KEMALİST AYDINLAR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

KEMALİST AYDINLAR !.. - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
Tarih: 13.12.2013 > Kaç kez okundu? 2004

Paylaş


Türkiye’deki kavganın; bir tarafı Atatürk, Türk Milleti ve Türk Milliyetçileri diğer tarafı ise Atatürk ve dolayısıyla Türk Milletine düşman olanlardır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk önderliğinde Türk Milliyetçileri tarafından kurulduğu tartışma götürmez bir gerçektir.

Atatürk, kendisinin en büyük zenginliğinin Türk Millletine mensubiyet olduğunu defaatle vurgulamıştır. Aynı zamanda Atatürk, Allah tarafından yaradılmış olan insanı sevmekten yola çıkan bir milliyetseverlik anlayışına da sahiptir. Biz de buna “Türk Milliyetçiliği” diyoruz. Atatürk’ün en büyük eseri de kendi ifadesi ile Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Yine devletin kuruluşu ile pek çok ilk’e imza atılmış ve bu dönemde adeta bir Türk Rönesansı gerçekleştirilmiştir. Bütün bunlar bize göstermektedir ki; Türk Milleti lehine Atatürk ile birlikte çok güzel işler başarılmıştır.

Ancak Atatürk’ün ölümü ile gidişat ters yüz olmuştur. Ortaya “Kemalizm” denilen bir safsata atılarak, fikren ete kemiğe büründürülmeğe çalışılmıştır. Atatürk’le ve onun anlayışı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu “Kemalistler”, aksine onun mensubiyetinden gurur duyduğu Türk Milleti’nin aleyhine, sanki Atatürk yaşasaydı böyle isterdi algısı yaratarak olmadık işler yapmışlardır.

Kanaatimce “Kemalizm” diye bir ideoloji olmadığı gibi bunu temsil eden “Kemalist Aydınlar” da yoktur. Bunlar kendi tekerlerini döndürmek için “Kemalizm”i bir kalkan olarak kullanmışlar ve Türk Milleti’nin gerçekleri görmesinde, bir engel vazifesi görmüşlerdir. Bu karşılarında bulunanlarında işine gelmiştir. Onlarda bu Kemalistler üzerinden Türk Milletine ve Türkiye Cumhuriyetine saldırmışlardır.

Kemalizm şemsiyesi altına girenlerin, Türk Milletine yabancı olduklarını, hatta Türk Milletini ve de Türk Milliyetçilerini ötekileştirdiklerini görüyoruz. Ancak çelişki şuradadır ki; bu Kemalist olarak ifade ettiklerimizin yaptıklarının faturası, bilerek ve kasden Türk Milleti ile Türk Milliyetçilerine fatura edilmek istenmiştir ve istenmektedir. Bir Türk olarak bunu kabul etmem mümkün değildir.

Televizyon ekranlarında, panellerde, sempozyumlarda ne kadar Türk düşmanı İslamcı, Türkiyeli, kürtçü, ermenici, liberalci, küreselci vs. adam varsa hepsi bir olup, bu Kemalist ideoloji ve aydınlar üzerinden Türk Milleti ve Türk Milliyetçileri ile hesap görmeye çalışmaktadır.

Evet Türkiye’de uyduruk bir “Kemalizm” anlayışı ve bu anlayıştan nemalanan “Kemalist Aydınlar” güruhu vardır. Ama bunlar Türk Milleti’nin ve Türk Milliyetcilerinin üzerine bir kene gibi yapışmıştır. Halbuki Atatürk fikirlerinden çok etkilendiği Ziya Gökalp gibi Türk Milletini tarif eder. Ve de tüm Batılı kaynaklarda bir Türk Milliyetçisi olarak görülür.

Yani herşey, Türk Milliyetçiliği ekseninde ve Türk Milleti için yapılmıştır.

Ancak bu “Kemalist Aydın” tipi mualesef Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca sosyal, siyasal, kültürel ve iktisadi hayatta etkili olmuştur. Devletin kurum ve kuruluşlarını sevk ve idare etmiştir. Bunu yaparkende Türk Milletini ayrıştırmış, inanç ve kültürüne aykırı uygulamalarda bulunmuş ve Atatürk’ün gösterdiği yoldan çok farklı eylemlerde bulunarak, topluma ve devlete zarar vermiştir. Türk Milliyetçileri de mualesef sahip oldukları “kutsal devlet” anlayışı nedeni ile zarar dengesini millet ve devlet lehine düzeltmeye çalışmış ve süreçte milli üniter devlet yapısına bağlılıktan ötürü “Kemalistlerin” bu yaptığına sessiz kalmışlardır.

Şimdi Türk düşmanları, kendi yaptıkları üzerinden, Kemalistleri görmezden gelerek sanki olumsuzlukları Türk Milliyetçileri ve Türk Milleti yaratmıştır gibi bir algı oluşturmaya çalışıyor. Bu yenisi de olan eski bir tuzaktır...

Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaşadığı zorluklar ve sorunlarda hiç dahli olmayan bir kesim varsa, o da devletine hiç bir şartta canını da verme bahasına hizmetten kaçınmayan Aziz Türk Milletinin değerli mensupları ile Türk Milliyetçileridir.

Gün gelir bu “Kemalist Aydınlar”ı Marksistlerin, Maoistlerin, bölücülerin, liberallerin ve İslamcıların; Türk Milletine karşı buluştuğu şer cephesinde görürsünüz. Çünkü biz çok gördük de ondan söylüyoruz. Türk Milletini iktidar yapmak istiyorsak; bu gerçekleri de Türk Milleti ile paylaşmak gerek...Özcan PEHLİVANOĞLU

ozcanpehlivanoglu@yahoo.com

https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 19
Dün Tekil 1190
Bugün Tekil 256
Toplam Tekil 2532812
IP 3.90.45.27


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:22 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu