Suriye’yi üç parçaya bölüyorlar... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Suriye’yi üç parçaya bölüyorlar... - Necdet SİVASLI
Tarih: 22.03.2017 > Kaç kez okundu? 1316

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comSuriye’yi üç parçaya

bölüyorlar...Suriye’de oynanmakta olan oyun ve ortaya çıkan tablo şu:

Ortadoğu'yu kendi aralarında parselleme konusunda anlaşan ABD ve Rusya’dan yeni hamleler geliyor. Türkiye'yi Münbiç ve Rakka'dan dışlayan ikili, terör örgütü PKK uzantısı PYD-YPG'ye ise tam destek sağlıyor. Bu da PYD ve onun silahlı gücü YPG’nin Türkiye için çok daha büyük bir tehdit haline gelebileceğini gösteriyor.

Konu bu kadarla da sınırlı değil:

Şu ana kadar sahada 60 bin civarında militanı olduğu ifade edilen PYD-YPG'nin bu sayıyı önümüzdeki süreçte 100 bine çıkarmayı planladığı açıklandı.

PYD güçleri arasında seçkin PKK militanlarının bulunduğunun da altını çizmek istiyoruz. Halen Suriye’de 2 bin kadar PKK militanının bulunduğu tespit edilmişti.

Terör örgütü YPG sözcüsü Redur Xelil'in Reuters'a yaptığı açıklamada, "YPG'yi iyi organize olmuş bir orduya sahip olmasını sağlamak için ciddi bir motivasyon içerisindeyiz" dedi.

2017 yılı başından bu yana her biri 300 savaşçıdan oluşan 10 yeni tabur kurduklarını söyleyen Xelil, bu yılın ikinci yarısına kadar 100 bin savaşçıya ulaşmak istediklerini belirtti.

YPG Sözcüsü "Savaşın farklı taktikleriyle iyi eğitilmiş disiplinli ve birbirine bağlı bir askeri güç, bizi korumak ve varlığımızı, haysiyeti hak eden büyük bir ulus olarak teyit etmek için gerçek garantidir" ifadelerini de kullandı.Ortadoğu Uzmanı Joshua Landis, Syria Comment’ta ABD’nin Rakka operasyonundan sonra Suriye’de bağımsız bir Kürt devleti kuracağını yazdı.

Analizinde Rakka alındıktan sonra Kürtlerin geri çekileceğinden şüphe duyduğunu belirten Landis yaptığı analizde şu ifadeleri kullandı:

“Çok iyi eğitim alacaklar. ABD'den aldıkları birçok ağır silahları olacak. Kendi kuvvetleri için bir komuta ve kontrol ağı inşa ediyorlar. Bu operasyon sona erdiğinde, Suriye Kürtlerinin daha önce sahip olmadığı, iyi eğitimli, iyi organize edilmiş ve iyi silahlanmış dört tane tugayın olacağını tahmin edebiliyoruz.”

ABD ve müttefiklerinin Suriye'yi üç parçaya bölmek istediğini ifade eden Joshua Landis, Rakka'nın DEAŞ'tan geri alınmasıyla üç parçalı Suriye planının hayata geçeceğini yazdı.

Landis’e göre ABD, Suriye’nin Güney ve güneybatısını Esad’ın, kuzey ve batısını Türkiye’nin de desteklediği Sünni Arapların, Kürtlerin hâkim olduğu alanlarda ise PYD-YPG'nin kontrol edeceği üç devletli bir yapı öngörüyor.

Gelişmeler devam edelim:

Suriye'nin kuzeyinde ABD-Rusya eliyle Kuzey Irak benzeri ikinci bir yapı oluşturuluyor. Bölgeden gelen haberler Suriye'nin kuzeyinde adım adım özerk bir yapının oluşturulduğunu gösteriyor.

ABD-Rusya işbirliğiyle bölgede kurulması planlanan özerk yapıya Türkiye'nin izin vermeyeceğini bilen bu iki devlet, Türkiye'ye karşı müttefik gibi davranıyor.

Bu bağlamda Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen PYD-YPG'ye destek veren ABD-Rusya, bu terör örgütünün casaretlendirmeye devam ediyor. Son olarak YPG'den “düzenli ordu kuruyoruz” açıklaması geldi.

ABD'nin Suriye'de desteklediği ana güç haline gelen söz konusu terör örgütü, müttefikinden askeri, siyasi ve ekonomik destek alıyor. Örgütü birçok ülke ordusunda dahi bulunmayan ağır silahlarla donatan ABD'nin amacı, Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmak.

ABD'nin yanı sıra Rusya da Suriye'de kendi çıkarları doğrultusunda terör örgütü PYD-YPG'yi destekliyor. Rusya askerleri Hatay sınırındaki Afrin bölgesine yerleşiyor. Yerel basın Rus ordusuna ait askerlerin zırhlı araçlar eşliğinde Afrin'e girişlerinin görüntülerini yayınladı.

Peki Rusya Türkiye sınırındaki Afrin'de ne yapacak?

Bu konuda ülkemiz açısından endişe verici açıklamalar ardı ardına geliyor. Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG-PYD'nin sözcüsü, Rusya'nın Afrin'de askeri üs kuracağını ve bu konuda 19 Mart Pazar günü anlaşma yapıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre Rusya burada terör örgütü PKK/PYD militanlarını sözde "teröre" karşı eğitecek. Rusya Savunma Bakanlığı ise bölgede yeni bir üs kurma planlarının olmadığını açıkladı.

Açıklamada, Rusya'nın Suriye'deki Ateşkesi Gözlem Merkezi’ne ait bir biriminin "ihlalleri önlemek amacıyla" Afrin yakınlarında PYD/PKK ile Özgür Suriye Ordusu'nun temas hattına konuşlandırıldığı belirtildi.

Bu açıklamalar ne kadar doğru hiç kuşkusuz tartışılacaktır. Doğru olan, Rusya’nın da PYD konusunda Türkiye karşıtı duruşu olmuştur. Daha açık bir ifade ile Amerika ve Rusya PYD’nin güçlenmesi ve bölgede Bağımsız bir Kürdistan’ı kurması için birlikte hareket ettiğidir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluzYorumlar

Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 756
Bugün Tekil 129
Toplam Tekil 3887972
IP 34.239.148.127


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

16 Rebi 'l-Evvel 1445
Ekim 2023
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Size yle bir Vatan ald m ki; ebediyen sizin olacakt r.
(ALPARSLAN)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 0.000 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu