ÂKİL BİRİ’NİN NEDEN’Lİ ÜNİVERSİTE SORULARI - Prof. Dr. Salih Şimşek - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

ÂKİL BİRİ’NİN NEDEN’Lİ ÜNİVERSİTE SORULARI - Prof. Dr. Salih Şimşek
Tarih: 16.08.2010 > Kaç kez okundu? 2559

Paylaş


12.08.2010

? Üniversitelerde eğitim ve araştırma birbirinden ayrılmaz ikiliyken, ülkemizde bu denge NEDEN bir türlü tutturulamıyor?

? Öğrenci sayısının büyüklüğünden sürekli olarak şikâyet eden üniversite yöneticileri, sürekli olarak artan öğrenci sayısına NEDEN engel olamıyor?

? NEDEN üniversiteler kendi araç ve imkânlarına göre öğrenci sayılarını belirleyemiyorlar? Buna güçleri mi yetmiyor?

? NEDEN öğrenci sayıları sürekli olarak arttırılırken, diğer imkânlar aynı oranda arttırılmaz?

? ‘Köklü’ denilen eski üniversitelerin öğrenci sayıları az iken, yeni açılmış üniversitelerdeki öğrenci sayıları NEDEN çok daha büyüktür?

? Ülkemizde sürekli artan öğrenci sayısı, bina sayısının artması için mi hedefleniyor? Bina = Eğitim mi? Araştırma mı? NEDEN?

? NEDEN tamamlanmamış bir köprü kullanılamazken, tamamlanmamış bir okul öğrenci alabiliyor?

? Birimleri birim yöneticileri yönetirken, yönetmeliklerin altında NEDEN “Bu yönetmelik YÖK Başkanı ya da Rektör tarafından yönetilir” yazıyor?

? Ülkemizde akreditasyon anlayışı NEDEN bir türlü gelmiyor?

? Üniversitelerimiz NEDEN akademik olarak özerk değil?

? Üniversitelerimizin NEDEN akademik özgürlükleri yok (kanunla tanımlanmamış)?

? Pek çok şeyde olduğu gibi Üniversitelerimiz, NEDEN Ankara’dan çok farklı gözüküyor?

? Ülkemizde Üniversiteleriz NEDEN rektörlerini seçmeyip de seçiyormuş gibi yapıyorlar? Bu yöntem daha mı bilimsel?

? Ülkemizde bazı üniversitelerde, Öğretim Üyesi başına öğrenci sayısı 60 olan bir üniversite NASIL iyi bir eğitim verir?

? Ülkemizde bazı üniversitelerde, Öğretim Üyesi başına öğrenci sayısı 60 olan bir üniversite NASIL bilim üretir?

? Ülkemizde bazı üniversitelerde, Öğretim Üyesi başına öğrenci sayısı 60 olan bir üniversite NASIL bir dünya üniversitesi olur?

? Ülkemiz üniversiteleri NEDEN, Amerika’nın MIT veya Harvard’ına benzemez ve benzeyemez?

? 1861’de kurulmuş MIT’nin öğrenci sayısı 10.000 iken, 1992’de kurulmuş olan bazı üniversitelerimizde NEDEN 55.000’den fazladır?

? 10.000 öğrencisi bulunan MIT’e yapılan bağış 8.000.000.000 (8 milyar $) dolarken, NEDEN daha çok öğrencisi bulunan üniversitelerimizde sıfırdır?

? NEDEN başka ülkelerdeki üniversitelerde bağışları öğrenci haricindeki kişiler yaparken, ülkemizde öğrenciler zorunlu bağış yapmak zorunda bırakılıyor?

? NEDEN köklü üniversitelerde binalar özgün mimari yapıda iken, bizde sıradan kutu, hiçbir estetik kaygısı taşımayan ve ne idüğü belirsiz hilkat garibeleri gibidir?

? NEDEN üniversitelerimizin derslikler küçük yapılır? İleride öğrenci sayımız düşer temennisi ile mi böyle davranılmaktadır?

? Eskiler NEDEN devâsa büyüklükte ve ihtişamlı üniversite binaları yapmışlar? Yoksa onlar çok daha ileri görüşlümü idiler?

? Üniversitelerimize bakılınca NEDEN bilim-teknoloji üreteceklermiş güveni vermiyor?

? Aynı öğrenim çıktıların beklendiği, aynı soruların sorulduğu birinci öğretim – ikinci öğretim öğrencileri, HEDEN ortak değerlendirmeye tabi tutulmaz?

? Söze gelince üniversiteler ‘ülkelerin geleceği’ olurken, üniversitelerde sorun olabileceği ile NEDEN ilgilenilmez?

? ÖSYM Faaliyet Raporlarında ÜDS’nin lisans seviyesinde olduğu belirtiliyor? O zaman NEDEN üniversitelerimizde yabancı dil seviyesi “bu bir kitaptır” düzeyindedir?

? NEDEN şartlar bu kadar ‘ Türk Malı’ iken, Yardımcı Doçent ve Doçentlerimizin hatta Profesörlerimizin ‘dünya sevisinde’ olması isteniyor?

? Üniversitelerimizin sorunları sürekli artarken ve yıllarca çözülmezken, NEDEN çalışmalar ‘yoğun bir şekilde sürüyor’ denilir?

? Rektörlük için NEDEN adaylık şartları yok?

? Herhangi bir mahallede mukim insanların %51’nin istediği Mahalle Muhtarı seçilirken, bu kural üniversitelerde NEDEN geçerli değildir? Üniversite öğretim üyelerinin çoğunluğu, NEDEN kendi Rektörlerini seçme ehliyetine sahip olmaz?

? Üniversitelerde görev yapan tüm öğretim üyeleri mevcut Rektör Seçimi (!) uygulamasından hiç ama hiç memnun değildirler ama NEDEN önlerine konan seçim sandıklarına gitmeyerek protesto etmezler? Birilerinden Korkularından mı?NEDEN, NİÇİN, NİYE?Ya DaNEDEN, NEDEN, NEDEN?KAYNAK: http://www.yenikanal.com/guncel/210890-kil-Birinin-Nedenli-niversite-Sorular.html

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 36
Dün Tekil 1089
Bugün Tekil 515
Toplam Tekil 2293403
IP 54.144.82.216


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:11 Rebiü'l-Evvel 1440
Kasım 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.692 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu