BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Ekonomisi güçlü, güvenliği sağlanmış bir anlaşma arıyoruz” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Ekonomisi güçlü, güvenliği sağlanmış bir anlaşma arıyoruz”
Tarih: 12.08.2016 > Kaç kez okundu? 676

Paylaş


Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC olarak, ekonomisi güçlü ve güvenliği sağlanmış bir anlaşma aradıklarını, “her ne pahasına olursa olsun” şeklinde bir anlaşma istemediklerini belirtti.

İstanbul’daki demokrasi mitingine katılan Başbakan Hüseyin Özgürgün önceki gün ülkeye döndü.

İstanbul’dan ayrılmadan önce Haber Türk televizyonuna konuk olup, canlı yayında güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Özgürgün, Kıbrıs’ta müzakerelerin devam ettiğine işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının yıllardır Kıbrıs’ta anlaşma isteyen taraf olarak iyi niyetle masada oturduğunu dile getiren Başbakan Özgürgün, şöyle devam etti:

“Anlaşmanın belli parametreleri var. Bunlar; iki kesimlilik, iki kurucu devlet ve iki halkın siyasi eşitliği. Ama hepsinden önemlisi de Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi. Bunu sağlayan bir anlaşmaya bir her zaman evet diyoruz. Bu da hiç bir zaman fazla bir şey değil. Ama Rum tarafının niyeti olmadığı için, Ada’yı bir Elen adası olarak gördükleri için ve Elen adası dışında herhangi anlaşmaya evet demeyecekleri için şuana kadar bir anlaşma olmadı.”

Hükümet olarak hedeflerin, Anavatan Türkiye ile yakın işbirliğinde KKTC ekonomisini güçlü tutmak, refahı ve ekonomisi güçlü bir KKTC’nin bir anlaşamaya hazır olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, şöyle konuştu:

“Ekonomisi güçlü, güvenliği de sağlanmış bir anlaşmayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak arıyoruz. Ancak bizim, her ne olursa olsun bir anlaşma niyetimiz yoktur; her ne pahasına olursa olsun anlaşalım, bütün her şeyi ile vazgeçelim, temel prensiplerimizden, BM parametrelerinden vazgeçelim, böyle bir şey mümkün değildir. Biz bunu asla kabul etmeyiz. Biz, belli bir anlaşmanın kriterlerinin 1968 yılından beridir ortada olduğunu söylüyoruz. Rum tarafı da eğer bu niyette ise Kıbrıs’ta bir anlaşma olur ve Kıbrıs bir bütün olarak AB üyesi de olur, her şekilde Kıbrıs’ta herkesin refahına, faydasına adım atılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken, böyle bir anlaşma olsa bile en yakın stratejik ortağın Türkiye olduğu. Su projesi bunlardan bir tanesidir. Yakında enterkonnekte sisteme bağlanmış elektrik kablo projesi bunun üzerine gelebilir, Ada’ya bu şekilde hayat verecek olan bir Türkiye var. Türkiye bizim Anavatanımızdır, ama Rum tarafı da bu gerçeği görmelidir ki Kıbrıs’ta ekonomik anlamda birçok faydayı sağlayabileceğimiz en yakın stratejik ortaktır.”

Pazar günü Yenikapı’da katıldığı “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” izlenimleriyle ilgili soruyu yanıtlayan Özgürgün, mitingi, “tarihi bir miting” olarak niteleyerek, “Aslında mitingden öte bir şeydi. Bana göre miting, bunu biraz hafife almak olur. Türkiye oradaydı. Biz de orada olmaktan büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz” dedi.

Hüseyin Özgürgün, “Sayın Başbakan, sizin Yenikapı mitinginde var olmanız önemliydi. Hangi hissiyatlarla geldiniz, niye burada olmalıyım dediniz?” sorusuna karşılık, Kıbrıs Türk halkının büyük Türk ulusunun kopmaz bir parçası olduğunu ve Türkiye’deki en ufak bir gelişmeyi çok yakından takip ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Anavatan Türkiye’nin güçlü ve iyi olması, sağlıklı olması bizim için son derece önemli. Bu Kıbrıs Türk halkı ve bizim tarafımızdan böyle algılanıyor. Onun için Anavatan’daki en küçük sıkıntı bize iki-üç kat sıkıntıyla yansıyor, bizi iki kat üç kat üzüyor. Dolayısıyla Türkiye’de demokrasinin tam işlemesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sağlıklı olması, Kıbrıs’ta bizi de çok yakından ilgilendiriyor, çok da önemli.

Çünkü Kıbrıs’ta şuanda barışı koruyan kuvvet TSK. Barışı oraya getiren 1974’de Anavatan Türkiye. Kıbrıs Türk halkı, güvenliğinin, bundan sonrasında da, bir anlaşma da olacaksa, bunu Anavatan Türkiye ile beraber götüreceğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Biz KKTC hükümeti olarak da Kıbrıs Türk halkı olarak da buna çok önem veriyoruz. Böylesine bir miting de, Anavatan’da herkesi bir araya getiren, bu gücü ortaya koyan bir mitingde bizim bulunmamız bu anlamda çok önemliydi. Gönülden buradaydık. Orada olmaktan büyük gurur duyduk. Başbakan Binali Yıldırım’a davetinden dolayı da teşekkür ediyorum.”

Başbakan Özgürgün, “Mitingde isminiz anons edildi, kürsüye çıktınız, bayraklar sallandı, müthiş de bir coşku oldu. Türk insanının KKTC’ye olan ilgisi, sevgisini orada yürürken hissettiniz mi?” sorusu üzerine, “Karşımda gerçekten kırmızı beyaz bir okyanus. Bunu anlatmak mümkün değil, anılarımızda yaşatacağız. O ilgi ve sevgi her zaman var” diye cevap verdi.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı 2009-2013 arasında Türkiye’nin birçok bölgesinde yüzün üzerinde konferans verdiğini, her zaman büyük ilgi ve sevgi gördüğünü, Ankara’daki öğrencilik yıllarında da aynı ilgi ve sevgiyi yaşadığını anlatan Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türkünün Türkiye’nin her yerinde ilgi ve sevgiyle karşılandığını, şahsına gösterilen ilgi ve sevginin Kıbrıs Türk halkına gösterildiğini kaydetti.

Aynı karşılığın Kıbrıs Türk halkında da olduğunu, Kıbrıs Türk halkının Anavatanına yürekten bağlı olduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün, “Böyle günlerde bu birlikteliğin, bu güzelliğin görülmesi bizim için çok önemli. Bu mesajı verebilmişsek ne mutlu bize” dedi.

Başbakan Özgürgün, FETÖ-PDY soruşturmasıyla ilgili bir soru üzerine, daha ilk günden FETÖ-PDY’nin terör örgütü listesine alınarak, 21 Temmuz itibariyle tüm faaliyetlerinin yasaklandığını, en küçük ihbarın dahi titiz bir şekilde değerlendirildiğini, mevzuat gereği KKTC’de herhangi bir okul yapılanmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Yapılan ihbarlardan şimdiye kadar bir şey çıkmadığını aktaran Başbakan Özgürgün, “Tabi bu çıkmadı veya çıkmayacak anlamında değil. Terör örgütü listesinde olduğu için bütün faaliyetler sürekli takip edilecek. Şuana kadar memnuniyet vericidir ki böyle bir sıkıntı yaşanmadı” dedi.

TSK’nın güçlü olmasının KKTC ve Türkiye açısından önemini vurgulayan Başbakan Özgürgün, şöyle devam etti:

“TSK Kıbrıs’ta da 1974 yılından itibaren adaya gelen barışı korumakla görevli ve bunu da yapıyor. Kıbrıs’ta 1974’e kadar birçok insan öldü, binlerce kayıp var. Ama 1974’den sonra bunlar durdu. TSK’nın caydırıcı gücü bunu sağladı. Ordumuz, TSK’mız Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımız bizim gözbebeğimizdir, bunun zarar görmesi, yıpratılması bizim açımızdan da mümkün değil, bununla Kıbrıs’taki durumu ortaya koydum. Türkiye’deki duruma bakıldığında da Türkiye’de de TSK’nın çok güçlü olması Türkiye açısından önemli olduğu gibi bizim açımızdan da çok önemlidir. Bunun ayırt edilmesi, TSK’nın yurt savunmasındaki caydırıcı gücünün zarar görmemesi çok önemli.”

Özgürgün, kısa süre önce Ankara’ya resmi ziyaret yaptığını, ikili görüşmelerde birçok konunun detaylı bir şekilde ele alındığını, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de 1,5 saat baş başa görüştüğünü anlattı.

Başbakan Özgürgün, Türkiye’den Kıbrıs’a gelen su konusundaki son durumla ilgili bir soruya karşılık da, “Türkiye’den gelen suyun asrın değil, bin yılın çılgın projesi” olduğunu kaydetti.

Toroslar’dan 87 kilometresi denizin altından olmak üzere toplam 477 kilometre aşarak, Kıbrıs’a ulaşan suyun, kurak bir adaya hayat verdiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, hükümet olarak üç ay önce göreve geldiklerini, suyla ilgili sorunları süratle çözdüklerini ve şu anda KKTC’nin büyük bölümüne Türkiye’den gelen suyun verildiğini anlattı.

Kıbrıs Türk halkının suyun coşkusunu yaşadığını, suyun tam zamanında kuraklığın yaşandığı, kaynakların azaldığı bir zamanda adaya ulaştığını belirten Başbakan Özgürgün, şunları söyledi:

“Anavatan Türkiye’ye yürekten teşekkür ediyoruz. Aslında sadece bizim değil, Kıbrıs Rum tarafının da teşekkür etmesi lazım. Çünkü orada da aynı sorunlar var. Biz buna barış suyu demiştik. Bu barış suyu, bana göre, gelecekte yalnız Kuzey’e değil Güney’e de hayat verecek. Kıbrıslı Rumlar da bu projeden yararlanacak diye ümit ediyorum. Çünkü şu anda su gerçekten alternatifsiz doğal kaynak. Bu su, inanılmaz bir projeyle Toroslar’dan Kıbrıs’a aktarıldı. Kıbrıs Türk halkı de bunun coşkusunu yaşıyor.”

Kıbrıs Türkünün Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr Fazıl Küçük’ün 1950’lerde Türkiye’den su getirilmesi projesiyle ilgilendiğini ve “Ben hayatta iken bu su ulaşmazsa mezarımı Anavatan’dan gelecek su ile yıkayın” diye vasiyet ettiğini, Küçük ailesinin ve vatandaşların da büyük bir coşkuyla Dr Küçük’ün kabrini Türkiye’den gelen suyla yıkadığını aktaran Başbakan Özgürgün, su projesinin, çok duygusal değer de taşıyan ama ekonomik yönü çok büyük olan bir proje olduğunu vurguladı.Çavuşoğlu yarın KKTC’ye geliyorTürkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geliyor.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak gerçekleştireceği KKTC ziyaretinde resmi temaslarda bulunacak.

Çavuşoğlu’nun, 13 Ağustos Cumartesi günü adadan ayrılması bekleniyor.Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi heyeti Macaristan’daAkdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi heyeti Macaristan’a gitti.

Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi 10-15 Ağustos tarihleri arasında Macaristan Parlamentosu, Macaristan hükümeti ve Macar Turan Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri Macar Hun Türk Turan Kurultayı’nda KKTC’yi temsil edecek.

Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi, heyeti Macaristan’da bulunacağı sürede Macaristan Parlamento Başkan Vekili Sandor Lezsak ile de görüşecek.

Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi Genel Başkanı Mehmet Aldemir başkanlığında 14 kişilik ekipte Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu ve folklor ekibi de yer alıyor.İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, KKTC’yi Hollanda’da temsil ettiİskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Hollanda’da KKTC’yi temsil etti.

Hollanda’nın Brunssum şehrinde her 4 yılda bir düzenlenen CIOFF’un önemli festivallerinden World festival Parade Brunssum- Holland Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne katılan ekip, “festival içerisindeki kılık kıyafet bütünlüğü; oyunların, müziklerin ve kıyafetlerin zenginliği ve disiplinli davranışlarıyla” ilgi gördü.

Festival açılışında, KKTC ile İskele İlçesi’nin 3 dakikalık tanıtım filmi gösterildi. Festivale Hollanda’dan 10 ekibin yanı sıra KKTC, Brezilya, Congo, Arnavutluk, ABD, İrlanda, Meksika, Hırvatistan, Slovakya, Polonya, Martinik Adaları, Hawai Adaları, Guinee, Nepal, Çin, Tataristan, Rusland Kamchatka, Tatristan, Endonezya, Peru, Şili, Rusya, Togo , Romanya ve Ivory Coast ekipleri katıldı.

Festivali izleyen birçok CIOFF başkanından ve özellikle CIOFF Hollanda Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Helene Van Laanen - Hendriks’den “tam puan” alan topluluk, “örnek grup” gösterilerek, önümüzdeki yıl yapılacak olan CIOFF Festivalleri’nden birçok davet aldı.

KKTC ve Kıbrıs Türk Halk Dansları’nın başarı ile tanıtıldığını ve bu başarıların bir rastlantı olmadığını; topluluğun disiplinli ve özverili çalışmalarının bir ürünü olduğunu kaydeden topluluk yönetmeni Özlem Kadirağa; konuya ilişkin açıklamasında dünyanın ve CIOFF’un en önemli festivalleri arasında gösterilen bu festivale katılmaktan son derece mutluluk duyduklarını belirtti.

Yönetmen Özlem Kadirağa Hollanda’daki festival için maddi ve manevi yardımlarından dolayı İskele Belediyesi’ne teşekkür ederken; KKTC’yi, Hollanda’da tanıtmanın ve adını duyurmanın kendileri için gurur verici olduğunu kaydetti.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 959
Bugün Tekil 594
Toplam Tekil 2184641
IP 54.198.243.51


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

6 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.288 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu