TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
“Rumların hedefi Türkleri topyekun ortadan kaldırmaktır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.01.2017 > 15 kez okundu.

Bundan aylar öncesi yavru vatan Kıbrıs ile ilgili “Kıbrıs Türkiye’nin ön cephesidir” başlığı altında bir yazı yazmıştık. Kıbrıs’ın KKTC ve Türkiye için ne denli önemli olduğuna da değinmiştik.

> Makalenin devamı

VEFAT ve TEŞEKKÜR MESAJI!.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 15.01.2017 > 13 kez okundu.

Geçtiğimiz Salı günü genç yaşta ani bir rahatsızlık sonucu kaybettiğimiz ve Çarşamba günü İzmir'de defnettiğimiz kayınbiraderimin vefatından dolayı çok üzgünüz.

> Makalenin devamı

Kurt Ulur, Vatan Kurtulur - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 15.01.2017 > 12 kez okundu.

Türkiye ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dileğimiz ve beklentimiz (temenni), bu bütünlüğün sonsuza kadar sürüp gitmesi yönündedir. Bununla birlikte ülke ve millet olarak son dönemlerde sancılı bir süreçten geçtiğimiz Sağır Sultan’ın bile malûmudur. Peki, bu sancılı süreci zarar görmeden nasıl atlatabiliriz? Yahut da bu süreçten nasıl kâ

> Makalenin devamı

Raina’dan, Radikalizme - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 15.01.2017 > 14 kez okundu.

İslâm Dininin her türlü şiddet olgusu ile birlikte anılmasını ‘şiddetle’ reddediyoruz. Son Peygamberin döneminde bir tek cinayet olayı kayda girmemişken, yapılan savaşlarda bile topu topu birkaç yüz kişi ölmüşken İslâmiyet ile şiddetin yan yana getirilmesi İslâm için bir züldür. Hele de Otuz Yıl Savaşları, Haçlı Savaşları, 1. ve 2. Dünya Savaşları,

> Makalenin devamı

MHP’de sıkıntı büyüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.01.2017 > 12 kez okundu.

Meclis’te görüşülmekte olan yeni Anayasa değişikliği konusunda MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin AK Parti’ye destek vermesi tartışılırken, MHP tabanından da farklı sesler yükseliyor. Tabanının ve ülkücü kesimin % 85’inin yeni Anayasa değişikliğine karşı olduğu, referandum olursa buna “hayır” oyu kullanacağı iddia ediliyor.

> Makalenin devamı

Cumartesi Sohbetleri – “Siyasi, İktisadi ve Kültürel açıdan Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Analizi” – Yrd.Doç.Dr. Elnur Hasan MİKAİL (28 Ocak 2017 – Cumartesi, Saat 14.00)
 Tarih: 14.01.2017 > 14 kez okundu.

28 Ocak 2017 Cumartesi günü saat 14.00’da Yrd.Doç.Dr. Elnur Hasan MİKAİL’in konuk olacağı “Siyasi, İktisadi ve Kültürel açıdan Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Analizi” başlıklı sohbetine teşriflerinizi rica ederiz. GÖNULLERDE BİRLİK VAKFI Adres: Hacettepe Mah. Dutlu Sk. No: 21 06230 Altındağ/Ankara Telefon: 0 (312) 312 18 88 – 0 (312) 312 18

> Makalenin devamı

OLMASAYDI… OLURDU… - Prof. Dr. Salih Şimşek
 Tarih: 12.01.2017 > 59 kez okundu.

Olmasaydı, ‘van minut’ olayı meydana gelmez, herkes işine bakardı. Olmasaydı, ülkemde ‘paralel yapı’ kavramı bilinmez, belki de olmazdı. Olmasaydı, ülkemde askeri-militarist diktatörlük ne güzel devam ederdi. Olmasaydı, dünyadaki diktatörlerin durumu bu kadar net anlaşılamazdı.

> Makalenin devamı

Amerika ile eski günlere dönülebilir mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.01.2017 > 17 kez okundu.

Geçenlerde Amerika ve Türkiye ilişkilerini ele alan bir yazı yazmış ve “Trump’un göreve başlaması ile ilişkiler yeniden eski günlere dönebilir mi?” diye sormuştuk. Çünkü, bizi yönetenler “Trump ve yönetimi ile görüşmeler yapacağız, bölgede birlikte hareket etme noktalarında anlaşma sağlayabilirsek eski günlere dönebileceğiz” diyorlar. Kısaca yenid

> Makalenin devamı

Trump’tan beklentilerimiz yerini bulacak mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.01.2017 > 34 kez okundu.

Amerika’nın yeni Başkanı Trump’tan beklentilerimiz var. Öne çıkan beklentilerin ilki FETÖ terör örgütü lideri Fethulah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi. İkinci önemli beklentimiz de Suriye’deki terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD ve onun silahlı gücü YPG’nin desteklenmesinin bitirilmesi.

> Makalenin devamı

SINIFTA BİR OZAN VAR!
 Tarih: 10.01.2017 > 27 kez okundu.

T.C. Almanya – Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından bir dil, kültür ve eğitim kampanyası olarak bir yıl kadar önce başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyası kurslar, konferanslar, sanat, müzik ve spor çalışmaları gibi bir çok farklı uygulama ve etkinliklerle gelişerek ve genişleyerek devam ediyor.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı -
 Tarih: 10.01.2017 > 26 kez okundu.

Basın tarihi süresince olduğu gibi, içinde bulunduğumuz bilgi ve iletişim çağında da üzerinde taşıdığı sorumluğu sürdüren ve kimi zaman türlü zorlu şartlar altında kitlelerin haber alma ihtiyaçlarını karşılayan değerli basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutlarım. Aynı zamanda kamu ile halk arasında köprü vazifesi

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.
 Tarih: 10.01.2017 > 27 kez okundu.

DURAN şu ifadelere yer verdi: "Gücünü halktan alarak mesai kavramı gözetmeden çalışan ve halkın sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir.

> Makalenin devamı

Bodrum’un sorunları masaya yatırılırken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.01.2017 > 26 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Muğla Valisi Amir Çiçek Başkanlığı’nda Bodrum’da uzun zamandır yapılmayan ve beklenen “Ekonomik İstişare Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya Vali Çiçek´in yanı sıra Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile birim ve daire amirleri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri katıldı.

> Makalenin devamı

KUDÜS PERİŞAN, MÜSLÜMAN PERİŞAN! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 10.01.2017 > 25 kez okundu.

Bu hafta İsrail'e bir seyahat yaptım. Tabii ki İsrail'e gidip Kudüs'e gitmemek olmazdı bizde oralara giderek Mescid-i Aksa'yı ve Peygamber makamlarını ziyaret ettik. Falih Rıfkı Atay'ın “Zeytindağı” adlı eserinde anlattıklarını bizzat yerinde müşahade ettik. Hatta Cuma namazımızı da Mescid-i Aksa'da kıldık.

> Makalenin devamı

SEYYAHLIK ve YOLLAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 10.01.2017 > 30 kez okundu.

Bazıları 'sıkıcı' bulsa da, severim ben uçsuz bucaksız yolları… Kervan, bugün de gitti, kaldık garip ellerde. Umut, yarınlara... ‘Abdestsiz adama namaz dayanmaz’ derler de, acaba seyyahlara yol dayanmaz. Yol olsun da, fark etmez. Seyyahlar için yolun tersi-düzü, dublesi veya triplesi olmaz.

> Makalenin devamı

REJİM, OTORİTER ve DEMOKRATİK YÖNETİM - Nurullah AYDIN
 Tarih: 10.01.2017 > 252 kez okundu.

Yönetim iradesinin hukuk kurallarına tabi olması düşüncesinin uygulanması için insanoğlu tarihsel süreçte çok bedeller ödemiştir. Siyasi iktidarın güç despotizmini önlemek ve çoğunluk karşısında azınlık haklarını korumak için hukuksal eşitliğin devlet yaşamında egemen olması için hukuk devleti ilkesi kabul edilmiştir.

> Makalenin devamı

Bardağı taşıran damla… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.01.2017 > 38 kez okundu.

Şimdi Rusya ile bahar havası yaşıyoruz. Suriye ve Irak ile olan ilişkilerimizi düzeltme yoluna gittik. İran ile ilişkilerimizde de bir iyileşme söz konusu. Özellikle terörle mücadele konusunda attığımız adımlar birer birer hedefine ulaşıyor.

> Makalenin devamı

Önemli olan sonuç alabilmektir… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.01.2017 > 30 kez okundu.

Yıllardır savunduğumuz bir konu var: Dış politikada önemli olan sonuç alabilmek olmalıdır. Çünkü dış politika sonuç alma sanatı olarak değerlendiriliyor. Sonuç getirmeyen, aksine krize dönen politikalar aynı zamanda yanlış adımların atıldığının da bir göstergesidir. Eğer yanlış adım atlıyor, sıkıntılar başlıyorsa yeni politikaları devreye sokman

> Makalenin devamı

ÜLKÜCÜ HAREKET ÜZERİNE NOTLARA NOTLAR - Gazi KARABULUT
 Tarih: 08.01.2017 > 40 kez okundu.

Ülkücü Hareketin dünü bugünü ve yarını adına yapılan çalışmaların, son dönemlerde artış gösterdiğine şahit oluyoruz. Bu çalışmalar daha çok derleme niteliğinde olsa da kaynak oluşturma ve tarihe şerh düşme hususiyeti bakımından kayda değer ürünlerdir.

> Makalenin devamı

Tarım sektöründe de küçüldük… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.01.2017 > 39 kez okundu.

Tarım sektörümüz de sıkıntıda. 2915 yılında % 9,1 büyüyen sektörün, 2016 yılının Ocak-Eylül döneminde % 6,2 küçüldüğü görülüyor. Konuya dikkat çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Gelen Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımdaki küçülme, üretimdeki düşüşünden kaynaklanmadı. Tahıl hariç, hem bitkisel üretim de hem hayvansal üretimdeki ar

> Makalenin devamı

Rusya, beklentilerimizi karşılamadı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.01.2017 > 43 kez okundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası ortamın iyileştirilmesi için atılan adımlar sonrası yazdığımız bir yazıda “Rusya’ya güven olmaz. Putin, iyi bir satranç oyuncusudur ve kindardır. Kendi çıkarlarını ön planda tutar” demiştik. Krizin sona ermesinden sonra hem turizmciler, hem yaş meyve ve sebze ihraç eden sektör temsilcileri adeta bayram etmişler

> Makalenin devamı

DİYANET MİLLİ DEĞİLDİR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 05.01.2017 > 37 kez okundu.

“15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yazı yazmıyorum. Ancak eskiden yazdığım yazıları bugünlerde meydana gelen olaylar nedeni ile yeniden sizlere hatırlatıyorum. İki yıl önce kaleme aldığım “Diyanet Milli Değildir!” başlıklı yazımı, Diyanet'in tartışmalara yol açan eski yılın son Cuma'sındaki hutbesi ile Cübbeli Ahmet'in “santraç oyunu” açıklaması

> Makalenin devamı

Zor durumda yanımızda olmazsanız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.01.2017 > 35 kez okundu.

En büyük müttefikimiz ve dostumuz Amerika, içinde bulunduğumuz şu çok kritik dönemde ne acıdır ki, bizi yalnız bıraktı. Özellikle terörle mücadelede ikili oynayan, IŞİD’e karşı verdiğimiz Suriye’deki mücadelede yanımızda olmayan Amerika’ya haklı olarak bizi yönetenler de kamuoyu da tepkilerini her ortamda dile getirmeye başladı.

> Makalenin devamı

“Ekonominin Can Damarı, İstikrar ve Güven Ortamıdır” - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 04.01.2017 > 41 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm yatırımcılarımızdan, iş adamlarımızdan, esnaflarımızdan, sanatkârlarımızdan, vatandaşlarımızdan şunu rica ediyorum: Lütfen elinizdeki tüm imkânları harekete geçirin, üretin, alın, satın, istihdam edin, yatırım yapın, piyasayı hareketlendirin. Başta kamu bankaları olmak

> Makalenin devamı

Şimdi birlik olma zamanı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.01.2017 > 35 kez okundu.

Son Reina saldırısı şu gerçeği bir kez daha ortaya koydu: Türkiye, her alanda saldırı altında. Çeşitli terör örgütü gruplarını kullanan iç ve dış düşmanlar, ülkemizi bölmek, parçalamak, kin ve nefret tohumları ekmek, kardeşi kardeşe düşman etmek, Türk-Kürt, Alevi-Sünni çatışması çıkarmak ve bizi içten çökertebilmek için her türlü tezgâhı kuruyorla

> Makalenin devamı

Terör saldırıları ve turizmimiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.01.2017 > 48 kez okundu.

Ard arda gelen ve katliamlara dönen terör saldırıları, her konuda olduğu gibi turizm sektörünü de etkiliyor. Geçen yıllara baktığımızda, özellikle tatil için Türkiye’yi tercih eden yabancı turistlerin, “Can ve mal güvenliğimiz tehlikede olabilir” görüşü ile Türkiye’ye gelmekten vaz geçtiklerini görüyoruz.

> Makalenin devamı

ZOKAYI YUTMUŞ BİR MİLLET! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 03.01.2017 > 39 kez okundu.

“Bu yazıyı yaklaşık 2 yıl önce yazmışım. Yuttuğumuz zokanın büyüklüğü, her halde başımıza gelen belalardan ve adımızın “Türkiye halkı” veya “Türkiye toplumu” olarak tescil edilmeye çalışılmasından dolayı bugün daha iyi anlaşılır durumdadır. Yine de belki düşünürüz diye hatırlatayım dedim!”

> Makalenin devamı

SEVGİDE, HOŞGÖRÜDE, ADALETTE BİRLEŞMEK - Nurullah AYDIN
 Tarih: 02.01.2017 > 168 kez okundu.

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta yolda uzlaşalım. Çözümler üretelim. Ancak belli odaklar kaostan, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan kinden nefretten öfkeden besleniyor. Ülkede kin, nefret, öfke fırtınası yaşanıyor, yaşatılıyor. Neden

> Makalenin devamı

Reina’daki kanlı saldırının düşündürdükleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.01.2017 > 49 kez okundu.

İstanbul’daki ünlü gece kulübü Reina’daki katliam bir gerçeği daha ortaya koydu. Bu da terör örgütlerinin taktik değiştirdiğini, yeni bir terör uygulamasını devreye soktuklarını gösteriyor. Daha önce yapılan araçlarla yapılan bombalı saldırıların yanına şimdi de Reina’daki saldırı şeklini eklememiz gerekiyor.

> Makalenin devamı

İSTİHBARAT - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 02.01.2017 > 64 kez okundu.

Devletler, iktidarlar tarafından yönetilirler. Yönetimdeki kasıt halkın refahıdır. Bir ülke içerisinde yaşayan toplum, güvenlik zafiyetinden dolayı endişe içerisinde bulunuyor ise. O devleti yöneten iktidarın atadığı güvenlik birimleri işin ehli insanlar değildir.

> Makalenin devamı

İstanbul Ortaköy’de Yaşanan Terör Saldırısı - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 01.01.2017 > 44 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Ortaköy’de yaşanan terör saldırısıyla ilgili açıklamaları: 2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul’un Ortaköy semtinde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza rahmet niyaz ediyor, elim olayda yitirdiğimiz yaba

> Makalenin devamı

İslâm, İslâmcılar ve Anarşizm - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 01.01.2017 > 47 kez okundu.

Kimileri dini tanımlarken, bireylerin dolayısı ile toplumların yaşadıkları her türlü hayat diye tarif eder. Bu, ilkel dinler söz konusu olduğunda daha bariz bir şekilde ortaya çıkan ve gerçeklik payı da hayli fazla olan bir tanımlamadır. Ama az önce de belirttiğimiz gibi ilkel ve/veya bozulmuş (tahrif) ilâhî dinler söz konusu olduğunda geçerlidir b

> Makalenin devamı

“Ülkücü taban verdiği oya Sahip çıkmalı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.01.2017 > 57 kez okundu.

Geçenlerde Yeni Anayasa’daki değişikliklerin referandumda kabul edilmesinden sonra Meclis’te iki partinin kalabileceği konusunda bir yazı yazmıştık. AK Partili Burhan Kuzu’nun ve MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun da bu konudaki görüşlerini yansıtmıştık. Yazımızın sonunu da “Bu konudaki tartışmalar daha uzun süre devam edecek gibi görünüy

> Makalenin devamı

TABİ Kİ EN ÇOK DA MİLLİYETÇİ TÜRKİYE’Yİ VE TURAN’I ÖZLÜYORUM - Gazi KARABULUT
 Tarih: 01.01.2017 > 46 kez okundu.

İlk yazımdı… 25 yıl önce… Amasya’da üniversite öğrencisiyken, iflah olmaz sevdaya duçar olduğumuz ülkümüz için kaleme aldığım ilk yazı. ÖZLEDİĞİM ALEM başlığı ile Osman Yüksel Serdengeçti’nin yazısından alıntıları paylaştığım Yeni Emel gazetesindeki satırlar. Şimdi 2017… Yine aynı özlemi dile getirerek başlamak istiyorum. Ülküleri yaşamak,

> Makalenin devamı

YENİ YIL KUTLAMA MESAJI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 01.01.2017 > 41 kez okundu.

Akıl ve bilim öncülüğünde; hak, adalet, özgürlük ve eşitliğin temel kabul edildiği, dostluk, dayanışma, kardeşlik, barış, ve yardımlaşmanın pekiştiği; Dargınlıkların, düşmanlıkların, çatışmaların, çekişmelerin, ayrışmaların ve savaşların giderildiği, sevginin, saygının, hoşgörünün ve bütün güzelliklerin ülkemizde, dünyada ve galaksimizde olmas

> Makalenin devamı

Meclis’te iki parti mi kalacak?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.01.2017 > 60 kez okundu.

Yeni Anayasa değişikliğinde “Partili Cumhurbaşkanlığı” sistemine geçilmesi durumunda Meclis’te iki parti kalacağı tartışmaları başladı. Sistemin hayata geçmesinden sonra Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin de kapılarına kilit vurulacağı iddia ediliyor. Bu iddialar Ülkücüler arasında da yeni bir tartışmanın nedeni oldu. MHP’de kafalar iyice karışmı

> Makalenin devamı

BULANIK ZİHİNDEN ÇEŞİTLEMELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 01.01.2017 > 38 kez okundu.

Şu garip dünyada eşekleri bile kullanan köpeklerin olması ne garip... Tüm ömür ve dünyaları, kendilerine ördükleri kafes içi olanlar; dışınızda da hayatlar var... Allah sağlık versin de hep çalışalım… ‘Çalışmak’ insanı biraz yorsa bile, zihni gençleştiriyor. Hırsızlarla (!) ortak olanlar da ‘hırsız’ olur mu ki? İşler daha da zorlaşır mı ki

> Makalenin devamı

Yeni Anayasa değişikliği referanduma getirilirse... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.01.2017 > 44 kez okundu.

İktidar Partisi AK Parti ile muhalefet partilerinden MHP’nin birlikte hazırladığı Anayasa değişiklik teklifinin maddeleri CHP’lilerin muhalefetine rağmen komisyondan geçti. Daha önce 21 madde olarak belirlenen Anayasa değişikliği teklifi 3 maddenin çıkarılmasıyla 18 maddeden oluşuyor.

> Makalenin devamı

Yeni Yıl Mesajı - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 31.12.2016 > 38 kez okundu.

2016 yılını geride bırakıyor, yeni ümitler ve beklentilerle 2017 yılına giriyoruz. Yeni yılın, ülkemizdeki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm insanlar için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum. 2016 senesi, maalesef, pek çok üzüntü verici hadiseyi üst üste yaşadığımız bir yıl oldu.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Yeni Yıl Mesajı -
 Tarih: 31.12.2016 > 39 kez okundu.

2016 Yılı, hem Ülkemizde hem de dünyada yaşanan birçok olumsuzluklarla geride kaldı. Yıllardan beridir devletçe ve milletçe mücadelesini vermiş olduğumuz terör olayları dünya çapında yayılarak küresel bir sorun haline geldi. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaş ve çatışmalar, milyonlarca insanı yurtlarından etti; yüzbinlerce insanın canına

> Makalenin devamı

İPEK YOLUYLA ŞEKİLLENEN EĞİTİM DÜNYAMIZ ve DİRİLEN TÜRK DÜNYASI - Birol DOK(T. C. Başbakanlık Müşaviri)
 Tarih: 30.12.2016 > 123 kez okundu.

“Bizansı yıkmış olan Türk aslanı yine uyanacak, yine kükreyecek, yine düşmanlarını titretecektir.” Muhammed İkbal (1873-1938) Ticaret yolu olmasının yanısıra bir bilgi paylaşım aracı da olan tarihi İpek Yolu, hiç şüphesiz ki en önemli işlevini eğitim alanındaki katkısı ile ortaya koymuştur. İşte bu noktada Türkler, İpek Yolu ile daima

> Makalenin devamı

Türk liderlere büyük hakaret - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.12.2016 > 62 kez okundu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın(KTÖS) 2017 yılı için üyelerine dağıttığı ajanda kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Kıbrıslı Türk liderleri ve Kıbrıslı Türklerin bugünlere ulaşması için canını veren Türk Mukavemet Teşkilatı’na (TMT) ağır sözlerin kullanıldığı ajandanın, kimler tarafından hazırlatıldığı araştırılıyor. Ajandayla ilgili olar

> Makalenin devamı

AK Parti’ye destek, MHP’yi eritiyor... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.12.2016 > 80 kez okundu.

MHP içinde Meral Akşener ile başlayan fırtına bir türlü dinmedi. Öyle görünüyor ki bu fırtına dinmeyecek. Özellikle Anayasa değişikliği konusunda iktidar Partisi AK Parti’nin yanında yer alan MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bu duruşu şimdi parti tabanını neredeyse bölünme noktasına getirdi. MHP tabanı ve ülkücüler şimdi şu soruyu soruyor: “Bir seçi

> Makalenin devamı

Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya Gelişinin Yıl Dönümü - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 28.12.2016 > 134 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27 Aralık Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Gazi Mustafa Kemal’in 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından biri olmuş; Anadolu’nun küçük bir şehri olan Ankara, istiklal mücadele

> Makalenin devamı

Romanya’ya yakışmadı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.12.2016 > 46 kez okundu.

Romanya'da 11 Aralık'ta yapılan genel seçimin galibi Sosyal Demokrat Partinin (PSD) Tatar Türkü Sevil Shhaideh'nin Başbakan olması önerisi, Alman kökenli Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis tarafından reddedilmesinin yankıları sürüyor. Bu biz, Romanya demokrasisinde “kara bir leke” olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle “Romanya’ya yakışmadı” demek durumund

> Makalenin devamı

Daha huzurlu bir yeni yıl… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.12.2016 > 43 kez okundu.

2016 yılını sıkıntılı, gözyaşı içinde, huzursuz geçirdik. 2017 yılının bizlere savaşsız,şehitsiz,terörsüz,göz yaşı dökmeyeceğimiz huzur içinde yaşayabileceğimiz bir yıl olmasını diliyoruz. Bazı anlar öylesine bunaldık, öylesine umusuzluklara kapıldık ki, “Ekmek kuyruğuna girmeyi, gazyağı ile aydınlamayı,soba ile ısınmayı, lastik ayakkabı ile okula

> Makalenin devamı

“PYD bitmeden, PKK terörü sona ermez…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.12.2016 > 42 kez okundu.

Son İstanbul ve Kayseri’deki PKK’lı canlı bombaların ortaya koyduğu tabloya baktığımızda “PYD bitirilmeden, PKK ile mücadele de bitmez” diyoruz. Nedenine gelince: Müttefikimiz ve dostumuz Amerika, PYD/YPG güçlerini destekliyor. Onlara hemen her türlü silahı veriyor. Suriye’de ABD tarafından PYD-YPG’ ye verilen patlayıcıların PKK tarafından Türkiy

> Makalenin devamı

Sorun Ekmek Yemek veya Yememek Sorunu Değil, Sorun Ekmeğin Kalitesizleştirilmesidir - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 27.12.2016 > 46 kez okundu.

Tıp doktoru Prof. Dr. Canan Karatay hocamız sık sık ekmek yemeyin diye TV ve basına demeçler veriyor. Konu sağlık olunca toplum doğal olarak izliyor. Bendeniz de hocamızın kitabını okumuş ve notlar almıştım. Konuyu geçenlerde Türkiye’de buğday ıslahı konusunda öncü isim emekli hocamız Prof. Dr. İbrahim Genç ile konuştuk.

> Makalenin devamı

TÜRK KÜLTÜR COĞRAFYALARI, AZERBAYCAN-TÜRKİYE ARASINDAKİ EĞİTİM İLİŞKİLERİ VE YANSIMALARI - Birol DOK(TC Başbakanlık Müşaviri)
 Tarih: 26.12.2016 > 126 kez okundu.

1.Türk Kültür Coğrafyaları ve Türkler Dünyanın en kadim milletlerinden olan Türkler, tarihin her döneminde adına Dünya denilen yeryüzü parçasının her karışına damgasını vurmuş bir millettir. Dünyanın her karışında Türklerin mührünü görmek ve Türk medeniyetinin yansımalarını bulmak mümkündür. Tarih, Türkler gibi bir asil milletin bilimde, sanatta,

> Makalenin devamı

YÖNETİCİ ve AYDIN SORUMLULUĞU - Nurullah AYDIN
 Tarih: 26.12.2016 > 47 kez okundu.

İnsanlar huzursuz, toplum huzursuz, her kesim huzursuz. Peki ama neden? Demokrasi, özgürlükler, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, kanun önünde herkesin eşitliği, açık ve şeffaf yönetim kavramları özlemden uygulamaya geçirilmeye çalışılır. Buna rağmen yine perde gerisi arka kapı kararları uygulanır.

> Makalenin devamı

Çok Bilinmeyenli Denklem! - Şener MENGENE
 Tarih: 26.12.2016 > 53 kez okundu.

Yüzyıllık kartlar yeniden karılıyor. Bu süreçten kimler kazanacak, kimler kaybedecek yakında göreceğiz. Haritalarla birlikte, dengeler ve dünya'ya yön veren hanedan ailelerde de bir değişim olacakmı? Burası tam bir muamma. Farklı kaynaklarda farklı cevaplar olsa da kısır bir döngüden öteye geçememektedir. Buna 3. Dünya Savaşı, 4. Sanayi Devrimi, Hi

> Makalenin devamı

Oyun içinde oyun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.12.2016 > 57 kez okundu.

“Fırat Kalkanı Harekatı” bütün hızı ile sürüyor. Bu harekatın ana hedefi sınırlarımızı terör örgütlerinden korumak,temizlemek ve Amerika-PKK koridorunu bozmaktır. TSK’nın IŞİD karşısında gösterdiği başarının müttefikimiz ve dostumuz Amerika’nın uykularını kaçırdığını gözlemliyoruz. Geçenlerde Aydınlık Gazetesi’nde CIA’nın eski Türkiye görevlilerin

> Makalenin devamı

KOCAELİ SELÇUKLU DÜŞÜNCE PLATFORMUNDA KONUŞACAĞIM!.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 26.12.2016 > 47 kez okundu.

Türkiye zor günler yaşıyor.. Bu zor günlerin atlatılmasına katkı sunmalıyız. Bunun için benzer müştereklerimizin olduğu insanlarla çok sık bir araya gelerek irtibat içinde olmalıyız. Ben de bu nedenle 27 Aralık 2016 Salı günü Kocaeli'nde aldığım bir davet üzerine “Gelişmeler Karşısında Türk Aydının Durumu” konulu bir konuşma yapacağım.. İlgi duyan

> Makalenin devamı

MAKALE ÇAĞRISI - TDAV
 Tarih: 26.12.2016 > 166 kez okundu.

Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi’nin Ocak- Şubat sayısının “Hocalı ve Dağlık Karabağ” özel sayısı olarak yayınlanacaktır. Konu ile ilgili makalelerinizi en geç 15 Ocak 2017 tarihine kadar tdav@tdav.org adresine göndermeniz gerekmektedir. Yazım kuralları için www.turan.org.tr sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

> Makalenin devamı

“Operasyonlar olmazsa Güneyimiz parçalanır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.12.2016 > 48 kez okundu.

Son günlerde sorulan soru şu: “Suriye’de ne işimiz var? Neden Suriye’deyiz?” Suriye’nin bugünkü duruma nasıl geldiği konusunu bir kenara bırakıp, bu sorunun yanıtını arayalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Türkiye’nin güvenliği Bab’dan geçiyor. Güney Suriye’de yeni bir devlet kurdurmayacağız. Şehitlerimiz canımızı

> Makalenin devamı

AKSAKALLAR DİYALOĞU - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 24.12.2016 > 79 kez okundu.

Dostlar! Bu gün KARASAKAL dedi ki: Artık devekuşu hikâyeleri yeniden yazılacak. Devekuşları artık görünmemek için başlarını kuma sokmayacak. Artık onlar başlarını açıkta tutacaklar, ama gövdelerini kuma gömecekler! Hayret! Belki de onlar için daha hayırlıdır. Sadece kafaların görünmesi, kocaman gövdenin görünmesinden daha iyidir!

> Makalenin devamı

Kafalardaki sorular… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.12.2016 > 49 kez okundu.

Gerek Suriye’de gerekse bölgemizde Rusya ve İran ile olan işbirliğimiz nedeni ile bir bahar havası esiyor. Böyle bir işbirliğinin Türkiye açısından son derece önemli olduğunu görmekteyiz. Ancak, en büyük müttefikimiz Amerika ve AB ile ilişkilerimiz bu işbirliğinden nasıl etkilenecek? Şimdi kafalardaki soru böyle şekilleniyor.

> Makalenin devamı

Kurt Ulur, Vatan Kurtulur - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 22.12.2016 > 102 kez okundu.

Türkiye ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dileğimiz ve beklentimiz (temenni), bu bütünlüğün sonsuza kadar sürüp gitmesi yönündedir. Bununla birlikte ülke ve millet olarak son dönemlerde sancılı bir süreçten geçtiğimiz Sağır Sultan’ın bile malûmudur. Peki, bu sancılı süreci zarar görmeden nasıl atlatabiliriz? Yahut da bu süreçten nasıl kâ

> Makalenin devamı

Çin, Türkiye için iyi bir pazar olabilir mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.12.2016 > 58 kez okundu.

Türkiye, Çin’den çok ithalat yapıyor. Ancak buna karşılık Çin’e olan ihracatımızda giderek gerileme var. Bu da mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerde Türkiye aleyhinde büyümeyi ortaya koyuyor. Makas kapanabilir mi? Neden olmasın. Bunu Çinli yetkililer de istiyor. Yapılması gereken daha çok çalışmak, üretilen malları pazarlayabilmek ve siyasi bağları

> Makalenin devamı

“Büyükelçi Karlov Suikastında Bağlantılar FET֒yü Gösteriyor” - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.12.2016 > 52 kez okundu.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani ile düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Büyükelçisi Karlov’a suikast düzenleyen saldırgan hakkında, “Bağlantıların öncelikli olanı tamamıyla FETÖ terör örgütüne mensup olduğudur. Bunu gizlememize filan gerek yok. Yetiştiği yerden tut, iltisaklarına varıncaya kadar onlar bu

> Makalenin devamı

Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.12.2016 > 157 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü vesilesiyle yayımlanacak mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Vefatının, yani maşukuyla vuslatının 743. yıl dönümünde, büyük mütefekkir, büyük mutasavvıf, gönül ve aşk insanı Mevlana Celaleddin Rumi’yi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyoruz.

> Makalenin devamı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne Düzenlenen Saldırı - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.12.2016 > 52 kez okundu.

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’un, bu akşam saatlerinde, Ankara’da, bir sanat galerisindeki etkinlik sırasında, alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınıyorum. Ülkem ve milletim adına, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in şahsında, tüm dost Rus halkına, özellikle de Sayın Karlov’un ailesine üzüntülerimi ve başsa

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 85. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel DÖNMEZ, “Dünyadaki Son Gelişmeler ve Türkiye”yi Anlatacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 22.12.2016 > 50 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen beşincisi 24 Kasım 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı ve Başdanışmanı Dr. Gürsel DÖNMEZ, “Dünyadaki Son Gelişmeler ve Türkiye” konusunu anlatacak…

> Makalenin devamı

Suriye’de işler iyiye giderse… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.12.2016 > 57 kez okundu.

Moskova’da bir araya gelen Rusya-Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları’nın “Suriye’de siyasi çözüm konusunda anlaştık” demeleri, bölgede yeni bir sayfanın da açılmış olduğunu gösteriyor. Bu anlaşma, Suriye’de Amerika ve Batı ülkelerini devre dışı bırakıyor. Önce Moskova’daki üçlü görüşmenin detaylarına bir göz atalım:

> Makalenin devamı

İstediğiniz Kadar Terör Estirin, Bu Milleti Bölemeyeceksiniz - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 20.12.2016 > 159 kez okundu.

“İstediğiniz Kadar Terör Estirin, Bu Milleti Bölemeyeceksiniz” Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin canını terör örgütleriyle, terör eylemleriyle yakarak, bu ülkeyi ve bu milleti dize getirilebileceklerini sanıyorlar. Tam tersine, bu saldırılar bizim inancımızı ve azmimizi daha da biliyor. Türk milletini

> Makalenin devamı

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından Teröre Karşı Duyuru
 Tarih: 20.12.2016 > 119 kez okundu.

Üniversitelerarası Kurul olarak, 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da ve 17 Aralık Cumartesi günü Kayseri’de güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan hain terör saldırılarını şiddetle kınıyor, bu menfur olayları gerçekleştiren ve destekleyen tüm şer odaklarını lanetliyoruz.

> Makalenin devamı

AYDINLANMIŞ CESUR İNSANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 20.12.2016 > 49 kez okundu.

İnsanlık büyük bir ruhsal bunalımdadır. Siyasetçiler, servet sahipleri, din adamları ve sürüleşen, köleleştirilen halklar var. Demokrasi diyenler; halk yığınlarının emeği üzerinde asalak gibi yaşamaktadırlar. İnsan hakları diyenler; kendi haklarını savunmakta, diğer hakları yok saymaktadırlar. Özgürlük diyenler; kendi özgürlüğünü savunmakta,

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN 10 Aralık İstanbul Patlamasını Kınayan Basın Açıklaması Yaptı -
 Tarih: 19.12.2016 > 103 kez okundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN 10 Aralık İstanbul patlamasını kınamak amacıyla Rektörlük Makamı önünde basın açıklaması yaptı. Üniversitemiz rektör yardımcıları, dekanları, yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrencinin hazır bulunduğu basın açıklamasında Rektörümüz şunları dile getirdi.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Terörü Kınama Mesajı -
 Tarih: 19.12.2016 > 126 kez okundu.

Kayseri’de gerçekleştirilen hain terör saldırısını nefretle kınıyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yapılmış olan bu menfur saldırıyı gerçekleştiren hainler ve arkasındakiler bilmelidir ki; devletimiz ve yüce milletimiz yek vücut bir şekilde terörün hain emellerine ulaşmasına fırsat vermeyecektir. Birlik ve beraberliğimiz ilelebet devam ed

> Makalenin devamı

“Terörle mücadele akademisi kurulmalıdır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.12.2016 > 66 kez okundu.

Terör konusu Türkiye’nin bugün için en önemli konusudur. Ard arda gelen eylemlerle onlarca şehit verdik. PKK, IŞİD ve diğer bazı terör örgütlerinin hedefinde olan ülkemizde terörle mücadele için öyle görünüyor ki hemen her çareye başvurmak durumunda kalacağız.

> Makalenin devamı

AB Cenevre’de taraf mı oluyor? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.12.2016 > 64 kez okundu.

Kıbrıs Rum Basını ballandıra ballandıra AB’nin, Cenevre’deki konferansa “taraf olarak” katılacağından bahsetmekte. Rum lider Anastasiadis’e yandaş gazetelerin yaptığı yayınlara göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica

> Makalenin devamı

ŞEHİTLER ÖLÜYOR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 17.12.2016 > 57 kez okundu.

“Türkiye’nin temel sorunları var. Ve Türkiye bu temel sorunlarını çözmeden yada hafifletmeden nefes alamaz. İslam dininin şehitlerin ölmediğine dair hükümlerini biliyorum. Ancak ne var ki; çocuklarını kara toprağa veren analara, babalara ve kocalarını kaybeden kadınlara yada babalarını yitiren yetimlere bunu anlatmak kolay değil. Çünkü ateş düşt

> Makalenin devamı

PKK’yı besleyen dış kaynaklar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.12.2016 > 65 kez okundu.

İstanbul’daki kanlı saldırı sonrası Kayseri’de meydan gelen saldırı terörle mücadelede nasıl bir konumda olduğumuzu ortaya koydu. Terörü önlemek, bu alanda etkili mücadele etmek,sadece kınamak, lanetlemek ve baş sağlığı dilekleri ile mümkün olmuyor. Konuyu ve özellikle de terörü besleyen kaynakları iyi tespit edip, asıl mücadeleyi bu alanlarda yapm

> Makalenin devamı

Hem teröriste destek ver, hem “yanınızdayız” de… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.12.2016 > 68 kez okundu.

Kim dost kim düşman bugünlerde bunları ayırmakta gerçekten güçlük çekiyoruz. “Dost ve müttefik” dediklerimiz bir bakıyoruz, bizi arkadan vurmaya çalışıyor. Bölgesel işbirliği yapmaya çalıştığımız ülkeler bir bakıyoruz konu kendi çıkarları öne çıkınca bize sırt çeviriyorlar. Kime inanacağız, kiminle sağlıklı işbirliği yapacağız,kiminle aynı yola çık

> Makalenin devamı

Armağan kitap projesi - Murat GEDİK HTF
 Tarih: 16.12.2016 > 66 kez okundu.

Değerli dostlar, Hollanda Türk Federasyon 2017 yılına “büyük Türk düşünürü Başbuğ Alparslan Türkeş'in vefatının 20. yılı sebebiyle Armağan Kitap Projesi” ile başlıyor. Yapılacak bu çalışma ile Hollanda'da ikamet etmiş veya etmekte olan kişiler tarafından hazırlanacak makaleler ve şiirler toplanılarak bir cilt haline getirilecek. Bu kitap Holland

> Makalenin devamı

2017'ye Stratejik Bakış! - Şener MENGENE
 Tarih: 16.12.2016 > 72 kez okundu.

2017 yılı dünya da büyük olayların beklendiği bir yıl. 4. Sanayi(Endüstri) Devrimi, 4. Nesil Savaş'lar ve ismi konulmamış, yapay terör örgütleri üzerinden Vekalet Savaşı olarak 3. Dünya Savaşı beklendiği gibi Türkiye için'de Ikinci kurtuluş Savaşı öncesi Seferberlik yılı olacak.

> Makalenin devamı

ÖNCE VATAN - Şener MENGENE
 Tarih: 16.12.2016 > 67 kez okundu.

Bizim için herşey'den "Önce Vatan" gelir. Türklerde Vatan ve Devlet kavramı özdeşleşmiştir. "Devletimize isyan eden kişi, tek oğlum Süleyman bile olsa, tereddüt etmeden kellesini alırım." (Yavuz Sultan Selim) Atasözlerimizde üzerinde en fazla durulan kavram Vatan. "Ana gibi yar Vatan gibi diyar olmaz. Sahipsiz Vatanın batması haktır, sen sahip çıka

> Makalenin devamı

TOSTLUK TESPİTLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 16.12.2016 > 116 kez okundu.

Ben bilmem. Bilen bilir. Herkes kendi yükünü çeker! Hayaller güzeldir, gerçekleşmese bile… ‘Doğru’ söze ne denir? Öyleyse öyledir! Bir dost der ki: Dosta mazeret yalandır. Muhabbet bir başkadır, başka şeylere benzemez. Kitap candır. Kitap içinde büyüyenler de canan'dır! Dostluk ve sevginin belli bir şekli ve kalıbı yoktur!

> Makalenin devamı

İşsizlik yine gündeme oturdu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.12.2016 > 62 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül dönemi işsizlik verilerini açıkladı. Bu veriler ışığı altında hemen belirtelim, Türkiye’deki işsizlik oranı geçen yılın Eylül ayına göre 420 bin kişi artmış görünüyor. Yine TÜİK’in açıklamasında işsiz sayısının 3 milyon 523 bin kişiye ulaştığı görülüyor.

> Makalenin devamı

Türkiye’de Üniversite Eğitimlerinin Niteliği ve Sektörün Beklentileri - TDAV
 Tarih: 16.12.2016 > 62 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

Halep’teki katliamlara Sessiz kalmak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.12.2016 > 68 kez okundu.

Bugünlerde Halep ile yatıp,Halep ile kalkıyoruz. Suriye’nin bu önemli kentinde büyük bir insanlık sucu işlendiğini de görmekteyiz. Rejim tarafından özellikle sivil haşka karşı girişilen katliamlara dünyanın seyirci kalmasına da tepkiliyiz. Kentten sivillerin tahliyesi nedeni ile başlatılan “ateşkes”in bozulması ile yeniden başlayan katliamlar, Türk

> Makalenin devamı

“Tüm Terör Örgütlerine Karşı Millî Seferberlik İlan Ediyorum” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 14.12.2016 > 138 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin bir ateş çemberinden geçtiğine ve yaşanılan dönemin en az İstiklal Harbi kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, “Gün; çekişme, çatışma, husumet, eski defterleri karıştırma günü değildir. Eğer birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmez, bu saldırıların karşısında çeli

> Makalenin devamı

Şu Barzani var ya şu Barzani… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.12.2016 > 64 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Kuzey Irak’taki Peşmergebaşı Barzani ile ilgili yazdığımız hemen her yazıda “Bu adam tam bir Türk ve Türkiye düşmanıdır. Söylediklerine inanmayın. Sinsi planları var. Bölgede Bağımsız bir Kürt Devleti’nin kurulması için de dış güçlerin isteğine (evet) diyor ve maşalık yapıyor” demilşizdir.

> Makalenin devamı

Rus turistlerin gözü Türkiye’de ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.12.2016 > 61 kez okundu.

2017 turizm sezonunda özellikle Antalya turizm sektörünün gözü Rus turistlere çevrildi. Son günlerde Rusya’dan yapılan rezervasyonların yüzleri güldürmeye başladığı söyleniyor. Ancak, geçen yıllara oranla bu rezervasyonların yine de 2017 turizm sezonu beklentilerinin altında kalabileceği de vurgulanıyor.

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin “İstanbul’da Yaşanan Terör Saldırısıyla” ilgili yaptıkları yazılı basın açıklaması. 11 Aralık 2016
 Tarih: 13.12.2016 > 81 kez okundu.

İnsan kanından beslenen, en küçük acıma duygusuna, vicdan kırıntısına sahip olmayan şerefsiz terör cellatları dün gece İstanbul’u kana bulamıştır. Mevlid Kandili’ni idrak ettiğimiz bugün de milletimiz infial içindedir. Hainler bir kez daha sahneye çıkmışlar ve Türkiye’yi yasa boğmuşlardır.

> Makalenin devamı

YÖK'ten Teröre Karşı Açıklama (10.12.2016)
 Tarih: 13.12.2016 > 145 kez okundu.

Yükseköğretim Kurulu ve Akademi camiası olarak, 10 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul'da güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan hain terör saldırılarını şiddetle kınıyor, bu menfur olayı gerçekleştiren tüm şer odaklarını lanetliyoruz.

> Makalenin devamı

Terörü Lanetliyoruz - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 12.12.2016 > 143 kez okundu.

İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısını şiddetle kınıyor; şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Prof. Dr. Sami ÖZCAN

> Makalenin devamı

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Sami ÖZCAN'ın Mevlid Kandili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 12.12.2016 > 60 kez okundu.

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber olan Hz. Muhammed’in doğduğu geceyi temsil eden Mevlid Kandili’ni bir kez daha idrak etmenin mutluluğu içindeyiz. Kandiller günlük hayatın telaşından biraz olsun uzaklaşıp dayanışma ve birlikteliklerimizi daha da arttırmamıza vesile olmaktadır. Bizler de bu mübarek günün vesilesi ile di

> Makalenin devamı

Sonsuza kadar asker ve polisimizin yanındayız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.12.2016 > 69 kez okundu.

İstanbul Beşiktaş Meydanı’nda yürekleri yakan hain saldırı sonrası bu satırlar yazılıncaya kadar 30 polisimizin şehit olduğu, 8 vatandaşımızın hayatını kaybettiği açıklandı. 155 kadar yaralının bulunduğu da aynı açıklamada yer alıyor. Teröre karşı milletçe bütünleşmemiz hiç kuşkusuz etkili olacaktır. Millet olarak birbirimize sarılıp, birlik ve bü

> Makalenin devamı

AKSAKALLARIN DİLİNDEN - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 11.12.2016 > 81 kez okundu.

Ne tür bir ‘aksakal’ olduğu bilinmeyen bir AKSAKAL, bir ara şöyle bir tespitte bulunmuş: Ne demiş atalarımız? Abdestsiz adama namaz mı dayanır? Ya da abdestsiz namaza duranın ne zaman bitireceği belli olmaz... Kim bilir? Belki de doğru söylemiştir.

> Makalenin devamı

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen hain saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
 Tarih: 11.12.2016 > 175 kez okundu.

“Türkiye’yi demokrasi ve hukuk yolundan çeviremeyecekler” Dün akşam İstanbul Beşiktaş'ta insanlığa, hayata, huzura, masumiyete düşman olduğunu karanlık ve kalleş yüzünü bir kez daha göstererek bomba patlatan insanlık düşmanı katilleri şiddetle lanetliyorum.

> Makalenin devamı

TÜRK’ÜN (İNSAN) HAKLARI GÜNÜ !.. Halep'teki masum çocuklara ithaf olunur! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 11.12.2016 > 67 kez okundu.

Bu yazıyı dört yıldır her 10 Aralık'ta yayınlıyorum. Sizce değişen bir şey var mı? “Bu gün 10 Aralık İnsan Hakları Günü... Herkes bir şey söylüyor. Ancak geçmişe ve günümüze baktığımızda mensubu olduğum Türk Milleti’nin de, insan hakları yönünden büyük bir mağduriyete uğradığını görüyorum.

> Makalenin devamı

Şangay Bilmem Ne Kaç’lısı - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 11.12.2016 > 122 kez okundu.

Türkiye’nin, Avrupa kapılarında bilmem kaç yıldır beklediğini söylememize gerek yoktur sanırım. Zaman zaman gurur kırıcı da olan bir dizi süreçten sonra köprülerin atılması kaçınılmazdı. Haliyle Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin kopma noktasına gelmesi hususunda, doğrudan doğruya AKP Hükümetinin suçlanmasını doğru bulmuyoruz. Bununla birlikte, s

> Makalenin devamı

“Tüm Terör Örgütleri Aynı Amaç İçin Ülkemize ve Milletimize Saldırıyor” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 11.12.2016 > 187 kez okundu.

İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece İstanbul’da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos

> Makalenin devamı

Basın Açıklaması
 Tarih: 11.12.2016 > 179 kez okundu.

Bu gece, Beşiktaş’ta, güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının hemen arkasından yaşanan patlamaların, mümkün olan en büyük can kaybını verdirmeyi hedeflediği anlaşılmaktadır. Bu eylemler neticesinde, maalesef, şehitlerimiz ve yaralılarımız vardır. Şehitlerimize All

> Makalenin devamı

10 Aralık İnsan Hakları Günü - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 10.12.2016 > 149 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “10 Aralık İnsan Hakları Günü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 68. yıl dönümü vesilesiyle vatandaşlarımızın ve dünya milletlerinin İnsan Hakları gününü tebrik ediyorum.

> Makalenin devamı

PISA Sonuçlarının Öğrettikleri: Neden Öğretemiyoruz? Neden Öğrenemiyoruz? - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 10.12.2016 > 130 kez okundu.

Bugün ülkemizin temel sorunu nedir diye sorursanız, ban göre eğitimimizin kalite sorunu ve buna bağlı olarak yaşadığımız ce gelecekte yaşayacağı bir dizi ciddi zincirleme sorundur derim. Türkiye’nin eğitim karnesi hemen herkesin beklediğinin daha gerisinden olduğu son 2015 PISA sonuçları ile bir kez daha ispatlanmış oldu.

> Makalenin devamı

Hem “dost ve müttefik” hem “düşman”… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.12.2016 > 72 kez okundu.

Artık bazı gerçekleri görüp, kararlarımızı da bu gerçekler ışığı altında vermemiz gerekiyor. Yıllardır, Amerika için “dost ve müttefikimiz” deyimini kullandık, halen de kullanıyoruz. Ancak, bir ülke hem “dost ve müttefik” hem de “düşman” olabilir mi? Olabiliyor. Son gelişmeler bunu çok açık ortaya koyuyor.

> Makalenin devamı

Kıbrıs sorununda sona gelinirken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.12.2016 > 73 kez okundu.

Kıbrıs konusunda çözüm bulmak için iki toplum liderleri Ocak ayında yeniden bir araya gelecek. Çözüm için masaya oturacak olan taraflar Türk ve Rum toplumlarının eşit, insanca yaşayabileceği, huzur ve barış ortamının sağlanacağı bir anlaşmaya varmak için çalışacak. Bugüne kadar yapılan müzakerelerde bir sonuç elde edilemedi. Bundan sonra ortaya ne

> Makalenin devamı

Ölüm kapıyı çalınca… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.12.2016 > 74 kez okundu.

Bazen öylesine ölüm haberleri ile karşılaşıyoruz ki, adeta donup kalıyor ve “olamaz” diyebiliyoruz. Ancak, oluyor ve bunu önlemek de mümkün olmuyor. Özellikle de her zamansız telefon çalmalarında içimize düşen ürperti ve endişenin bir ölüm habercisi olabileceği kuşkusunu da üzerimizden atamıyoruz nedense.

> Makalenin devamı

GELECEĞE DAİR YOL HARİTASI - Mehmet TARHAN
 Tarih: 07.12.2016 > 75 kez okundu.

Türkiye ve Dünya da son dönemlerde artan terör olayları ülkeleri ve içinde yaşayan milletleri ekonomik ve sosyal açıdan baya etkilemektedir. Hal böyle olunca ülke yönetimleri yeni terörle mücadele konseptleri geliştirmek ve uygulamaya sokmak mecburiyetinde kalmaktadır. Terörle mücadele konusunda kararlılık gösteren ülkeler olduğu gibi terörden nema

> Makalenin devamı

En iyi olamazsak da iyi olmalıyız - Şener MENGENE
 Tarih: 07.12.2016 > 73 kez okundu.

Eğitimde Finlandiya, Singapur ve Japonya gibi olmalıyız. Sanayide Almanya ve Fransa gibi olmalıyız. Teknolojide Japonya, Güney Kore ve Singapur gibi olmalıyız. Savunma Sanayinde ABD, Rusya, Ingiltere gibi olmalıyız. Finans da Isviçre, Ingiltere gibi olmalıyız. Tarım da Hollanda, Almanya, Fransa ve ABD gibi olmalıyız. Nükleer Enerjide Fransa,

> Makalenin devamı

“Kıbrıs, Türkiye’nin ön Cephesidir…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.12.2016 > 74 kez okundu.

Bugünlerde Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek için iki toplum arasında yapılmakta olan görüşmelerde Rum tarafı neredeyse “Kıbrıs’ı terk edin, her şeye biz hakim olalım. Türk askeri de adadan çekilsin” görüşünde. Yunanistan ve AB ülkeleri de Rum tarafında yer alıyor. Tabloya baktığımızda Türk tarafının yalnızlığa itilmekte olduğunu görüyoruz.

> Makalenin devamı

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ve MİLLİ ŞUUR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 07.12.2016 > 70 kez okundu.

“Uzun zamandır milliyetçilik vede özellikle Türk Milliyetçiliği üzerine hararetli tartışmalar sürüyor. “Türk Milliyetçiliği” denilince ben ne anlıyorum, ilk önce onu söyleyeyim. Türk Milliyetçiliği; sosyolojik manada aynı kültür içinde yaşayan insanları ve bu insanların bağlı olduğu toprağı sevmektir. Daha da ötesi “yaradılmışların en şereflisi” o

> Makalenin devamı

Ensemizdeki asıl tehlikeyi de görmeliyiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.12.2016 > 77 kez okundu.

Şimdilerde Dolar ile yatıp, Dolar ile kalkıyoruz. Dolar’ın ekonomimize nasıl bir etki yapacağı tartışmaları da sürüyor. İç ve dış siyasi belirsizliğin Doları zıplattığını söyleyen ekonomistler de var. Bizi yönetenler, Dolardaki yükselişin suni olduğunu, FETÖ terör örgütünün Türkiye üzerinde ekonomide oyun oynadığını söylüyorlar. Bu yaşananların da

> Makalenin devamı

NEYİN MÜCADELESİ BU? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 05.12.2016 > 204 kez okundu.

Hukuk kuralları, ahlak kuralları, inandıkları din kuralları onlar için anlamsız. Her gün kimlik değiştiriyorlar. Bir gün söylediklerini ertesi gün yalanlayabiliyorlar. Ve köleleşmiş beyinler her iki durumda alkışlıyor. Takiyye, kumpas revaçta. Kime kardeş, dost diyorlarsa, yakınlaşıyorlarsa kısa sürede tersine dönüyorlar, ihanet ediyorlar, Yok

> Makalenin devamı

“Türkiye- Ortadoğu ilişkilerinin dünü, bugünü, yarını…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.12.2016 > 73 kez okundu.

Zafer Karadağ Çin’in en önemli ticaret kentlerinden Şanghai’de Türk-Çin ticaret ve turizminin gelişmesi yolunda çok büyük çaba gösteren kardeşlerimizden birisidir. Karadağ’ın bazı izlenimlerini ve yazılarını köşemize taşıyoruz.

> Makalenin devamı

Trafikte eğitim mi, yoksa caydırıcılık mı?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.12.2016 > 89 kez okundu.

Alınan tüm önlemlere, ağırlaştırılan para cezalarına rağmen trafikte hala kazaların ve hataların önüne geçilemiyorsa burada bir yanlıştık var demektir. Dikkat edin, trafiğe her yıl binlerce araç giriyor. Buna bağlı olarak da ehliyet alan ve trafiğe çıkan sayısı artıyor. Özellikle özel günlerde karayolları adeta kan gölüne dönüyor. Alkollü araç kul

> Makalenin devamı

İNSAN MESELEMİZ!.. - Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 03.12.2016 > 81 kez okundu.

“İnsan, Havva ve Adem’den bu yana gündemdeki ilk meselemiz. Ancak ne var ki, bu mesele olumlu bir çizgide gelişme göstereceğine, devamlı surette geriye doğru gidiyor. Belki bu da, kıyamet alametlerinden biridir. Dünyanın her yerinde insan denilen mahlukata ilişkin sayısız sorun bulunuyor. Ancak hayatın doğası gereği biz ilk önce toplumumuza, aile

> Makalenin devamı

"Bugünkü Türkiye, 14 Yıl Önceki Türkiye’den 3 Kat Daha Zengin” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 02.12.2016 > 151 kez okundu.

Ankara’da yapımı tamamlanan otomotiv ticaret merkezi OTONOMİ’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına, TL'ye dönüştürsün. Türk Lirası değer kazansın, altın değer kazansın. Ne lüzumu var; dövize değer kazandıracağız. Gelin bunu yapın ve bu adımı attığımız sürece birilerinin oyunu da

> Makalenin devamı

Dolar’ın yükseliş neden Önlenemiyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.12.2016 > 85 kez okundu.

Dolar’daki yükselişin önlenememesi kafaları karıştırıyor. Bizi yönetenler her ne kadar bunun suni bir yükseliş olduğunu, yaşam biçimimizi etkilemeyeceğini söylüyorlarsa da, Dolardaki yükselişin hemen her şeyi etkilediğini gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. Bugünkü yazımızda konu ile ilgili 3 görüşe yer açtık. Fazla bir yoruma gerek görmüyoruz ve söz

> Makalenin devamı

GARİP Kİ NE GARİP - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 01.12.2016 > 88 kez okundu.

NE GARİP! Filân bankada hiç hesabım yok, ama telefon ve e-posta adresime mesaj geliyor ve diyor ki: - Size özel kredi faizlerini düşürdük... Allah, Allah... Niye bana özel olsun ki... Başkalarını kazıklıyorlar ama bana (!) özel davranıyorlar... Garip değil mi?

> Makalenin devamı

Kaçakçılık ve sahtecilik daha da artar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.12.2016 > 83 kez okundu.

İçki ve sigaraya her zam gelişinde sözünü ettiğimiz “kaçakçılık ve sahtecilik artar” görüşümüzü bugün de yineleyelim. Hükümetin içki ve sigaraya getirdiği ortalama % 10’luk zammın getireceği yükün ağırlığını hepimiz görüyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de bu zamlar ve nedenleri çeşitli kesimlerce eleştirilecektir.

> Makalenin devamı

Suriye’deki dengeler değişiyor mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.11.2016 > 95 kez okundu.

İki süper güç Amerika ve Rusya, Suriye konusunda daha önce yaptıkları açıklamalarda aralarında her konuda anlaştıklarını söylemişlerdi. Dikkat edilecek olursa Amerika’nın Suriye’de yapmaya çalıştıklarına Rusya, Rusya’nın yapmaya çalıştıklarına da Amerika karışmıyor. Herkes kendi işini yapıyor.

> Makalenin devamı

GERÇEKLER ve TARAF OLMAK - Nurullah AYDIN
 Tarih: 28.11.2016 > 215 kez okundu.

Yalancılar talancılar insanların kafalarını karıştırmaya devam ediyorlar. Hergün sırıtarak pişkinlikle yalan söylüyorlar. Yandaş medya dışında haber edinmeyen, düşünmeyen zihinleri körelmiş sürüleşen insanlar ise inanıyor. Türk Milleti acı gerçeklerle yüz yüzedir. Kabul edilse de edilmese de bir gerçek ortaya çıkmıştır. Türkiye artık tam bir psik

> Makalenin devamı

“Turizmimizi sadece Rus turist kurtaramaz…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.11.2016 > 90 kez okundu.

Turizmde 2017 sezonu ile ilgili çok yazdık, bugün de devam ediyoruz. 2016 sezonunu çok kötü kapatan sektörün önümüzdeki sezon beklentilerinde de sıkıntı yaşayabileceği görülüyor. Bunun en büyük göstergesi Kasım ayı içinde yapılması gereken rezervasyonlardaki büyük düşüş oldu. Bu da hiç kuşkusuz yeni sezon için endişe yaratmaya başladı.

> Makalenin devamı

ALMANYA'DA AVRUPA TÜRKLERİ İLE BALKANLARDAKİ TÜRK VE AKRABA TOPLULUKLARINI NASIL KUCAKLAŞTIRIRIZ DİYE ÇABALADIK!!! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 27.11.2016 > 85 kez okundu.

Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) ve Koşukavak Turizm ile Avrupa Türkleri ile Balkanlarda yaşayan Türk ve Akraba Topluluklarını nasıl buluştururuz diye Almanya'da bir dizi temaslarda bulunduk... Düsseldorf, Duisburg, Köln ve Frankfurt'taki temaslarımızda bize Yunus Sertaç Özgür ile Hüseyin Adalı rehberimiz oldular...

> Makalenin devamı

METİN TOKDEMİR İLE SİYAH BEYAZ KARELERDEN MAVİ HAYALLERE - Gazi KARABULUT
 Tarih: 27.11.2016 > 90 kez okundu.

Bir varmış bir yokmuş, diye başlamamalı “Ahde vefa” ile ilgili yürek feryatları. Masal tadında, şiir coşkusunda anlatılsa da hayal aleminin siyah- beyaz tonları… Sadece maviliklere taşımamalı “Ahde vefayı imanı bilenlerin” yaşam tarzına dönüştürdükleri ülkülerini… Anlatanlar bitmemeli bu ülküleri, davayı, çileyi, gözyaşını, işkenceleri, acıl

> Makalenin devamı

SÜKÛTUN ORTASINDAN DÖKÜLENLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 26.11.2016 > 107 kez okundu.

Bazı şeylerin izahı yoktur! Yüreği yananlar üşümezler. Susmak, bazen en iyi cevaptır. Genellemeler çok defa yanıltır. Olmayan bir şey bulunmaz ki… Gerekenlere kin beslemek iyidir! Hainliğin biçimi ve sınırı yoktur. İhanet acısı kolay kolay geçmez! Şeytan da âlimdi, ama Şeytan’dı. Yükler, taşıyanlar için hep ağırdır. Yaparsan olur, bozarsa

> Makalenin devamı

Avrupa Birliği değil; TÜRK-İSLAM TURAN Birliği istiyoruz - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 26.11.2016 > 292 kez okundu.

"Avrupa Birliği" bizi istemiyormuş... Sanki çok umurumuzdaydı bizim de.... Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını çıkaran Avrupa'dan mı Medeniyet öğreneceğiz? Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar... Bize Türk Birliği, İslam Birliği Yeter ey Avrupa! Sen kendi derdine çare bulmaya çalış bence... Çürümüş ahlaksızlığını bize empoze etmeye çalıştın yı

> Makalenin devamı

Prof. Dr. Halim KAZAN Hocamızın TURAN-SAM Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmesi hakkında - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 25.11.2016 > 143 kez okundu.

İstanbul Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme alanında meşhur bir akademisyen olan, İşletme Bölüm Başkanımız, Değerli Hocamız Prof. Dr. Halim KAZAN, Uluslararası Bilimsel Mevsimlik Dergimiz "TURAN-SAM"ın Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz. Allah sizi muvaffak etsin değerli hocam

> Makalenin devamı

“Bu Milletin İradesine Herkesin Saygı Duyması Gerekir” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 25.11.2016 > 154 kez okundu.

Necmettin Erbakan Külliyesi’nin açılış törenine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de son yıllarda adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide önemli adımları atıldığına dikkat çekerek “Avrupa Birliği, toplanmışlar bir toplantı yapmışlar ve o toplantıda müzakerelerin dondurulmasıyla ilgili bir karar almışlar. Sen bu kararı alsan ne yazar, almasan n

> Makalenin devamı

Prof. Dr. Himmet KARADAL Hocamızın TURAN-SAM Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmesi hakkında - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 25.11.2016 > 1429 kez okundu.

Aksaray Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme alanında meşhur bir akademisyen olan Değerli Hocamız Prof. Dr. Himmet KARADAL, Uluslararası Bilimsel Mevsimlik Dergimiz "TURAN-SAM"ın Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz. Allah sizi muvaffak etsin değerli hocam!

> Makalenin devamı

Tavukçuluk sektörü de kriz yaşıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.11.2016 > 92 kez okundu.

Birçok sektörde yaşanan krizler tavukçuluk sektörünü de vurdu. Tavuk ve yumurta üretimi çoğalıyor ama bunları satabilecek pazar bulamıyoruz. Sektör, bugünlerde ancak iç tüketimle ayakta durmaya çalışıyor.

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 84. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Vali Murat YILDIRIM, “Suriye ve Irak Türkmenleri”ni Anlatacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 24.11.2016 > 89 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen Dördüncüsü 26 Kasım 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette Merkez Valilerinden şair-yazar Murat YILDIRIM, “Suriye ve Irak Türkmenleri”ni dinleyicilere anlatacak.

> Makalenin devamı

TÜRK’ÜN AĞZINA BAL ÇALMAK! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 24.11.2016 > 90 kez okundu.

“Milli şairimiz merhum Mehmet Akif, Türk milletini İstiklal Mücadelesi’ne razı etmek için gittiği Kastamonu’da 19 Kasım 1920 tarihinde şöyle der: “Milletler topla, tüfekle, ordularla, tayyarelerle yıkılmaz. Milletler ancak aralarındaki bağlar çözülerek, herkes kendi başının derdine, kendi menfaatini temin etmek sevdasına düştüğü zaman yıkılır.” Bu

> Makalenin devamı

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 24.11.2016 > 169 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Öğretmenler Günü vesilesiyle milletimizin ilim, irfan ve bilgi membaı olan tüm öğretmenlerimizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın "24 Kasım Öğretmenler Günü" Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 24.11.2016 > 173 kez okundu.

Dünya üzerinde ileri gelişmişlik düzeyine ulaşmış olmanın en önemli göstergelerinin başında bilim ve teknoloji yer almaktadır. Günümüz koşullarında bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmelere bağlı olarak ülkemizin sahip olduğu genç ve dinamik nüfus, aydınlık geleceğimizin teminatı konumundadır. Ülkemizin bu değerli insan kaynağının geleceğe ha

> Makalenin devamı

“Türkiye, İnşallah Kendisinden Büyük Bir Türkiye'yi İnşa Edecektir” - Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.11.2016 > 178 kez okundu.

Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kabile, çadır devleti değiliz. Biz medeniyetler inşa etmiş bir devlet geleneğinin ta kendisiyiz. Biz onurluyuz, gururluyuz. Ama bu geleneğin içinden geldiğini zanneden bazı gafiller, 15 Temmuz'u yapmışlardır. Bedelini ağır ödediler, ödemeye de devam edecekler. Hâl

> Makalenin devamı

O zaman çözün bu işi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.11.2016 > 94 kez okundu.

Türkiye’nin yıllardır kanaya yarası, üreticilerin ve tüketicilerin aracılar tarafından istismar edilmesi konusudur. Üretici, malını çok ucuza aracıya satıyor, mal Pazar tezgâhına gelinceye kadar katlanıyor, tüketicin eline çok pahalı fiyatla geçiyor. Bu durumda üretici kazanamıyor, tüketici kazanamıyor. Aracılar ise vurgun yapıyor. Yıllardır iş ba

> Makalenin devamı

ÜST AKIL, ALT AKIL ve STRATEJİK AKIL - Nurullah AYDIN
 Tarih: 21.11.2016 > 236 kez okundu.

Birileri üst akıl diyor. Peki kim üst akıl der? Zeka özürlüler, başkalarının emireri olanlar, kuklalar, figüranlar, paranoid şizofrenler, mitomanlar üst akıl derler böylece kendilerinin de alt akıl olduklarını kabul etmiş olurlar. Güç odakları kuklaları yetiştirir, denetimli kontrollü perde gerisinde yönetirler. Halkın gözünde parlatırlar.

> Makalenin devamı

Turizmde 2017 umutları da tükeniyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.11.2016 > 98 kez okundu.

Türk turizminde İngiltere önemli bir yer tutuyor. Çünkü dışarıdan Türkiye’ye en fazla turist gönderen 3.ülkenin İngiltere olduğunu biliyoruz. Ancak, son 5 yılda İngiltere’den gelen turist sayısındaki düşüş her yıl aşağıya iniyor. Bu da hali ile turizmde endişe yaratıyor. İngiltere’nin yanında Almanya pazarı da kayıplarda.

> Makalenin devamı

Başkanlık Tartışmaları - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 20.11.2016 > 186 kez okundu.

TBMM’nin saygın simalarından olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yapılan çirkin saldırı, başkanlıkla ilgili olası bir halk oylamasında (referandum), -son yıllarda oldukça yakınlaşan- CHP ve MHP tabanlarının arasını açmaya dönük ucuz algı harekâtlarından (operation) biri de olabilir. Malûm, neredeyse 40 yıldır bu tür kahpe oyunlara sahn

> Makalenin devamı

Bir Meşrep Olarak Alevîlik - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 20.11.2016 > 105 kez okundu.

Alevîlik ne bağımsız bir dindir, ne de Zerdüştîliğin bir uzantısı (devamı)… Olsa olsa Şah İsmail ile zirve yapmış bir “12 İmam Şiîliği”dir. Heteredoks bir İslâm inancı olduğunu söyleyenler de vardır. İslâm’ın farklı bir zenginliği; yorumu, şubesidir. Anadolu-Azerbaycan hattında yeşeren, İslâm dairesinde yer alan bir nevi Türk/Türkmen yorumudur anla

> Makalenin devamı

Piyasalarda zam dalgası başladı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.11.2016 > 101 kez okundu.

Dolar’daki yükseliş ile ilgili olarak önümüzdeki tablo şu: Dolar’daki tırmanış, iğneden ipliğe her şeyi etkiliyor, bu da hayat pahalılığı demektir. Çünkü Dolar’daki artışın durdurulamaması özellikle ithal malların fiyatlarını artırıyor. Bu furya içerideki ürünlere de yansıyor. Sorun hiç kuşkusuz bunlarla da sınırlı değil.

> Makalenin devamı

TÜRKLER ŞİMDİ NE YAPACAK ? - Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 20.11.2016 > 105 kez okundu.

“Türkiye’de yaşayan herkes rahatlıkla “ben, Kürdüm, Çerkezim, Çeçenim, Rumum ya da Ermeniyim, Süryaniyim, Keldaniyim, Romenim” diyebilir. (Ben buna Arnavutum, Boşnakım, Pomakım, Arabım, Lazım ve benzerleri ni de eklemek istiyorum.) Bu tabii ve doğru kimlik belirleyiştir. Ama asla ve asla Türk’üm diyemez.

> Makalenin devamı

“MHP, ilkelerinden uzaklaşıyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.11.2016 > 97 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi konusunda AKP Parti ile aynı çizgide hareket etmesi, Milliyetçi tabanda büyük tepkilere neden oluyor. Bu uzlaşmanın Türkiye’yi bölmeye yönelik olduğuna da vurgu yapılıyor. Teşkilat bugün için ikiye bölünmüş durumda. MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’ın partiden ihraç edilm

> Makalenin devamı

BAŞKANLIK SİSTEMİ YORUMUM - Andaç KARABULUT
 Tarih: 19.11.2016 > 172 kez okundu.

Adnan Menderes’ten günümüze kadar sık sık Türk kamuoyunun ve siyasetinde yer alan başkanlık sistemi hala toplum paradigmasında sadece “eyalet”lere bölünme olarak algılanmaktadır. Maalesef topluma başkanlık sistemi’nin ne olduğu hala açıklanamamıştır. Ayrıca başkanlık sistemine karşı belirtilen eleştirilere de açıklamalar yapılmamaktadır.

> Makalenin devamı

Yesevi Ocakları Kültür Derneği Kamuoyuna Önemle Duyurulur... - Şener MENGENE
 Tarih: 19.11.2016 > 113 kez okundu.

"Milletin Yüreğinde Tüten Ocak" misyonu ile her kesimi kucaklayan Yesevi sevdamızın 3. Dönem Yönetim Kurulu Genel Başkanımız Adem KARSLI başkanlığında oluşturulmuştur. Yeni dönem çalışma arkadaşlarımızı tebrik eder oluşan bu kadronun;İçinde bulunduğumuz süreçte yönlendirici ve başarılı olmasını temenni ederiz... Yesevi Kültür Ocakları Genel Merk

> Makalenin devamı

Tecavüz yasasına tepkiler büyüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.11.2016 > 108 kez okundu.

AK Partili milletvekilleri tarafından gece yarısı torba yasaya konularak Meclis’e getirilen tecavüz Yasası’na özellikle sosyal medya üzerinden milletin tepkisi çığ gibi büyüyor. Bu önerinin kabul edilmesi ile tecavüzün meşrulaştırılacağı, sapıklığın çoğalacağı, özellikle de küçük çocuklara karşı cinsel istismarlarda artışların olabileceği endişesi

> Makalenin devamı

SÖYLEYENİ MEÇHUL SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 18.11.2016 > 111 kez okundu.

‘Paylaşmak’, insanlara nedense hep zor gelir. Rezilliğin ve sözüm ona sıra-dışılığın sınırı yoktur! Teknolojinin minnacık bir kısmı bile (cep telefonu) insanları esir aldı. Ülkemiz bir gün 'kan tüccarlarının' elinden kurtulduğu gün kurtulacaktır.

> Makalenin devamı

Turizmde “çeşitliliğin” göbeğindeyiz ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.11.2016 > 109 kez okundu.

Edirne’de Osmanlı döneminden kalan şifahane’yi ziyaret ettiğimizde çok duygulandığımızı ve bu eserin dünya mirası olabileceği konusundaki görüşlerimizin yaygınlaştırılması gerektiğini düşünmüştük. Darüşşifasını otantik müzik eşliğinde gezdik. Geçmişte hastaların müzik eşliğinde iyileştirildiği yönünde yapılan çalışmaların iyi sonuçlar verdiğini de

> Makalenin devamı

“Dolar alan pişman olacak” denilmemiş miydi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.11.2016 > 99 kez okundu.

Doların yükselişinin önüne geçilemiyor. Dolar’daki yükseliş, Türk Lirası’nı da eritiyor. Bugünün hesabı ile TL. Dolar karşısında % 10 değer yitirdi. Bu da devalüasyon anlamına geliyor. Her geçen gün cebimizdeki paranın eridiğini görüyoruz. Sıkıntı ise giderek artıyor. Son yapılan hesaplara göre Türk Lirasının Dolar karşısındaki yıllık değer kaybını

> Makalenin devamı

Rumların garantörlük yalanı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.11.2016 > 99 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis, sözcüsü, görüşmecisi ve diğer tüm Rum liderler ağız birliği etmişlercesine “Garantörlük ve Garantiler” konusunda gözümüze baka baka yalan söylüyorlar. İnanılmaz derecede pişkin insanlar. Yalan söylemekten ve inanılırlıklarını yitirmekten hiç çekinmiyorlar ve de son derece pişkinler. Söylediklerinin yalan olması durumunda

> Makalenin devamı

Türklük Sevdalısı Hocamız Necmettin Hacıeminoğlu - TDAV
 Tarih: 17.11.2016 > 105 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

HAYAT SAHNESİNDE SİYASET OYUNU !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 17.11.2016 > 104 kez okundu.

Geçmiş zaman olsa da, ne kadar haklı imişim! Halen böyle düşünüyorum...” İnsan hayatının; ekonomisini, eğitimini, kültürünü, inanç sistemini, mutluluğunu, huzurunu, güvenliğini, hak ve hukukunu, mülkiyetin korunup korunmayacağını siyaset belirler.

> Makalenin devamı

Fırat’ın Doğusunda oyun içinde oyun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.11.2016 > 116 kez okundu.

Önce Suriye’deki Fırat’ın doğusundaki gelişmelere bir göz atalım: HALEP’in kuzeyinde, Türkiye sınırından yalnızca 30 kilometre uzakta bulunan stratejik öneme sahip El Bab’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteğini alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin kontrolüne geçmesinde sona yaklaşıldı. Fırat Kalkanı harekâtının 85’inci gününe ilişkin T

> Makalenin devamı

“IŞİD, tam bir İsrail projesidir…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.11.2016 > 116 kez okundu.

“Irak Türkmenlerinin Sessiz Çığlığı” kitabının yazarı kardeşimiz Ali Kerküklü, geçenlerde yine ses getirecek bir yazıyı kalem aldı. Kerküklü bu yazısında iki önemli konuya değiniyor. Birincisi Kerküklü Türklerin petrol kurbanı olduğu, ikincisi de IŞİD terör örgütünün arkasında İsrail’in bulunduğu görüşünü savunuyor. Bunu da çeşitli örneklerle orta

> Makalenin devamı

PSİKOTRONİK SALDIRI-SİLAHSIZ TERÖRİZM - Nurullah AYDIN
 Tarih: 14.11.2016 > 229 kez okundu.

Silah dendiğinde öldüren, yakan yıkan, tahrip eden aletler akla gelir. Ancak ondan daha tesirli olan ve o öldürücü olan, o silahları kullanmaya karar veren, teşvik ve tahrik eden kararlardır, sözlerdir ve yazılardır. O nedenle karar veren, konuşan veya yazan ajanlara dikkat edin!

> Makalenin devamı

Trump’un Türkiye politikası şu anda belirsiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.11.2016 > 110 kez okundu.

Geçenlerde Amerika’nın yeni Başkanı Trup hakkında yazdığımız bir yazıda “Şu anda ne söylenirse erkendir” demiştik. Ocak ayında kadrosu ile iş başına gelecek olan Trump’un şu an için Türkiye politikasının da belirsiz olduğu görülüyor. Yapılanlar ve söylenenler ise sadece tahminler üzerinden yürütülüyor.

> Makalenin devamı

SESSİZ SORULAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 13.11.2016 > 131 kez okundu.

'Okuduğunu anlama özürlü' olanlara nasıl bir sıfat bulsak? Siz! Evet, siz! Hiç ‘farkında olunmadan’ yaşanan mutluluk gördünüz mü? Develer, 'deve' olduklarının; öküzler de, ‘öküz’ olduklarının farkında mıdırlar? Beyinlerini birilerine ‘emanet’ bırakanlar, 'beyinsiz' dolaştıklarının farkında olurlar mı?

> Makalenin devamı

Gazinolar açılırsa turizmimiz kurtulur mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.11.2016 > 116 kez okundu.

Son günlerde turizmde arayışlar sürerken, bazı kesimler “Dolar makinesi gazinolar tekrar açılsın” önerisinde bulunuyor. Geçen yılı sıkıntılı geçiren turizmciler önümüzdeki 2017 turizm sezonundan umutlu bekleyiş içindeler. Ancak, rezervasyonlardaki zayıflık 2017 turizminin de sıkıntılı geçebileceğini gösteriyor. Bu nedenle turizmde çeşitlilik konula

> Makalenin devamı

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNE - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 12.11.2016 > 231 kez okundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ‘Türk’e göre, Türk’ten; Halka göre Hak’tan’ Devletlerin yönetim sistemlerinde, eğer devlet güçlü değil ise; genelde kendilerine örnek aldıkları veya kültür erozyonuna maruz kaldıkları farklı devletlerin sistemlerini kalıp edinirler. Son senelerde ülkemizde sıkça tartışılan ‘başkanlık sistemi’ bazı kesimleri rahatsız edip

> Makalenin devamı

Avrupa’dan koparsak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.11.2016 > 110 kez okundu.

Avrupa Komisyonu, merakla beklenen 2016 İlerleme Raporu'nu yayımladı. Raporun belkemiğini 15 Temmuz darbe girişimi oluşturuyor. Rapor her yıl olduğu gibi Türkiye'ye hem övgüler hem eleştiriler var.

> Makalenin devamı

Gazi Mustafa Kemal'in Vefatının 78. Yıl Dönümü - Cumhurbaşkanı Sayın: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 10.11.2016 > 160 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gazi Mustafa Kemal'in vefatının 78. yıl dönümü dolayısıyla yayınladıkları mesajları: "Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal’i, ebediyete irtihalinin 78. sene-i devriyesinde rahmetle yâd ediyorum. 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı İstiklal Harbimizi, 1923’te Ankara’da Cumhuriyeti kurarak z

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN'ın 10 Kasım ile İlgili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 10.11.2016 > 154 kez okundu.

Cumhuriyetimizin bağımsızlık mücadelesine önderlik eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78. yılında rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz. Aziz vatanımızı, kahraman milletimizle dünyaya destan olan bir kurtuluş mücadelesi sonucunda kurtaran Ulu Önder’in ortaya koyduğu istikbal hedefini gerçekleştirmek ve ülkemizi ilelebet

> Makalenin devamı

Trump için şimdi ne söylense erkendir… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.11.2016 > 115 kez okundu.

Amerika’da seçimleri kazanıp Başkanlık koltuğuna oturan Trump ile ilgili gerek dış, gerekse içerideki medyada geniş analizler yapılıyor. Yeni Başkan’ın neler yapabileceği konusunda görüşler dile getiriliyor. Beklenen sonucun büyük bir sürpriz olması ve şaşkınlığın halen sürmesi de şimdilik önümüzü net görmemizi de engelliyor.

> Makalenin devamı

GAZİ MUSTAFA KEMAL ve ŞİŞLİNİN LÜTFİ EFENDİ - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 10.11.2016 > 130 kez okundu.

Bu dünyadan büyük insanlarda geçer. Buradaki ‘büyük’ sözü ne yaş, nede cüsseden bahistir. Bazı insanlar vardır ki yaşadığı dönemin ruhuna adını kazımıştır. Kayseri ev İstanbul bu asil vatan evlatlarının yaşadığı ve cismi hayatlarını tamamladıkları bir memlekettir. Kayseri’yi tanımadan, yani tarihini kültürünü bilmeden Anadolu’nun diğer vilayetle

> Makalenin devamı

Atatürk için neler dediler? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.11.2016 > 113 kez okundu.

Her 10 Kasım’da olduğu gibi, ulu önder Atatürk’e olan bağlılığımızı, sevgimizi, ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyoruz. Onun görüşleri ve yaptıkları karşısında saygı ile eğiliyoruz.

> Makalenin devamı

Hoş geldin Trump… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.11.2016 > 117 kez okundu.

Amerika’daki Başkanlık seçiminde Bayan Clinton’u gerilerde bırakıp, bir noktada da sürpriz yaparak seçimi kazanan Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump oldu. “Sürpriz yaptı” diyoruz çünkü kamuoyu araştırma grupları son ana kadar seçimde Bayan Clinton’un yüzde 8-10 önde olduğunu gösteriyordu. Şimdi tartışılan konu şu:

> Makalenin devamı

Rakka operasyonunda asıl amaç ne?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.11.2016 > 116 kez okundu.

Amerika’nın YPG güçleri eşliğinde Suriye’deki IŞİD’ın merkezi Rakka’ya karşı başlattığı harekât öncesi ABD Genelkurmay Başkanı’nın ani olarak Ankara’ya gelmiş olmasının hiç kuşkusuz bir amacı olmuştur. Amerikalı general adeta alay edercesine “Rakka’da birlikte hareket edeceğiz” diyerek gaz mı almaya çalıştı? Yoksa “Sakın PYD güçlerine dokunmayın” m

> Makalenin devamı

TURANSAM DANIŞMA KURULU ÜYEMİZ DEĞERLİ HOCAMIZ PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ HOCAMIZ ANTALYA AKEV ÜNİVERSİTESİNE REKTÖR ATANMIŞTIR
 Tarih: 07.11.2016 > 232 kez okundu.

Antalya AKEV Üniversitesine Rektör ataması gerçekleştirildi. AKEV’de bir süredir büyük bir titizlik içerisinde devam eden rektör ataması görüşmeleri geçtiğimiz günlerde neticelenmiş ve Mütevelli Heyeti Profesör Doktor Hayati AKTAŞ isminde karar kılmıştı. Yoğun çalışmaların tamamlanmasının ardından Mütevelli Heyeti Rektör ataması için dosyayı Yüksek

> Makalenin devamı

“Türk Milleti Olarak, Her Türlü Tuzağı Boşa Çıkartarak Yolumuza Devam Edeceğiz” - Sayın Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 07.11.2016 > 208 kez okundu.

Elektrik santralleri toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok ülkenin Türkiye'ye karşı husumet politikası yürüttüğüne dikkat çekerek, “İsteseniz de istemeseniz de biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağız. Batı dünyası istediği kadar teröristi batı şehirlerinde barındırsın, elini kolunu sallaya sallaya batı şehirleri

> Makalenin devamı

PKK’nın alanı genişletiliyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.11.2016 > 118 kez okundu.

Amerika, Suriye’deki IŞİD’ın merkezi Rakka’ya karşı beklenen operasyonu başlattı. Dikkat edilmesi gereken noktalar var onlara değinelim: Bu operasyona Amerika havadan destek veriyor. Suriye Demokratik Güçleri’nin PYD/YPG önderliğindeki kara harekâtına Türkiye katılmadı. Zaten daha önce yapılan açıklamalarda Suriye Demokratik Güçleri sözcüleri “

> Makalenin devamı

Turizmde yeni arayışlar öne çıkıyor ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.11.2016 > 123 kez okundu.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan son uçak krizinden sonra turizmde yaşananlar ortaya çok önemli bir gerçeği daha koydu. Bugüne kadar, deniz, kum, güneş üzerine kurulu turizm anlayışımızın artık iflas noktasına geldiği görüldü. Turizm sektörünün temsilcileri de yaptıkları açıklamalarda “Turizmde yeni arayışlar içinde olmamız gerekiyor” noktasına g

> Makalenin devamı

Terörle mücadelede yeni bir boyut… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.11.2016 > 115 kez okundu.

Türkiye, terörden en fazla çeken ülke konumunda bulunuyor. Bir yandan PKK, diğer yandan IŞİD ve diğer irili ufaklı terör örgütlerinin hedefinde olan Türkiye bu konuda birçok cephede mücadele veriyor. Terör belasına karşı silahlı ve siyasi cephede verilen mücadelenin yeni bir boyuta ulaştığını da görmekteyiz. Nitekim Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’

> Makalenin devamı

Karşımızda yeni bir Amerikan oyunu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.11.2016 > 115 kez okundu.

Amerika ile olan sıkıntılarımız öyle görünüyor ki daha da artacak. Bölgede Türkiye’nin hassasiyetlerini hiçe sayan, bizim “terörist” dediğimiz gruplarla işbirliği yapan, sürekli altımızı oymaya çalışan Amerika’nın bölgede yeni bir oyununa daha şahit oluyoruz.

> Makalenin devamı

Terörün destekçileri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.11.2016 > 113 kez okundu.

Terörle ilgili yazılarımızda “Terör dış destekli olduğu süre içinde bu konuda atılan adımların başarı şansı azdır” demiştik. Bugün, terörle mücadelede çevremize baktığımızda başta Amerika ve Almanya olmak üzere birçok ülkenin teröre açıktan ya da gizliden destek verdiğini görmekteyiz. Geçen gün Beştepe’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çeşit

> Makalenin devamı

YAZILMIŞ - YAYINLANMAMIŞ TESPİTLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 04.11.2016 > 120 kez okundu.

İnsanoğlu bu… Öyle ki, en fazla sıkılanlar, huzuru en çok görünenlerdir. Bir dost der ki; Bir şeyin farkında olmak, yani ‘farkındalık’ beyin gerektirir. Beyin bir kere birilerine teslim edildi mi var ya… Bir daha... En doğrusunu ALLAH bilir!

> Makalenin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi Kabul Etti
 Tarih: 03.11.2016 > 173 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

> Makalenin devamı

KİMLİK ve KİŞİLİK SORUNU YAŞAYANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 31.10.2016 > 221 kez okundu.

Toplumda değişik insan tipleri vardır. Biyolojik yapıları farklı olduğu gibi, aldıkları eğitim, sosyal çevre, statü, kariyer, kişilik farklılaşmasını getirir. Toplumda her bireyin ayrıklaşan kişilikleri, çeşitlilik oluşturur.

> Makalenin devamı

YURDUM İNSANINDAN DAMLACIKLAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 30.10.2016 > 128 kez okundu.

Sevgi, sevene ‘yük’ olmazmış. Umut sahiplerinin akıllı olmaları beklenmez... Şu âlemde, şükretmek için o kadar çok sebep var ki... Ayıların belirgin özelliği, kaba güç sahibi olmalarıdır. Bazılarının yüzüne tükürmenin hiç bir mahzuru yoktur. Köpeklerin havlamasının anlamı yoktur. Deşarj olurlar. Zamanı geldiğinde, herkes her yaptığının, hesa

> Makalenin devamı

Bağırsak mantarlarını defne yok ediyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.10.2016 > 121 kez okundu.

Prof. Dr. İbrahim Uslu’nın kanserle mücadele konusundaki çalışmalarını zaman buldukça köşemize taşıyor ve sizlerle paylaşıyoruz. Bugün de defne tohumu ve yaprağının kansere etkilerini anlatan ve barsak mantarlarına olan etkisini konu alan bir yazısını konuya ışık tutacağı görüşü ile sütunlarımıza aldık. Yazıda defnenin yararlı olabileceği tüm rahat

> Makalenin devamı

Türkiye Cumhuriyeti - Derleyen: Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 29.10.2016 > 117 kez okundu.

Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu'ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar'ın uzantısı olan Trakya'ya yayılmış bir ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini A

> Makalenin devamı

“Türkmenler PKK’ya Teslim edildi…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.10.2016 > 112 kez okundu.

Geçenlerde TRT Avaz’da Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Türkmen coğrafyasında yaşanan katliam ve Ankara'nın Türkmenlere yaklaşımı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Salihi bu açıklamalarında “Türkmen milleti kaderine terk edildi. PKK, yaşadığımız bölgeye yerleşmeye çalışıyor, sıkıntılarımız da giderek büyüyor. Bu durumda adeta Tü

> Makalenin devamı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı - CumhurBaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 28.10.2016 > 180 kez okundu.

Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin a

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 30 Ekim Kars’ın Kurtuluşu ile İlgili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 28.10.2016 > 173 kez okundu.

Tarihin büyük destanlarından birinin yazıldığı serhat şehrimiz Kars, 30 Ekim 1920 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmış ve anavatana katılımı yeniden sağlanmıştır. Hiç şüphe yok ki bu zafer Kurtuluş Savaşı’mızın dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. 96. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu kutlu günde Kars’tan başlayan zafer heyecanı, milletim

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 28.10.2016 > 172 kez okundu.

Cumhuriyetimiz, 29 Ekim 1923 tarihinde Türk Milleti’nin canıyla, kanıyla kazandığı, kahramanlık destanlarıyla dolu İstiklal mücadelesi sonucunda kuruldu. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıl dönümünü kutluyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İstiklalimizin ve egemenliğimizin, milletçe her geçen gün daha da güçlenen birlik ve beraberlik şuuruyla i

> Makalenin devamı

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 28.10.2016 > 123 kez okundu.

Hür ve bağımsız yaşamayı var olmanın amacı haline getirmiş Yüce Türk Milleti; tarihten silmek ve vatanından mahrum bırakmak üzere hareket eden düşmanlarına ve onların işbirlikçilerine karşı verdiğin bağımsızlık mücadelesinin sonucunda kurduğun cumhuriyetin 93. Yıldönümünde; zaferin ve çağdaş aydınlık devlet yapısının simgesel adı olan cumhuriyetin

> Makalenin devamı

Sertan Duran: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
 Tarih: 28.10.2016 > 235 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Münasabetiyle Kutlama Mesajı Yayımladı Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümünü bir taraftan büyük bir şevk, heyecan ve gururla; diğer taraftan ise meydana gelen terör hadiseleri ve deprem yıkımından dolayı hüzünle idrak ediyoruz. Türk milletinin bizatihi kendi hakkında alacağı kararl

> Makalenin devamı

Hollanda Türk Federasyon’un aylık etkinlik ve haber bülteni - Murat GEDİK
 Tarih: 27.10.2016 > 122 kez okundu.

2 yaşında şehit olan Bilge Özsoy, Türk halk sanatçısı Mürüvvet Kekilli, sendikacı Ayşe Çetinkaya, Lokman Hekim lakabına layık görülen doktor Bercis Seden, 8 aylık hamile olan Hanife Fendoğlu ve diğer şehit Asenalar’ın isimleri tek tek okunarak güzel sözlerle yad edildiler.

> Makalenin devamı

Terör örgütü PKK ve bölge halkının tutumu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.10.2016 > 126 kez okundu.

PKK ile daha önce yazdığımız bir yazıda özellikle şu noktaya değinmiştik, anımsatalım: “Terör örgütü PKK artık, eskiden olduğu gibi yöre halkından tam destek göremiyor. Terörden Doğu ve Güneydoğu halkımız da çok sıkıntı çekti, artık barış istiyor. Bu nedenle PKK, yöreden militan da bulmakta zorlanıyor. Terör örgütü şimdi sınır dışındaki kamplardan

> Makalenin devamı

Şehit Asenalar için Rotterdam’da program yapıldı - Murat GEDİK
 Tarih: 27.10.2016 > 130 kez okundu.

Sırf ülkücü oldukları için şehit edilen bayanlar Rotterdam Versaar derneğinin ev sahipliğinde yapılan program ile anıldılar. 2 yaşında şehit olan Bilge Özsoy, Türk halk sanatçısı Mürüvvet Kekilli, sendikacı Ayşe Çetinkaya, Lokman Hekim lakabına layık görülen doktor Bercis Seden, 8 aylık hamile olan Hanife Fendoğlu ve diğer şehit Asenalar’ın isiml

> Makalenin devamı

Turizmde 2017’de neler bekliyoruz?… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.10.2016 > 124 kez okundu.

Turizm Bakanı Nabi Avcı 2017’deki beklentilerle ilgili yaptığı açıklamalarda özellikle şu konulara değiniyor: “Turizmde başka ülkelere yönelmeliyiz. Çeşitliliği artırmalıyız. Özellikle sağlık ve termal turizmi konusunda yoğun çalışma yapmalıyız. Bütün bunlar için tanıtım konusundaki eksikliklerimizi de gidermeliyiz. “ Bu açıklamaların açılımı şud

> Makalenin devamı

“Balkanlar Türkçayı ile ısınıyor” etkinliklerine büyük ilgi gösteriliyor. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.10.2016 > 235 kez okundu.

ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Batu Platform işbirliğinde hazırlanan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” adlı Türk Çayı tanıtım organizasyonunda ilk durak Bulgaristan Türklerinin başkenti Kırcaali oldu. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun da katıldığı organizasyon ülkede yaşayan soydaşlar başta olmak üzere komşu ülke halkından büyük ilgi gördü.

> Makalenin devamı

“Bitkilerimiz çalınıyor, borsasını kuralım…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.10.2016 > 150 kez okundu.

Alanya’da bulunduğumuz zaman Cumalı Bora ile tanışmıştık. İlçede 20 yıldır doğal sabun üreten, aromatik ve tıbbi bitkiler ile yakından ilgilenen ve ürettiği sabunlarda bu bitkileri kullanan Bora, şimdi aromatik ve tıbbi bitki borsası kurulması için bir çalışma başlattıkları söyledi. “Bitkilerimiz çalınıyor, acil olarak borsasını kurarsak, millileşt

> Makalenin devamı

KİYÜZLÜLÜK, UTANMAZLIK, SAMİMİYETSİZLİK - Nurullah AYDIN
 Tarih: 24.10.2016 > 319 kez okundu.

Her üç kelime de toplumda çok sık kullanılır. Herkeste kendine göre anlam yükler. Ama nedense toplumun çoğunluğunca olumsuz olarak görülen bu üç kelimeyi kişilik özelliği haline getirenler başarılı olur. Topumda bu tipleri takdir eder. İnsanlar; helal olsun be, yiyor, hırsız, yalancı, sahtekar ama başarılı hizmet ediyor cümlesini de peşinden söyler

> Makalenin devamı

“Sayın Devlet Bahçeli’ye Açık mektup”… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.10.2016 > 144 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türkiye’nin yığınla iç ve dış sorunu dururken, ortaya attığı Başkanlık konusu özellikle MHP içinde yoğun şekilde tartışmalara da yol açmış bulunuyor. Bahçeli’nin ne yapmak istediği de tartışılıyor. Deneyimli gazeteci Işın Erşen, geçenlerde konu ile ilgili olarak “Sayın Devlet Bahçeli’ye açık mektup” başlıklı bi

> Makalenin devamı

Türkiye Musul ve Kerkük’e girebilir mi? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.10.2016 > 135 kez okundu.

Kerkük kan ağlıyor, sıkıntı büyük. Türkmenlere karşı başlatılan saldırılarda meydanı boş bulan terör örgütü PKK’lıların da sokaklarda cirit atması ve bu Türk yurdunun ortada bırakılması gündem oluşturuyor. Terör örgütü IŞİD militanlarının Türkmen şehri Kerkük’e saldırmasını bahane ederek terör örgütü PKK’ların Kerkük’e bağlı Dakuk’ta (Tavuk) buluna

> Makalenin devamı

PKK’nın ana üsleri kimin kontrolünde?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.10.2016 > 128 kez okundu.

Yukarda başlığa aldığımız sorunun hemen yanıtını verelim: PKK’nın Kuzey Irak’ta iki ana üssü var. Bunlardan biri Kandil, diğeri ise Sincar bölgelerinde bulunuyor. Bu bölgeler şu anda Peşmergebaşı Barzani’nin kontrolünde. Peki, Barzani kimin kontrolünde?

> Makalenin devamı

FOSİLLEŞMİŞ İTİBARSIZ SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 24.10.2016 > 133 kez okundu.

Tabii olmayan eylemler, ‘Yörük ruhu’nda yoktur! Tebessümlerin ‘başkalığı’nı herkes fark edemeyebilir. Hayat insana her türlü çılgınlığı ve güzelliği de yaptırtıyor... Nice nice ‘Müslüman’ adı taşıyan ‘kâfirler’ vardır şu âlemde...

> Makalenin devamı

Musul Meselemiz – Türkmenler
 Tarih: 21.10.2016 > 145 kez okundu.

Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

Her şeyden önce ülke ve kendi güvenliğimiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.10.2016 > 135 kez okundu.

Etrafımız ateş çemberine döndü. Bir yandan içeride PKK, IŞİD ve diğer bazı terör grupları ile mücadele ederken, öte yandan Suriye ve Musul’daki çatışmalarda sınır güvenliğimizin sağlanması yolunda adımlar atıyoruz. Özellikle Irak’tan gelebilecek sığınmacı akınına karşı sınırda tampon bölge oluşturulmasına yönelik hazırlıklar da yapıyoruz.

> Makalenin devamı

Enerji savaşlarında Musul’un önemi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.10.2016 > 148 kez okundu.

Geçenlerde Suriye’deki savaş ile ilgili yazdığımız bir yazıda “Suriye’de yapılan enerji savaşıdır” demiştik. Yazımızda bunun nedenlerine de değinip, Ortadoğu’daki savaşların asıl nedenin enerjiden kaynaklandığını da vurgulamıştık.

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 83. Çınaraltı Sohbetleri’nin konusu Ziya GÖKALP… - CAfer VAYNİ
 Tarih: 20.10.2016 > 136 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen üçüncüsü 22 Ekim 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette Prof. Dr. Kadir CANATAN ve Doç. Dr.Süleyman DOĞAN dinleyicilere vefatının 92. Yılında çeşitli yönleriyle Ziya Gökalp’i ve düşüncelerini anlatacak.

> Makalenin devamı

Musul’daki iki oyuna dikkat… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.10.2016 > 140 kez okundu.

Musul’daki IŞİD’ın sökülüp atılması amacı ile başlatılan operasyonlar sürüyor. Amerika ve müttefik güçleri havadan, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri de karadan belirlenen noktaların ele geçirilmesi için savaşıyor.

> Makalenin devamı

MHP ÇUKUROVA’DAN MUHTARLAR GÜNÜ ZİYARETLERİ
 Tarih: 19.10.2016 > 146 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve Yönetiminin Düzenlediği Muhtarlar Günü Ziyaretlerine MHP Adana Milletvekili MYK üyesi Muharrem Varlı ve MHP Adana İl Başkan Yardımcısı Fatih Kürşat Mert Katılarak Muhtarlar Gününü Kutladılar.

> Makalenin devamı

Harderwijk’te Ocak tütmeye başladı - Murat GEDİK
 Tarih: 18.10.2016 > 149 kez okundu.

Yaz sezonu sonrası faaliyetlerine hızlı başlayan Hollanda Türk Federasyon Harderwijk Al Sancak Türk Kültür Ocağı’nın açılışı ile şube sayısını artırmış oldu. Harderwijk Al Sancak Türk Kültür Ocağı’nın açılışına Hollanda Türk Federasyon icra kurulu, çok sayıda teşkilat yöneticileri ve Harderwijk’te ikamet eden vatandaşlardan katılım gerçekleşti. Aç

> Makalenin devamı

Kapımızdaki sıkıntı büyük… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.10.2016 > 134 kez okundu.

Musul’u IŞİD’ dan kurtarmak için başlatılan operasyon bütün hızı ile sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Operasyonlarda Musul’da da olacağız, masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Çünkü bizim Musul’da tarihi köklerimiz var, Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimiz var” diyor.

> Makalenin devamı

Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli Çankaya Köşkü’nde görüştü.
 Tarih: 17.10.2016 > 153 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesi sona erdi. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü.

> Makalenin devamı

“MAZLUM MİLLETLER TÜRKİYE İLE GURUR DUYUYOR…” ARNAVUTLUK-TÜRKİYE ARASINDA GÜÇLÜ KÖPRÜLER KURULUYOR - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.10.2016 > 241 kez okundu.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin (EkoAvrasya) girişimleri ile başlatılan çalışmalar neticesinde Pursaklar'a Balkanlardan ikinci kardeş şehir... Pursaklar Belediyesi ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen “Pursaklar’dan Balkanlara Gönül Köprüsü” programı kapsamında Pursaklar Belediyesi ile Arnavutluk’un K

> Makalenin devamı

GÜÇLÜLER, ZAYIFLAR ve ADALET - Nurullah AYDIN
 Tarih: 17.10.2016 > 360 kez okundu.

Her gün yazılı, sözlü, görsel medya da haberlerde yalan söyleyenler, olanları çarpıtanlar var. Servetlerine servet katanlar, zenginlikler içinde aşk meşk içinde olanlar, sürülenler, şehit olanlar var. Kanunlar değiştiriliyor. Anayasa ve uluslararası evrensel hukuk değerleri geçersiz kılınıyor. Keyfi yönetim her alanda sürüyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler Ekim ayının 6. görüşmesini tamamladı
 Tarih: 17.10.2016 > 145 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik müzakerelere dün de devam edildi. Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına yaptığı açıklamada, yoğun çalışmanın bugün de devam edeceğini belirterek gelinen noktanın değerlendirilerek bundan sonraki süreci planlamaya çalış

> Makalenin devamı

“Ortadoğu’da önceliğimiz Türkmenler olmalı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.10.2016 > 144 kez okundu.

Geçenlerde Türk Ocakları Genel Merkezi 2016 yılı 2.Şube Başkanları toplantısı yapıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu iç ve dış sıkıntıların değerlendirildiği toplantıda Türk milletinin örnek bir demokrasi sınavı verdiği, ideolojik takıntılardan uzaklaşmamız gerektiği, parlamenter demokrasiden yana olmamızın önemi vurgulandı ve “Cumhurbaşkanını eskid

> Makalenin devamı

VEFATININ 2. YILINDA ANADOLU BASININ İMPARATORU İSA KAYACAN ANKARA’DA ANILDI - Dr. Şemsettin KÜZECİ
 Tarih: 17.10.2016 > 146 kez okundu.

Anadolu Basınının öncüsü Prof. Dr. İsa Kayacan vefatının 2. Yılında Kurucusu ve Genel Başkan yardımcılığı yaptığı Kerkük Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve İLESAM ile Ailesinin katkılarıyla 15 Ekim 2016 tarihinde İLESAM merkez binasında severlerinin katkılarıyla anıldı.

> Makalenin devamı

Başkanlık seçimi hesaplarında MHP’nin duruşu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.10.2016 > 149 kez okundu.

Aslında bu konuyu yazmak istemiyorduk. Ancak, iş öylesine ısıtıldı, öylesine gündeme oturtuldu ki, bir kez daha “Başkanlık Sistemi”ni yazmak durumunda kaldık. Asıl sorun, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin durup dururken bu konuyu gündeme taşımış olmasıdır. Türkiye’nin içeride ve dışarıda öylesine sorunları var ki, şimdi Başkanlık sisteminin sırası mı?

> Makalenin devamı

AKADEMİK KALKAN ‘ADAM KORUMA - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 14.10.2016 > 167 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - ‘Adam koruma ve kollama’yı bilirim de bunun akademik olanı nasıl olur? - Bilmiyor musun? - Bilsem sana gelir miyim? - Anlatayım öyleyse… - İyi edersin ben de rahatlar ve yeni bir bilgi sahibi olurum.

> Makalenin devamı

Bahçeli’ye eleştiri Bombardımanı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.10.2016 > 135 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin son grup toplantısında “Başkanlık sistemi” ile ilgili açıklamalarının yankıları sürüyor. Bahçeli’nin bu açıklamaları “Acaba Saray ile aralarında bir anlaşma mı oldu?” sorusunu da gündeme getiriyor.

> Makalenin devamı

“Sağlık turizmi ekonomimize Katkı sağlayacak…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.10.2016 > 233 kez okundu.

Son yıllarda içte ve dışta çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen bazı sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve iş adamlarımızın dışa yönelik olumlu ve umut veren çalışmalarını da izliyoruz. İhracat ve turizm alanındaki sıkıntıların giderilmesi yolunda bazı olumlu çalışmaların olması hiç kuşkusuz sevindiricidir.

> Makalenin devamı

“TÜRK KÜLTÜRÜNE HİZMET” ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI - Prof. Dr. İsa KAYACAN
 Tarih: 13.10.2016 > 140 kez okundu.

Anadolu Basını’nın Duayenlerinden, Edebiyat - Kültür ve Sanat öncüsü Prof. Dr. İsa Kayacan, aramızdan ayrılışının ikinci (2.) yıldönümünde anılacak. Kayacan, kurucu üyesi olduğu “Kerkük Kültür Derneği ile Türk Dünyası Kültür-Sanat Plâtformu” Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci; Basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamada: “Unutulmayan dostumuz İsa Kayacan’ı

> Makalenin devamı

Terör yuvaları kurutulmadan… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.10.2016 > 136 kez okundu.

Hep şunu söylüyoruz: “Terör yuvaları dışarıdadır. Kuzey Irak’ta Kandil, Suriye’de PYD unsurlarının içindedir. Bu şer yuvaları temizlenmeden, kurutulmadan terörün üstesinden gelmek zor olacaktır. Bunun için de topyekûn terörle mücadelede adımların atılması gerekiyor.”

> Makalenin devamı

BİR SEYYAHIN TESPİTLERİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 10.10.2016 > 152 kez okundu.

Arayana her bir YOL bulunurmuş... Yollar ve yolculuklar hep güzeldir. Yeryüzü insanoğluna tahsis edilmiştir. Her zaman olmasa bile, yol da yolcu da yorulur... Hüzünler, çok zaman huzura giden yollardandır! Yolda olanlara selâm olsun. Rabbim, dostlarımı yoldan çıkarmasın.

> Makalenin devamı

BÖLÜCÜ TERÖR ve DİNCİ TERÖR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 10.10.2016 > 259 kez okundu.

Terörist de, tecavüzcü de, hırsız da, sapık da, kandırıldık, aldatıldık, kandırıldık diyor, yetkililer de diyor. Kim kimi aldatır? Kimler aldatılır? Askeri birlikleri kışlara hapsettiler, görüşmeler yaptılar. Meydanları açtılar. Bitmiş terör örgütü toparlandı, yeni elemanlar kazandı, silah bomba depoladı.

> Makalenin devamı

Terörün küresel yüzü… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.10.2016 > 143 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Özelikle PKK ve IŞİD terör örgütleri hakkında yazdığınız yazılarda, bu örgütlerin dış güçlerce kullanıldığına dikkat çekmiştik. PKK’nın artık bölgesel değil, küresel terör örgütü haline geldiğini de söylemiştik.

> Makalenin devamı

Ekonomik kriz var mı, yok mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.10.2016 > 166 kez okundu.

Bizi yönetenler, “Ekonomide kriz derinleşiyor” diyen çevrelere karşı “Kriz miriz yok, her şey yolunda gidiyor” diye yanıt veriyorlar. Türkiye’nin gelişmişliğini çekemeyen iç ve dış çevrelerin bu konuda bir algı oluşturmaya çalıştığını da sözlerine ekliyorlar.

> Makalenin devamı

Rusya’dan beklenen adımlar hala atılmadı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.10.2016 > 159 kez okundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra ilişkilerde iyileşme beklentileri de çoğalmıştı. Ancak, özellikle Rusya tarafından yapılan açıklamalarda “İlişkilerde hemen iyileşme beklemek yanlış olur, bu adımların atılması için zamana ihtiyaç olacaktır” denilmişti.

> Makalenin devamı

IŞİD bilmecesi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.10.2016 > 154 kez okundu.

Amerika’nın, bir yandan” IŞİD ile mücadele” adı altında bu terör örgütünü Suriye’de ve bölgede kendi çıkarları için kullandığı görülüyor. Uzun zamandır kafa kurcalayan “Amerika gibi bir süper güç, IŞİD’ı istediğinde bitirebilir, ama nedense bu örgüt giderek güç kazanıyor” olgusu halen tartışılıyor.

> Makalenin devamı

Dolgan Türkleri’nin ilginç Yaşam ve adetleri: 2 - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.10.2016 > 178 kez okundu.

Geçen yazımızda Dolgan Türkleri’nin kısaca adetlerinden bir kısmını paylaştık. Türk Dünyası uzmanı Shuruba Kayhan’ın kaynağından aktardığımız bu yazımıza bugün bu kardeşlerimizin diğer özelliklerinden söz etmek istiyoruz. Böylece Dolganları daha yakından tanımış olacağız. Türkler, Müslümanlığı kabul etmeden önce Şamanizm dini ile yaşamaktaydılar.

> Makalenin devamı

Dolgan Türklerinin ilginç Yaşam ve adetleri…(1) - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.10.2016 > 173 kez okundu.

Sevgili Shuruba Kayhan bu kez bizimle Dolgan Türkleri’nin ilginç yaşam biçimlerini ve adetlerini paylaşmış. Çeşitli fotoğraflarla da zenginleştirilmiş bu yazıyı da her zaman olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz.

> Makalenin devamı

Amerika, Gülen’in iadesi konusunda sessiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.10.2016 > 167 kez okundu.

Son yıllarda Türkiye ile Amerika arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Birçok konuda görüş ayrılıkları var. En son olarak terör örgütü lideri FETO konusunda da Amerika’nın Türkiye karşıtı bir tutum sergilediğini görüyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, tüm yetkililerin “Gülen’i Türkiye’ye iade edin” çağrılarına büyük dostumuz ve müt

> Makalenin devamı

AKADEMİSYENLER ve BİLİM ADAMI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 04.10.2016 > 213 kez okundu.

İsminin başına unvan ekleyenin de bilim adamı olduğu sanısı yaygındır. Oysa ikisi birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Farklılık, üretimle ilgilidir. Türkiye akademisyenleri çoğunlukla izleyici konumdadır. Oysa dünya bilim adamlarının neyle meşgul oldukları her gün gözlenmektedir.

> Makalenin devamı

Krizlerden hala ders çıkaramadıysak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.10.2016 > 160 kez okundu.

Turizm sezonunu yine büyük bir kayıpla kapattık. Geçen yıl başlayan kriz, 2016 yılında da kendisini gösterdi. Gerek turizmciler, gerekse bizi yönetenler önümüzdeki sezon için iyimser mesajlar veriyor. “2017 yılı turizmde parlayan yılımız olacak” deniliyor.

> Makalenin devamı

AKLA ZİYAN SORULAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 02.10.2016 > 296 kez okundu.

‘Çarpık Soru’ olur mu? Olursa kim çarpıtır? ‘Zurnaların son delikleri’ olmazsa, olmaz mı? ‘Yer yerinden oynarsa’ insanlar da oynarlar mı? ‘Sinirleri bozulmuş’ bir insan sinirlenebilir mi? Hangi veya kimin ölüsünün arkasından konuşulmaz? Hainlikte ‘Derinlik Ölçüsü’ nedir? Bu ölçünün birimini biliyor musunuz?

> Makalenin devamı

SERTAN DURAN: ZİYARETLERİMİZ SEÇİMDEN SEÇİME OLMAYACAK
 Tarih: 02.10.2016 > 159 kez okundu.

Mhp Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve İlçe Yöneticileri, Mhp Adana Milletvekili Myk Üyesi Muharrem Varlı İle Çukurova İlçesinde ki Salbaş, Gökkuyu Mahalleleri Başta Olmak Üzere İlçe Halkıyla Dertleştiler.

> Makalenin devamı

Bizi PYD ile çatıştırmak İstiyorlar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.10.2016 > 177 kez okundu.

Suriye’de TSK’ye kurulan tuzağa günlerdir dikkat çekiyoruz. Özellikle Amerika’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni desteklediği PYD güçleri ile karşı karşıya getirme girişimlerini de son derece riskli ve tehlikeli görüyoruz. Cerablus’ta başlatılan Fırat Kalkanı operasyonunun ardından El Bab, Rakka ve Musul’a düzenlenecek operasyonlar gündeme taşınırken,

> Makalenin devamı

Kansere yakalanmamak İçin ne yapmalı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.09.2016 > 177 kez okundu.

Geçenlerde Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu’nun yüksek ısı terapisi ile kanserli hücrelerin durdurulabileceği konusundaki görüşlerini yansıtan bir yazı yazmıştık. Yazımız çok olumlu tepkiler aldı.

> Makalenin devamı

MAZİYİ 104 YIL ÖNCEDEN OKUMAK - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 30.09.2016 > 174 kez okundu.

Geçmişimizle ilgili olarak anlatacaklarımız, sadece hatırladıklarımızdır. Anlatmak için ise yaşamak gereklidir. Günümüzde bedeni toprak olmuş, lakin yazdıkları ile bizlere seslenen münevverlerimiz bulunmaktadır. İşte bu münevverlerimizden ve yazılı nakillerinden asırlık mazimizi öğrenmek elbette mümkündür.

> Makalenin devamı

2. Darbeyi Kimler Planlıyor? - Mustafa Nuri SUNGUR
 Tarih: 30.09.2016 > 186 kez okundu.

Son yıllarda yazmış olduğu yazılar ile ileriye dönük başarılı tespitler yapan yapmış olduğu analiz ve bakış açıları ile birlikte tartışmalı konuları aydınlatmaya çalışan Araştırmacı Gazeteci Mustafa Nuri Sungur ile gündemle alakalı önemli sorulara cevap aradık. İkinci darbe girişimi iddiaları ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan Sungur Vatan Pa

> Makalenin devamı

LOZAN ANTLAŞMASI MUHTEŞEM BİR TÜRKLÜK ZAFERİDİR. LOZAN ANTLAŞMASINI HEZİMET GİBİ GÖSTERMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR.. - Dr. Tahir Tamer KUMKALE
 Tarih: 30.09.2016 > 172 kez okundu.

Lozan Antlaşması, Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşmasıyla tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastin yıkılışını ifade eden bir vesikadır. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk (1927-NUTUK)

> Makalenin devamı

NURİ PAŞA'YI TANIMAK! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 30.09.2016 > 159 kez okundu.

Tarihimizi bilmediğimiz ve geçmişin bugüne yansımalarını ve tesirlerini anlayamadığımız muhakkak! Bunların içinde Kafkas İslam Orduları Komutanı Nuri (Killigil) Paşa ve yaptıklarıda var...

> Makalenin devamı

KİMİN AKLINA GELİR PREVEZE! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 28.09.2016 > 159 kez okundu.

Bu gün 28 Eylül, Barboros Hayreddin Paşa komutasındaki Türk donanmasının Andrea Doria komutasındaki Haçlı donamasını Preveze önlerinde imha ettiği tarih... Akşam yediğini unutan Türk Milleti 28 Eylül 1538'de ne olmuş, nereden bilecek!

> Makalenin devamı

“İngilizlerin sömürü siyaset Yöntemleri…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.09.2016 > 164 kez okundu.

Geçenlerde bir okurumuzdan uzun bir mesaj aldık. Gerek bölgemizde, gerek Suriye’de gerekse Türkiye üzerinde oynanan oyunlarda İngilizlerin de önemli rol oynadığına değiniyor. “Yazılarınızda sadece Amerika’yı suçluyorsunuz ama bu işin içinde İngilizler de başrol oyuncusu” diyor.

> Makalenin devamı

ŞİMDE NEREDELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 26.09.2016 > 192 kez okundu.

Bir zamanlar köpekleri ile dolaşanların köpekleri ortada da, kendileri neredeler? Bakan iken, Türkiye’yi idare ettiğini sanan ‘mütekait - emekli’ kişiler şimdi neredeler? YOK’te görevli iken küçük dağları kendilerinin yarattıklarını sananlar şimdi neredeler? Her türlü eylem karşısında kendiliğinden görev sahibi olmaya çalışan zatlar şimdi

> Makalenin devamı

Artık bu işin gizlisi saklısı yok… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.09.2016 > 171 kez okundu.

Geçen gün Takvim Gazetesi’nde bir haber yayınlandı. Haberde şöyle deniliyor: “Alçak uçuş… Pentagon, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ve diğer uzantılarına gizlice silah ve cephane yağdırdı. YPG’liler de teslimatı kaydedip internette yayınladı. Sadece ABD ordusunda bulunan MV-22 helikopter ile uçak karışımı bir hava aracı sürekli olar

> Makalenin devamı

DİL, TÜRKÇE, KİMLİK ve YABANCILAŞMA - Nurullah AYDIN
 Tarih: 26.09.2016 > 172 kez okundu.

Türk kültürü, Türk dili, Türk kahramanları, Türk tarihi, Türk milli değerleri, Türk manevi değerleri iç ve dış ihanet şebekelerinin tehdit altındadır. Din eğitimi görüntüsü altında Araplaştırma sürdürülmektedir. Bir milletin asimilasyonu din ve bilim kavramları altında dil alanında yapılır. Bilim eğitimi görüntüsü altında Türk Bilim birikimi un

> Makalenin devamı

“Her belediyeye bir tiyatro…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.09.2016 > 175 kez okundu.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği, geçenlerde bir bildiri yayınladı. Tiyatroların önemine değinilen açıklamada, özellikle her belediye bünyesinde bir tiyatro kurulması öneriliyor. Açıklamada “Kentlilerin ihtiyacı sadece altyapı hizmetleri değil, sanat ve kültür özellikle de tiyatrodur. Bunun için birçok tiyatro eğitimcisi ve sanatçısı verilecek gö

> Makalenin devamı

Amerika’nın PKK aşkı bitmiyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.09.2016 > 168 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika’da Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “ 3 gün önce Kobani’ye yine uçak dolusu silah indirdiler. Amerika, kusura bakmasınlar dün de Biden’e söyledim. “Bundan haberin var mı?” dedim. “Hayır haberim yok” dedi. “Benim haberim var” dedim. Ortada böyle acı bir tablo var. Bizim sağlıklı biçimde Am

> Makalenin devamı

II. ULUSLARARASI AĞRI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ 12-14 Ekim 2016 AĞRI / TÜRKİYE “Bin Yılın Şafağında Anadolu”
 Tarih: 23.09.2016 > 434 kez okundu.

http://uasbk.org/ 12-14 Ekim 2016 tarihleri arasında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde yapılacak olan II. Uluslararası Ağrı Sosyal Bilimler Kongresinde; geçmişten günümüze Anadolu üzerine çalışmalar yapan bilim insanlarını bir araya getirmeyi planlamaktayız. Kongresin amacı gerek yurtiçi gerekse yurtdışında, yukarıda belirtilen konu ü

> Makalenin devamı

Amerika, isteklerimize kulaklarını tıkıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.09.2016 > 181 kez okundu.

En büyük dostumuz ve müttefikimiz Amerika’dan isteklerimiz çok net ve açık. Bunları en üst perdeden seslendiriyoruz: “Terörist başı Gülen’i iade edin, YPG DEAŞ ile mücadele etmiyor, bu da PKK terörü ile yapılan mücadeleyi etkiliyor. Tüm terör örgütleri ile savaşın. Suriye’de Esad’sız geçiş olmalı. Mültecilerin külfetini paylaşın.”

> Makalenin devamı

Türkiye’nin durdurulamaz yükselişi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.09.2016 > 169 kez okundu.

İçimizde de, dışımızda da Türkiye’yi eleştirenler çok ama ağzı olup da Türkiye’yi savunmayanlar, atılan çirkefleri temizlemek için uğraşanlar az. Özellikle de Batı dünyası her fırsat, ortam ve platformda Türkiye’yi itibarsızlaştırmak için elden geleni yapıyor. Avrupa Üniversiteler Birliği EAIE’nin (European Association for International Educa

> Makalenin devamı

İran Çalışmaları Dergisi Makale Çağrısı - Yrd. Doç. Dr. Ahmet YEŞİL
 Tarih: 23.09.2016 > 321 kez okundu.

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü tarafından yılda iki kez Türkçe, Farsça ve İngilizce dillerinde yayınlanacak olan uluslararası hakemli İran Çalışmaları Dergisi/ The Journal of Iranian Studies - مجله ایران شناسی yayın hayatına başlamıştır. İran Çalışmala

> Makalenin devamı

İstemek ayrı, yaptırabilmek ayrı şeydir… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.09.2016 > 175 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika’da Reuters’e yaptığı açıklamada söylediklerine aynen katılıyor ve destekliyoruz. Erdoğan, açıklamalarında “Eğer Amerika müttefikimiz ise Gülen’i artık barındırmasın” diyor. Sonra da ekliyor: “ABD’nin Gülen’i topraklarında barındırması için hiçbir gerekçesi olamaz. Eğer stratejik ortağımız ve NATO müttefikimiz ise on

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 82. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Selim ÇORAKLI, “Hocia’nın Sırları”nı Anlatacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 23.09.2016 > 178 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen ikincisi 24 Eylül 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette İLESAM İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi gazeteci-yazar Selim ÇORAKLI; “Hocianın Sırları” başlığı altında FETÖ Terör Örgütünü ve örgütün ela başını d

> Makalenin devamı

İşsizlik ürkütüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.09.2016 > 187 kez okundu.

Türkiye’nin en büyük sorunu hiç kuşkusuz terördür. Bununla birlikte sorunlar yumağının başka alanlarda da büyüdüğünü görüyoruz. Ekonomi uzmanları sürekli uyarıyor, ekonominin giderek kötüleştiğine dikkat çekiyorlar. Bununla birlikte işsizlik konusu da gündemdeki yerini koruyor. Terörle mücadelede kaynaklarımızın giderek erimesi, ekonomiye zarar ve

> Makalenin devamı

“Kanser iyileştirilmesi en basit Hastalıktır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.09.2016 > 216 kez okundu.

Bugünlerde yine ard arda gelen ölüm haberleri ile sarsılıyoruz. Çoğu zaman en yakınlarımızın ölüm haberleri geliyor. Eylül ve Ekim ayları “Yaprak dökümü” ayları olarak biliniyor. “Sarı yaz” ı seviyoruz sevmesine de şu ölümler olmasa…

> Makalenin devamı

Eğitim-Öğretim yılı Mesajı - Nurullah AYDIN
 Tarih: 21.09.2016 > 244 kez okundu.

Eğitim; gerçeklerin öğretilmesi amacıyla aklın eğitilerek düşünme anlama ve sorgulama yeteneğini geliştirmektir. Akılcı aydınlanmacı bilimsel fikir ve düşünceleri özümsemiş, İnsan haklarına ve hukuka saygılı, Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerine içtenlikle bağlı, Milli ve kültürel değerlerle evrensel ahlaki değerleri kişiliğinin bir parç

> Makalenin devamı

Kahraman Gaziler Günü Mesajı - Nurullah AYDIN
 Tarih: 21.09.2016 > 233 kez okundu.

Yüce Türk Milleti’nin varlık ve bekası için kararlılıkla mücadele eden Kahramanlarımızın Gaziler günü kutlu olsun. Bugün; Yüce Türk Milleti’nin M.Ö 209 tarihinde Oğuz Kağan’la başlayan zincirin son halkası olan Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletçe takdir edilişinin

> Makalenin devamı

Kadına şiddetin karşısındayız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.09.2016 > 182 kez okundu.

Kadınlarımıza karşı kimden, nasıl ve ne şekilde gelirse gelsin şiddetin hep karşısında olduk. Konu ile ilgili yazdığımız yazılarda da bunu hep vurgulamaya çalıştık. Ancak, Türkiye’de kadınlara karşı şiddetin bütün şiddeti ile sürdüğünü de görüyoruz. Bu hem üzücü hem de düşündürücüdür. Geçtiğimiz günlerde bu şiddete toplum içinde bir yenisi eklendi

> Makalenin devamı

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı 18.09.2016 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 20.09.2016 > 283 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına en büyük katkıyı, eğitimde elde ettiği başarılar sağlayacaktır.

> Makalenin devamı

OKUL, ÜNİVERSİTE, ÖĞRETMEN, AKADEMİSYEN - Nurullah AYDIN
 Tarih: 19.09.2016 > 291 kez okundu.

Her insan akla, akılda eğitime muhtaçtır. İnsana ve eğitime yapılan yatırım geleceğe yatırımdır. Her aydın; toplumdaki hastalığı görmek, onu tedavi etmek, toplumu çağın gereklerine göre ilerletebilmek için akıl ve bilim öncülüğünde, vatansever, temiz yürekli, fedakar olmalıdır. Okul; gençliğe, insanlığa saygıyı, millet ve ülkeye sevgiyi,

> Makalenin devamı

O VAR YA… - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 18.09.2016 > 245 kez okundu.

Lise öğrenimi göreceği okulunu O seçecek. Bölümünü O seçecek. Hangi Üniversiteye gideceğini O belirleyecek. Girilen üniversitenin bölümünü O belirleyecek. Fakülte bitince nerede çalışacağına O karar verecek Hangi şehirde ikamet edeceğine O karar verecek. Evlenip evlenmeyeceğine O karar verecek. Evlenecekse evleneceğin kızı Katalogdan O seçec

> Makalenin devamı

Bir Amerikan iki yüzlüğü daha… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.09.2016 > 196 kez okundu.

Geçenlerde yazdığımız bir yazıda Amerika ile Türkiye arasında dostluk ve müttefikliğe yakışmayan olaylar zincirine değinmiş ve “Amerika her zaman Türkiye’ye düşmanlık yapıyor” demiştik. Şimdi bir Amerikan düşmanlığı ve ikiyüzlülüğü ile daha karşılaştık.

> Makalenin devamı

Tarımdaki yanlışların bedeli ağır oluyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.09.2016 > 194 kez okundu.

Türkiye için “Ürettikleri ile kendi kendine yeten 7 ülkeden bir” deniliyordu. Şimdi ise ülkemiz, tarım ürünleri ithal eden ülkelerden biri haline geldi. Pek çok üründe dışa bağımlı hale gelmemizin önüne geçmek için tarım alanında alınan önlemlerin yetersizliğini artık görmemiz ve buna göre önlem almamız gerekiyor.

> Makalenin devamı

Amerika’ya “dost” denilebilir mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.09.2016 > 177 kez okundu.

Son yaşanan olaylar, en büyük müttefikimiz Amerika’nın dost değil, düşman gibi hareket ettiğini gösteriyor. Özellikle FETO terör örgütü, PKK ve Suriye’deki PKK’nın kolu PYD konusunda adeta Türkiye karşıtı bir tutum sergileyen Amerika’ya çok açık ifade ile “dost” diyemiyoruz.

> Makalenin devamı

Kıbrıs müzakerelerine halklar ne diyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 16.09.2016 > 195 kez okundu.

kinci doktoramı yaptığım “Uluslararası İlişkiler” dalındaki asıl uzmanlık sahalarımdan bir tanesi de Kıbrıslı Rumların ne düşündükleri, ne istedikleri, okullarında nasıl bir eğitim aldıkları, Kıbrıslı Rumların düşünce tarzı ve bunlardan oluşan Kıbrıs Rum Politikası ile siyasi hayatıdır. Zaten yıllardın getirdiği deneyim ile Kıbrıslı Rumların kafa y

> Makalenin devamı

Türkiye’nin eli şimdi daha kuvvetli… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.09.2016 > 193 kez okundu.

PKK ile mücadelede Türkiye’nin elinin daha güçlenmiş olduğunu söyleyebiliriz. Gerek içeride, gerekse PKK terörünü besleyen Kuzey Irak ve Güney Suriye’de PKK ve PYD’ ye karşı başlatılan mücadele onca şehit vermemize rağmen kararlılıkla sürdürülüyor.

> Makalenin devamı

Kurban Bayramı Mesajı - Şener MENGENE
 Tarih: 14.09.2016 > 247 kez okundu.

Bütün Türk ve İslam Dünyası'nın Kurban Bayramı mübarek olsun. Başta 67 yıldır işgal, zulüm, soykırım ve asimilasyon altında, kan ve gözyaşıyla yoğrulan Anayurdumuz Doğu Türkistan olmak üzere, Türk ve İslam Dünyasının, bütün mazlum coğrafyaların ve mazlum milletlerin gerçek bayram havasında hür ve kardeşçe, kurban olmadan, kurban bayramı kutlayaca

> Makalenin devamı

Turizmde neden geri Vitesteyiz?… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.09.2016 > 189 kez okundu.

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Kongresi 27-29 Ekim 2016 tarihleri arasında Kuşadası’nda yapılacaktı. Ancak, katılımın azlığı nedeni ile bu toplantı Kuşadası devreden çıkarılıp Berlin’e alındı. Böylesine önemli ve tanıtımımız açısından son derece faydalı olabilecek bir toplantının elimizden kaçırılmış olması önemsenmelidir.

> Makalenin devamı

MEKKE, KABE, KURBAN KUTSAL MI? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 14.09.2016 > 329 kez okundu.

Din sosyal bir olgudur. İnsanoğlu; tarihin her devrinde her toplumda; akılla açıklayamadığı varlığını, yaratıcıyı ve yaratılanları düşünmüştür. İnandığına verdiği anlam ise sürekli değişkenlik göstermiştir. Ve halen de bütün dinler ve din dışı anlayışlar farklı olgular üzerinden yürümektedir.

> Makalenin devamı

KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 12.09.2016 > 197 kez okundu.

Müslüman Türk Milleti ile İslam Aleminin mübarek kurban bayramını tebrik eder, bayramın size, ailenize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini dilerim... Bayramları bayram gibi kutlamamızın birinci amili olan ve özgürlüğümüzün, namusumuzun, canımızın, inancımızın, devletimizin ve bayrağımızın koruyucusu kahraman Türk Ordusunun, Türk Polislerinin

> Makalenin devamı

DEVLET !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 11.09.2016 > 195 kez okundu.

“DAHA ORTADA FOL YOK, YUMURTA YOK İKEN; ŞUBAT 2016’DA “DEVLET”İ KORUMAK GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞİZ, KİMSE DİNLEMEMİŞ !!!” Devlet, günümüzdeki anlamıyla, belirli bir ülkede yaşayan insan topluluğunun, egemenlik ve bağımsızlık temelinde oluşturduğu siyasal örgütlenmedir.

> Makalenin devamı

Telengit Türkleri’nin dini İnanışları… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.09.2016 > 210 kez okundu.

Türkler’in ilk yerleşim ve dünyaya dağılım noktası olarak bilinen Altay’larda halen birçok Türk boyu yaşıyor. Genellikle Rusya Federasyonu içinde kabileler halinde yaşayan bu Türk boyları bugün bile bütün gelenek ve göreneklerine bağlılıkları ile bilinir. Birçokları ise aileleri ile Rusya topraklarına dağılmalarına rağmen halen geçmişindeki yaşam b

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN'ın "Kurban Bayramı" Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 10.09.2016 > 275 kez okundu.

Dinimizin ve inanç dünyamızın kutsal değeri olan mübarek Kurban Bayramı’na girmiş olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bununla birlikte, son zamanlarda ülkemizde yaşanan 15 Temmuz hain darbe kalkışması ve terör olayları nedeniyle şehit olan güvenlik güçleri ve sivil vatandaşlarımızın bu bayramda aramızda olamayışlarının hüznünü yaşamaktayız.

> Makalenin devamı

IŞİD’ı dağıtma planı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.09.2016 > 204 kez okundu.

Ortadoğu uzmanları ve Pentagon yetkilileri IŞİD terör örgütü ile ilgili şu görüşleri paylaşıyor: “Örgütün bir anda çökertilmesi mümkün değil. Ancak, bulundukları bölgelerden dağıtılmaları, zayıflatılmaları ve marjinal bir örgüt haline getirilmeleri mümkün. Bugün IŞİD terör örgütüne karşı yapılan mücadelede bu kriterler ele alınıyor. Bunun için de

> Makalenin devamı

Komplo Teorileri - Şener MENGENE
 Tarih: 07.09.2016 > 214 kez okundu.

Dünyada en fazla komplo teorisyenine ve felaket tellalına sahip olan ülkeyiz hiç kuşukusuz. Olmadık komple teorileri üretmek ve sonrada bunlara kendimiz inanmak'ta üzerimize yok.

> Makalenin devamı

KISA KISA DİYALOGLAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 06.09.2016 > 283 kez okundu.

— Siz hiç 'diri düşmanı ölü tacirleri' gördünüz mü? — ‘Diri düşmanı ölü tacirleri’ ne demek Hocam? — Ben bilsem, size sorar mıyım? Sorduğuma göre ben de bilmiyorum! *** — Akademisyenlerin ve imamların cübbelerinde düğme ve ilik yoktur. Nedendir bilir misin? — Nedendir? — Çünkü hiç bir kimsenin önünde ilik iliklememeleri ve eğilmemeleri

> Makalenin devamı

SİYASETİN ve SERMAYENİN EMRİNDE YARGI, KAOSTUR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 05.09.2016 > 299 kez okundu.

Hak, Adalet, Vicdan, Hukuk; insanlığın aradığı, istediği, uğruna büyük mücadeleler vererek bedel ödediği kavramlardır. Ne yazık ki; geçmişte olduğu gibi bugün de bu kavramlar, her kesimce farklı algılanmakta, farklı yorumlanmaktadır. Kişiye, kişilere, gruplara, menfaat çevrelerine göre değişkenlik gösteren kavramlar; uygulamada, insanları is

> Makalenin devamı

Bodrum, susuzluktan kırılıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.09.2016 > 223 kez okundu.

Son günlerde turizmimizle ilgili çok yazdık. Dünya ve turizm kenti Bodrum’daki durumu da zaman zaman gözler önüne sermeye çalıştık. Çakılan turizm sektöründe Bodrum’un da etkilenmiş olduğuna değindik. Önlem alınmaması durumunda gelecek yıllar içinde de Bodrum’da işlerin iyiye gitmeyeceğini vurguladık. Dikkat edilecek olursa bugüne kadar Bodrum ile

> Makalenin devamı

Terörün kökü dışarıda Olunca… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.09.2016 > 224 kez okundu.

Biz, terörle mücadelede konusunda yıllardır hep şunu söyledik: “Terörün kökü dışarıda olduğu ve dış güçlerce de desteklendiği sürece bu konuda başarılı olmak mümkün olmaz. Eğer PKK terör örgütünün kökü dışarıda olmamış olsa, dış güçlerce de desteklenmese ise 35 yıldır ayakta kalabilmesi mümkün olabilir miydi?”

> Makalenin devamı

“Amerika, Kürt koridorundan vaz geçmiş değil…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.09.2016 > 249 kez okundu.

Türk ordusunun Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyerek Cerablus’ta IŞİD’ı temizleme için başlattığı “Fırat Kalkanı” operasyonu sürerken, Suriye’de de oyun içinde oyun oynandığı gerçeğinin gözler önüne serilmesine neden oldu. Özellikle Amerika’nın ayak oyunları dikkat çekiyor. Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmediği de görülüyor.

> Makalenin devamı

ÖĞRETMEN ve ÖĞRETMENLİK - Gazi KARABULUT
 Tarih: 01.09.2016 > 234 kez okundu.

Yeni bir eğitim- öğretim yılı başlarken yaşanan süreç doğrultusunda öğretmenlerin içinde bulunduğu ortam ciddi analizlere ihtiyaç duymaktadır. Toplum olarak yaşanan sarsıntılı zaman diliminde yine en büyük vazife öğretmene düşecek ve cemiyetin ikbali öğretmenin sergileyeceği öğretmenlik tutumu doğrultusunda şekillenecektir. Bu düşünceden hareket il

> Makalenin devamı

Elbistan’da 32 Bin Kişiyi Zehirleyen Su Değil İçme Suyunun Yönetilme Şeklidir - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 31.08.2016 > 227 kez okundu.

SU BİR TEMEL İNSAN HAKKIDIR. SU KİRLENMEZ, KİRLETİLİR Su doğada kendine has kimyası olan bir bileşik olarak yaşamın kaynağı olarak zorunlu bir ihtiyaçtır. Susuz yaşanmayacağı için temiz su içilmesi aynı zamanda temel bir insan hakkıdır. Ve bu hak devletlerin güvencesi altında olmak zorundadır. Bu bağlamda insan ihtiyacı olan su metalaşmamalıdır.

> Makalenin devamı

Yüksekova İl Olmalı - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 31.08.2016 > 228 kez okundu.

AKP Hükümetinin güvenlik, oy kaybı, toplumsal tepkiler vb. siyasî kaygılarla tehlikeli (risk) bularak, Hakkâri ve Şırnak il merkezlerinin Yüksekova ve Cizre’ye taşınması fikrinden vazgeçmesini biz, yanlış bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bu konuda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yüksekova il olsun ama Hakkâri de il olarak kalsın.” çık

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 30.08.2016 > 274 kez okundu.

30 Ağustos 1922 tarihi, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirdiği Büyük Taarruz’la, işgal altındaki vatan topraklarını geri alarak bizlere armağan ettikleri destan günüdür. Hürriyet ve bağımsızlık yolunda milli ruhla verilen mücadelenin, milli egemenlikle sonuçlandığı gurur vesilesi bu zaferle,

> Makalenin devamı

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ve SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 29.08.2016 > 330 kez okundu.

Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan Türk Milleti; kahraman Türk Ordusu ile sadece silah gücüyle değil, sahip olduğu yüce değerlerle çağ açmış/çağ kapatmış ve üç kıtaya egemen olmuştur. Zaferler; ruh ve bedenin buluşması gibidir. Şanlı Türk Tarihi; bu buluşmalarla yazılmıştır. Türk Milleti’nin tarihinde Ağustos ayı, tarihi savaşlar

> Makalenin devamı

SERTAN DURAN: Kocatepe’den Başlayan Muazzam Taarruz Mhp Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Mesajı
 Tarih: 29.08.2016 > 246 kez okundu.

30 Ağustos vatanımızın üzerindeki kara bulutları dağıtan, geleceğimizin önündeki kalın duvarları yıkan milli diriliş olarak milli vicdanlardaki yerini almıştır. 30 Ağustos’ta; iman küfrü, milliyetçilik istilayı, cesaret korkaklığı, sadakat sahtekârlığı, bağımsızlık esareti yerle bir etmiştir. Bu zafer ki, Türkiye’nin çatısını örmüş, katiyen eskimey

> Makalenin devamı

YARASI OLAN GOCUNUR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 28.08.2016 > 261 kez okundu.

Birileri bir toplulukta ortaya: - ‘Dinozor avcısı kim’ diye soruyor. Orada olanlardan sadece birisi: - Ben değilim, diyor. *** Bir topluluk içinde ortaya şöyle bir kelime atılıyor: - Buldok! Birileri hemen: - Sensin, diye cevap veriyor. *** Birileri birinden bahsederken; - Tetikçi… Diyor, Birileri nasırına basılmış gibi bağırıyor

> Makalenin devamı

İSTİHBARAT ve DEVLET - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 27.08.2016 > 239 kez okundu.

Efendim! Öncelikle bütün okurlarımıza selam ederek başlamak istiyorum. Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere, ‘’Devlet’’ ve ‘’Haber alma-İstihbarat’’ konularını irdeleyip, günümüzde vatanımız misakında yaşanan vahim olaylara değinmek istiyorum. Öncelikle ‘’Devlet’’ kavramı üzerinde durmakta fayda görüyorum.

> Makalenin devamı

ASKERİ BİRLİKLERİN ŞEHİR DIŞINA TAŞINMASI YANLIŞTIR - Dr. Tahir Tamer KUMKALE
 Tarih: 24.08.2016 > 248 kez okundu.

36 yıllık askerlik yaşamımda edindiğim tecrübelere dayanarak diyorum ki; bugün her biri şehirlerimizin en değerli yerleşim yerleri haline gelmiş, kent insanına nefes aldıran yemyeşil yaşam alanları haline dönüşmüş askeri kışlaların hepsi başlangıçta tamamen şehirlerin dışında kurulmuşlardır. Çünkü askerlerin yaşam ve eğitim alanı şehirler değil, k

> Makalenin devamı

DALGINLIKLA YAPILAN TESPİTLERİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 23.08.2016 > 339 kez okundu.

Elbette yani... Şarkıcı ile çoban aynı statüde mi ki oyları aynı olsun. Bu durum demokrasiye aykırı... Sadece 'muhalefet etmek için muhalefet' bile bir meziyettir! Yabana atmamak gerek! Tıpkı 'sanat için sanat' gibi... Siz hiç ‘başsız adam’ gördünüz mü? Görmediyseniz etrafınıza tekrar daha dikkatli bir şekilde bakın... Ucube başsız adamlar…

> Makalenin devamı

Yeni Güvenlik Stratejileri - Şener MENGENE
 Tarih: 22.08.2016 > 242 kez okundu.

Değişen ve gelişen dünyada küresel güçlerin savaş konseptide büyük ölçüde değişim gösterdi. Artık direk savaşlar yerine, vekâlet savaşları ile daha az maliyetle proxy örgütler üzerinden bu işlev yerine getiriliyor. Türkiye dünyada üzerinde en fazla hesap kitap yapılan ülke olarak terör saldırılarına maruz kalmaktadır.

> Makalenin devamı

SENARİSTLER ve SEYİRCİLER - Nurullah AYDIN
 Tarih: 22.08.2016 > 338 kez okundu.

İnsan yaşadığı ortama göre farklı düşünce anlayış beklenti ile hareket eder. Kendine göre belirlediği veya kendisi için tasarlanan oyunu oynar. O nedenle de çoğu insan maskelidir. Yani insanın beynine yapılan düşünce- inanç şırıngası insanı tercihe yönlendirir.

> Makalenin devamı

ABD’nin yeni silahları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.08.2016 > 312 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletlerinde İleri Savunma Araştırma Projeleri Dairesi (The Defense Advanced Research Projects Agency), kısa adı DARPA olan bir kuruluş var. 1958 yılında Virginia’nın Arlington bölgesinde kurulmuş. Virginia eyaleti ABD’nin başkenti Washington’un içinde yer aldığı Washington District of Columbia Eyaleti’nin batı komşusu. Arlingto

> Makalenin devamı

Kınama ve Başsağlığı Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 21.08.2016 > 336 kez okundu.

Gaziantep’te gerçekleştirilen menfur canlı bomba eylemini şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar temenni ederim. Başta hayatını kaybedenlerin aileleri olmak üzere, tüm milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu tür hain eylemleri gerçekleştirenler unutmamalıdır ki; ülkemiz,

> Makalenin devamı

“Buzlar diyarı” və “Patrul köpəklər” tamaşalarının qəhrəmanları evizinə gələcək. - Elçin CEFEROV
 Tarih: 20.08.2016 > 235 kez okundu.

Azərbaycan, Gürcüstan və Rusiya sənətçilərinin birgə layihəsi əsasında “Buzlar diyarı” və “Patrul köpəklər” adlı iki yeni uşaq tamaşası hazırlanır. Hər iki tamaşa azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunacaq. “Buzlar diyarı” tamaşasının premyerası 22 oktyabr, “Patrul k

> Makalenin devamı

İran’a neler oluyor - Prof. Dr Ata ATUN
 Tarih: 20.08.2016 > 240 kez okundu.

14 Ağustos tarihinde Rusya Federasyonunun Su-34 ve Tu-22M3 bombardıman uçaklarının İran’ın Hamedan Hava Üssü'nden havalanıp Suriye'deki IŞİD ve El Nusra militanlarının Halep, Deyrizor ve İdlib'te konuşlandıkları stratejik yerleri bombalaması ve bu harekatta cephanelikler, eğitim kampları ve üç ayrı komuta merkezinin imha edilmesi, benim değerlendir

> Makalenin devamı

Yapılandırma Ayarlarına Dönüş - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 20.08.2016 > 256 kez okundu.

Polis devleti olmayı kimse istemez. Zaten her insanın başına bir polis dikmeniz de mümkün değildir. O halde her insanın vicdanı, o insana özel; o insana özgü (mahsus) bir polis olmalıdır. Bu polis de güzel ahlâkla taçlandırılmalıdır. Böylece hem devlet hazinesinin kâra geçmesi hem de güzel ülkemizin huzura ve barışa kavuşması sağlanmış olacaktır. D

> Makalenin devamı

ÖSYM SINAV SONUÇLARI VE DİBE VURAN EĞİTİM SİTEMİZİN SON DURUMU - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 20.08.2016 > 227 kez okundu.

Türkiye ÖSYM Sınav Sonuçları Ortalama Başarı Düzeyleri Çok Düşük YGS Sınav Başarısı, 2016 yılı YGS sınav sonuçlarını analiz edildiğinde sınava giren 2 milyon 84 bin adaydan 500 bininin 10 üzerinden 3.6 puan aldığı anlaşılıyor. YGS’de sorulan 40 soru üzerinden ortalama 16-20 arası Türkçe, 10-12 soru arsı sosyal, 5.5-7.7 soru arası matematik ve 3.5

> Makalenin devamı

Şimdi biz bize kaldıysak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.08.2016 > 238 kez okundu.

Turizmle ilgili çok yazdık, yazmaya devam. Bodrum’dan çıktık, yollardayız. Genellikle de turizmin yoğun olduğu yerlerden geçiyoruz. Konuştuğumuz sektör temsilcileri özellikle yabancı turistin gelmemesinden şikâyetçi. “Yerlilerle biz bize kaldık” diyorlar. Diyorlar da, yerli turistler de bekleneni vermiyor. Gerekçesi ile şu:

> Makalenin devamı

Küresel politika ve uluslararası ilişkiler - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.08.2016 > 230 kez okundu.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin içinde Türkiye’nin de yer aldığı Kafkaslarda ve Orta Doğu’da, geçmişteki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin özellikle 1945’den sonra uyguladığı politikalara nispeten bölgeye çok farklı yaklaşıyor ve farklı bir politika uyguluyor.

> Makalenin devamı

TETİKÇİ BULDOK - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 20.08.2016 > 321 kez okundu.

- Usta be! - Hayrola? - Ben yine geldim. - Hoş geldin de… Memlekette adam kıtlığı mı var? - Yoo… Öyle değil… - Nasıl? - Son günlerin Darbe-marbe gündeminden yoruldum be usta… - Değiştirelim bugün, olur mu? - Tamam. Hani zaman zaman insanın kafasında deli deli sorular oluşur ya… - Eeeee? - Bende de öyle oluyor bugün… - N’oluyor, nasıl olu

> Makalenin devamı

KEMİRGENLER, İNSANIMSILAR ve İNSANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 16.08.2016 > 415 kez okundu.

İnsanların kafası karışık. Ne nedir, kim kimdir, neler olacak endişe ve merak konusu. Peki neden böyle? Böyle olması doğal mı? Doğal çünkü insan düşünen ve her canlı gibi önce kendini ve yakınlarının çıkarını düşünen bir varlık.

> Makalenin devamı

www.karsmanset.com Adlı İnternet Sitesinde Yer Alan Yazıyla İlgili Kamuoyu Bilgilendirmesi - Kafkas Üniversitesi Rektörü: Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 15.08.2016 > 345 kez okundu.

www.karsmanset.com adlı internet sitesinin 13.08.2016 tarihinde “KAܒnün İmamı Kim?” başlığı ile verilen Kafkas Üniversitesi’ni ve şahsımı itibarsızlaştırmaya yönelik, gerçek dışı haber ile ilgili olarak aşağıda detaylı bilgilendirmeyi kamuoyuyla paylaşmak zorunluluğu doğmuştur. Öncelikle belirtmek isterim ki üniversitemiz bu karalama kamp

> Makalenin devamı

Yol üstü izlenimleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.08.2016 > 253 kez okundu.

1970-80’li yıllar arasında rahmetli İsmail Sadık ağabeyimiz, Demiryollarında yaptığı seyahatleri “Yol Üstü izlenimleri” başlığı altında bize getirir, biz de bu şiir güzelliğindeki yazıları Başkent ve Hür Anadolu Gazeteleri’nin sanat sayfalarında yayınlardık. İsmail Sadık Demiryolu Sendikası’nın da Basın Danışmanlığını yapıyordu.

> Makalenin devamı

“Amerika, Türkiye’ye verdiği Sözleri tutmadı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.08.2016 > 244 kez okundu.

Yukarıda başlığa taşıdığımız sözler, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa’ya ait. Suriye’de Amerika’nın PKK’nın uzantısı PYD ile ortak hareket ettiğini, kendilerinin kullanıldığını ve artık Suriye’de dengelerin değişebileceğini belirten Mustafa’nın şu açıklamalarına dikkat:

> Makalenin devamı

Orta Asya Türkleri'nde Misafir Karşılama Adetleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.08.2016 > 253 kez okundu.

Türk dünyası gelenek ve görenekleri içinde misafirin çok önemli bir yeri vardır. Türkler İslamiyeti kabul ettikten sonra kapıyı çalan kim olursa olsun onu “Tanrı misafiri” olarak görmüş ve kabul etmişlerdir. Evin köşesi ve yatacağı yer misafir için çok önemlidir. Anadolu’da halen gelebilecek misafirler için özel hazırlanmış yatak, yargan, giysi, ha

> Makalenin devamı

PKK’nın sonunu getirebilmek İçin… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.08.2016 > 246 kez okundu.

Ortadoğu’da ve bölgemizde yeni gelişmeler oluyor. Özelikle uçak krizinden sonra Rusya ile olan ilişkilerimizin düzelmeye başlaması, İran ile olan yakınlaşmamızda önemli adımların atılmış olması ilerisi için umut vericici gelişmelerdir. Biz, her zaman iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğumuzu bu köşede sıkça dile getirmişizdir.

> Makalenin devamı

Yabancı yatırımcı ne durumda?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.08.2016 > 236 kez okundu.

Yabancı yatırımlarla ilgili gelişmeler hangi noktada? Türkiye cazibe merkezi olmaktan uzaklaşıyor mu? Daha açık ifade ile yabancı yatırımcılar kaçıyor mu? Ya da mevcut yatırımlar yerinde duracak mı? Bu soruların yanıtı hepimizi yakından ilgilendiriyor. Bugün önemsediğimiz bu konuya değinmek istiyoruz.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Görüşmeleri endişe içinde izliyorum”
 Tarih: 12.08.2016 > 242 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs müzakerelerinde, Rumların isteğiyle giden bir süreç gördüğünü ve görüşmeleri endişe içinde izlediğini belirtti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ada TV’de katıldığı bir programda güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayarak değerlendirmelerde bulundu.

> Makalenin devamı

Suriye konusu ön plana çıkarken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.08.2016 > 238 kez okundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşme sonrası, iki ülke yetkililerinin açıklamaları Suriye konusunun da ön plana çıktığını gösteriyor. Aslında bölgedeki dengelerin yerli yerine oturması açısından Suriye konusunu biz de önemsiyoruz. Rusya ile Türkiye’nin Suriye konusunda iki önemli aktör olduğu görülmüştür.

> Makalenin devamı

II. ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ - Yrd. Doç. Dr. Ahmet EDİ
 Tarih: 12.08.2016 > 283 kez okundu.

II. ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ 12-14 Ekim 2016 AĞRI / TÜRKİYE http://uasbk.org/index.html

> Makalenin devamı

Türk ve Türkiye düşmanlığı Amerika’ya sıçradı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.08.2016 > 242 kez okundu.

Kurulduğu 1956 yılından bu yana Amerika’da faaliyet gösteren, TADF ( Türk -Amerika Dernekleri Federasyonu) Adeta Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı gibi çalışmaktadır. Biz de bu derneğin faaliyetlerini ve etkinliklerini sürekli takip edenlerdeniz.

> Makalenin devamı

2. Karova Bağbozumu günlerine doğru… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.08.2016 > 315 kez okundu.

Birincisi geçen yıl yapılan Karova Bağbozumu Günlerinin ikincisi bu yıl 3-4 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacak. Mumcular Merkezdeki bağbozumu günlerinin geçen yıla oranla daha geniş kapsamlı yapılması için çalışmalar hızla sürdürülüyor.

> Makalenin devamı

Hemen umutlanalım mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.08.2016 > 288 kez okundu.

Putin-Erdoğan görüşmesinin ilerleyen zaman içinde her iki ülke açısından önemli olacağını düşünüyoruz. Uçak krizi ile başlayan ve sıkıntılı bir dönem yaşanan ilişkilerde iyileşmeye doğru olumlu adımların atılmasını biz de büyük bir mutlulukla karşılıyoruz.

> Makalenin devamı

“Turizmde bayram”, bayramdan bayrama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.08.2016 > 258 kez okundu.

Antalya’da bir turizmci ile konuşuyoruz, söyledikleri özetle şöyle: “Şeker Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı ve bu süre içinde yüzde 100 doluluk oranı ile çalıştık. Turizmci arkadaşlarımla görüşüyoruz, bu 9 günlük bayram tatili yüzleri güldürdü. Şimdi önümüzde Kurban Bayramı var. Bu bayram da 9 güne çıkarıldı. Hem yaz sezonunun sonu, hem uzun bayram

> Makalenin devamı

AB’ye karşı sığınmacı Kozu mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.08.2016 > 284 kez okundu.

Geçenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ile ilişkilerimizi değerlendirirken sığınmacı konusuna da değindi. Erdoğan, "Vize muafiyeti uygulanmazsa sığınmacı anlaşması devam etmez" dedi.

> Makalenin devamı

AB’den tehdit üzerine tehdit yağıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.08.2016 > 244 kez okundu.

AB ile son günlerde ilişkilerimizde fırtınalar yaşanıyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AB’nin Türkiye’ye karşı soğuk davranışları, garip açıklamaları bu ilişkileri daha da germeye başladı. Batı’nın darbe girişimi sürecince Türkiye’yi yalnız bıraktığını da söylemeliyiz. Önce AB ülkeleri ne istiyor ona bakalım:

> Makalenin devamı

GURUR, KİBİR ve YIKIM - Nurullah AYDIN
 Tarih: 08.08.2016 > 327 kez okundu.

Canlı organizmalar; beyne sahiptir ve her biri kendi kodlarında düşünür. En gelişmiş olan organizma insanlardır. İnsan; ego, gurur ve kibirle toplumu doğayı katlediyor. Her siyasi akımın, her dinin, her ideolojinin; yaşam felsefesi, bilim, adalet, güvenlik, ahlak, paylaşım anlayışı farklıdır.

> Makalenin devamı

Milletin özlediği ve beklediği tablo… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.08.2016 > 271 kez okundu.

“Türkiye’nin en geniş katılımlı mitingi” olarak tarihe geçecek olan Yenikapı’daki buluşma her siyasi görüştekileri tek yumruk haline getirmesi açısından son derece önemlidir. Tek millet, tek devlet ve tek bayrak altında toplananlar ülkemizin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktı.

> Makalenin devamı

Kansere karşı mücadelede defne mucizesi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.08.2016 > 243 kez okundu.

Çağımızın hastalığı kansere karşı verilen onca mücadeleye rağmen, kanser olayları giderek artıyor. Uzmanlar, bu hastalığa çare bulabilmek için de olağanüstü çaba gösteriyor. Yeni gelişen formüller ve doğadaki zenginliklerden istifade ederek kanserden korunma yolları araştırılıyor.

> Makalenin devamı

Bu nasıl dostluk?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.08.2016 > 242 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasından sonra en büyük müttefikimiz Amerika ile Batıdaki AB üyesi ülkeler, sanki ortada hiçbir şey olmamış gibi hareket etti. Hâlbuki Ankara adı geçen ülkelerden destek, dayanışma ve birlik bütünlük bekliyordu. Bu tutum ve davranışın çok büyük bir hayal kırıklığına yol açtığını görüyoruz.

> Makalenin devamı

YAPIN, YAPIN AMA… - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 07.08.2016 > 353 kez okundu.

İçki için, ama sarhoş olmayın. Çalın, ama zevk almadan yiyin, için. Namaz kılmayın, ama inkâr etmeyin. Haram eylem yapın ama kudurmayın. Çalın, ama kendinize almayın, ‘hizmet’e verin. Fuhuş ve zina yapın, ama zevk almadan yapın. İftira edin, ama bundan şahsi menfaat beklemeyin. İhanet edin, ama bunu kendi nefsiniz için yapmayın. Çal

> Makalenin devamı

Amerika, Gülen’i iade edecek mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.08.2016 > 262 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, terör örgütünün başı Fethullah Gülen’in Amerika’dan Türkiye’ye iade edilmesi sürecinde de bir hızlanma başladı. Bu konuda daha önce yapılan iade isteklerine yeni kanıtlarla yenileri eklendi. Ancak, Amerika’nın Gülen’i iade edip etmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

> Makalenin devamı

Prof. Dr. Yaman Örs Hocanın Ölümü ve Felsefeye Bakış Açısı - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 06.08.2016 > 248 kez okundu.

Montaigne’inin “Felsefenin insanlara yaşamaya başlarken de ölüme giderken de söyleyecekleri vardır” ifadesi Prof. Dr. Yaman Örs hocayı da ifade etmektedir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi patolog, felsefeci ve bilim tarihçisi Prof. Dr. Yaman Örs hocamızın ölümü sonrası bir kez daha yaşamın anlamı üzerine düşünmek zorunda kaldım.

> Makalenin devamı

MHP Çukurova Muhtarlar İle Toplandı
 Tarih: 05.08.2016 > 253 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran Çukurova’ya bağlı mahallelerin muhtarları ile Atosev de bir araya geldi. Mahalle muhtarlarını dinleyen ilçe başkanı Sertan Duran Çukurova İlçemizin daha temiz ve yaşanılabilirliğini arttırmak için elimizden geleni sizlerin istekleri doğrultusunda gerekli yerlere ileterek sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Davetim

> Makalenin devamı

“Türkiye’ye gel ve kendini keşfet…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.08.2016 > 257 kez okundu.

Turizmdeki olumsuzlukların giderilmesi konusunda Turizm Bakanlığı atağa kalkıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye ilişkin negatif algıyı gidermek için bir kampanya başlatacaklarını bildirerek, “8-10 Ağustos gibi dünya genelinde bir tanıtım kampanyası başlatıyoruz. Dostlarımız bizi anla

> Makalenin devamı

Enflasyon beklentileri tepetaklak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.08.2016 > 264 kez okundu.

Temmuz ayı tüketici fiyatları açıklandı. Buna göre enflasyonda tahminlerin % 9’lara çıktığı görüldü. Açıklanan Temmuz ayı tüketici fiyat artışı (TÜFE) % 1.16 olarak gerçekleşti. Son bir yıllık (TÜFE) artışı ise % 7,6’dan, % 8,79’a çıktı. Bu durum beklentilerin boşa çıkmasına neden olurken, yılsonu enflasyon rakamlarının ikili hanelere çıkabileceği

> Makalenin devamı

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü Sonrası Yunanistan ve Kıbrıs'taki Gelişmeler - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.08.2016 > 264 kez okundu.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü Sonrası Yunanistan ve Kıbrıs'taki Gelişmeler 15 Temmuz gecesinde Türkiye’de yaşananlardan sonra gözümüz kulağımız hep kuzeye, anavatan Türkiye’ye dönük. Adeta nefes almadan Türk medyasını takip ediyoruz Türkiye’de nelerin olup bittiğini anlamak için. Bu günler içinde Kıbrıs Rum tarafı yansa, kül olsa bile pek dikkatimizi

> Makalenin devamı

“YAFEM, Öntürkler ve Kızılderililer….” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.08.2016 > 253 kez okundu.

Kızılderililerin Türk soyundan geldiği yolunda yazdığımız yazı olağanüstü ilgi gördü ve çok olumlu tepkiler aldı. Özellikle ve de altını çizerek, YAFEM’in, bu konuda öncülük ettiğini ve adım attığını vurgulamıştık. Bundan sonra yapılacak seminer, toplantı ve şölenlerde bu konunun daha ciddi biçimde ve bilimsel yönleri ile ele alınması gerektiği gör

> Makalenin devamı

Sertan Duran Grup Toplantısında Çukurova Meclis Üyeleri İle Buluştu
 Tarih: 03.08.2016 > 257 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran, Çukurova Belediyesinde MHP’li Meclis Üyeleri İle Grup Toplantısında Bir Araya Geldi. İlçe Başkanı Sertan Duran Çukurova Belediyesinde gerçekleştirilen Milliyetçi Hareket Parti’li Meclis üyeleri ile grup salonun da bir araya gelerek gündem maddelerini ele alarak alınacak her kararın Adana ve Çukurova’mıza hay

> Makalenin devamı

Herkes “Muhalefet nerede?” diyor ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.08.2016 > 269 kez okundu.

Daha önce yazdığımız yazılarda hep şu vurguyu yaptık: “Türkiye’nin sorunu iktidar değil, muhalefettir. Muhalefet, olması gereken yerde olmuyor, yol göstericilik görevini yapmıyor, aynı noktada kısır döngü içinde dolanıp duruyor. Muhalefetin olmadığı, umut vermediği bir noktada da iktidar istediği gibi rahat hareket ediyor. “

> Makalenin devamı

MEDENİYETLERİ BULUŞTURAN İLÇE İNCESU - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 02.08.2016 > 263 kez okundu.

Efendim! Öncelikle bütün okurlarımıza saygı ve selamımı iletirim! Anadolu’muzun bazı beldeleri vardır. Bu beldeler, tarihi hafızaları derin bir şekilde barındıran, genel olarak bakıldığında göze bir şeyler çarpmayan, lakin detaylara inildiğinde Anadolu’nun edebiyat, san’at ve tarihinin kodlarını içinde saklamış olduğuna şahitlik ederiz. İşte öy

> Makalenin devamı

MHP, tabela partisine döner… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.08.2016 > 262 kez okundu.

Uzun zamandır Milliyetçi Hareket içinde başlayan rahatsızlıklara her geçen gün yenileri ekleniyor. Genel Merkez karşıtı tutum izleyen teşkilatların kapatılması ya da yeniden atamalar yapılması MHP tabanında daha da tepkilere yol açıyor.

> Makalenin devamı

İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe - Mustafa Kemal ATATÜRK ve Mehmet Akif ERSOY
 Tarih: 02.08.2016 > 281 kez okundu.

Kahraman Ordumuza Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül; ne bu şiddet, bu celal

> Makalenin devamı

Turizmde gözler yeniden Araplara çevrildi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.08.2016 > 249 kez okundu.

Uçak krizinden sonra AB ile de sıkıntıların sürmesi Türk turizminin çakılmasına neden olmuştu. Konu ile ilgili daha önce yazdığımız yazılarda bunları enine boyuna sizlerle paylaşmıştık.

> Makalenin devamı

İSTİHBARAT, AJAN ve DİNLEME - Nurullah AYDIN
 Tarih: 01.08.2016 > 309 kez okundu.

Her Devlet; istihbarat ve güvenlik birimleriyle telekomünikasyon ağıyla dinler. Bütün dünyada ABD dinliyor denilirken, Türkiye’de kim dinliyor, dinledi diyorlar. Dinleten kim? Dinleyen kim? Dinlenen kim? Devleti kim yönetiyor?

> Makalenin devamı

BİLMEK YA DA BİLMEMEK - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 31.07.2016 > 320 kez okundu.

Abdullah Gül bilmiyormuş Cumhurbaşkanı bilmiyormuş Bakanlar Kurulu bilmiyormuş Ahmet Davudoğlu bilmiyormuş Genel Kurmay Başkanı bilmiyormuş Tüm general yaverler hiç bilmiyormuş Zamanında Demirel de bilmiyormuş Zamanında Tansu Çiller de bilmiyormuş MİT’in hiç haberi yokmuş Meral Akşener bilmiyormuş Efkan Ela bilmiyormuş Bülent Arınç bilm

> Makalenin devamı

Kızılderililerin kökeni Türk soyu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.07.2016 > 268 kez okundu.

Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (YAFEM) her yıl Temmuz ayı ortalarında “Türk Dünyası Şöleni” düzenliyor. Türk Dünyası’nı temsil eden gruplar ve gazetecilerin buluştuğu bu şölen bir hafta sürüyor. Fırsat buldukça da katılmaya çalışıyoruz, Türk dünyasını temsil edenlerle kucaklaşıyoruz.

> Makalenin devamı

“Güçlü orduya her zaman İhtiyaç var…” Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyoruz? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.07.2016 > 264 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra gündemin başına oturan “FETO Terör örgütüne yönelik topyekûn mücadele” hemen her yanımızı sardı. Ancak, Doğu ve Güneydoğu’da da PKK terör örgütü güvenlik güçlerimize karşı mücadelesini artırdı. Ard arda gelen şehit haberlerini bile göremiyoruz.

> Makalenin devamı

Ege, sardalye balığını marka Yapmaya hazırlanıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.07.2016 > 269 kez okundu.

Yanılmıyorsak 1980’li yıllarda gazeteci olarak birkaç kez Arnavutluk’a gitmiştik. Ülkenin Adriyatik kıyısındaki turizm kenti Sarande’de de kaldığımız süre içinde burada hazırlanan sardalye balıklarını büyük keyifle yiyorduk. Bununla yetinmeyip, burada kurulu bulunan fabrikadan da kutu kutu sardalye alıp, Türkiye’ye döndüğümüzü anımsıyoruz.

> Makalenin devamı

Amerika’nın rahatsızlığı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.07.2016 > 261 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında asker içindeki operasyonlar sürüyor. Buna bağlı olarak FETO Terör Örgütü ile bağlantılı iş adamları ve gazetecilere karşı da gözaltı ve tutuklamaların devam ettiğini görmekteyiz. Terörle mücadelede sıkıntı yaratan kişi ve kurumlara karşı yapılmakta olan mücadelenin daha uzun süre devam edeceğini de sanıyoruz.

> Makalenin devamı

“Parti içi demokrasi” ama nasıl?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.07.2016 > 256 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada özellikle son olayları değerlendirdikten sonra “parti içi demokrasi” vurgusu yaptı. Parti içi demokrasilerinin işlemesi ile, siyasette yeni sayfalar açılabileceğinin de mesajlarını verdi.

> Makalenin devamı

“Türkiye’nin geleceğine Güveniyoruz…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 287 kez okundu.

Özellikle darbe girişiminden sonra ortaya konulan sorulardan birisi şöyleydi: “Yabancı sermaye bundan sonra Türkiye’yi terk eder mi? Yatırımlar durur mu? Ekonomi darbe yer mi?” Yaşanan olayların ekonomiyi olumsuz etkilediğini saklamaya gerek yok. Önemli olan az hasarla bugünleri atlatmak olmalıdır.

> Makalenin devamı

DIŞ DESTEKLİ İHANET ve “YENİ TÜRKİYE”... - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 28.07.2016 > 265 kez okundu.

Türk toprakları yüzyıllardır dış güçlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin saldırısı altındadır. Bu dış güçler ile işbirlikçileri, planlamalarını sadece bir olaya ilişkin yapmazlar. Yani bir taş atarak en az on kuş vurmayı hedeflerler. Biz de yeteneğimizin el verdiği oranda, onlara nazire yaparcasına, bu yazıda on tane meram anlatmaya çalışacağ

> Makalenin devamı

“Demokrasi dışı arayışlara yönelmeyelim…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 262 kez okundu.

15 Temmuz’daki darbe girişimi ile ilgili Meclis’te bir araştırma açılması konusunda yapılan çağrılara biz de katılıyoruz. Kamuoyunun daha iyi aydınlatılması, olup-bitenlerin her yönü ile bilinmesi açısından darbe girişimin araştırılması kadar doğal bir şey de olamaz.

> Makalenin devamı

“Türkiye, Afrika ülkesi İmajını aldı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 271 kez okundu.

Antalya’nın ekonomisindeki göstergeler, bir anlamda Türkiye ekonomisinin de ne durumda olduğunu ortaya koyuyor. Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra turizmde ve tarımda çakılma olan Antalya’da ekonominin ayağa kalkması için yapılan çalışmalardan da beklenen sonuç elde edilemedi. Antalya’da kendileri ile görüştüğümüz turizmciler “Bu yılı kayıpla g

> Makalenin devamı

“Türkiye üzerine büyük Oyun oynanıyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 259 kez okundu.

Sosyal medyada darbe girişimi ve FETO Terör örgütü ile ilgili görüşlere bugün de tarafsız bir bakış ve tarama ile devam ediyoruz: “BİLELİM Hindistan ile Çin arasına sıkışmış Himalaya Dağlarında küçük bir devlet var: BUTAN Bu ülke krallıkla yönetilir. Belki de Dünya'nın en yoksul ülkesidir. Nüfusu 1 milyon bile değildir. Halkın inancı Budizm ve

> Makalenin devamı

“Vatanı sevmek böyle Bir şey…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 267 kez okundu.

Darbe girişi sonrası dikkat edilecek olursa darbeciler hep kaçmayı, saklanmayı, yurt dışına sığınmayı tercih ettiler. Kaçamayanlar saklanıyor, kaçmanın yollarını arıyor. Daha önce kendilerini yurt dışına atanlar ülkeye dönüş yapmıyor. Ortada suç var, suç olunca ceza da kaçınılmazdır. Şimdi yıllar öncesine dönelim.

> Makalenin devamı

ADALET, ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK HERKES İÇİN - Nurullah AYDIN
 Tarih: 28.07.2016 > 258 kez okundu.

Siyasi iktidarın emrinde ve bir dinin anlayışıyla adalet olur mu? Siyasi kararlar doğrudur ya da yanlıştır, tartışılır. Yargı kararları da tartışılabilir ancak kamu vicdanını tatmin etmelidir. Yargısal, kararlar; toplum barışı adına uçuruma yol açıyorsa, düzeltilmesi gerekir. Demokrasi adına yasa değişiklikleri ve uygulamalar; muhalefeti sustur

> Makalenin devamı

“15 Temmuz bir işgal Teşebbüsüdür…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 255 kez okundu.

15 Temmuz’da girişilen darbe teşebbüsünün atlatılmasından sonra önümüzdeki tabloya bakalım: Hükümet tarafından uygulamaya konulan OHAL uygulamaları ile özellikle Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili geniş kapsamlı bir operasyon yapılıyor. OHAL’ın millete karşı değil, millete pusu kuranlara karşı alınmış Anayasal bir önlem olduğunu da söylemliyiz. Ül

> Makalenin devamı

“Karşılıksız Yardımlaşma” katıksız bir Türk geleneğidir… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.07.2016 > 258 kez okundu.

Türk Dünyası uzmanı Shurubu Kayhan, Türk dünyası geleneklerinden örnekler veriyor, bunları da genellikle sosyal medyadan paylaşıyor. Zaman zaman bu örneklerden alıntı yaparak sizlerle paylaşıyoruz.

> Makalenin devamı

MİLLİ DEVLET OLMAK ŞART - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 28.07.2016 > 269 kez okundu.

Efendim! Öncelikle bütün okurlarıma saygı ve selamlarımı arz ederim. Türkiye tarihi ‘darbe teşebbüsü’ neticesinde, Türk milletinin dik duruşu ve ‘Cumhuriyete’ sahip çıkması, sözde medeni devletlere örnek olacak tavrıyla, her türlü övünçlerin üzerinde bir millet olduğunu, bütün dünya haklarına ispatlamış durumdadır. Böyle asil ve aziz bir milletin

> Makalenin devamı

TÜRK YÖNETİM TARİHİNDE DARBE KÜLTÜRÜ ve GÜÇLÜ TÜRKİYE - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 25.07.2016 > 623 kez okundu.

10 bin yıllık TÜRK Yönetim Tarihine baktığımız zaman, KUT anlayışına rastlamaktayız. Yani Devletin İdarecisine her zaman bir saygı söz konusudur ve Kutsal hesap edilmektedir. 10 bin yıllık TÜRK Yönetim tarihi töresinde hiç bir zaman halk Devletin başını indirmeye kalkışmamıştır.. Birkaç defa askeri darbe mevcut şanlı tarihimizde, bu da Osmanlı Döne

> Makalenin devamı

Provokatörlere dikkat… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.07.2016 > 266 kez okundu.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin başarısızlığa uğramasından sonra şimdi de karşımıza çıkan yeni bir tehlike var: Bulanık havayı seven ve ortalığı karıştırmak için pusuda bekleyen iç ve dış provokatörlerin yeni oyunlar peşinde oldukları haberleri geliyor. Darbede başarılı olamayan çevrelerce yeni oyunlar oynanabileceğine de dikat çekiliyor. Tehlike

> Makalenin devamı

Erzurum dadaşının kahramanlık Destanı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.07.2016 > 275 kez okundu.

Darba girişiminin önlenmesinde şu üç unsur önemli rol oynadı. Bunlardan birisi askerlerimiz, ikincisi polis gücümüz, üçüncüsü de siyasi görüşü ne olursa olsun milletimiz olmuştur. Özetle Türkiye ordusu, polisi ve milleti ile bir kahramanlık destanına imza atmıştır.

> Makalenin devamı

BEKRİ MUSTAFA ve KALİTE - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 24.07.2016 > 357 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - Bir şey sorabilir miyim? - Sor bakalım! - Bugün gündem dışı konuşsak… Darbe Teşebbüsü haberlerinden bıktım, buna teşebbüs edenlerden iğrendim. - İyi olur. Hadi bakalım gündemi değiştir. - Bekri Mustafa'yı nasıl bilirdiniz? - Bekâr Mustafa mı? - Hayır, hayır… Bekri Mustafa… - Hayrola? - Aklıma geldi de… - Bilmiyor mus

> Makalenin devamı

Suriye politikaları değişirse neler olabilir? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.07.2016 > 277 kez okundu.

Rusya ile krizin çözülmeye doğru gitmesi, Türkiye’nin Suriye politikalarında da yumuşak bir tavır alabileceği ihtimallerini güçlendiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Soçi’de yaptıkları görüşmede “terörle ortak mücadele” ve “Suriye’de birlikte çalışma” konularında aldıkları ortak kararın Türkiye’n

> Makalenin devamı

İlhan KARAÇAY’dan Temmuz Bülteni
 Tarih: 22.07.2016 > 303 kez okundu.

1- Wikileaks, İlhan Karaçay bültenlerini 'AKP'ye rapor' olarak yayınladı 2- Irkçılığa hedef olmayan, ırkçılık yapmakta beis görmez 3- 1980'leri yeniden yaşıyorum 4- Monaco kulübünden kahpelik 5- Seyrettiklerini değil, skora göre yorum yapanlar çıldırtıyor

> Makalenin devamı

ÜNİVERSİTELERARASI KURUL BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI
 Tarih: 21.07.2016 > 277 kez okundu.

Üniversitelerarası Kurul olarak milletimizin iradesine ve demokrasimize karşı yapılan bu çirkin ve kabul edilemez girişimi şiddetle kınıyoruz. Özgürlüğün sesi olan üniversitelerin bu durumu kabul etmesi mümkün değildir. Bunu yapanlar milletimize hesap verecektir. Tüm üniversitelerimizi, millet iradesine, demokrasimize ve ilkemize karşı yapılmak

> Makalenin devamı

Dış güçlerin oyunu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.07.2016 > 274 kez okundu.

Darbe girişimi sonrası, gerek Amerika ve gerekse AB ülkelerinden gelen açıklamalar darbeye karşı net bir tavır sergilenmesi açısından önemlidir. Ancak, adı geçen ülkeler, daha sonraki gelişmeler üzerine Türkiye karşıtı tavır almaya başladılar. Öyle görünüyor ki, bundan sonraki süreçte Türkiye ile özellikle Amerika ve Batı ülkeleri arasında sıkıntıl

> Makalenin devamı

DESPOTİZM, DEMOKRASİ ve HUKUK DEVLETİ - Nurullah AYDIN
 Tarih: 21.07.2016 > 397 kez okundu.

Kavramlar, anlamlar, savunanlar, tepki gösterenler, karşı çıkanlar. Çıkar ve etkinlik mücadelesinde kullanılan zihinleri etkilemek amaçlı üretilen sözcükler. Kavramlar anlam taşır. Anlamı dışında algılanması ve uygulanması halinde zihinler karışır. Çatışmacı ortam doğar. Bu kavramların başında insanoğlunun farklı din dil ırk renk cins ayrımcılı

> Makalenin devamı

“Türkiye bizim tek dayanağımızdır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.07.2016 > 271 kez okundu.

Darbe girişimi birçok kesimden çok büyük tepki aldı. Özellikle Türkiye’yi kenetleyen, tek yumruk haline getiren bu girişimin başarısızlıkla sonuçlanması demokrasimiz adına, ülkemizin geleceği adına önemlidir. İktidarı, muhalefeti, sivil toplum kuruluşları kurum ve kişileri ile darbe karşıtlarının oluşturduğu tek yumruk, öyle sanıyoruz ki dış dünyad

> Makalenin devamı

Darbe tarihi iki kez değiştirilmiş… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.07.2016 > 285 kez okundu.

Darbe girişimi konusu ve gerçekler gün geçtikçe su yüzüne çıkıyor. Meclis’in bu konuda ciddi bir araştırma yapması ve ortaya çıkan gerçekleri de kamuoyu ile paylaşması gerektiğine inanıyoruz. Emekli Tuğamiral Türker Ertürk geçtiğimiz günler içinde konuya ışık tutacak nitelikte bir yazıyı kaleme aldı. Ertürk, yazısında darbenin Türk Silahlı Kuvvetl

> Makalenin devamı

Sağduyulu olabilmek… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.07.2016 > 282 kez okundu.

Yaşadığımız darbe girişi bize çok pahalıya mal oldu ama, bunun yanında kazandıklarımız da var. Türkiye’de milletimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, hemen her kesim demokrasiye sahip çıkmış, devletimize karşı işlenen ve işlenmekte olan suçlar karşısında dimdik ayakta durabilmiştir.

> Makalenin devamı

HÂKİMİYET MİLLETİNDİR! - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 21.07.2016 > 281 kez okundu.

Efendim! Öncelikle bütün okurlarımıza selam ederek başlamak istiyorum. Bu yazımdan önce kaleme almış olduğum makalemde, ‘darbe girişimi’ konusunda endişelerimi ve bir devrin kapandığını, bir devrin açıldığının altını çizmiştim. Vatanını seven kalem tutan vicdanlı aydın gibi, b

> Makalenin devamı

“Erdoğan’ın eli şimdi daha da güçlendi…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.07.2016 > 271 kez okundu.

Darbe girişiminin başarı ile bastırılmasından sonra gündeme gelen soru şu: “Bu işten en karlı çıkan kim oldu?” Lafı eğip bükmeden hemen söyleyelim: Bu işten en karlı ve güçlenerek çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştur.

> Makalenin devamı

TESAM - ULUDAĞ ÜNİV. SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ORTAKLIĞINDA SOSYAL BİLİMLER SEMPOZYUMU
 Tarih: 21.07.2016 > 288 kez okundu.

Tam Metin Gönderme Kabul edilen ve Sempozyum sırasında sunulan bildirilerin tam metinlerinin 10 Ekim 2016 tarihine kadar yazım kurallarına uygun biçimde ekli Word dosyası olarak tesamsymposium@gmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Tam metni gönderilen bildiriler Sempozyum Bilim ve Düzenleme Kurulu’nca özete ve bilimsel şartlara uygunluk

> Makalenin devamı

Gök Bayrak ile Al Bayrak Fatih’te buluştu - Şener MENGENE
 Tarih: 21.07.2016 > 268 kez okundu.

Strateji Enstitüsü, Stratejik Vizyon Toplantısı’nın bu ay ki toplantısı Fatih’te bulunan Türkistan Birliği’nde gerçekleşti. Strateji Enstitüsü, Stratejik Vizyon Toplantısına Doğu Türkistan Cumhuriyeti Sürgün Hükümeti Kurucu ve Başbakanı Enver Yusuf Turani konuk oldu.DSC_0560

> Makalenin devamı

RÖTARLARLI TESPİT VE SÖZLERLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 18.07.2016 > 313 kez okundu.

Hayatın hiç rötarı yoktur! Arı olsun da eşekten olsun. Bir gün olur hayat da yorulur. Bazı gerçekler çok ‘ağır’ olur! Dostların yüzü hep gündüzdür! Derdinde olan deveyi bulurmuş... ‘İş bilmek’, başlı başına bir iştir! Gönül yorulur da dinlenmez mi… Yorgunluklar ‘tebessüm’ ile geçer. Tüm yollar, birer imtihan pistidir! İdeali olmayanın

> Makalenin devamı

Strateji Enstitüsü, Stratejik Vizyon Toplantısı’nın bu ay ki toplantısı Fatih’te bulunan Türkistan Birliği’nde gerçekleşti. - Şener MENGENE
 Tarih: 18.07.2016 > 267 kez okundu.

Strateji Enstitüsü, Stratejik Vizyon Toplantısı’nın bu ay ki toplantısı Fatih’te bulunan Türkistan Birliği’nde gerçekleşti. Strateji Enstitüsü, Stratejik Vizyon Toplantısına Doğu Türkistan Cumhuriyeti Sürgün Hükümeti Kurucu ve Başbakanı Enver Yusuf Turani konuk oldu.

> Makalenin devamı

“Sokaktaki gözü dönmüş Eşkıya ile…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.07.2016 > 264 kez okundu.

Darbe girişimi karşısında millet olarak ortaya koyduğumuz demokrasi iradesi hiç kuşkusuz sevindiricidir. Darbelere karşı sergilenen tavırlar, tepkiler, milli iradeyi sahiplenmeler küçümsenemez. Ancak, emir eri askerlere karşı IŞİD kafası taşıyan ve gözü dönmüş eşkıya tiplerinin gösterdiği tepki, linç ve kafa, kol kesme ile başlayan süreç ülkemizd

> Makalenin devamı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
 Tarih: 17.07.2016 > 287 kez okundu.

Kafkas Üniversitesi olarak; 15 Temmuz 2016 tarihinde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” iradesine karşı düzenlenen ve demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek olan bu kalkışmayı şiddet ve nefretle kınıyoruz. Gün millet iradesine karşı yapılan bu kalkışmanın karşısında millet iradesi ve demokrasiye tek vücut olarak sahip çıkma günüd

> Makalenin devamı

Darbe girişimi turizmi daha da dibe itti… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.07.2016 > 269 kez okundu.

Sabah yürüyüşümüze Kargı Koyu’ndan başlayıp, sahilden Ortakent Yahşi’nin sonuna kadar ( Köşem Balık Restaurant) önüne kadar sürdürüyoruz. Oradan geri dönüş başlıyor. Denize Camel Beach’ta giriyoruz ve kısa bir dinlenme ve güneşlenmeden sonra yürüyüşümüzü tamamlıyoruz.

> Makalenin devamı

HOŞGELDİN! YENİ TÜRKİYE - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 17.07.2016 > 284 kez okundu.

Efendim! Şuan ve gelecekte bu yazıyı okuyacak olan tüm aydın vicdanlı yüreklere selam ederek başlamak istiyorum. Genelde tarihsel ve kültürel yazı yazan ‘’Milli Fikir İşçisiyim’’. Lakin bu sefer ülkemizde ‘darbeler tarihinin’ son icraatını yaşadığımız için bu yazıyı kaleme alıyorum. ’15-16 Temmuz 2016’ tarihi, Türkiye siyaseti ve ‘demokrasi’ te

> Makalenin devamı

Demokrasiye sahip çıkma kararlılığı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.07.2016 > 275 kez okundu.

Darbe girişimi başarılı bir şekilde atlatıldı, bu hiç kuşkusuz sevindiricidir. Asıl sevindirici olan ise, muhalefeti ile, medyası ile, Sivil toplum kuruluşları, kurum, kuruluş ve millet olarak darbeciler karşısında gösterilen direnç ve kararlılık olmuştur. Darbeye prim verilmemiştir.

> Makalenin devamı

Darbelere “hayır”… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.07.2016 > 273 kez okundu.

Biz, her zaman demokrasiyi savunduk, darbelere şiddetle karşı çıktık. Cumhuriyet ilkelerinin darbelerle değil, daha çok demokrasi bilinci ile güçleneceğine inandık. Bugün, Türkiye’de hala darbeden yana olanlar varsa artık bunun mümkün olamayacağını belirtelim.

> Makalenin devamı

Gözler Rusya’dan gelecek turistlerde ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.07.2016 > 272 kez okundu.

Rusya ile ilişkilerin yeniden hızlanması en çok turizmde yüzleri güldürecek. Tarım sektörünün de nefes alması bekleniyor. Ancak, bugüne kadar Rusya’dan turist konusunda da, tarım alanında da beklentilere yanıt gelmedi. Çok küçük oynamalar heyecan yarattı ama, turizmciler “Eski günleri arıyoruz” diyor.

> Makalenin devamı

Peşmergebaşı Barzani fırıldak gibi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.07.2016 > 275 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Kuzey Irak’taki Peşmergebaşı Barzani ile ilgili yazdığımız yazılarda bu adamı Türk düşmanı, satılmış ve Amerika ve İsrail kuklası olarak değerlendirmiştik. Her dalda oynayan ve çıkarları için en yakınındakileri bile satmaktan ve yalnız bırakmaktan kaçınmayan Barzani, şimdi de Kuzey Irak’daki peşmergele

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Kaybedecek zaman yok”
 Tarih: 17.07.2016 > 265 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, “Eğer liderler kendilerinin belirlediği, 2016’da çözüme ulaşmak yönündeki hedefe ulaşmak isterse kaybedecek zaman yoktur” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tarafından dün kabul edilen Eide, Akıncı ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Akıncı ile önemli

> Makalenin devamı

Suriyeli sığınmacılar ve ortaya çıkan rahatsızlık… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.07.2016 > 278 kez okundu.

Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçirilme ve TOKİ’den ev edindirme çalışmalarına karşı toplumda oluşan rahatsızlıklar sosyal medyayı sarsıyor. Tepkiler de büyüyor. Konu ile ilgili tepkilerden bir demet oluşturduk, buyurun: “Hükümet Suriyelilere konut vereceğiz diye açıklama yaparak aslında sosyal medyayı,halkı ve muhalefeti boş lafla o

> Makalenin devamı

NATO, yeniden yapılanma İçinde mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.07.2016 > 281 kez okundu.

NATO’NUN Varşova’daki zirvesinde öncelikle Türkiye’nin isteklerine kavuşup kavuşmadığına bakalım: Türkiye’nin savunmasına katkı olarak AWACS uçaklarının gönderileceği belirtiliyor. Bu kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO’daki konuşmasında dile getirdiği cinsten aktif ve geniş kapsamlı bir desteğin olmadığını da belirtelim.

> Makalenin devamı

ARAP İSLAMCILIĞI VE İSTİSMAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 11.07.2016 > 369 kez okundu.

7. yüzyıl Arap kültür kavramlarını benimsiyorlar. O kavramlarla o kültürle yaşamaya, o dönemi yaşatmaya çalışıyorlar. Müslüman görünen Müslümanlıktan geçinen şarlatanlar; İslamcılık savunmaları ve uygulamalarıyla huzuru, güveni, adaleti, kardeşliği, barışı alt üst etmeye devam ediyorlar. Dillerinde, kalemlerinde ve icraatlarında kin nefret öfk

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami Özcan’ın Ramazan Bayramı Mesajı - 4 Temmuz 2016 - Prof. Dr. Sami Özcan
 Tarih: 11.07.2016 > 295 kez okundu.

Hoşgörü, rahmet ve bereket ayı olan bir Ramazan Ayı’nın daha sonuna geldik. Bu yıl ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde yaşanan üzücü olaylardan dolayı buruk olarak geçirdiğimiz Mübarek Ramazan Bayramı’nın erdem, hoşgörü, saygı ve sevgi dolu duygulara vesile olmasını, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini temenni ederek; başta ülkemiz olmak üze

> Makalenin devamı

Emekliler yine sıkıntıda ve yine mağdur… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 286 kez okundu.

Bugüne kadar iktidar olan her Hükümet yetkilisinin emekliler ile ilgili söylediği şu olmuştur: “Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz. Emekliler arasındaki uçurumu ortadan kaldıracağız. Emeklilerimize insanca yaşamlarını sürdürecek emekli maaşı ödeyeceğiz.” 14 yıldır iktidarda olan AK Parti Hükümeti de her programına emeklilerin durumunun düzeltil

> Makalenin devamı

DELİCE / AKILLICA SORULAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 11.07.2016 > 321 kez okundu.

Tanınmış’ kişiler, kendilerini toplumdan saklarlar mı? Soruları, sorularla imtihana tabi tutsak, acaba hangileri kazanır? Siz hiç, ‘içinden çıktıkları’ yumurtayı beğenmeyen zevat gördünüz mü? Sap, saman haline getirilebilir de, saman tekrar sap haline dönüştürülebilir mi?

> Makalenin devamı

Turizmde gerçekleri hala Göremiyoruz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 317 kez okundu.

Türkiye, turizm sektöründe hızla dibe vuruyor. Bunun nedenlerini bu köşede zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz. Bütün olumsuzluklar, sıkıntılar ve bunların nedenlerinin bilinmesine rağmen halen önlemlerin alınmaması, sektör temsilcilerinin ve turizme yön veren yetkililerin duyarsızlığını da bunlara eklediğimizde yaşanan krizin kolayca atlatılamayacağ

> Makalenin devamı

Meral Akşener’in önü kesilebilir mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 276 kez okundu.

MHP Genel Merkezi, en tehlikeli muhalif isim olarak Meral Akşener’i görüyor. Bahçeli ve kurmayları, Akşener’in önünün kesilmesi ile parti içinde suların durulabileceği görüşünde. Bunun için de Akşener ile partinin bağlarının kesilmesi ve Milliyetçi hareket ile yolların ayrılması düşünülüyor. Bunun için yapılması gereken ise partide “ihraç” sürecini

> Makalenin devamı

MHP, baraj altında kalır… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 280 kez okundu.

MHP’de sular bir türlü durulmuyor. Genel Başkan Bahçeli’nin delegelerin kararına direnmesi ve Milliyetçi Hareket’in mahkemeler partisi haline dönüşmesi hiç kuşkusuz hem tabanda hem de bu partiyi “kurtarıcı” olarak gören kesimlerde hayal kırıklığına uğratıyor.

> Makalenin devamı

Suriyeli sığınmacılar konusu gündeme oturdu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 277 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde ülkemize gelen 3 milyon Suriyeli sığınmacı ile ilgili olarak “Bu kardeşlerimize vatandaşlık vereceğiz” sözleri gündemin başköşesine oturmuş görünüyor. Şimdiden konu ile ilgili tartışmalar da başladı. Özellikle, Suriyelilerden şikâyetçi olanların çoğunluğu şimdiden “Suriyeli istemiyoruz” kampanyalarına başladı.

> Makalenin devamı

“Berlin Panteri” Turgay Ve forma aşkı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 286 kez okundu.

Geçenlerde ölümü ile spor dünyasını yasa boğan Turgay Şeren ile ilgili yazmak gereğini duyduk. Centilmenliği, beyefendiliği, formaya duyduğu saygı ve aşkı ile gönüllere taht kuran Turgay Şeren, Galatasaraylı olmasına rağmen, hemen her takım taraftarlarınca beğenilen, alkışlanan bir isim olarak iz bırakmayı başardı.

> Makalenin devamı

Ramazan Bayramı Mesajı - Nurullah AYDIN
 Tarih: 11.07.2016 > 289 kez okundu.

Milli ve manevi bayramlar; ortak tarih, ortak vatan, ortak milli ve manevi temel değerlerimiz etrafında birleştiğimiz gelenek ve göreneklerimizin kuşaktan kuşağa aktarıldığı, dargınlık ve kırgınlıkların unutulduğu, aile ve toplum olarak birlik ve beraberlik içinde olmanın hazzını yaşadığımız özel ve anlamlı günlerdir.

> Makalenin devamı

MARAZİ MUHALEFETİN ANATOMİSİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 11.07.2016 > 329 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - Bir tartışma yapsak bugün? - Oluuur… - Müzmin, yani kronik Muhalifler’in Anatomisi Nasıldır? - Bu sefer ben çalıp, ben oynayayım… Sen kenarda dur ve bekle… Bak nasıl? - Otoyollar güzel olmuş... - Olmuş da hangi bedel kaça mal oldu? Ne bedel ödendi? Ne kadar ağaç kesildi? Ne kadar arazi tahrip edildi? - Dünyanın en büyük

> Makalenin devamı

Vatan mücadelesi veren Türk Toplulukları… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.07.2016 > 287 kez okundu.

Yalova’da bu yıl 19. Türk Boyları Kültür Şöleni yapılacak. Bu şölen çerçevesi içinde de Türk Dünyası Basın Mensupları Buluşmasının 10.ncusu gerçekleşecek. Bu buluşmada “Vatan Mücadelesi Veren Türk Toplulukları” konulu bir çalıştay düzenlenip, daha sonra da dünya kamuoyuna bir deklarasyon şeklinde sunulacaktır.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami Özcan’ın Kadir Gecesi Mesajı - 1 Temmuz 2016
 Tarih: 01.07.2016 > 317 kez okundu.

Mübarek Ramazan-ı Şerif’i tamamlamak üzere olduğumuz ve Ramazan Bayramı’na yaklaştığımız bu günde, bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi’ni yaşıyor olmanın huzuruyla Cenab-ı Allah’a şükrediyoruz. Kuran’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı bu kutsal gecede yapılan dua ve ibadetlerin Allah katında kabul görmesini temenni eder; Kadir Gecesi’n

> Makalenin devamı

Küresel Sistem ve Yeni Stratejiler - Şener MENGENE
 Tarih: 01.07.2016 > 309 kez okundu.

Dünya büyük bir değişimin arifesinde, bu değişim nasıl olacak ve kimlerin avantajlı olacağı şimdilik tam olarak bilinmesede, bazı ülkeler daha fazla avantajlı görünerek öne çıkmaktadır.

> Makalenin devamı

Atatürk Türkiye’sinden, Humeyni’nin İran’ına… - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 30.06.2016 > 409 kez okundu.

Rıza Palani’nin, İngiliz ve Rusların desteği ile Kaçar/Türkmen Hanedanlığını yıkması ve Şah Rıza Pehlevi unvanını almasına kadar yani 800’lü yıllardan 1925’e kadar geçen uzunca sürede, Acem diyârı olarak da adlandırılan bölge Türk yurdu olmuş; Türkler tarafından yönetilmiştir. Oldukça milliyetçi olan Kaçarların yanı başında oldukça milliyetçi/Türkç

> Makalenin devamı

KINAMA - KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
 Tarih: 30.06.2016 > 313 kez okundu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen menfur terör saldırısını lanetle kınıyoruz. Yaşanan kanlı terör olayı hepimizi derinden üzmüştür. İnsanlık dışı saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar diliyoruz. Tüm milletimizin başı sağ olsun! Bilinmesini isteriz ki; millet, dil, din ayrımı yapmadan kadın, ço

> Makalenin devamı

Cerablus altında bir Kürt koridoru… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.06.2016 > 322 kez okundu.

Suriye’deki gelişmeler, endişe ile beklediğimiz bir oluşumun gerçekleşmekte olduğunu gösteriyor. Amerika’nın Demokratik Suriye Güçleri ile birlikte IŞİD’e karşı Menbiç’te gerçekleştirdiği operasyonlarda PYD güçlerinin karadaki başarısı, Cerablus altında bir Kürt koridorunun da oluşmasını sağlamış bulunuyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu: “Masaya eşit olarak oturmuyoruz”
 Tarih: 27.06.2016 > 329 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta yürütülen müzakere süreci hakkında "Masaya eşit olarak oturmazsanız masadan eşit olarak kalkmanız mümkün değil. Masaya eşit olarak oturmuyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Bakan Ertuğruloğlu, göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretinde Türkiye'de gerçekleştirdiği temasların ayrıntılarını, K

> Makalenin devamı

BAYAT-HAM SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 27.06.2016 > 315 kez okundu.

Dünyada ‘lâneti hak eden’ çok insan var... ‘Gerzekliğin’ ve ‘saçmalığın’ sonu yoktur! Ne kötüdür hâinlerden ve kâfirlerden medet ummak… Ne olursa olsun, insanlardan ümidi kesmemek için, hâlâ sebepler var. Bazen bazıları, farkında olmadan da ‘putperest’ ya da bir başka -perest olabiliyor.

> Makalenin devamı

Stratejist/Gazeteci-Yazar Şener Mengene'den Türk Birliği Neden Gereklidir? Türk Birliği Türk Birliği Neden Gereklidir?
 Tarih: 26.06.2016 > 824 kez okundu.

Ankara Saldırılarından Sonra BM, NATO, AGIT, BRIÇS, Avrupa Birliği ve Arap Birliği Neden Sessiz? Dış Politikamıza ve Uluslararası dengelere baktığımızda, Türk Birliği'nin kurulmasının gerekli ve önemli olduğunu görmekteyiz. Türk Devletleri ve Türksoylu topluluklarla STK, sosyal, külterel, ticari, ekonomik, siyasi ve silahlı işbirliği ve güçbirliğ

> Makalenin devamı

BİZE ÜTOPİK AVRUPA BİRLİĞİ DEĞİL; GERÇEKÇİ ve BÜYÜK TÜRK-İSLAM BİRLİĞİ ("TURAN") LAZIM - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 26.06.2016 > 617 kez okundu.

AB'nin geleceği olmadığını defalarca söyledik. Türkiye Hükümetine ve Halkına yönelik AB'nin ayak oyunları artık bitmelidir. Yıllardır önümüze bin bir çeşit kriterler koyup bizi oyalıyorlar. Artık uyanıp bunu görmeliyiz. Türkiye'nin geleceği Büyük TURAN'dadır. Hem, Avrupa'da ikinci sınıf statüde olacağımıza, Türk Birliği kurduğumuz zaman Türkiye'nin

> Makalenin devamı

BASIN BİLDİRİSİ - Hollanda TÜRK Federasyonu
 Tarih: 25.06.2016 > 305 kez okundu.

In de avond van donderdag 23 juni jl. heeft terreur in Nederland weer toegeslagen. Een groep van ongeveer 30 man bewapend met stokken en vuurwapens, heeft de Ayasofya Moskee in Dordrecht op een laffe wijze aangevallen. De daders vielen rond 20.30 uur ’s avonds binnen toen de voorbereidingen voor de iftar-maaltijd getroffen werden.

> Makalenin devamı

ANKARA, HALK ve AYDINLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 24.06.2016 > 533 kez okundu.

Propaganda ve dezenformasyonla insanlar aldatılıyor, kandırılıyor ve yönlendiriliyorlar. Tarih boyunca her toplumda bir avuç seçkin; halk yığınlarının emeği üzerinde saraylarda köşklerde yaşam sürmüşlerdir.

> Makalenin devamı

Türk Dünyası adetlerinden bir demet… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.06.2016 > 320 kez okundu.

Shurubu Kayhan Kırgızistan Bişkek doğumlu halen İstanbul’da yaşayan bir kızımız. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuş. Hem akademisyen, hem de Türkog olarak Türk Dünyası’na hizmet ediyor. Türk Dünyası ile ilgili proje yürütücülüğü yapıyor. Sosyal medyada da oldukça etkili çalışmaları var. Özellikle de Türk Dünyası’na yöne

> Makalenin devamı

Antalyalılar “Yabancı olmazsa Hayat da olmaz…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.06.2016 > 324 kez okundu.

Bayram sonuna kadar Antalya’da olacağız. Turizmin göz bebeği bu kentimizden zaman zaman gözlemlerimizi de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Özellikle bütün hesaplarını yabancı turistler üzerine kurmuş olan Antalya, Haziran ayının sonu olmasına rağmen, turizm ve turist açısından adeta çakılmış durumda.

> Makalenin devamı

Latin Amerika Siyaseti: Geçiş Sürecinde Başkanlık Sistemleri - Prof. Dr. Birol AKGÜN
 Tarih: 23.06.2016 > 321 kez okundu.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) olarak 2010 yılından bu güne farklı konulardaki çalışmalarla Yeni Anayasa arayışlarına katkı sağlamaya çaba harcıyoruz. Yeni Anayasa arayışı çerçevesinde gündeme gelen hükümet sistemi tartışmalarına 2010 yılında Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU tarafından kaleme alınan “Başkanlık Sistemi Tartışmaları Analizi”, 2011

> Makalenin devamı

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK'Ü KAYBETTİK. BAŞIMIZ SAĞ OLSUN.. - Dr. Tahir Tamer KUMKALE
 Tarih: 22.06.2016 > 305 kez okundu.

Değerli dostum. Arkadaşım, Fikirdaşım, gerçek Atatürkçü ve Türk milliyetçisi Kardeşim Yaşar Nuri Öztürk Bey hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bütün ömrünü din simsarlarının ve sahte dincilerin yalanlarına karşı mücadele ile geçiren, Yaşar Nuri Öztürk'ün fikir ve düşünceleri henüz hayatta iken dünya insanlığını aydınlatmaya devam etmiştir.

> Makalenin devamı

MHP Çukurova dan Soner Çetin’e Pazar Yeri Tepkisi
 Tarih: 22.06.2016 > 319 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran, MHP Çukurova Meclis üyeleri, MHP Çukurova İlçe Yöneticileri ve Eşlik Eden Huzurevleri Mahalle Muhtarı Mustafa Karaçor, Huzurevleri Semt Pazarına Giderek Pazar Yerinin Üzerini Kapatılacağına Söz Veren Çukurova İlçe Başkanı Soner Çetin’e Edilen İsyana Kulak Verdi.

> Makalenin devamı

Turizmde umutlar başka bahara kaldı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.06.2016 > 306 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Burada turizmimiz ve içinde bulunduğu durum ile ilgili sıkça yazıyoruz. Bazı okurlarımız bizi “felaket tellallığı” yapmakla da suçluyor. Bazıları ise, görüşlerimizi destekliyor. Biz, her türlü eleştiriye açığız ve her görüşe de saygı duyuyoruz.

> Makalenin devamı

Dostlarımızı çoğaltalım da ama nasıl?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.06.2016 > 307 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, göreve başladığında “Dostlarımızı çoğaltıp, düşman azaltacağız” demişti. Yıldırım, daha sonra konuyu geniş şekilde açtı. Rusya başta olmak üzere, Suriye, Mısır ve İsrail gibi ülkelerle daha sıkı ve güvenli işbirliğine gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

> Makalenin devamı

Yalova Türk Dünyası’nı kucaklamaya hazırlanıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.06.2016 > 388 kez okundu.

Yalova Folklor Eğitim Merkezi ve Gençlik Kulübü (YAFEM), her yıl olduğu gibi bu yıl da Yalova’da 10. Türk Boyları Kültür Şöleni ile 10.Medya Mensupları buluşmasına ev sahipliği yapacak. 17-21 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve Türk Dünyası’nın sesinin yükseleceği bu şölenin daha da ses getirici olabilmesi için yoğun bir çalışma ya

> Makalenin devamı

Çerkeslerde Efendiler ve Köleler ‘’Köle Taciri Romanı’’ - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 21.06.2016 > 463 kez okundu.

Öncelikle bütün okurlarıma selam ederek başlamak istiyorum. Sizlere takdim edeceğim bu yazımda, Çerkes edebiyatı için bir ilki temsil eden ‘’Köle Taciri’’ romanını ve müellif Sayın Güner Dinçaslan’dan edindiğim bilgileri yer almaktadır.

> Makalenin devamı

Milliyetçi Harekette “taban harekatı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.06.2016 > 316 kez okundu.

MHP’nin tüzük değişikliği nedeni ile toplanan kongrede Türkiye’deki siyasi dengeleri değiştirecek adım da atılmış oldu. Çok açık ifade etmek gerekirse, Milliyetçi hareket tabanından gelen bu hareket hem parti, hem siyasi hayatımızda çok şeyleri değiştirebilecek boyutlara taşınabilir.

> Makalenin devamı

Edebiyatın Demi; Bekir Oğuzbaşaran - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 19.06.2016 > 344 kez okundu.

Bütün okurlarımıza öncelikle selam ediyorum. Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere, bir edebiyat üstadı, hocamız, gönül insanı Sayın Bekir Oğuzbaşaran’ı sizlere takdim etmeye gayret göstereceğim.

> Makalenin devamı

Bodrum, bugünleri de mi? görecekti… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.06.2016 > 326 kez okundu.

Turizmde baş gösteren kriz ve durgunluk, Bodrum’u da vurdu. Bodrum esnafı da, işletmeciler ile otelciler durgun geçen sezondan oldukça şikâyetçi. İlçeye gelen ve günü birliğine demir atan gemilerden inen turistler esnafın sevinç kaynağı oluyor. Gözlerini yerli turistlere dikenlerin turizmdeki durgunluğu bunun da gideremeyeceklerini söylemeleri ile

> Makalenin devamı

SÂDE BULANIK ÇEŞİTLEMELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 18.06.2016 > 386 kez okundu.

Âhh, ah… Şu garip dünyada eşekleri bile kullanan köpeklerin olması ne garip... Allah sağlık versin de hep çalışalım… ‘Çalışmak’ insanı biraz yorsa bile, zihni gençleştiriyor. Tüm dünyaları, kendilerine ördükleri kafes içi olanlar; dışınızda da HAYATLAR var. Haberiniz olsun. Ramazan ayında mazeretsiz olarak oruç tutmayacak olanlar, ay boyu

> Makalenin devamı

“Başkanlık tartışmaları Türkiye’nin Önünü tıkadı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.06.2016 > 326 kez okundu.

Bülent Arınç, zaman zaman yaptığı açıklamalarla gündeme bomba gibi düşüyor. AK Parti ve özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan açıklamaları ile dikkatleri çeken Arınç, son açıklamalarında Başkanlık tartışmalarının suni gündem yarattığını, ülkenin önünü kapattığını söyledi. Arınç “Başkanlık tartışmaları nedeni ile asıl sorunlarımızı konuşam

> Makalenin devamı

MEVLİD ve BAYRAMLAŞMA DAVETİ - Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL
 Tarih: 18.06.2016 > 321 kez okundu.

Aydınlar Ocağı Genel Merkezi tarafından, 25 Haziran 2016 Cumartesi günü, Öğle Namazını müteakiben DÜLGERZÂDE CAMİİ’ nde ( Fatih, Macarkardeşler Caddesi Nu.37 ) Aydınlar Ocağı’nın vefat eden değerli üyelerinden merhum ; Prof. Dr. İbrahim KAFESOĞLU, Ekrem Hakkı AYVERDİ, Prof. Dr. Ziyaettin Fahri FINDIKOĞLU, Nihat Sami BANARLI, Av. Said BİLGİÇ,

> Makalenin devamı

“Kimse sabrımızı test etmeye kalkmasın” ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.06.2016 > 333 kez okundu.

Aylardır Amerika ve müttefikleri Suriye’nin Kuzeyinde PYD güçlerinin önünü açıyor. PYD, bölgede güçleniyor. Türkiye’nin “PKK’nın Suriye uzantısı PYD’dir” uyarısına rağmen Amerika bunu dinlemiyor. Kobani’de Kuzey Irak modeli bir “Kürt Bölgesi” oluşumu hızla sürüyor.

> Makalenin devamı

Rusya ile eski günlere dönülebilir mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.06.2016 > 349 kez okundu.

Rusya savaş uçağının düşürülmesi sonrası yaşananların Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve turizmini kökten sarsmaya başladığını görüyoruz. Bu uçak düşürme olayının bize nasıl pahalıya mal olduğunu söylemeye artık gerek yok. Yaşananlar ortada ve hepimiz de bundan etkileniyoruz.

> Makalenin devamı

HALK ve İSLAMCILAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 15.06.2016 > 425 kez okundu.

İslamcı siyasetçiler, İslamcı medya, İslamcı akademisyenler; halk kitlelerini uyutmaya, gerçekleri gizlemeye devam ediyor. Siyasal İslamcılar; İslam’ın temel ilkelerini bir kenara bırakıp, güç, yetki, servet, seks odaklı din siyasetinin mutluluğunu yaşıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denktaş: “Hiçbir şekilde, hiçbir yetkimizi, hiç kimseye devretmiyoruz”
 Tarih: 15.06.2016 > 330 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Meclis’te onaylanan Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın KKTC’de koordinasyon ofisi kurmasıyla ilgili yasa hakkında “Protokolün altında imzası bulunan bakan olarak şunu şöyleyim, hiçbir şekilde, hiçbir yetkimizi, hiç kimseye devretmiyoruz. Bundan herkes emin olsun”

> Makalenin devamı

PKK ve PYD konusunda gerçekleri görebilmek… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.06.2016 > 344 kez okundu.

Bugünlerde Suriye’deki PYD konusunu sıkça gündeme taşıyoruz. Hiç kuşkusuz bunun nedenleri var. PKK’nın devamı ve Suriye kolu PYD şu anda Amerika başta olmak üzere dış güçlerce “meşru” bir örgüt olarak kabul ediliyor. Ancak örgütün PKK’nın devamı olduğunu iç içe girdiğini de biliyoruz. Aslında işin sıkıntılı yanı şu:

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 81. Çınaraltı’nda, Prof.Dr. İrfan ERDOĞAN “2023 Eğitim Stratejimiz Ne Olmalı?”Konusunu Anlatacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 15.06.2016 > 326 kez okundu.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM İstanbul Şubesi, 81. Çınaraltı Sohbetleri’nde Prof.Dr. İrfan ERDOĞAN “2023 Eğitim Stratejimiz Ne Olmalı?” başlıklı sohbet yapacaktır. Toplantı 18 Haziran 2016-Cumartesi günü saat 15.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

“Türkiye güvenilirliğini Kaybediyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.06.2016 > 322 kez okundu.

Son günlerde çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. İçte ve dıştaki olaylar, Türkiye’yi iyice kıskaca alıyor. Bizi yönetenlerin yanlış uygulamaları ve politikalarından kaynaklanan bazı olaylar karşısında özellikle muhalefet partilerinin suskunluğu da tartışılıyor.

> Makalenin devamı

Stratejik Düşünce Enstitüsü'nün "Sykes-Picot’un 100. Yılında Orta Doğu’nun Siyasi Geleceğine İlişkin Yeni Harita Tartışmaları" Raporu Çıktı! - SDE
 Tarih: 13.06.2016 > 363 kez okundu.

Emperyal güçlerin güç ve çıkar savaşları sürecinde kendi aralarında imzaladıkları ve Osmanlı İmparatorluğunun hâkimiyeti altında bulunan Arap topraklarının paylaşılmasını öngören Sykes-Picot anlaşmasının üzerinden yüz yıl geçti. Dünya ve bölge şartları son yıllarda adeta I. Dünya Savaşı öncesini andırmaya başladı. Bölgede siyasi gerginlikler, iç sa

> Makalenin devamı

SEYYAH’IN GÖNLÜNDEN GEÇENLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 12.06.2016 > 361 kez okundu.

Duranlar, farkında olmadan yorulurlar. Seyyahlar kendi yüklerini kendileri taşır. Gönülden uzak olmadıkça uzaklık nedir ki? Boş oturmaktan yollarda olmak daha iyidir. Her yerde olabilmek-hissedebilmek ne güzel… Yolları tanımayanlar, dinlenmeyi de bilmezler. Yolda olan insanlar, lüzumsuz işlerle uğraşmazlar. Hayatta hiç ihmal edilmeyecek mek

> Makalenin devamı

Bodrum’un gerçekleri ile yüzleşmeliyiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.06.2016 > 333 kez okundu.

“Zaman zaman aynı şeyleri söylüyoruz, turizm on iki ay olsun ona göre projeler geliştirelim. İyi de iklimi müsait mi, alt yapı müsait mi, oteller müsait mi. Bunları göz ardı ediyoruz. Son beş senedir Bodrum'da kış soğuk geçiyor. Yazlık olarak yapılmış, otellerin teknik şartları buna uygun değil. Burada benim bir ısınma sistemim yok ki. Böyle bir ça

> Makalenin devamı

BOP’un hedefi Büyük İsrail mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.06.2016 > 358 kez okundu.

Ortadaki iddia şu: Dış güçler Amerika’nın öncülüğünde PKK’nın Suriye kolu PYD’ ye destek vererek Suriye’de bir oldu-bitti yapmak, bölgede kurulması hedeflenen Bağımsız Kürdistan’ın önemli bir ayağını oluşturmak istiyor. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’un hedefinde olan bu gelişme ile Kuzey Irak ile Suriye arasında bir köprü kuruluyor. Bölgede oluştur

> Makalenin devamı

ÜLKEDEKİ GERGİN ORTAM ACİLEN GİDERİLMELİDİR... BURADA ASLİ GÖREV CUMHURBAŞKANINA DÜŞMEKTEDİR - Dr. Tahir Tamer Kumkale
 Tarih: 11.06.2016 > 347 kez okundu.

Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk (Nutuk-1927)

> Makalenin devamı

Ruslar gelmeyince Antalya turizmi tuş oldu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.06.2016 > 335 kez okundu.

Son günlerde turizmimiz ile ilgili yazdığımız yazılara olumlu ya da olumsuz birçok tepki alıyoruz. Ancak şunu söylemeliyiz: Biz, yazdığımız yazıları verilere ve ortadaki gerçeklere göre yazıp, yorumlarımızla da destekliyoruz.

> Makalenin devamı

Ülkücü Şehit Ailelerinden Sertan Duran’a Plaket
 Tarih: 11.06.2016 > 331 kez okundu.

Taşmedreseliler Adana İl Başkanı Fuat Toygar beraberinde ki Ülkücü Şehitlerin Aileleri MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran’ı makamında ziyaret ederek yardımları ve desteklerinden dolayı plaket takdim etti.

> Makalenin devamı

İstanbul'daki Terör Saldırısı - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 10.06.2016 > 547 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugün İstanbul’da meydana gelen patlamayla ilgili açıklamaları şöyledir; İstanbul’un Vezneciler semtinde 7 polisimizin ve 4 sivil vatandaşımızın şehit olmasına, ayrıca yaralanmalara sebep olan bir bombalı saldırı meydana gelmiştir.

> Makalenin devamı

“Kıbrıs sorunu hakemlik ve Arabuluculukla çözülemez…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.06.2016 > 409 kez okundu.

Kıbrıs sorunun çözümü bugünlerde yine gündemden düşmüyor. Ancak,yapılan tüm çalışmalara ve çabalara rağmen iki toplum arasında bir orta yol bulunamıyor. Özellikle de Kıbrıs Rum tarafının AB üyesi olmasından sonra sorunlar da bir kilitlenme yaşanmaya başladı.

> Makalenin devamı

PKK, artık “küresel tehdit” haline geldi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.06.2016 > 363 kez okundu.

Terör konusunu bugün iki pencereden değerlendirmek istiyoruz: Birincisi, PKK terörü artık “küresel tehdit” haline gelmiş bulunuyor. Nasıl mı, buna bakalım: Suriye’de Amerika’nın “müttefikimiz” dediği ve bizim “PKK’nın Suriye uzantısı” gördüğümüz PYD, artık karşımızda küresel bir güç olarak duruyor. 1980’li yıllarda Kuzey Irak’ta varlığını oturtan

> Makalenin devamı

MHP Kağızman Teşkilatı Neden kapatıldı?.. - Necdet Sivaslı
 Tarih: 09.06.2016 > 337 kez okundu.

MHP içindeki sıkıntılar ve çalkantılar bir türlü bitmiyor. Genel Merkez yönetimine karşı çıkan Kağızman Teşkilatının da kapatılması ile Milliyetçi Hareket içindeki sorunlara bir yenisi daha eklendi.

> Makalenin devamı

Ramazan ile birlikte Zamlar da başladı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.06.2016 > 335 kez okundu.

Her Ramazan ayı başlangıcında yetkililer “Ramazan ayında hiçbir ürüne zam yapılmayacak, gerekli önlemleri alıyoruz” açıklamaları yapar. Bu Ramazan ayı başlangıcında da aynı açıklamalar yapıldı. Ramazan ayında en çok ve ilk zammı her yıl olduğu gibi et fiyatlarında görüyoruz.

> Makalenin devamı

Rektörümüz YÖK Tarafından Düzenlenen Kültür Sanat Söyleşileri Etkinliklerine Katıldı - 6 Haziran 2016
 Tarih: 07.06.2016 > 344 kez okundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami Özcan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından organize edilen ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç’ın teşrif ettiği 5. Kültür Sanat Söyleşileri etkinliğine katıldı.

> Makalenin devamı

MASKELİ ŞARLATANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 06.06.2016 > 438 kez okundu.

Her dinin, her ırkın, her etnik grubun, her ideolojinin maske takmış şarlatanları vardır. Çatışmacı-kavgacı, ötekileştirmeci gizli- sinsi-hain plan uygulamadadır. Türkiye içerde ve dışarda tam bir psikolojik örtülü savaş arenasıdır. Irki, dini, etnik, mezhep aidiyeti öne çıkartılarak, ortak doku parçalanmaya başlamıştır.

> Makalenin devamı

Merkel, ne yapmak İstiyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.06.2016 > 334 kez okundu.

Almanya Başbakanı Merkel’den, Alman Parlamentosu’nun “soykırım” konusunda tanıma kararı almasından sonra “Türkiye ile ilişkilerimizin kötüye gitmemesi için elimden geleni yapacağım” açıklaması geldi.

> Makalenin devamı

TEŞKİLAT-I MAHSUSA – AHMED CEMAL PAŞA I – KANAL (SÜVEYŞ) TAARRUZU - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 06.06.2016 > 356 kez okundu.

28 Ocak - 3 Şubat 1915 tarihinde Süveyş Kanalında meydana gelen, Osmanlı Devleti’nin sıcak odasında oturup, Anadolu gençlerini ölüme gönderdikleri, diplomanın değil, tecrübenin başarı kazandıracağına delil ‘’Osmanlı Devleti Yenilgisi’’dir.

> Makalenin devamı

“Uluslar arası hukuk güçlünün Politika aracıdır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.06.2016 > 362 kez okundu.

Almanya Federal Meclis’inin 1915-1916 olaylarını “soykırım” olarak kabul etmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Hiç kuşkusuz son derece haksız biçimde Türkiye’yi suçlayan Almanya Federal Meclis’in bu kararının hukuksal değerinin olup olmadığı ad ayrıca bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

> Makalenin devamı

Sayın Başbakanımızın 3-4 Haziran 2016 tarihlerinde Azerbaycan'a gerçekleştireceği resmi ziyaret. BASIN AÇIKLAMASI
 Tarih: 03.06.2016 > 513 kez okundu.

Sayın Başbakanımız 3-4 Haziran 2016 tarihlerinde Azerbaycan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Sayın Başbakanımız ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Artur Rasizade ve Meclis Başkanı Oktay Asadov ile biraraya gelecektir. Görüşmelerde ikili ilişkiler ile Yukarı Karabağ ihtilafı başta olmak üzere, bölgesel v

> Makalenin devamı

Başbakan Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 Tarih: 03.06.2016 > 490 kez okundu.

“Alman Parlamentosunda tarihi bir yalana imza atıldı” Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ SENATO BİLDİRİSİ
 Tarih: 03.06.2016 > 498 kez okundu.

‘Haksız yere bir masum insanı öldüren tüm insanları öldürmüştür’ şiarıyla yüzlerce yıl, farklı ırk, din ve mezhepten kardeşleriyle beraber yurt edindiği bu topraklarda hükümranlık sürmüş şanlı milletimizi, geçmişi soykırımlarla dolu, yaptığı katliamlarla uluslararası hukuka ‘soykırım’ kavramını kazandıran, kendi kanlı tarihini görmezden gelen ve sö

> Makalenin devamı

KÜS OLMAMAK ve YHT - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 03.06.2016 > 375 kez okundu.

Küs Olmamak: - Usta be! - Evet? - Bugün nasılsın? - Her zamanki gibi… - Yani? - Her zamanki gibi… - Bugün felsefi bir soru soracağım da… - Nerden icabetti? - Aklıma esti de… - Sor bakalım! - 'Küs değilim, ama görüşmüyorum' söylemi, nasıl bir ruh hâlinin tezâhürüdür? - Kim diyor bunu? - Birileri… - Yani?

> Makalenin devamı

“İSTANBUL İŞGAL EDİLDİ” HABERİNİZ VAR MI? - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 03.06.2016 > 381 kez okundu.

Türk Milleti; hali hazırda zaferlerini hatırlayıp konuşan ama buna karşılık yenilgilerini göz ardı eden bir millet olarak yaşıyor. Yarın ne yapar şimdilik onu kestiremiyorum. Çünkü Türk Milleti, her an hiç akla gelmeyecek süprizleri yapabilecek bir karaktere sahip.

> Makalenin devamı

Almanya, Türkiye’yi arkadan hançerledi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.06.2016 > 335 kez okundu.

Almanya’da Federal Meclis,1915-1916 yıllarında yaşanan Ermeni tehciri ve olayları “soykırım” olarak nitelendirdi ve tasarıyı onayladı. Aradan 101 yıl geçtikten sonra Almanya’nın bu hareketi hiç kuşkusuz hem üzücü, hem düşündürücüdür. Özeti, Almanya Türkiye’yi arkadan hançerlemiştir.

> Makalenin devamı

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİ SAYIN BİROL DOK'UN YAZILARI
 Tarih: 03.06.2016 > 410 kez okundu.

Türk Dünyası denilence tabii ki ilk önce, bağımsızlığına kavuşmuş Türk Cumhuriyetleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan olmak üzere diğer Türk ve akraba toplulukları gelmektedir. Bu tanımlamaya, Türk coğrafyasına yayılmış olan diğer Türk kökenli topluluklar ve bunlarla yakın ilişki kurmuş diğer akraba topluluklar

> Makalenin devamı

“Ukrayna Türkiye için çok büyük bir Pazar…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.06.2016 > 394 kez okundu.

Son yıllarda Türkiye ile Ukrayna arasında gelişen ilişkilere bir yenisi daha eklendi. Avrasya Ekonomik İlişkiler (EkoAvrasya)’nın öncülüğünde girişilen ve Kocaeli’nde yapılan bir panelde iki ülke ticaret ortamı masaya yatırıldı. Yatırımcılara ve iş adamlarına yapılan ortak çağrıda da “Ukrayna Türkiye için çok büyük bir Pazar” denildi.

> Makalenin devamı

İl, İlçe Kadın Kolları Mhp Çukurova’da Buluştu
 Tarih: 02.06.2016 > 351 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi İl ve Merkez İlçe Kadın Kolları Mhp Çukurova da düzenlenen İstişare toplantısında bir araya geldi. Milliyetçi Hareket Partisi Adana İl Kadın Kolları Başkanı Dudu Yaşar, Mhp Yüreğir İlçe Kadın Kolları Başkanı Nilgün Gündoğdu, Mhp Sarıçam İlçe Kadın Kolları Başkanı Adalet Eke, Mhp Kozan İlçe Kadın Kolları Başkanı Zahide

> Makalenin devamı

ABD’NİN ORTA DOĞU POLİTİKASI ve TÜRKİYE PANEL - Prof. Dr. Birol AKGÜN
 Tarih: 02.06.2016 > 352 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu’daki faaliyetleri ve ilişkileri hem bölgeyi hem de Türkiye’yi yakından ilgilendiren sonuçlara neden olmaktadır. 1991 Körfez Savaşı ve 11 Eylül 2001 olaylarını müteakiben ABD’nin Afganistan’a müdahalesi ve 2003 yılında Irak’ı işgali bölgesel sistemi derinden etkilemiştir. Son yıllarda ise ABD-İran yakınlaşma

> Makalenin devamı

Amerikalı askerler Rakka’da Cephe hattında mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.06.2016 > 337 kez okundu.

Günlerdir tartışılan bir konu var: Rakka’da IŞİD’a karşı savaşan PYD’nin silahlı gücü YPG askerlerinin içinde YPG arması taşıyan Amerikalı askerlerin de bulunduğu fotoğraflar servis edildi. Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü PYD/YPG’nin armasını taşıyan Amerikalılara tepkisi de sert oldu. Ancak, burada duralım ve şunu anımsayalım:

> Makalenin devamı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kuruluş Yıldönümü - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 01.06.2016 > 572 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş yıldönümü münasebetiyle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’a gönderdikleri mesajları aşağıda sunulmaktadır:

> Makalenin devamı

Amerikalı askerler Rakka’da Cephe hattında mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.05.2016 > 341 kez okundu.

Günlerdir tartışılan bir konu var: Rakka’da IŞİD’a karşı savaşan PYD’nin silahlı gücü YPG askerlerinin içinde YPG arması taşıyan Amerikalı askerlerin de bulunduğu fotoğraflar servis edildi. Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü PYD/YPG’nin armasını taşıyan Amerikalılara tepkisi de sert oldu. Ancak, burada duralım ve şunu anımsayalım: AB

> Makalenin devamı

Rusya ile “iyi ilişkiler”e adım atılırsa… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.05.2016 > 337 kez okundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ardından Dışişleri Bakanı Lavrov, onun ardından da İstanbul Baş Konsolusu Podelyshev ard arda yaptıkları açıklamalarda Türkiye’ye “ilişkilerimizi normalleştirebiliriz” şeklinde çağrı yaptılar. Yapılan bu açıklamaların Türkiye’deki kamuoyunda son derece olumlu karşılandığını görüyoruz.

> Makalenin devamı

İlhan KARAÇAY’dan Mayıs Bülteni
 Tarih: 30.05.2016 > 369 kez okundu.

1-TRT BELGESEL Osmanlı izlerini takibe devam ediyor. 2-Türklüğümü sorgulayanlara … 3- Mülteci sorununda bilinmeyenler 4- Mersin’in haber ve yorum üstadı: Erdal Akalın 5- Türkiye’den aldığı şeref madalyasını iade eden tarihçi Erik Jan Zürcher’in gerçek yüzü… 6- Amsterdam Biyografi Okumalarında Arif Nihat Asya anlatıldı

> Makalenin devamı

‘’KAYSERİ HÖBEK KÖYÜ VE ŞEYH ALİ İSEVİ’’ - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 30.05.2016 > 485 kez okundu.

Tüm okurlarıma Selam ederek satırlarıma başlamak isterim. Yazı başlığından da anlayacağınız üzere, Anadolu’muzun şirin ve çok güzel bir köyünden bahis edeceğim. Köyümüzün adı: Höbek köyü ve köyde türbesi bulunan Şeyh Ali İsevi’den de söz açacağım.

> Makalenin devamı

“Bize verilen söz bu değil…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.05.2016 > 332 kez okundu.

Amerika, Suriye’de PYD güçlerinin yanında yer almakla, aslında Kürt oluşumunu hızlandırıyor. Özellikle de PYD’lilerin giysileri ile IŞİD’a karşı savaşta Amerikalı askerler, hem şov yapıyor, hem de Türkiye’ye iki önemli mesaj vermek istiyor. PYD giysilerle poz veren Amerikalı askerlerin bu görüntülerinin de özellikle servis edildiğini sanıyoruz.

> Makalenin devamı

Mevlana ve Muhsin İlyas Subaşı - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 30.05.2016 > 356 kez okundu.

Öncelikle saygı ve selamlarımı iletiyorum efendim. Okuduğunuz gibi, yazımın başlığı: Mevlana ve Muhsin İlyas Subaşı. Bu iki mühim şahsiyetin isminin bir başlıkta toplanmasının nedeni; ilmi yazım nakliyle, iki ismin bir noktada mülaki olmalarıdır.

> Makalenin devamı

ADAM SATMAK, AYDIN OLMAK - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 30.05.2016 > 402 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - Bir soru sorabilir miyim? - Sadece bir tane mi? - Evet, sorup gideceğim. - Peki, sor! - Acaba diyorum; yola birlikte çıktıklarını, yolda buldukları ile değiştirenlere, zamanı gelince birileri de onlara aynı muameleyi yapar mı? - Men dakka duka… - O da ne demek? - ‘Yapana yaparlar’, demek…

> Makalenin devamı

Turizm çakıldı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.05.2016 > 354 kez okundu.

Turizmde beklenen kötü hava kendisini iyiden iyiye göstermeye başladı. Turizm sektörü zaten bu sezonu sıkıntılı görüyordu. Gelen rakamlar ve otellerdeki doluluk oranlarındaki düşüş, turizmde resmen yere çakıldığımızın bir göstergesi olarak yansıtılıyor.

> Makalenin devamı

MATEMATİKOS - Nadir Şener HATUNOĞLU
 Tarih: 30.05.2016 > 352 kez okundu.

Matematik, gizemli bir kavram. Bu gizem, beynimizin belirsizliğinden kaynaklanıyor. Turizm fakültesindeki torunum bir gün bana dedi ki: “Dede, turizmin ‘entegral’ ile ilgisini bir türlü anlayamadım.” Bunun gibi şaşırtıcı bir soru da kurstaki öğrencimden geldiydi. On iki yıl önceydi. Bodrum-Gündoğan Beldesinde, seçkinler bir dernek kurmuşlardı: Habi

> Makalenin devamı

Amerika, PYD ile müttefik gibi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.05.2016 > 357 kez okundu.

Rakka’da IŞİD’a karşı büyük bir askeri harekât başlatan Amerika’nın asıl hedefinin Kobani’de Kürt grupların önünü açmak ve “Kürt Koridorunu” gerçekleştirmek olduğunu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik.

> Makalenin devamı

27 MAYIS 1960 ASKERİ DARBESİ - Dr. Tahir Tamer KUMKALE
 Tarih: 26.05.2016 > 368 kez okundu.

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar, elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar. -Gazi Mustafa Kemâl Atatürk- (1924)

> Makalenin devamı

Türk Kültür Coğrafyaları: Bugün ve Yarın… Ne Yapmalıyız? - Birol DOK(Başbakanlık Baş Müşaviri)
 Tarih: 26.05.2016 > 490 kez okundu.

“İsterseniz Türk’ün vatan anlayışı için şöyle pratik bir formül bulabiliriz. Nerede evliya kabri varsa orası Türk toprağıdır. Evliyası olmayan yerde Türk de yok demektir; eğer olsaydı mutlaka içlerinden ya bir şehit ya bir ulu kişi çıkardı ve halkın gönüllerini kendi kabri üstünde birleştirirdi. Zaten manevî kudretiyle halkı koruyacak birinin bulun

> Makalenin devamı

MHP kongresinde Genel Başkan seçilebilir mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.05.2016 > 392 kez okundu.

MHP içindeki karmaşık durum, Mahkemenin verdiği “Kongre Toplanmalıdır” kararına rağmen sürüyor. Tüzük değişikliğinin yapılması için toplanacak olan kongrede, şimdi de “Genel Başkan seçilecek mi, seçilmeyecek mi?” tartışmaları gündeme damgasını vurdu.

> Makalenin devamı

KİN'İN, NEFRET'İN PANZEHİRİ SEVGİ ve ADALET'TİR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 25.05.2016 > 412 kez okundu.

Dünya’da ve Türkiye’de ben ve öteki ayrışması, kıt kaynakların sömürülme isteği, insanlardaki paylaşım, adalet, acıma, sevgi gibi insani değerleri altüst ediyor.

> Makalenin devamı

“Başkanlık bugünü mumla aratır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.05.2016 > 356 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, aylardır tartışılan Başkanlık sistemi konusunda son noktayı koydu. Bahçeli “Başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanlığı konusunda vereceğimiz destek, sunacağımız herhangi bir katkı zamanının ve şartların ruhuna uygun değildir” dedi.

> Makalenin devamı

Amerika, PYD’den vaz geçmiyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.05.2016 > 361 kez okundu.

Biz ne kadar “PYD, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısıdır ve terör örgütüdür” diye yırtınsak da, en büyük müttefikimiz, şimdi PYD güçleri ile Rakka’da IŞİD karşıtı büyük bir saldırıya hazırlanıyor.

> Makalenin devamı

Türkiye’yi bu duruma düşürmeyiniz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.05.2016 > 371 kez okundu.

Yıllardır Avrupa Birliği (AB) kapılarında bekletilen ve oyalanan Türkiye’nin, sığınmacılar konusunda AB ile yapılan anlaşma ile AB’ye tam üyeliği ve vizesiz dolaşım fırsatının elde ettiği biliniyor. Ancak, AB tarafından dayatılan 72 kriterin tam olarak yerine getirilmesinin istenmesi ile başlayan kriz giderilemedi.

> Makalenin devamı

SEYYAHî OLMAYAN DÜŞÜNCELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 23.05.2016 > 382 kez okundu.

Ortak bir 'ahlâk' kavramı olmayınca, herkesin kendine göre bir ‘ahlâk’ anlayışı oluşuyor. Sorarsanız eğer, hayat kadınları da 'ahlâksız' değildir. ‘Beyinsiz’ olanların ya da beynini kiraya verenlerin hiç bir sorumlulukları yoktur. Kararlarını onlar adına başkaları verir ve onlar sadece güdülürler.

> Makalenin devamı

Terörün hedefi de amacı da ortadayken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.05.2016 > 359 kez okundu.

Geçenlerde Yeni Çağ Gazetesi’nde Ahmet Takan, son derece ilgi çekici bir yazı yayınladı. Takan yazısında, dış güçlerin ana hedefinin Büyük Kürdistan olduğunu, bunun için de PKK ve IŞİD’ı kullandıklarını iddia etti. Daha da açıkçası “Şırnak’ta PKK-IŞİD ile omuz omuza” vurgusunu yaptı. Önce yazının bu bölümüne bir göz atalım: “Şırnak il merkezinde,

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN’ın "Berat Kandili" ile İlgili Mesajı - 21 Mayıs 2016
 Tarih: 21.05.2016 > 388 kez okundu.

Dinimizin kutsal üç ayları, mağfiret ve bereket kapılarının aralandığı, günahlardan arınmaya fırsat ihsan edildiği aylardır. Onbir ayın sultanı Ramazan’ın müjdecisi Berat Kandili de, Cenab-ı Allah’ın bizlere bağışlanma kapılarını araladığı mübarek bir gecedir. Bu kutsal gecede yapılan tüm ibadet ve duaların, günahlardan arınmaya ve başta

> Makalenin devamı

“Yapılanlar Meclis’te vekil avlanmasıdır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.05.2016 > 395 kez okundu.

Emekli Ağır Ceza Hakimi Kerim Yılmaz’ın görüşlerini bugünlerde sizlerle sıkça paylaştık. Son olarak TBMM’de içinde HDP’lilerin de bulunduğu 138 milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması yolunda atılan adımları da değerlendiren Yılmaz, bu yapılanları “algı operasyonu” olarak değerlendiriyor. “Yapılanlar da Meclis’te vekil avcılığıdır” diyor.

> Makalenin devamı

Mehmet Görmez: Berat Kandiliniz mübarek olsun Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı
 Tarih: 21.05.2016 > 639 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yarın gece kutlanacak Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında İslam aleminin Berat Kandili'ni kutladı. Mesajında, Ramazan-ı Şerifin habercisi olan yeni bir Berat Kandili'ni daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşandıklarını belirten Görmez, "İnsanlar için hesaplaşma durakları olan bu rahmet gece

> Makalenin devamı

Terörle kaynağında mücadeleye doğru… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.05.2016 > 393 kez okundu.

Terörle mücadele konusunda yazdığımız yazılarda, güvenlik güçlerimizin başarısından hep övgü ile söz ettik. Ancak, bu mücadeleden başarı ile çıkabilmemiz için sadece sahadaki başarının yeterli olmadığının da altını çizdik. Neler yapılması gerektiği konusunda da görüşlerimizi paylaştık. AK Parti’de Binali Yıldırım Genel Başkan olarak ortaya çıkması

> Makalenin devamı

PKK’nın elinde daha çok Füze olabilir mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.05.2016 > 368 kez okundu.

Genelkurmay, 13 Mayıs'ta Çukurca'da düşen helikopterle ilgili yaptığı açıklamada. "Helikopterin, teröristlerin yerden açtığı ateş sonucu füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varıldığı" belirtildi. Zaten, daha önce PKK tarafından yayınlanan fotoğrafta, helikopterin Rus yapımı SA-18

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 80. Çınaraltı’nda Doç.Dr. Abdulkadir EMEKSİZ “Dede Korkut”u Anlatacak… - CAfer VAYNİ
 Tarih: 19.05.2016 > 414 kez okundu.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM İstanbul Şubesi,80. Çınaraltı Sohbetleri’nde Doç.Dr. Abdulkadir EMEKSİZ yeni yayınlanan eseri “Dede Korkut’un Paltosu” başlıklı sohbet yapacaktır. Toplantı 21 Mayıs 2016-Cumartesi günü saat 15.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

MHP ÇUKUROVA'DAN 5 BİN BAYRAK
 Tarih: 19.05.2016 > 369 kez okundu.

1.Dünya Savaşı'nın ardından İtilaf Devletlerinin İstanbul'u işgal etmesiyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk ve 18 arkadaşının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasıyla başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'mız 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilanıyla taçlandı.

> Makalenin devamı

Teröre dış destek verildikçe… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.05.2016 > 369 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen gün terörle mücadele konusunda yaptığı bir konuşmada “Teröre dış destek verenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Bu ülkeler silah sanayilerini işletebilmek için terör örgütlerine de destek vermeye devam ediyorlar. Günün birinde teröristlere verdikleri silahlar kendilerine de çevrilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN'ın "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" ile İlgili Mesajı - 18 Mayıs 2016
 Tarih: 18.05.2016 > 364 kez okundu.

Milletimizin tarihindeki dönüm noktalarının biri de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, o muazzam ve şerefli mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastığı gündür. Tarihimizde önemli bir yere sahip olan bu mühim hadise, milletimiz ve ülkemiz için büyük bir geleceğe doğru atılan ilk adımdır. Bu nede

> Makalenin devamı

“Kıbrıs Türkü, geleceğine Kendisi karar verir…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.05.2016 > 378 kez okundu.

Kıbrıs’ta iki toplum arasında bugüne kadar liderlerin yaptığı müzakerelerden bir sonuç alınamadı. Türk tarafının iyi niyetli yaklaşımlarına, çabalarına rağmen Rumların ortaya koyduğu anlaşmazlıkların giderilmesinde de bir yol alınamıyor. Hiç kuşkusuz Rum tarafının uzlaşmaz tutumumda (AB) üyeliğinin verdiği şımarıklık, dış dünyadan aldığı destek de

> Makalenin devamı

MHP konusunda samimi bir analiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.05.2016 > 370 kez okundu.

MHP içinde başlayan “değişim” hareketine 15 Mayıs’ta kongre için Ankara’ya gelen delegelerin ve ülkücülerin damga vurduğunu gördük. Delegeler” Seçim” istiyor, “değişim” istiyor. Milliyetçi Hareketin şahlanmasını, iktidara yürümesini istiyor. Ö

> Makalenin devamı

MHP’deki gelişmeler, AK Parti’de neden endişe yaratıyor?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.05.2016 > 375 kez okundu.

Çok yazıldı, çok söylendi ama, biz MHP’deki gelişmelerin neden özellikle AK Parti cephesinde dikkatle izlendiğine ve endişe yarattığına bir başka açıdan daha bakmak istiyoruz. MHP Genel Başkanı Bahçeli ve ekibine karşı, delege ve tabanda başlayan “değişim” isteğinin 15 Mayıs’ta yapılması planlanan Ankara’daki toplantıda nasıl tavan yaptığını da göz

> Makalenin devamı

“Halkı kazanan mücadeleyi de Kazanır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.05.2016 > 383 kez okundu.

Terör örgütü PKK, devletin kararlılığı ve verilen mücadele sonunda şehirlerde yenilgiye uğradı. Daha önce kazılan hendek ve dehliz savaşlarını da kaybetti. Bu mücadelede terör örgütünün çok büyük kayıp verdiğini de TSK’nin açıklamalarından anlıyoruz. Aynı şekilde PKK’nın “yıkılamaz, girilmez” dediği kalelerin de yerle bir edilmesini büyük bir başar

> Makalenin devamı

“Milletimizin gündemi, ülke bütünlüğüdür…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.05.2016 > 394 kez okundu.

Geçenlerde bu köşede bir yazı yazmış ve “Türkiye yeni bir siyasi krizi daha kaldıramaz” demiştik. Yazımıza en büyük sorunun terör olduğuna da değinmiş ve siyasilerin ve bizi yönetenlerin artık suni gündem yaratmaktan, ağız kavgasından uzaklaşıp, Türkiye’nin gerçek sorunlarına yönelmeleri gerektiğine dikkat çekmiştik.

> Makalenin devamı

Türkiye, yeni bir ”siyasi krizi” kaldıramaz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.05.2016 > 388 kez okundu.

Dikkat edilecek olursa, gerek Cumhurbaşkanı, gerek AK Parti kurmayları ve gerekse muhalefet partileri ülkede sanki hiçbir şey yokmuş gibi sürekli olarak” siyasi krizi” tırmandırma yarışı yapıyor. İç ve dışta sıkıntıların boyutu giderek artıyor.

> Makalenin devamı

UÇUK-KAÇIK SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 13.05.2016 > 416 kez okundu.

Düşü, olmayanların yaşamalarına gerek yoktur! Olur, olur… Olması gerektiği gibi olur. Hiç merak etmeyin. İnsan bu! Hayal eder, ama ‘gerçek’ ne ise, ancak onu bulur. Çile biterse YÖRÜK, Yörük olmaktan çıkar... İyi ki varsın çile... İnsanoğlunun yaşadığı her yerde ‘insanlar’ vardır, ‘insancıklar’ vardır.

> Makalenin devamı

HUZURSUZ, RAHATSIZ EDEN NE? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 12.05.2016 > 440 kez okundu.

Devlet ve düzen birbirinden ayırt edilmedikçe müzmin krizi çözmek mümkün olmayacaktır. Türkiye'de kötü olan, halkına zulmeden, ülkeyi sömürge gibi idare eden devlet değil, düzendir.

> Makalenin devamı

Davutoğlu konusu AK Parti’yi Sarsabilir mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.05.2016 > 373 kez okundu.

Başbakan Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı eli ile görevinden uzaklaştırılmış olması çeşitli çevrelerce bir “sivil ve siyasi darbe” olarak değerlendiriliyor. Kaldı ki, AK Parti içinde de bu konunun tartışıldığı, daha uzun zaman da tartışmalarının sürebileceğini görmekteyiz.

> Makalenin devamı

Danıştay'ın kuruluş yıldönümü ve İdari Yargı Günü Mesajı - Nurullah AYDIN
 Tarih: 10.05.2016 > 367 kez okundu.

Tarih boyunca iktidarın denetlenebilirliği sorun olmuştur. Otoriter yönetimin, tek kişi diktatörlüğünün önlenmesi için siyasi iktidardan bağımsız yargısal denetim mekanizması geliştirilmiştir.

> Makalenin devamı

Haydar Aliyev’in Türkiye Dostluğu üzerine… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.05.2016 > 375 kez okundu.

Azerbaycan’ın tarihinde iz bırakmış olan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, 10 Mayıs 2016 tarihinde 93. doğum günü nedeni ile çeşitli etkinlikle anıldı. Azerbaycan’ı “can” yapan, bugünkü konuma gelmesinde etkin rol oynayan Aliyev, “Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin” pekiştirilmesinde attığı adımlarla da öne çıkmıştır.

> Makalenin devamı

AB ile ipler kopma noktasına gelirken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.05.2016 > 385 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Birliği (AB) ile daha önce yapılan vize muafiyeti ve mültecilerin geri dönüşünün önünün açılması anlaşması karşısındaki sert tavrı ve açıklamaları AB ile iplerin yeniden gerilmesine neden oldu. Bu da hiç kuşkusuz AB’ye vizesiz girme işinin suya düştüğü anlamına gelmektedir.

> Makalenin devamı

“AHMET YESEVİ VE DİVAN-I HİKMET” ÖZEL ETKİNLİĞİ… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 09.05.2016 > 406 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Daire Başkanlığı, Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü “Özel Etkinlikler” kapsamında “Ahmet Yesevi ve Divan-ı Hikmet” programı düzenleyecek. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakırköy Anadolu Lisesi ve İLESAM’ın da (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve işbirliği sağlayacağı program

> Makalenin devamı

MHP, neden “kilit parti” konumunda?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.05.2016 > 392 kez okundu.

Geçenlerde MHP ile ilgili yazdığımız bir yazıda “Milliyetçi Hareket, şimdi daha da önemli hale geldi” demiştik. Bu konuyu da enine boyuna sizlerle paylaşmıştık. Bazı okurlarımız, öyle sanıyoruz ki ya konuyu anlamadılar, ya da anlamak istemiyorlar. Bu konuyu bugün biraz daha ayrıntıları ile sütunlarımıza taşımak istedik. Ortada olan tablo şu:

> Makalenin devamı

USTA, ÇIRAK ve KUTLU DOĞUM - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 08.05.2016 > 471 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - Yapamıyorum. - Neyi? - Beceremiyorum. - Neyi yapamıyor ve beceremiyorsun? - Verdiğin görevi… - Hangisi görevi? - Müdürlük görevini… - Niye? - Hiç bir idari tecrübem yokken (sırf iyi bir yalaka ve kuyruk-sallayan olduğum için) beni buraya atadın, her şeyi elime yüzüme bulaştırdım. Yaptığım her icraatta, herkes arkamdan

> Makalenin devamı

Bodrum’u bekleyen tehlike… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.05.2016 > 380 kez okundu.

Türkiye’yi etkileyen turizmdeki durgunluk, şimdilerde Bodrum’da da yaşanmaya başladı. Bodrum’daki oteller ve esnaf, şu anda önünü göremiyor ve son derece tedirginlik içinde. Onca yatırım, kira, çalışanların giderleri ve beklentilerin gerçekleşmemesi hiç kuşkusuz sıkıntıları da beraberinde getirecek.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN'ın "Anneler Günü" ile İlgili Mesajı - 7 Mayıs 2016
 Tarih: 08.05.2016 > 393 kez okundu.

Bizleri türlü zorluk ve fedakarlıklara katlanarak yetiştiren, geleceğe hazırlanmamızda anneliğin yanında ilk öğretmenimiz olma görevini de yetine getiren annelerimiz, sağlıklı yetişmiş, aydınlık nesillerin topluma kazandırılmasında öncelikli bir yere sahiptirler.

> Makalenin devamı

3 MAYIS 1944 VE YUNUS BEKİR BEY - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 07.05.2016 > 398 kez okundu.

Kayseri’de 3 Mayıs 1944 olayları ve Türkçü gazeteci Yunus Bekir Bey’i anma gecesi 3 Mayıs 2016 tarihinde, gündüz Kayseri Turan Köyünde, akşam ise Kayseri Ticaret Odası Konferans salonunda, Kayseri Kültür ve Turizm Derneği organizasyonu ile düzenlendi. Ben de ‘’Türkçü Gazeteci Yunus Bekir Bey’in kısa bir yaşam hikâyesini katılımcılara arz ettim. Bu

> Makalenin devamı

EkoAvrasya Dergisi - Hikmet EREN
 Tarih: 07.05.2016 > 387 kez okundu.

Kıymetli EkoAvrasya Dostları, EkoAvrasya Dergisinin yeni sayısı yayınlanmıştır. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://ekoavrasya.net/dergi/dergi-34/sayi34.pdf -- Estergon Türk Kültür Merkezi No: 12 Keçiören - ANKARA Tlf: +90 (312) 3589449 Gsm: +90 (532) 6021507 www.ekoavrasya.net

> Makalenin devamı

Yüksek enflasyon yakamızı bırakmıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.05.2016 > 388 kez okundu.

Geçenlerde ekonomimiz ile ilgili bir yazı yazıp “Ekonomimiz zorda” demiştik ya, çokları bizi “Yangına körükle giden felaket tellallığı” ile suçladı. Biz, doğru olanları yazdık, olanları ve olabilecekleri yazıya döktük. Bunun yanına da yorumlarımızı koyduk. Doğruları yazmak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak ne zamandan beri felaket tell

> Makalenin devamı

“Biz Türk milletinden Yanayız…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.05.2016 > 387 kez okundu.

AK Parti içinde yaşananlardan sonra yazdığımız bir yazıda “Şimdi MHP daha önemli konuma geldi” demiştik. Yazımıza olumlu tepkiler geldi. Çünkü AK Parti’de yaşananlar bir yerde “Baskın seçim” in gündeme gelebileceğini gösteriyor. Yapılan hazırlıklara bakılacak olursa Saray, konu ile ilgili her türlü önlemi almış ve düğmeye de basılmış.

> Makalenin devamı

OTORİTER REJİM ve DEMOKRASİ - Nurullah AYDIN
 Tarih: 05.05.2016 > 484 kez okundu.

Çağdaş sistemlere ulaşmak için büyük mücadeleler verildi. Demokrasi, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, eşitlik, özgürlükler anlam kazandı. Her siyasi kesim kendine göre bir bakış ve anlayışa sahiptir. O gözlükle olanları değerlendirirler. Önemsedikleri, kullandıkları sözcüklerle ayrışırlar.

> Makalenin devamı

MHP daha önemli hale geldi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.05.2016 > 416 kez okundu.

AK Parti içinde yaşananlar, Başbakan Davutoğlu’nun 27 Ağustos 2014’de başlayan döneminin 28 Mayıs 2016 tarihindeki kongre ile sona ermesi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) konumu daha önemli hale gelmiş bulunuyor. Bugünkü yazımızda bunun nedenlerine değineceğiz.

> Makalenin devamı

Amerika, PYD’nin önünü açıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.05.2016 > 396 kez okundu.

İşin özeti şu: Terör örgütü IŞİD, Türkiye’ye karşı savaş açtı. Kilis’e roket düşmüyor, roket atılıyor. Bunun altını çizelim. Zaten, IŞİD karargâhından yapılan açıklamalarda da “Türkiye bizim düşmanımız” deniliyor. Dikkat edilecek olursa terör örgütünün roket attığı tek ülke Türkiye’dir.

> Makalenin devamı

BEŞ YILDIZLI KALİTE BELGELİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 04.05.2016 > 859 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - Bugün ben konuşacağım, sen dinleyeceksin; sen dinleyecek, ben konuşacağım. Yani ben hem senin yerine, hem de kendi yerime konuşacağım. - Niye? Yine ne oldu ki? - Biraz nükte türü diyalog yapmak istiyorum - Peki… Başla bakalım da göreyim seni. Ben susuyorum. - Usta be! Memleketimin bazı insanlarına canım sıkılıyor. Dün yen

> Makalenin devamı

3-cu mayis Turk Dunyasinin kalkinma bayram gunu, ve Karacay turklerinin, surgunden Vatana donmus bayram gunu - Hasan HALKOÇ
 Tarih: 04.05.2016 > 421 kez okundu.

3-cu mayis Turk Dunyasinin kalkinma gunu ve bayramidir. Ayni gun Karacay Turklerinin de millet bayram gunumuzdur. Karacay turklerinin topraklarinda bayramdan resimler sunuyorum

> Makalenin devamı

Terörle mücadelede sahada başarılıyız ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.05.2016 > 398 kez okundu.

Şurası bir gerçek: Terörle mücadelede güvenlik güçlerimiz sahada oldukça başarılı oluyor. Onca verilen şehitlere rağmen, gerek PKK, gerekse IŞİD gibi azılı ve gözü dönmüş terör grupları ile yapılan bu mücadelede alınan sonuçları küçümsememek gerekiyor. Buraya kadar olanları takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu da yap

> Makalenin devamı
Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 787
Bugün Tekil 494
Toplam Tekil 1675377
IP 54.205.209.213


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

20 Rebiü'l-Ahir 1438
Ocak 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.311 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu