Rum’un yalanını Rum bozdu - Yurdagül BEYOĞLU - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Rum’un yalanını Rum bozdu - Yurdagül BEYOĞLU
Tarih: 21.05.2012 > Kaç kez okundu? 2690

Paylaş


Bırakın çektiklerimizi, Kıbrıs sorunun 1974’de başlamadığını dahi anlatamadık kimseye. “Türkiye 1974’de topraklarımızı işgal etti” yalanıyla tüm dünyayı kandıran Rumlar bunun semeresini katbekat aldıklarından hala aynı yalandan medet umuyorlar.

AB Haber’den okudum: Avrupa Parlamentosu Sol grup üyesi Kıbrıslı Rum AKEL’li Takis Hadjigeorgiou, Avrupa Politika Merkezi EPC’de 15 Mayıs’ta yapılan “Kıbrıs sorunu: Bir sonraki adım. Kıbrıs Rum görüşü” başlıklı yuvarlak masa toplantısında insana saç baş yolduracak bir konuşma yapmış. 1963-74 yılları arasında Kıbrıs Türk halkının çektiği mezalimi, ezayı, sürgünü, soykırımı unutan (!) Hadjigeorgiou “1974‘e kadar Kıbrıslı Türkler ile çok mutlu bir yaşantımız vardı. Kıbrıs sorunuyla ilgili artık yeni bir arabulucuya ihtiyacımız var. Bu Avrupalı birisi olmalı. Türkiye 1974’de yaptığı her şeyi kapatmak için B planı önerisinde bulunuyor. Ben Kıbrıslı Türkleri Kıbrıs bayrağı altında görmek istiyorum. Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde bizden zorla alınan bölgeyi (kuzey Kıbrıs) Türklere vermeyi kabul ettik. Bu aslında çok dramatik bir olay” demiş.

Kıbrıslı Türklere adada hapis hayatı yaşatan, geliş gidişlerini kontrollü olarak izin veren, kadın, çocuk demeden katledip toplu mezarlara koyan Rum utanmadan çıkıp “biz mutlu mesut yaşıyorduk. Ben Türkleri Kıbrıs Bayrağı altında görmek istiyorum” diyebilmiş.

Ve yüzü kızarmadan bir yalan daha atmış ortaya: “ 2004’de (Annan Planı) sorunu çözemedik. Rumların Türk askerinden dolayı garanti anlaşması korkulu rüyasıdır. Rumlar Türk askeri ve garantilerden dolayı Annan planına hayır dedi!” Konuşmasında TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hristofyas’la neden görüşmediğini sormuş, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakerelerdeki gerçekleri Erdoğan’a yansıtmadığını savunmuş!

Erdoğan’ın, Kıbrıs’ta sinek uçsa haberi olduğundan bihaber olan bu arkadaş müzakerelerdeki gerçeklerin doğru yansıtılmadığını düşünüyor aklınca!

Neyse ki Kıbrıslı Türklerin “sen benim yaşam hakkımı elimden almadın mı? Beni yok etmek, Onasis’i uygulamak istemedin mi? Toplu mezarlara gömmedin mi? Akridas Planını sen hazırlamadın mı?” sözlerini ve haklarını koruma mücadelelerini şirretlik olarak algılayan Rumlara en güzel yanıtı bir Rum bürokrat veriyor.

Şöyle diyor Rum bürokrat; “Sayın Hadjigeorgiou konuşmanızda bütün suçlamayı Erdoğan ve Eroğlu’na yaptınız. Bence Erdoğan Kıbrıs müzakerelerini çok iyi takip ediyor. Siz AKEL olarak müzakerelerde 3 yıl boyunca ne yaptınız? Talat-Hristofyas görüşmelerinde başarıya ulaşılamamasıyla ilgili Erdoğan ve Eroğlu’nu suçlayacağınıza önce Rumlar bunun muhasebesini yapmalı.Talat ile yönetim ve güç paylaşımında ilerleme sağlandığında Hristofyas bunu kamuoyuna bile açıklayamadı. AKEL’in Annan planını destekleme şansı vardı. Ama desteklemedi. Şimdi diyorsunuz ki garantiler ve asker yüzünden Annan planını reddedildi. Ama biliyorsunuz ki Annan planında Türk askeri adadan çekilecekti. Asker sayısı 650 inecekti. Şu andan itibaren 10 yıl içinde asker kalmayacaktı. Bence altın fırsatı kaçırdınız.”Bir başka katılımcı ise “1974 kadar mutlu yaşıyorduk dediniz.1960 başında BM barış gücü o zaman adaya niçin geldi? Lütfen 1960-1974 arasında yaşananları inkar etmeyiniz. Siz çıkıp şimdi yeni arabulucu atansın diyorsunuz. Siz Kıbrıslı Türkler çözüm bulununcaya kadar hayatlarını dondursun diyorsunuz.6 BM Genel Sekreteri geçti Kıbrıs’ta hala çözüm yok” sözleriyle destek veriyor Rum bürokrata. “Ya tutarsa” meseliyle masaya oturan Hadjigeorgiou bu sorulara yanıt vermediği gibi geçiştiriyor.

Özetle, takke düştü kel göründü diyebiliriz. Bizdeki kimi malum zevatların Rum’a “sütten çıkma ak kaşık” muamelesi yapmalarının da boş avuntu olduğunu söyleyelim.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 1491
Bugün Tekil 112
Toplam Tekil 2491591
IP 54.227.76.35


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Ramazan 1440
Mayıs 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu