BASIN BÜLTENİ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ
Tarih: 04.05.2017 > Kaç kez okundu? 452

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün gittiği İstanbul’da 3 farklı etkinlikte Kıbrıs sorunu konusunda konuşma yapacak.

Akıncı, ilk olarak bugün İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi’nde Kıbrıs sorunu konulu konferansta konuşacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı, yarın Bahçeşehir Üniversitesi’nin bu yıl “Küresel Güç Dengelerinde Stratejik Ortaklıklar ve Liderliğin Yeni Vizyonu” temasında düzenlediği Global Liderlik Forumu’nun gala yemeğinin açılış konuşmasını yapacak.

Akıncı, 6 Mayıs Cumartesi ise Global Liderlik Forumu’nun açış konuşmasını gerçekleştirecek.

Etkinlikte, Venezuela Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi José Gregorio Bracho Reyes, Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, Federal Meksika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alejandra Martinez, Arjantin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Julian Luis Tettamanti, Panama Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jorge Hernan Miranda Corona, Brezilya Federatif Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eduardo Ricardo Neto, Arap Ligi Türkiye Eski Temsilcisi Mohammed El Fatah Naciri, Lübnan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mansour Abdallah ve Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu Mhamed Ifriquine de birer konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı, İstanbul temaslarının ardından 7 Mayıs Pazar günü KKTC’ye dönecek.25 ülkeden 100 katılımcıya sağlık turizmi olanakları tanıtıldıKKTC’de düzenlenen uluslararası toplantıda 25 ülkeden 100 katılımcıya ülkedeki sağlık turizmi olanakları tanıtıldı. Etkinliğe Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı.

Elexus Otel’de yer alan etkinlikte konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, gün geçtikçe gelişen turizm endüstrisinde özgün yerini alan başta sağlık, spor ve kültür turizmi olmak üzere pek çok ülke gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de hükümetin somut adımlar attığını ve gerekli yasal, altyapısal düzenlemeleri hayata geçirdiğini söyledi. Ataoğlu, “Turizmde meydana gelen değişimlere paralel olarak bizler de ülkemizde bir yandan kitle turizmi gelirlerini optimuma çekmek, diğer bir yandan ise bireysel talebi ve istekleri ön plana çıkaran kültür, sağlık ve spor gibi alternatif turizm türlerini geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ın doğal, kültürel, tarihi ve turistik zenginlikleri yanı sıra kaliteli eğitim olanakları sayesinde Dünya’nın dört bir yanından turist çektiğini anlatan Ataoğlu, “Dünya’nın pek çok ülkesine kıyasla çok daha yüksek başarı oranlarına sahip tüp bebek merkezlerimiz ile özel hastanelerimiz sayesinde otuzdan fazla ülkeden turist hasta almayı başarıyoruz” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs’ta yapacak ve görecek çok şeyin olduğuna ifade eden Ataoğlu, “Adamızda bir yandan endemik bitkileri ve uçsuz bucaksız kumsalları keşfederek berrak denizlerinde yüzebilir, diğer yandan ise koruma altındaki kaplumbağaları, birçok bitki türünü barındıran doğal güzellikleri ve vahşi hayatı gözlemlerken, yüzyıllardan bu yana değişmeyen köy hayatının tadına varabilirsiniz” dedi.

Ülkede hem lüks otellerin, hem de aile işletmelerinin turistlere değişik seçenekler sunduğunu ifade eden Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın yaşlı-engelli turizmi bakımından büyük bir potansiyele sahip olduğunu da söyleyerek, sağlıklı yaşam köylerinin oluşturulması için düğmeye basıldığına vurgu yaptı.

Kuzey Kıbrıs’ın coğrafi konumu, tarihi, turistik ve insani özellikleri, beş yıldızlı otellerindeki medikal masaj, spa uygulamaları ve ayrıca Yakın Doğu ile Girne Üniversitesi Hastaneleri başta olmak üzere özel hastaneleri, klinikleri ile tüp bebek merkezlerinde verilen kaliteli sağlık hizmetleriyle Dünya’ya sağlık turizmi alanında önemli bir alternatif sunduğunu vurgulayan Ataoğlu, “Ülkemize göndereceğiniz sağlık turistlerinizi ailemizden görerek, onlara en iyi hizmeti vermek ve mutlu olmaları için çalışacağımızdan emin olunuz” dedi.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak da konuşmasında, KKTC’deki 11 kuruluşun Map2heal’e entegre edildiğini ve bu sayede Kuzey Kıbrıs’ın 90 ülkeden sağlık turisti alabileceğini söyledi.

Çakmak, Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi organizasyonuyla gerçekleşen uluslararası oturumda 25 ülkeden 100’e yakın doktor ve alım heyetine Kuzey Kıbrıs’ın Tüp Bebek özelinde Sağlık Turizmi olanaklarının etkin bir şekilde tanıtıldığını belirtti.

KKTC’nin tüp bebek ve diğer alanlarda Sağlık Turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Çakmak, KKTC Hükümeti’nin bu alanın gelişmesine verdiği desteğin çok önemli olduğuna işaret etti.

Çakmak, “Birlikte çalışarak adada Sağlık Turizmi’ni geliştireceğimize gönülden inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan ise yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın, Leonardo da Vinci’yi derinden etkileyen nakışların anavatanı olduğunu söyledi. Savaşan, Ada’nın, Shakespeare’in en ünlü eserlerine ev sahipliği yaptığını, güçlü tarihsel izlere ve insani, turistik zenginliklere sahip güzide bir kültür, sağlık adası olduğunu anlattı.

Hastalıklardan kurtulmada en son teknolojiye sahip tıbbi cihazların, güncel bilgi kullanan uzman hekimlerin önemli rolü olduğuna değinen Savaşan, bunlara moralin eklenmesiyle hastalıkların çok daha kolay ve kısa sürede bertaraf edilebildiğine dikkat çekti.

Kuzey Kıbrıs’ın güvenli bir ülke olduğunun altını çizen Savaşan, turist hastaların gerek uluslararası sigortalarıyla gerekse de özel olarak herhangi bir bekleme süresi olmaksızın kaliteli sağlık hizmeti alabildiklerini de anlattı.

Savaşan, “Son teknoloji cihazlarımız, güncel bilgi kullanan uzman hekimlerimiz, uluslararası akreditasyonlarımız ile birleştirdiğimiz fiyat avantajlarımızla turist hastalarımıza ülkemiz Kuzey Kıbrıs’ta, başta üniversite hastanelerimiz olmak üzere, konforlu özel hastanelerimiz ve kliniklerimizde kalp, kanser, göz, diş, estetik cerrahi, tüp bebek gibi pek çok alanda yüksek kalitede sağlık hizmeti sunuyoruz” diye konuştu.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1123
Bugün Tekil 245
Toplam Tekil 2560987
IP 18.232.99.123


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:15 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu