Türk Dünyasının Efsane Yerleri - Rufina SULİYEVA - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türk Dünyasının Efsane Yerleri - Rufina SULİYEVA
Tarih: 14.06.2017 > Kaç kez okundu? 1607

Paylaş


Günümüzde Türk ülkeleri sadece zengin bir kültür mirasına sahip değildir, bunu yanında en güzel gezilecek - görülecek yerlere de vardır.

5 Türk ülkenin en güzel yerine gitmeye ne dersiniz? Hadi beraber yolculuğumuza başlayalım.Kazakistan Türk devletlerinin en büyük ülkesi sayılmakta. Ülkenin dört bir yanı en güzel yerleriyle meşhurdur.

İçlerinden en mistik olan “Taş Toplar” vadisi sayılmaktadır.

Mangistau Yarımadasında bulunan Taş Toplar vadisi hakkında hiç duymuş muydunuz? Duymadıysanız Orta Asya turumuzu Taş toplarından başlayalım.

Bu bölgede bulunan “Taş Topları” hakkında ilk kez XVIII yüzyılda duyulmuştu. Neredeyse üç yüz yıl boyunca bu taşların var olmasıyla ilgili bilim adamları bir türlü net bir cevap veremiyor. Bölgenin dört bir yanına dağılmış olan “Top Taşları” farklı boyutlara ve belirli bir renklere sahiptir. Günümüzde iklim değişikliği taşların bozulmasına sebep oluyor. Ayrıca bölgede bulunan 11. 000 tarihi eserler devlet tarafından koruma altında.

“Top Taşları” hakkında çok sayıda masallar ve efsaneler vardır.

Bir efsaneye göre eski zamanlarda vadide bir köy varmış ve bu köyde yaşayanlara diğer egemen halk baskılar düzenlermiş. Bir gün köylüler tanrıdan yardım etmesini istemişler ve Tanrı köye saldıranları taşa dönüştürmüş.

Günümüzde “Top Taşlar” var olma hakkında bir sürü versiyon vardır, bazılarına göre bunlar taşlanmış dinozor yumurtalarıdır, bazıları da taşların uzaydan geldiğini düşünüyor. Şimdilik bu topların ortaya çıkış hikayesi hakkında biz bir şeyler bilmiyoruz, beklide gelecekteki bilim adamları bu doğa fenomenini açıklar.

Türkmenistan'da sıra dışı doğal fenomenlerden biri Darwaza krateridir. Kraterin diğer adıysa “Cehennemin Kapıları”. 1972 uzmanlar gaz arama sırasında yerde bir delik açmaya çalışırlar aniden yer kayar ve tüm uzmanlar gaz arama aletlerle beraber 20 metrelik derinliği içine düşer. O gün hiç kimseye bir şey olmamıştı, uzmanlar ise gaz kaynağını bulmuşlardı. Gazın kokusu çok keskin olduğu için bazı uzmanlar zarar vermesin diye yakmaya kara veririler. Tahminlerine göre bir kaç gün sonra gaz biter ve ateş söner, ama tahminleri tutmaz, şu an o günden tam 45 sene geçti ve “Cehennem Kapılarında” alev hala var.

Türkmenistan'ın böyle bir güzel yere sahip olmasının sebebi 1972’de uzmanların yaptığı hata sonucudur.

“Şeytanlar Vadisi” Özbekistan'ın en korkunç yerlerinden biri sayılır. Vadi Semerkant şehrin yaklaşık 35 km uzaklığında bulunmaktadır. Aslında Vadi korkunç sayılmaz, sadece isminden dolayı tüyleriniz diken diken olur. Vadide bulunan kayalara dikkatli bakınca kaplan, ayı, fil, gibi hayvanları görmek mümkündür. Bu kayaların var olması hakkında da bir efsane var. Efsaneye göre tanrıların zamanında burada beyaz ve siyah büyücüler arasında bir savaş olmuştur. Beyaz büyücülerin içinde en güçlü Büyücü Rüstem, bir büyü yaparak siyah büyücüleri taş figürlerine dönüştürmüş. Böylece kalelere dikkatli baktığımızda hayvanlar dışında korkunç figürler de görebiliriz.

Kırgızistan'ın en güzel yerlerinden biri aynı zamanda en acı efsanesiyle ünlüdür.

“Yedi Öküz” vadisi Bişkek'in 400 k.m’lik mesafesinde bulunmaktadır. Vadinin uzunluğu 37 k.m’dir. Günümüzde vadi Ulusal Tabiat Koruma Kurumun altındadır.

“Yedi Öküz” efsanesi.

Antik çağda bu bölgede birbirini rakip gören iki han yaşarmış (A ve B han diyelim). ‘A’ hanın çok güzel bir karısı varmış. ‘B’ han bir günü kadını görüp aşık olur, ve ‘A’ hanın karısını kaçırır. Kaçırmasının ardından ‘A’ han, ‘B’ handan karısını geri getirmesini ister, eğe karısını geri gelmese ‘A’ han, ‘B’ hanın ordusunu dağıtacağına söz verir. ‘B’ han bunu duyunca korkar, yakın akrabalarını yanına çağırır, ve onların fikirlerini dinler. ‘B’ hanın bir akrabası kalkıp şöyle der: “Han senden karısını geri istedi, canlı olması şart değildi, sen kadını öldür cesedini kocasına gönder.” ‘B’ han akrabasının söylediğini yapar. Önce ‘A’ hanın karısıyla evlenir ve yedi gün boyunca birer boğa keser, yedinci günü karısını da öldürür. Kadının kanı yere akar, ve birden sıcak sular yükselir han ve yakınları suyun altında kalarak ölürler.

Bundan dolayı vadide buluna kalelere “Yedi Öküz” denir.

Azerbaycan “Ateş Ülkesi”. Azerbaycan'ın en güzel yerlerinden birini seçmek çok zordur. Ülkenin küçücük köşesi olsa bile efsanelerle ve sırlarla doludur. 2016’da NATIONAL GEOGRAPHIC Nahcivan'da bulunan "Yılan Dağını" dünya harikalarından biri olarak kabul etti.

Bu dağ hakkında iki farklı efsane var:

Birinci efsaneye göre Nuh (s.a) gemisiyle bu dağa çarpmıştır ve dağ ikiye ayrılmış gemiye bir şey olmadı diye dağın adını “İnan Dag” koymuş.

Efsanenin diğer versiyonuna göre Nuh (s.a) gemisinin içinde bulunuyormuş ve her geçtiği dağa isimler verirmiş.

Yerlilerin söylediklerine göre dağin etrafında hep yılanlar vardır, bundan dolayı dağın adı “Yılan Dağıdır”.

Beklide “Yılan Dağı” efsanesi gerçektir bilmem, ama emin olarak söyleye bilirim ki şu an hala Nahcivan'ın “Yılan dağında” yılanlar vardır.Türk ülkeler yolculuğumuz Ateşler Ülkesinde bitiyor. İnşallah makalede adı geçen efsane yerleri beğenmişsinizdir.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 25
Dün Tekil 624
Bugün Tekil 390
Toplam Tekil 3951320
IP 3.239.2.192


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

26 Cemaziye'l-Evvel 1445
Aral k 2023
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Onlara Allah T rk Ad n verdi ve Onlar yery z ne hakim k ld .
(Ka garl MAHMUT)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu