Rumlar “ölme eşeğim ölme” diyor - Yurdagül BEYOĞLU - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Rumlar “ölme eşeğim ölme” diyor - Yurdagül BEYOĞLU
Tarih: 07.11.2012 > Kaç kez okundu? 2422

Paylaş


“Kıbrıslı Türkler paylarını çözümden sonra alacak, o zamana kadar hidrokarbon politikamızı kararlılıkla sürdüreceğiz” demiş Rum Dışişleri Bakanlığı.

Ayrıca, Kıbrıslı Türklerin Ada’nın doğal zenginliğinden payına düşenleri Kıbrıs sorununun çözümünden sonra alabileceğini, çözüme kadar Rum Yönetimi’nin hidrokarbonlar konusundaki politikasına kesintisiz devam edeceğini savunmuş.

Doğu Akdeniz’de “münhasır ekonomik bölge” ilan ederek parsellediği alanlardan 4’ünü daha yabancı şirketlerle müzakereye açma kararı alan açıkgöz komşunun, Türkiye ve KKTC’den gelen tepkilere yanıtı yukarıdaki cümleler.

Açıkça “Türkler haklarını Kıbrıs sorununun çözümünden sonra alacaklar” diyor Rumlar.

Bunun meali “size gaz maz yok!”

Çünkü Rumların anlaşma istediği yok.

Hristofyas’ın Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmayacağını açıklaması, DİSİ genel başkanı Anastasiadis’in “seçilirsem görüşmeci olmayacağım” demesi ve yarım asırdır süren müzakerelerde bir arpa boyu yol alınmaması Rumların asla ve kat’a bir anlaşma istemedikleri ancak arkayı dönüp giden taraf olmamak için sabırla bu oyunu sürdürdüklerini ortaya koymakta.

Dolayısıyla “Türkler hakkını anlaşmadan sonra alacak” sözü “Türklere zırnık yok” şeklinde okunabilir.

***

“Hidrokarbon Arama ve Kullanma Egemenlik Hakkıdır” diyerek egemenlik hakkının kendi uhdesinde olduğunu iddia eden Rumlar, Yunanistan ve İsrail’den, üç ülkeyi birleştirerek onları Avrupa ağına bağlayacak deniz altı kablo hattının döşenmesi konusunda işbirliği talep ediyor.Avrupa’yı Orta Doğu’ya bağlayacak olan bu argümanı hayata geçirmek için“Türkler faydalanmasın da ben zarar etsem de olur” mottosuyla hareket eden Rumlar, doğalgaz nakliyatında tercihlerinin, denizaltı boru hattı yerine doğalgazın Güney Kıbrıs’ta sıvılaştırılması olduğunu söylüyor, bunun ekonomik akla sığmadığını bile bile.Doğalgazı Kıbrıs terminalinde sıvılaştırıp, Yunanistan’a taşıyacaklar, burada yeniden gaz haline getirip borularla Avrupa’ya iletecekler!

Ki, piyasa fiyatının çok üzerine mal ettikleri bu gazı –kimilerine göre dünya piyasasının 4 katı üstüne mal olacak- satmaları mümkün değil.

Uzmanlara göre Vasiliko’da kurulması düşünülen sıkılaştırma (LNG) tesislerin 12 milyar Euro maliyeti olacak. Afrodit bölgesinden Vasiliku deniz altından bağlanacak boru hattı içinde 2 milyar Euro maliyet biçilmiş. Kimileri bu fiyatın minimum olduğunu söylüyor. (Oysa denizden ve karadan çıkarılan gaz gerek evde gerek sanayide hiçbir işleme tabi tutulmadan hemen kullanılabilir.)Dolayısıyla Rum kesiminin doğalgaz konusunda Türkiye’ye ihtiyacı var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Koordinatörü Prof. Dr. Salih Saner de bu konuda şunları söylüyor: “ İsrail –uzak olması bir yana- kendi sahillerinden boru hattıyla gazı getiremiyor çünkü güvenli değil. İsrail Filistin’e ait iki gaz hattını gasp etmiş durumda. Böyle olunca boru hattı döşettiğinde güvenli olmayacak. İsrail güvenlik için Kıbrıs’ı (Güney) Kıbrıs güvenlik açısından İsrail’i kullanmak istiyor ama yapabileceklerini sanmıyorum. Gazı taşımak için 10 milyon doların üzerinde de bir yatırım gerekiyor, bunun da yapılabilmesi akılcı ve mümkün görünmüyor.”

Görüldüğü gibi Rumların gazı sıkılaştırıp satması ekonomik akla uygun olmadığı gibi Nasrettin Hoca fıkralarına taş çıkaracak kadar komik zira “sana yaramasın da, bana da yaramasa olur” diye düşünen komşuların çıkardıkları gaz, satın aldıkları gazdan pahalıya gelecek.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 26
Dün Tekil 1059
Bugün Tekil 1158
Toplam Tekil 2534773
IP 184.72.212.254


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.883 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu