BAL-GÖÇ Basın Açıklaması - Kader ÖZLEM - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org









BAL-GÖÇ Basın Açıklaması - Kader ÖZLEM
Tarih: 15.05.2010 > Kaç kez okundu? 4410

Paylaş










BASIN AÇIKLAMASI



15 Mayıs 2010/BA038

Değerli Basın Mensupları;



Son günlerde Bulgaristan”da Baş Müftülük ile ilgili yaşanan gelişmeler tarafımızca kaygıyla izlenmektedir.



- Nisan 2008”de yapılan Kongre”de Bulgaristan Müslümanlarının Baş Müftüsü belirlenmiş ve Baş Müftülük yönetimi görevine başlamıştı. Ancak, eski yönetim geçmişte de örnekleri görüldüğü üzere, yine saldırıya geçmiş ve Baş Müftülük yönetiminin yasal olmadığını ileri sürmüştü.

- Daha önce, Sofya Şehir Mahkemesi ve İstinaf Mahkemesi”nde görülen davaların ardından, konu Yüksek Temyiz Mahkemesi”ne götürülmüş ve karara bağlanması istenmişti.

- 12 Mayıs 2010 tarihinde Yüksek Temyiz Mahkemesi”nde konuyla ilgili olarak tesis edilen karar sonucunda, eski Baş Müftü Nedim Gencev”in yaptığı itiraz yerinde görülmüş; Baş Müftülük seçiminin yasal olmadığı ve hâlihazırda görevi başında bulunan yönetimin mahkeme kaydının sicilden silindiği ifade edilmiştir.



Her şeyden önce, Yüksek Temyiz Mahkemesi”nde alınan karar, hukuki olmaktan çok; siyasi nitelikte bir karardır. Baş Müftülük kurumu, demokratik bir şekilde Kongresini gerçekleştirmiş ve seçilen Baş Müftü Dr. Mustafa Hacı görevine başlamıştı. Ne var ki, Bulgaristan mahkemeleri yapılan seçimi yasal bulmamış ve Kongreyi geçersiz sayarak Bulgaristan Müslümanlarının seçimini dikkate almadığını göstermiştir. Belirtmek gerekir ki; Bulgaristan”da Baş Müftülük seçimlerine son tahlilde Sofya”da bir yargıç karar verecekse, yapılan Kongre”nin hiçbir anlamı kalmamaktadır.



Yüksek Temyiz Mahkemesi”nde tesis edilen kararda, Bulgaristan Müslümanlarının özgür iradesine saygı gösterilmeyerek, bazı politik niyetlerin gerçekleştirilmek istendiği anlaşılmaktadır. Ülkedeki Müslümanların birlik ve bütünlüğünü zedeleyici bir takım sonuçlar doğurması kuvvetle muhtemel olan karar, eski yönetimin iş başına gelmesini kolaylaştırıcı niteliktedir. Komünist dönemde Türk ve Müslümanlara yönelik asimilasyon, baskı ve zulüm politikaları izlenirken; “Bulgaristan Müslümanlarının durumu çok iyidir” şeklinde demeçler veren bir şahsın, Baş Müftülük makamında tekrar göreve gelmesi, derin bir hayal kırıklığı ile birlikte, bazı olumsuzluklara da neden olacaktır. Açıkça ifade etmek gerekir ki; Bulgaristan Müslümanlarının birlik ve bütünlüğü, sadece Müslüman ahali için değil; aynı zamanda Bulgaristan devletinin de çıkarınadır.



Bulgaristan Müslümanlarının yaşanan gelişmeleri sağduyu ve sükûnet içerisinde ele alarak, “demokratik hak” mücadelesini hukuk çerçevesinde sürdürmelerinde büyük yarar bulunmaktadır. Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) olarak, Baş Müftülük kurumumuz üzerinden Bulgaristan Müslümanlarına zarar veren bir takım oyunlara seyirci kalmayacağımızı açıkça deklare ederiz.



Kamuoyuna ve soydaşlarımıza saygıyla duyurulur.





BAL-GÖÇ GENEL SEKRETERLİĞİ



Adres : Ankara Cad. DSİ Karşısı, Okumuş Apt. 292/2 Yıldırım / BURSA

Telefon : +90 224 3603685

Faks : +90 224 3617448

Web: www.balgoc.org.tr

E-posta : balgoc@balgoc.org.tr













Yorumlar









Aktif Ziyaretçi 5
Dün Tekil 794
Bugün Tekil 641
Toplam Tekil 4008720
IP 44.192.20.240






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:





























12 aban 1445
ubat 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29


T rk ler G n olan 3 May s (1944) b sb t n ayr bir d ncenin sonucudur. d man olan, k l k de i tirerek milletin i ine giren ve h k metin gafletinden yararlanan kom nizme kar T rk gen lerin bir uyarma y r y d r.
(Alpaslan T RKE )


Ekle kar









Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.597 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu