BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmek yeni bir Kıbrıs yaratmak mümkün” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmek yeni bir Kıbrıs yaratmak mümkün”
Tarih: 08.10.2016 > Kaç kez okundu? 614

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmenin, yeni bir Kıbrıs yaratmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Akıncı, “Kıbrıs sorununda bugüne kadar hep söylendi, ‘kritiktir’ denildi ama bu defa gerçekten öyle olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün sabah Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılımıyla Kıbrıs konusunda olağanüstü toplandı. Toplantı yaklaşık 4 buçuk saat sürdü.

Akıncı, toplantıyla ilgili değerlendirmesini, “Yarışmacı bir üslup değil, katılımcı bir üslupla herkes düşüncülerini aktardı” şeklinde yaptı.

Meclis Başkanı Sibel Siber ise, yararlı geçen toplantının, müzakerelerin gizliliği nedeniyle kapalı yapıldığını söyledi. Siber, “Kıbrıs sorunu toplumsal bir sorundur, ortak sorunumuzdur, bizim sorunumuzdur, o yüzden bu tür görüş ve fikir alışverişlerinin özellikle Meclis’imizde tartışılması, yaşanması önemlidir. İlerleyen süreçlerde Kıbrıs sorununa gelinen aşamayla ilgili halkımızın bilgilendirilmesi için bir genel görüşme, açık görüşme talebimiz olacak” dedi.

Yeni yasama yılının ilk olağanüstü toplantısı olan ve Başbakanlık önergesinin kabul edilmesiyle basına kapalı gerçekleşen toplantının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Akıncı, saat 15.00 sıralarında Meclis’ten ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ayrılmadan önce basına açıklama yaparak, olağanüstü toplantı hakkında kısa bir değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin “verimli” ve “yararlı” olduğunu kaydeden Akıncı, “Buradan iyi bir çalışma yaptığımız düşüncesiyle ayrılıyoruz. Yarışmacı bir üslup değil, katılımcı bir üslupla herkes düşüncülerini aktardı. Milletvekillerini bilgilendirdik, düşüncelerimizi paylaştık. Onların, düşüncülerini dinledik, sorularını yanıtladık” dedi.

Zaten müzakerelerle ilgili tutanakların Meclis’e geldiğini ve okunduğunu ifade eden Akıncı, “Anlaşılmayan konularda aydınlanmak isteyen, daha fazla bilgi isteyen milletvekilleri oldu, onları bilgilendirdik” şeklinde konuştu.

Meclisten ayrıldıktan sonra da çalışmalara devam edeceğini, öğleden sonra müzakere heyetiyle görüşeceğini, yarın (bugün) müzakereler kapsamında Rum liderle bir araya geleceğini kaydeden Akıncı, “Bu yoğun sureci en iyi sakilde değerlendirmek için çalışmaya gidiyoruz” dedi.

Sabah saatlerinde Meclis’e girerken de bu açıklamayı yaptığını anımsatan Akıncı, “Gerçekten inanıyorum ki tarihi bir dönemeçteyiz, önemli bir kavşaktayız. Kıbrıs sorununda bugüne kadar hep söylendi, ‘kritiktir’ denildi ama bu defa gerçekten öyle olduğunu değerlendiriyorum” ifadelerine yer verdi.

Akıncı, şöyle devam etti:

“Çok söyledim, bir kere daha söylüyorum; bunun bizim kuşağın son denemesi olduğuna inanıyorum. Bu fırsat yine yitirilirse süreç yeniden, ne zaman, nasıl başlar ve ondan sonraki süreçlerde ne konuşulur artık bilmiyorum... Ama akıl işi olan, o tür senaryolar üzerine değil, bu fırsat üzerine yoğunlaşmak ve bunu gerçeğe dönüştürmek. Hem Kıbrıslı Türklerin, hem Rumların, hem Türkiye ile Yunanistan’ın hem de bölgenin yararına olacak yeni bir Kıbrıs yaratmak mümkündür. Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmek mümkündür. Yeter ki bu isteklilik tek taraflı kalmasın, aynı arzu, niyet, gerçekçilik, aynı makuliyet Rum tarafınca da değerlendirilsin, aynı bakış acısıyla olaya yaklaşılsın. Çünkü biz bu şekilde yaklaşmaktayız ve bu doğrultuda da yolumuza devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ardından Meclis Başkanı Sibel Siber de basına kısa bir değerlendirmede bulundu.

Meclisi bilgilendirme toplantısının yararlı olduğuna işaret eden Siber, bu tür toplantıların, yüz yüze ve soruların rahatça sorulup yanıtlarının alınabileceği görüşmeler olduğuna vurgu yaptı.

Siber, milletvekillerini bilgilendirmelerin hem kirli bilgiyi ortadan kaldırdığına, hem de vekillerin soru sormalarına imkan yarattığına işaret ederek, “Kıbrıs sorunu toplumsal bir sorundur, ortak sorunumuzdur, bizim sorunumuzdur, o yüzden bu tür görüş ve fikir alışverişlerinin özellikle Meclisimizde tartışılması, yaşanması önemlidir” diye konuştu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Meclis’in bugün kapalı oturum yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

“Kapalı yapmamızın nedeni; müzakerelerin gizliliği söz konusu ve bu gizliliği ihlal etmeden daha rahat soruları sorabilir, Cumhurbaşkanımıza bu konularda yanıt vermek için bir rahatlık sağlamak içindir. Ama ilerleyen süreçlerde Kıbrıs sorununa gelinen aşamayla ilgili halkımızın bilgilendirilmesi için bir genel görüşme, açık görüşme talebimiz olacaktır.”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: “Çevre konusunda acil toplumsal seferberliğe ihtiyaç var”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ülkede “çevre seferberliğini planlamak” amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nda geniş katılımlı bir eşgüdüm toplantısı çağrısı yaptı.

“Çevre konusunda acil toplumsal seferberliğe ihtiyaç duyulduğunu” vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ülke genelinde yaygın ve kitlesel bir çevre hareketinin kısa sürede başlatılması için “harekete geçti”.

Cumhurbaşkanı Akıncı başkanlığında 8 Ekim Cumartesi Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak toplantıya, Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı, Turizm ve Çevre Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve müsteşarları, Meclis’te temsil edilen siyasi partiler, belediyeler ve sivil toplum örgütleri davet edildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, ülkenin en önemli sorunlarından birinin; “çevre konusundaki duyarsızlık” olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “yaşadığımız yerlerde ne yazık ki dikkat çekecek kadar yaygın bir kirlilik ve bakımsızlık söz konusudur” ifadelerini kullanarak, “Çevre konusunda tüm kurumlarıyla devletin, sivil toplum ve her bir yurttaşın büyük bir sorumluluğu vardır ve bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek, daha fazla ertelenemeyecek bir ihtiyaçtır. Yurt sevgisi bunu gerektirir” dedi.TC Başbakan Yardımcısı Kaynak bugün KKTC’ye geliyorTürkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, resmi temaslarda bulunmak üzere bugün KKTC’ye geliyor.

Kaynak, günü birlik KKTC ziyaretinde ilk temasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapacak. Kaynak daha sonra Başbakan Hüseyin Özgürgün ile görüşecek.

Veysi Kaynak saat 14.00’te, Haspolat Kavşağı’ndaki Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde Hala Sultan Sempozyumu’nun açılışına katılacak.

Kaynak, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş tarafından onuruna verilecek akşam yemeğine katılmasının ardından ülkeden ayrılacak.TOTAL 2017’de 4 sondaj için Limasol Limanı’nı üs olarak kullanacakFransız TOTAL şirketinin, 2017 yılının başından itibaren, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi - MEB” içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı dört sondajın denizden ve karadan desteklenmesi için, “EDT Offshore” isimli Rum şirketiyle işbirliğinde bulunacağı ve Limasol limanını da üs olarak kullanacağı haber verildi.

İlk sondajın, 2017 yılının başında 11’inci parseldeki “Onisiforos” hedefinde gerçekleştirilmesinin planlandığını yazan Fileleftheros gazetesi, “Onisiforos” hedefinde, en az 12’nci parselde bulunan Afrodit yatağına benzer, önemli bir doğal gaz yatağı bulunmasının beklendiğini belirtti.

Öte yandan gazete, ilk sondajın “Eratosthenis” deniz altı dağının etrafındaki bölgenin jeolojisiyle ilgili çok önemli ek bilgiler vereceğinden, oldukça önemli olarak addedildiğini de kaydetti.

EDT Offshore şirketinin, Limasol Limanı’ndaki tesisleri ve nitelikli filosuyla, Amerikan Nobel Energy şirketinin gerçekleştirdiği iki sondaja da hizmet verdiğini anımsatan gazete, şirketin İsrail ve Mısır MEB’lerinde gerçekleştirilen sondajlara da destek verdiğini ifade etti.

EDT Offshore şirketinin Total şirketi tarafından, uluslararası ihaleye çıkılması suretiyle seçildiğini yazan gazete, şirketin tesisleri içerisinde, Limasol limanındaki helikopter pisti ile özel yüzer tesisin bulunduğunu da belirtti.

Total ile EDT Offshore arasındaki anlaşmanın, Rum hükümetinden yetkililerin de katımıyla, bugün öğleden sonra iki şirketin başkanı tarafından imzalanmasının beklendiğini yazan gazete, EDT Offshore şirketinin, 30 yıldan fazla bir süredir, Limasol Limanını üs olarak kullanmakta olduğunu belirtti.1. KKTC Fuarı 9 Kasım’da İstanbul’da açılacak1. KKTC Fuarı, 9-13 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da CNREXPO’da gerçekleştirilecek.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 1. KKTC Fuarı’nın Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de desteği ile gerçekleştirileceğini söyledi.

Bu yıl ilk defa düzenlenecek KKTC Fuarı için İstanbul’da CNREXPO’da iki bin metre kare alan ayrıldı.

Fuara; Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, K.T.Esnaf ve Zanatkarlar Odası, KKTC Emlakçılar Birliği, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği, Üniversiteler, turizm örgütleri, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı katılacak.

Fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin sahiplenmesi ve destekleriyle bu yıl ilki gerçekleştirilecek fuarda ülkenin kültürü, doğası, turizm potansiyeli, ekonomik ürünleri, yatırım fırsatlarının bir arada sunulacağını söyledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilecek fuara, Türkiye’den birçok kurum ve kuruluşun davet edildiğini ifade eden Atun, “Amacımız Kıbrıs Türk kültürünün yanı sıra damak tadını, turistik yerlerimizi ve ticaret imkanlarının geliştirilmesini sağlamak. Fuarın gerçekleşmesinde bizden desteğini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye de ayrıca teşekkür etmek isterim” dedi.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 993
Bugün Tekil 790
Toplam Tekil 2186755
IP 54.162.128.159


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

8 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu