıyla ülkemize Larnaka’dan giriş yaparak gelmek isteyen Sırp çocuklar Rum Yönetimi tarafından sınır dışı edildiler.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta birlikte yaşamanın esasını güven oluşturur”
 Tarih: 17.04.2017 > 358 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta birlikte yaşamanın esasının,iki toplum arasındaki güvenin inşası olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta uğradığı saldırı ve tacizlerin, zaten sıkıntılı olan güven iklimini daha da aşındırdığını vurguladı.

> Makalenin devamı

Anastasiadis bizi tebaası mı sanıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.04.2017 > 395 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in ilginç yaklaşımları ve söylemleri var. Kendini adeta Kıbrıs adasının kralı zannediyor bizi de tebaası. Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs adasının yer altı, yer üstü tüm zenginliklerinde hakkı ve payı olduğunu kasten göz ardı ederek, kendisinin de başı olduğu Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği Münh

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta “doldur boşalt” müzakereleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.04.2017 > 397 kez okundu.

Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumları arasında daha önce her iki tarafın liderleri arasında başlatılan müzakereler kesintiye uğramıştı. Adada barış ve geleceğe yönelik başlatılan müzakerelerde bugüne kadar bir sonuç alınamadı. Rum tarafının ayak oyunları ve bitmez tükenmez istekleri karşısında zaten yeni ve olumlu adımların atılması da mümkün değildir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Rum tarafı anlaşma istemediğini açıkça ortaya koyuyor”
 Tarih: 14.04.2017 > 367 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının Enosis plebisitinin anılması kararı ve doğal gaz arama faaliyetleriyle anlaşma istemediğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis yüksekten uçuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.04.2017 > 384 kez okundu.

Kıbrıslı Rumlar nedense kendilerini dünyanın merkezi görürler ve kendilerini yenilmez, dokunulamaz zannederler. Rumlara göre kendileri ne isterse o olmalıdır. Olsa da olmalıdır, olmasa da olmalıdır. Zaten kafalarında “istedikleri olamaz” diye de bir kavram yoktur. İlla ki istedikleri olacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Dini özgürlüğün istismar edilmesine izin vermeyeceğiz”
 Tarih: 14.04.2017 > 363 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarında, Rumların siyasi mesaj verme adına dini özgürlüğü istismar etmelerine izin vermeyeceklerini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler uzun aranın ardından 3 saat görüştü
 Tarih: 12.04.2017 > 357 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaşanan krizle bozulan müzakere masasında yaklaşık 2 ayın ardından dün yeniden bir araya geldi. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alan Liderler görüşmesi, yaklaşık 3 saat sürdü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler 2 ay sonra müzakerelere yeniden başlıyor
 Tarih: 12.04.2017 > 366 kez okundu.

Kıbrıs müzakerelerinde Şubat’ta çıkan krizle kopan görüşme sürecinde yeni dönem bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün saat 10:00’da bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kimse müzakere masasında tek taraflı adımlar atmamızı beklemesin bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir”
 Tarih: 10.04.2017 > 368 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Salı günü başlayacak yeni dönemde, kimsenin müzakere masasında tek taraflı adımlar atmalarını beklememesi gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı, son iki yılda çok ciddi adımlar attı. Bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir. Bu yol ancak birlikte yürünürse bizi çözüme ulaştırır” dedi.

> Makalenin devamı

KKTC’de de referandum gerek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.04.2017 > 392 kez okundu.

Türkiye’de olduğu gibi bizim anayasamızda da değişiklik yapılmasının zamanı geldi. 1970’li yılların başında hızlı solcularının cicili bicili sözlerle yaptıkları anayasa ile ülkemize verdiği zararların acısını yıllardır çekiyoruz. Gerek 1970’de, gerekse de 1975 yılında, dönemin hızlı solcularının aşırı eleştirileri ve yoğun çalışmaları sonucunda h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ın ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum”
 Tarih: 08.04.2017 > 372 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs’ın ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum” dedi. Brüksel’deki temaslarının ardından dün İstanbul’a geçen Akıncı İstanbul’da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne şeref konuğu olarak katılıp, devlet başkanları oturumunda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olacaksa KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır”
 Tarih: 08.04.2017 > 367 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm olacaksa, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarıyla, geleceğin iki eşit kurucu devletinden birisi olacak olan KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Akıncı, “bir çözüm noktasına varıldığında ilk günden Euro’nun tedavüle girmesini ist

> Makalenin devamı

Rumların doğalgaz hüsranı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.04.2017 > 432 kez okundu.

Rumların gerek Türkiye’ye baskı yapmak gerekse de müzakerelerde üstünlük kazanmak için 2011 yılından beridir tehdit unsuru olarak kullanmaya çalıştıkları doğalgaz kozu neredeyse bir “hiç” olmak üzere.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olacaksa KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır”
 Tarih: 06.04.2017 > 330 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm olacaksa, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarıyla, geleceğin iki eşit kurucu devletinden birisi olacak olan KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Akıncı, “bir çözüm noktasına varıldığında ilk günden Euro’nun tedavüle girmesini ist

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Guterres ile görüştü
 Tarih: 06.04.2017 > 383 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Brüksel’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Akıncı görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada Guterres’in Kıbrıs konusundaki ilgisinin sürdüğünü kaydederek, “Cenevre konferansında da Sayın Genel Sekreter’in yararlı katkılarını görmüştük. Öyle anlaşılıyor ki bu ilgi ve kat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Guterres ile görüşüyor
 Tarih: 05.04.2017 > 394 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün Brüksel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geliyor. Akıncı, Guterres ile bugün saat 16.00’da yapacağı görüşmenin ardından İstanbul’a geçecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler ara bölgedeki yemekte bir araya geldi
 Tarih: 03.04.2017 > 367 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de akşam yemeği için bir araya geldi. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide'nin ev sahipliğinde yapılan yemek için liderler otele basının bulunduğu ön bölümden değil arka kısımdan girdiler ve basına herhangi bir selamlama

> Makalenin devamı

Haçlı ruhu gene hortladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.04.2017 > 437 kez okundu.

Selahattin Eyyubi 2 Ekim 1187'de Haçlılara karşı kazandığı Hıttin Muharebesi ile Kudüs'ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son vermiş, Haçlı seferleri ile bölgeye gelip yerleşmiş Hıristiyanları da söküp atmıştı.

> Makalenin devamı

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKOLOJİ GÜNLERİ… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.04.2017 > 472 kez okundu.

KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi yeni bir etkinliğe imza atacak. 07 Nisan 2017 günü başlayacak olan Türkoloji Günlerine “Eski Türk Yazıtlarının Bugünkü Durumu” konferans damga vuracak. Aynı gün "Gürcistan'da Türk Kültürü ve Türk Varlığı. Prof. Dr. Valeh Hacıların Türkoloji Çalışmaları" da masaya yatırılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Pazar akşamı önümüzdeki dönemi planlayacağız”
 Tarih: 01.04.2017 > 378 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2 Nisan Pazar akşamı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecekleri yemekte güven artırıcı önlemler konusunda atılmasını istedikleri adımları Anastasiadis’e aktaracaklarını; bundan sonraki yol haritalarının ne olacağını ele alarak, önlerindeki dönemi planlayacaklarını söyledi.

> Makalenin devamı

Rumların kompleksine bakın - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.04.2017 > 398 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis dün bir açıklama yaptı. Bir çok medya kuruluşunun sürpriz olarak nitelemesine rağmen bana göre sürpriz olmayan bir açıklamaydı bu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thijis van der Plas’ı kabul etti
 Tarih: 30.03.2017 > 428 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdürü Thijis van der Plas’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani; Van der Plas’a ise Holanda’nın Lef

> Makalenin devamı

Rumlardan bir ders daha - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.03.2017 > 429 kez okundu.

AKEL'den dün iki basın açıklaması geldi. Kıbrıslılar bilir ama bilmeyenler için açıklayayım; AKEL, Rum siyasi parti. Bu parti, birçok Rum kuruluşu gibi sık sık Türkçe haberler gönderiyor. Tüm basın kuruluşlarının e mail adresi olsa gerek ki, hepimiz alıyoruz haberleri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu dün Londra'ya gitti
 Tarih: 29.03.2017 > 418 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, temaslarda bulunmak amacıyla dün Londra'ya gitti. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Londra'da, bir dizi üst düzey görüşme yapacak, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliğini ziyaret edecek ve İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi ile bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı:“ Nisan ve Mayıs ayı karar ayıdır, gerçeklerle yüzleşme ayıdır”
 Tarih: 28.03.2017 > 440 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Nisan ve Mayıs aylarının müzakereler açısından karar ayı olduğunu, görüşmelerin sürüncemede bırakılamayacağını söyledi. Mustafa Akıncı, Türk Maarif Koleji Tarih Kulübü tarafından düzenlenen “4’üncü Kıbrıs Sorununun Dünü, Bugünü ve Yarını Konferansı”nda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson ile telefonda görüştü
 Tarih: 28.03.2017 > 385 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un talebi üzerine kendisiyle önceki sabah telefonda görüştü. 25 dakika süren görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı, Boris Johnson’ı son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi ve Rum Meclisi’nin aldığı Enosis Plebisiti’nin okullarda anılması kararı ile duran müzakere sürecinin yeniden başlam

> Makalenin devamı

Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm” - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.03.2017 > 457 kez okundu.

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 23 Mart günü yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın satır aralarında kullandığı kelimeler ibretlik. Bizim içimizde kendilerini “Türkçe konuşan Kıbrıslı” diye tanıtanlara hayal içinde olduklarının dersini veriyor Anastasiadis.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Enosis plebisiti’nin okullarda kutlanmasının ortadan kaldırılması, müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacak”
 Tarih: 24.03.2017 > 468 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum Meclisi Genel Kurulu’nda kısa sürede gerekli adımların atılarak Enosis Plebisiti’nin okullarda kutlanması olayının ortadan kaldırılmasının, müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacağını belirtti.

> Makalenin devamı

Rumların bitmeyen Bizans oyunları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.03.2017 > 462 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hayal gücü gerçekten çok iyi çalışıyor. Belli ki Rumların gazına gelmiş gene. Eide, müzakerelerin yeniden başlaması, Temmuz ayında bir anlaşma sağlanması ve Eylül ayında da referanduma gidilmesi için yol haritası hazırlıyormuş.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün, Dış Basın Birliği yeni yönetim kurulunu kabul etti
 Tarih: 23.03.2017 > 414 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Dış Basın Birliği’nin yeni Başkanı Tahir Olcay Kıraç ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Başbakanlık’taki kabulde Hüseyin Özgürgün, Dış Basın Birliği’nin ülkede önemli bir görev ifa ettiğini, birliğin çalışmalarına katkıda bulunmaya hazır olduklarını kaydetti ve yeni Yönetim Kurulu’na çalışmalarında başarı diledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Eğitime yatırım, bu topraklara en büyük katkı”
 Tarih: 22.03.2017 > 505 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, artan öğrenci nüfusuna paralel olarak ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak amacıyla Gazimağusa’da Alasya İlkokulu ile Gazimağusa Meslek Lisesi’nde inşa edilen ek derslikler ile kafeteryaların açılışını gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ı çözmek için gayret sarf ediyoruz”
 Tarih: 21.03.2017 > 498 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ı çözmek için gayret sarf ediyoruz " dedi. Antalya'nın Alanya ilçesinde önceki gün Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerine değinerek, "Kıbrıs'ı çözmek için gayret sarf ediyoruz ama Rum tarafının halen Enosis hayali, rüyas

> Makalenin devamı

Agona kelimesini hiç duydunuz mu? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.03.2017 > 489 kez okundu.

Rumlarda ve Yunanlılarda hayal gücü bayağı gelişmiş durumda. Bir takım olmayacak hayallere inanıyorlar ve gerçekleşmesini bekliyorlar. Bazen de gerçeklerden inanılmaz uzaklaşıyorlar. Aramızdaki Rum dostları ve Rum hayranları iyi bilecek, Rumların veya da yeni uyduruk tanımlamayla, “Rumca konuşan Kıbrıslılar”ın ve Yunanlıların kullandıkları bir A

> Makalenin devamı

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti donanması - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.03.2017 > 449 kez okundu.

1960 yılının 16 Ağustos günü Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın Garantörlüğü, Ermeni, Maronit ve Latinler’in azınlık hakları ve Kıbrıs Türk ile Kıbrıs Rum halklarının (Anayasa lisanı ile Cemaatlerinin) “Eşit siyasi haklarla kurucu” oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilmişti. Bu yeni Cumhuriyeti, BM üyesi ülkeler hemen tanımış ve de aynı gün BM üy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıs müzakerelerinde metodoloji değil, mantalite değişikliği şart"
 Tarih: 18.03.2017 > 437 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinde başarı sağlanması için "metodoloji değil, Rum tarafında mantalite değişikliğinin şart" olduğunu vurguladı. Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta zorlama bir ortaklık veya anlaşmanın yaşamayacağını, çünkü Rumların bu ortaklığı da bozmaya oynayacağını ifade ederek, bu yüzden Kıbrıs'ta yeni bir ortaklık

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm çabalarımız devam ediyor”
 Tarih: 15.03.2017 > 473 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm çabalarının halen devam ettiğini vurgulayarak, halen çıkış yolu yaratılmadığı için duraklamış görünen çözüm çabalarından vazgeçmediklerini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Enosisçiler çok mutlu”
 Tarih: 14.03.2017 > 503 kez okundu.

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizi değerlendiren Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Hitler zihniyeti horladı. Bu şoven zihniyet Rum tarafındaki Enosisçileri de çok mutlu etti. Şu an hepsi zil takıp oynuyor” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bilinen yanlışın düzeltilmesi sonrasında müzakerelerin başlaması mümkündür”
 Tarih: 13.03.2017 > 460 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bazı adımların atılması ve bilinen yanlışın düzeltilmesi sonrasında müzakerelerin başlamasının mümkün olduğunu belirterek, “Ama kendi kurguladıkları senaryonun gerçekliğini kanıtlamak için adım atmazlar ve işi yokuşa sürerlerse, o zaman da niyetin başka olduğu anlaşılacaktır” dedi. Akıncı, aklın yolunun, Rum Yönetimi B

> Makalenin devamı

Türkiye-Rusya ve bölgesel denge - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.03.2017 > 511 kez okundu.

Kütüphanemdeki Erhan Afyoncu’nun Osmanlı İmparatorluğu, J. Von Hammer’in Osmanlı Tarihi- Devlet-i Aliye ve Ord. Prof. İ. Hakkı Uzunçarşılı’nın 6 Ciltlik en kapsamlı Osmanlı tarihi olduğunu varsaydığım “Büyük Osmanlı Tarihi” kitaplarına çabucak bir göz attım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Yıldırım Rum tarafına çağrıda bulundu: “Yanlıştan dönün”
 Tarih: 10.03.2017 > 508 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türkü'nün eşitlik, özgürlük ve güvenliğini garanti altına alacak bir çözümün, bölgede enerji güvenliği ve işbirliği olanaklarını sağlayacağını, aksi halde bölgede yeni gerginliklerin söz konusu olabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Türk-Rus yakınlaşması AB’yi korkutuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.03.2017 > 492 kez okundu.

Günümüzde siyaseti iyi değerlendirebilen akademisyenin, siyasi analistin ve deneyimli politikacının öngörüsü AB’nin eski gücünün kalmadığı ve ömrünün de uzun olmadığı yönünde.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz İşçi Partisi Milletvekillerini kabul etti
 Tarih: 09.03.2017 > 528 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İngiliz İşçi Partisi Milletvekilleri Fabian Hamilton ve Khalid Mahmood’u kabul etti. Dün gerçekleştirilen görüşmede müzakere süreci ve son yaşanan gelişmeler ele alındı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümet hakkındaki güvensizlik önergesinin görüşülmesi reddedildi
 Tarih: 08.03.2017 > 540 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, UBP-DP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesinin görüşülmesini reddetti. CTP’ye bağlı bazı milletvekilleri, TDP Milletvekilleri ve Bağımsız Lefkoşa Milletvekili Dr. Mehmet Çakıcı’nın verdiği önergeyle ilgili oylama dün yapıldı. Önergenin, 27 ret oyuyla görüşülmemesi kararlaştırıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Biz siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz, siyasi eşitlik içinde azınlık çoğunluk kavramına yer yoktur"
 Tarih: 07.03.2017 > 499 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz (Rum tarafı ile) siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz.” dedi. Pakistan’daki 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'nin ardından uçakta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akıncı, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakerele

> Makalenin devamı

Rumları çok iyi anlıyorum! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.03.2017 > 533 kez okundu.

Rumların ne yaptığını ve ne hedeflediğini bilmek için Rumları tanımak gerekiyor. Ben bu nedenle de Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i, adada egemen Rum devleti kurmak için gösterdiği gayretleri, ELAM’ın Enosis Plebisiti’nin okullarda okutulması konusundaki girişimlerini, her zaman yaptıkları gibi buldukları yerde Türklere saldırmalar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, EİT Genel Sekreteri Akça’yı kabul etti
 Tarih: 03.03.2017 > 516 kez okundu.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça’yı kabul etti. Gözlemci üye sıfatı bulunan KKTC’nin örgütle ilişkilerinin geliştirilmesi üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

> Makalenin devamı

Rum Anne: Kültürümüz farklı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.03.2017 > 557 kez okundu.

Politis gazetesinde 12 Ekim 2016 tarihinde benim ve eşimin çok dikkatini çeken bir haber yayınlanmıştı. Bize göre önemliydi bu haber ve birgün gelir lazım olur diye beynimizin bir köşesine not etmiştik.

> Makalenin devamı

Basın Bülteni Akıncı: “Müzakereler tümüyle çöktü veya bitti demek yanlış olur, aklıselimin galip gelmesini bekliyoruz, onun için çağrı yapıyoruz”
 Tarih: 28.02.2017 > 533 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereler tümüyle çöktü veya bitti demenin yanlış olacağını kaydederek, “Şu anda aklıselimin galip gelmesini bekliyoruz. Onun için çağrı yapıyoruz” dedi.

> Makalenin devamı
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1083
Bugün Tekil 948
Toplam Tekil 2291710
IP 54.163.20.57


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:9 Rebiü'l-Evvel 1440
Kasım 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.311 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu