Muasır Vali! - Ramazan DURMUŞ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Muasır Vali! - Ramazan DURMUŞ
Tarih: 04.12.2011 > Kaç kez okundu? 2664

Paylaş


“Muasır medeniyet” kavramı günümüzde çağdaş uygarlık olarak Türkçemizde yerini alıyor. “Çağdaş Uygarlık” denildiğinde de; bilimsel yaklaşımlar, teknolojik gelişmeler, değişen ve yenilenen toplum bakışı göz önüne geliyor.

Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin hedefini tanımlarken kullandığı “muasır medeniyetler seviyesine” çıkmak hedefi Mardin Valisi Turhan Ayvaz’ın ifadesiyle artık tamamlanmış da haberimiz bile olmadı! Vali Bey, “hedefi o kadar aştık ki artık o cümleyi kullanmıyorum” bile diyiverdi…

Şimdi sizlere, elbetteki en başta Sayın Vali Bey’e, muasır medeniyet seviyesine yükselmemizin resmini fotoğraflamak istiyorum.

Cari açık son dönemlere göre yüzde 100’ün üzerinde artarak 70 milyar doların kapısına dayandı.

Cari açık ne mi sayın Valim! Cari açık, bir ülkenin ürettiğinden fazla harcamasıdır sayın Valim! Üstüne üstlük borcunu da ödemede zorlanmasıdır!

Türkiye, Cumhuriyet döneminin en fazla borçlandığı dönemi 10 yıldan beri yaşarken dış borç tutarı 500 milyar doları geride bıraktı

Van’da bir deprem yaşadık, vatandaşlarımız öyle muasır ki başları göğe eriyor değil mi sayın Valim?

Kendimizi Avrupalı sayıyoruz ya, unutmadan hatırlatalım; işsizlikte Avrupa şampiyonuyuz ki bu mudur muasır medeniyetler seviyesine yükselmek?

Türkiye’de her üç kişiden birinin bankalara kredi kartı borcu bulunuyor

Ve, öyle muasırsız ki her dört kişiden birimiz maalesef icralık

11 milyon sigortalı çalışanın olduğu Türkiye’de sadece 800 bin işçinin sendikalı olduğu gerçeği bile Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin çok gerisinde olduğunun açık göstergesi değil midir?

İşte AKP ile muasır medeniyeti yakalayan Türkiye’nin sendikacılıktaki hali. Ne dersiniz Mardin Valisi haklı mı?

Trafik kazaları Türkiye’de azalmak yerine belirli bir periyotla artmaya devam ediyor.

Türkiye’de bebek ölümleri doludizgin gidiyor.

Türkiye, tutuklu ve hükümlü sayısında Avrupa rekortmeni...

Türkiye, Avrupa’nın rüşvet lideri...

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının yeni İnsani Gelişme Endeksi'ne göre, dünyada yaşanacak en iyi ülkeler sıralamasında Türkiye 83. sırada...

4 kişilik ailenin tüketmesi zorunlu olan gıdalar için harcaması gereken tutarı yani açlık sınırı 926 lira 58 kuruş ama asgari ücret yerlerde sürünüyor.

Okuma alışkanlığında Türkiye 173 ülke arasında 86'ıncı sırada yer alıyor. Kitap okuma oranının yüzde 4-5 olduğu Türkiye'de yılda sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. Japonya'da ise bir yılda basılan kitap adedi 4 milyar 200 milyon.

400 bin kahvehanenin bulunduğu Türkiye'de kitap sevgisini en çok televizyon ve internet engelliyor...

Türkiye okuma alışkanlığında Libya, Tanzanya ve Ermenistan gibi ülkelerin de bulunduğu 173 ülke arasında 86’ıncı sırada yer alıyor.

Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında 178 ülke arasında 138’nci sırada...

Daha ne sayayım Vali Bey?

* * *

Vali Beyin, muasır hedefi arasında kaybolup giden bir acı gerçek daha var ki; sayın valimiz hem savcı hem hakim olmuş bile... Valimiz, konuşmasında bir dönem kahraman olarak tanıdığı idarecilerin hain olduğunu öğrendiğini de söylüyor ama kimlerin “hain” olduğunu açıkça ilan etmiyor ki bilelim. Vali Bey “uçak-otomobil-helikopter” yapmamıza engel olan hainlerden bile bahsediyor.

Ben bu muasır valimizi ömrümün sonuna kadar takip edeceğim!

AKP’li yöneticilerin muasır medeniyet deyince ne anladığını aşağı yukarı tahmin ediyorduk ancak Mardin Valisinin konuşmasını dinleyince anladık ki “vatandaşla dalga geçmeyi” muasır medeniyet seviyesi zannediyorlar…

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere ışık tutan sözlerinden biri ile güne nokta koyalım:

“ -Türk Milleti, muasır medeniyetin bütün milletlere temin ettiği hayat ve vasıtaları, esasta ve şekilde aynen ve tamamen gerçekleştirmeye kati karar vermiştir.”

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 1212
Bugün Tekil 902
Toplam Tekil 2454800
IP 3.84.182.112


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

17 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu