Kanayan Yara Irak - Abdullah BUKSUR - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kanayan Yara Irak - Abdullah BUKSUR
Tarih: 20.03.2010 > Kaç kez okundu? 4298

Paylaş


19.03.2010

Türkiye’nin hinterlandında oluşan değişimler, bölgede yeni insani kriz alanları oluşturmuştur. Kimi zaman esaretten kurtuluşa bağlı olarak yaşanan özgürleşme, çoğu zamanda işgaller, önemli toplumsal hareketleri de beraberinde getirmiştir. Farklı sebeplere dayandırılsa da insanların ülkelerini terk etmelerinin temel nedenlerini;

1) ülke içinde yaşanan terör ve şiddet,

2) insanların taleplerinin ülke içinde karşılanmaması

3) Haksız gözaltılar, keyfi tutuklamalar, işkence ve infazlar

4) ülke içerisinde muhtelif kesimler arasında başlayan mücadele şeklinde sayabiliriz.

İnsanların yaşadıkları evlerini ter etmesini daha da genellersek, iç kaynaklı nedenler, dış kaynaklı nedenler de diyebiliriz. Her ne sebeple olursa olsun bu mücadelelerin göçlerin yaşandığı ülkelerin halkına çok ağır faturası olmuştur.

Fiili işgale dayalı olarak gerçekleşen sivil ölümler ve yaralanmalar geride birçok sahipsiz yetim ve dul bırakırken sadece Irak’ta 6.5 milyon çocuk yetim kalırken, 2 milyona insan ırak için de bir yerlere savrulurken bir o kadarı Suriye ve Ürdün başta olmak üzere komşu ülkelere iltica etmiştir. Ne yazık ki şu ana kadar, ne Irak’ın içinde savrulmuş insanlara, nede dışında olan Suriye ve Ürdün’de bulunan Iraklıların durumlarıyla ilgili olarak insani adımlar atılmamıştır.

Iraklı mülteciler konusunu bugüne kadar muhtelif meseleler dile getirmişti. Ancak konunun ehemmiyeti ve bölgedeki uzun vadeli insani etkileri düşünüldüğünde, daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Hemen eklemem gerekir ki Suriye ve Ürdün uluslar arası Mültecilik sözleşmesini imzalamadıkları için, insani sorumlulukları dışında bu insanlara karşı hiçbir yükümlülükleri yoktur.

Abdullah Buksur

Türk Dünyası İnsan Hakları Der. Bşk.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 669
Bugün Tekil 514
Toplam Tekil 4159297
IP 35.172.230.21


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Muharrem 1446
Temmuz 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu