Nedir Milliyetçilik - Faruk Habiboğlu - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Nedir Milliyetçilik - Faruk Habiboğlu
Tarih: 07.01.2009 > Kaç kez okundu? 2795

Paylaş


Son dönemlerde yükselen milliyetçilik, ülkemizin gündemini meşgul ediyor. Kavramla ilgili olarak, lehte, aleyhte bir sürü görüşler, yorumlar izliyoruz, okuyoruz medyada. Ama gözlediğim kadarıyla kimse doğru dürüst bu işin adını koymuyor.. Milliyetçiliğin ne olduğunu ne anlamamız gerektiğini anlatmıyor. Sadece Muhsin Yazıcıoğlu anlatmaya çalışıyor. Ama onunki de kuru gürültüde duyulmuyor.

Milliyet kavramı bir mensubiyettir. Milliyetçilik de, kişinin hangi kavimden olduğunu, o kavmin maddi, manevi ve kültürel değerleriyle donanmış olduğunu, böylece kavmini sevmeyi, kavmi için çalışmayı, kavmini her yönden geliştirme azmini ifade eder. Kişinin fiziksel, biyolojik menşei ile de ilgilenmez. Bu yönüyle de ırkçılıktan ayrılır.

Biz kavim olarak Türk’üz. Türk milletine, Türk töresine, Türk maneviyatına mensubuz. Kendimizi Türk olarak biliyor, öyle hissediyoruz. Yoksa kafatasımız, suratımız, gözümüz nedir, nasıldır.. Düşünmeyiz hiç. Öyle olsaydı belki bize Türk denmezdi bile. Zira Türklerin antropolojik tarifinde çekik gözlü olduğundan bahsedildiğini düşünürsek, bakın Orta Asya’da yaşayan Uygurlar, Kazaklar, Özbekler, Türkmenler… Bunlar çekik gözlü. Ama biz Anadolu’da ve civarında yaşayanlar çekik gözlü değiliz.. Öyleyse biz Türk değil miyiz? Yani sonuç itibariyle milliyeti kafatasına indirgerseniz, bu bölücülük olur..

Dünyada globalizm hüküm sürüyor. Amerikan emperyalizmi her yerde tahakkümünü kurmuş. Kültürüyle, ekonomisiyle ve askeri ile “Armageddon” idealini adım adım düzenliyor.

İşte bunun karşısında diğer halklar, milletler kendini sorguluyor; dünyayı sorguluyor; Amerika’yı sorguluyor.. Evet bu noktada Amerikan emperyalizmine tepkinin bir şekli de milliyetçilik olarak ortaya çıkıyor. Öyle ya, hangi millet Amerika’nın kölesi olmayı benimser? (tabi ruhu satılmışlar hariç!)

Son yıllarda, Türkiye olarak biz de yoğun bir Amerikan baskısı altındayız. Dahası bir de Avrupa Birliği dayatmaları.. Milli birliğimiz bile tehdit altında ne yazık ki.. Demokrasi diye, hümanizm diye, insan hakları diye bizi biz yapan değerlerimizden uzaklaştırmaya çalışıyorlar; bizi birbirimizden koparmaya uğraşıyorlar..

Sonuç olarak titreyip kendimize dönmenin, Türklüğümüzü pekiştiren İslami değerlerimizi yeniden öğrenmenin adıdır milliyetçilik.. Reddiyeci değil, kucaklayıcıyız. Bu vatan, bu bayrak, bu kültür ve bu coğrafyayı kanlarıyla sulamış aziz şehitlerimizin mübarek hatıralarının etrafında kenetlenmemizin adıdır milliyetçilik…

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 30
Dün Tekil 1174
Bugün Tekil 234
Toplam Tekil 2562150
IP 107.23.37.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.192 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu