KADEMELİ HAYALLER - Dr. Hasan GÜNAYDIN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

KADEMELİ HAYALLER - Dr. Hasan GÜNAYDIN
Tarih: 07.11.2012 > Kaç kez okundu? 2006

Paylaş


Kişisel gelişim kitaplarının çoğunda okuyucular yüksek hedeflere yönlendirilmekte, ulaşılması güç hayaller kurmaları yönünde cesaretlendirilmektedir. Oysa bu durum yaşadığımız dünyanın gerçeklerine uymamaktadır. Örneğin; nüfusu 300 milyon olan bir ülkede kaç kişi cumhurbaşkanı, başbakan yada bakan olabilir? Kaç tane dolar milyoneri var; kaç bilim adamı Nobel Ödülü alabiliyor?

İnsanlara ulaşamayacakları yüksek hedefler göstermek – kaba tabiriyle dolduruşa getirmek – onlara yapılabilecek en büyük kötülük, gelecekte etkisini gösterecek en büyük yıkım ve travma sebebi. Bence onları hayal kırıklığına sürüklemek sürükleyenler açısından da vicdani azap kaynağı, tabi eğer vicdan sahibiyseler.

Oysa yapılması gereken şey insanların hayatın gerçekleriyle uyumlu yaşamalarını sağlamak, onlara ulaşılabilir makul ve mantıklı hedefler sunmaktır. Bu hedeflere ulaşmada karşılaşabilecekleri zorluklarla mücadele gücü kazandırılmalı, başarısızlık haline hazırlıklı olmaları sağlanmalıdır.

Bu tür kitapları yazan ve oldukça yüksek ücretler alarak seminerler veren profesyonellere önerim, yaptıkları işin vicdani sorumluluğunu duymaları ve eğitim programlarını bu sorumluluk doğrultusunda yeniden gözden geçirmeleridir. Aksi takdirde, inanılırlıklarını zedeleyecekler ve kendi bindikleri dalı kesmiş olacaklardır.

Eğer gerçekten yararlı olmak istiyorsanız insanlara kademeli hayaller kurdurun. İlkokul mezunu işçinin önüne milletvekili yada dolar milyoneri hedefini koymayın. Önce ustabaşı olsun, sonra bir kademe üste geçsin, böyle böyle gitmesi hem kendisi hem de içinde yaşadığı toplum açısından en yararlı konuma kadar yükselsin. Meşhur bir sözde ifade edildiği gibi “Ne olurlarsa olsunlar, ama en iyisi olmak için çabalasınlar.”

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 663
Toplam Tekil 2020049
IP 54.91.16.95


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

5 Cemaziye'l-Evvel 1439
Ocak 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.382 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu