BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm çabalarımız devam ediyor” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm çabalarımız devam ediyor”
Tarih: 15.03.2017 > Kaç kez okundu? 546

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm çabalarının halen devam ettiğini vurgulayarak, halen çıkış yolu yaratılmadığı için duraklamış görünen çözüm çabalarından vazgeçmediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, ortaklık devletindeki payı ise kimseye hibe etme niyetinde de olmadıklarını kaydetti.

Katıldığı 14 Mart Tıp Bayramı töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir çözümü yaratmak ve imza atmak sadece ilk adımdır. Onu yaşatmaktır önemli olan. 1963’te yaşananların yeniden tekrarını istemeyiz. O nedenle barış kültürü, federal kültür, empati, karşındakini anlama, Enosis’in okullarda kutlanmasıyla bir ilişkisi olabilir mi? Bizim isyanımız budur. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. Haklıyız ve bu düzeltmenin yapılmasını bekliyoruz. Bir yolu bulunacak ve yapılacak. Bu yönde yürütülen temaslar vardır.”

Halktan yetkiyi iki toplumlu iki kesimli siyasi eşitliğe dayalı adil çözüm doğrultusunda ilerlemek için aldıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, biraz daha sabır gerektiğini ve çözüm çabalarının devam ettiğini söyledi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşecek.

Görüşme, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak. Eide bugün ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de bir araya gelecek.Çavuşoğlu: “Rum kesimi ve Yunanistan’ın gerçek niyetini gördük”Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum kesimi ve Yunanistan'ın gerçek niyetini gördüklerini belirtti.

Edirne'de düzenlenen Trakya Balkan STK Platformu toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa da değinerek Kıbrıs konusunda samimi adımlar atıldığını söyleyen Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Tam bu müzakereler devam ederken meclisten Enosis kararı, yani Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanma kararını çıkardılar. Hani çözüm istiyordunuz… Hani çözümün parametreleri, kriterleri belliydi… İki kesimlik, siyasi eşitlik, iki kurucu devlet bir çözüm için… Bu kadar bizi niye oyaladınız? Bir taraftan da süreç bitmesin ki başka alternatiflere KKTC ve Türkiye beraber gitmesin diye korkuyorlar. Yine korkunun ecele faydası yok. Eğer siz çözüm istemiyorsanız biz çaresine bakarız. Biz alternatifsiz, çaresiz millet değiliz ama biz barış olsun, çözüm olsun diye bugüne kadar bu süreci destekledik, sen istemiyorsan elbette ki başka çaresine de bakacağız. Ortada bırakmayız biz bu işi."Eide: “Liderlerin somut adım atması lazım”BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide iki Kıbrıslı liderin; Nikos Anastasiades ve Mustafa Akıncı'nın müzakere masasına dönmeleri için daha “somut bir şeyin” yapılması gerektiğine inandığını ifade ederek, liderlerin masaya dönmeleri durumunda yapılandırılmış bir sürecin olup olmayacağı konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan Eide, toplumlar arası güvenliğin inşa edilmesi amacıyla bir temelin oluşturulması gerektiğine işaret ederek “bunun (güvenliğin) liderler seviyesinde olmaması durumunda diğer seviyede oluşturulması zor olacak” dedi.

Liderlerin müzakere masasına dönmesi için atılması gereken gelecek adımlarla ilgili bir soruya BM yetkilisi, Nikos Anastasiades ve Mustafa Akıncı`nın müzakere masasına dönmeleri amacıyla adımlar atıldığını ancak söz konusu adımlar hakkında daha fazla bilgi vermemesi durumunda belki bunların daha başarılı olacağını düşündüğünü söyledi.

“Tango için iki kişi gerekir” diyen Eide irade gösterilmesinin önemine işaret ederek, bir yandan Temsilciler Meclisi'nin 1950 yılı Enosis referandumu ile ilgili kararı ve insanların konu üzerinde ne yapacakları konusu olduğunu öte yandan Kıbrıs Türklerin durumun ne kadar devam edileceğine izin verilmesi konusu olduğunu söyledi.

Nisan ayında Türkiye'de yapılacak referandum ve bunun Kıbrıs müzakerelerini nasıl etkilediği hakkında Espen Barth Eide, referandum dâhil bölgedeki herhangi bir gelişmenin kendi önemini taşıdığını “ancak müzakerelerin şu an yapılmaması nedeni değil” dedi.

“Tamamen aksine, uzun süreli bir duraklama müzakerelerdeki ivmeyi olumsuz bir şekilde etkileyecek” diyen Eide, görüşmelerin yapılmaması dış gücün varlığından dolayı olmadığını, “Kıbrıslı bir kriz, Kıbrıs’ta yaratılan bir kriz ve Kıbrıs’ta çözümlenmesi gereken bir kriz” şeklinde konuştu.

Kendisinin “gerçekçi iyimser” olmasının nedeni ve bunun kendisinin gerçek sorunları halının altında sakladığı görüşü hakkında Kıbrıs Haber Ajansı’nın bir sorusuna Eide, söz konusu görüşü reddederek, şahsen ifade ettiği iyimserlik iki liderin müzakere masasına dönmeleri konusu hakkında olduğunu açıkladı.

Eide, “müzakere masasına dönmemiz durumunda kendimizi organize edip edemeyeceğimizin önemli bir konu olduğunu da açık ve net bir şekilde söyledim. Tabii ki, liderlerin masaya nasıl dönmeleri konusuna odaklanıyorum ancak yapabileceğim şeyler sınırlıdır. Çünkü Temsilciler Meclisi'nde bir süreç var olduğunu ve aynı zamanda, iki taraf arasında ve özellikle direkt bir şekilde tartışmalar yapılması gerektiği” görüşünü ifade etti.

Eide, müzakere masasına nasıl dönmesi gibi daha önemsiz konular üzerine da tartışmalar yapılması gerektiğine işaret etti.

Liderlerin masaya dönmeleri durumunda yapılandırılmış bir sürecin olup olmayacağı konusunun önemine işaret eden Eide, yaşanan son konudan dolayı takılmış bir duruma girildiği için endişelerini ifade ederek herkes diğer taraftan bir adım atmasını beklediğini vurguladı.

Konu üzerinde endişeli olduğunu işaret eden Espen Barth Eide, “sonunda başarabileceğimize kesinlikle ikna olmadım ve son aşamaya girmek için daha yoğun bir çalışma gerekir ve tarihin tekrar ortaya çıkması ise son derece talihsiz” dedi.

Kıbrıs Haber Ajansı'na konuşan Eide, kendisinin herhangi bir şeyi sakladığına inanmadığını ifade ederek, “Dengeli olduğuma inanıyorum, zor olduğuna inandığım pek çok konu; vatandaşlık, toprak ayarlamaları, güvenlik diyaloğu konusu çözüldü veya çözülmeye yakın bir aşamada bulunuyor” dedi.

Bir formüle atıfta bulunan Eide, insanların geniş bir perspektiften bakmaları durumunda söz konusu formül “başarılı” olabileceği görüşünü ifade ederek güvenlik konusunun esasen askeri bir konu olmadığını söyledi.

Eide, güvenlik konusunda bir çözümünün bulunması için dört seviyede (anayasal, iç, uygulama ve dış seviyede) çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

İlk seviyenin en önemlisi olduğuna işaret eden BM yetkilisi, tüm Kıbrıslıları siyasi alt yapının bir çözümün bulunmasının ardından çalışabileceği ve devletin verdiği sözleri tutacağı konusunda ikna etmenin önemine işaret etti.

İkinci seviyeye değinen Eide, bunun iç güvenlik ile bağlı olduğunu; mahkemeler, yasalar, polisin etkin ve meşru, tarafsız ve nezih olmasının önemli olduğunu ve üçüncü seviyede ise uygulamayı yakın izleyecek uluslararası bir mekanizmanın önerildiğini söyledi.

Eide, söz konusu mekanizma mevcut garantiler sisteminin yerine geçeceğini uluslararası mekanizmanın Kıbrıs makamlarından üstün olmayacağını vurguladı.

Dördüncü seviyeye de değinen Eide, Kıbrıs'ın birleşmesinin ardından diğer ülkeler ile savunma, teröre karşı mücadelede işbirliği ve bölgede istikrarın sağlanması gibi geleneksel veya geleneksel olmayan konular üzerinde işbirliğinde bulunması hakkında olduğunu açıkladı.

Eide, Kıbrıs Haber Ajansı'na, şu ana kadar güvenlik konusunda yapılan tartışmalarının basit olduğunu, bir taraf kendi görüşlerini ifade ettiğini, diğer tarafının da kendi görüşlerini ifade ettiğini “bu tartışmanın bir yer götürmeyecek, her iki tarafın değişmeye kadar, resmi pozisyonlara saygı duyurum” dedi.

Yunanistan ve Türkiye'nin konuda müdahale etmeleri gerekip gerekmediğiyle ilgili Kıbrıs Haber Ajansı'nın sorusuna Eide, her iki ülkenin buna katılmaktan kurtarmayacağını ifade ederek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tarihi 1960 yılında üç anlaşma, üç garantör ülkenin rızasıyla kurulduğunu söyledi.

Eide, bunun değişmemesi durumunda aynı şekilde devam edeceğini ifade ederek, “Biz Kıbrıs`ı keşfetmeyeceğiz, Kıbrıs var ancak bölünmüştür ama var” dedi.

“Değişme istediğiniz durumunda ve bence değişmeniz gerekir, şahsen bunu destekliyorum, mevcut garantiler sisteminin devam etmesi mümkün değil, bunun değişmesi gerekir” diyen Eide, bunun değişmesi yalnız Yunanistan ve Türkiye ile değişebileceğini, Yunanistan ve Türkiye'nin olmamasıyla yapılması mümkün olmadığını belirtti.

Eide, “bunun gerçek dünyanın görüşüdür, benin görüşüm değildir” dedi.

Diyaloğun yeniden başlaması konusunda sağlanan destek hakkındaki bir soruya BM yetkilisi, Kıbrıslılar, sivil toplum örgütleri yoluyla ve çözümü destekleyen siyasi partilerin onun en iyi destekleyicisi olduğuna işaret ederek, sürecin BM'ye ait bir süreç olmadığını tekrarladı.

“Liderlerin arabulucu kararıyla halletmeye talimat verilmesi durumunda bile süreci devralmayacağız, bunu yapmayacağım, sürecin liderlerden yapılan bir süreç olduğuna saygı duyuyoruz” diye konuşan Eide, kendisinin belli şeyler yapabildiğini, “şahsen onlar için durumu düzeltemem, büyülü formülüm yok ve tek bir akşam yemeğiyle konu üzerinde bir çözüm bulunması mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

Eide, bunun için daha somut bir şey gerektiğini ve bunun esasında BM tarafından sağlanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Cenevre'de ocak ayında yapılan görüşmeler sırasında arzu edilen ilerlemenin sağlanmadığıyla ilgili bir soruya Eide, garantiler ve güvenlik başlıklarında insanlara güvenli hissedilecek bir ilerleme sağlanmadığını ve federal bir devletin siyasi eşitliği ve müşterek mülkiyete sahip olması, çalışabilir yasal bir sistemin varlığı ve hizmet edebileceği bir polise atıfta bulundu.

BM yetkilisi, bunların Kıbrıslı konuları olduğunu, tek Kıbrıslılardan ele alınabilir konular olduğunu ancak güvenlik konularında askeri kısmındaki vurgunun azaltılması önkoşul olduğuna işaret ederek “garantör ülkeleri çağırmadan önce temeli koymak amacıyla daha çok iş yapılması gerekir” dedi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde Barbaros araştırma gemisini göndermesi kararı hakkında Eide, ülkesinin (Norveç) enerji konularında Rusya ile karşı karşıya geldiği gerginlik ile ilgili benzer bir duruma atıfta bulundu.

Eide, “biz bu konuda (enerji), çekimser kaldık, çatışma ve gaz konuları çok karmaşık konulardır” şeklinde konuşarak, enerji bir devletin bu sorunu barışçıl bir şekilde çözümlenmesi daha elverişli olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs Haber Ajansı'na son olarak, “Bu sadece bir gözlem, Kıbrıs hakkında bir şey söylemiyorum” dedi. (Yenidüzen Gazetesi)Rüya Taner, Londra’da resital sunacakKonser Piyanisti Rüya Taner, konser piyano markası “Steinway & Sons”ın davetlisi olarak bugün Londra' daki Steinway Salonu’nda resital sunacak.

Rüya Taner, Londra' da öğrenim gördüğü yıllarda İngiltere çapında Mozart ve Liszt Yarışmalarında birincilik ödülünü alarak “Steinway & Sons” sanatçısı olma hakkını elde etmişti.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 26
Dün Tekil 1228
Bugün Tekil 546
Toplam Tekil 2564839
IP 54.81.69.220


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu