BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk halkı kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmüyor” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk halkı kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmüyor”
Tarih: 09.08.2016 > Kaç kez okundu? 678

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erenköy Direnişi için düzenlenen törende Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin garantisinin devamını istediğini vurguladı.

Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıslı Rumlara karşı verdiği mücadelede önemli bir yere sahip olan Erenköy Direnişi’nin 52’nci yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Vekili, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım Dışişleri Bakanı Vekili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı törende yaptığı konuşmada, bu topraklarda Kıbrıs Türk halkının özgür ve eşit yaşamasının altyapısını oluşturmada Erenköy Direnişi’nin önemli rol oynadığını vurguladı.

Tüm şehitlere rahmet dileyen ve gazileri yad eden Akıncı, şehit ve gazilerin sayesinde geleceğe umutla bakılabildiğini söyledi.

Erenköy’de çok ciddi bir direniş örneği gösterildiğini kaydeden Akıncı, Türkiye’nin yardımı gelmiş olmasaydı çok daha kötü sonuçların yaşanabileceğini söyledi.

“O günlerdeki kavga, arayış ne ise bugün de o arayışı sürdürdüğümüzü söylemem yanlış olmayacak” diyen Akıncı, 1960’larda da eşit hakları ve güvenlik içinde yaşayabilmeyi arzu eden bir Kıbrıs Türk halkı söz konusu olduğunu, bugünkü taleplerin de pek farklı olmadığını, Kıbrıs türkünün kendi bölgesinde güvenlik içerisinde, özgür ve eşit bir toplum olarak yaşamak istediğini söyledi.

Akıncı, “Yaşananlardan dersler çıkarıp geleceği kurmak, en önemli ödevimizdir. Geçmişin tekrarlanmamasının ön önemli noktası, geçmişte yaşananlardan dersler çıkarmaktır. Eğer dersler çıkarmazsak aynı şeyler tekerrür edebilir” diyen Akıncı, olası çözümde asgaride üç unsuru sağlama almak gerektiğini vurguladı.

Sağlama alınması gereken unsurların birincisinin siyasal eşitlik olduğunu, federatif bir çözümün temelinin siyasi eşitliğe dayalı olduğunu belirten Akıncı, ikincisinin özgürlük olduğunu, esaret altında yaşamamak için şehitlerin gazilerin beklentisinin özgürlük olduğunu, iki toplumun birbirine tahakküm edemeyeceği şartları ihtiva eden bir anlaşmanın boyun borcu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, üçüncüsünün ise güvenlik olduğunu, insanların bir daha tehdit altında olmayacağı bir düzenleme istediğini, bunun da geçmişten çıkarılan bir ders olduğunu ifade etti.

“Kıbrıs Türk halkı kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmüyor” diyen Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün olası bir çözümde kendi polisi, meclis, hükümeti, sahil güvenliğinin de olacağının altını çizdi.

“Bunun yanında sayıca az olan toplum olarak Türkiye’nin garantisinin devamını da elbette istiyoruz” diyen Akıncı, bunun Kıbrıs Türk halkının isteği olduğunu söyledi.

Ülkede iç sorunların mevcut olduğunu kaydeden Akıncı, çözüm için uğraş verirken sorunların çözümünü çözüm sonrasına endekslemenin yanlış olduğunu da ifade etti.

“Kendi evimiz ne kadar temiz, tertipli olursa, olası bir çözüme de o kadar hazır hale geliriz” diyen Akıncı, çözümün sihirli bir değnek olmadığını, çözüm sonrası da sorunların olacağını, ancak çözümün Kıbrıslı Türklerin çok önemli bir sorununu çözeceğini; 53 yıldır uluslararası hukuk dışında bırakılmış olunmasından ve KKTC’nin tanınmamışlığından dolayı yaşanan sıkıntıların, uluslararası camianın içinde yer alınması le çözüleceğini söyledi.

Türkiye’deki darbe girişimine atıfta bulunan Akıncı, Türk silahlı Kuvvetleri içindeki bir çetenin darbe girişimine karşı verilen mücadelede yaşamını yitirenlere rahmet diledi ve Türk ulusuna geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Türkiye’nin Atatürk ilkelerinden sapmaksızın, demokratik hukuk ve sosyal devlet olarak yoluna devam etmesinin Kıbrıs ve bölgenin istikrarı için önemli olduğunu ifade eden Akıncı, Türkiye hukuk dışı bir yapıya dönüşmesi endişe verici olacağını ancak buna izin verilmediğini söyledi.

1963, 64 ve 74’de yaşananların yaşanmaması temennisinde bulunan Akıncı, Kıbrıs’ta kan, barut, acı, gözyaşlarının geride bırakılması, işbirliğinin geliştirilmesi, barış içinde yaşanması, tüm zenginliklerden birlikte faydalanılacağı bir gelecek arzu ettiklerini söyledi.

Akıncı, “Şehitlerimiz, bize böyle bir geleceğin kapısını açtı. Bu zemin üzerinde daha güzel bir gelecek inşa edebiliriz” dedi.

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan, ise Erenköy direnişini anlattığı konuşmasında, “Vatanımız tehlikeye düşerse aynı ruh ve heyecanla bugün de göreve hazırız” dedi.

Çözüm müzakerelerin desteklediklerini ancak “eski kötü günleri yaşatmayacak tedbirler alınması” gerektiğini belirten Arıkan, “Çözümde iki bölgeli ve eşit haklara sahip olunmalı. Anavatanımız Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü asla sulandırılmamalıdır” dedi.

Arıkan, Kıbrıs sorununa istenilen sonucu elde etmek için siyasi partilere bir araya gelerek müşterek bir hedef belirleme çağrısında bulundu.

Erenköy’de mücadele veren her mücahidin tek amacının gelecek nesillere ay yıldızlı bayrağın gölgesinde yaşayabilen demokratik bir vatan bırakmak olduğunu belirten Arıkan, Erenköy direnişinin KKTC’nin kuruluşunun temel taşı ve simgesi olduğunu ve bunu gelecek nesillere anlatmanın herkesin görevi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erenköy Şehitliği Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz,

52 yıl önce 8 Ağustos 1964’te sayıca ve silah açısından çok daha üstün Rum askerleri karşısında, bölge köylüleri ile üniversite eğitimlerini yarıda bırakarak Kıbrıs’a koşan gençlerin birlikte gerçekleştirdikleri büyük direniş tarihteki haklı yerini almıştır.

Bugün içinde bulunduğumuz 2016 yılının Kıbrıs’ta barış ve çözüm yılı olması hedefi ile uğraşlarımızı sürdürebiliyorsak, sizlerin fedakarlıkları sayesinde yaratılan sağlam zemin nedeniyledir.

Uluslararası hukuk, barış, huzur, özgürlük, eşitlik ve kuşkusuz güvenlik içinde yeni bir gelecek kurmak için çabalarımızı devam ettireceğiz. Umarız ki Rum tarafı da bu çabaya aynı düzeyde karşılık verir ve geçmişteki acılar bir daha tekrarlanmaz.

Bu düşüncelerle bir kez daha sizleri saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad oldun. “Olağan Denemeler, Festival Internacional de Cine de Monterrey’deYönetmenliğini Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftcioğlu’nun birlikte üstlendiği “Olağan Denemeler” adlı kısa film Meksika’nın en prestijli festivallerinden biri olan “Festival Internacional de Cine de Monterrey”e seçildi.

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3 bin başvuru arasından festivalin uluslararası kısa film yarışmasına seçilen Olağan Denemeler, “Cabrito de Plata” ödülünü kazanmak için yarışacak.

Meksika’nın en önemli 5 film festivalinden biri olarak kabul edilen ve ülkenin kuzeyindeki en büyük sinema etkinliği olan “Monterrey Uluslararası Film Festivali”, 22-28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kısa adı “FIC MONTERREY” olan festivalin ödül töreni 27 Ağustos akşamı “San Pedro” isimli oditoryumda yapılacak.

Bu yıl festivale 90 ülkeden 2 bin 893 başvuru yapıldığı ve bunun festival tarihindeki en yüksek başvuru sayısı olduğu belirtilerek, bu yıl festival çerçevesinde toplam 89 film gösterileceği açıklandı.

Olağan Denemeler, “12. Monterrey Uluslararası Film Festivali”ndeki gösterimle birlikte Meksika’da üçüncü kez gösterilmiş olacak. Daha önce “Puebla” ve “México” eyaletlerindeki festivallerde gösterilen Olağan Denemeler’in “Nuevo Leon” eyaletindeki gösterimi de İspanyolca altyazılı olarak yapılacak.

Olağan Denemeler, dünya prömiyerini yaptığı Nisan 2015’ten bu yana, 19 farklı ülkede 30’dan fazla uluslararası festivalin resmi seçkisinde (official selection) yer aldı ve ikisi ABD biri de Brezilya’dan olmak üzere üç ödül kazandı.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 777
Bugün Tekil 583
Toplam Tekil 2206851
IP 54.224.108.238


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

2 Zi'l-Hicce 1439
Ağustos 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Dünya'da kim ordusundan, milletinden, biliminden, kültüründen, kimliğinden, vazgeçmiş ki, sende vazgeçiyorsun ?
(Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.002 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu