Türkiye'de okudu, şimdi ülkesinde Devlet Gümrük Komitesi Başkanı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türkiye'de okudu, şimdi ülkesinde Devlet Gümrük Komitesi Başkanı
Tarih: 11.02.2019 > Kaç kez okundu? 740

Paylaş


AA - Baki - 11 Şub 2019 04:53

Kategori: Genel

Türkiye'de okudu, şimdi ülkesinde Devlet Gümrük Komitesi Başkanı

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra başlatılan Büyük Öğrenci Projesi sayesinde Türkiye'de okuma fırsatı bulan Azerbaycanlı Sefer Mehdiyev şimdi ülkesine Devlet Gümrük Komitesi Başkanı olarak hizmet ediyor.

BAKÜ - RUSLAN RAHİMOV

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Orta Asya Türk cumhuriyetleri için başlattığı Büyük Öğrenci Projesi'yle Türkiye'de okuma fırsatı bulan Sefer Mehdiyev, şimdi ülkesine Devlet Gümrük Komitesi Başkanı olarak hizmet ediyor.

Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkiye'ye öğrenci gönderen ülkelerin başında bulunan Azerbaycan'da, devlet bursu ile Türk üniversitelerinde eğitim gören mezunlar kamuda ve özel sektörde önemli mevkilerde görev yapıyor.

1992'den bu yana 125 bini geçen Azerbaycanlı Türkiye mezunları arasında bakanlık, bakan yardımcılığı, başhekimlik, milletvekilliği, banka yönetim kurulu başkanlığı, rektörlük gibi görevler üstlenen isimler bulunuyor.

Azerbaycan'dan Türkiye'ye gönderilen ilk öğrenciler arasında yer alan Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Sefer Mehdiyev de bu isimlerden biri. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1998 yılında mezun olan Mehdiyev, bugün bakanlık düzeyinde bir kurum olan Devlet Gümrük Komitesini yönetiyor.

Mezun olduktan sonra 1999'da girdiği Devlet Gümrük Komitesinde çeşitli görevler üstlenen Mehdiyev, 2004'te kurumun başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Mehdiyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 23 Nisan 2018'de Devlet Gümrük Komitesi Başkanı olarak atandı.

"Türkiye'de üniversite okumak, o dönem Azerbaycanlı her gencin arzusuydu"

Öğrencilik anılarını ve Türkiye'de aldığı eğitimin hayatına katkılarını AA muhabirine anlatan Mehdiyev, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in girişimleriyle Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti için ayrılan kontenjandan yararlanarak Türkiye'de eğitim alma şansı elde ettiğini söyledi.

Türkiye'de üniversite okumanın, o dönem Azerbaycanlı her gencin arzusu olduğunu belirten Mehdiyev, Türkiye'de Sovyetler Birliği'nin son yıllarındaki bozulmuş eğitim sisteminin aksine tam şeffaf bir eğitim sistemiyle karşılaştıklarını kaydetti.

Mehdiyev, eğitiminin daha ilk yılında bilgi ve birikim açısından çok daha iyi duruma geldiğini ifade ederek "Tatilde memlekete döndüğüm zaman lisedeki sınıf arkadaşlarımla görüştüm. O zaman farkına vardım ki dünya görüşü ve bilgi açısından ben o arkadaşlardan üstün durumdayım. Bunu da sadece bir yıllık Türkiye eğitimi sayesinde elde ettim." dedi.

Başarının elde edilebilmesi için doğru eğitimin şart olduğunu vurgulayan Mehdiyev, "Türkiye, vatansever olarak yetişmemizde büyük katkı sağladı. Türkiye'de aldığım eğitim, hayatımda büyük ilerleme kaydetmemde yardımcı oldu, bugünkü makama ulaşmamda, kariyerimde bana kapı açtı, hayata bakışım değişti." ifadelerini kullandı. 

Mehdiyev, bazı okul arkadaşları ve hocalarıyla hala iletişim halinde olduğunu, bazen bir araya geldiklerini ve o "geçmiş zor ama aynı zamanda da güzel" anları yeniden hatırladıklarını sözlerine ekledi.

Büyük Öğrenci Projesi

Sovyetler Birliği'nin 1990'lı yılların başında dağılmasıyla yeni bir değişim ve gelişim sürecine giren Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkiler yeni boyutlar kazandı.

Bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti ile Orta Asya Türk cumhuriyetleri arasında her alanda iş birliği anlaşmaları imzalanarak hayata geçirildi. Bu anlaşmalardan birisi de 1992 yılında uygulamaya konulan Büyük Öğrenci Projesi oldu.

Proje çerçevesinde, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'dan 2 bin öğrenci, Türkiye'deki çeşitli üniversitelere yerleştirilerek kendilerine devlet bursu bağlandı. Türkiye'de burslu okuyan öğrenciler, mezun olduktan sonra ülkelerinde kamuda ve özel sektörde önemli mevkilerde görev aldı.

1992'de beş ülkeyle başlayan proje kapsamında, bugün Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika'dan yaklaşık 60 ülkeye ulaşıldı. Muhabir: Ruslan Rehimov

Yayınlayan: Fatih Çakmak

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 1243
Bugün Tekil 564
Toplam Tekil 4099986
IP 3.235.20.185


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-ka'de 1445
May s 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.597 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu