Düğün gecesi ağlanır mı? - Rifat SAİT; 24.Dönem İzmir milletvekili - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Düğün gecesi ağlanır mı? - Rifat SAİT; 24.Dönem İzmir milletvekili
Tarih: 13.02.2018 > Kaç kez okundu? 284

Paylaş


Düğün gecesi ağlanır mı?

Rifat Sait

24.Dönem İzmir milletvekili

BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı

Mail: rifatsait@balkangunlugu.com Twitter: @saitrifat

Facebook: www.facebook.com/rifat.sait instagram: rifat.sait

Hacca gidip tavaf edenler bilir. Hac ibadetinde Kâbe’nin etrafındaki her bir tura şavt adı verilir. Özellikle son şavtlarda hacıların ellerini sanki boks edercesine gardlarını alırcasına iki yana kaldırıp, karınlarını içeri çekerek sağlam, dinç ve enerjik görünmeleri istenir. Bunun nedenini müftü efendiye sorduğumda bana şöyle demişti: “ Peygamber efendimiz (SAV) müşriklere karşı güçlü görünmek (Böyle bir algı oluşturmak) için bunu yapardı” dedi. Ben de, “ o zaman tamam da şimdi Mekke’de müşrik yok ki şimdi niye böyle yapıyoruz” deyince, Yahu dedi şimdi daha fena, İsrail, ABD ve diğer tüm müşrikler canlı yayında bizi izliyor, dik duracağız, güçlü görünüp onlara birlik içinde, yorulmadığımızı ve korkmadığımızı göstereceğiz, dedi. Evet, gerçekten de çok doğru bir tespit. Geçen gün TV’den izliyorum. Bir şehit annesi kameranın önünde ne bir gözyaşı ne de üzüntü olmadan haykırıyor metçe: “Daha 3 çocuğum var hepsi de vatana kurban olsun” İşte bu anne var ya gidin onun ayaklarını öpün, Cennet onun ayaklarının altındadır. Afrin harekâtındaki bir asker ise “Bizi beklemeyin” diye haykırıyor. Yüzünde ne bir korku ne bir endişe var. Siz onun beklemeyin dediğine bakmayın, inşallah Cennet’te onu bekleyen efendimiz (SAV) var. Sadece onlar mı, Allaha şükürler olsun ki, şu mübarek ülkenin geride kalan daha milyonlarca erkeği, kadını, yaşlısı, çocuğu sırada bekliyor. Hepimiz inşallah gönüllüyüz.

Hz. Mevlana’nın Şeb-i Arûs (veya Şeb-i Urs) törenlerini bilirsiniz. Mevleviler, Hz. Mevlana’nın vefat gecesini, dünyadan ayrılık gecesi olarak değil, Cenab-ı Hakk'a kavuşma gecesi olarak nitelendirdiler. Bunun için de o geceyi Şeb-i Arûs yani “gelin gecesi”, “düğün gecesi” olarak adlandırırlar. Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de (BAKARA-154) şöyle buyuruyor: “Allah yolunda öldürülenlere "ölüler"" demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.” Resulullah (sav) buyurdular: “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.” Biz her şeyden önce samimiyetle buna inanmamız gerekiyor. Gerçek iman, bu samimiyetle ortaya çıkar. Dünyanın geçici bir oyalanma yeri olduğunu, Cennet’in ise yüce Allah’ın en büyük mükâfatı olduğuna gerçekten ve samimi olarak inanırsak, Allah’a kavuşmanın düğün günü gibi görmek ve bu yüzden de ağlamak değil, onlarla gururlanmak ve inşallah şefaatlerine nail olma ümidiyle dua etmek gerekir. Düğün günü ağlamak olmaz. Güçlü olacağız, hüzünlenmeyeceğiz, birlik olacağız ve dik duracağız. Hiçbir silahın ya da bombanın yapamadığını yapacağız. Adeta düşmanlarımızı kahredeceğiz bu şekilde. İnanın inşallah bu bile bir cihattır.

Kahraman Mehmetçiğimiz adeta tarih yazıyor. Tıpkı, Kosova meydan muharebesindeki gibi, tıpkı Kuddül Amare’deki gibi, tıpkı Sakarya’da ki gibi, tıpkı Çanakkale’deki gibi. Daha önceki yazımda da belirttim. Bu millet öyle herhangi bir millet değil. Daha 1071’de Alparslan ile başlayan kutsal nöbet, Selçuklular, Osmanlılar ve şimdi de Türkiye ile İslam’ın hamisi ve halifesi olma görevi verilmiş bu şanlı millete. Bütün bu yaşananlar inşallah çok güzel günlere gebedir. Allah (CC) İslam’ın son kalesini inşallah ayakta tutacaktır. Sefere çıkan bu necip milleti Muzaffer eyle yarabbi.

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 1006
Bugün Tekil 699
Toplam Tekil 2352539
IP 100.24.46.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Cemaziye'l-Evvel 1440
Ocak 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu