Kosova’nın Türk düşmanı kendi bacağına sıkıyor Rifat Sait 24.Dönem İzmir milletvekili - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kosova’nın Türk düşmanı kendi bacağına sıkıyor Rifat Sait 24.Dönem İzmir milletvekili
Tarih: 22.08.2017 > Kaç kez okundu? 272

Paylaş


Kosova’nın Türk düşmanı kendi bacağına sıkıyorRifat Sait

24.Dönem İzmir milletvekili

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı

rifatsait@gmail.com Twitter : @saitrifatGeçen hafta Kosova'nın en büyük ikinci partisi olan Vetëvendosje (Kendin Karar Ver) Hareketi lideri Visar Ümeri'nin, Kürtlerle ilgili yaptığı açıklama dikkat çekti. Ümeri, Kürdistan 24 kanalına verdiği mülakatta Kürtlerin bağımsız devlet kurmalarına destek verdiğini söylemiş ve Kosova’daki Türklerden büyük tepki almıştı. Sanırım arada kaynadı ama T.C. Dışişleri Bakanlığımız da Büyükelçiliğimiz nezdinde bu sözlere tepki vermeliydi. Vetëvendosje (Kendin Karar Ver) Hareketi lideri Visar Ümeri'nin yeri ve zamanı değilken böyle bir zıp çıktılık yapması ilginç. Acaba ne yaptığını bilerek mi hareket ediyor? Yoksa böyle bir açıklama yapan birine biz de “Normal misin” diye sorarlar.

Yahu Visar Efendi, sen daha Kosova olarak kendi bağımsızlığını bile dünyaya tam olarak kabul ettirememişsin, toplasan İzmir’in nüfusunun yarısı kadar bile değilsin, çıkmış ülkenden binlerce kilometre uzaktaki seni hiç ilgilendirmeyen bir bölgenin bağımsızlığı hakkında açıklama yapıyorsun. Hakikaten böyle bir anormal açıklama olamaz. Ancak, büyüklerimiz şeytan detayda gizlidir derler. Madalyonun ikinci bir kısmına bakmak gerekir. İlginç bir tevafuk, yine başımızın son günlerdeki kıdemli belalısı Almanya'da Suriye krizi üzerine çalışmalar yapan Esbar Araştırma Merkezi'nden Salah el Din Bilal, Suriyeli Kürtlere özerkliğin Güney Osetya ve Kosova örneklerinde olduğu gibi verilebileceğini söylemişti. Bak bak!!! Acaba yine birileri bağımsız Kürt devleti kurulması için piyonları harekete mi geçirdi?

17 Şubat 2008’de Kosova bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ülkelerden biri Türkiye olmuştu. Aslında Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan önceki dönemlerde kurulan hükümetler döneminde olsa Türkiye’nin böyle bir karar alacağını hiç zannetmem. Gerçekten de Türkiye’nin Kosova’yı tanıması ezber bozan bir karardı. Türkiye’de yaşayan 6 milyon kadar Arnavut’u çok sevindiren bir karar olmuştu. O dönemde Türkiye’de Kosova’yı tanıma kararını eleştirenler, ileride Türkiye’de Kürtlerin de bu şekilde bağımsızlık isteyebileceklerini öne sürmüşlerdi. Bugün bile hala Kosova’yı tanımayan İspanya, ülkesindeki ayrılıkçı Bask, Rusya’nın Çeçenistan, Romanya’nın Transilvanya gibi kritik bölgeleri vardır. Bu ülkeler yarın bu bölgeler bağımsızlık ister diye Kosova’yı tanımazlar. Tabi Rusya’nın Sırbistan’a verdiği Slav kardeşlik desteği de ayrı bir hikâyedir. Türkiye, böyle bir düşünceye asla girmemiş ve Kosovalı kardeşlerine her zaman destek vermiştir. Şimdi gelin görün ki, bu Kosova’nın bir siyasi temsilcisi bizi arkadan vurmaya ama diğer taraftan da kendi bacağına sıkmaya çalışıyor.

Türkiye, Kosova’nın kardeşi ve stratejik ortağıdır. Bizim Kosova ile 600 yıllık bir tarihi geçmişiz ve kan bağımız var. Tabiki destek vereceğiz. Ancak Kosova’nın içinden çıkan bazı Türk düşmanları bu kardeşliğe zarar veriyor. Hâlbuki Kosova’nın Türkiye’nin desteğine her zaman ihtiyacı var. Tabiki son günlerde Almanya’nın yaptığı düşmanlık kadar ve gibi değil. Ama Kosova’nın Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda hareket etmesini bekliyoruz. Türkiye’de yaşayan Kosovalılar, Kosova’nın nüfusundan fazladır. Onlar da bundan rahatsız olacaklardır. Ayrıca belirtmek isterim ki Kosova’da bir fanatik siyasetçi Türkiye’nin çıkarlarına zarar verecek bir açıklama yaparken diğer parti temsilcileri aklıselim ile hareket ederek bu açıklamalara tepki göstermelidir. Aksi takdirde zımni olarak onlar da kabul etmiş olurlar. Kosova’daki diğer siyasi temsilcilerden Visar Ümeri’nin gereksiz açıklamalarına tepki vermelerini bekliyoruz.

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 898
Bugün Tekil 907
Toplam Tekil 2314720
IP 18.212.93.234


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:1 Rebiü'l-Ahir 1440
Aralık 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Onlara Allah Türk Adını verdi ve Onları yeryüzüne hakim kıldı.
(Kaşgarlı MAHMUT)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.311 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu