Müzakereler İyice Çıkmaza Girecek - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Müzakereler İyice Çıkmaza Girecek - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 03.04.2011 > Kaç kez okundu? 2686

Paylaş


Rum tarafında yaşanan gelişmeler, 1968 yılından beri süregelmekte olan görüşmelerin önümüzdeki birkaç yıl daha sonuçlanamayacağını açık ve net olarak göstermekte.

Rum tarafında 22 Mayıs 2011 Pazar günü yapılacak olan Temsilciler Meclisi seçimleri, bir takım gerçeklerin de su yüzüne çıkmasına vesile oldu.

Kıbrıs Rum tarafında güvenilir bir araştırma şirketi olan RAI Consultant’sın gerçekleştirdiği son anketin sonuçları çok ilginç.

Bulgulara göre her iki Kıbrıslı Rum’dan biri milletvekilliği genel seçimleriyle hiç ilgili değil. Kim seçilirse seçilsin havasında. Üstelik bu kitlenin çoğunluğunu da gençler oluşturuyor.

Ankete göre Klerides’in kurduğu DISY yüzde 25’lik oy oranıyla önde gidiyor, Hristofyas’ın uzun yıllar Genel Sekreterliğini yani Başkanlığını yaptığı AKEL ise yüzde 24,5’la ikinci sırada. Zaten yıllardır sağcı olan DISY ile Komünist olan AKEL arasındaki bu çekişme hep böyle sürüp gitmişti.

Şimdiki Dış İşleri Bakanı Markos Kiprianou’nun babası Spiros Kiprianou’nun kurduğu ve Papadopulos’un da bir dönem başkanlığını yaptığı sağ görüşlü DİKO oyların yüzde 7.5’nu, 21 Aralık 1963 yılında Kıbrıslı Türklere saldıran Rum Milislerin Komutanı olan Dr. Vassos Lisaridis’in kurduğu EDEK’in oyların yüzde 4.9’unu, adını Avrupa Partisi koyan ama sağ görüşlü olan EVRO.KO’nun oyların yüzde 3’ünü ve Avrupa Parlamentosunda Yeşiller grubu üyesi olmasına rağmen aşırı sağcı bir görüşe sahip olan Rum Ekologlarla Çevrecilerin de oyların yüzde 2,6’sını alacağı bu anketle bir kez daha teyit edildi.

Zaten şimdiki oy oranı da bunun üç aşağı beş yukarı aynısı. Pek bir sürpriz olmayacak bu seçimlerde.

Ama asıl önemli olan bu veriler değil.

Önemli olan Kıbrıslı Rumların Hristofyas’a olan güvenlerinin artık bitmiş olması. Rum kamuoyu Cumhurbaşkanı Hristofyas’ın iyi bir anlaşma imzalayacağına artık inanmıyor.

Hristofyas’ın Kıbrıs sorununun Rumların istekleri doğrultusunda çözümüne yönelik girişimlerinin ve çalışmalarının kabul görme oranı, yapılan bu ankete göre geçmiş yıllar ile kıyaslandığında, olağan dışı bir düşüş göstermekte.

Mart 2008’deki destek yüzde 78,

Temmuz 2008’deki destek yüzde 76,

Kasım 2008’de destek yüzde 75,

Eylül 2009’da destek yüzde 45,

Mart 2011’de destek ise yüzde 32.

Yarıdan fazla bir düşüş var Kıbrıs Rum halkının Cumhurbaşkanı Hristofyas’a duyduğu güvende ve verdiği destekte. Topu topu sadece üç yıl içinde oluşan bu güven ve destek kaybı hem Hristofyas’ın sonunu getirecek demektir, hem de müzakerelerin hızla çıkmaza girmesine neden olacaktır.

2013 yılının Şubat ayında yapılacak olan Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hristofyas’ın kaybedeceğini şimdiden söylemek hiçte yanlış olmaz. Kıbrıs Rum tarafındaki şu anki politik kamplaşma ve konjonktür 2013 seçimlerinde Markos Kiprianou’nun Cumhurbaşkanı seçileceğini göstermekte.

Müzakereler ise çıkmaza girecek.

Daha doğrusu bu durumda çıkmaza girmek veya Rumlar tarafından çıkmaza sokulmak zorunda. Başka bir politik seçenekleri de yok zaten.

Temmuz 2012 tarihinde Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Avrupa Birliği Başkanlığını devir alacağı için 2012 yılının Temmuz ayı ile 2013 yılının başı arasında Kıbrıs Müzakerelerinde her hangi bir gelişmenin olması olanaksız. Büyük bir olasılıkla müzakereler kendiliğinden donacak veya kaplumbağa hızına indirgenecek.

Şubat 2013 tarihinde de Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacağından 2013 Mart’ının sonuna kadar da herhangi bir gelişme olamayacak demektir.

Zaten Birleşmiş Milletler de Kıbrıs sorunundan bıkmış olduğunu üstü kapaklı ima etmeye başladı. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’de Avrupa Birliği ile sürdürdüğü katılım Müzakerelerini Ekim 2014’e kadar dondurursa, Kıbrıs müzakerelerinde, Kıbrıs Rum tarafının elindeki kozlar tümüyle sıfırlanacak.

Önümüzdeki yıllar, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda olağanın dışında bir gelişme olacağını söylüyor. Kısmet.

Prof. Dr. Ata ATUN

http://www.ataatun.com

4 Nisan 2011

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 28
Dün Tekil 1154
Bugün Tekil 1046
Toplam Tekil 2567700
IP 3.92.28.84


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu