TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, Alanya Belediyesi Toplu Açılış Töreninde yapmış oldukları konuşma. 24 Mayıs 2017 - Dr. Devlet BAHÇELİ
 Tarih: 26.05.2017 > 30 kez okundu.

Muhterem Alanyalı kardeşlerim, Kıymetli Dava Arkadaşlarım, Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler. Her birinizi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum. 8 Nisan 2017’de anayasa değişikliğini anlatmak için düzenlediğimiz açık hava toplantısı vesilesiyle Antalya’da bir araya gelmiştik.

> Makalenin devamı

Balkanlarda seçimler siyasi istikrar getirir mi? - Rıfat SAİT
 Tarih: 26.05.2017 > 5 kez okundu.

Avrupa ve Balkanlarda hem planlanmış hem de erkene alınan seçimler siyasi istikrar için çözüm olabilir mi? Üstelik bazı ülkelerde seçim yapıldığı halde hükümetlerin kurulamaması ve özellikle Balkan ülkelerinde siyasi gerginliğin artması, 2017 yılının Avrupa ve Balkanların siyaseti açısından zor bir yıl olacağına işaret ediyor. Avrupa’ya göz attığı

> Makalenin devamı

ŞEHADET ve ÜLKÜCÜLER - Gazi KARABULUT
 Tarih: 26.05.2017 > 6 kez okundu.

27 Mayıs, ülkücü hareket açısından hüzün ve gururun adı olarak tarihe geçiyor artık. Büyük devlet adamı Gün Sazak Bey’in şehadet gününe atfen, Ülkücü Şehitler Haftası, olarak yad ediliyor.

> Makalenin devamı

Ra, Rab, Tanrı ve Türkler - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 26.05.2017 > 7 kez okundu.

Tarih bilimi -söylentilerle (rivayet) karışmış olmakla birlikte- kişioğlunun en temel bilgi kaynaklardan biri olmaya; günümüz insanının yolunu aydınlatmaya devam etmektedir. Hz. İbrahim’le ilgili olarak geçmişten-günümüze anlatılagelenler, bu duruma güzel bir örnektir.

> Makalenin devamı

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde örnek dayanışma… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.05.2017 > 170 kez okundu.

Türkiye-Azerbaycan İlişkilerini daha da güçlendirmek, Türk dünyasındaki dayanışmayı örnek göstermek amacı ile EkoAvrasya ile Pursaklar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik Başkent Ankara’da büyük ses getirdi. Pursaklar Belediyesi ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından ortaklaşa düzenlenen Türkiye-Azerbaycan İlişkil

> Makalenin devamı

2017 Dini Günler Listesi ​​​2017 YILI DİNİ GÜNLER LİSTESİ - DİYANET
 Tarih: 25.05.2017 > 12 kez okundu.

2017 Dini Günler Listesi ​​​2017 YILI DİNİ GÜNLER LİSTESİ HİCRİ TARİHLER MİLADİ TARİHLER GÜN AY YIL GÜN AY-YIL HAF.GÜN DİNİ GÜNLER 1 CEMAZİYEVVEL 1438 29 OCAK-2017

> Makalenin devamı

SEMPOZYUMA DAVET 69. ULUSLARARASI HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI KURUMU BİLİMSEL ETKİNLİĞİ
 Tarih: 25.05.2017 > 30 kez okundu.

ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI SEMPOZYUMU İsveç-Uppsala, 29 Eylül - 02 Ekim 2017 1955 yılından bu yana Ankara’da faaliyette bulunan, Türkiye-Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu ile İsveç-Uppsala Üniversitesi arasında 27.10.2016 tarihinde gerçekleştirilen işbirliği protokolü çerçevesinde 29 Eylül - 02 Ekim 2017 tarihleri arasında Uppsala’da, Uluslara

> Makalenin devamı

Nasıl inanacaksınız?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.05.2017 > 10 kez okundu.

ABD Başkanı Trump’un imzası ile Suriye’deki PYD/ YPG’lilere ağır silahların verilmeye başlandığı haberleri geliyor. PKK’nın uzantısı ve Türkiye için çok büyük tehdit oluşturan bu güçlere ağır silahların verilmesi hiç kuşkusuz bölgedeki gerilimi daha da artıracaktır.

> Makalenin devamı

“Dil, Kültür ve Medeniyetin Köşe Taşıdır” - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 24.05.2017 > 69 kez okundu.

“Dil, Kültür ve Medeniyetin Köşe Taşıdır” 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dilini kaybeden bir toplumun, diğer değerlerini koruması çok zordur, hatta mümkün değildir. Kültürlere ve medeniyetlere saldırılar önce dilden başlıyor. Dilini aldığı anda o milleti çökertiyor. Goethe, ‘Bir millete, o milletin diliyle

> Makalenin devamı

Rus turist mi dediniz?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.05.2017 > 14 kez okundu.

Rusya ile yaşanan krizlerin sona ermesi ile başlayan süreçte en Önemli konu, Rus turistlerin yeniden Türkiye’ye akın etmesinin beklentisiydi. Bu beklenti, yerini buldu mu, hayır. Peki, bulacak mı, biraz zor görünüyor. Geçen sezonu sıkıntılarla geçiren Antalya, öyle görünüyor ki içinde bulunduğumuz bu sezonda da beklediğini bulamayacak.

> Makalenin devamı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Vatandaş ve Soydaşlarımızın Yoğun Katılımıyla ve Coşkuyla Kutlandı!
 Tarih: 24.05.2017 > 16 kez okundu.

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği himayesinde Ataşelik Bruchsal Bölge Başkanlığı ve Philippsburg Türk Okul Aile Birliği (TOAB) koordinasyonunda Stadthalle spor salonunda kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vatandaş ve soydaşlarımızın yoğun katılımıyla neşe ve coşku içerisinde kutlandı.

> Makalenin devamı

Keyif ve lezzet dolu yemek kültürü mü?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.05.2017 > 16 kez okundu.

Şimdilerde şöyle keyifle, lezzet dolu yemek yenilmek istenildiğinde ilk akla gelen “Nerede yiyelim?” sorusu geliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu konuda karar vermek son derece zor diyebiliriz. Çünkü nerede bulunursanız bulunun böylesine kafanıza göre bir mekânı bulmanız neredeyse imkansız hale geldi.

> Makalenin devamı

22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni - TDAV
 Tarih: 22.05.2017 > 86 kez okundu.

Saygıdeğer Gönül Dostlarımız, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, 20–27 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul’da, 22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ni gerçekleştiriyoruz.

> Makalenin devamı

SAHİPLİ SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 22.05.2017 > 48 kez okundu.

‘Yandaşlık’, Türk siyasetinin ortak paydasıdır. Herkes, istisnasız herkes, bir şekilde ‘yandaş’tır. Kasaplarının bıçaklarını yalayan yalakalar hiç bir devirde noksan olmaz. Bu vak’aya, 'Stockholm Sendromu' deniyor ve tedavisi yok.

> Makalenin devamı

İran’a gözdağı mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.05.2017 > 17 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk yurtdışı gezisini Suudi Arabistan'a yapması bu ülkenin yöneticileri tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Bu ziyaretin fotoğrafları ve yorumları da dünya kamuoyuna servis edilerek ziyaretin önemine vurgu yapılmaya çalışıldı.

> Makalenin devamı

AK Parti değişir (mi) ? - Rifat SAİT
 Tarih: 22.05.2017 > 176 kez okundu.

Ünlü eski Yunanlı filozof Heraklitos, Artemis tapınağında çocuklarla oyun oynarken yanına gelen Efeslilere şöyle dediği rivayet edilir: “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Değişimden kasıt değiştirilenin ille de ebediyen saf dışı bırakılması değildir. Değişen de değişir, değişilen de bir gün tekrar geri gelerek görev alabilir. Hiç kimse deği

> Makalenin devamı

Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.05.2017 > 19 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump görüşmesinden sonra Suriye’deki YPG konusunda bir çözüm üretilemedi. Aksine, Trump’un DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk , Kuzey Irak’taki PKK ve YPG’liler ile birlikte görüntülendi,fotoğraflar da servis edildi.

> Makalenin devamı

“Medeniyet Birikimiyle İrtibatını Koparan Bir Ülke Fikrî Kuraklığa Maruz Kalır” - T. C. Cumhur-Başkanlığı
 Tarih: 20.05.2017 > 55 kez okundu.

İbn Haldun Üniversitesi resmî açılış töreni ve 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nasıl kökleriyle bağı kopan bir çınar kurursa, medeniyet birikimiyle irtibatını koparan bir ülke de fikrî kuraklığa maruz kalır. Yüzyıllara sarih ilim deryasından istifade etmeden özgün eserler verilemez. Geçmişi yok sayarak gele

> Makalenin devamı

Suriye’de yeni bir devlet mi kuruluyor?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.05.2017 > 21 kez okundu.

Her geçen gün gerilmekte olan Türkiye-Amerika ilişkilerinde ipler kopmadı ama, sıkıntıların da yenilerinin eklenmesi ile sürmesi de pek olumlu karşılanmıyor. Trump-Erdoğan görüşmesinde özellikle Suriye konusunda Türkiye’ye rol biçilmemiş olması “Suriye’de yeni bir devletin ayak sesleri” şeklinde değerlendiriliyor.

> Makalenin devamı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Davet, Duyuru ve Kutlama Mesajı
 Tarih: 19.05.2017 > 26 kez okundu.

T.C. Almanya – Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla düzenlenecek 13 adet kutlama programına dönük davet ve duyuruda bulunarak günün anlam ve önemine binaen de bir mesaj yayımladı.

> Makalenin devamı

Emekliye tatil projesinin arkasındaki isim… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.05.2017 > 245 kez okundu.

Türkiye, birçok alanda olduğu gibi turizmde de sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Dışarıdan turist akınının beklendiği gibi olmaması, iç turizme yönelik çalışmaları da artırdı. Bu alanda üretilen bir projede emeklilere de taksitle tatil fırsatının yaratılmış olması dikkatleri çekiyor.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
 Tarih: 18.05.2017 > 83 kez okundu.

İstiklal mücadelemizin sembolü 19 Mayıs 1919 Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde tüm yokluklara rağmen iman, azim ve heyecanla kenetlendiği önemli ve tarihi bir gündür. Bu birlik ve beraberlik ruhunu her zaman yaşatmak dileğiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; sevgili gençlerimizi

> Makalenin devamı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 18.05.2017 > 63 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmuştur: Bugün, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 98. yıldönümünü kutluyoruz.

> Makalenin devamı

İnanılması güç ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.05.2017 > 27 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’da Başkan Trump ile görüşüp “Bölgemizde hiçbir terör örgütüne yer yok. "YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması, bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir" diyordu. Diyordu ama, Amerika’nın sanki ortada hiçbir şey yokmuş ve biz PYD’den rahat

> Makalenin devamı

Kurucu Genel Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL, Gürcistan'ın Borçalı ilçesinden(mahalından) yerel yayın yapan Marneuli FM radyo kanalına röportaj vermiştir.
 Tarih: 18.05.2017 > 38 kez okundu.

Kurucu Genel Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL, Gürcistan'ın Borçalı ilçesinden(mahalından) yerel yayın yapan Marneuli FM radyo kanalına verdiği röportajda Anar TURAN Bey'in misafiri olmuştur. Röportajı dinlemek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız: http://marneulifm.ge/az/2017/05/18/dun%C9%99nd%C9%99n-bu-gun%C9%99-yrd-doc-dr-el

> Makalenin devamı

Muhterem Vatandaş, Soydaş ve Dostlarımız
 Tarih: 18.05.2017 > 29 kez okundu.

T. C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak 20 ay önce başlattığımız "Haydi, Türkçe Konuş Benimle!" adlı dil, kültür, sanat, spor ve eğitim kampanyası dahilinde;

> Makalenin devamı

Amerika ile yola devam… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.05.2017 > 32 kez okundu.

Beyaz Saray’da Trump-Erdoğan görüşmesinde iplerin kopabileceği söylentilerine rağmen, görüşmenin “yola devam” şeklinde çıkması önemlidir. Çünkü nereden bakılırsa bakılsın, Amerika gibi bir müttefik ile yollarımızı ayırmak, düşman haline gelmek bize hiçbir fayda sağlamaz.

> Makalenin devamı

Utrecht Türk Kültür Merkezi 30 yaşında! - Hollanda Türk Federasyonu
 Tarih: 16.05.2017 > 35 kez okundu.

Utrecht’in köklü kuruluşlarından olan Hollanda Türk Federasyon’a bağlı Utrecht Türk Kültür Merkezi kapsamlı bir program ile yeni hizmet binalarının açılışını yaptı ve kuruluşunun 30. yılı olması sebebiyle coşkulu bir şölen düzenledi. Günümüzden 30 yıl önce Utrecht’in merkezinde Başbuğ Alparslan Türkeş’in ‘Türk’ün en büyük vasfı teşkilatçılığıdır’ s

> Makalenin devamı

ÜLKÜCÜLER NEYİN DERDİNDE? - Gazi KARABULUT
 Tarih: 16.05.2017 > 38 kez okundu.

Tarih, Türk milletinin ve Türkiye’de yaşananların son 15-20 yılını belgelerle, şahitlerle, hatıralarla velhasıl ciddi analizlerle yazdığında gelecek nesil eminim ki şaşkınlık içinde kalacak ve “Biz böyle olduğunu tahayyül edememiştik.” diyeceklerdir.

> Makalenin devamı

Üretemezsen, muhtaç olursun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.05.2017 > 30 kez okundu.

Geçmiş yıllarda tarımsal üretimle ilgili olarak “Kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyiz” der ve bunun gururunu yaşardık. Yıllardır bu bizim övünç kaynağımız olmuştu. Gerek tarımsal ve hayvancılık alanlarımız, gerekse üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin balık potansiyeli her zaman bizim bir güvencemiz de olmuştu. Uçsuz bucaksız verimli topraklarım

> Makalenin devamı

MHP ÇUKUROVA ANNELER GÜNÜNÜ ÇİÇEKLERLE KUTLADI
 Tarih: 14.05.2017 > 38 kez okundu.

Mhp Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve ilçe yöneticileri Çukurova ilçesinde ki annelerin anneler gününü karanfil takdim ederek kutladı

> Makalenin devamı

Kirli pazarlık mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.05.2017 > 34 kez okundu.

Geçenlerde Başbakan Yıldırım, Suriye’deki PKK’nın uzantısı PYD konusunda bir açıklama yapmış ve “Bana söylenen PYD’nin Rakka Operasyonundan sonra işinin biteceği ve Amerika ile artık bir işbirliği içinde olmayacağıdır” demişti. Yıldırım, Londra’da üst düzey Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmelerde bu konuyu gündeme getirmiş, kendisine de böyle s

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Anneler Günü Mesajı
 Tarih: 14.05.2017 > 82 kez okundu.

Haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz, karşılıksız sevginin, sonsuz özverinin bizler için ne kadar değerli olduğunun yalnızca bir gün değil, her gün farkında olmamız gerektiğini bu özel gün vesilesiyle hatırlatarak bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutlarım.

> Makalenin devamı

Muğla'nın Marmaris İlçesinde Meydana Gelen Trafik Kazası - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 13.05.2017 > 69 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen trafik kazası dolayısıyla yayımladıkları taziye mesajları aşağıda sunulmaktadır :

> Makalenin devamı

Anneler Günü Mesajı - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 13.05.2017 > 67 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 14 Mayıs Anneler Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

> Makalenin devamı

Çin’den yükselen Atatürk sevgisi … - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.05.2017 > 39 kez okundu.

Çin’in Sanghay kentinde ikamet eden iş adamı Zafer Karadağ, işi ile ilgilendiği gibi, Türkiye’ye olan bağlılığını da çeşitli yazıları ve düzenlenen etkinlikleri ile ortaya koyuyor. Daha açık bir ifade ile Karadağ, Türkiye-Çin dostluğunun gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

> Makalenin devamı

DUMANLI SÖZLER VE TESPİTLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 12.05.2017 > 62 kez okundu.

İnananlar için: kâinatta hiç bir şey, olup biten hiç bir şey, tesadüfî ve sebepsiz değildir Bırakın şeriat derdi olanlar uğraşsınlar. Şeriatla ilgisi ve bilgisi olmayanlar başka şeylerle ilgilensinler... Kullanılacak birileri bulunduğu sürece kullananlar olacaktır. Bu hep böyle olmuştur. Bundan sonra da böyle olacaktır.

> Makalenin devamı

Bu işin sonu nereye varacak?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.05.2017 > 38 kez okundu.

Suriye’de Amerika ve Rusya’nın PKK terör örgütünün uzantısı YPG ve onun silahlı gücü PYD’ ye verdiği destek ve silah konusunda gelişen olaylar “Bu işin sonu nereye varacak?” sorusunu da gündeme getiriyor. Çünkü Türkiye’nin bütün istekleri geri çevriliyor ya da göz ardı ediliyor. Sanki çocuk kandırır gibi yumuşak söylemlerle olaylar geçiştirilmeye ç

> Makalenin devamı

Türkiye’ye “sözde” garanti… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.05.2017 > 42 kez okundu.

Dikkat edilecek olursa aylardır Suriye ve PYD/YPG konularını en fazla köşesine taşıyanlardan biriyiz. Konunun bugünlere gelebileceği görüşündeydik. Sürekli olarak da uyararak ve özellikle Amerika ile olan ilişkilerimizde köklü değişikliklere gitmemiz gerektiğini de sıkça anımsattık.

> Makalenin devamı

MHP ÇUKUROVA CAMİLERDE VATANDAŞLARA LOKUM İKRAM ETTİ
 Tarih: 12.05.2017 > 40 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanlığı berat Kandili nedeniyle Çukurova’daki Camilerde vatandaşlara lokum ikram ettiler. Her kandil günü vatandaşlara tatlı veya Lokum ikram eden MHP Çukurova İlçe Başkanlığı, bu seneki berat Kandili'nde de geleneği sürdürdü. MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve İlçe yöneticilerinin de hazır bulunduğu Lokum dağıtımı büyü

> Makalenin devamı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Berat Kandili mesajı - Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ/Diyanet İşleri Başkanı
 Tarih: 10.05.2017 > 66 kez okundu.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Cenab-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle 10 Mayıs 2017 Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece yeni bir Berat Kandilini daha idrak etmenin sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Berat Kandili Mesajı
 Tarih: 10.05.2017 > 80 kez okundu.

“Tefekkür ve şükür vesilesi olan kandiller, hepimiz için ruhani bir arınma, aydınlanma ve hayat muhasebesi imkanı sağlayan gecelerdir.İnsanımızın anlam ve gönül dünyasına ışık tutan Berat Kandili de tıpkı diğer kandil geceleri gibi toplumumuz için vazgeçilmez bir öneme sahiptir.Tüm İslam aleminin Berat Kandilini tebrik ediyor, bu anlamlı gecenin

> Makalenin devamı

AB ile kapıları kapatmamak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.05.2017 > 42 kez okundu.

Referandum öncesi meydanlarda AB’ye meydan okuyan ve “Gerekirse bir referandum da AB için yaparız. Herkes kendi yolunda gider” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, şimdi bu konuda daha yumuşak bir ifade kullanmaya başladığını görüyoruz.

> Makalenin devamı

Amerika ile ilişkilerde sıkıntının kaynağı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.05.2017 > 38 kez okundu.

Dost ve müttefikimiz Amerika ile ilişkilerimizin yeniden eskiye dönmesi için atılan adımların hedefine ulaşması gerekiyor. Trump’un Suriye ve Ortadoğu’daki politikalarda değişikliğe gitmesi ile böyle bir adım atılabilir. Böyle bir adım atılır mı, şimdi bu sorunun yanıtı aranıyor.

> Makalenin devamı

“Kudüs Semalarında Ezanın Susturulmasına İzin Vermeyeceğiz” 08.05.2017 - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 08.05.2017 > 90 kez okundu.

“Kudüs Semalarında Ezanın Susturulmasına İzin Vermeyeceğiz” Uluslararası Kudüs Vakıfları Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Camilerde sabah ezanlarının okunmasını yasaklamayı amaçlayan bir yasa tasarısı hâlen İsrail Parlamentosunda bekliyor. Böylesi bir konunun gündeme gelmesi dahi utanç vericidir. Bize her fırsatta din ve vicdan özgürlüğü

> Makalenin devamı

İBB ve İLESAM'dan "Türkiye’de Matematik Kültürü ve Eğitimi” Etkinliği… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 08.05.2017 > 49 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Daire Başkanlığı, Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü “Özel Etkinlikler” kapsamında “Türkiye’de Matematik Kültürü ve Eğitimi” programı düzenleyecek. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakırköy Anadolu Lisesi ve İLESAM’ın da (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve işbirliği sağlayacağ

> Makalenin devamı

Sözün bittiği noktaya mı geliniyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.05.2017 > 50 kez okundu.

Yanı başımızda iki önemli gelişme ve tehlike var: Kuzey Irak’ta Ağustos ayında referanduma gidileceği ve çıkan sonuca göre de Kerkük’ün statüsü ve kurulması hedeflenen Bağımsız Kürt Devleti’nin kaderinin belli olacağı söyleniyor.

> Makalenin devamı

TEPEDEN DEREYE DÖKÜLENLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 07.05.2017 > 73 kez okundu.

Köpeklerin (fiziki olanlardan özür) köpeklik yapmamaları fıtratlarına aykırıdır... Evet, evet... Başka alternatif yok... Bize özel sorulara tek tek muhatap olacağız... Her insanın kendine has bir imtihan sorusu vardır. Kopya çekmek mümkün değildir.

> Makalenin devamı

Barzani’nin bölgedeki tehlikeli oyunu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.05.2017 > 44 kez okundu.

Suriye ve içinde bulunduğumuz coğrafyadaki kargaşadan en çok istifade eden kişinin Barzani olduğu görülüyor. Türk ve Türkiye düşmanı Barzani, yıllardır Bağımsız Kürdistan için gün saydığını her fırsatta dile getirmişti. Ortadoğu uzmanları da Barzani’nin ortaya çıkan kargaşadan en fazla yararlanan isim olduğu konusunda görüş birliğinde olduklarını a

> Makalenin devamı

Suriye’de olup bitenlere bakarken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.05.2017 > 50 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan görüşmede ele alınan konular tartışılırken, Suriye’de yeni hareketlilikler de hız kazanmış görünüyor. Bir yandan Suriye’de siyasi çözümden söz ediliyor, öte yandan dış güçlerin ortaya koymaya çalıştığı oldu-bittiler kafalarda soru işaretlerini artırıyor.

> Makalenin devamı

BALKANLARIN MEVCUT DERİN ANALİZİ (Balkanların çok bilinmeyenli son durumu) - Rifat SAİT (24.Dönem İzmir milletvekili)
 Tarih: 06.05.2017 > 52 kez okundu.

Balkanlar, Avrupa “Kalesi’nin” bir anlamda doğu duvarını oluşturuyor. Son dönemlerde ise özellikle doğudan gelen mültecilerin de Avrupa’ya ulaşma kapısı olduğundan, Orta Doğu’da yaşanan Suriye krizinden bağımsız olmayacak şekilde riskli bir alanın varlığı anlamına da geliyor. AB’nin Türkiye’ye karşı sözünü tutmayarak geri dönüşüm anlaşmasında zik

> Makalenin devamı

100. YILINDA SOVYET İHTİLALİ, GELİŞİMİ VE BÖLGESEL ETKİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU (25-27 Ekim 2017/KARS) - Yrd. Doç. Dr. Süleyman TEKİR
 Tarih: 05.05.2017 > 87 kez okundu.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü ve Kafkas Üniversitesi iş birliğiyle 25-27 Ekim 2017 tarihlerinde Kars’ta, Türkiye ve Türkiye dışından bilim insanlarının katkılarıyla “100. Yılında Sovyet İhtilali, Gelişimi ve Bölgesel Etkileri Uluslararası Sempozyumu” düzenle

> Makalenin devamı

“Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransı” keçirilir
 Tarih: 05.05.2017 > 130 kez okundu.

Bakı Mühəndislik Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü il dönümünə həsr olunmuş “Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransı” öz işinə başlayıb.

> Makalenin devamı

Türk Boyları Kültür Şöleni… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.05.2017 > 118 kez okundu.

Yalova’da düzenlenecek olan Türk Boyları Şöleni için Muhsin Sevencan, Haberci Gazetesi’nde 20 yıldır yapılan etkinliğin bir dökümünü yapmış. Şiir akıcılığındaki bu yazıyı bugünkü köşemize taşıyarak sizlerle paylaşmak istedik. Etkinlikle ilgili daha sonra geniş ve yorumlarımızla yeni bir yazıyı ileride yine sizlerle paylaşacağız.

> Makalenin devamı

“Gençlerimiz 15 Temmuz'da Ecdatlarına Layık Olduklarını İspatladı”
 Tarih: 05.05.2017 > 81 kez okundu.

İstanbul Gençlik Festivali’ne katılarak, gençlere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlerimiz 15 Temmuz'da Ulubatlı Hasan'dan gelen selamı alarak, tankların, silahların, uçakların, helikopterlerin karşısına aslanlar gibi dikildiklerinde, ecdatlarına layık olduklarını ispatlamışlardır. Hem erkeğiyle hem bayanıyla... Tankların altına girdiler mi?

> Makalenin devamı

Suriye’den sonra Balkan savaşı mı? - Rifat SAİT(24.Dönem Ak Parti İzmir milletvekili)
 Tarih: 05.05.2017 > 98 kez okundu.

Acaba Dünyada savaşların hiç olmadığı bir zaman bölümü var mı? Maalesef dünya tarihi hep savaşlara sahne olmuş ve oluyor. Peki, o zaman savaşları nasıl önleyebiliriz? Bir yerde okumuştum. Diyordu ki: “ülkeleri kadınlar yönetse savaş biter” . Aksine ilginçtir belki de bütün savaşların arkasındaki hınzır ülke İngiltere’nin başında bir kraliçe var. Yi

> Makalenin devamı

2. Avrupa Türk Tatlı Yarışmamıza, 23 Nisan Törenlerimize Bekliyoruz!
 Tarih: 04.05.2017 > 45 kez okundu.

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak 20 ay önce başlattığımız “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyamız çerçevesinde bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Avrupa çapındaki ödüllü ‘2. Türk Tatlı Yarışması’ 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 13:00’de Aula des Gymnasiums Schramberg’de (Berneckstr. 32 78713 Schramb

> Makalenin devamı

Önemli olan sonuçtur… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.05.2017 > 48 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan görüşmede taraflar “Hemen her konuda anlaştık” açıklamasında bulundu. Biz de özellikle Rusya ile olan ilişkilerimizi iletişim ve karşılıklı görüşmelerle güçlendirmeden yanayız.

> Makalenin devamı

ÜLKÜCÜYDÜ! ÜLKÜLERİ İÇİN YAŞADI! - Gazi KARABULUT
 Tarih: 03.05.2017 > 54 kez okundu.

Ömrümüzü feda ettiğimiz ülkücü harekete, bin ömrümüz olsa onu da feda etmeye hazırız… Hayallerimizin hakikat olması için varlığımızı adak kıldık, adağımızdan vaz geçmemiz düşünülemez. Çünkü Galip Erdem’in dediği gibi “İnsan ancak bütün bir ömrünü Ülkücü gibi tamamlayınca, Ülkücü olur. Yani insan ölünce ona, “Ülkücü idi” denir.

> Makalenin devamı

CHP’deki durum ve “hayır” “evet” cephesi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.05.2017 > 50 kez okundu.

Ortada şöyle bir tablo ve kafalarda şu sorular var: Referandumdan çıkan “hayır” bir başarı mı, değil mi? Başarı ise, bunu nasıl devam ettirmek gerekiyor? “Hayır” cephesini sürükleyen parti CHP’deki durum nasıl şekillenecek? Çıkan sonuçlar güçlendirilerek 2019’daki seçimlere yansıtılabilecek mi? Kısaca değinelim:

> Makalenin devamı

Avrupa Türk Halkoyunları Yarışmasıyla Karlsruhe ‘de Türkiye Rüzgârı Esti!
 Tarih: 03.05.2017 > 57 kez okundu.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı himayelerinde Büyükelçiliğimizin ve Başkonsolosluğumuzun destekleriyle T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliğince 20 ay önce başlatılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyası maharetiyle Avrupa, Almanya ve eyalet çapında başlatılan toplam 7 branştaki yarışma ve müsabakalar dahilinde bu

> Makalenin devamı

Bu nasıl iştir?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.05.2017 > 53 kez okundu.

ABD ve AB’nin de terör örgütü ilan ettiği PKK’nın Suriye kolu PYD’ye sağlanan NATO Şemsiyesi, NATO üyesi Türkiye’nin haklı olarak sert tepkisine neden oluyor. Dost ve müttefik olarak gördüğümüz ülkelerin sınırımızda Türkiye karşıtı duruşları tam anlamı ile bir “düşmanlık” olarak değerlendirilebilir.

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, günü TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşma. 2 Mayıs 2017
 Tarih: 03.05.2017 > 91 kez okundu.

Değerli Milletvekili Arkadaşlarım, Muhterem Misafirler, Basınımızın Kıymetli Temsilcileri, Bir haftalık aranın hemen akabinde, TBMM parti grup toplantımıza başlarken sizleri tüm kalbimle selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

> Makalenin devamı

"Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma gayretimiz sürecektir" - T. C. Başbakanlık
 Tarih: 02.05.2017 > 80 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye üyelik töreninde konuştu.

> Makalenin devamı

“Kurucusu Olduğum AK Parti’ye, Sevdama Bugün Yeniden Dönüyorum” - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 02.05.2017 > 76 kez okundu.

16 Nisan halk oylaması ile kabul edilen Anayasa değişikliği sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) tekrar üye olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada “27 Ağustos 2014 tarihinde, milletimiz tarafından Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle, Anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım; kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşk

> Makalenin devamı

BALKANLARIN MEVCUT DERİN ANALİZİ (Balkanların çok bilinmeyenli son durumu) - Rifat SAİT (24.Dönem İzmir milletvekili)
 Tarih: 02.05.2017 > 315 kez okundu.

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı rifatsait@gmail.com Twitter : @saitrifat Balkanlar, Avrupa “Kalesi’nin” bir anlamda doğu duvarını oluşturuyor. Son dönemlerde ise özellikle doğudan gelen mültecilerin de Avrupa’ya ulaşma kapısı olduğundan, Orta Doğu’da yaşanan Suriye krizinden bağımsız olmayacak şekilde riskli bir alanın var

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı
 Tarih: 01.05.2017 > 118 kez okundu.

Emeğin, alın terinin, çalışarak üretmenin kutlandığı ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün, toplumumuzda dostluk ve dayanışmayı artırmasını, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyor, başta Üniversitemizde görev yapan işçilerimiz olmak üzere tüm işçi kardeşlerimizin ‘1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutluyorum.

> Makalenin devamı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı - T. C. Cumhur-Başkanlığı
 Tarih: 01.05.2017 > 114 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Ülkemizin büyümesi, ilerlemesi ve hedeflerine ulaşmasında, emek ve alın terleriyle önemli pay sahibi olan işçi ve emekçi kardeşlerimizin, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü” tebrik ediyorum.

> Makalenin devamı

Ne bitmez PKK aşkıymış… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.05.2017 > 59 kez okundu.

Çok yazdık, yine yazcağız. Eğer, konu bizim güvenliğimizi ilgilendiriyor, dost bildiklerimiz bizi hala arkadan vurmaya çalışıyorsa hiç kuşkusuz yazmaya ve uyarılara devam edeceğiz.

> Makalenin devamı

İnandırıcılıkları yok… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.05.2017 > 60 kez okundu.

Suriye, Irak ve içinde bulunduğumuz coğrafyadaki gelişmelerde Amerika ile olan ilişkilerimizi değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin eski Başkanı Obama için şunları söylemişti: “Obama, bizi hem oyaladı, hem de yanıltı…”

> Makalenin devamı

SUYA SABUNA DOKUNMADAN - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 29.04.2017 > 104 kez okundu.

Şöyle etrafıma bakıyorum da… Cehennem'in mutlak gerekliliği her geçen gün daha bariz hale geliyor! Hâkk yolunda olanlara selâm olsun. Her vesile ile söylenir: Türkiye iyi ülke de çevresi kötü… Hâlbuki şöyle söylense daha iyi olmaz mı?: Türkiye iyi ülke de içindeki kötüler olmasalar…

> Makalenin devamı

Asıl tehlikeyi görebilmek… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.04.2017 > 49 kez okundu.

Biz, uzun zamandır Suriye üzerine yazıyoruz. Bazı okurlarımızdan da olumlu veya olumsuz tepkiler geliyor. Ancak, Türkiye’nin geleceği, bölgedeki dengeler ve güvenliğimiz açısından çok önemli gördüğümüz Suriye konusu, dikkat edilecek olursa gündemin nereyse birinci sırasına oturdu.

> Makalenin devamı

Makedonya'daki Son Olaylar Hakkında Basın Açıklaması - T. C. Cumhurbaşkanlığı
 Tarih: 28.04.2017 > 288 kez okundu.

“Makedonya'da uzun zamandır süren siyasi krizin, dün Meclis binasında yaşanan olaylarla tırmanışa geçmesinden derin endişe duyuyoruz.

> Makalenin devamı

Terör örgütleri “müttefik” olursa… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.04.2017 > 56 kez okundu.

Günlerdir Suriye ve bölgedeki gelişmelerden söz ediyoruz. Çünkü bu gelişmeler Türkiye’nin geleceğini çok yakından ilgilendiriyor. Gelecekte de başımızı en çok ağrıtacak bir konu olarak gündemin başına oturacak gibi görünüyor. Önemsediğimiz bu konuyu ve gelişmeleri bundan önce olduğu gibi bundan sonra da köşemize taşıyacağız.

> Makalenin devamı

İhanetin fotoğrafı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.04.2017 > 56 kez okundu.

Uçaklarımızın vurduğu noktalardan birisi de Suriye içlerindeki YPG/PYD’nin yuvalandığı Karaçok Dağı olmuştu. Amerika ve Rusya’nın koruması ve silahlandırılması altındaki PKK’nın uzantısı PYD’lilere karşı TSK’nin imha operasyonu sonrası bölgede bir araştırma yapan Amerikalı üst düzey komutan ve yanındaki PYD’lilerin bulunduğu fotoğraf servis edilmiş

> Makalenin devamı

Amerika’yı aşabilmek… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.04.2017 > 49 kez okundu.

Irak’ın Sincar Bölgesi’nde ve Suriye’nin Karaçok Dağı’nda yer alan terör örgütü PKK hedeflerinin vurulmasını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Yapılan açıklamalarda hedeflerin yerle bir edildiği toplam 70 PKK’lının öldürüldüğü belirtiliyor. Gerek Genelkurmay, gerekse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Devamı var” açıklamaları operasyonların süreceğinin de bi

> Makalenin devamı

Rusya, hep kendisine yontuyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.04.2017 > 66 kez okundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra ilişkilerin yumuşatılıp, bahar havasına döndürülmesinden sonra konu ile ilgili olarak yazdığımız yazılarda özellikle şu konulara değinmiştik, anımsatalım:

> Makalenin devamı

Eyaletimizdeki 23 Nisan Bayram Kutlamalarımız 21 Mayıs 2017 Tarihine Kadar Devam Edecek!
 Tarih: 25.04.2017 > 66 kez okundu.

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği uhdesinde geçekleşen 23 Nisan kutlamaları vatandaşlarımızın ilgi ve katılımlarıyla coşkulu bir şekilde devam ediyor.

> Makalenin devamı

ERMENİ MESELEMİZİ ANLAMADIK... - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 25.04.2017 > 56 kez okundu.

“Bugün 24 Nisan, Ermeni Meselesi ile ilgili bazı şeyleri yeniden hatırlamanın zorunlu olduğuna inanıyorum” Türklerin memleketi Türkiye’de ve diğer Türk yurtlarında, Türk Milletinin karşı karşıya olduğu önemli meseleleri vardır. Bunlar hem sayıca çok hem de büyük yoğunluklarda olduğu için başımızı kaldırıp nefes almamız pek mümkün değildir. Zaten ö

> Makalenin devamı

SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARINA KARŞI MİLLETÇE DİMDİK AYAKTA DURMAK ZORUNDAYIZ.. - Dr. Tahir Tamer KUMKALE
 Tarih: 25.04.2017 > 58 kez okundu.

Küresel güç odaklarının Türkiye'ye karşı periyodik saldırı konularından biri de "Ermeni Soykırımı" iddiasıdır. Bu alandaki saldırılardan birini atlatmadan diğeri başlar. Türkiye ve Türklük düşmanları sanki sıraya koymuşlar gibi Ermeni iddialarını en üst düzeyde dile getirerek ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışırlar. Bu konuda doğal olarak içimizdek

> Makalenin devamı

Ermeniler, tarihle niye yüzleşmiyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.04.2017 > 56 kez okundu.

Ermeniler’in sürekli olarak “Ermeni Soykırımı”ndan söz etmeleri artık mide bulandırmaya başladı. Bu asılsız iddialar karşısında yazdığımız her yazıda şu konuyu vurguladık, anımsayalım:

> Makalenin devamı

“Turizmde kaybeden Türkiye oldu…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.04.2017 > 50 kez okundu.

Son iki yılı büyük sıkıntılarla geçiren Türk turizmi, içinde bulunduğumuz 2017 sezonunu da sıkıntılarla geçireceğe benziyor. Rusya ile olan Charter seferleri krizinin çözülmemesi, AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” çağrısı turizm sektörümüzün üzerine kara bulutlar gibi inmeye başladı. Neredeyse Avrupa, turizm konusunda kapıları

> Makalenin devamı

ŞİZOFRENİK PORTRELER Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 24.04.2017 > 64 kez okundu.

— Hayâ nedir, bilmezler. — Utanmaz ve sıkılmazdır. — Edep kavramından haberleri bile yoktur. — Hiç bir yaraları yoktur ki gocunsunlar. — Samimiyet kavramından bîhaberdirler. — Karınları aç da olsa kuyrukları hep diktir. — Ahlâksızca davranırlar, ahlâkçı geçinirler. — Kendilerini mükemmel varlıklar olarak görürler…

> Makalenin devamı

Rakka’da neler oluyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.04.2017 > 54 kez okundu.

Referandum bitti, şimdi gözler Türkiye’nin önünde bulunan ve acil çözüm bulunması gereken iç ve dış konularda çevrildi. Bunlardan en önemlisi Suriye iç savaşı, PYD’nin durumu ve Rakka operasyonu ve Membiç’in durumudur.

> Makalenin devamı

“Milletin İradesine Saygı Duyarak Geleceği İnşa Edeceğiz”
 Tarih: 24.04.2017 > 57 kez okundu.

“Milletin İradesine Saygı Duyarak Geleceği İnşa Edeceğiz” 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel oturumunu izlemek üzere geldiği TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylaması hakkında “Milletin iradesine de saygı duyarak geleceği inşa ve ihya etmek en önemli adımımız olacaktır. Özellikle millet

> Makalenin devamı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı
 Tarih: 24.04.2017 > 53 kez okundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 97. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Bu müstesna günün, ülkemiz, milletimiz ve çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Miraç Kandili Mesajı
 Tarih: 24.04.2017 > 55 kez okundu.

Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç Gecesi, Peygamberimizin şahsında, feyiz ve bereketin coştuğu, insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslümanların Miraç Kandili'ni tebrik ediyor, bu kandilin İslam aleminin birlik,

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN'ın 23 Nisan Mesajı
 Tarih: 24.04.2017 > 59 kez okundu.

Ulusal egemenliğimizin ve var olma mücadelemizin ilk adımı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş günü, aynı zamanda dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yılını kutlamanın gururunu ve sevincini hep birlikte yaşamaktayız. "Aziz milletimizin yokluklɑr ve güçlükler içerisinde

> Makalenin devamı

AB ile ilişkilerde, turizm Sektörünün önemi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.04.2017 > 83 kez okundu.

Referandum öncesi, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere, AB üyesi ülkelerle ilişkilerimiz son derece gerilmişti. Referandum sonrası ilişkilerin yumuşaması bekleniyordu. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum sonrası yaptığı sert açıklamalar AB ile olan ilişkilerimizin kolaylıkla düzelemeyeceğini gösteriyor.

> Makalenin devamı

AGİT raporunun düşündürdükleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.04.2017 > 87 kez okundu.

Referandumla ilgili AGİT’in raporunun içeriğine baktığımızda bu raporun başımızı çok ağrıtabileceği ortaya çıkıyor. Raporda çok ağır suçlamalar var. Her ne kadar AGİT raporu için Cumhurbaşkanı çok sert açıklamalarda bulunduysa da, Batı ile olan ilişkilerimi açısından bunun önemli olduğu görüşündeyiz.

> Makalenin devamı

“Büyüklerin Yol Açtığı Savaşların Faturası Çocuklara Kesilmesin”
 Tarih: 20.04.2017 > 111 kez okundu.

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılan dünya çocukları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ve Irak'ta savaşın, Somali başta olmak üzere Afrika'nın çeşitli yerlerinde açlığın pençesinde kıvranan tüm çocuklara buradan şahsım, sizler ve ülkemin çocukları adına selamlarımızı gönderiyorum. Kalplerimiz ve dualarımız onlarladır. Büy

> Makalenin devamı

Basın Açıklaması
 Tarih: 20.04.2017 > 63 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait, içinde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personel olmak üzere 12 kişinin bulunduğu helikopterin Tunceli’de düşmesi nedeniyle Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok’a başsağlığı telgrafı göndermiştir.

> Makalenin devamı

MAKALE YARIŞMASI - TRT
 Tarih: 20.04.2017 > 71 kez okundu.

TRT Akademi Dergisi danışma ve yayın kurulu toplantısı 13 Nisan 2017 Perşembe günü TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yapıldı.

> Makalenin devamı

Terörle mücadelede yanımızda olabilmek için… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.04.2017 > 67 kez okundu.

Şu bir gerçektir: Türkiye, bütün kurum ve kuruluşları ile, devleti ve milleti ile terörle mücadelede bugüne kadar hiçbir devletin ortaya koyamadığı bir inanç ve güçle mücadele ediyor. Onca verilen şehitlere rağmen terörle mücadelede geri adım da atılmadı. Bu kararlılığın sürmesini bekliyoruz.

> Makalenin devamı

“Hayır” cephesi ne kazandı ne kaybetti?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.04.2017 > 80 kez okundu.

Referandum sonuçlarını değerlendirirken, geçen yazımızda “evet” cephesine değinmiştik. Bugünkü yazımızda “hayır” cephesine bakacağız. Bu cephenin liderliğini yapan CHP’den söz edeceğiz.

> Makalenin devamı

Kazanan ve kaybeden cephesinden… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.04.2017 > 79 kez okundu.

Bir referandum yaptık ve çıkan sonuçları tartışıyoruz. Daha uzun süre de bu tartışmalar sürecek. Biz, tartışmaların kaynağına inmeden, çıkan sonuçların ne mesajlar verdiğine bakacağız. Önce şunu söyleyelim:

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN'ın Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Mesajı
 Tarih: 20.04.2017 > 115 kez okundu.

Ahlakı, erdemi ve örnek yaşantısı ile bizlere ışık tutan Allah Resulü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in âlemlere rahmet olarak gönderilişi, bizlere aydınlığı ve hak yolunu müjdelemiştir. Dünyevi âmellerimizde Peygamber Efendimiz’ in gösterdiği yolda giden bir medeniyet anlayışının tüm İslam ümmetinde ilelebet devam etmesini diler, Kutlu D

> Makalenin devamı

AKSAKALLARIN DİLİNDEN - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 16.04.2017 > 104 kez okundu.

OTURAN BOĞA’nın dostu bir AKSAKAL demiş ki: - Acıyorum şu, 40 yıllık tereciye tere satmaya çalışan, zavallı mahlûkata... UTANGEÇ bir AKSAKAL demiş ki: - Yüzsüzler ve hainler UTANMAZLAR. Onlarda öyle bir duygu hali yoktur.

> Makalenin devamı

Kürt koridorunda Amerikan hakimiyeti… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.04.2017 > 73 kez okundu.

Suriye’de bugüne kadar PKK’nın uzantısı PYD’ye destek veren, silahlandıran ve koruması altına alan Amerika, buradaki Kürt koridorunu sağlama almak ve PYD’yi daha da güçlendirmek için hamle üzerine hamle yapıyor. Rusya ile PYD’yi paylaşmak istemeyen Amerika’nın buradaki enerji kaynaklarını korumak ve elde ettiği kazanımları yitirmemek için de Barzan

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin “16 Nisan 2017 Anayasa Halkoylamasının kesin olmayan sonuçlarıyla” ilgili yaptıkları yazılı basın açıklaması. 16 Nisan 2017
 Tarih: 16.04.2017 > 130 kez okundu.

Türk milleti tarihi nitelikli demokrasi imtihanından alnının akıyla çıkmış, irade ve tercihini sandıkta göstermiştir. 18 maddelik anayasa değişikliğinin oylandığı 16 Nisan 2017 halkoylaması yüksek bir katılım, takdir edilecek huzur ve güven ortamında tezahür etmiştir.

> Makalenin devamı

“Anayasa Değişikliğini Ülkemizin Geleceği İçin İstiyoruz” - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 14.04.2017 > 110 kez okundu.

Konya Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisinin en büyük hedefinin hizmet ve eserleri sabote etmek olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin, zarar görmesi pahasına yürütülen bu muhalefet anlayışını tasvip etmediğini her seçimde gördük. Buna rağmen aynı tavırlarını, 16 Nisan halk oylaması dâhil, inatla sürdürdüler. Bi

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, Bu Ülke İçin Yeminimiz Var. Vazgeçilmez! İstanbul Mitinginde yapmış oldukları konuşma. 9 Nisan 2017
 Tarih: 14.04.2017 > 111 kez okundu.

Sevdamızın şehri İstanbul, yine güzellik saçıyorsun. Tarihimizin şehremini İstanbul, yine ufkumuzu açıyorsun. Ülkülerimizin sancağı ey İstanbul, yine ruhumuzu aydınlatıyorsun. Selam size Büyük Hakanımız Fatih’in torunları, Selam size istikbalin korkusuz yüzleri, Selam size istiklalin cesur yürekleri,

> Makalenin devamı

Türk Polis Teşkilatı Kuruluş Yıl Dönümü - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 14.04.2017 > 109 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Nisan Türk Polis Teşkilatı’nın 172. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok’a gönderdikleri mesajları aşağıda sunulmaktadır:

> Makalenin devamı

Turizmci ağlamasın da kim ağlasın?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.04.2017 > 73 kez okundu.

Geçenlerde Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Muğla’ya geldi ve Turizm Sektörü Buluşmasında yaptığı konuşmada da “Turizmci ağlamaz” dedi. Son 15 yılda da turizmde çok önemli başarılara imza atıldığının altını çizdi. Muğla ve çevresindeki turizm sektörü temsilcilerinin de hazır bulunduğu bu toplantıda dibe vurmuş olan turizmimiz için bir çıkış yolu y

> Makalenin devamı

Rusya yine bildiğiniz gibi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.04.2017 > 77 kez okundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra bir bahar havası yaşanırken, ortaya yeni sorunların çıktığını görüyoruz. Rusya, üst düzey görüşmelerde her ne kadar iyimser bir hava sergilediyse de bugüne kadar verilen sözlerin yerine getirilmemesi kafalardaki soru işaretlerini de artırıyor.

> Makalenin devamı

Cennet Gökova’ya yazık ediyorlar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.04.2017 > 76 kez okundu.

Gökova, yerli-yabancı herkesin hayran kaldığı, bakmaya doyamadığı cennet bir koy olarak biliniyor. Buradan her geçişimizde “Temennimiz bu güzelliği bozmazlar, her tarafı taş yığınına çevirdiler, gözlerini buraya dikmezler” temennisi olmuştur. Özetle bu doğal güzelliğin bozulabileceği endişesini her zaman taşımışızdır.

> Makalenin devamı

Dengeli bir dış politika… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.04.2017 > 77 kez okundu.

Amerika’nın Esad’ı vurmasından sonra ortaya çıkan tablo şu: Amerika, Esad’ın çocukları öldürmeye devam etmesi halinde yeniden vurmaktan geri adım atmayacağını söyledi.

> Makalenin devamı

Omega-3 dedikleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.04.2017 > 79 kez okundu.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nu yıllar önce tanır ve takip ederiz. Hoca, şimdilerde sağlık konusundaki yazıları ve TV programları ile sağlık alanında aydınlatıcı, uyarıcı ve doyurucu bilgiler veriyor. Fazla detaylara inmeden Müftüoğlu’nun bu uyarılarını her zaman dikkate almışızdır.

> Makalenin devamı

BULANIK MANTIKTAN ÇEŞİTLEMELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 09.04.2017 > 112 kez okundu.

Şu garip dünyada eşekleri bile kullanan köpeklerin olması ne garip... Tüm dünyaları, kendilerine ördükleri kafes içi olanlar; dışınızda da hayatlar var... Allah sağlık versin de hep çalışalım… ‘Çalışmak’ insanı fizik olarak biraz yorsa da, zihni gençleştiriyor.

> Makalenin devamı

Bilmece gibi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.04.2017 > 96 kez okundu.

Amerika’nın “Kendi güvenliğini” gerekçe göstererek 59 Tomahawk füzesiyle Şayrat hava üssünü vurarak misillemede bulunmasının yankıları sürüyor. En çok Rusya ve İran’ı etkileyen ve bu iki ülkeden tepki gören bu bombalamanın Esad’ın aynı zamanda sivillere yönelik kimyasal silah kullanması da gerekçe olarak gösteriliyor.

> Makalenin devamı

“16 Nisan'ı Bayram Kılalım” - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 09.04.2017 > 92 kez okundu.

24 TV ve 360 TV ortak yayınında gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk oylamasına 8 gün kaldığını hatırlatarak, “Tüm vatandaşlarıma diyorum ki, 'Aman sandıkları ihmal etmeyin. Sandıklara gidin oyunuzu mutlaka kullanın. Yurt dışında tüm vatandaşlarım mutlaka oylarını kullansın. Böylece demokratik haklarınızı

> Makalenin devamı

Hazreti Ali'den Seçme Sözler - Derleyen: Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 08.04.2017 > 142 kez okundu.

Acelenin meyvesi yanlışlıktır. Aç kalmak, alçalmaktan hayırlıdır. Açık kalpli, mert düşman, içinden pazarlıklı dosttan iyidir. Adalet için en büyük talihsizlik, devleti idare edenlerin zalimliğidir. Adalet; halkın dirliği ve düzeni, idarecilerin ise süsü ve güzelliğidir. Adalet ve eşitliği gözetmek siyasetlerin en iyisidir. Adil ol, kudretin

> Makalenin devamı

“Devlet ve Millet El Ele Vererek, Ülkemize Kurulan Tuzakların Tamamını Boşa Çıkardık” - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 08.04.2017 > 128 kez okundu.

Adana Sanayi Odası’nın kuruluşunun 50. yılı vesilesiyle düzenlenen ‘50. Yıl Onur Gecesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2016 yılında yaşadığımız onca terör saldırısına, komşularımızda devam eden çatışmalara, jeopolitik risklere, hepsinden önemlisi 15 Temmuz darbe girişimine rağmen bu yıl yakalanan büyüme oranı, ekonomimiz açısından büyük bir ba

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, Bu ülke İçin Yeminimiz Var. Vazgeçilmez! Afyonkarahisar Mitinginde yapmış oldukları konuşma. 7 Nisan 2017
 Tarih: 08.04.2017 > 120 kez okundu.

Değerli Afyonkarahisarlı Kardeşlerim, Aziz Dava Arkadaşlarım, Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler, Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Gösterdiğiniz coşkuya şahit olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Kurtuluşumuzun şehrini yürekten selamlıyorum. Afyonkarahisarlılara samimiyetle selamlarımı iletiyorum. Kalbi vatan

> Makalenin devamı

Ortadoğu’da “paylaşım” savaşı - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.04.2017 > 96 kez okundu.

Önce kafalardaki şu soruları sıralayalım: Esad’ın kimyasal silah kullanması yeni değil. Daha önce de bu konuda sicili bozuk. Bunlar bilindiği halde Amerika bugüne kadar neden suskun kaldı? Amerikalı yöneticiler daha yeni yaptıkları açıklamalarda “Suriye’de Esad önceliğimiz değil. IŞİD ile mücadelede başarıya kilitlendik” demişlerdi.

> Makalenin devamı

İBB ve İLESAM’dan "Türk’ün Fikir Kalelerinden Erol GÜNGÖR” Özel Etkinliği… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 08.04.2017 > 87 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Daire Başkanlığı, Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü “Özel Etkinlikler” kapsamında “Türk’ün Fikir Kalelerinden Erol Güngör” özel etkinliği düzenleyecek. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakırköy Anadolu Lisesi ve İLESAM’ın da (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve işbirliği sağla

> Makalenin devamı

Rusya sessiz kalır mı?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.04.2017 > 88 kez okundu.

Önce habere göz atalım: Esad güçleri İdlib’e sivillere yönelik kimyasal saldırı düzenlemiş, bu saldırıda en az 100 kişi ölmüş, 300 kişiye yakın da yaralanmıştı. Bunun bir kimyasal katliam olduğunu duyuran ABD Başklanı Trump” Tüm seçenekleri değerlendiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Türk Polis Teşkilatı’nın 172. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı -
 Tarih: 06.04.2017 > 152 kez okundu.

Türk Polis Teşkilatı, kuruluşundan bugüne kadar 172 yıldır vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, kamu huzurunu, halkın can ve mal güvenliğini tesis etmek ve korumak için kutsal bir görevi ifa etmektedir. Bu uğurda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Her zaman olduğu gibi bugün de, hiçbir fedakârlıktan sakınmadan çalışan em

> Makalenin devamı

Barzani bu gücü nereden alıyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.04.2017 > 93 kez okundu.

Kuzey Irak’taki gelişmelerin perde arkasına bir göz atalım: Peşmergebaşı Barzani, Kerkük’e Kürt bayrağının asılmasından sonra Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin “O bayrağı indirin” demesine rağmen “O bayrak orada kalacak” diye yanıt verdi. Kerkük konusu, bizi de çok yakından ilgilendiriyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan da Barzani’ye çağrı yapıp “O

> Makalenin devamı

Konu, bayrak asmanın dışına taştı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.04.2017 > 97 kez okundu.

Barzani ve Talabani ikilisi Kuzey Irak’ta ateşle oynuyor. Önce Kerkük’deki resmi binalara Kürt bayrakları asan, daha sonra da Kerkük’ün bir Kürt kenti olduğunu iddia eden ikili, şimdi de referanduma hazırlanıyor. Hedef, Kerkük’ü Bağdat’tan kopartmak, bir Kürt kentine çevirmek ve ileride kurulması hedeflenen Bağımsız Kürt Devleti topraklarına dahil

> Makalenin devamı

MHP ÇUKUROVA’DA EVET SESLERİ
 Tarih: 05.04.2017 > 90 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve Yönetimi Çukurova İlçesinde Bulunan Mahalle Muhtarlıklarını, Mhp Adana İl Başkanı Yusuf Baş ve Mhp Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz İle Ziyarette Bulunarak Muhtarlara ve Vatandaşlara Referandum Hakkında Bilgi Aktarıp Eveti Anlattı.

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, Merhum Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ’in Vefatının 20. sene-i devriyesinde Anıtmezar’da yapmış oldukları konuşma. 4 Nisan 2017
 Tarih: 04.04.2017 > 183 kez okundu.

Muhterem Dava Arkadaşlarım, Aziz Ülküdaşlarım, Hepinizi hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in vefatının üzerinden 20 uzun yıl geçmiştir. O, Türk devlet ve siyaset hayatının mümtaz ve müstesna bir yüzüydü. O, zamanının kabuklarını kıran, çağına damga vuran, Türk-İslam ülküsünü bayraklaştıran inan

> Makalenin devamı

Trafikte eğitimin önemi üzerine… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.04.2017 > 111 kez okundu.

Alınan tüm önlemlere, ağırlaştırılan para cezalarına rağmen trafikte hala kazaların ve hataların önüne geçilemiyorsa burada bir yanlıştık var demektir.

> Makalenin devamı

Avrupa çapındaki ödüllü ‘2. Geleneksel Türk Tatlı Yarışması’na Müracaatlar Başladı!
 Tarih: 03.04.2017 > 102 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiliği hamiliğinde Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak başlattığımız “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyamız 25 alandaki kursları, 4 branştaki spor faaliyetleri, etüt merkezleri gibi etkinlikleri yanı sıra Avrupa, Almanya ve eyalet çapındaki yarışmalarıyla da Türk top

> Makalenin devamı

KİRLİ PROPAGANDA ve MİLLİ İRADE - Nurullah AYDIN
 Tarih: 03.04.2017 > 104 kez okundu.

Türkiye’nin haçlı batı işgaline karşı milli güçlerin oluşturduğu meclis, 92 yıl önce harekat merkezi olmuştu. Bugün ise meclisin işlevi ne sorusunu sokaktaki vatandaş soruyor.

> Makalenin devamı

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlama Programı - TADF
 Tarih: 03.04.2017 > 118 kez okundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlama Programı TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlaması TARİH: 23 Nisan 2017 Pazar SAAT: 2:00 pm - 5:00 pm YER: Federasyon Kültür Salonu 247 Crooks Ave., Clifton, NJ 07011 İLETİŞİM: +1 (212) 682-76

> Makalenin devamı

ABUKLAR SABUKLAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 02.04.2017 > 116 kez okundu.

Patlamış balon iflah olmazmış! Edepsizliğin belli bir yaşı yokmuş! Arayana her zaman yol bulunurmuş. 'Ahlâk', formel okullardan temin edilmez! Edebin tahsil edileceği bir mektep yoktur! En iyi öğrenme yöntemi, sınıfta kalmaktır! ‘Düzensizlik’, bazıları için, en iyi ‘Düzen’dir! Çekmeyenler, çekenlerin acısını anlayamazlar!

> Makalenin devamı

“Turizmcinin ayağına kurşun sıkılıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.04.2017 > 147 kez okundu.

Bodrum’da kurulu olan Bodrum Profesyonel Yöneticiler Derneği (BOYD), kurulduğu günden bugüne kadar birçok etkinliğe imza atıp, yol gösterici toplantı ve açıklamaları ile de turizm sektörüne ışık tutuyor. Turizmde yaşanan sıkıntıların atlatılması için raporlar hazırlayıp, görüşlerini de yansıtan BOYD, TÜRSAB’ın Booking.com’u kapatması nedeni ile se

> Makalenin devamı

Değişen bir şey yok… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.04.2017 > 102 kez okundu.

Yazımızın başlığına attığımız “Değişen bir şey yok” Amerika- Türkiye ilişkilerinde gelinen noktanın özetidir. Biz ne söylüyorsak, ne istiyorsak dost ve müttefik bildiğimiz Amerika tam tersini yapıyor. Yapılan onca uyarılara, ikili görüşmelere rağmen sorunların çözümünde ortak bir nokta bulamıyoruz.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN'ın Regaip Kandili Mesajı -
 Tarih: 02.04.2017 > 101 kez okundu.

Recep ayına girdiğimiz bu günde, dua ve ibadetlerimizin rahmet ve bereket kapılarının açılmasına vesile olmasını Allah’tan niyaz eder, Regaip Kandili’nin tüm İslam Alemi’ne huzur ve esenlikler getirmesini dilerim.

> Makalenin devamı

PKK, Kuzey Irak’ta gövde gösterisinde… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.04.2017 > 101 kez okundu.

Kuzey Irak Peşmergebaşı Barzani Türkiye’ye geldiğinde Kerkük ve Sincar bölgelerinde mevzi tutan terör örgütü PKK’ya karşı peşmergelerin izin vermeyeceğini söylemiş ve “Bu örgütü yerleştiği o topraklardan söküp atacağız” sözünü vermişti. Bugüne kadar PKK’ya her türlü desteği veren, Kuzey Irak’ta tutunmasını sağlayan Barzani’nin bu sözlerine inanmad

> Makalenin devamı

TÜRK AMERİKAN TOPLUMU GURURLA SUNAR
 Tarih: 01.04.2017 > 108 kez okundu.

Tarihin değişmesine vesile olan ve Türk’ün binlerce yıllık tarihinde önemli yeri olan, 600 yıldan fazla hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu’nun 718. ve Büyük Önder ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışının 98. yılını birlikte kutlayacağımız Türk Günü Yürüyüşü çok görkemli bir şekilde kutlanacaktır.

> Makalenin devamı

Amerika ile sıkıntı sürüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.04.2017 > 95 kez okundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Ankara ziyareti büyük önem taşıyordu. Bizi yönetenler ilk ağızdan sıkıntılarımızı dile getirecek, ortak bir yol bulunacaktı. Bunlardan biri terör örgütü PYD ile mücadele, biri FETÖ terör örgütü lideri Gülen’in Türkiye’ye hemen iade edilmesiydi.

> Makalenin devamı

“Kerkük ve Musul İstanbul, Ankara’dır”… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.03.2017 > 111 kez okundu.

Kerkük’ü yutmaya çalışan Barzani’nin bölgedeki oyunları bitmiyor. Kente Kürt bayraklarının asılmasından sonra başlayan kriz de giderek tırmanıyor. Kerkük’te yaşayan Türkmen kardeşlerimiz “Kentimizi ve kendimizi sonuna kadar savunmak için kararlıyız. Sonuna kadar da mücadele edeceğiz” diyor.

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, Erzurum Mitinginde yapmış oldukları konuşma. 26 Mart 2017
 Tarih: 29.03.2017 > 161 kez okundu.

Aziz Erzurumlular, Muhterem Vatandaşlarım, Değerli Dava Arkadaşlarım, Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler, Hepinizi gönülden selamlıyorum. Yiğit Dadaşları bağrıma basıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 16 Nisan Anayasa Referandumu kapsamında Erzurum’da bulunmaktan son derece memnun ve mutluyum.

> Makalenin devamı

“Artık Güvenoyunu Parlamento Değil, Sandığın Sahibi Olan Millet Verecek” - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 29.03.2017 > 134 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun’daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada “Şimdi, gensoruyu kaldırıyoruz. Güvenoyunu kim verecek? Artık güvenoyunu parlamento değil, sandığın sahibi olan millet verecek, millet... Ya ‘devam’ ya ‘tamam’ diyecek. Maalesef, tabii öyle bir yalan cephesi var ki 14 yıllık başarılarımızı bile gölgelemek istiyorlar. Ne der

> Makalenin devamı

Et fiyatları uçuyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.03.2017 > 102 kez okundu.

Et fiyatlarında hemen her yıl yaşanan artışların bugüne kadar bir türlü önüne geçilemedi. Bu yılda da et fiyatları uçuyor. Konu ile ilgili olarak daha önce yazdığımız her yazıda özellikle altını çizerek vurguladığımız şu olmuştur: “Et ithali ile et fiyatlarını aşağıya düşürmek mümkün değil. Et fiyatlarını düşürmek için üretimi artırıcı önlemleri

> Makalenin devamı

Rusya ile yeni bir kriz kapıda… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.03.2017 > 103 kez okundu.

Uçak krizinin ardından uzun uğraşlar sonucu iyileşme sürecine giren Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeniden olumsuz rüzgârlar esmeye başladı. Özellikle Rusya’nın Suriye’deki PKK’nın uzantısı PYD’ ye verdiği destek bu olumsuzlukların en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

> Makalenin devamı

Barzani gün sayıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.03.2017 > 108 kez okundu.

Dikkat edilecek olursa iç ve dış düşmanlar, Türkiye’nin en sıkıntılı olduğu dönemlerde ortaya çıkıyor ve eteklerindeki taşları dökmeye başlıyor. Suriye ve içinde bulunduğumuz coğrafyada ortaya çıkan olaylar Türkiye açısından sıkıntılarla dolu. Hava puslu ve bulanık. İşte, Türkiye’yi iyice köşeye sıkıştırmak isteyenlerin beklediği bir konumdayız.

> Makalenin devamı

KİME KİMLERE GÜVENİLİR? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 28.03.2017 > 134 kez okundu.

İnsanlar çoğu kez hayal kırıklığı yaşar. “Ona güvenmiştim ne kadar da inandırıcıydı oysa yalancıymış, sahtekarmış beni kandırdı” der. Kime güvenmeliyiz? Adam gibi adamlara. Peki adam gibi adamlar kim? İnsan tipleri 1. Güvenilir insan 2. Güvenilmez insan 3. Güvenilir gibi görünen güvenilmez insan 4. Kendine güvendiren güvenilmez insan

> Makalenin devamı

New York Türk Musiki Cemiyeti Konseri - TADF
 Tarih: 28.03.2017 > 100 kez okundu.

Değerli Türk Amerikan Toplumu, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'na bağlı Türk Musiki Cemiyeti tarafından büyük bir özveri ve heyecanla hazırlanan, başta büyük üstat Hasan Isakkut olmak üzere, birbirinden değerli saz sanatçılarının katkılarıyla ve şef Gokhan Seyrek eşliğinde sizlere sunulacak olan konsere davetlisiniz..

> Makalenin devamı

Müslümanlar üzerinde katliam ve baskılar artıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.03.2017 > 108 kez okundu.

Amerika’nın yeni Başkanı Trump ve yönetiminin iş başına gelir gelmez, özellikle İslam ülkeleri üzerinde bir baskı ve katliam olgusu oluşturduğunu görüyoruz. İsrail ile olan yakınlaşması dikkat çeken Trump’un "onaysız vur" emri Yemen, Suriye, Irak, Afganistan, Libya ve Sudan gibi ülkeleri kapsıyor.

> Makalenin devamı

NEVRUZ BAYRAMI EĞLENCE GECESİ - Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu
 Tarih: 26.03.2017 > 105 kez okundu.

NEVRUZ: ERGENEKON BAYRAMI Türkler Nevruz'u bin yıllardır Ergenekon Bayramı adıyla kutlamaktadır. Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde örfi bir bayram olmuş ve merasimler, eğlencelerle olagelmiştir. Yani bugün Büyük Selçuklu Devleti'nin tarihi sınırlarında bulunan her yerde Nevruz bayramı yöresel bazı farklılıklar

> Makalenin devamı

Amerika’nın PYD aşkı bitmeden… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.03.2017 > 119 kez okundu.

Trump yönetiminin PYD’ye bakışı merak ediliyordu. Gelişen olaylar ve yeni yönetimin “Kürtlere saygı duyuyoruz” açıklamaları Trump ve ekibinin de PYD aşkının devam edeceğini gösteriyor.

> Makalenin devamı

ÖMÜRLÜK SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 25.03.2017 > 129 kez okundu.

Bazı şoklar iyidir, hatta şifadır! Unutanlar ancak nankörlerdir! Göz görmeyince akıl zor kavrar... Sallayanlar da bir gün sallanacaklar... Zamana şiir düşürenlere selam olsun. Küfür, her çeşidiyle ancak bir millettir. Ben dostlarımın hep gönlünden öperim. Aynı görüntüyü her nefis farklı yorumlar.

> Makalenin devamı

NEVRUZ BAYRAMI EĞLENCE GECESİ - Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu
 Tarih: 24.03.2017 > 105 kez okundu.

NEVRUZ: ERGENEKON BAYRAMI Türkler Nevruz'u bin yıllardır Ergenekon Bayramı adıyla kutlamaktadır. Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde örfi bir bayram olmuş ve merasimler, eğlencelerle olagelmiştir. Yani bugün Büyük Selçuklu Devleti'nin tarihi sınırlarında bulunan her yerde Nevruz bayramı yöresel bazı farklılıklar

> Makalenin devamı

Kuşatma altındayız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.03.2017 > 116 kez okundu.

Daha düne kadar “dost ve müttefik” dediğimiz ülkeler bugün Türkiye karşıtı oldular. Gelişmeleri değerlendirdiğimizde dostluğun ve müttefikliğin, çıkar ilişkileri gündeme geldiğinde buharlaştığını görüyoruz.

> Makalenin devamı

Sınırlarımızda neler oluyor? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.03.2017 > 112 kez okundu.

Geçenlerde Rusya ile ilgili yazdığımız bir yazıda “Rusya’ya ne kadar güvenebiliriz?” demiştik. Özellikle Suriye’de YPG ile ilgili gelişmelerde Rusya’nın samimiyetsizliğinin su yüzüne çıkması, Rusya’ya güven olamayacağını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

> Makalenin devamı

Avrupa ile yeni bir dönem mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.03.2017 > 122 kez okundu.

Almanya ve Hollanda ile olan gerginliğin, bütün Avrupa’yı kapsaması ve Türkiye karşıtı hareket ve söylemler, AB ülkeleri ile yeni bir dönemin başlayacağının da habercisidir. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamada “Bu böyle gitmez. 16 Nisan bittikten sonra masaya oturacağız konuşacağız. AB üyelik süreciymiş, geri kabul anlaşmasıymış bit

> Makalenin devamı

NEVRUZ BAYRAMI EĞLENCE GECESİ - TADF
 Tarih: 21.03.2017 > 134 kez okundu.

NEVRUZ: ERGENEKON BAYRAMI Türkler Nevruz'u bin yıllardır Ergenekon Bayramı adıyla kutlamaktadır. Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde örfi bir bayram olmuş ve merasimler, eğlencelerle olagelmiştir. Yani bugün Büyük Selçuklu Devleti'nin tarihi sınırlarında bulunan her yerde Nevruz bayramı yöresel bazı farklılıkl

> Makalenin devamı

Rusya’ya nasıl güven duyacağız?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.03.2017 > 123 kez okundu.

Biz, Rusya’ya her zaman mesafeli olduk ve mesafeli davranılması gerektiğini de düşündüğümüzü hep söyledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile Moskova’da yaptığı görüşmeden sonra konu ile ilgili yazdığımız yazıda da “Görüşmeler iletişim açısından son derece önemli ama, ortada bizi rahatlatacak adımlar atılmıyor ve sonuç çıkmıyor” demiştik.

> Makalenin devamı

Ergenekon’dan Çıkışımızın 4654. Yıldönümü / Nevruz Kutlamaları - TDAV
 Tarih: 21.03.2017 > 116 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, İstanbul Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün tertibiyle 21 Mart 2017 Salı günü saat 9:30’da İBBTopkapı Kültür Parkı Türk Dünyası Kültür Mahallesinde düzenlenecek ve Vakıf olarak bizim de katılacağımız “Nevruz / Ergenekon’dan Çıkışımızın 4654. Yıldönümü Kutlama Programı” nda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarız. N

> Makalenin devamı

ŞİMDİLİK KÖTÜLER güçlüdür. NEDEN? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 21.03.2017 > 199 kez okundu.

Çünkü dönektirler. Efendi denilenlere sorgusuz itaate alıştırıldıkları için ne derlerse evet derler. Hergün yeni bir kimliğe kişiliğe bürünürler, çok iyi rol yaparlar. Aldatma tekniklerini bilirler. Gücü, yetkiyi serveti ele geçirdikten sonra yapamayacakları kötülük yoktur. Bölücüler Sırıtıyorlar Pişkinler Görgüsüzler Cahiller Bilgisizler Bi

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN’ın "Nevruz Bayramı" İle İlgili Mesajı -
 Tarih: 21.03.2017 > 179 kez okundu.

Türk Dünyası ve Anadolu coğrafyasının binlerce yıllık ortak tarihsel ve kültürel mirası olan; tabiatın dirilişini, bolluğu, bereketi temsil eden ve aynı zamanda birlik ve bütünlüğü simgeleyen ‘Nevruz Bayramı’nı kutlar, bu umut ve beklentilerle şehrimize ve ülkemize esenlikler getirmesini dilerim.

> Makalenin devamı

21 Mart Dünya Nevruz Günü - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mart Dünya Nevruz Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları, aşağıda sunulmaktadır:
 Tarih: 20.03.2017 > 214 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mart Dünya Nevruz Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları, aşağıda sunulmaktadır: Nevruz, geniş bir coğrafyada, hem toprağın uyanışının ve baharın gelişinin, hem de kardeşliğin, dostluğun, dayanışmanın sembolü olan bir gündür.

> Makalenin devamı

İBB ve İLESAM'dan "TELİF HAKLARI VE TÜRKİYE” ÖZEL ETKİNLİĞİ… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 19.03.2017 > 130 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Daire Başkanlığı, Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü “Özel Etkinlikler” kapsamında “Telif Hakkı Kul Hakkıdır: Telif Hakları ve Türkiye” programı düzenleyecek. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakırköy Anadolu Lisesi ve İLESAM’ın da (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve işbirliği

> Makalenin devamı

Türk boylarının ortak kültürü: Kurut… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.03.2017 > 125 kez okundu.

Türkler, geçmişte göçebe hayatı yaşadıklarından, uzun süre dayanması için yiyeceklerini genellikle kurutup, onları kullanmışlardır. Bu nedenle etten, ekmeğe, ekmekten yoğurta kadar birçok yiyeceğin kurutularak tüketildiğini görmekteyiz. Uzun süre dayanması açısından Türkler arasında bu kültür günümüze kadar da gelmiştir.

> Makalenin devamı

Barzani’den yeni bir oyun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.03.2017 > 121 kez okundu.

Türk ve Türkiye düşmanı Barzani, uzun zamandır oynadığı Kerkük kartında yeni oyunları sahneye koyuyor. Irak’ın işgalinden sonra Kuzey Irak’ta Peşmergelerle özerk bölge için çaba gösteren Barzani “Kerkük kürt kentidir” sözlerini pekiştirmek için kente Kürt bayrağını astırarak bu alanda bir ksütah adım daha atmıştır.

> Makalenin devamı

USTA İLE SOHBET - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 18.03.2017 > 160 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - Bir soru sorabilir miyim? - Elbette, sor! - Harama hile katılırsa ne olur? - Neee? - Harama hile katılırsa ne olur? - Olur mu öyle şey? - Olmaz mı? - Olmaz! - Olur, olur; hem de bal gibi olur…

> Makalenin devamı

Referandumun düğümünü Milliyetçiler çözecek… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.03.2017 > 125 kez okundu.

Anayasa değişikliğinin referandumda “evet” mi, yoksa “hayır” ile mi karşılaşacağının tartışmaları hızlandı. Son yapılan anketlerden çıkan sonuç ve yapılan açıklamalarda “Kilidi açacak parti Milliyetçi Hareket olacak” deniliyor.

> Makalenin devamı

Ukrayna, turizmimize ilaç olabilir mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.03.2017 > 137 kez okundu.

Turizmde şu günlerde Avrupa kapılarının Türkiye’ye iyiden iyiye kapandığı görülüyor. Sektör temsilcileri bu nedenle yeni arayışlar içine girdi. Rusya ile olan ilişkilerin düzelmeye gitmesi, Ukrayna ile “kimlikle seyahat etme” gibi çalışmaların adı geçen ülkelerden gelebilecek turistlere kilitlenmemize neden oldu. Turizmciler, “En az 2 milyon Ukrayn

> Makalenin devamı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü.
 Tarih: 18.03.2017 > 157 kez okundu.

Sayın Başbakanımızın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü dolayısıyla yayınladıkları mesaj: 18 Mart 1915, Avrupa’nın teknolojisi, sanayii, stratejisi ve kibrine karşı; Türk’ün imanı, samimiyeti, istiklal aşkı ve tevazuuyla kazandığı muhteşem zaferin tarihidir.

> Makalenin devamı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü
 Tarih: 18.03.2017 > 160 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’IN 18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Mesajı -
 Tarih: 18.03.2017 > 154 kez okundu.

“Çanakkale Geçilmez” sözünü canlarını feda ederek tatbik edip bu büyük zafer gururunu aziz milletimize yaşatan, başta Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere; kahraman askerlerimizi ve tüm şehitlerimizi “18 Mart Çanakkale Zaferi”nin 102. yıl dönümünde rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

> Makalenin devamı

Sağlıkta hangi noktadayız?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.03.2017 > 135 kez okundu.

14 Mart “Tıp Bayramı” idi. Bu nedenle tıpta çalışanların bayramı kutlandı, çeşitli etkinlikler yapıldı. İlgililerce de çeşitli açıklamalar yapılıp, doktorların, hemşirelerin ve tıp alanında hizmet verenlerin fedakârca çalıştıklarına vurgu yapıldı, teşekkürler edildi. Tıp alanında çalışanların biz de bu özel günlerini bu nedenle bir kez daha kutlaya

> Makalenin devamı

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü
 Tarih: 13.03.2017 > 183 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

> Makalenin devamı

YUĞ Dövlət Teatrının aktrisası Fəxri Fərmanla təltif olundu - Könül ALİYEVA
 Tarih: 13.03.2017 > 128 kez okundu.

YUĞ Dövlət Teatrının aparıcı səhnə ustası Sonaxanım Mikayılova Milli Teatr Günündə teatr sənəti sahəsində uzunmüddətli və səmərəli fəaliyyətinə görə, Azərtbaycan Dövlət Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Fəxri Fərmanı və

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü İle İlgili Mesajı -
 Tarih: 13.03.2017 > 141 kez okundu.

Milli mücadele ve bağımsızlık destanımızın ebedi simgesi ‘İstiklal Marşı’mızın kabulünün 96. yıl dönümünde, vatan uğruna verilen azim dolu mücadele ruhunu en iyi ifade eden bu eşsiz eseri kaleme alan Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve bağımsızlık uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anar, şükranları

> Makalenin devamı

Hollanda’ya tepkiler… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.03.2017 > 143 kez okundu.

Almanya’dan sonra Hollanda’nın da Türkiye’ye karşı takındığı tavır karşısında tepkiler de çığ gibi büyüyor. Doğrudan ülkemizi hedef alan ve Türkiye aleyhtarlığına dönüşen kararlar karşısında millet olarak birlik ve bütünlük içinde olmamız, tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile bir bütün haline gelmemiz bizim en büyük özelliğimizdir.

> Makalenin devamı

Sözde kalmamalı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.03.2017 > 125 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’da bir araya gelip, yüz yüze görüşmesi ve ortadaki sorunları en üst perdeden masaya yatırmasını olumlu buluyoruz. Ortada sorun varsa bunların iletişimle, diplomatik yollardan ve dostluk çerçevesi içinde çözülmesini de en sağlıklı yol olarak değerlendiriyoruz.

> Makalenin devamı

AGD BAŞKANI FİŞENK’TEN HOLLANDA’YA KINAMA…
 Tarih: 12.03.2017 > 152 kez okundu.

Avrupa Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Fişenk, Hollanda Hükümeti’nin Dışişleri Bakanının uçağına Hollanda'ya iniş izni vermemiş olmasını, akabinde aynı tavrı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'ya karayolu ile girişinin karayolunun Hollanda Polisi tarafından trafiğe kapatılarak girişinin engellenme

> Makalenin devamı

Kuzey Irak’a dikkat… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.03.2017 > 130 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Kuzey Irak’taki Peşmergebaşı Barzani ile yazdığımız yazılarda bu adama güvenilmeyeceğini, Barzani’nin tam bir Türk ve Türkiye düşmanı olduğunu söylemiştik.

> Makalenin devamı

“Türkiye sıkıştırılıyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.03.2017 > 147 kez okundu.

İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn Suriye ve PYD konusunda yazdığı son makalesinde “Amerika, Rusya ve Suriye bölgede Türkiye’yi sıkıştırıyor” diye yazdı. Cockburn "ABD'nin halen Suriye'nin kuzeydoğusunda özel kuvvetlerden oluşan 500 kişilik bir birliği var. Bu birlikler Rakka'ya düzenlenecek saldırıyı daha

> Makalenin devamı

ÜLKÜDAŞLIK HUKUKU ÜLKÜLERİN DE TEMELİDİR - Gazi KARABULUT
 Tarih: 10.03.2017 > 134 kez okundu.

Yolları yollara eklerler, uzakları yakın ederler, dert sofrasında derman ararlar ülkücüler. Sevdalarını karşılıksız yaşarlar, yüreklerini dava şuuru ile doldururlar, hayatlarını iman ettikleri davaya vakfederler ülkücüler.

> Makalenin devamı

Kan akmasına susayanlara - Murat GEDİK
 Tarih: 09.03.2017 > 153 kez okundu.

Kan akmasına susayanlara Psikopatlık bu olsa gerek. Milleti birbirine düşürmek, Birilerini başkalarına hedef göstermek, Sahte sosyal medya hesapları ile birilerine saldırmak ya da sözde başkaları adına bir topluluğa alçakca, ahlaksızca, hayvanca küfretmek. Kin ve nefreti adeta toplum arasında yaymak.

> Makalenin devamı

Krizi tırmandırmanın faturası… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.03.2017 > 136 kez okundu.

Bilindiği gibi son günlerde Almanya ile Türkiye arasında bir diplomasi krizi yaşanıyor. İki Türk Bakan’ın Almanya’daki Türklere referandum nedeniyle hitap etmesine imkân verilmemesi üzerine başlayan patlak, iki tarafın karşılıklı açıklamaları ile tırmanıyor.

> Makalenin devamı

ÇATLAK YUMURTADAN SIZINTILAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 09.03.2017 > 160 kez okundu.

Tefekkürün zamanı ve mekânı yoktur. En iyi ‘ahlâk’ dersini, ahlâksızlar verir… Ahh, ah... Ne güzeldir tefekkür'e sığınmak... 'Vefa'yı, en iyi 'vefasız'lardan öğreneceksin... Tebessümün belli bir zamanı ve mekânı yoktur. Tüm yükler ağırdır; bazılarının yükü daha ağırdır. Olmalı, olmalı; insanın çok sevdiği dostları olmalı... Ucubelerin göre

> Makalenin devamı

15 Mart gündemden düşmemeli - Murat GEDİK
 Tarih: 09.03.2017 > 141 kez okundu.

15 Mart Hollanda Genel Seçimleri yaklaştıkça seçim ortamları da artık kendini göstermeye başlamakta. Siyasilerin toplumla buluşma programları, medyaya verilen demeçler, televizyon tartışmaları bu girişimlerden sadece bir kaç tanesi.

> Makalenin devamı

Referandumun MHP açısından önemi üzerine… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.03.2017 > 139 kez okundu.

16 Nisan’da yapılacak olan referandumda MHP “kilit parti” olarak gösteriliyor. Siyaset bilimciler ve analistler konu hakkında yaptıkları açıklamalarda “MHP tabanının eğilimi, referandum sonuçlarını etkileyecektir” diyor.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 08.03.2017 > 149 kez okundu.

Aydınlık nesillerin yetişmesinde ve toplumsal gelişmede birincil rol oynayan, hem sosyal alanda hem de kamusal alanda üstün çaba ve özveriyle topluma değer kazandırarak hayatın her alanına katkı sunan, başta milletimizin fedakar anneleri olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, mutlu ve huzurlu bir yaşam dilerim.

> Makalenin devamı

Dünya Kadınlar Günü Mesajı
 Tarih: 07.03.2017 > 222 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle insanlığın umudunu yeşerten tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. İnsanlık tarihindeki nice örnekleri gibi, ülkemizin kadınlar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Birçok alanda toplumsal cinsiyet eşitliğine göre davranılmadığı görülüyor”
 Tarih: 07.03.2017 > 159 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikasının (Kamu-Sen) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreterliği ve Kadın Hakları Komitesi üyelerini kabul etti. Kabulde konuşan Siber, Kadınlar Günü’nün toplumsal farkındalığı yaratmak adına önemli bir gün olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Dadaşlardan “Kültür ve Turizm” çıkarması… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.03.2017 > 154 kez okundu.

Erzurum’un Olur İlçesi var. Bu ilçenin bir de “Olurlular Kültür ve Turizm Yardımlaşma Derneği” bulunuyor. İşte bu dernek yöneticileri şimdi kolları sıvamışlar ve her derneğin kolayca el atamayacağı bir işe girişmişler. İlkini bu yıl düzenleyecekleri “Olur Sıla-ı Rahim Kültür ve Turizm Festivali” için adım atmışlar.

> Makalenin devamı

Böyle dostluk mu olur?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.03.2017 > 158 kez okundu.

En büyük müttefikimiz Amerika ile ilgili olarak çok yazıyoruz. Özellikle Suriye ve bölgedeki gelişmeler konusunda Amerika ile olan ilişkilerimizin giderek gerginleşmesi ve neredeyse kopma noktasına gelmesi son günlerde en çok konuşulan ve tartışılan konu olarak karşımızda duruyor.

> Makalenin devamı

Menbiç’te ayak oyunları… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.03.2017 > 160 kez okundu.

Türkiye’nin terör örgütü PYD konusundaki Menbiç kararlılığı, şimdi Türkiye karşıtlarının ayak oyunlarına döndü. PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Menbiç’ten çıkmasını isteyen ve “Çıkmasan vururuz” diyen Türkiye’nin bu kararlılığı karşısında ilk ayak oyunu Amerika’dan geldi. Nasıl mı?

> Makalenin devamı

Enflasyon tırmanırken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.03.2017 > 165 kez okundu.

Aylar öncesi, Dolar’da durdurulmayan bir yükseliş oldu. Bu, piyasalarda endişe yarattı. Ancak, gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Başbakan Yıldırım ve gerekse ekonomi kurmayları “Ekonomimiz sağlam, endişe edilecek bir şey yok. Her şey yolunda “açıklamalarını yaptı.

> Makalenin devamı

Menbiç kararlılığımız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.03.2017 > 164 kez okundu.

PYD ve Menbiç konusunda daha önce yazdığımız yazılarda hep şu vurguyu yaptık, anımsayalım: “PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Menbiç’ten yok edilmesi sağlanmadıkça PKK terörünün bitmesini beklemeyelim.

> Makalenin devamı

Barzani çatlağı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.03.2017 > 167 kez okundu.

Kuzey Irak’ın Peşmergebaşı Barzani’nin Türkiye’ye gelmesi ile başlayan bayrak krizinde MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin çıkışları siyasi tansiyonu da yükseltti.

> Makalenin devamı

Turizmdeki “kara delik” büyüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.03.2017 > 163 kez okundu.

Turizmciler içinde bulunduğumuz 2017 sezonundan umutluydu. Ancak, bugün bu umutlar yerini karamsarlığa bıraktı. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’ye Ocak 2017’de, 2016 Ocak ayına göre yüzde 9.81 oranında daha az turist geldi. Bu rakam önemseniyor. Kaldı ki, ilerleyen aylar içinde bu oranda daha da açık bekleniyor.

> Makalenin devamı

Trump’a güvenilebilir mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.02.2017 > 163 kez okundu.

Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump, gerek ülkesinde, gerekse dünyada eleştirilmeye devam ediliyor. Yeni Başkan, ilginç bir yapıya sahip ve ani verdiği kararlarla etrafını da şaşırtıyor. En büyük özelliği de verdiği karardan sonra arkasına bakmıyor ve bu kararın sonuçlarının ne olacağının bile hesaplarını yapmıyor.

> Makalenin devamı

HESABI; KİM KİMLERE NASIL SORACAK? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 27.02.2017 > 225 kez okundu.

Dış Küresel odaklar, içteki işbirlikçiler eliyle; birçok ülkede iç savaş çıkartırken, birçok ülkede de kaosa giden yolları döşemektedirler. Türkiye; Mısır ve Ukrayna’dan sonraki yeni kaos ülkesi. Türkiye’de yaşananlarla ilgili yapılan yorumlarda küresel güç odakları dile getirilmiyor.

> Makalenin devamı

Hep sözde kalırsa… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.02.2017 > 169 kez okundu.

Amerika’daki Trump ve yeni yönetimi ile iyi ilişkiler hedefleniyor. Obama döneminde yaşanan gerginlikler ve sıkıntıların bir kenara bırakılması ve yeni dönemde daha sağlam ilişkilerin sağlanması hiç kuşkusuz Türkiye’nin bölgedeki güvenliği ve güçlülüğü açısından önemlidir. Ancak, bu sağlanabilir mi?

> Makalenin devamı

İLESAM Türkiye’deki Tüm Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 3.Ulusal Slogan ve Logo Yarışmasını Başlattı - İLESAM
 Tarih: 26.02.2017 > 162 kez okundu.

“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 3.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması, eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci b

> Makalenin devamı

KONYA TÜRK OCAĞI'NDA KONUŞACAĞIM!.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 26.02.2017 > 164 kez okundu.

Allah kısmet ederse 25 Şubat 2017 Cumartesi günü saat 14.00'de Konya Türk Ocağı'nda “Türkiye'de Balkan Algısı” konulu bir konferans vereceğim... Bu konferansın konusu, yakın zamanda Rumeli-Balkan Türklerine ve Selanikli Atatürk'e söylenilen sözlere bir açıklık getirmeyide amaçlıyor...

> Makalenin devamı

25. Yılında Hocalı Soykırımı ve Ermeni Yalanları - TDAV
 Tarih: 26.02.2017 > 164 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

PYD bilmecesi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.02.2017 > 158 kez okundu.

Türkiye, PKK’nın Suriye uzantısı PYD konusunda çok hassas ve bu konudaki sıkıntılarını da üst perdeden Amerika’ya iletiyor. El Bab’ın IŞİD’ dan alınmasından sonra Rakka operasyonu için hazırlanan Amerika’nın bu operasyonu Türkiye ile mi, yoksa aralarında PYD’lilerin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile mi yapacağı şu ana kadar netleşmed

> Makalenin devamı

ÜLKÜDAŞLIK KARINDAŞLIKTAN DAHA İLERİ SEVİYEDE BİR AKRABALIKTIR - Gazi KARABULUT
 Tarih: 25.02.2017 > 174 kez okundu.

Yıllardır bu konuyu yazıyorum. Yazmaya da devam edeceğim. Ve ifade ederken de inanarak, umut ederek dile getiriyorum. Hucurat suresinin 10. ayet-i kerimesinde “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz.” deniliyor.

> Makalenin devamı

Hocalı Soykırımı SDÜ'de Anlatıldı - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 25.02.2017 > 293 kez okundu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Türkçe, Tarih, Türk Dünyası Akraba ve Politika Tasarım Topluluğu tarafından Hocalı Soykırımını konu alan bir konferans düzenlendi. Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak katılan TURAN-SAM Kurucu Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan Mikail, Dağlık Karabağ bölgesinin strate

> Makalenin devamı

EDEP… İLL EDEP - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 25.02.2017 > 165 kez okundu.

Her türlü güzellik paylaşılmaya değerdir! Hayat sevince güzel… Sevgi hayıtın temelidir. Yorgunlukları bedenin dinlenmesi için fırsat bilin. Güzel insanların hâli de bir başka güzel oluyor hani... Ayetler inananlar içindir. Sorgulayanlar için değildir. Düşünmek insanı yorar (!)... Fazla düşünmemek gerek.

> Makalenin devamı

Yaşlı bakım ve sağlık turizmine doğru… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.02.2017 > 156 kez okundu.

Türkiye, tıkanan turizmde çıkış yolları arıyor. 2016 sezonunu sıkıntılı ve zararla kapatan sektör içinde bulunduğumuz 2017 turizm sezonundan da umutlarını kesti. Turizmciler “Başımızın çaresine bakmak durumundayız” diyor. Konu ile ilgili yazdığımız yazılarda turizmde neden çakıldığımızın nedenlerini anlattık. Görüşlerimizi de yansıttık. Bugün bunl

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN'ın Hocalı Katliamı İle İlgili Mesajı -
 Tarih: 24.02.2017 > 162 kez okundu.

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinde gerçekleştirilen Hocalı Katliamı’nın üzerinden 25 yıl geçti. Azerbaycanlı soydaşlarımızın yaşlı, kadın, çocuk demeden katledildiği bu insanlık dışı saldırı, başta Azerbaycan halkı olmak üzere tüm Türk halkının yüreğinde derin bir acı bırakmıştır. Aynı zamanda insanlığa kar

> Makalenin devamı

Oyun içinde oyun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.02.2017 > 168 kez okundu.

Bugünlerde en önemli konu Suriye’deki PYD güçlerine karşı nasıl bir pozisyon alınacağıdır. Türkiye, Rakka operasyonu öncesi Amerika’ya “Bizim için PYD bir terör örgütüdür ve Türkiye için tehdittir. Rakka operasyonu birlikte yapalım daha sonra da Münbiç’teki PYG güçlerini söküp atalım” diyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise canlı yayında yaptığ

> Makalenin devamı

Hocalı katliamı da unutturulmaya çalışılıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.02.2017 > 168 kez okundu.

Önce şu konuyu dile getirelim: Ganire Paşayeva, Azerbaycan milletvekilidir. Türk kadınını dünyada en iyi ve başarılı biçimde temsil eden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Türkiye’yi adeta kapı komşusu yapan Ganire’yi neredeyse artık Türkiye’de tanımayan kalmadı.

> Makalenin devamı

“Mukaddime’nin Yazarı” İbn-i Haldun, Özel Bir Programla Anılacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 21.02.2017 > 179 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü; kültür, bilim ve eğitim dünyamıza katkılar sunan etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

> Makalenin devamı

DUYURU 25 ŞUBAT 2017 CUMARTESİ: YURTDIŞI SEÇMEN KAYIT İÇİN SON GÜN
 Tarih: 21.02.2017 > 175 kez okundu.

Değerli Türk Amerikan Toplumu, Bu hafta seçmen kaydı yaptırabilirsiniz! Washington Büyükelçiliği ve ABD'deki tüm konsolosluklar hergün açık olacak. Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca Anayasa Değişikliği Halkoylamasının Türkiye’de 16 Nisan Pazar günü yapılması; ABD’deki oy verme işlemlerinin ise 1-9 Nisan 2017 tarihleri aras

> Makalenin devamı

Doğu Türkistan’ın Bugünkü Durumu - TDAV
 Tarih: 20.02.2017 > 169 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

İLESAM Türkiye’deki Tüm Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 3.Ulusal Slogan ve Logo Yarışmasını Başlattı.
 Tarih: 20.02.2017 > 175 kez okundu.

“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 3.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması, eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci b

> Makalenin devamı

HEM KANDIRAN, HEM KANDIRILANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 20.02.2017 > 293 kez okundu.

Siyasetçisi de, bürokratı da, akademisyeni de, iş adamı da gazetecisi de kandırıldık diyor. Tatlı dilli, iyi giyimli, din iman kimlikli sırıtan ucube tipler etkili ve yetkili. Onların söyledikleri başka yaptıkları başkadır. Ama cahil yığınlarını kandırmakta ustadırlar. Herşeyi yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar. Milleti ayrıştırıyorlar, dışarıda d

> Makalenin devamı

Türkiye’yi ve Dünyayı Anlamak - Aziz DOLU
 Tarih: 20.02.2017 > 277 kez okundu.

Kaşgarlı Mahmut, Divan-ı Lügat’it Türk adlı ölümsüz eserinde “Soyunu bilmeyen nesilden, güçlü bir gelecek inşa etmesini beklemek hüsran olur.” demiş yüzyıllar önce. Dinciler (namı diğer İslâmcılar) ise, Türk tarihini 751 yılından başlatma takıntısından kurtulamadılar gittiler ne yazık ki. O da kerhen… Millî Nizam, Millî Görüş derken Türkiye’nin gel

> Makalenin devamı

Turizm potansiyelimiz Çok zengin ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.02.2017 > 163 kez okundu.

Yıllar turizmde hem arayışlar hem de tartışılan konular giderek yoğunlaşıyor. Bu nedenle turist ağırlayan ülkeler yeniliklere, değişikliklere kapılarını açıyor. Artık turist deniz, güneş, kum istemiyor. Turizmde çeşitlilik arıyor. Sağlık turizmi, doğa, tarih, yeme-içme (gurme) spor, kongre ve benzeri turizm alanları bu nedenle dünyada giderek değe

> Makalenin devamı

“Bitkiler şifa kaynağı kıymetini bilmiyoruz…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.02.2017 > 196 kez okundu.

Yukarıda başlığa aldığımız bu sözler uzun zamandır bitki araştırmaları ile dikkatleri üzerine çeken Alanyalı Cumali Bora’ya ait. Yaklaşık 20 yıldır doğal tedavi yönetmeleri ile uğraşan, bitki ve meyvelerden 280 çeşit sabun üreten Bora şimdilerde Cistus adındaki bitkiye dikkat çekiyor. Bora, kanserden domuz gribine birçok hastalığın tedavisinde öne

> Makalenin devamı

“PYD devlet kurma peşinde…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.02.2017 > 160 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerine yaptığı 3 günlük ziyaret sırasında Suudi Arabistan'ın El-Arabiya kanalına yaptığı açıklamada “El Bab’dan sonra sıra Münbiç olmalıdır” dedi. Bunun önemini de sıraladı:

> Makalenin devamı

KIYMETLİ DOSTLARIM GÖNÜLLERDE BİRLİK VAKFI YAYIN ORGANI OLARAK KUTBİLİG ADI ALTINDA BİR HAKEMLİ DERGİ ÇIKARMAYA NİYETLENDİK.. SİZLERİN DE KATKILARINIZI BEKLERİM.. - BİROL DOK
 Tarih: 19.02.2017 > 169 kez okundu.

Değerli Akademisyenler/Araştırmacılar, Türkler Dünyasının çeşitli sorunlarını konu edinen ilmî çalışmalara yer vermeyi amaçlayan Kutbilig dergisi yayın hayatına başlamak üzeredir. Dergimiz yılda iki kez (Bahar ve Güz) yayımlanacaktır. Dergi yayımlanacak makalelerin disiplinler arası yaklaşım ile yazılmış olmasına özen gösterecektir. Makalelerin Tü

> Makalenin devamı

PYD tehlikesi ne olacak?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.02.2017 > 168 kez okundu.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Dunford ile Orgeneral Hulusi Akar’ın İncirlik Üssü’ndeki görüşmede en çok IŞİD ve Rakka’nın masaya yatırıldığı ve bu terör örgütünün Rakka’dan sökülüp atılmasının masaya yatırıldığı anlaşılıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın daha önce “Rakka Operasyonunun birlikte yapılıp yapılmayacağı değerlendiriliyor” açıklaması

> Makalenin devamı

İÇİMİZDEN BİRİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 19.02.2017 > 205 kez okundu.

Tarihe düşülen bir not… Zalim ve Ceberut Rejim 28 Şubat Anısına… Tarihini tam hatırlayamıyorum, muhtemelen 1998’in son ayları idi… 1000 yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat rüzgârı tüm vahşiliğiyle esiyordu. Zalimlerin estirdiği rüzgâr dokunduğu yer yeri yakıp geçiyordu.

> Makalenin devamı

Suriye’de etkinlik savaşı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.02.2017 > 181 kez okundu.

Suriye, öyle görünüyor ki Amerika ve Rusya’nın etkinlik savaş alanı haline dönüşüyor. Bu satırlar yazılırken, Rusya, Esad’a yeni uçak ve silah takviyesi yapmaya başlandığını duyurdu.

> Makalenin devamı

Referandumda rüzgarın yönü… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.02.2017 > 178 kez okundu.

16 Nisan’da sandıklar kurulacak. Yeni anayasa için “evet” ya da “hayır” denilecek. İki cephede de şimdi kıyasıya bir yarış var. Ard arda yapılan kamuoyu araştırmaları sonucu şu an için bıçak sırtında gösteriyor. “Evet” cephesinin beklentilerinde bir sıkıntının varlığından da söz ediliyor.

> Makalenin devamı

Türkiye için önemli bir isimdi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.02.2017 > 174 kez okundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn istifa haberi bizi de yakından ilgilendiriyor. Flynn'in Ruslarla yaptığı görüşmeler ABD'de tartışma konusu olmuştu. Öte yandan Flynn, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini de savunmuştu.

> Makalenin devamı

Terörden arındırılmış, güvenli bir bölge için… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.02.2017 > 172 kez okundu.

“Fırat Kalkanı Operasyonu” ile Suriye’de El Bab’daki IŞİD’a büyük darbe indirildi. TSK’nın bu başarısını takdirle karşılıyoruz. Sınır güvenliğimiz ve terör tehdidine karşı başlatılan bu harekâtın kapsamının daha da genişleyebileceği ifade ediliyor. Hedef, terörden arındırılmış tam güvenli bölgenin oluşmasıdır.

> Makalenin devamı

Kalite ve fiyatlamanın önemi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.02.2017 > 182 kez okundu.

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri “Lokantalar neden boş?” sorusunun yöneltilmesi. Dikkat edilecek olursa, bazı mekânlar birkaç masa doluluğu ile günü tamamlıyor. Bazı mekânlar ise ayakta kalabilecek dolulukla yetinebiliyor. Bizim turizm yörelerimizde genellikle bu tablolarla karşılaşıyoruz.

> Makalenin devamı

Suriye’de PKK/PYD’nin yeni bir oyunu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.02.2017 > 184 kez okundu.

“Fırat Kalkanı Harekâtı”nda TSK’nin çok önemli ve büyük bir başarı kazandığını görüyoruz. Sınır güvenliğimiz ve terörle mücadelede bu harekâtın hedefine ulaşmış olması hiç kuşkusuz sevindiricidir. IŞİD’a karşı verilen mücadelede önemli bir adımın atılmış olması, şimdi gözleri Suriye’deki PYD/PKK yuvalarına çevirdi.

> Makalenin devamı

Rusya neden rahatsız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.02.2017 > 178 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerika’nın yeni Başkanı Trump arasında yapılan telefon görüşmesinden sonra Türk-Amerikan ilişkileri arasındaki gerginliğin, yerini bahar havasına bıraktığını gördük.

> Makalenin devamı

SİYASETSİZ SÖZ ve TESPİTLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 10.02.2017 > 229 kez okundu.

Her hangi bir 'çirkinlik' karşısında, 'güzel davranış' olarak kâfirlerin ileri gelenleri'nin davranışlarını örnek gösterenleri şiddet ve öfke ile kınıyorum. Söz konusu ‘Müslüman Kimlikli’ insanların, İslam Tarihi’nden verilecekleri örnekler bitti mi? Davranış, ‘Müslüman’ bir insana hiç yakışıyor mu? Kimliğinizi bırakırsanız, size saygı duyarım.

> Makalenin devamı

Trump da PKK konusunda Obama’nın izinde… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.02.2017 > 196 kez okundu.

Amerika’nın PKK’ya destek verdiği ve bugün bu konuma gelmesinde de etkin rol oynadığı çok açık biçimde görülüyor. Obama yönetimi son gününe kadar Suriye’deki PKK’nın uzantısı PYD ve onun silahlı gücü YPG’ye silah ve mühimmat yardımında bulunduğunu biliyoruz. Daha açık ifade ile, müttefikimiz PKK ile olan ilişkilerini PYD kanalı ile gerçekleştiriyo

> Makalenin devamı

Referanduma katılım yüksek olacak gibi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.02.2017 > 181 kez okundu.

Anayasa değişikliği ile ilgili Nisan aynı ortalarında yapılacak olan referanduma katılımın büyük olacağı tahmin ediliyor. Son yapılan kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlara göre % 85-90 arasında oy kullanılabilecek. Hiç kuşkusuz araştırma gruplarının yetkilileri bu oranın nedenlerini de açıklıyorlar.

> Makalenin devamı

“Astana’dan Cenevre’ye Suriye Barışı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.02.2017 > 324 kez okundu.

Son günlerde Suriye konusu, dış politikamızda ve bölgemizde en önemli konuların başında geliyor. Rusya ile uçak krizinden sonrası başlayan dostluk havası, Suriye konusunda da önemi adımların atılmasına neden oldu. Bunlardan birisi de Kazakistan’ın Astana kentinde Türkiye, Rusya ve İran’ın bir araya gelip, Suriye konusunu masaya yatırması olmuştur.

> Makalenin devamı

AKSAKALLAR DÜNYASINDA ADIM ADIM - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 04.02.2017 > 204 kez okundu.

Kel bir AKSAKAL, gür saçlı AKSAKAL’a sormuş: Bir ülkede, istisnasız herkes ‘yanlış’ yapmışsa, yapılan iş ‘doğru’ mudur? Rind yapılı bir AKSAKAL ulu orta konuşmuş: KİN'leri DİN'lerinin önüne geçenler, bir an da olsa nefis muhasebesi yapsınlar!

> Makalenin devamı

Ekonomideki sıkıntılar ve mutfaktaki yangın… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.02.2017 > 191 kez okundu.

Referanduma giderken, özellikle ekonomi ve terör konusundaki sıkıntıların gündem yaratacağını görüyoruz. Dolar’daki hızlı yükseliş, pahalılığı, pahalılık da enflasyonun artışını körükledi. Çarşı-Pazar alev alev ve bu yangın mutfakları da vurdu.

> Makalenin devamı

Kırım Türklerinin Vatan Mücadelesi - TDAV
 Tarih: 03.02.2017 > 214 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

Türkiye’ye neden turist gelmiyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.02.2017 > 206 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile uçak krizinden sonra başlayan ve bir daha toparlanamayan turizm sektörüne destek için gurbetçilere seslendiği konuşmasında “Komşunu da al gel” diye seslendi. Bu çağrı hiç kuşkusuz önemlidir.

> Makalenin devamı

Trump’un hedefinde şimdi İran var… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.02.2017 > 203 kez okundu.

Yıllardır Amerika ile İran arasında uyuşmazlık olmuştur. Ancak, Obama yönetimi ile İran’ın arasının düzelmesi ile esen soğuk rüzgârlar yerini bahar havasına bırakmıştı. Şimdi ise Trump ve yönetimi ile İran arasında yine soğuk rüzgârlar esmeye başladı.

> Makalenin devamı

GÜNDEM ÖTESİ Mİ YOKSA GERÇEK GÜNDEM Mİ? - Gazi KARABULUT
 Tarih: 02.02.2017 > 202 kez okundu.

Türkiye ve Türk toplumu, belirlenen gündem içerisinde belirlenen argümanları kullanarak belirlenen istikamete doğru yönlendiriliyor. Maalesef bu süreç dünden bugüne hep böyle şekillendi. İnsanların hakikatle yüzleşmesi veya anlaması, tartışılan/tartıştırılan gündemin tarih olması neticesinde ortaya dökülen bilgi, belge, tanıklarla gün yüzüne çıkı

> Makalenin devamı

“Dost” ve “müttefik” dediklerimiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.02.2017 > 209 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır: Daha önce yazdığımız yazılarda gerek Suriye’de gerekse bölgemizdeki gelişmelerle ilgili “Dost ve müttefiklik aramayalım. Etrafımız sardılar ve bizi bölüp parçalamak istiyorlar. Bunun için terör örgütlerini de taşeron olarak kullanıyorlar. Biz, terör örgütleri ile değil, dost ve müttefik bildiğimiz dış

> Makalenin devamı

SOSYAL ŞİZOFRENLERE DİKKAT - Nurullah AYDIN
 Tarih: 02.02.2017 > 278 kez okundu.

Hergün çelişen haber, bilgi, açıklama bombardımanı altında bir ortam var. Türkiye’de aydınlar da, siyasetçiler de, gazeteciler de, akademisyenler de şaşkın, halk da şaşkın, Kim ya da kimler neye karar verdi, kim ne düşünecek, neye karar verecek, ne yapacak belirsiz.

> Makalenin devamı

“Türk Milliyetçiler,(hayır) diyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.02.2017 > 205 kez okundu.

MHP, referandumda “kilit parti” olarak gösteriliyor. Konsensus’un yaptığı son kamuoyu araştırmasını açıklayan Murat Sarı, ilginç verileri ortaya koydu. Deneklerin % 50’si kadın, % 50’sinin erkeklerden oluştuğu tespitler milliyetçi oyların önemini ortaya koyuyor.

> Makalenin devamı

Trump, kararlarını daha İleriye taşır mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 31.01.2017 > 201 kez okundu.

ABD’nin yeni Başkanı Trump, göreve gelir gelmez İslam Dünyasını ayağa kaldıracak iki önemli karara imza attı. Bunlardan birisi İsrail ile olan ilişkilerin geliştirilmesi ve İsrail’in yayılmacı politikasına destek ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için yapılan çalışmalar.

> Makalenin devamı

Konferans, Seminer ve Aile Eğitim Programlarımız Devam ediyor!
 Tarih: 30.01.2017 > 227 kez okundu.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı hamiliğinde Berlin Büyükelçiliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla 14 ay önce T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği’nce bir dil, kültür ve eğitim projesi olarak başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyası Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hizmetleri, Aile Eğitim Programları, konferans ve seminerlerle vat

> Makalenin devamı

PYD konusunda Rusya’ya güvenebilir miyiz?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.01.2017 > 196 kez okundu.

ABD Başkanı Trump’un “Suriye’de güveli bölgeler oluşturacağız” açıklamasından sonra PYD konusu yine gündeme oturdu. Bugüne kadar Suriye’de PYD ve onun silahlı gücü YPG’ye her türlü yardım ve desteği sağlayan Amerika’nın bu unsurlara olan silah yardımlarını sürdürme kararı da dost ve müttefkimizin PYD’den vaz geçmeyeceğini gösteriyor.

> Makalenin devamı

Cumartesi Sohbetleri – “Siyasi, İktisadi ve Kültürel açıdan Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Analizi” – Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL ile 28 Ocak 2017 Tarihinde Gerçekleştirildi
 Tarih: 29.01.2017 > 195 kez okundu.

Konferansın videosunu izlemek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız: https://youtu.be/yKY1aeZez-I

> Makalenin devamı

Hunza Türkleri’nin 165 yıl yaşamalarının sırrı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2017 > 202 kez okundu.

Günümüzde sağlıklı beslenme ve uzun yaşamanın yolları aranıyor. Bu nedenle de doğal beslenmeye, spora önem veriliyor. Doktorlar ve uzmanlar, daha sağlıklı ve uzun yaşanabileceğinin de özelliklerini sıralıyorlar.

> Makalenin devamı

6-7 EYLÜL’Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK’I? - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 29.01.2017 > 193 kez okundu.

“Yunanistan 8 haini iade etmeyip, Ege Denizindeki Türk Adalarını işgal etmeye ve Kıbrıs'ta Türk hakimiyetine son vermeye çalıştıkça bende unutan veya hiç bilmeyen akıllara bir hatırlatayım dedim. Malum bugün 29 Ocak!”

> Makalenin devamı

MHP’de muhalifler sahaya İnecek… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2017 > 189 kez okundu.

Geçenlerde SONAR Kamuoyu Araştırmalarının patronu Hakan Bayraktar referandum konusunda ilginç açıklamalarda bulundu. Bayraktar, bugüne kadar yaptıkları kamuoyu araştırmalarında MHP cephesinin “kilit” konumda olduğunu söyledi. “MHP tabanının % 80’nin referandumda hayr oyu kullanacağı görülüyor” dedi. Bayraktar’ın üzerien basa basa söylediği bir ba

> Makalenin devamı

“Güvenli bögeler” ama nasıl?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2017 > 189 kez okundu.

ABD Başkanı Trump’un “Suriye’de güvenli bölgeler oluşturacağız” açıklamasının yankıları sürüyor. Konu ile ilgili olarak Amerikan Savunma ve Dışişleri bakanlıkları üç ay içinde bir taslak hazırlayacak. İlk bakışta bu güvenli bölgelerde hedefin mültecilerin bu bölgelerde tutulması, Avrupa ve Amerika’ya gitmemeleri olarak düşünülebilir.

> Makalenin devamı

DURMUŞ ZAMAN TESPİTLERİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 29.01.2017 > 225 kez okundu.

Bizim köpeklerimiz başkalarına benzemez. Gerçekten köpektir, çakma değil... Cehalet, çok garip bir vak’adır. Cahil kendisinin bilmediğini bilmeyendir. Her şeyi bildiğini sanan garip varlıklardır. Bir dost diyor ki: Kılavuzu kargadan olanın burnu b.ktan, sehpası eşekten olan boyacının vücudu da boyadan kurtulamazmış.

> Makalenin devamı

Rusya’nın PKK aşkı yeni değil … - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.01.2017 > 202 kez okundu.

Uçak krizinden sonra Rusya ile başlatılan bahar havası sürerken, Rusya Devlet Başkanı Putin için şu ifadeleri kulanmıştık,anımsayalım: “Rusya Lideri Putin, çok iyi bir satranç oyuncusudur. Rusya’nın çıkarlarını ön planda tutacak, izleyeceği politikada bu çıkarlar doğrultusunda Türkiye ile ilişkilerini kuracaktır. Putin’e hiçbir zaman güvenilmemesi

> Makalenin devamı

ÜLKÜ, ÜLKE, VEFA, DAVA…? 1990 yılı… - Gazi KARABULUT
 Tarih: 26.01.2017 > 196 kez okundu.

Sabahı edemiyoruz. Büyüklerimizden duyup da havasını teneffüs etme imkanı bulamadığımız “OCAK” kavramının ete kemiğe bürüneceği demler… Heyecanla birbirimizden ödünç ala ala uydurduğumuz sözde takım elbiselerle koşturuyoruz açılışın yapılacağı içi küçük ama sanki dünyayı içine alacak kadar büyük Ocağımıza …

> Makalenin devamı

Referanduma giderken,ekonomi ve terör… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.01.2017 > 196 kez okundu.

Ortada şöyle bir tablo var: Nisan ortasında yeni anayasayı oylamak için sandığa gideceğiz. Milletin ne karar vereceği bilinmiyor. AK Parti cephesinde yapılan değerlendirmede “Evet çıkacağına kesin gözle bakmamak gerekiyor” görüşü hakim. Başbakan Yıldırım’ın endişesi de terör,işsizlik ve ekonomideki durum olarak öne çıkıyor.

> Makalenin devamı

İlhan KARAÇAY'dan Ocak 2017 Bülteni:
 Tarih: 26.01.2017 > 217 kez okundu.

1- Son dakika yorumu: İşte o yüz kızartan ilan 2- İlhan Karaçay'dan Ocak ayı yorumu 3- Torunoğulları ve İngiliz partnerden büyük yatırım 4- Mesnevi, Hollandalılar tarafından master tezi konusu oldu 5- Cengiz İnceosman THY Amsterdam Müdürlüğü'ne atandı 6- Hollanda İş Konseyi NETUBA, Bakan Nihat Zeybekçi'yi ziyaret etti 7- Doktora tezlerinizi y

> Makalenin devamı

PERŞEMBE 20.30’DA ULUSAL KANAL’DAYIM... - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 25.01.2017 > 212 kez okundu.

26 Ocak 2017 Perşembe günü saat 20.30 – 23.00 arası Ulusal Kanal’da “Haber Merkezi” adlı programda canlı yayın konuğu olacağım. Anayasa değişiklikleri, Suriye Politikası, Trump’un başkanlığı gibi güncel konuların değerlendirileceği programı izlemenizi dilerim. Av. Özcan PEHLİVANOĞLU Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi

> Makalenin devamı

MHP’de korkulan olmamalı... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.01.2017 > 200 kez okundu.

Yeni Anayasa değişikliği konusunda görüş ayrılıklarının derinleştiği MHP Genel Merkezi ile, ülkücü taban arasındaki sıkıntılar, referandum öncesi şiddet olaylarına da yansıdı. Ard arda gelen istifaların yanı sıra referandumda “hayır” oyu vereceklerini açıklayan bazı ilçe başkanlarının da görevden alınmaları da MHP içindeki sıkıntıların daha da arta

> Makalenin devamı

500.HAFTA YAZIM: MUHASEBE - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 25.01.2017 > 199 kez okundu.

Değerli dostlarım, sevgili okuyucularım; Bu yazımla Allah bana, düzenli olarak, her hafta yazmak nasip etti ve 500. haftaya geldik. Hamd ediyorum. 1978 yılı başında Sakarya’da akademik hayata başlayınca ‘yazma’ bir ihtiyaç oldu. ‘Okuma’ daha fazla ağırlık kazandı.

> Makalenin devamı

Trump’un kararları ilişkileri etkiler… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.01.2017 > 204 kez okundu.

Amerika’da yeni yönetim iş başı yaptı. Şimdi gözler yeni Başkan Trump’un ne yapacağına çevrildi. Bizi en çok ilgilendiren konu Trump’un, önceki Başkan Obama’nın yolunda gidip gitmeyeceği konusudur. Çünkü, Obama döneminde Amerika-Türkiye ilişkileri neredeyse kopma noktasına kadar gelmişti. Bugün, Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasında Obama ve yönet

> Makalenin devamı

“Evet” mi, “hayır” mı konusunda kafalar karışık… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.01.2017 > 222 kez okundu.

Yeni Anayasa değişikliğinin halk tarafından onaylanması için kurulacak sandıklardan ne çıkacağı konusu tartışılıyor. AK Parti kanadı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan değişikliklerin “Rejim değil, sistem değişikliği” olduğunu vurgulamaya çalışacak. Muhalefet de “hayır” oyları için sıkı hazırlanıyor. CHP tam kadro sahaya inecek. MHP’de sular halen durulmad

> Makalenin devamı

Artık söz milletin… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.01.2017 > 214 kez okundu.

Ak Parti’nin 18 maddeden oluşan yeni anayasa önerisi MHP’nin de desteği ile Meclis’te 339 evet oyu ile yasalaşmış bulunuyor. Şimdi, son sözü referandumda millet söyleyecek. Özetle artık söz milletin olacak.

> Makalenin devamı

Yeni Anayasa ve Gündeme Dair - Mehmet TARHAN
 Tarih: 22.01.2017 > 200 kez okundu.

Ülke gündemimizin yoğun olduğu bu günlerde özellikle yeni anayasa ve referandum üzerine birden fazla söz söylenip yazı yazılıyor. Halk arasında yeni anayasanın gerekli olduğundan söz edenler olduğu gibi karşı çıkanlar da mevcut. Yalnız edindiğim izlenimler sonunda yapılan eleştirilerin ve kavga gürültülerin içinin dolu olmadığı tespitidir.

> Makalenin devamı

Türkiye-Rusya ilişkileri masaya yatırıldı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.01.2017 > 253 kez okundu.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Ankara’da ses getirecek yeni çalıştaya imza attı. Ankara’da yapılan toplantıda Türkiye-Rusya ilişkileri bütün yönleri ile ele alınıp değerlendirildi.

> Makalenin devamı

KİM BU ÜLKÜCÜLER? - Gazi KARABULUT
 Tarih: 21.01.2017 > 211 kez okundu.

Türk Milletinin tarih sahnesine çıktığı andan günümüze kadar, milletler mücadelesindeki yeri daima bir medeniyet tasavvuru çizgisinde olmuştur. O çizgi tarihe yön vermiş, coğrafyaya anlam yüklemiş, insanlığa istikrar kazandırmıştır.

> Makalenin devamı

MHP tabanı üç parçaya bölündü… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.01.2017 > 212 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Anayasa değişikliğine destek vermesi ve referandumda da oyunun “evet” olacağını söylemesi MHP tabanında ve ülkücüler arasında çok büyük sıkıntı yaratmıştı. Sandığın görünmesi ile bu sıkıntının şimdi su yüzüne çıktığını görüyoruz.

> Makalenin devamı

Amerika’nın tehlikeli PKK oyunu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.01.2017 > 207 kez okundu.

Amerika’nın yeni Başkanı Trump görevi devir aldı. Trump ve ekibi ile uyumlu bir çalışma içine girilip, bugüne kadar yaşanan gerginliklerin sona ermesi hedefleniyor. Nitekim bazı sorunların çözümü için de Trump ve ekibinin iş başına gelmesini bekliyorduk.

> Makalenin devamı

Terörün kaynağı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.01.2017 > 196 kez okundu.

Reina saldırısını yapan ve 39 kişinin katledilmesini gerçekleştiren cani polisin büyük başarısı ve operasyonu ile sağ olarak ele geçirildi. Yapılan sorgulamada ve ilk açıklamalarda Özbek asıllı Abdulgadir Masharipov sucunu kabul etti ve katliam talimatını da Rakka’dan IŞİD’dan aldığını söyledi.

> Makalenin devamı

Turizmde hala yerimizde Sayıyoruz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.01.2017 > 201 kez okundu.

Turizmciler 2016 sezonunu büyük zararlarla kapattı. İçinde bulunduğumuz 2017 sezonundan ise umutlar artmıştı. Ancak, Türkiye’ye yapılan rezervasyonlardaki azalma ve yapılanların da iptal yoluna gidilmesi bu sezonun da iyi geçmeyeceğini gösteriyor. Büyük umutlarla girdiğimiz 2017 turizm sezonunun da sıkıntı biçimde geçeceği şimdilerde görünmeye başl

> Makalenin devamı

İşsizlik önlenebilir mi?… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.01.2017 > 190 kez okundu.

İşsizlik giderek daha da önemli bir sorun haline geliyor. İşsizlik sorunun dünyada hemen her ülkede var olduğunu biliyor ve görüyoruz. Alınan önlemlerle bunun önlenmesi yolunda adımlar atılıyor. Bir yerde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler sorunu çözmeye yönelik çalışmalarda başarılı da oluyor. Peki, biz işsizlik sorununun neresindeyiz? Bulunduğum

> Makalenin devamı

Referanduma giderken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.01.2017 > 199 kez okundu.

Anayasa değişikliğinin Meclis’ten çıkacağı ve referandumda halkın önüne geleceğine artık kesin gözü ile bakılıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu konuda çalışmalar başladı. Yapılan açıklamada “evet” oyları için beyaza, “hayır” oyları için kahverengine mühür basılacağı belirtiliyor. Bugünlerde en çok merak edilen konu şu: “Referandumdan ne çıkar? “

> Makalenin devamı

DÖNMELER, DÖNEKLER ve SİYASET - Nurullah AYDIN
 Tarih: 19.01.2017 > 296 kez okundu.

Yazılı, görsel ve sosyal medya; döneklerin topluma yansıdığı, yansıtıldığı ayna. Dönekler tarihin her döneminde her toplumda var olmuştur. Bu bir kimlik, kişilik konusudur. Makam, iktidar, servet ve şöhret için her kılığa giren, farklı görünen, dün söylediğinin tam tersini sırıtarak pişkinlikle söyleyen ve uygulayan şizofren narsist tipler vardır.

> Makalenin devamı

“Rumların hedefi Türkleri topyekun ortadan kaldırmaktır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.01.2017 > 227 kez okundu.

Bundan aylar öncesi yavru vatan Kıbrıs ile ilgili “Kıbrıs Türkiye’nin ön cephesidir” başlığı altında bir yazı yazmıştık. Kıbrıs’ın KKTC ve Türkiye için ne denli önemli olduğuna da değinmiştik.

> Makalenin devamı

VEFAT ve TEŞEKKÜR MESAJI!.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 15.01.2017 > 212 kez okundu.

Geçtiğimiz Salı günü genç yaşta ani bir rahatsızlık sonucu kaybettiğimiz ve Çarşamba günü İzmir'de defnettiğimiz kayınbiraderimin vefatından dolayı çok üzgünüz.

> Makalenin devamı

Kurt Ulur, Vatan Kurtulur - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 15.01.2017 > 224 kez okundu.

Türkiye ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dileğimiz ve beklentimiz (temenni), bu bütünlüğün sonsuza kadar sürüp gitmesi yönündedir. Bununla birlikte ülke ve millet olarak son dönemlerde sancılı bir süreçten geçtiğimiz Sağır Sultan’ın bile malûmudur. Peki, bu sancılı süreci zarar görmeden nasıl atlatabiliriz? Yahut da bu süreçten nasıl kâ

> Makalenin devamı

Raina’dan, Radikalizme - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 15.01.2017 > 227 kez okundu.

İslâm Dininin her türlü şiddet olgusu ile birlikte anılmasını ‘şiddetle’ reddediyoruz. Son Peygamberin döneminde bir tek cinayet olayı kayda girmemişken, yapılan savaşlarda bile topu topu birkaç yüz kişi ölmüşken İslâmiyet ile şiddetin yan yana getirilmesi İslâm için bir züldür. Hele de Otuz Yıl Savaşları, Haçlı Savaşları, 1. ve 2. Dünya Savaşları,

> Makalenin devamı

MHP’de sıkıntı büyüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.01.2017 > 200 kez okundu.

Meclis’te görüşülmekte olan yeni Anayasa değişikliği konusunda MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin AK Parti’ye destek vermesi tartışılırken, MHP tabanından da farklı sesler yükseliyor. Tabanının ve ülkücü kesimin % 85’inin yeni Anayasa değişikliğine karşı olduğu, referandum olursa buna “hayır” oyu kullanacağı iddia ediliyor.

> Makalenin devamı

Cumartesi Sohbetleri – “Siyasi, İktisadi ve Kültürel açıdan Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Analizi” – Yrd.Doç.Dr. Elnur Hasan MİKAİL (28 Ocak 2017 – Cumartesi, Saat 14.00)
 Tarih: 14.01.2017 > 319 kez okundu.

28 Ocak 2017 Cumartesi günü saat 14.00’da Yrd.Doç.Dr. Elnur Hasan MİKAİL’in konuk olacağı “Siyasi, İktisadi ve Kültürel açıdan Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Analizi” başlıklı sohbetine teşriflerinizi rica ederiz. GÖNULLERDE BİRLİK VAKFI Adres: Hacettepe Mah. Dutlu Sk. No: 21 06230 Altındağ/Ankara Telefon: 0 (312) 312 18 88 – 0 (312) 312 18

> Makalenin devamı

OLMASAYDI… OLURDU… - Prof. Dr. Salih Şimşek
 Tarih: 12.01.2017 > 257 kez okundu.

Olmasaydı, ‘van minut’ olayı meydana gelmez, herkes işine bakardı. Olmasaydı, ülkemde ‘paralel yapı’ kavramı bilinmez, belki de olmazdı. Olmasaydı, ülkemde askeri-militarist diktatörlük ne güzel devam ederdi. Olmasaydı, dünyadaki diktatörlerin durumu bu kadar net anlaşılamazdı.

> Makalenin devamı

Amerika ile eski günlere dönülebilir mi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.01.2017 > 220 kez okundu.

Geçenlerde Amerika ve Türkiye ilişkilerini ele alan bir yazı yazmış ve “Trump’un göreve başlaması ile ilişkiler yeniden eski günlere dönebilir mi?” diye sormuştuk. Çünkü, bizi yönetenler “Trump ve yönetimi ile görüşmeler yapacağız, bölgede birlikte hareket etme noktalarında anlaşma sağlayabilirsek eski günlere dönebileceğiz” diyorlar. Kısaca yenid

> Makalenin devamı

Trump’tan beklentilerimiz yerini bulacak mı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.01.2017 > 240 kez okundu.

Amerika’nın yeni Başkanı Trump’tan beklentilerimiz var. Öne çıkan beklentilerin ilki FETÖ terör örgütü lideri Fethulah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi. İkinci önemli beklentimiz de Suriye’deki terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD ve onun silahlı gücü YPG’nin desteklenmesinin bitirilmesi.

> Makalenin devamı

SINIFTA BİR OZAN VAR!
 Tarih: 10.01.2017 > 218 kez okundu.

T.C. Almanya – Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından bir dil, kültür ve eğitim kampanyası olarak bir yıl kadar önce başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyası kurslar, konferanslar, sanat, müzik ve spor çalışmaları gibi bir çok farklı uygulama ve etkinliklerle gelişerek ve genişleyerek devam ediyor.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı -
 Tarih: 10.01.2017 > 217 kez okundu.

Basın tarihi süresince olduğu gibi, içinde bulunduğumuz bilgi ve iletişim çağında da üzerinde taşıdığı sorumluğu sürdüren ve kimi zaman türlü zorlu şartlar altında kitlelerin haber alma ihtiyaçlarını karşılayan değerli basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutlarım. Aynı zamanda kamu ile halk arasında köprü vazifesi

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.
 Tarih: 10.01.2017 > 233 kez okundu.

DURAN şu ifadelere yer verdi: "Gücünü halktan alarak mesai kavramı gözetmeden çalışan ve halkın sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir.

> Makalenin devamı

Bodrum’un sorunları masaya yatırılırken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.01.2017 > 219 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Muğla Valisi Amir Çiçek Başkanlığı’nda Bodrum’da uzun zamandır yapılmayan ve beklenen “Ekonomik İstişare Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya Vali Çiçek´in yanı sıra Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile birim ve daire amirleri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri katıldı.

> Makalenin devamı

KUDÜS PERİŞAN, MÜSLÜMAN PERİŞAN! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 10.01.2017 > 229 kez okundu.

Bu hafta İsrail'e bir seyahat yaptım. Tabii ki İsrail'e gidip Kudüs'e gitmemek olmazdı bizde oralara giderek Mescid-i Aksa'yı ve Peygamber makamlarını ziyaret ettik. Falih Rıfkı Atay'ın “Zeytindağı” adlı eserinde anlattıklarını bizzat yerinde müşahade ettik. Hatta Cuma namazımızı da Mescid-i Aksa'da kıldık.

> Makalenin devamı

SEYYAHLIK ve YOLLAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 10.01.2017 > 227 kez okundu.

Bazıları 'sıkıcı' bulsa da, severim ben uçsuz bucaksız yolları… Kervan, bugün de gitti, kaldık garip ellerde. Umut, yarınlara... ‘Abdestsiz adama namaz dayanmaz’ derler de, acaba seyyahlara yol dayanmaz. Yol olsun da, fark etmez. Seyyahlar için yolun tersi-düzü, dublesi veya triplesi olmaz.

> Makalenin devamı

REJİM, OTORİTER ve DEMOKRATİK YÖNETİM - Nurullah AYDIN
 Tarih: 10.01.2017 > 439 kez okundu.

Yönetim iradesinin hukuk kurallarına tabi olması düşüncesinin uygulanması için insanoğlu tarihsel süreçte çok bedeller ödemiştir. Siyasi iktidarın güç despotizmini önlemek ve çoğunluk karşısında azınlık haklarını korumak için hukuksal eşitliğin devlet yaşamında egemen olması için hukuk devleti ilkesi kabul edilmiştir.

> Makalenin devamı

Bardağı taşıran damla… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.01.2017 > 221 kez okundu.

Şimdi Rusya ile bahar havası yaşıyoruz. Suriye ve Irak ile olan ilişkilerimizi düzeltme yoluna gittik. İran ile ilişkilerimizde de bir iyileşme söz konusu. Özellikle terörle mücadele konusunda attığımız adımlar birer birer hedefine ulaşıyor.

> Makalenin devamı

Önemli olan sonuç alabilmektir… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.01.2017 > 209 kez okundu.

Yıllardır savunduğumuz bir konu var: Dış politikada önemli olan sonuç alabilmek olmalıdır. Çünkü dış politika sonuç alma sanatı olarak değerlendiriliyor. Sonuç getirmeyen, aksine krize dönen politikalar aynı zamanda yanlış adımların atıldığının da bir göstergesidir. Eğer yanlış adım atlıyor, sıkıntılar başlıyorsa yeni politikaları devreye sokman

> Makalenin devamı

ÜLKÜCÜ HAREKET ÜZERİNE NOTLARA NOTLAR - Gazi KARABULUT
 Tarih: 08.01.2017 > 242 kez okundu.

Ülkücü Hareketin dünü bugünü ve yarını adına yapılan çalışmaların, son dönemlerde artış gösterdiğine şahit oluyoruz. Bu çalışmalar daha çok derleme niteliğinde olsa da kaynak oluşturma ve tarihe şerh düşme hususiyeti bakımından kayda değer ürünlerdir.

> Makalenin devamı

Tarım sektöründe de küçüldük… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.01.2017 > 227 kez okundu.

Tarım sektörümüz de sıkıntıda. 2915 yılında % 9,1 büyüyen sektörün, 2016 yılının Ocak-Eylül döneminde % 6,2 küçüldüğü görülüyor. Konuya dikkat çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Gelen Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımdaki küçülme, üretimdeki düşüşünden kaynaklanmadı. Tahıl hariç, hem bitkisel üretim de hem hayvansal üretimdeki ar

> Makalenin devamı

Rusya, beklentilerimizi karşılamadı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.01.2017 > 242 kez okundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası ortamın iyileştirilmesi için atılan adımlar sonrası yazdığımız bir yazıda “Rusya’ya güven olmaz. Putin, iyi bir satranç oyuncusudur ve kindardır. Kendi çıkarlarını ön planda tutar” demiştik. Krizin sona ermesinden sonra hem turizmciler, hem yaş meyve ve sebze ihraç eden sektör temsilcileri adeta bayram etmişler

> Makalenin devamı

DİYANET MİLLİ DEĞİLDİR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 05.01.2017 > 227 kez okundu.

“15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yazı yazmıyorum. Ancak eskiden yazdığım yazıları bugünlerde meydana gelen olaylar nedeni ile yeniden sizlere hatırlatıyorum. İki yıl önce kaleme aldığım “Diyanet Milli Değildir!” başlıklı yazımı, Diyanet'in tartışmalara yol açan eski yılın son Cuma'sındaki hutbesi ile Cübbeli Ahmet'in “santraç oyunu” açıklaması

> Makalenin devamı

Zor durumda yanımızda olmazsanız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.01.2017 > 227 kez okundu.

En büyük müttefikimiz ve dostumuz Amerika, içinde bulunduğumuz şu çok kritik dönemde ne acıdır ki, bizi yalnız bıraktı. Özellikle terörle mücadelede ikili oynayan, IŞİD’e karşı verdiğimiz Suriye’deki mücadelede yanımızda olmayan Amerika’ya haklı olarak bizi yönetenler de kamuoyu da tepkilerini her ortamda dile getirmeye başladı.

> Makalenin devamı

“Ekonominin Can Damarı, İstikrar ve Güven Ortamıdır” - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 04.01.2017 > 226 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm yatırımcılarımızdan, iş adamlarımızdan, esnaflarımızdan, sanatkârlarımızdan, vatandaşlarımızdan şunu rica ediyorum: Lütfen elinizdeki tüm imkânları harekete geçirin, üretin, alın, satın, istihdam edin, yatırım yapın, piyasayı hareketlendirin. Başta kamu bankaları olmak

> Makalenin devamı

Şimdi birlik olma zamanı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.01.2017 > 226 kez okundu.

Son Reina saldırısı şu gerçeği bir kez daha ortaya koydu: Türkiye, her alanda saldırı altında. Çeşitli terör örgütü gruplarını kullanan iç ve dış düşmanlar, ülkemizi bölmek, parçalamak, kin ve nefret tohumları ekmek, kardeşi kardeşe düşman etmek, Türk-Kürt, Alevi-Sünni çatışması çıkarmak ve bizi içten çökertebilmek için her türlü tezgâhı kuruyorla

> Makalenin devamı

Terör saldırıları ve turizmimiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 03.01.2017 > 230 kez okundu.

Ard arda gelen ve katliamlara dönen terör saldırıları, her konuda olduğu gibi turizm sektörünü de etkiliyor. Geçen yıllara baktığımızda, özellikle tatil için Türkiye’yi tercih eden yabancı turistlerin, “Can ve mal güvenliğimiz tehlikede olabilir” görüşü ile Türkiye’ye gelmekten vaz geçtiklerini görüyoruz.

> Makalenin devamı

ZOKAYI YUTMUŞ BİR MİLLET! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 03.01.2017 > 225 kez okundu.

“Bu yazıyı yaklaşık 2 yıl önce yazmışım. Yuttuğumuz zokanın büyüklüğü, her halde başımıza gelen belalardan ve adımızın “Türkiye halkı” veya “Türkiye toplumu” olarak tescil edilmeye çalışılmasından dolayı bugün daha iyi anlaşılır durumdadır. Yine de belki düşünürüz diye hatırlatayım dedim!”

> Makalenin devamı

SEVGİDE, HOŞGÖRÜDE, ADALETTE BİRLEŞMEK - Nurullah AYDIN
 Tarih: 02.01.2017 > 363 kez okundu.

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta yolda uzlaşalım. Çözümler üretelim. Ancak belli odaklar kaostan, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan kinden nefretten öfkeden besleniyor. Ülkede kin, nefret, öfke fırtınası yaşanıyor, yaşatılıyor. Neden

> Makalenin devamı

Reina’daki kanlı saldırının düşündürdükleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.01.2017 > 246 kez okundu.

İstanbul’daki ünlü gece kulübü Reina’daki katliam bir gerçeği daha ortaya koydu. Bu da terör örgütlerinin taktik değiştirdiğini, yeni bir terör uygulamasını devreye soktuklarını gösteriyor. Daha önce yapılan araçlarla yapılan bombalı saldırıların yanına şimdi de Reina’daki saldırı şeklini eklememiz gerekiyor.

> Makalenin devamı

İSTİHBARAT - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 02.01.2017 > 261 kez okundu.

Devletler, iktidarlar tarafından yönetilirler. Yönetimdeki kasıt halkın refahıdır. Bir ülke içerisinde yaşayan toplum, güvenlik zafiyetinden dolayı endişe içerisinde bulunuyor ise. O devleti yöneten iktidarın atadığı güvenlik birimleri işin ehli insanlar değildir.

> Makalenin devamı

İstanbul Ortaköy’de Yaşanan Terör Saldırısı - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 01.01.2017 > 245 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Ortaköy’de yaşanan terör saldırısıyla ilgili açıklamaları: 2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul’un Ortaköy semtinde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza rahmet niyaz ediyor, elim olayda yitirdiğimiz yaba

> Makalenin devamı

İslâm, İslâmcılar ve Anarşizm - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 01.01.2017 > 237 kez okundu.

Kimileri dini tanımlarken, bireylerin dolayısı ile toplumların yaşadıkları her türlü hayat diye tarif eder. Bu, ilkel dinler söz konusu olduğunda daha bariz bir şekilde ortaya çıkan ve gerçeklik payı da hayli fazla olan bir tanımlamadır. Ama az önce de belirttiğimiz gibi ilkel ve/veya bozulmuş (tahrif) ilâhî dinler söz konusu olduğunda geçerlidir b

> Makalenin devamı

“Ülkücü taban verdiği oya Sahip çıkmalı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.01.2017 > 257 kez okundu.

Geçenlerde Yeni Anayasa’daki değişikliklerin referandumda kabul edilmesinden sonra Meclis’te iki partinin kalabileceği konusunda bir yazı yazmıştık. AK Partili Burhan Kuzu’nun ve MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun da bu konudaki görüşlerini yansıtmıştık. Yazımızın sonunu da “Bu konudaki tartışmalar daha uzun süre devam edecek gibi görünüy

> Makalenin devamı

TABİ Kİ EN ÇOK DA MİLLİYETÇİ TÜRKİYE’Yİ VE TURAN’I ÖZLÜYORUM - Gazi KARABULUT
 Tarih: 01.01.2017 > 251 kez okundu.

İlk yazımdı… 25 yıl önce… Amasya’da üniversite öğrencisiyken, iflah olmaz sevdaya duçar olduğumuz ülkümüz için kaleme aldığım ilk yazı. ÖZLEDİĞİM ALEM başlığı ile Osman Yüksel Serdengeçti’nin yazısından alıntıları paylaştığım Yeni Emel gazetesindeki satırlar. Şimdi 2017… Yine aynı özlemi dile getirerek başlamak istiyorum. Ülküleri yaşamak,

> Makalenin devamı

YENİ YIL KUTLAMA MESAJI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 01.01.2017 > 241 kez okundu.

Akıl ve bilim öncülüğünde; hak, adalet, özgürlük ve eşitliğin temel kabul edildiği, dostluk, dayanışma, kardeşlik, barış, ve yardımlaşmanın pekiştiği; Dargınlıkların, düşmanlıkların, çatışmaların, çekişmelerin, ayrışmaların ve savaşların giderildiği, sevginin, saygının, hoşgörünün ve bütün güzelliklerin ülkemizde, dünyada ve galaksimizde olmas

> Makalenin devamı

Meclis’te iki parti mi kalacak?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.01.2017 > 266 kez okundu.

Yeni Anayasa değişikliğinde “Partili Cumhurbaşkanlığı” sistemine geçilmesi durumunda Meclis’te iki parti kalacağı tartışmaları başladı. Sistemin hayata geçmesinden sonra Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin de kapılarına kilit vurulacağı iddia ediliyor. Bu iddialar Ülkücüler arasında da yeni bir tartışmanın nedeni oldu. MHP’de kafalar iyice karışmı

> Makalenin devamı

BULANIK ZİHİNDEN ÇEŞİTLEMELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 01.01.2017 > 220 kez okundu.

Şu garip dünyada eşekleri bile kullanan köpeklerin olması ne garip... Tüm ömür ve dünyaları, kendilerine ördükleri kafes içi olanlar; dışınızda da hayatlar var... Allah sağlık versin de hep çalışalım… ‘Çalışmak’ insanı biraz yorsa bile, zihni gençleştiriyor. Hırsızlarla (!) ortak olanlar da ‘hırsız’ olur mu ki? İşler daha da zorlaşır mı ki

> Makalenin devamı

Yeni Anayasa değişikliği referanduma getirilirse... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.01.2017 > 241 kez okundu.

İktidar Partisi AK Parti ile muhalefet partilerinden MHP’nin birlikte hazırladığı Anayasa değişiklik teklifinin maddeleri CHP’lilerin muhalefetine rağmen komisyondan geçti. Daha önce 21 madde olarak belirlenen Anayasa değişikliği teklifi 3 maddenin çıkarılmasıyla 18 maddeden oluşuyor.

> Makalenin devamı

Yeni Yıl Mesajı - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 31.12.2016 > 227 kez okundu.

2016 yılını geride bırakıyor, yeni ümitler ve beklentilerle 2017 yılına giriyoruz. Yeni yılın, ülkemizdeki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm insanlar için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum. 2016 senesi, maalesef, pek çok üzüntü verici hadiseyi üst üste yaşadığımız bir yıl oldu.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Yeni Yıl Mesajı -
 Tarih: 31.12.2016 > 224 kez okundu.

2016 Yılı, hem Ülkemizde hem de dünyada yaşanan birçok olumsuzluklarla geride kaldı. Yıllardan beridir devletçe ve milletçe mücadelesini vermiş olduğumuz terör olayları dünya çapında yayılarak küresel bir sorun haline geldi. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaş ve çatışmalar, milyonlarca insanı yurtlarından etti; yüzbinlerce insanın canına

> Makalenin devamı

İPEK YOLUYLA ŞEKİLLENEN EĞİTİM DÜNYAMIZ ve DİRİLEN TÜRK DÜNYASI - Birol DOK(T. C. Başbakanlık Müşaviri)
 Tarih: 30.12.2016 > 344 kez okundu.

“Bizansı yıkmış olan Türk aslanı yine uyanacak, yine kükreyecek, yine düşmanlarını titretecektir.” Muhammed İkbal (1873-1938) Ticaret yolu olmasının yanısıra bir bilgi paylaşım aracı da olan tarihi İpek Yolu, hiç şüphesiz ki en önemli işlevini eğitim alanındaki katkısı ile ortaya koymuştur. İşte bu noktada Türkler, İpek Yolu ile daima

> Makalenin devamı

Türk liderlere büyük hakaret - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.12.2016 > 255 kez okundu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın(KTÖS) 2017 yılı için üyelerine dağıttığı ajanda kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Kıbrıslı Türk liderleri ve Kıbrıslı Türklerin bugünlere ulaşması için canını veren Türk Mukavemet Teşkilatı’na (TMT) ağır sözlerin kullanıldığı ajandanın, kimler tarafından hazırlatıldığı araştırılıyor. Ajandayla ilgili olar

> Makalenin devamı

AK Parti’ye destek, MHP’yi eritiyor... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.12.2016 > 272 kez okundu.

MHP içinde Meral Akşener ile başlayan fırtına bir türlü dinmedi. Öyle görünüyor ki bu fırtına dinmeyecek. Özellikle Anayasa değişikliği konusunda iktidar Partisi AK Parti’nin yanında yer alan MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bu duruşu şimdi parti tabanını neredeyse bölünme noktasına getirdi. MHP tabanı ve ülkücüler şimdi şu soruyu soruyor: “Bir seçi

> Makalenin devamı

Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya Gelişinin Yıl Dönümü - Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 28.12.2016 > 329 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27 Aralık Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Gazi Mustafa Kemal’in 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından biri olmuş; Anadolu’nun küçük bir şehri olan Ankara, istiklal mücadele

> Makalenin devamı

Romanya’ya yakışmadı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.12.2016 > 246 kez okundu.

Romanya'da 11 Aralık'ta yapılan genel seçimin galibi Sosyal Demokrat Partinin (PSD) Tatar Türkü Sevil Shhaideh'nin Başbakan olması önerisi, Alman kökenli Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis tarafından reddedilmesinin yankıları sürüyor. Bu biz, Romanya demokrasisinde “kara bir leke” olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle “Romanya’ya yakışmadı” demek durumund

> Makalenin devamı

Daha huzurlu bir yeni yıl… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.12.2016 > 229 kez okundu.

2016 yılını sıkıntılı, gözyaşı içinde, huzursuz geçirdik. 2017 yılının bizlere savaşsız,şehitsiz,terörsüz,göz yaşı dökmeyeceğimiz huzur içinde yaşayabileceğimiz bir yıl olmasını diliyoruz. Bazı anlar öylesine bunaldık, öylesine umusuzluklara kapıldık ki, “Ekmek kuyruğuna girmeyi, gazyağı ile aydınlamayı,soba ile ısınmayı, lastik ayakkabı ile okula

> Makalenin devamı

“PYD bitmeden, PKK terörü sona ermez…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.12.2016 > 229 kez okundu.

Son İstanbul ve Kayseri’deki PKK’lı canlı bombaların ortaya koyduğu tabloya baktığımızda “PYD bitirilmeden, PKK ile mücadele de bitmez” diyoruz. Nedenine gelince: Müttefikimiz ve dostumuz Amerika, PYD/YPG güçlerini destekliyor. Onlara hemen her türlü silahı veriyor. Suriye’de ABD tarafından PYD-YPG’ ye verilen patlayıcıların PKK tarafından Türkiy

> Makalenin devamı

Sorun Ekmek Yemek veya Yememek Sorunu Değil, Sorun Ekmeğin Kalitesizleştirilmesidir - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 27.12.2016 > 237 kez okundu.

Tıp doktoru Prof. Dr. Canan Karatay hocamız sık sık ekmek yemeyin diye TV ve basına demeçler veriyor. Konu sağlık olunca toplum doğal olarak izliyor. Bendeniz de hocamızın kitabını okumuş ve notlar almıştım. Konuyu geçenlerde Türkiye’de buğday ıslahı konusunda öncü isim emekli hocamız Prof. Dr. İbrahim Genç ile konuştuk.

> Makalenin devamı

TÜRK KÜLTÜR COĞRAFYALARI, AZERBAYCAN-TÜRKİYE ARASINDAKİ EĞİTİM İLİŞKİLERİ VE YANSIMALARI - Birol DOK(TC Başbakanlık Müşaviri)
 Tarih: 26.12.2016 > 341 kez okundu.

1.Türk Kültür Coğrafyaları ve Türkler Dünyanın en kadim milletlerinden olan Türkler, tarihin her döneminde adına Dünya denilen yeryüzü parçasının her karışına damgasını vurmuş bir millettir. Dünyanın her karışında Türklerin mührünü görmek ve Türk medeniyetinin yansımalarını bulmak mümkündür. Tarih, Türkler gibi bir asil milletin bilimde, sanatta,

> Makalenin devamı

YÖNETİCİ ve AYDIN SORUMLULUĞU - Nurullah AYDIN
 Tarih: 26.12.2016 > 236 kez okundu.

İnsanlar huzursuz, toplum huzursuz, her kesim huzursuz. Peki ama neden? Demokrasi, özgürlükler, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, kanun önünde herkesin eşitliği, açık ve şeffaf yönetim kavramları özlemden uygulamaya geçirilmeye çalışılır. Buna rağmen yine perde gerisi arka kapı kararları uygulanır.

> Makalenin devamı

Çok Bilinmeyenli Denklem! - Şener MENGENE
 Tarih: 26.12.2016 > 235 kez okundu.

Yüzyıllık kartlar yeniden karılıyor. Bu süreçten kimler kazanacak, kimler kaybedecek yakında göreceğiz. Haritalarla birlikte, dengeler ve dünya'ya yön veren hanedan ailelerde de bir değişim olacakmı? Burası tam bir muamma. Farklı kaynaklarda farklı cevaplar olsa da kısır bir döngüden öteye geçememektedir. Buna 3. Dünya Savaşı, 4. Sanayi Devrimi, Hi

> Makalenin devamı

Oyun içinde oyun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.12.2016 > 237 kez okundu.

“Fırat Kalkanı Harekatı” bütün hızı ile sürüyor. Bu harekatın ana hedefi sınırlarımızı terör örgütlerinden korumak,temizlemek ve Amerika-PKK koridorunu bozmaktır. TSK’nın IŞİD karşısında gösterdiği başarının müttefikimiz ve dostumuz Amerika’nın uykularını kaçırdığını gözlemliyoruz. Geçenlerde Aydınlık Gazetesi’nde CIA’nın eski Türkiye görevlilerin

> Makalenin devamı

KOCAELİ SELÇUKLU DÜŞÜNCE PLATFORMUNDA KONUŞACAĞIM!.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 26.12.2016 > 234 kez okundu.

Türkiye zor günler yaşıyor.. Bu zor günlerin atlatılmasına katkı sunmalıyız. Bunun için benzer müştereklerimizin olduğu insanlarla çok sık bir araya gelerek irtibat içinde olmalıyız. Ben de bu nedenle 27 Aralık 2016 Salı günü Kocaeli'nde aldığım bir davet üzerine “Gelişmeler Karşısında Türk Aydının Durumu” konulu bir konuşma yapacağım.. İlgi duyan

> Makalenin devamı

MAKALE ÇAĞRISI - TDAV
 Tarih: 26.12.2016 > 373 kez okundu.

Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi’nin Ocak- Şubat sayısının “Hocalı ve Dağlık Karabağ” özel sayısı olarak yayınlanacaktır. Konu ile ilgili makalelerinizi en geç 15 Ocak 2017 tarihine kadar tdav@tdav.org adresine göndermeniz gerekmektedir. Yazım kuralları için www.turan.org.tr sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

> Makalenin devamı

“Operasyonlar olmazsa Güneyimiz parçalanır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.12.2016 > 230 kez okundu.

Son günlerde sorulan soru şu: “Suriye’de ne işimiz var? Neden Suriye’deyiz?” Suriye’nin bugünkü duruma nasıl geldiği konusunu bir kenara bırakıp, bu sorunun yanıtını arayalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Türkiye’nin güvenliği Bab’dan geçiyor. Güney Suriye’de yeni bir devlet kurdurmayacağız. Şehitlerimiz canımızı

> Makalenin devamı

AKSAKALLAR DİYALOĞU - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 24.12.2016 > 264 kez okundu.

Dostlar! Bu gün KARASAKAL dedi ki: Artık devekuşu hikâyeleri yeniden yazılacak. Devekuşları artık görünmemek için başlarını kuma sokmayacak. Artık onlar başlarını açıkta tutacaklar, ama gövdelerini kuma gömecekler! Hayret! Belki de onlar için daha hayırlıdır. Sadece kafaların görünmesi, kocaman gövdenin görünmesinden daha iyidir!

> Makalenin devamı

Kafalardaki sorular… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.12.2016 > 217 kez okundu.

Gerek Suriye’de gerekse bölgemizde Rusya ve İran ile olan işbirliğimiz nedeni ile bir bahar havası esiyor. Böyle bir işbirliğinin Türkiye açısından son derece önemli olduğunu görmekteyiz. Ancak, en büyük müttefikimiz Amerika ve AB ile ilişkilerimiz bu işbirliğinden nasıl etkilenecek? Şimdi kafalardaki soru böyle şekilleniyor.

> Makalenin devamı

Kurt Ulur, Vatan Kurtulur - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 22.12.2016 > 255 kez okundu.

Türkiye ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dileğimiz ve beklentimiz (temenni), bu bütünlüğün sonsuza kadar sürüp gitmesi yönündedir. Bununla birlikte ülke ve millet olarak son dönemlerde sancılı bir süreçten geçtiğimiz Sağır Sultan’ın bile malûmudur. Peki, bu sancılı süreci zarar görmeden nasıl atlatabiliriz? Yahut da bu süreçten nasıl kâ

> Makalenin devamı

Çin, Türkiye için iyi bir pazar olabilir mi?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.12.2016 > 243 kez okundu.

Türkiye, Çin’den çok ithalat yapıyor. Ancak buna karşılık Çin’e olan ihracatımızda giderek gerileme var. Bu da mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerde Türkiye aleyhinde büyümeyi ortaya koyuyor. Makas kapanabilir mi? Neden olmasın. Bunu Çinli yetkililer de istiyor. Yapılması gereken daha çok çalışmak, üretilen malları pazarlayabilmek ve siyasi bağları

> Makalenin devamı

“Büyükelçi Karlov Suikastında Bağlantılar FET֒yü Gösteriyor” - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.12.2016 > 240 kez okundu.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani ile düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Büyükelçisi Karlov’a suikast düzenleyen saldırgan hakkında, “Bağlantıların öncelikli olanı tamamıyla FETÖ terör örgütüne mensup olduğudur. Bunu gizlememize filan gerek yok. Yetiştiği yerden tut, iltisaklarına varıncaya kadar onlar bu

> Makalenin devamı

Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.12.2016 > 336 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü vesilesiyle yayımlanacak mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Vefatının, yani maşukuyla vuslatının 743. yıl dönümünde, büyük mütefekkir, büyük mutasavvıf, gönül ve aşk insanı Mevlana Celaleddin Rumi’yi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyoruz.

> Makalenin devamı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne Düzenlenen Saldırı - Sayın Cumhurbaşkanımız: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.12.2016 > 245 kez okundu.

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’un, bu akşam saatlerinde, Ankara’da, bir sanat galerisindeki etkinlik sırasında, alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınıyorum. Ülkem ve milletim adına, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in şahsında, tüm dost Rus halkına, özellikle de Sayın Karlov’un ailesine üzüntülerimi ve başsa

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 85. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel DÖNMEZ, “Dünyadaki Son Gelişmeler ve Türkiye”yi Anlatacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 22.12.2016 > 237 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen beşincisi 24 Kasım 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı ve Başdanışmanı Dr. Gürsel DÖNMEZ, “Dünyadaki Son Gelişmeler ve Türkiye” konusunu anlatacak…

> Makalenin devamı

Suriye’de işler iyiye giderse… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.12.2016 > 243 kez okundu.

Moskova’da bir araya gelen Rusya-Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları’nın “Suriye’de siyasi çözüm konusunda anlaştık” demeleri, bölgede yeni bir sayfanın da açılmış olduğunu gösteriyor. Bu anlaşma, Suriye’de Amerika ve Batı ülkelerini devre dışı bırakıyor. Önce Moskova’daki üçlü görüşmenin detaylarına bir göz atalım:

> Makalenin devamı

İstediğiniz Kadar Terör Estirin, Bu Milleti Bölemeyeceksiniz - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 20.12.2016 > 351 kez okundu.

“İstediğiniz Kadar Terör Estirin, Bu Milleti Bölemeyeceksiniz” Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin canını terör örgütleriyle, terör eylemleriyle yakarak, bu ülkeyi ve bu milleti dize getirilebileceklerini sanıyorlar. Tam tersine, bu saldırılar bizim inancımızı ve azmimizi daha da biliyor. Türk milletini

> Makalenin devamı

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından Teröre Karşı Duyuru
 Tarih: 20.12.2016 > 295 kez okundu.

Üniversitelerarası Kurul olarak, 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da ve 17 Aralık Cumartesi günü Kayseri’de güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan hain terör saldırılarını şiddetle kınıyor, bu menfur olayları gerçekleştiren ve destekleyen tüm şer odaklarını lanetliyoruz.

> Makalenin devamı

AYDINLANMIŞ CESUR İNSANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 20.12.2016 > 228 kez okundu.

İnsanlık büyük bir ruhsal bunalımdadır. Siyasetçiler, servet sahipleri, din adamları ve sürüleşen, köleleştirilen halklar var. Demokrasi diyenler; halk yığınlarının emeği üzerinde asalak gibi yaşamaktadırlar. İnsan hakları diyenler; kendi haklarını savunmakta, diğer hakları yok saymaktadırlar. Özgürlük diyenler; kendi özgürlüğünü savunmakta,

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN 10 Aralık İstanbul Patlamasını Kınayan Basın Açıklaması Yaptı -
 Tarih: 19.12.2016 > 295 kez okundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN 10 Aralık İstanbul patlamasını kınamak amacıyla Rektörlük Makamı önünde basın açıklaması yaptı. Üniversitemiz rektör yardımcıları, dekanları, yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrencinin hazır bulunduğu basın açıklamasında Rektörümüz şunları dile getirdi.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın Terörü Kınama Mesajı -
 Tarih: 19.12.2016 > 318 kez okundu.

Kayseri’de gerçekleştirilen hain terör saldırısını nefretle kınıyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yapılmış olan bu menfur saldırıyı gerçekleştiren hainler ve arkasındakiler bilmelidir ki; devletimiz ve yüce milletimiz yek vücut bir şekilde terörün hain emellerine ulaşmasına fırsat vermeyecektir. Birlik ve beraberliğimiz ilelebet devam ed

> Makalenin devamı

“Terörle mücadele akademisi kurulmalıdır…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.12.2016 > 244 kez okundu.

Terör konusu Türkiye’nin bugün için en önemli konusudur. Ard arda gelen eylemlerle onlarca şehit verdik. PKK, IŞİD ve diğer bazı terör örgütlerinin hedefinde olan ülkemizde terörle mücadele için öyle görünüyor ki hemen her çareye başvurmak durumunda kalacağız.

> Makalenin devamı

AB Cenevre’de taraf mı oluyor? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.12.2016 > 253 kez okundu.

Kıbrıs Rum Basını ballandıra ballandıra AB’nin, Cenevre’deki konferansa “taraf olarak” katılacağından bahsetmekte. Rum lider Anastasiadis’e yandaş gazetelerin yaptığı yayınlara göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica

> Makalenin devamı

ŞEHİTLER ÖLÜYOR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 17.12.2016 > 263 kez okundu.

“Türkiye’nin temel sorunları var. Ve Türkiye bu temel sorunlarını çözmeden yada hafifletmeden nefes alamaz. İslam dininin şehitlerin ölmediğine dair hükümlerini biliyorum. Ancak ne var ki; çocuklarını kara toprağa veren analara, babalara ve kocalarını kaybeden kadınlara yada babalarını yitiren yetimlere bunu anlatmak kolay değil. Çünkü ateş düşt

> Makalenin devamı

PKK’yı besleyen dış kaynaklar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.12.2016 > 262 kez okundu.

İstanbul’daki kanlı saldırı sonrası Kayseri’de meydan gelen saldırı terörle mücadelede nasıl bir konumda olduğumuzu ortaya koydu. Terörü önlemek, bu alanda etkili mücadele etmek,sadece kınamak, lanetlemek ve baş sağlığı dilekleri ile mümkün olmuyor. Konuyu ve özellikle de terörü besleyen kaynakları iyi tespit edip, asıl mücadeleyi bu alanlarda yapm

> Makalenin devamı

Hem teröriste destek ver, hem “yanınızdayız” de… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.12.2016 > 247 kez okundu.

Kim dost kim düşman bugünlerde bunları ayırmakta gerçekten güçlük çekiyoruz. “Dost ve müttefik” dediklerimiz bir bakıyoruz, bizi arkadan vurmaya çalışıyor. Bölgesel işbirliği yapmaya çalıştığımız ülkeler bir bakıyoruz konu kendi çıkarları öne çıkınca bize sırt çeviriyorlar. Kime inanacağız, kiminle sağlıklı işbirliği yapacağız,kiminle aynı yola çık

> Makalenin devamı

Armağan kitap projesi - Murat GEDİK HTF
 Tarih: 16.12.2016 > 263 kez okundu.

Değerli dostlar, Hollanda Türk Federasyon 2017 yılına “büyük Türk düşünürü Başbuğ Alparslan Türkeş'in vefatının 20. yılı sebebiyle Armağan Kitap Projesi” ile başlıyor. Yapılacak bu çalışma ile Hollanda'da ikamet etmiş veya etmekte olan kişiler tarafından hazırlanacak makaleler ve şiirler toplanılarak bir cilt haline getirilecek. Bu kitap Holland

> Makalenin devamı

2017'ye Stratejik Bakış! - Şener MENGENE
 Tarih: 16.12.2016 > 272 kez okundu.

2017 yılı dünya da büyük olayların beklendiği bir yıl. 4. Sanayi(Endüstri) Devrimi, 4. Nesil Savaş'lar ve ismi konulmamış, yapay terör örgütleri üzerinden Vekalet Savaşı olarak 3. Dünya Savaşı beklendiği gibi Türkiye için'de Ikinci kurtuluş Savaşı öncesi Seferberlik yılı olacak.

> Makalenin devamı

ÖNCE VATAN - Şener MENGENE
 Tarih: 16.12.2016 > 267 kez okundu.

Bizim için herşey'den "Önce Vatan" gelir. Türklerde Vatan ve Devlet kavramı özdeşleşmiştir. "Devletimize isyan eden kişi, tek oğlum Süleyman bile olsa, tereddüt etmeden kellesini alırım." (Yavuz Sultan Selim) Atasözlerimizde üzerinde en fazla durulan kavram Vatan. "Ana gibi yar Vatan gibi diyar olmaz. Sahipsiz Vatanın batması haktır, sen sahip çıka

> Makalenin devamı

TOSTLUK TESPİTLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 16.12.2016 > 302 kez okundu.

Ben bilmem. Bilen bilir. Herkes kendi yükünü çeker! Hayaller güzeldir, gerçekleşmese bile… ‘Doğru’ söze ne denir? Öyleyse öyledir! Bir dost der ki: Dosta mazeret yalandır. Muhabbet bir başkadır, başka şeylere benzemez. Kitap candır. Kitap içinde büyüyenler de canan'dır! Dostluk ve sevginin belli bir şekli ve kalıbı yoktur!

> Makalenin devamı

İşsizlik yine gündeme oturdu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.12.2016 > 244 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül dönemi işsizlik verilerini açıkladı. Bu veriler ışığı altında hemen belirtelim, Türkiye’deki işsizlik oranı geçen yılın Eylül ayına göre 420 bin kişi artmış görünüyor. Yine TÜİK’in açıklamasında işsiz sayısının 3 milyon 523 bin kişiye ulaştığı görülüyor.

> Makalenin devamı

Türkiye’de Üniversite Eğitimlerinin Niteliği ve Sektörün Beklentileri - TDAV
 Tarih: 16.12.2016 > 241 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

Halep’teki katliamlara Sessiz kalmak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.12.2016 > 268 kez okundu.

Bugünlerde Halep ile yatıp,Halep ile kalkıyoruz. Suriye’nin bu önemli kentinde büyük bir insanlık sucu işlendiğini de görmekteyiz. Rejim tarafından özellikle sivil haşka karşı girişilen katliamlara dünyanın seyirci kalmasına da tepkiliyiz. Kentten sivillerin tahliyesi nedeni ile başlatılan “ateşkes”in bozulması ile yeniden başlayan katliamlar, Türk

> Makalenin devamı

“Tüm Terör Örgütlerine Karşı Millî Seferberlik İlan Ediyorum” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 14.12.2016 > 334 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin bir ateş çemberinden geçtiğine ve yaşanılan dönemin en az İstiklal Harbi kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, “Gün; çekişme, çatışma, husumet, eski defterleri karıştırma günü değildir. Eğer birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmez, bu saldırıların karşısında çeli

> Makalenin devamı

Şu Barzani var ya şu Barzani… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.12.2016 > 247 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Kuzey Irak’taki Peşmergebaşı Barzani ile ilgili yazdığımız hemen her yazıda “Bu adam tam bir Türk ve Türkiye düşmanıdır. Söylediklerine inanmayın. Sinsi planları var. Bölgede Bağımsız bir Kürt Devleti’nin kurulması için de dış güçlerin isteğine (evet) diyor ve maşalık yapıyor” demilşizdir.

> Makalenin devamı

Rus turistlerin gözü Türkiye’de ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.12.2016 > 251 kez okundu.

2017 turizm sezonunda özellikle Antalya turizm sektörünün gözü Rus turistlere çevrildi. Son günlerde Rusya’dan yapılan rezervasyonların yüzleri güldürmeye başladığı söyleniyor. Ancak, geçen yıllara oranla bu rezervasyonların yine de 2017 turizm sezonu beklentilerinin altında kalabileceği de vurgulanıyor.

> Makalenin devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin “İstanbul’da Yaşanan Terör Saldırısıyla” ilgili yaptıkları yazılı basın açıklaması. 11 Aralık 2016
 Tarih: 13.12.2016 > 276 kez okundu.

İnsan kanından beslenen, en küçük acıma duygusuna, vicdan kırıntısına sahip olmayan şerefsiz terör cellatları dün gece İstanbul’u kana bulamıştır. Mevlid Kandili’ni idrak ettiğimiz bugün de milletimiz infial içindedir. Hainler bir kez daha sahneye çıkmışlar ve Türkiye’yi yasa boğmuşlardır.

> Makalenin devamı

YÖK'ten Teröre Karşı Açıklama (10.12.2016)
 Tarih: 13.12.2016 > 338 kez okundu.

Yükseköğretim Kurulu ve Akademi camiası olarak, 10 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul'da güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan hain terör saldırılarını şiddetle kınıyor, bu menfur olayı gerçekleştiren tüm şer odaklarını lanetliyoruz.

> Makalenin devamı

Terörü Lanetliyoruz - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 12.12.2016 > 337 kez okundu.

İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısını şiddetle kınıyor; şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Prof. Dr. Sami ÖZCAN

> Makalenin devamı

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Sami ÖZCAN'ın Mevlid Kandili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 12.12.2016 > 247 kez okundu.

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber olan Hz. Muhammed’in doğduğu geceyi temsil eden Mevlid Kandili’ni bir kez daha idrak etmenin mutluluğu içindeyiz. Kandiller günlük hayatın telaşından biraz olsun uzaklaşıp dayanışma ve birlikteliklerimizi daha da arttırmamıza vesile olmaktadır. Bizler de bu mübarek günün vesilesi ile di

> Makalenin devamı

Sonsuza kadar asker ve polisimizin yanındayız… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.12.2016 > 252 kez okundu.

İstanbul Beşiktaş Meydanı’nda yürekleri yakan hain saldırı sonrası bu satırlar yazılıncaya kadar 30 polisimizin şehit olduğu, 8 vatandaşımızın hayatını kaybettiği açıklandı. 155 kadar yaralının bulunduğu da aynı açıklamada yer alıyor. Teröre karşı milletçe bütünleşmemiz hiç kuşkusuz etkili olacaktır. Millet olarak birbirimize sarılıp, birlik ve bü

> Makalenin devamı

AKSAKALLARIN DİLİNDEN - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 11.12.2016 > 270 kez okundu.

Ne tür bir ‘aksakal’ olduğu bilinmeyen bir AKSAKAL, bir ara şöyle bir tespitte bulunmuş: Ne demiş atalarımız? Abdestsiz adama namaz mı dayanır? Ya da abdestsiz namaza duranın ne zaman bitireceği belli olmaz... Kim bilir? Belki de doğru söylemiştir.

> Makalenin devamı

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen hain saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
 Tarih: 11.12.2016 > 357 kez okundu.

“Türkiye’yi demokrasi ve hukuk yolundan çeviremeyecekler” Dün akşam İstanbul Beşiktaş'ta insanlığa, hayata, huzura, masumiyete düşman olduğunu karanlık ve kalleş yüzünü bir kez daha göstererek bomba patlatan insanlık düşmanı katilleri şiddetle lanetliyorum.

> Makalenin devamı

TÜRK’ÜN (İNSAN) HAKLARI GÜNÜ !.. Halep'teki masum çocuklara ithaf olunur! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 11.12.2016 > 249 kez okundu.

Bu yazıyı dört yıldır her 10 Aralık'ta yayınlıyorum. Sizce değişen bir şey var mı? “Bu gün 10 Aralık İnsan Hakları Günü... Herkes bir şey söylüyor. Ancak geçmişe ve günümüze baktığımızda mensubu olduğum Türk Milleti’nin de, insan hakları yönünden büyük bir mağduriyete uğradığını görüyorum.

> Makalenin devamı

Şangay Bilmem Ne Kaç’lısı - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 11.12.2016 > 316 kez okundu.

Türkiye’nin, Avrupa kapılarında bilmem kaç yıldır beklediğini söylememize gerek yoktur sanırım. Zaman zaman gurur kırıcı da olan bir dizi süreçten sonra köprülerin atılması kaçınılmazdı. Haliyle Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin kopma noktasına gelmesi hususunda, doğrudan doğruya AKP Hükümetinin suçlanmasını doğru bulmuyoruz. Bununla birlikte, s

> Makalenin devamı

“Tüm Terör Örgütleri Aynı Amaç İçin Ülkemize ve Milletimize Saldırıyor” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 11.12.2016 > 370 kez okundu.

İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece İstanbul’da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos

> Makalenin devamı

Basın Açıklaması
 Tarih: 11.12.2016 > 382 kez okundu.

Bu gece, Beşiktaş’ta, güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının hemen arkasından yaşanan patlamaların, mümkün olan en büyük can kaybını verdirmeyi hedeflediği anlaşılmaktadır. Bu eylemler neticesinde, maalesef, şehitlerimiz ve yaralılarımız vardır. Şehitlerimize All

> Makalenin devamı

10 Aralık İnsan Hakları Günü - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 10.12.2016 > 333 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “10 Aralık İnsan Hakları Günü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 68. yıl dönümü vesilesiyle vatandaşlarımızın ve dünya milletlerinin İnsan Hakları gününü tebrik ediyorum.

> Makalenin devamı

PISA Sonuçlarının Öğrettikleri: Neden Öğretemiyoruz? Neden Öğrenemiyoruz? - Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ
 Tarih: 10.12.2016 > 333 kez okundu.

Bugün ülkemizin temel sorunu nedir diye sorursanız, ban göre eğitimimizin kalite sorunu ve buna bağlı olarak yaşadığımız ce gelecekte yaşayacağı bir dizi ciddi zincirleme sorundur derim. Türkiye’nin eğitim karnesi hemen herkesin beklediğinin daha gerisinden olduğu son 2015 PISA sonuçları ile bir kez daha ispatlanmış oldu.

> Makalenin devamı

Hem “dost ve müttefik” hem “düşman”… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.12.2016 > 258 kez okundu.

Artık bazı gerçekleri görüp, kararlarımızı da bu gerçekler ışığı altında vermemiz gerekiyor. Yıllardır, Amerika için “dost ve müttefikimiz” deyimini kullandık, halen de kullanıyoruz. Ancak, bir ülke hem “dost ve müttefik” hem de “düşman” olabilir mi? Olabiliyor. Son gelişmeler bunu çok açık ortaya koyuyor.

> Makalenin devamı

Kıbrıs sorununda sona gelinirken… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.12.2016 > 268 kez okundu.

Kıbrıs konusunda çözüm bulmak için iki toplum liderleri Ocak ayında yeniden bir araya gelecek. Çözüm için masaya oturacak olan taraflar Türk ve Rum toplumlarının eşit, insanca yaşayabileceği, huzur ve barış ortamının sağlanacağı bir anlaşmaya varmak için çalışacak. Bugüne kadar yapılan müzakerelerde bir sonuç elde edilemedi. Bundan sonra ortaya ne

> Makalenin devamı

Ölüm kapıyı çalınca… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.12.2016 > 258 kez okundu.

Bazen öylesine ölüm haberleri ile karşılaşıyoruz ki, adeta donup kalıyor ve “olamaz” diyebiliyoruz. Ancak, oluyor ve bunu önlemek de mümkün olmuyor. Özellikle de her zamansız telefon çalmalarında içimize düşen ürperti ve endişenin bir ölüm habercisi olabileceği kuşkusunu da üzerimizden atamıyoruz nedense.

> Makalenin devamı

GELECEĞE DAİR YOL HARİTASI - Mehmet TARHAN
 Tarih: 07.12.2016 > 257 kez okundu.

Türkiye ve Dünya da son dönemlerde artan terör olayları ülkeleri ve içinde yaşayan milletleri ekonomik ve sosyal açıdan baya etkilemektedir. Hal böyle olunca ülke yönetimleri yeni terörle mücadele konseptleri geliştirmek ve uygulamaya sokmak mecburiyetinde kalmaktadır. Terörle mücadele konusunda kararlılık gösteren ülkeler olduğu gibi terörden nema

> Makalenin devamı

En iyi olamazsak da iyi olmalıyız - Şener MENGENE
 Tarih: 07.12.2016 > 244 kez okundu.

Eğitimde Finlandiya, Singapur ve Japonya gibi olmalıyız. Sanayide Almanya ve Fransa gibi olmalıyız. Teknolojide Japonya, Güney Kore ve Singapur gibi olmalıyız. Savunma Sanayinde ABD, Rusya, Ingiltere gibi olmalıyız. Finans da Isviçre, Ingiltere gibi olmalıyız. Tarım da Hollanda, Almanya, Fransa ve ABD gibi olmalıyız. Nükleer Enerjide Fransa,

> Makalenin devamı

“Kıbrıs, Türkiye’nin ön Cephesidir…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.12.2016 > 255 kez okundu.

Bugünlerde Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek için iki toplum arasında yapılmakta olan görüşmelerde Rum tarafı neredeyse “Kıbrıs’ı terk edin, her şeye biz hakim olalım. Türk askeri de adadan çekilsin” görüşünde. Yunanistan ve AB ülkeleri de Rum tarafında yer alıyor. Tabloya baktığımızda Türk tarafının yalnızlığa itilmekte olduğunu görüyoruz.

> Makalenin devamı

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ve MİLLİ ŞUUR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 07.12.2016 > 266 kez okundu.

“Uzun zamandır milliyetçilik vede özellikle Türk Milliyetçiliği üzerine hararetli tartışmalar sürüyor. “Türk Milliyetçiliği” denilince ben ne anlıyorum, ilk önce onu söyleyeyim. Türk Milliyetçiliği; sosyolojik manada aynı kültür içinde yaşayan insanları ve bu insanların bağlı olduğu toprağı sevmektir. Daha da ötesi “yaradılmışların en şereflisi” o

> Makalenin devamı

Ensemizdeki asıl tehlikeyi de görmeliyiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.12.2016 > 253 kez okundu.

Şimdilerde Dolar ile yatıp, Dolar ile kalkıyoruz. Dolar’ın ekonomimize nasıl bir etki yapacağı tartışmaları da sürüyor. İç ve dış siyasi belirsizliğin Doları zıplattığını söyleyen ekonomistler de var. Bizi yönetenler, Dolardaki yükselişin suni olduğunu, FETÖ terör örgütünün Türkiye üzerinde ekonomide oyun oynadığını söylüyorlar. Bu yaşananların da

> Makalenin devamı

NEYİN MÜCADELESİ BU? - Nurullah AYDIN
 Tarih: 05.12.2016 > 396 kez okundu.

Hukuk kuralları, ahlak kuralları, inandıkları din kuralları onlar için anlamsız. Her gün kimlik değiştiriyorlar. Bir gün söylediklerini ertesi gün yalanlayabiliyorlar. Ve köleleşmiş beyinler her iki durumda alkışlıyor. Takiyye, kumpas revaçta. Kime kardeş, dost diyorlarsa, yakınlaşıyorlarsa kısa sürede tersine dönüyorlar, ihanet ediyorlar, Yok

> Makalenin devamı

“Türkiye- Ortadoğu ilişkilerinin dünü, bugünü, yarını…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.12.2016 > 252 kez okundu.

Zafer Karadağ Çin’in en önemli ticaret kentlerinden Şanghai’de Türk-Çin ticaret ve turizminin gelişmesi yolunda çok büyük çaba gösteren kardeşlerimizden birisidir. Karadağ’ın bazı izlenimlerini ve yazılarını köşemize taşıyoruz.

> Makalenin devamı

Trafikte eğitim mi, yoksa caydırıcılık mı?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.12.2016 > 281 kez okundu.

Alınan tüm önlemlere, ağırlaştırılan para cezalarına rağmen trafikte hala kazaların ve hataların önüne geçilemiyorsa burada bir yanlıştık var demektir. Dikkat edin, trafiğe her yıl binlerce araç giriyor. Buna bağlı olarak da ehliyet alan ve trafiğe çıkan sayısı artıyor. Özellikle özel günlerde karayolları adeta kan gölüne dönüyor. Alkollü araç kul

> Makalenin devamı

İNSAN MESELEMİZ!.. - Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 03.12.2016 > 265 kez okundu.

“İnsan, Havva ve Adem’den bu yana gündemdeki ilk meselemiz. Ancak ne var ki, bu mesele olumlu bir çizgide gelişme göstereceğine, devamlı surette geriye doğru gidiyor. Belki bu da, kıyamet alametlerinden biridir. Dünyanın her yerinde insan denilen mahlukata ilişkin sayısız sorun bulunuyor. Ancak hayatın doğası gereği biz ilk önce toplumumuza, aile

> Makalenin devamı

"Bugünkü Türkiye, 14 Yıl Önceki Türkiye’den 3 Kat Daha Zengin” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 02.12.2016 > 338 kez okundu.

Ankara’da yapımı tamamlanan otomotiv ticaret merkezi OTONOMİ’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına, TL'ye dönüştürsün. Türk Lirası değer kazansın, altın değer kazansın. Ne lüzumu var; dövize değer kazandıracağız. Gelin bunu yapın ve bu adımı attığımız sürece birilerinin oyunu da

> Makalenin devamı

Dolar’ın yükseliş neden Önlenemiyor?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 02.12.2016 > 282 kez okundu.

Dolar’daki yükselişin önlenememesi kafaları karıştırıyor. Bizi yönetenler her ne kadar bunun suni bir yükseliş olduğunu, yaşam biçimimizi etkilemeyeceğini söylüyorlarsa da, Dolardaki yükselişin hemen her şeyi etkilediğini gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. Bugünkü yazımızda konu ile ilgili 3 görüşe yer açtık. Fazla bir yoruma gerek görmüyoruz ve söz

> Makalenin devamı

GARİP Kİ NE GARİP - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 01.12.2016 > 284 kez okundu.

NE GARİP! Filân bankada hiç hesabım yok, ama telefon ve e-posta adresime mesaj geliyor ve diyor ki: - Size özel kredi faizlerini düşürdük... Allah, Allah... Niye bana özel olsun ki... Başkalarını kazıklıyorlar ama bana (!) özel davranıyorlar... Garip değil mi?

> Makalenin devamı

Kaçakçılık ve sahtecilik daha da artar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.12.2016 > 274 kez okundu.

İçki ve sigaraya her zam gelişinde sözünü ettiğimiz “kaçakçılık ve sahtecilik artar” görüşümüzü bugün de yineleyelim. Hükümetin içki ve sigaraya getirdiği ortalama % 10’luk zammın getireceği yükün ağırlığını hepimiz görüyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de bu zamlar ve nedenleri çeşitli kesimlerce eleştirilecektir.

> Makalenin devamı

Suriye’deki dengeler değişiyor mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.11.2016 > 279 kez okundu.

İki süper güç Amerika ve Rusya, Suriye konusunda daha önce yaptıkları açıklamalarda aralarında her konuda anlaştıklarını söylemişlerdi. Dikkat edilecek olursa Amerika’nın Suriye’de yapmaya çalıştıklarına Rusya, Rusya’nın yapmaya çalıştıklarına da Amerika karışmıyor. Herkes kendi işini yapıyor.

> Makalenin devamı

GERÇEKLER ve TARAF OLMAK - Nurullah AYDIN
 Tarih: 28.11.2016 > 404 kez okundu.

Yalancılar talancılar insanların kafalarını karıştırmaya devam ediyorlar. Hergün sırıtarak pişkinlikle yalan söylüyorlar. Yandaş medya dışında haber edinmeyen, düşünmeyen zihinleri körelmiş sürüleşen insanlar ise inanıyor. Türk Milleti acı gerçeklerle yüz yüzedir. Kabul edilse de edilmese de bir gerçek ortaya çıkmıştır. Türkiye artık tam bir psik

> Makalenin devamı

“Turizmimizi sadece Rus turist kurtaramaz…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.11.2016 > 268 kez okundu.

Turizmde 2017 sezonu ile ilgili çok yazdık, bugün de devam ediyoruz. 2016 sezonunu çok kötü kapatan sektörün önümüzdeki sezon beklentilerinde de sıkıntı yaşayabileceği görülüyor. Bunun en büyük göstergesi Kasım ayı içinde yapılması gereken rezervasyonlardaki büyük düşüş oldu. Bu da hiç kuşkusuz yeni sezon için endişe yaratmaya başladı.

> Makalenin devamı

ALMANYA'DA AVRUPA TÜRKLERİ İLE BALKANLARDAKİ TÜRK VE AKRABA TOPLULUKLARINI NASIL KUCAKLAŞTIRIRIZ DİYE ÇABALADIK!!! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 27.11.2016 > 274 kez okundu.

Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) ve Koşukavak Turizm ile Avrupa Türkleri ile Balkanlarda yaşayan Türk ve Akraba Topluluklarını nasıl buluştururuz diye Almanya'da bir dizi temaslarda bulunduk... Düsseldorf, Duisburg, Köln ve Frankfurt'taki temaslarımızda bize Yunus Sertaç Özgür ile Hüseyin Adalı rehberimiz oldular...

> Makalenin devamı

METİN TOKDEMİR İLE SİYAH BEYAZ KARELERDEN MAVİ HAYALLERE - Gazi KARABULUT
 Tarih: 27.11.2016 > 273 kez okundu.

Bir varmış bir yokmuş, diye başlamamalı “Ahde vefa” ile ilgili yürek feryatları. Masal tadında, şiir coşkusunda anlatılsa da hayal aleminin siyah- beyaz tonları… Sadece maviliklere taşımamalı “Ahde vefayı imanı bilenlerin” yaşam tarzına dönüştürdükleri ülkülerini… Anlatanlar bitmemeli bu ülküleri, davayı, çileyi, gözyaşını, işkenceleri, acıl

> Makalenin devamı

SÜKÛTUN ORTASINDAN DÖKÜLENLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 26.11.2016 > 294 kez okundu.

Bazı şeylerin izahı yoktur! Yüreği yananlar üşümezler. Susmak, bazen en iyi cevaptır. Genellemeler çok defa yanıltır. Olmayan bir şey bulunmaz ki… Gerekenlere kin beslemek iyidir! Hainliğin biçimi ve sınırı yoktur. İhanet acısı kolay kolay geçmez! Şeytan da âlimdi, ama Şeytan’dı. Yükler, taşıyanlar için hep ağırdır. Yaparsan olur, bozarsa

> Makalenin devamı

Avrupa Birliği değil; TÜRK-İSLAM TURAN Birliği istiyoruz - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 26.11.2016 > 484 kez okundu.

"Avrupa Birliği" bizi istemiyormuş... Sanki çok umurumuzdaydı bizim de.... Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını çıkaran Avrupa'dan mı Medeniyet öğreneceğiz? Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar... Bize Türk Birliği, İslam Birliği Yeter ey Avrupa! Sen kendi derdine çare bulmaya çalış bence... Çürümüş ahlaksızlığını bize empoze etmeye çalıştın yı

> Makalenin devamı

Prof. Dr. Halim KAZAN Hocamızın TURAN-SAM Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmesi hakkında - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 25.11.2016 > 340 kez okundu.

İstanbul Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme alanında meşhur bir akademisyen olan, İşletme Bölüm Başkanımız, Değerli Hocamız Prof. Dr. Halim KAZAN, Uluslararası Bilimsel Mevsimlik Dergimiz "TURAN-SAM"ın Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz. Allah sizi muvaffak etsin değerli hocam

> Makalenin devamı

“Bu Milletin İradesine Herkesin Saygı Duyması Gerekir” - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 25.11.2016 > 347 kez okundu.

Necmettin Erbakan Külliyesi’nin açılış törenine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de son yıllarda adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide önemli adımları atıldığına dikkat çekerek “Avrupa Birliği, toplanmışlar bir toplantı yapmışlar ve o toplantıda müzakerelerin dondurulmasıyla ilgili bir karar almışlar. Sen bu kararı alsan ne yazar, almasan n

> Makalenin devamı

Prof. Dr. Himmet KARADAL Hocamızın TURAN-SAM Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmesi hakkında - Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 25.11.2016 > 1637 kez okundu.

Aksaray Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme alanında meşhur bir akademisyen olan Değerli Hocamız Prof. Dr. Himmet KARADAL, Uluslararası Bilimsel Mevsimlik Dergimiz "TURAN-SAM"ın Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz. Allah sizi muvaffak etsin değerli hocam!

> Makalenin devamı

Tavukçuluk sektörü de kriz yaşıyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.11.2016 > 293 kez okundu.

Birçok sektörde yaşanan krizler tavukçuluk sektörünü de vurdu. Tavuk ve yumurta üretimi çoğalıyor ama bunları satabilecek pazar bulamıyoruz. Sektör, bugünlerde ancak iç tüketimle ayakta durmaya çalışıyor.

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 84. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Vali Murat YILDIRIM, “Suriye ve Irak Türkmenleri”ni Anlatacak… - Cafer VAYNİ
 Tarih: 24.11.2016 > 281 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen Dördüncüsü 26 Kasım 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette Merkez Valilerinden şair-yazar Murat YILDIRIM, “Suriye ve Irak Türkmenleri”ni dinleyicilere anlatacak.

> Makalenin devamı

TÜRK’ÜN AĞZINA BAL ÇALMAK! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 24.11.2016 > 277 kez okundu.

“Milli şairimiz merhum Mehmet Akif, Türk milletini İstiklal Mücadelesi’ne razı etmek için gittiği Kastamonu’da 19 Kasım 1920 tarihinde şöyle der: “Milletler topla, tüfekle, ordularla, tayyarelerle yıkılmaz. Milletler ancak aralarındaki bağlar çözülerek, herkes kendi başının derdine, kendi menfaatini temin etmek sevdasına düştüğü zaman yıkılır.” Bu

> Makalenin devamı

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı - Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 24.11.2016 > 354 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Öğretmenler Günü vesilesiyle milletimizin ilim, irfan ve bilgi membaı olan tüm öğretmenlerimizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın "24 Kasım Öğretmenler Günü" Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 24.11.2016 > 371 kez okundu.

Dünya üzerinde ileri gelişmişlik düzeyine ulaşmış olmanın en önemli göstergelerinin başında bilim ve teknoloji yer almaktadır. Günümüz koşullarında bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmelere bağlı olarak ülkemizin sahip olduğu genç ve dinamik nüfus, aydınlık geleceğimizin teminatı konumundadır. Ülkemizin bu değerli insan kaynağının geleceğe ha

> Makalenin devamı

“Türkiye, İnşallah Kendisinden Büyük Bir Türkiye'yi İnşa Edecektir” - Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 22.11.2016 > 384 kez okundu.

Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kabile, çadır devleti değiliz. Biz medeniyetler inşa etmiş bir devlet geleneğinin ta kendisiyiz. Biz onurluyuz, gururluyuz. Ama bu geleneğin içinden geldiğini zanneden bazı gafiller, 15 Temmuz'u yapmışlardır. Bedelini ağır ödediler, ödemeye de devam edecekler. Hâl

> Makalenin devamı

O zaman çözün bu işi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 22.11.2016 > 270 kez okundu.

Türkiye’nin yıllardır kanaya yarası, üreticilerin ve tüketicilerin aracılar tarafından istismar edilmesi konusudur. Üretici, malını çok ucuza aracıya satıyor, mal Pazar tezgâhına gelinceye kadar katlanıyor, tüketicin eline çok pahalı fiyatla geçiyor. Bu durumda üretici kazanamıyor, tüketici kazanamıyor. Aracılar ise vurgun yapıyor. Yıllardır iş ba

> Makalenin devamı

ÜST AKIL, ALT AKIL ve STRATEJİK AKIL - Nurullah AYDIN
 Tarih: 21.11.2016 > 431 kez okundu.

Birileri üst akıl diyor. Peki kim üst akıl der? Zeka özürlüler, başkalarının emireri olanlar, kuklalar, figüranlar, paranoid şizofrenler, mitomanlar üst akıl derler böylece kendilerinin de alt akıl olduklarını kabul etmiş olurlar. Güç odakları kuklaları yetiştirir, denetimli kontrollü perde gerisinde yönetirler. Halkın gözünde parlatırlar.

> Makalenin devamı

Turizmde 2017 umutları da tükeniyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.11.2016 > 274 kez okundu.

Türk turizminde İngiltere önemli bir yer tutuyor. Çünkü dışarıdan Türkiye’ye en fazla turist gönderen 3.ülkenin İngiltere olduğunu biliyoruz. Ancak, son 5 yılda İngiltere’den gelen turist sayısındaki düşüş her yıl aşağıya iniyor. Bu da hali ile turizmde endişe yaratıyor. İngiltere’nin yanında Almanya pazarı da kayıplarda.

> Makalenin devamı

Başkanlık Tartışmaları - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 20.11.2016 > 371 kez okundu.

TBMM’nin saygın simalarından olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yapılan çirkin saldırı, başkanlıkla ilgili olası bir halk oylamasında (referandum), -son yıllarda oldukça yakınlaşan- CHP ve MHP tabanlarının arasını açmaya dönük ucuz algı harekâtlarından (operation) biri de olabilir. Malûm, neredeyse 40 yıldır bu tür kahpe oyunlara sahn

> Makalenin devamı

Bir Meşrep Olarak Alevîlik - Aziz Dolu ATABEY
 Tarih: 20.11.2016 > 285 kez okundu.

Alevîlik ne bağımsız bir dindir, ne de Zerdüştîliğin bir uzantısı (devamı)… Olsa olsa Şah İsmail ile zirve yapmış bir “12 İmam Şiîliği”dir. Heteredoks bir İslâm inancı olduğunu söyleyenler de vardır. İslâm’ın farklı bir zenginliği; yorumu, şubesidir. Anadolu-Azerbaycan hattında yeşeren, İslâm dairesinde yer alan bir nevi Türk/Türkmen yorumudur anla

> Makalenin devamı

Piyasalarda zam dalgası başladı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.11.2016 > 281 kez okundu.

Dolar’daki yükseliş ile ilgili olarak önümüzdeki tablo şu: Dolar’daki tırmanış, iğneden ipliğe her şeyi etkiliyor, bu da hayat pahalılığı demektir. Çünkü Dolar’daki artışın durdurulamaması özellikle ithal malların fiyatlarını artırıyor. Bu furya içerideki ürünlere de yansıyor. Sorun hiç kuşkusuz bunlarla da sınırlı değil.

> Makalenin devamı

TÜRKLER ŞİMDİ NE YAPACAK ? - Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 20.11.2016 > 293 kez okundu.

“Türkiye’de yaşayan herkes rahatlıkla “ben, Kürdüm, Çerkezim, Çeçenim, Rumum ya da Ermeniyim, Süryaniyim, Keldaniyim, Romenim” diyebilir. (Ben buna Arnavutum, Boşnakım, Pomakım, Arabım, Lazım ve benzerleri ni de eklemek istiyorum.) Bu tabii ve doğru kimlik belirleyiştir. Ama asla ve asla Türk’üm diyemez.

> Makalenin devamı

“MHP, ilkelerinden uzaklaşıyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.11.2016 > 293 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi konusunda AKP Parti ile aynı çizgide hareket etmesi, Milliyetçi tabanda büyük tepkilere neden oluyor. Bu uzlaşmanın Türkiye’yi bölmeye yönelik olduğuna da vurgu yapılıyor. Teşkilat bugün için ikiye bölünmüş durumda. MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’ın partiden ihraç edilm

> Makalenin devamı

BAŞKANLIK SİSTEMİ YORUMUM - Andaç KARABULUT
 Tarih: 19.11.2016 > 353 kez okundu.

Adnan Menderes’ten günümüze kadar sık sık Türk kamuoyunun ve siyasetinde yer alan başkanlık sistemi hala toplum paradigmasında sadece “eyalet”lere bölünme olarak algılanmaktadır. Maalesef topluma başkanlık sistemi’nin ne olduğu hala açıklanamamıştır. Ayrıca başkanlık sistemine karşı belirtilen eleştirilere de açıklamalar yapılmamaktadır.

> Makalenin devamı

Yesevi Ocakları Kültür Derneği Kamuoyuna Önemle Duyurulur... - Şener MENGENE
 Tarih: 19.11.2016 > 305 kez okundu.

"Milletin Yüreğinde Tüten Ocak" misyonu ile her kesimi kucaklayan Yesevi sevdamızın 3. Dönem Yönetim Kurulu Genel Başkanımız Adem KARSLI başkanlığında oluşturulmuştur. Yeni dönem çalışma arkadaşlarımızı tebrik eder oluşan bu kadronun;İçinde bulunduğumuz süreçte yönlendirici ve başarılı olmasını temenni ederiz... Yesevi Kültür Ocakları Genel Merk

> Makalenin devamı

Tecavüz yasasına tepkiler büyüyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.11.2016 > 291 kez okundu.

AK Partili milletvekilleri tarafından gece yarısı torba yasaya konularak Meclis’e getirilen tecavüz Yasası’na özellikle sosyal medya üzerinden milletin tepkisi çığ gibi büyüyor. Bu önerinin kabul edilmesi ile tecavüzün meşrulaştırılacağı, sapıklığın çoğalacağı, özellikle de küçük çocuklara karşı cinsel istismarlarda artışların olabileceği endişesi

> Makalenin devamı

SÖYLEYENİ MEÇHUL SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 18.11.2016 > 292 kez okundu.

‘Paylaşmak’, insanlara nedense hep zor gelir. Rezilliğin ve sözüm ona sıra-dışılığın sınırı yoktur! Teknolojinin minnacık bir kısmı bile (cep telefonu) insanları esir aldı. Ülkemiz bir gün 'kan tüccarlarının' elinden kurtulduğu gün kurtulacaktır.

> Makalenin devamı

Turizmde “çeşitliliğin” göbeğindeyiz ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.11.2016 > 290 kez okundu.

Edirne’de Osmanlı döneminden kalan şifahane’yi ziyaret ettiğimizde çok duygulandığımızı ve bu eserin dünya mirası olabileceği konusundaki görüşlerimizin yaygınlaştırılması gerektiğini düşünmüştük. Darüşşifasını otantik müzik eşliğinde gezdik. Geçmişte hastaların müzik eşliğinde iyileştirildiği yönünde yapılan çalışmaların iyi sonuçlar verdiğini de

> Makalenin devamı

“Dolar alan pişman olacak” denilmemiş miydi?.. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.11.2016 > 275 kez okundu.

Doların yükselişinin önüne geçilemiyor. Dolar’daki yükseliş, Türk Lirası’nı da eritiyor. Bugünün hesabı ile TL. Dolar karşısında % 10 değer yitirdi. Bu da devalüasyon anlamına geliyor. Her geçen gün cebimizdeki paranın eridiğini görüyoruz. Sıkıntı ise giderek artıyor. Son yapılan hesaplara göre Türk Lirasının Dolar karşısındaki yıllık değer kaybını

> Makalenin devamı

Rumların garantörlük yalanı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.11.2016 > 281 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis, sözcüsü, görüşmecisi ve diğer tüm Rum liderler ağız birliği etmişlercesine “Garantörlük ve Garantiler” konusunda gözümüze baka baka yalan söylüyorlar. İnanılmaz derecede pişkin insanlar. Yalan söylemekten ve inanılırlıklarını yitirmekten hiç çekinmiyorlar ve de son derece pişkinler. Söylediklerinin yalan olması durumunda

> Makalenin devamı

Türklük Sevdalısı Hocamız Necmettin Hacıeminoğlu - TDAV
 Tarih: 17.11.2016 > 301 kez okundu.

Saygıdeğer Dostumuz, Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

HAYAT SAHNESİNDE SİYASET OYUNU !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 17.11.2016 > 273 kez okundu.

Geçmiş zaman olsa da, ne kadar haklı imişim! Halen böyle düşünüyorum...” İnsan hayatının; ekonomisini, eğitimini, kültürünü, inanç sistemini, mutluluğunu, huzurunu, güvenliğini, hak ve hukukunu, mülkiyetin korunup korunmayacağını siyaset belirler.

> Makalenin devamı

Fırat’ın Doğusunda oyun içinde oyun… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.11.2016 > 299 kez okundu.

Önce Suriye’deki Fırat’ın doğusundaki gelişmelere bir göz atalım: HALEP’in kuzeyinde, Türkiye sınırından yalnızca 30 kilometre uzakta bulunan stratejik öneme sahip El Bab’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteğini alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin kontrolüne geçmesinde sona yaklaşıldı. Fırat Kalkanı harekâtının 85’inci gününe ilişkin T

> Makalenin devamı

“IŞİD, tam bir İsrail projesidir…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.11.2016 > 293 kez okundu.

“Irak Türkmenlerinin Sessiz Çığlığı” kitabının yazarı kardeşimiz Ali Kerküklü, geçenlerde yine ses getirecek bir yazıyı kalem aldı. Kerküklü bu yazısında iki önemli konuya değiniyor. Birincisi Kerküklü Türklerin petrol kurbanı olduğu, ikincisi de IŞİD terör örgütünün arkasında İsrail’in bulunduğu görüşünü savunuyor. Bunu da çeşitli örneklerle orta

> Makalenin devamı

PSİKOTRONİK SALDIRI-SİLAHSIZ TERÖRİZM - Nurullah AYDIN
 Tarih: 14.11.2016 > 418 kez okundu.

Silah dendiğinde öldüren, yakan yıkan, tahrip eden aletler akla gelir. Ancak ondan daha tesirli olan ve o öldürücü olan, o silahları kullanmaya karar veren, teşvik ve tahrik eden kararlardır, sözlerdir ve yazılardır. O nedenle karar veren, konuşan veya yazan ajanlara dikkat edin!

> Makalenin devamı

Trump’un Türkiye politikası şu anda belirsiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.11.2016 > 294 kez okundu.

Geçenlerde Amerika’nın yeni Başkanı Trup hakkında yazdığımız bir yazıda “Şu anda ne söylenirse erkendir” demiştik. Ocak ayında kadrosu ile iş başına gelecek olan Trump’un şu an için Türkiye politikasının da belirsiz olduğu görülüyor. Yapılanlar ve söylenenler ise sadece tahminler üzerinden yürütülüyor.

> Makalenin devamı

SESSİZ SORULAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 13.11.2016 > 310 kez okundu.

'Okuduğunu anlama özürlü' olanlara nasıl bir sıfat bulsak? Siz! Evet, siz! Hiç ‘farkında olunmadan’ yaşanan mutluluk gördünüz mü? Develer, 'deve' olduklarının; öküzler de, ‘öküz’ olduklarının farkında mıdırlar? Beyinlerini birilerine ‘emanet’ bırakanlar, 'beyinsiz' dolaştıklarının farkında olurlar mı?

> Makalenin devamı

Gazinolar açılırsa turizmimiz kurtulur mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.11.2016 > 308 kez okundu.

Son günlerde turizmde arayışlar sürerken, bazı kesimler “Dolar makinesi gazinolar tekrar açılsın” önerisinde bulunuyor. Geçen yılı sıkıntılı geçiren turizmciler önümüzdeki 2017 turizm sezonundan umutlu bekleyiş içindeler. Ancak, rezervasyonlardaki zayıflık 2017 turizminin de sıkıntılı geçebileceğini gösteriyor. Bu nedenle turizmde çeşitlilik konula

> Makalenin devamı

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNE - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 12.11.2016 > 454 kez okundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ‘Türk’e göre, Türk’ten; Halka göre Hak’tan’ Devletlerin yönetim sistemlerinde, eğer devlet güçlü değil ise; genelde kendilerine örnek aldıkları veya kültür erozyonuna maruz kaldıkları farklı devletlerin sistemlerini kalıp edinirler. Son senelerde ülkemizde sıkça tartışılan ‘başkanlık sistemi’ bazı kesimleri rahatsız edip

> Makalenin devamı

Avrupa’dan koparsak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 11.11.2016 > 294 kez okundu.

Avrupa Komisyonu, merakla beklenen 2016 İlerleme Raporu'nu yayımladı. Raporun belkemiğini 15 Temmuz darbe girişimi oluşturuyor. Rapor her yıl olduğu gibi Türkiye'ye hem övgüler hem eleştiriler var.

> Makalenin devamı

Gazi Mustafa Kemal'in Vefatının 78. Yıl Dönümü - Cumhurbaşkanı Sayın: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 10.11.2016 > 348 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gazi Mustafa Kemal'in vefatının 78. yıl dönümü dolayısıyla yayınladıkları mesajları: "Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal’i, ebediyete irtihalinin 78. sene-i devriyesinde rahmetle yâd ediyorum. 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı İstiklal Harbimizi, 1923’te Ankara’da Cumhuriyeti kurarak z

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Sami ÖZCAN'ın 10 Kasım ile İlgili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 10.11.2016 > 337 kez okundu.

Cumhuriyetimizin bağımsızlık mücadelesine önderlik eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78. yılında rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz. Aziz vatanımızı, kahraman milletimizle dünyaya destan olan bir kurtuluş mücadelesi sonucunda kurtaran Ulu Önder’in ortaya koyduğu istikbal hedefini gerçekleştirmek ve ülkemizi ilelebet

> Makalenin devamı

Trump için şimdi ne söylense erkendir… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.11.2016 > 303 kez okundu.

Amerika’da seçimleri kazanıp Başkanlık koltuğuna oturan Trump ile ilgili gerek dış, gerekse içerideki medyada geniş analizler yapılıyor. Yeni Başkan’ın neler yapabileceği konusunda görüşler dile getiriliyor. Beklenen sonucun büyük bir sürpriz olması ve şaşkınlığın halen sürmesi de şimdilik önümüzü net görmemizi de engelliyor.

> Makalenin devamı

GAZİ MUSTAFA KEMAL ve ŞİŞLİNİN LÜTFİ EFENDİ - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 10.11.2016 > 337 kez okundu.

Bu dünyadan büyük insanlarda geçer. Buradaki ‘büyük’ sözü ne yaş, nede cüsseden bahistir. Bazı insanlar vardır ki yaşadığı dönemin ruhuna adını kazımıştır. Kayseri ev İstanbul bu asil vatan evlatlarının yaşadığı ve cismi hayatlarını tamamladıkları bir memlekettir. Kayseri’yi tanımadan, yani tarihini kültürünü bilmeden Anadolu’nun diğer vilayetle

> Makalenin devamı

Atatürk için neler dediler? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.11.2016 > 300 kez okundu.

Her 10 Kasım’da olduğu gibi, ulu önder Atatürk’e olan bağlılığımızı, sevgimizi, ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyoruz. Onun görüşleri ve yaptıkları karşısında saygı ile eğiliyoruz.

> Makalenin devamı

Hoş geldin Trump… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.11.2016 > 294 kez okundu.

Amerika’daki Başkanlık seçiminde Bayan Clinton’u gerilerde bırakıp, bir noktada da sürpriz yaparak seçimi kazanan Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump oldu. “Sürpriz yaptı” diyoruz çünkü kamuoyu araştırma grupları son ana kadar seçimde Bayan Clinton’un yüzde 8-10 önde olduğunu gösteriyordu. Şimdi tartışılan konu şu:

> Makalenin devamı

Rakka operasyonunda asıl amaç ne?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.11.2016 > 293 kez okundu.

Amerika’nın YPG güçleri eşliğinde Suriye’deki IŞİD’ın merkezi Rakka’ya karşı başlattığı harekât öncesi ABD Genelkurmay Başkanı’nın ani olarak Ankara’ya gelmiş olmasının hiç kuşkusuz bir amacı olmuştur. Amerikalı general adeta alay edercesine “Rakka’da birlikte hareket edeceğiz” diyerek gaz mı almaya çalıştı? Yoksa “Sakın PYD güçlerine dokunmayın” m

> Makalenin devamı

TURANSAM DANIŞMA KURULU ÜYEMİZ DEĞERLİ HOCAMIZ PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ HOCAMIZ ANTALYA AKEV ÜNİVERSİTESİNE REKTÖR ATANMIŞTIR
 Tarih: 07.11.2016 > 461 kez okundu.

Antalya AKEV Üniversitesine Rektör ataması gerçekleştirildi. AKEV’de bir süredir büyük bir titizlik içerisinde devam eden rektör ataması görüşmeleri geçtiğimiz günlerde neticelenmiş ve Mütevelli Heyeti Profesör Doktor Hayati AKTAŞ isminde karar kılmıştı. Yoğun çalışmaların tamamlanmasının ardından Mütevelli Heyeti Rektör ataması için dosyayı Yüksek

> Makalenin devamı

“Türk Milleti Olarak, Her Türlü Tuzağı Boşa Çıkartarak Yolumuza Devam Edeceğiz” - Sayın Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 07.11.2016 > 388 kez okundu.

Elektrik santralleri toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok ülkenin Türkiye'ye karşı husumet politikası yürüttüğüne dikkat çekerek, “İsteseniz de istemeseniz de biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağız. Batı dünyası istediği kadar teröristi batı şehirlerinde barındırsın, elini kolunu sallaya sallaya batı şehirleri

> Makalenin devamı

PKK’nın alanı genişletiliyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 07.11.2016 > 320 kez okundu.

Amerika, Suriye’deki IŞİD’ın merkezi Rakka’ya karşı beklenen operasyonu başlattı. Dikkat edilmesi gereken noktalar var onlara değinelim: Bu operasyona Amerika havadan destek veriyor. Suriye Demokratik Güçleri’nin PYD/YPG önderliğindeki kara harekâtına Türkiye katılmadı. Zaten daha önce yapılan açıklamalarda Suriye Demokratik Güçleri sözcüleri “

> Makalenin devamı

Turizmde yeni arayışlar öne çıkıyor ama… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.11.2016 > 302 kez okundu.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan son uçak krizinden sonra turizmde yaşananlar ortaya çok önemli bir gerçeği daha koydu. Bugüne kadar, deniz, kum, güneş üzerine kurulu turizm anlayışımızın artık iflas noktasına geldiği görüldü. Turizm sektörünün temsilcileri de yaptıkları açıklamalarda “Turizmde yeni arayışlar içinde olmamız gerekiyor” noktasına g

> Makalenin devamı

Terörle mücadelede yeni bir boyut… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.11.2016 > 295 kez okundu.

Türkiye, terörden en fazla çeken ülke konumunda bulunuyor. Bir yandan PKK, diğer yandan IŞİD ve diğer irili ufaklı terör örgütlerinin hedefinde olan Türkiye bu konuda birçok cephede mücadele veriyor. Terör belasına karşı silahlı ve siyasi cephede verilen mücadelenin yeni bir boyuta ulaştığını da görmekteyiz. Nitekim Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’

> Makalenin devamı

Karşımızda yeni bir Amerikan oyunu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.11.2016 > 289 kez okundu.

Amerika ile olan sıkıntılarımız öyle görünüyor ki daha da artacak. Bölgede Türkiye’nin hassasiyetlerini hiçe sayan, bizim “terörist” dediğimiz gruplarla işbirliği yapan, sürekli altımızı oymaya çalışan Amerika’nın bölgede yeni bir oyununa daha şahit oluyoruz.

> Makalenin devamı

Terörün destekçileri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.11.2016 > 293 kez okundu.

Terörle ilgili yazılarımızda “Terör dış destekli olduğu süre içinde bu konuda atılan adımların başarı şansı azdır” demiştik. Bugün, terörle mücadelede çevremize baktığımızda başta Amerika ve Almanya olmak üzere birçok ülkenin teröre açıktan ya da gizliden destek verdiğini görmekteyiz. Geçen gün Beştepe’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çeşit

> Makalenin devamı

YAZILMIŞ - YAYINLANMAMIŞ TESPİTLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 04.11.2016 > 304 kez okundu.

İnsanoğlu bu… Öyle ki, en fazla sıkılanlar, huzuru en çok görünenlerdir. Bir dost der ki; Bir şeyin farkında olmak, yani ‘farkındalık’ beyin gerektirir. Beyin bir kere birilerine teslim edildi mi var ya… Bir daha... En doğrusunu ALLAH bilir!

> Makalenin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi Kabul Etti
 Tarih: 03.11.2016 > 354 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

> Makalenin devamı

KİMLİK ve KİŞİLİK SORUNU YAŞAYANLAR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 31.10.2016 > 403 kez okundu.

Toplumda değişik insan tipleri vardır. Biyolojik yapıları farklı olduğu gibi, aldıkları eğitim, sosyal çevre, statü, kariyer, kişilik farklılaşmasını getirir. Toplumda her bireyin ayrıklaşan kişilikleri, çeşitlilik oluşturur.

> Makalenin devamı

YURDUM İNSANINDAN DAMLACIKLAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 30.10.2016 > 306 kez okundu.

Sevgi, sevene ‘yük’ olmazmış. Umut sahiplerinin akıllı olmaları beklenmez... Şu âlemde, şükretmek için o kadar çok sebep var ki... Ayıların belirgin özelliği, kaba güç sahibi olmalarıdır. Bazılarının yüzüne tükürmenin hiç bir mahzuru yoktur. Köpeklerin havlamasının anlamı yoktur. Deşarj olurlar. Zamanı geldiğinde, herkes her yaptığının, hesa

> Makalenin devamı

Bağırsak mantarlarını defne yok ediyor… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.10.2016 > 287 kez okundu.

Prof. Dr. İbrahim Uslu’nın kanserle mücadele konusundaki çalışmalarını zaman buldukça köşemize taşıyor ve sizlerle paylaşıyoruz. Bugün de defne tohumu ve yaprağının kansere etkilerini anlatan ve barsak mantarlarına olan etkisini konu alan bir yazısını konuya ışık tutacağı görüşü ile sütunlarımıza aldık. Yazıda defnenin yararlı olabileceği tüm rahat

> Makalenin devamı

Türkiye Cumhuriyeti - Derleyen: Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 29.10.2016 > 454 kez okundu.

Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu'ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar'ın uzantısı olan Trakya'ya yayılmış bir ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini A

> Makalenin devamı

“Türkmenler PKK’ya Teslim edildi…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 29.10.2016 > 287 kez okundu.

Geçenlerde TRT Avaz’da Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Türkmen coğrafyasında yaşanan katliam ve Ankara'nın Türkmenlere yaklaşımı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Salihi bu açıklamalarında “Türkmen milleti kaderine terk edildi. PKK, yaşadığımız bölgeye yerleşmeye çalışıyor, sıkıntılarımız da giderek büyüyor. Bu durumda adeta Tü

> Makalenin devamı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı - CumhurBaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
 Tarih: 28.10.2016 > 359 kez okundu.

Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin a

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 30 Ekim Kars’ın Kurtuluşu ile İlgili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 28.10.2016 > 340 kez okundu.

Tarihin büyük destanlarından birinin yazıldığı serhat şehrimiz Kars, 30 Ekim 1920 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmış ve anavatana katılımı yeniden sağlanmıştır. Hiç şüphe yok ki bu zafer Kurtuluş Savaşı’mızın dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. 96. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu kutlu günde Kars’tan başlayan zafer heyecanı, milletim

> Makalenin devamı

Rektörümüz Prof. Dr. Sami ÖZCAN’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Mesajı - Prof. Dr. Sami ÖZCAN
 Tarih: 28.10.2016 > 358 kez okundu.

Cumhuriyetimiz, 29 Ekim 1923 tarihinde Türk Milleti’nin canıyla, kanıyla kazandığı, kahramanlık destanlarıyla dolu İstiklal mücadelesi sonucunda kuruldu. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıl dönümünü kutluyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İstiklalimizin ve egemenliğimizin, milletçe her geçen gün daha da güçlenen birlik ve beraberlik şuuruyla i

> Makalenin devamı

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 28.10.2016 > 278 kez okundu.

Hür ve bağımsız yaşamayı var olmanın amacı haline getirmiş Yüce Türk Milleti; tarihten silmek ve vatanından mahrum bırakmak üzere hareket eden düşmanlarına ve onların işbirlikçilerine karşı verdiğin bağımsızlık mücadelesinin sonucunda kurduğun cumhuriyetin 93. Yıldönümünde; zaferin ve çağdaş aydınlık devlet yapısının simgesel adı olan cumhuriyetin

> Makalenin devamı

Sertan Duran: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
 Tarih: 28.10.2016 > 421 kez okundu.

MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Münasabetiyle Kutlama Mesajı Yayımladı Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümünü bir taraftan büyük bir şevk, heyecan ve gururla; diğer taraftan ise meydana gelen terör hadiseleri ve deprem yıkımından dolayı hüzünle idrak ediyoruz. Türk milletinin bizatihi kendi hakkında alacağı kararl

> Makalenin devamı

Hollanda Türk Federasyon’un aylık etkinlik ve haber bülteni - Murat GEDİK
 Tarih: 27.10.2016 > 297 kez okundu.

2 yaşında şehit olan Bilge Özsoy, Türk halk sanatçısı Mürüvvet Kekilli, sendikacı Ayşe Çetinkaya, Lokman Hekim lakabına layık görülen doktor Bercis Seden, 8 aylık hamile olan Hanife Fendoğlu ve diğer şehit Asenalar’ın isimleri tek tek okunarak güzel sözlerle yad edildiler.

> Makalenin devamı

Terör örgütü PKK ve bölge halkının tutumu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.10.2016 > 312 kez okundu.

PKK ile daha önce yazdığımız bir yazıda özellikle şu noktaya değinmiştik, anımsatalım: “Terör örgütü PKK artık, eskiden olduğu gibi yöre halkından tam destek göremiyor. Terörden Doğu ve Güneydoğu halkımız da çok sıkıntı çekti, artık barış istiyor. Bu nedenle PKK, yöreden militan da bulmakta zorlanıyor. Terör örgütü şimdi sınır dışındaki kamplardan

> Makalenin devamı

Şehit Asenalar için Rotterdam’da program yapıldı - Murat GEDİK
 Tarih: 27.10.2016 > 304 kez okundu.

Sırf ülkücü oldukları için şehit edilen bayanlar Rotterdam Versaar derneğinin ev sahipliğinde yapılan program ile anıldılar. 2 yaşında şehit olan Bilge Özsoy, Türk halk sanatçısı Mürüvvet Kekilli, sendikacı Ayşe Çetinkaya, Lokman Hekim lakabına layık görülen doktor Bercis Seden, 8 aylık hamile olan Hanife Fendoğlu ve diğer şehit Asenalar’ın isiml

> Makalenin devamı

Turizmde 2017’de neler bekliyoruz?… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.10.2016 > 290 kez okundu.

Turizm Bakanı Nabi Avcı 2017’deki beklentilerle ilgili yaptığı açıklamalarda özellikle şu konulara değiniyor: “Turizmde başka ülkelere yönelmeliyiz. Çeşitliliği artırmalıyız. Özellikle sağlık ve termal turizmi konusunda yoğun çalışma yapmalıyız. Bütün bunlar için tanıtım konusundaki eksikliklerimizi de gidermeliyiz. “ Bu açıklamaların açılımı şud

> Makalenin devamı

“Balkanlar Türkçayı ile ısınıyor” etkinliklerine büyük ilgi gösteriliyor. - Necdet SİVASLI
 Tarih: 27.10.2016 > 403 kez okundu.

ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Batu Platform işbirliğinde hazırlanan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” adlı Türk Çayı tanıtım organizasyonunda ilk durak Bulgaristan Türklerinin başkenti Kırcaali oldu. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun da katıldığı organizasyon ülkede yaşayan soydaşlar başta olmak üzere komşu ülke halkından büyük ilgi gördü.

> Makalenin devamı

“Bitkilerimiz çalınıyor, borsasını kuralım…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 25.10.2016 > 346 kez okundu.

Alanya’da bulunduğumuz zaman Cumalı Bora ile tanışmıştık. İlçede 20 yıldır doğal sabun üreten, aromatik ve tıbbi bitkiler ile yakından ilgilenen ve ürettiği sabunlarda bu bitkileri kullanan Bora, şimdi aromatik ve tıbbi bitki borsası kurulması için bir çalışma başlattıkları söyledi. “Bitkilerimiz çalınıyor, acil olarak borsasını kurarsak, millileşt

> Makalenin devamı

KİYÜZLÜLÜK, UTANMAZLIK, SAMİMİYETSİZLİK - Nurullah AYDIN
 Tarih: 24.10.2016 > 503 kez okundu.

Her üç kelime de toplumda çok sık kullanılır. Herkeste kendine göre anlam yükler. Ama nedense toplumun çoğunluğunca olumsuz olarak görülen bu üç kelimeyi kişilik özelliği haline getirenler başarılı olur. Topumda bu tipleri takdir eder. İnsanlar; helal olsun be, yiyor, hırsız, yalancı, sahtekar ama başarılı hizmet ediyor cümlesini de peşinden söyler

> Makalenin devamı

“Sayın Devlet Bahçeli’ye Açık mektup”… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.10.2016 > 334 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türkiye’nin yığınla iç ve dış sorunu dururken, ortaya attığı Başkanlık konusu özellikle MHP içinde yoğun şekilde tartışmalara da yol açmış bulunuyor. Bahçeli’nin ne yapmak istediği de tartışılıyor. Deneyimli gazeteci Işın Erşen, geçenlerde konu ile ilgili olarak “Sayın Devlet Bahçeli’ye açık mektup” başlıklı bi

> Makalenin devamı

Türkiye Musul ve Kerkük’e girebilir mi? - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.10.2016 > 320 kez okundu.

Kerkük kan ağlıyor, sıkıntı büyük. Türkmenlere karşı başlatılan saldırılarda meydanı boş bulan terör örgütü PKK’lıların da sokaklarda cirit atması ve bu Türk yurdunun ortada bırakılması gündem oluşturuyor. Terör örgütü IŞİD militanlarının Türkmen şehri Kerkük’e saldırmasını bahane ederek terör örgütü PKK’ların Kerkük’e bağlı Dakuk’ta (Tavuk) buluna

> Makalenin devamı

PKK’nın ana üsleri kimin kontrolünde?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 24.10.2016 > 315 kez okundu.

Yukarda başlığa aldığımız sorunun hemen yanıtını verelim: PKK’nın Kuzey Irak’ta iki ana üssü var. Bunlardan biri Kandil, diğeri ise Sincar bölgelerinde bulunuyor. Bu bölgeler şu anda Peşmergebaşı Barzani’nin kontrolünde. Peki, Barzani kimin kontrolünde?

> Makalenin devamı

FOSİLLEŞMİŞ İTİBARSIZ SÖZLER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 24.10.2016 > 319 kez okundu.

Tabii olmayan eylemler, ‘Yörük ruhu’nda yoktur! Tebessümlerin ‘başkalığı’nı herkes fark edemeyebilir. Hayat insana her türlü çılgınlığı ve güzelliği de yaptırtıyor... Nice nice ‘Müslüman’ adı taşıyan ‘kâfirler’ vardır şu âlemde...

> Makalenin devamı

Musul Meselemiz – Türkmenler
 Tarih: 21.10.2016 > 333 kez okundu.

Vakıf olarak, geleneksel Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyası’nın meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini gündeme taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz.

> Makalenin devamı

Her şeyden önce ülke ve kendi güvenliğimiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 21.10.2016 > 313 kez okundu.

Etrafımız ateş çemberine döndü. Bir yandan içeride PKK, IŞİD ve diğer bazı terör grupları ile mücadele ederken, öte yandan Suriye ve Musul’daki çatışmalarda sınır güvenliğimizin sağlanması yolunda adımlar atıyoruz. Özellikle Irak’tan gelebilecek sığınmacı akınına karşı sınırda tampon bölge oluşturulmasına yönelik hazırlıklar da yapıyoruz.

> Makalenin devamı

Enerji savaşlarında Musul’un önemi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 20.10.2016 > 325 kez okundu.

Geçenlerde Suriye’deki savaş ile ilgili yazdığımız bir yazıda “Suriye’de yapılan enerji savaşıdır” demiştik. Yazımızda bunun nedenlerine de değinip, Ortadoğu’daki savaşların asıl nedenin enerjiden kaynaklandığını da vurgulamıştık.

> Makalenin devamı

İLESAM’ın 83. Çınaraltı Sohbetleri’nin konusu Ziya GÖKALP… - CAfer VAYNİ
 Tarih: 20.10.2016 > 325 kez okundu.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin Seksen üçüncüsü 22 Ekim 2016,Cumartesi günü gerçekleşecek. Sohbette Prof. Dr. Kadir CANATAN ve Doç. Dr.Süleyman DOĞAN dinleyicilere vefatının 92. Yılında çeşitli yönleriyle Ziya Gökalp’i ve düşüncelerini anlatacak.

> Makalenin devamı

Musul’daki iki oyuna dikkat… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 19.10.2016 > 305 kez okundu.

Musul’daki IŞİD’ın sökülüp atılması amacı ile başlatılan operasyonlar sürüyor. Amerika ve müttefik güçleri havadan, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri de karadan belirlenen noktaların ele geçirilmesi için savaşıyor.

> Makalenin devamı

MHP ÇUKUROVA’DAN MUHTARLAR GÜNÜ ZİYARETLERİ
 Tarih: 19.10.2016 > 328 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve Yönetiminin Düzenlediği Muhtarlar Günü Ziyaretlerine MHP Adana Milletvekili MYK üyesi Muharrem Varlı ve MHP Adana İl Başkan Yardımcısı Fatih Kürşat Mert Katılarak Muhtarlar Gününü Kutladılar.

> Makalenin devamı

Harderwijk’te Ocak tütmeye başladı - Murat GEDİK
 Tarih: 18.10.2016 > 338 kez okundu.

Yaz sezonu sonrası faaliyetlerine hızlı başlayan Hollanda Türk Federasyon Harderwijk Al Sancak Türk Kültür Ocağı’nın açılışı ile şube sayısını artırmış oldu. Harderwijk Al Sancak Türk Kültür Ocağı’nın açılışına Hollanda Türk Federasyon icra kurulu, çok sayıda teşkilat yöneticileri ve Harderwijk’te ikamet eden vatandaşlardan katılım gerçekleşti. Aç

> Makalenin devamı

Kapımızdaki sıkıntı büyük… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 18.10.2016 > 306 kez okundu.

Musul’u IŞİD’ dan kurtarmak için başlatılan operasyon bütün hızı ile sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Operasyonlarda Musul’da da olacağız, masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Çünkü bizim Musul’da tarihi köklerimiz var, Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimiz var” diyor.

> Makalenin devamı

Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli Çankaya Köşkü’nde görüştü.
 Tarih: 17.10.2016 > 326 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesi sona erdi. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü.

> Makalenin devamı

“MAZLUM MİLLETLER TÜRKİYE İLE GURUR DUYUYOR…” ARNAVUTLUK-TÜRKİYE ARASINDA GÜÇLÜ KÖPRÜLER KURULUYOR - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.10.2016 > 424 kez okundu.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin (EkoAvrasya) girişimleri ile başlatılan çalışmalar neticesinde Pursaklar'a Balkanlardan ikinci kardeş şehir... Pursaklar Belediyesi ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen “Pursaklar’dan Balkanlara Gönül Köprüsü” programı kapsamında Pursaklar Belediyesi ile Arnavutluk’un K

> Makalenin devamı

GÜÇLÜLER, ZAYIFLAR ve ADALET - Nurullah AYDIN
 Tarih: 17.10.2016 > 534 kez okundu.

Her gün yazılı, sözlü, görsel medya da haberlerde yalan söyleyenler, olanları çarpıtanlar var. Servetlerine servet katanlar, zenginlikler içinde aşk meşk içinde olanlar, sürülenler, şehit olanlar var. Kanunlar değiştiriliyor. Anayasa ve uluslararası evrensel hukuk değerleri geçersiz kılınıyor. Keyfi yönetim her alanda sürüyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler Ekim ayının 6. görüşmesini tamamladı
 Tarih: 17.10.2016 > 315 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik müzakerelere dün de devam edildi. Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına yaptığı açıklamada, yoğun çalışmanın bugün de devam edeceğini belirterek gelinen noktanın değerlendirilerek bundan sonraki süreci planlamaya çalış

> Makalenin devamı

“Ortadoğu’da önceliğimiz Türkmenler olmalı…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 17.10.2016 > 315 kez okundu.

Geçenlerde Türk Ocakları Genel Merkezi 2016 yılı 2.Şube Başkanları toplantısı yapıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu iç ve dış sıkıntıların değerlendirildiği toplantıda Türk milletinin örnek bir demokrasi sınavı verdiği, ideolojik takıntılardan uzaklaşmamız gerektiği, parlamenter demokrasiden yana olmamızın önemi vurgulandı ve “Cumhurbaşkanını eskid

> Makalenin devamı

VEFATININ 2. YILINDA ANADOLU BASININ İMPARATORU İSA KAYACAN ANKARA’DA ANILDI - Dr. Şemsettin KÜZECİ
 Tarih: 17.10.2016 > 321 kez okundu.

Anadolu Basınının öncüsü Prof. Dr. İsa Kayacan vefatının 2. Yılında Kurucusu ve Genel Başkan yardımcılığı yaptığı Kerkük Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve İLESAM ile Ailesinin katkılarıyla 15 Ekim 2016 tarihinde İLESAM merkez binasında severlerinin katkılarıyla anıldı.

> Makalenin devamı

Başkanlık seçimi hesaplarında MHP’nin duruşu… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 16.10.2016 > 318 kez okundu.

Aslında bu konuyu yazmak istemiyorduk. Ancak, iş öylesine ısıtıldı, öylesine gündeme oturtuldu ki, bir kez daha “Başkanlık Sistemi”ni yazmak durumunda kaldık. Asıl sorun, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin durup dururken bu konuyu gündeme taşımış olmasıdır. Türkiye’nin içeride ve dışarıda öylesine sorunları var ki, şimdi Başkanlık sisteminin sırası mı?

> Makalenin devamı

AKADEMİK KALKAN ‘ADAM KORUMA - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 14.10.2016 > 351 kez okundu.

- Usta be! - Evet? - ‘Adam koruma ve kollama’yı bilirim de bunun akademik olanı nasıl olur? - Bilmiyor musun? - Bilsem sana gelir miyim? - Anlatayım öyleyse… - İyi edersin ben de rahatlar ve yeni bir bilgi sahibi olurum.

> Makalenin devamı

Bahçeli’ye eleştiri Bombardımanı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 14.10.2016 > 311 kez okundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin son grup toplantısında “Başkanlık sistemi” ile ilgili açıklamalarının yankıları sürüyor. Bahçeli’nin bu açıklamaları “Acaba Saray ile aralarında bir anlaşma mı oldu?” sorusunu da gündeme getiriyor.

> Makalenin devamı

“Sağlık turizmi ekonomimize Katkı sağlayacak…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.10.2016 > 411 kez okundu.

Son yıllarda içte ve dışta çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen bazı sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve iş adamlarımızın dışa yönelik olumlu ve umut veren çalışmalarını da izliyoruz. İhracat ve turizm alanındaki sıkıntıların giderilmesi yolunda bazı olumlu çalışmaların olması hiç kuşkusuz sevindiricidir.

> Makalenin devamı

“TÜRK KÜLTÜRÜNE HİZMET” ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI - Prof. Dr. İsa KAYACAN
 Tarih: 13.10.2016 > 323 kez okundu.

Anadolu Basını’nın Duayenlerinden, Edebiyat - Kültür ve Sanat öncüsü Prof. Dr. İsa Kayacan, aramızdan ayrılışının ikinci (2.) yıldönümünde anılacak. Kayacan, kurucu üyesi olduğu “Kerkük Kültür Derneği ile Türk Dünyası Kültür-Sanat Plâtformu” Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci; Basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamada: “Unutulmayan dostumuz İsa Kayacan’ı

> Makalenin devamı

Terör yuvaları kurutulmadan… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.10.2016 > 310 kez okundu.

Hep şunu söylüyoruz: “Terör yuvaları dışarıdadır. Kuzey Irak’ta Kandil, Suriye’de PYD unsurlarının içindedir. Bu şer yuvaları temizlenmeden, kurutulmadan terörün üstesinden gelmek zor olacaktır. Bunun için de topyekûn terörle mücadelede adımların atılması gerekiyor.”

> Makalenin devamı

BİR SEYYAHIN TESPİTLERİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 10.10.2016 > 333 kez okundu.

Arayana her bir YOL bulunurmuş... Yollar ve yolculuklar hep güzeldir. Yeryüzü insanoğluna tahsis edilmiştir. Her zaman olmasa bile, yol da yolcu da yorulur... Hüzünler, çok zaman huzura giden yollardandır! Yolda olanlara selâm olsun. Rabbim, dostlarımı yoldan çıkarmasın.

> Makalenin devamı

BÖLÜCÜ TERÖR ve DİNCİ TERÖR - Nurullah AYDIN
 Tarih: 10.10.2016 > 437 kez okundu.

Terörist de, tecavüzcü de, hırsız da, sapık da, kandırıldık, aldatıldık, kandırıldık diyor, yetkililer de diyor. Kim kimi aldatır? Kimler aldatılır? Askeri birlikleri kışlara hapsettiler, görüşmeler yaptılar. Meydanları açtılar. Bitmiş terör örgütü toparlandı, yeni elemanlar kazandı, silah bomba depoladı.

> Makalenin devamı

Terörün küresel yüzü… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.10.2016 > 317 kez okundu.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Özelikle PKK ve IŞİD terör örgütleri hakkında yazdığınız yazılarda, bu örgütlerin dış güçlerce kullanıldığına dikkat çekmiştik. PKK’nın artık bölgesel değil, küresel terör örgütü haline geldiğini de söylemiştik.

> Makalenin devamı

Ekonomik kriz var mı, yok mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 09.10.2016 > 336 kez okundu.

Bizi yönetenler, “Ekonomide kriz derinleşiyor” diyen çevrelere karşı “Kriz miriz yok, her şey yolunda gidiyor” diye yanıt veriyorlar. Türkiye’nin gelişmişliğini çekemeyen iç ve dış çevrelerin bu konuda bir algı oluşturmaya çalıştığını da sözlerine ekliyorlar.

> Makalenin devamı

Rusya’dan beklenen adımlar hala atılmadı… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 08.10.2016 > 335 kez okundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra ilişkilerde iyileşme beklentileri de çoğalmıştı. Ancak, özellikle Rusya tarafından yapılan açıklamalarda “İlişkilerde hemen iyileşme beklemek yanlış olur, bu adımların atılması için zamana ihtiyaç olacaktır” denilmişti.

> Makalenin devamı

IŞİD bilmecesi… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 06.10.2016 > 323 kez okundu.

Amerika’nın, bir yandan” IŞİD ile mücadele” adı altında bu terör örgütünü Suriye’de ve bölgede kendi çıkarları için kullandığı görülüyor. Uzun zamandır kafa kurcalayan “Amerika gibi bir süper güç, IŞİD’ı istediğinde bitirebilir, ama nedense bu örgüt giderek güç kazanıyor” olgusu halen tartışılıyor.

> Makalenin devamı

Dolgan Türkleri’nin ilginç Yaşam ve adetleri: 2 - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.10.2016 > 353 kez okundu.

Geçen yazımızda Dolgan Türkleri’nin kısaca adetlerinden bir kısmını paylaştık. Türk Dünyası uzmanı Shuruba Kayhan’ın kaynağından aktardığımız bu yazımıza bugün bu kardeşlerimizin diğer özelliklerinden söz etmek istiyoruz. Böylece Dolganları daha yakından tanımış olacağız. Türkler, Müslümanlığı kabul etmeden önce Şamanizm dini ile yaşamaktaydılar.

> Makalenin devamı

Dolgan Türklerinin ilginç Yaşam ve adetleri…(1) - Necdet SİVASLI
 Tarih: 05.10.2016 > 354 kez okundu.

Sevgili Shuruba Kayhan bu kez bizimle Dolgan Türkleri’nin ilginç yaşam biçimlerini ve adetlerini paylaşmış. Çeşitli fotoğraflarla da zenginleştirilmiş bu yazıyı da her zaman olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz.

> Makalenin devamı

Amerika, Gülen’in iadesi konusunda sessiz… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.10.2016 > 347 kez okundu.

Son yıllarda Türkiye ile Amerika arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Birçok konuda görüş ayrılıkları var. En son olarak terör örgütü lideri FETO konusunda da Amerika’nın Türkiye karşıtı bir tutum sergilediğini görüyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, tüm yetkililerin “Gülen’i Türkiye’ye iade edin” çağrılarına büyük dostumuz ve müt

> Makalenin devamı

AKADEMİSYENLER ve BİLİM ADAMI - Nurullah AYDIN
 Tarih: 04.10.2016 > 395 kez okundu.

İsminin başına unvan ekleyenin de bilim adamı olduğu sanısı yaygındır. Oysa ikisi birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Farklılık, üretimle ilgilidir. Türkiye akademisyenleri çoğunlukla izleyici konumdadır. Oysa dünya bilim adamlarının neyle meşgul oldukları her gün gözlenmektedir.

> Makalenin devamı

Krizlerden hala ders çıkaramadıysak… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 04.10.2016 > 329 kez okundu.

Turizm sezonunu yine büyük bir kayıpla kapattık. Geçen yıl başlayan kriz, 2016 yılında da kendisini gösterdi. Gerek turizmciler, gerekse bizi yönetenler önümüzdeki sezon için iyimser mesajlar veriyor. “2017 yılı turizmde parlayan yılımız olacak” deniliyor.

> Makalenin devamı

AKLA ZİYAN SORULAR - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 02.10.2016 > 504 kez okundu.

‘Çarpık Soru’ olur mu? Olursa kim çarpıtır? ‘Zurnaların son delikleri’ olmazsa, olmaz mı? ‘Yer yerinden oynarsa’ insanlar da oynarlar mı? ‘Sinirleri bozulmuş’ bir insan sinirlenebilir mi? Hangi veya kimin ölüsünün arkasından konuşulmaz? Hainlikte ‘Derinlik Ölçüsü’ nedir? Bu ölçünün birimini biliyor musunuz?

> Makalenin devamı

SERTAN DURAN: ZİYARETLERİMİZ SEÇİMDEN SEÇİME OLMAYACAK
 Tarih: 02.10.2016 > 329 kez okundu.

Mhp Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran ve İlçe Yöneticileri, Mhp Adana Milletvekili Myk Üyesi Muharrem Varlı İle Çukurova İlçesinde ki Salbaş, Gökkuyu Mahalleleri Başta Olmak Üzere İlçe Halkıyla Dertleştiler.

> Makalenin devamı

Bizi PYD ile çatıştırmak İstiyorlar… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.10.2016 > 373 kez okundu.

Suriye’de TSK’ye kurulan tuzağa günlerdir dikkat çekiyoruz. Özellikle Amerika’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni desteklediği PYD güçleri ile karşı karşıya getirme girişimlerini de son derece riskli ve tehlikeli görüyoruz. Cerablus’ta başlatılan Fırat Kalkanı operasyonunun ardından El Bab, Rakka ve Musul’a düzenlenecek operasyonlar gündeme taşınırken,

> Makalenin devamı

Kansere yakalanmamak İçin ne yapmalı?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 30.09.2016 > 368 kez okundu.

Geçenlerde Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu’nun yüksek ısı terapisi ile kanserli hücrelerin durdurulabileceği konusundaki görüşlerini yansıtan bir yazı yazmıştık. Yazımız çok olumlu tepkiler aldı.

> Makalenin devamı

MAZİYİ 104 YIL ÖNCEDEN OKUMAK - Emrah BEKÇİ
 Tarih: 30.09.2016 > 349 kez okundu.

Geçmişimizle ilgili olarak anlatacaklarımız, sadece hatırladıklarımızdır. Anlatmak için ise yaşamak gereklidir. Günümüzde bedeni toprak olmuş, lakin yazdıkları ile bizlere seslenen münevverlerimiz bulunmaktadır. İşte bu münevverlerimizden ve yazılı nakillerinden asırlık mazimizi öğrenmek elbette mümkündür.

> Makalenin devamı

2. Darbeyi Kimler Planlıyor? - Mustafa Nuri SUNGUR
 Tarih: 30.09.2016 > 399 kez okundu.

Son yıllarda yazmış olduğu yazılar ile ileriye dönük başarılı tespitler yapan yapmış olduğu analiz ve bakış açıları ile birlikte tartışmalı konuları aydınlatmaya çalışan Araştırmacı Gazeteci Mustafa Nuri Sungur ile gündemle alakalı önemli sorulara cevap aradık. İkinci darbe girişimi iddiaları ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan Sungur Vatan Pa

> Makalenin devamı

LOZAN ANTLAŞMASI MUHTEŞEM BİR TÜRKLÜK ZAFERİDİR. LOZAN ANTLAŞMASINI HEZİMET GİBİ GÖSTERMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR.. - Dr. Tahir Tamer KUMKALE
 Tarih: 30.09.2016 > 342 kez okundu.

Lozan Antlaşması, Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşmasıyla tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastin yıkılışını ifade eden bir vesikadır. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk (1927-NUTUK)

> Makalenin devamı

NURİ PAŞA'YI TANIMAK! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 30.09.2016 > 344 kez okundu.

Tarihimizi bilmediğimiz ve geçmişin bugüne yansımalarını ve tesirlerini anlayamadığımız muhakkak! Bunların içinde Kafkas İslam Orduları Komutanı Nuri (Killigil) Paşa ve yaptıklarıda var...

> Makalenin devamı

KİMİN AKLINA GELİR PREVEZE! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 28.09.2016 > 327 kez okundu.

Bu gün 28 Eylül, Barboros Hayreddin Paşa komutasındaki Türk donanmasının Andrea Doria komutasındaki Haçlı donamasını Preveze önlerinde imha ettiği tarih... Akşam yediğini unutan Türk Milleti 28 Eylül 1538'de ne olmuş, nereden bilecek!

> Makalenin devamı

“İngilizlerin sömürü siyaset Yöntemleri…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 28.09.2016 > 340 kez okundu.

Geçenlerde bir okurumuzdan uzun bir mesaj aldık. Gerek bölgemizde, gerek Suriye’de gerekse Türkiye üzerinde oynanan oyunlarda İngilizlerin de önemli rol oynadığına değiniyor. “Yazılarınızda sadece Amerika’yı suçluyorsunuz ama bu işin içinde İngilizler de başrol oyuncusu” diyor.

> Makalenin devamı

ŞİMDE NEREDELER - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
 Tarih: 26.09.2016 > 374 kez okundu.

Bir zamanlar köpekleri ile dolaşanların köpekleri ortada da, kendileri neredeler? Bakan iken, Türkiye’yi idare ettiğini sanan ‘mütekait - emekli’ kişiler şimdi neredeler? YOK’te görevli iken küçük dağları kendilerinin yarattıklarını sananlar şimdi neredeler? Her türlü eylem karşısında kendiliğinden görev sahibi olmaya çalışan zatlar şimdi

> Makalenin devamı

Artık bu işin gizlisi saklısı yok… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.09.2016 > 347 kez okundu.

Geçen gün Takvim Gazetesi’nde bir haber yayınlandı. Haberde şöyle deniliyor: “Alçak uçuş… Pentagon, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ve diğer uzantılarına gizlice silah ve cephane yağdırdı. YPG’liler de teslimatı kaydedip internette yayınladı. Sadece ABD ordusunda bulunan MV-22 helikopter ile uçak karışımı bir hava aracı sürekli olar

> Makalenin devamı

DİL, TÜRKÇE, KİMLİK ve YABANCILAŞMA - Nurullah AYDIN
 Tarih: 26.09.2016 > 350 kez okundu.

Türk kültürü, Türk dili, Türk kahramanları, Türk tarihi, Türk milli değerleri, Türk manevi değerleri iç ve dış ihanet şebekelerinin tehdit altındadır. Din eğitimi görüntüsü altında Araplaştırma sürdürülmektedir. Bir milletin asimilasyonu din ve bilim kavramları altında dil alanında yapılır. Bilim eğitimi görüntüsü altında Türk Bilim birikimi un

> Makalenin devamı

“Her belediyeye bir tiyatro…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 26.09.2016 > 353 kez okundu.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği, geçenlerde bir bildiri yayınladı. Tiyatroların önemine değinilen açıklamada, özellikle her belediye bünyesinde bir tiyatro kurulması öneriliyor. Açıklamada “Kentlilerin ihtiyacı sadece altyapı hizmetleri değil, sanat ve kültür özellikle de tiyatrodur. Bunun için birçok tiyatro eğitimcisi ve sanatçısı verilecek gö

> Makalenin devamıAktif Ziyaretçi 49
Dün Tekil 952
Bugün Tekil 121
Toplam Tekil 1802686
IP 23.20.157.174


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

1 Ramazan 1438
Mayıs 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu