AFGANİSTAN’DA KARZAİ’İN MARİFETLERİ - Asadullah Hamnawa - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

AFGANİSTAN’DA KARZAİ’İN MARİFETLERİ - Asadullah Hamnawa
Tarih: 12.08.2010 > Kaç kez okundu? 4876

Paylaş


Afganistan Devlet Başkanı Karzai, aldığı kararlarla açıkça şunu söylemek istiyor:

Ben ne istersem onu yaparım, başka bir şey beni ilgilendirmez; ne Uluslararası Hukuk ne Uluslararası Adalet Divanı, ne Birleşmiş Milletler, ne bölgesel değerler, ne de bölge halkının hakları ve görüşleri…

Eğer amacıma diplomasi yoluyla ulaşabilirsem diplomasiye başvururum; yok eğer amacıma ulaşmam için kuvvet kullanmam gerekirse kuvvet kullanırım ( Amerika Birleşik Devletleri ) .

Karzai’in bu tür davranışları şunu göstermektedir. Afganistan halkının feryadına kulak tıkamış, tarihi ve bölgesel değerlerini göz ardı etmiş ve marifetini sadece ve sadece ABD’den yana kullanarak Afganistan halkını kendi kaderiyle baş başa bırakmıştır.

Karzai’in sergilediği bu davranışlar; ABD’nin Genel Kurmay Başkanlığını yapan Richard Myersin’in, 23 Ekim 2001’de yaptığı açıklamayı hatırlatıyor. Myersin ; ABD’nin Orta Asyadaki politikasını şöyle dile getiriyor: “ Biz geniş düşünüyoruz. Afganistan sadece küçük bir parça, II. Dünya savaşından beri en büyük plan söz konusu. Sanırım bu uzun ve yorucu bir savaş olacak” Myersin’in bu sözleri savaşın Afganistan’da kalıcı bir unsur olacağının belirtisiydi, gerçekten de öyle oldu ve daha da olacağa benziyor.

Durum böyleyken Karzai’in kimliğini sorgulamak boşa kürek çekmekten başka bir şey olamaz. Karzai’in kimliğini sorgulamak istesek de, Amerika’dan getirdiği değerlerden! Oluşmuş anlayış ve eski kuruluş ilkelerinden öteye gidemiyorsunuz. Karzai’in her fırsatta dile getirdiği bu ilkeler acaba ne idi? Sayacak olursak özgürlük, eşitlik ve demokrasi ilkesinden öteye gidemeyiz, ne kadarını gerçekleştirebildi? hiç diyecek kadar az şimdi bu ilkeleri hatırlamakta ve anlamakta kendisi bile zorlanıyor.

Seçim zamanında eşitlik ilkesiyle yatıp kalkan Karzai devlet kabinesinde Türk asıllı ( Özbek, Türkmen ve Hazara) olan vatandaşlara yer vermemesi. Demokrasi anlayışı ile yola çıkan Karzai, 7 Cawza (28 mayıs) ayında Şibirgan’da eylem yapan halka rastgele ateş açtırıp eylemcilerin ölümüne neden olan Valiyi ödüllendirircesine başka bir vilayete Vali olarak ataması. Afganistan’da Taliban’ın saldırısız bir gün bile geçirdiği yokken onları kara listeden isimlerinin silinmesini istemesi; Karzai ve yönetiminin Devleti çelişkilerle yönettiğinin belirtisidir.

Söyledikleri ile yaptıkları örtüşmeyen ve mantık bilimini bu denli reddedebilen başka bir Devlet Başkanı yoktur diye söylemek yerinde olsa gerek.

Mantığı tanımlayanlar der ki; aklın düşünürken uymak zorunda olduğu kurallar vardır, mesela çelişmezlik ilkesi. “ bir şey, aynı zamanda hem var hem yok olamaz” oysa karzai’in söyledikleri ile yaptıklarına bakılırsa her şey, aynı zamanda var ve de yok olabiliyor “eşitlik” gibi.

Afganistan’da insanları bir arada yaşatan şeylerin başında tarihleri, ortak değerleri ve bu değerlerin başında ise eşitlik geliyordu ve öyle de sanılıyordu, şimdi ise o şanlı tarih ve ortak değerlerin yerini para ile kodlanma ve kendi çevresini doyurma fikirleri almış bulunmaktadır.

Başta karzai olmak üzere bu ülkenin Bakanları para ile kodlanmış, her fırsatta mal varlıklarını çoğaltıp ne kadar açgözlü ve para duygusu ile yaşadıklarını halk da artık bilmiş durumda. Her şeyin en iyisini hak ettiklerine inanan şımarık beyinleri komşu ülkelerde yatırım yapmakla meşgul, varlığını dünyadaki tezatlara borçlu olan, özgür ve eşit olmayan devlet anlayışı ile yabancı güçlerin ekmeğine yağ süren karzai Afganistan’ın kara yüzü olarak şimdiden tarihteki yerini almıştır.

Asadullah Hamnawa

24.07.2010

AnkaraYorumlar

Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1243
Bugün Tekil 621
Toplam Tekil 4100043
IP 3.235.20.185


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-ka'de 1445
May s 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.287 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu