Dilde ve Fikirde Birlikten İş’te Birliğe… İş’te Birlik Özel Sayısı, Makale Çağrısı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Dilde ve Fikirde Birlikten İş’te Birliğe… İş’te Birlik Özel Sayısı, Makale Çağrısı
Tarih: 27.09.2021 > Kaç kez okundu? 671

Paylaş


Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi olarak bugüne kadar Türk tarihi, dili, kültürü ve sanatı üzerine birçok eser, proje ve konferansın yanı sıra Türk devletlerinin siyasi ve sosyo-kültürel birlikteliği için çeşitli akademik çalışmalara imza attık.

Dil’de birlik hedefiyle düzenlediğimiz “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı” ve 3 ciltlik “Türk Dili Özel Sayısı” yayınımız ile müşterek bir maziyi bilimsel esaslar çerçevesinde yeni bilgiler ve yaklaşımlarla ele alarak Türk dünyasında fikir birliği köprüsünü kurmaya yönelik hazırladığımız 6 ciltlik “Ortak Türk Tarihi” eserinden sonra ‘İş’te Birlik” özel sayısı için çalışmalarımıza başladık.

Değişen dünya dinamikleri karşısında, Türk Cumhuriyetleri arasındaki ortak dil, tarih ve kültür bağlarının yanında, ekonomik iş birliği ve kalkınma strateji ve prensibinin temellerinin nasıl perçinleneceğini inceleyeceğimiz “İş’te Birlik” Özel Sayısıyla, Türk Cumhuriyetlerinin ekonomik ve ticari potansiyelini, kaynaklarını ve ihtiyaçlarını değerlendirerek karşılıklı işbirliği imkânlarını geliştirmeyi hedefliyoruz.

Artık Türk Dünyasının mevcut potansiyel güçlerini birleştirerek, genel refah seviyelerinin yükselmesini sağlayacak ortak projelere imza atma zamanı gelmiş ve geçmektedir.

Türk Dünyasının sahip olduğu kültürel yapı, tarih ve dil birliği, coğrafi alan ve demografik yapı zenginliği küresel ölçekte güçlü bir ekonomik yapı birlikteliğine indirgenebilir. Türkçe konuşan bu ülkeler, birbirlerini tamamlayarak kaynaklarını modern teknolojilerle ortak projeler yaparak daha verimli kullanılabilirler.

Yeni birliktelikler ve stratejik konularda işbirliklerinin kurulması, önümüzdeki dönemde ekonomik kalkınma ve işbirliğine daha fazla önem verilmesi tüm Türk devletleri ve bölgemiz bakımından stratejik bir öncelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu doğrultuda, daha büyük, daha güçlü, daha müreffeh ve daha istikrarlı bir birliktelik için, “İş’te Birlik” Özel Sayısına değerli makalelerinizi bekliyoruz…“İŞ”TE BİRLİK ÖZEL SAYISI KONU BAŞLIKLARI

Dış Ticaret, Sanayi, Tarım, Gıda, Enerji, Ulaştırma, Lojistik, Finans, Teknoloji, Bilişim, Dijital Ekonomi, Turizm, Doğal Kaynaklar, Madencilik, Sağlık ve Müteahhitlik Hizmetleri ana konularının ele alınacağı özel sayıda şu başlıklar işlenebilecektir:1. Türk Cumhuriyetleri'nde (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan) Stratejik Öneme Sahip Kaynaklar-Ürünler-Bölgeler ve İşbirliği İmkânları2. Türk Cumhuriyetleri'nde Uluslararası Ticaretin Gelişimi, Sorunlar, Çözüm Önerileri ve Gelecek Perspektifleri3. Türk Cumhuriyetleri'nin Kendi Aralarındaki Ekonomik, Ticari ve Siyasi İşbirliği Düzenlemeleri (Anlaşmalar vb) ve Gelecek Perspektifleri4. Türk Cumhuriyetleri'nde İş Dünyası Kuruluşlarının Yeri, Önemi ve İşbirliği İmkânları5. Türkiye ile Diğer Türk Cumhuriyetleri Arasındaki Ticari ve Ekonomik İlişkiler ile Gelecek Perspektifleri6. "Türk Cumhuriyetleri Ekonomik Topluluğu"nun (Ortak Ekonomi Bölgesi) Kurulmasının Önemi7. Türk Cumhuriyetleri'nde KOBİ'ler ve Girişimcilik8. Türkiye'de OSB ve Teknopark Uygulamaları ve Diğer Türk Cumhuriyetleri İçin Öneriler9. Türk Cumhuriyetleri Arasındaki İşbirliğinin Artırılmasında "Türk Yatırım Fonu"nun Önemi10. Endüstri 5.0 ve Türk Cumhuriyetleri'nde Ekonomik Dönüşüm11. Türk Cumhuriyetleri'nde Dijital Ekonominin geliştirilmesi ve İşbirliği İmkânları (e-ticaret, e-ihale, finansal teknolojiler, yapay zekâ, büyük veri, dijital varlıklar vd)12. Küresel Isınma, İklim Krizi ve Su Sorunlarının Türk Cumhuriyetleri'ne Olumsuz Etkileri ve Çözüm Yolları13. Türk Cumhuriyetleri'nin Üçüncü Ülkelerde/Diğer Coğrafyalarda İşbirliği İmkânları ve Ortak Hareket Kabiliyetlerinin Geliştirilmesi14. Açık Denize Çıkışı Olmayan Türk Cumhuriyetleri'nin Açık Denizlere Çıkış Yolları ve "Mavi Vatan “da Ekonomik İşbirliği İmkânlarıBu bakış açısıyla yayına hazırlayacağımız “İŞ”TE BİRLİK Özel Sayısında ana konuları belirtilen başlıklara uygun makalelerinizi 1 KASIM 2021 tarihine kadar yeniturkiye@yeniturkiye.com veya yturkiye@gmail.com adreslerimize bekliyoruz.

KAYNAK:

https://turansam.com/2021/09/dilde-ve-fikirde-birlikten-iste-birlige-iste-birlik-ozel-sayisi-makale-cagrisi/

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 1068
Bugün Tekil 333
Toplam Tekil 4100823
IP 34.236.191.0


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-ka'de 1445
May s 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


T rk hakanlar ve T rkmen Padi ahlar devlet i lerinde hatunun fikirlerini st n tutar.
(N ZAM L-M LK)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu