HEDEF ŞAŞIRTMAK: LENİN VE MOTOSİKLET - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

HEDEF ŞAŞIRTMAK: LENİN VE MOTOSİKLET - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
Tarih: 24.02.2011 > Kaç kez okundu? 2690

Paylaş


Masallar…

Hikâyeler

Fıkralar…

Âhh fıkralar…

Değişik versiyonlarla da olsa anlatılır işte…

Buyurun size iki fıkra: Lenin ve MotosikletFıkra 1: LENİNFilistin’de Yahudi Devleti’nin kurulmasını müteakip, İsrail’in nüfusunu artırmak amacıyla İsrail Hükümeti’nin yaptığı, dünyanın her yerindeki Yahudilerin Filistin’e dönmeleri ve orada meskûn olmaları gerektiği şeklinde çağrısını alan bir Rus Yahudi'si, Rus Hükümeti’nden İsrail'e göç müsaadesi alır.Moskova Havaalanı’nda çıkışta gümrük ve pasaport kontrolünde Ruslar bagajını kontrol ederken elbiseleri arasında Lenin’ in büstünü bulurlar, sorarlar:

— Bu nedir?

Yahudi:

— ‘Bu nedir? değil, bu kimdir?’ diye sormanız gerekirdi... Bu, ulu önderimiz Lenin'dir, sosyalizmin temellerini atan, Rus halkına iyilikler getiren... Ben de bunu bereketli günlerin hatırası için yanıma aldım.

—Tamam…

Ruslar bırakır ve geçer.İsrail’de Tel Aviv havaalanında gümrük memurları bagaj kontrolü esnasında büstü görür ve sorar:

— Bu nedir?

Yahudi:

— ‘Bu nedir? değil, bu kimdir?’ diye sormanız gerekirdi... Bu Lenin'dir. Bu deli, piskopat, kâtil ve câni haydut yüzünden Rusya'yı terk etmek zorunda kaldım! Bunu yanıma aldım ki her gün bakıp bakıp lânet okuyayım!

— Tamam…

Yahudiler bırakırlar ve geçer...Göçmen statüsü kazanan Rus Yahudi, evine gider…Devletin kendisine tahsis ettiği yeni evinde, Rusya’dan getirdiği Lenin büstünü salondaki büfenin üstüne koyar. Bir süre sonra da İsrail’e gelişi sebebiyle akrabalarına ve komşularına davet verir.

Davete icabet edenlerden biri, Lenin heykelini göstererek sorar:

— Bu kimdir?

Yahudi cevap verir:

— ‘Bu kimdir? değil, bu nedir?’ diye sorman gerekirdi... Sorunuza tam olarak, kısa ve öz olarak şöyle cevap vereyim:

— 10 kilogram yirmi dört ayar saf altın, vergisi yok, gümrüksüz ve KDV'siz!***Fıkra 2: MOTOSİKLETAmerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki sınır, yıllar yılı gerek insan, gerek uyuşturucu ve gerekse illegal maddelerin yoğun olarak kaçakçılığının yaşandığı bir sınırdır.Meksikalı bir genç, motosikleti ile sınırdaki giriş-çıkış noktalarından biri olan Laredo gümrük geçiş noktasına gelir ve gümrük polisine geçiş için pasaportunu uzatır. Pasaportta her hangi bir problem bulamayan polis, motosikletin arkasındaki iki büyük çantayı görür ve şüphelenir. Gence çantasının içinde ne olduğunu sorar:Meksikalı genç:

— Önemli ve gümrüğe tabi her hangi bir şey yok. Yalnızca kum!… Diye cevap verince,Şaşıran polis:

— Aç bakalım çantaları, der.Genç, çantaları açar… Polis didik didik kontrol eder fakat kumdan başka bir şey bulamaz çantada! Çantaların içi gerçekten kum ile doludur. Şüpheleri daha da artan polis, çantaları laboratuarı gönderir ve kumu her tür tahlilden geçirtir. Fakat saf kumdan başka bir şey yoktur.Polis, kumu ne için Meksika’ya götürdüğünü sorar ama tatmin edici bir cevap alamaz. Sonra da çantalarını iade eder ve sınırdan geçmesine izin verir.Birkaç gün sonra aynı genç, motosikletinin arkasında iki büyük çantayla tekrar sınırda belirir. Polis genci gene durdurur, didik didik arar, yine kumdan başka bir şey bulamaz ve serbest bırakmak zorunda kalır.Bu olay, görevli polis memuru emekli oluncaya kadar yıllarca devam eder!Bir gün emekli polis, Meksika'da bir barda otururken yıllardır sınır noktasından âşina olduğu gencin içeri girdiğini görür ve hemen yanına gidip selam verir. Kendini tanıtır, sonra biraz sohbet ederler… Bir ara, emekli polis gence şöyle der:— Bak, delikanlı… Senin yıllardır bir şeyler kaçırdığından eminim. Bunu adım gibi biliyorum ama bir türlü bulamıyorum. Mesleğimden emekli oldum ama senin sırrını bir türlü çözemedim. Çıldıracağım… Yıllardır geceleri uyku uyuyamıyordum senin yüzünden… Lütfen anlat bana ne kaçırdığını… Aramızda kalacağına emin olabilirsin. Söz veriyorum, hiç kimseye bir şey söylemeyeceğim. Sadece merakımı tatmin için soruyorum.Genç gülümseyerek şu cevabı verir:

— Motosiklet!

Kıssadan Hisseler:Ayrıntı ile boğuşanlar, özü ve aslı gözden kaçırırlar...

Ayrıntı ile fazlaca uğraşanlar yollarını kaybederler…

Ayrıntılarla fazla uğraşırsanız içinde kaybolursunuz…

Teferruatla uğraşanlar ancak kendilerine zulmederler…

“Toptan” ile uğraşmak varken ‘perakende’ ile vakit kaybedilmez…Lütfen:

DETAYLA BOĞUŞURKEN ÖZÜ KAÇIRMAYINIZ…Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 1174
Bugün Tekil 868
Toplam Tekil 2562784
IP 18.209.104.7


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.907 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu