EY DOST! EY YOLCU! - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

EY DOST! EY YOLCU! - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
Tarih: 24.03.2011 > Kaç kez okundu? 2591

Paylaş


Ey Dost, Sevgili Yolcu!

Güneşe bak, toprağa bak, suya bak, buluta bak; fakat arkana bakma... Kimin geldiği önemli değil, kimin gelmediği de...Ey Yolcu; Sevgili Dost! Unutma!

Zaman değişir, insan değişir, yolcu değişir, yol değişir, ama menzil değişmez!Ey Dost, Sevgili Yolcu!

Yolcuya bakıp, yolu tanıma! Yola bak, yolcuyu tanı… Yolcu hakkındaki kıymet hükmünü ve değerlendirmelerini ona göre ver!Ey Yolcu, Sevgili Dost!

Vahim olan, yolun yolcusuz olması değil; asıl vahim olan, yolcunun yolsuz olmasıdır! Yolsuz, Hedefsiz, Amaçsız, Şaşkın, Vurdumduymaz, Hercai Ve dahi Seyyal...Ey Dost, Sevgili Yolcu;

"En doğru yol, En dikensiz yoldur" diyenler seni aldatıyorlar. Onlar, karanlık evlerinde kaybettiklerini, sokak lambasının altında arayan zavallı şaşkınlardır. Aldırma, ne olur...Ey Yolcu, Sevgili Dost;

Ayağına batan dikenler, Aradığın gülün habercisidir. Dikenine katlanmaktan söz edenler, âşıkmış gibi davrananlardır. Gerçek âşık olanlarsa, dikenini de severler.Ey Dost, Sevgili Yolcu;

Yollar yürümek içindir. Fakat şu gerçeği de hiç unutma: Yürümekle varılmaz, lâkin varanlar yürüyenlerdir! Yol boyunca; yola çıkıp da yürümeyenleri, yola oturup, gelen-geçenin ayağına çelme takanları, yolda fizik uyuşturucularla keyif çatanları, tel örgülerle çevirdiği yolu, kendisine zindan edip volta atanları, maratona 100 metre koşucusu gibi hızlı girip, 50. metrede yola yatanları, yürüyüşün uzun ve yolun zahmetli olduğunu görünce, yolculuk üzerine zar atanları, yürümeyi bırakıp; yol, yolcu ve menzil üzerine kalem oynatanları, ayağına batan tek bir dikenin faturasını çıkarıp, ömür boyu tafra satanları, beyaz atlı kurtarıcıyı gözlemek için ufka bakıp bakıp dağıtanları, yanlış kılavuzlara kızıp yolu satanları göreceksin…Ey Yolcu, Sevgili Dost!

Tüm bunlara aldırma, yürü! Göğsüne yüreğinden başka muska takma… Vahiy, haritan; Nebi, kılavuzun; Akıl, pusulan; İman, sermayen; Amel, azığın; Sevgi, yakıtın; Ahlâk, karakterin; Edep, aksesuarın; Merhamet, sıfatın; Şeref ve izzet, adın olsun…Ey Dost, Sevgili Yolcu!

Aşk, Ateşin olsun! Sevgi, Rehberin olsun! Muhabbet gönlünü ve dahi ruhunu doldursun!Ey Yolcu; Sevgili Dost!

Doğru yol, İnsanların çoğunun gittiği yol değil, düşünen akıl sahiplerinin yoludur. Yolda vereceğin her molayı öz eleştiri durağında vermelisin. Unutma, tövbe, bir öz eleştiridir. Kendisini hesaba çeken, başkalarınca hesaba çekilmekten kurtulur.Ey Dost, Sevgili Yolcu!

Verdiğin her molada yolda olup olmadığını, yürümen gereken menzil istikametinde yürüyüp yürümediğini kontrol etmen, pişman olmaman için şart ve elzemdir. Yön tayini sık gerekli olabilir. Haritayı saklayabileceğin en güvenilir yerin yüreğindir.Ey Yolcu; Sevgili Dost!

Âcizane bir şey daha:

Pusulayı sahte manyetik alanlardan, parazitler nesnelerden uzak tut; ibreyi saptırırlar da haberin olmayabilir. Yol emniyetin için gerekli olan şartların başında bilinç gelir. Bilincini tahrif edecek her türlü uyuşturucudan uzak durmalısın. Hobilerinin, Fobilerinin, Korkularının bilincin üzerindeki Saptırıcı Etkisini iyi hesap etmelisin. O'ndan başkasından korkarsan, korktuğunun başına musallat edileceğini kesinlikle ama kesinlikle bilmelisin.Ey Dost, Sevgili Yolcu!

Yolda düşeceğin en büyük tuzak, yersiz korkularının tuzağıdır; yani, kendi benliğinin sana kazdığı tuzaktır.Ey Yolcu, Sevgili Dost!

Unutma! Ama hiç unutma… “Yol O'nun, Varlık O'nun, gerisi hep angarya!”… Bu bilinçte ol ve ‘doğru yolun sapık kulları’na da uyma!Ey Yolcu, Sevgili Dost!

Hadi… Hayırlı ve dahi huzurlu yolculuklar… O, senin vazgeçilmez Kılavuz’un olsun, yolculukların mübarek ve bereketli olsun, Sevgili Dost, Aziz Yolcu…Ey Dost, Sevgili Yolcu!

İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyenmiş… Sen hep dua et ve yol boyunca hep selam ver!Ey Dost,

Ey Sevgili Yolcu!

Sen, Hz. Mevlâna gibi, “gel, kim olursan ol, gel; yine gel!” diyebilirsin, ama ben artık “adam olanlar” ile yolculuk yapacağım. Bu saatten sonra sende fırtınalar da kopsa, bende yaprak kımıldamaz.

Sana âcizane son bir tavsiyem olacak: Yolculuk esnasında ‘başsız başsız adamlar’ göreceksin güzergâhının üzerinde… Sakın ha sakın, onlara inanma! Yolun ve bahtın açık olsun, Ey Yolcu! Ey Sevgili Dost…

(Mustafa İslamoğlu’ndan uyarlama)Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 28
Dün Tekil 1100
Bugün Tekil 1002
Toplam Tekil 2420618
IP 3.91.79.74


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Recep 1440
Mart 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu