Acaristan Türkleri Hakkında Kısa Bilgi - Elnur Hasan MİKAİL - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Acaristan Türkleri Hakkında Kısa Bilgi - Elnur Hasan MİKAİL
Tarih: 26.09.2009 > Kaç kez okundu? 14495

Paylaş


Türkiye”nin kuzeydoğusunda, Artvin ve Ardahan illerine komşu olan ve Gürcistan”ın güney batısında yer alan özerk bir cumhuriyettir. Gürcistan”ın merkezi yönetimine tabi olan Acaristan, Türkiye ile tarihi, dini ve kültürel yakınlığa sahip olduğu gibi, hukuki olarak da özerkliği Türkiye”nin garantörlüğü altındadır. Başkenti, Karadeniz kıyısında liman şehri olan Batum”dur.

Türk Mührü ekibinin Acaristan topraklarında ki yolculuğuna Gürcü Türk olan Ahmet (Gıvi) eşlik ediyor. Gürcistan coğrafyası oldukça zor yollardan hatta yol denemeyecek yollardan oluşuyor. Batum”a yaklaşık 125km uzaklıktaki Türk yerleşmesi Müslüman olan Thilva(Fındıklı) köyüne doğru yola çıkıyoruz. Altı saat süren yolculuğumuz muhteşem manzaralar, sarp yamaçlar, vadiler, nehirler ve Türkiye sınırı eşliğinde devam etti.

Köyde Ahmet”in amca oğlu olan Zebur”un evine misafir oluyoruz. Ailesi ile karşılıyor bizleri. Birde yanımızda Türkiye den çıkarken tanıştığımız bir Fransız var. O da Jeepi ile tek başına Fransa”dan yola çıkmış ve sınırda bizimle yolu kesişiyor. Takılıyor peşimize…

Evde baba, anne , kardeşler, yeğenler ve diğerleri yani Türk yaşamları gibi hepsi bir aradalar. Misafir her zaman onlar için bir lütuf olarak kabul ediyorlar. Sofralar kuruluyor, evde Türkçe müzik dinleniyor ve Tv kanallarının hepsi Türkçe. Sanki Türkiye”de gibiyiz. Zaten hepimiz aynı lisanı konuşuyoruz. Çalınıyor oyun havaları ve cümbür cemaat başlıyoruz halay çekmeye. İşte Türk Mührü burada……

Göç yolları üzerindeki Gürcistan”daki izlenimlerimiz Türk Mührü ekibinin yoldaki amacı ile örtüşüyor ve izleri görebilmek her yerde mümkün.

Acaristan”nın nüfusu 376.016”dır. Acaristan”ın yerli halkı (Acarlar), etnik olarak kendilerini Acar (Acari/Acareli/Acarlebi) olarak tanımlar ve bu kimlik tarih içerisinde Müslümanlıkla özdeşleşmiştir. Günlük yaşamda Gürcüce”nin farklı bir lehçesini (Acarca- Acaruli) konuşuyorlar. Ancak Acaristan”da Türkçe de yaygın olarak konuşuluyor. Yazı ve eğitim dili resmi Gürcüce olan Kartça”dır.

Acarlar 4. yüzyılda Romalılar aracılığıyla Hıristiyanlığı kabul etmişler. Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim dönemlerinde Osmanlı”nın Kafkasya bölgesini fethiyle birlikte, 15. yüzyıldan itibaren halkın tamamına yakını Müslümanlığı benimsemiş. Halkın önemli bir bölümü, 1878-1879 Osmanlı-Rus Savaşı”nın ardından bölgenin Rusya”nın eline geçmesinden sonra Anadolu”ya göç etmek zorunda kalmış. Bölgede kalan Müslüman halk, dini, kültürel ve arazi özerkliğiyle birlikte 1921”de Sovyet sosyalist cumhuriyeti olan Gürcistan yönetimine bırakıldı ve bu dönemde Acaristan Özerk Cumhuriyeti kuruldu.

Tarihte bu topraklarda çok fazla etnik yapı ile karşılaşmak mümkün. Türkler uzun süredir bu topraklarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinde de uzun süreler kalan Acaristan halkı o zamanlardan Müslümanlığı benimsemiştir.

Türk Mührü ekibi Acaristan çalışmalarını tamamladıktan sonra Türklerin yaşadığı diğer bir bölge olan Akhalkalhaki “ye yolların kardan dolayı kapalı olması sebebi ile ulaşamıyor. Tekrar Batum”a dönmek zorunda kalıyoruz.

Batum”dan Poti-Kutaisi-Borjomi-Tiflis rotasını takip edeceğiz.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 556
Bugün Tekil 473
Toplam Tekil 3574614
IP 18.204.56.97


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:3 Rebiü'l-Evvel 1444
Eylül 2022
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Bir Kere Yükselen Bayrak Bir Daha İnmez!
(Mehmet Emin RESULZADE)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2022 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.811 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu