İNSANLAR ENDİŞELİ - Nurullah AYDIN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İNSANLAR ENDİŞELİ - Nurullah AYDIN
Tarih: 22.02.2011 > Kaç kez okundu? 2474

Paylaş


Toplumun farklı kesimlerinde yer alan insanlar; mutluluk, endişe gibi sözcüklere farklı yaklaşımda bulunurlar. Kendi durumları onların kavramdan ne anladıklarının da bir nevi göstergesidir. Kimi mutlu kimi mutsuz, kimi rahat kimi endişeli!.Bakın; 24 ülkede 18,676 yetişkin ile Kaygılar Anketi yapılmış.Ipsos/Reuters anketi, Asya, Afrika, Avrupa ile Güney ve Kuzey Amerika'da 24 ülkede 18,676 yetişkin ile yapıldı. Kaygılar Anketi buradan da anlaşılacağı üzere küresel bir anket oldu.Ve sonuçta küresel olarak insanların yüzde 62'sinin ülkelerinin yanlış yolda olduğunu düşündükleri ortaya çıktı. Sadece üçte birlik bir kesim hükümetlerinin politikalarından memnun.Anketteki en büyük kaygı ise sırasıyla işsizlik, yoksulluk ve sosyal eşitsizlik olarak sonuçlara yansıdı.Enteresan bir veri de, Hindistan, Endonezya ve Güney Kore hariç olmak üzere yolsuzluk ve rüşvet türünden talanlarla ilgili endişelerin, işsizlikten sonra gelmesi oldu. Gerçi ülkemize baktığımızda bu hiç de şaşırtıcı bir sonuç değil. Çalsın ama iş yapsın kardeşim esprisini doğruluyor.Bu arada Brezilya ve Kanada dışında, yine işsizlik kaygısı tüm ülkelerde sağlık hizmetlerinin önüne geçti.Ipsos'un yöneticisi John Wright, kendisini şaşırtan 2 olgudan söz ediyor:"Birincisi işsizlik ve iş bulma kaygısının en üstte yer almasına rağmen, en yaygın mesele (24 ülkeden 23'ünde) gerçekten de yoksulluk ve sosyal adaletsizlik. İkinci beni en çok irkilten ise Avrupa'nın içinde bulunduğu durum oldu. Gerçekten kötü vaziyetteler. Almanya hariç Fransa, İngiltere ve geri kalan Avrupa'da insanların ülkelerinin nerede olduğu ve nereye gittiği hakkındaki düşünceleri korkunç kötü."Avrupa'dakilerin aksine Çin, Suudi Arabistan, Brezilya, Endonezya ve Hindistan'da halkın çoğunluğu ülkelerinin bulunduğu yoldan memnun.En kötümserler ise İtalyan, Japon, Belçikalı ve İspanyollar.Brezilya ve Hindistan ise işsizlik kaygısının ilk dörde giremediği "şanslı" ülkeler. ABD ise fakirliğin henüz kaygı noktasında olmadığı tek ülke.Belçika, Kanada, Fransa ve ABD'de vergiler, Türkiye, Avustralya ve Meksika'da ise eğitim konuları en üst sıralardaki kaygılardan.Türk ve Hintliler aynı zamanda terörizmden de muzdarip. İngiltere ise yasadışı göçten şikayetçi.Ankete Mısır, Tunus ve Cezayir’in dahil edilmemesi önemli bir eksiklik olarak değerlendirilebilir.Arjantin, Almanya, ABD, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Fransa, İngiltere, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Kore, İspanya, İsveç, Türkiye, ankette yer alan ülkeler.Kaygı mı? Herkes bir yolla kaygılarını açıklıyor. Ancak kimsenin urunda değil. Klavyeyle bu ülkeyi teslim aldılar. Kaybeden kaygılanır!Kadınların dekoltesinin erkekleri tahrik ettiğini söyleyen profesörlerin yer aldığı Türkiye’de kim kaygılı kim değil, sokaktaki insanlar çok daha iyi anlıyor.Günün Sözü: Kanaat sahibi olmayan hırslı kişilerin yönettiği toplumda, insanların mutsuzluğu kaçınılmazdır.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 762
Bugün Tekil 190
Toplam Tekil 2458360
IP 3.90.12.112


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

21 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu