Türkiye’ye Telafer Tuzağı - İnci Muratlı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türkiye’ye Telafer Tuzağı - İnci Muratlı
Tarih: 10.01.2009 > Kaç kez okundu? 4910

Paylaş


Birleşmiş Milletler’in Irak Özel Temsilcisi Stefan de Mitsura, itilaflı bölgelere ilişkin planında Türkiye’yi "Kerkük’e karşı Telafer" tuzağı ile karşı karşıya bıraktı.

Mitsura’nın planında Telafer’in bulunduğu Sincar bölgesinin, bölgesel Kürt yönetimine bağlanması önerisi yer alırken, bu öneriye karşılık Kürtlerin de Kerkük’te referandum yapılması ısrarından vazgeçtiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre Mitsura elindeki planı gizlice bölgesel Kürt yönetiminin onayına sundu. Erbil-Selahaddin yolundaki Han-Zad otelde yapılan gizli görüşmede Mitsura itilaflı bölgelere ilişkin planını bölgesel Kürt yönetiminin BM temsilcisi Dindar Zebari’ye verdi. Kürtler referandum konusunda ısrarlarından vazgeçmeleri karşılığında, Telafer’in bölgesel yönetime katılması önerisine olumlu yanıt verdiler. Mitsura daha sonra da planı, Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik’e iletti. 15 Mayıs’ta resmen açıklanması beklenen plan, doğrudan olmasa da Kerkük’te referandumun tamamen ertelenmesi ve diğer itilaflı bölgelerin nihai statüsü arasında bir ilişki kurdu. Plana göre Kerkük ve Musul civarındaki bazı il ve ilçeler Kürt bölgesine katılacak. Böylece, Kürtler Irak Anayasası’nın 140. maddesinde öngördükleri beklentilerinin tamamına yakınını elde etmiş olacaklar. Bu çerçevede sadece Kerkük dışarıda bırakılmış olacak. Ancak, bölgedeki "reel-politik" açısından referandumun yapılmayacak olması, Kerkük’teki durumu değiştirmeyecek.

Kerkük Kürtlerin elinde

Fiilen bölgesel Kürt yönetimine bağlanmasa da, sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde Kürtlerin Kerkük İl Meclisi’nde üçte iki çoğunluğu elde etmesi büyük ölçüde kesinlik kazandı. Çünkü Kürtler, 2003 yılından buyana Kerkük’e yönelik göçün önünü açarak, yaklaşık 800 bin kişiyi kente yerleştirdi. Bu durumda, bölgesel yönetimin dışında da kalsa, Kerkük’ün yönetimi Erbil ile yakın ilişki içinde olan Kürt yöneticilerin elinde olacak. Kürtler referandumdan vazgeçse bile 2003 yılından buyana kentteki demografik yapıyı kendi lehlerine değiştirdikleri için gelecek sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde Kerkük’ün il yönetiminde çoğunluk sağlamaları büyük ölçüde kesinlik kazandı. Kürtler, Sincar bölgesini sınırları içine katarsa, Suriye’deki Kürtler ile coğrafi bütünlük sağlamış olacaklar. Bu da Kürt lider Mesut Barzani’nin, "Büyük Kürdistan" hayali için önemli bir adım oluşturacak.Türkiye’nin ise ilk aşamada Sincar ve Telafer’in bölgesel Kürt yönetimine bağlanmasına karşı çıktığı öğrenildi.

Plana göre Kürtler, Irak’ın kuzeyindeki Sincar bölgesini ve nüfusunun tamamı Türkmen olan Telafer’i alacaklar. Böylece Türkiye’nin Kürt bölgesi dışından Irak’ın orta ve güney bölgesine uzanan yollara ulaşımı da stratejik açıdan kesilmiş olacak. Türkiye’nin bir dönem Kürt bölgesini by-pass etmek için Habur sınır kapısına alternatif olarak düşündüğü Nusaybin-Kamışlı üzerinden Telafer ve devamındaki Musul güzergâhı Kürt yönetiminin denetimine geçecek.

Plana göre Musul-Erbil arasında bulunan ve PKK’nın önemli bir lojistik merkezi durumunda bulunan Mahmur da resmi olarak bölgesel Kürt yönetimine verilecek. Böylece, Türkiye’nin suçlamalarına yönelik olarak Barzani’nin "Mahmur bizim denetimimizde değil" savunması da ortadan kalkmış olacak.

Yine BM’nin planına göre Erbil’in güneyindeki Türkmen kasabası Altınköprü de büyük olasılıkla, bölgesel Kürt yönetiminin sınırları içine dahil edilecek. Sincar’dan başlayarak bir parabol şeklinde güneydoğuya doğru İran sınırına kadar uzanan yaklaşık 350 kilometrelik bir sınır düzenlemesi söz konusu olacak. Sincar bölgesi Kürtlerin elinde olacağı için Barzani hem Türkiye’nin Irak’ın orta ve güney bölümü ile olan stratejik bağını kesecek hem de Suriye Kürtleri ile coğrafi bütünlük sağlayacak.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 5
Dün Tekil 669
Bugün Tekil 489
Toplam Tekil 4159272
IP 35.172.230.21


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Muharrem 1446
Temmuz 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu