Yeni bir seçim bugünkü tabloyu Değiştirmiyor… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Yeni bir seçim bugünkü tabloyu Değiştirmiyor… - Necdet SİVASLI
Tarih: 24.06.2015 > Kaç kez okundu? 1389

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comYeni bir seçim bugünkü tabloyu

Değiştirmiyor…Meclis’teki yemin töreninin ardından AK Parti içinde yeni bir çatlağın oluştuğunu gözlemliyoruz. 151 yeni ismin yer aldığı AK Parti’de “Koalisyon mu olsun, yeniden seçim mi?” tartışmalarında milletvekilleri ikiye ayrıldı. Yeniler “Koalisyon” derken, 3 döneme takılanlar ve parti üst yöneticileri “erken seçim” diyor.

AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, kurmaylarına koalisyon çalışmalarını sonuna kadar götürmeye kararlı olduğunu söylüyor. Davutoğlu, medyaya yaptığı açıklamalarda “Kapılarımızı sonuna kadar koalisyon çalışmalarına açacağız” mesajını veriyor.

Millet, son sözünü 7 Haziran seçimlerinde söyledi. Verdiği mesajda “uzlaşın” diyor. “Tek parti Hükümeti istemiyoruz” diyor. “Tek adamlığa ve diktatörlüğe karşıyız”diyor. Seçmenin mesajını iyi okuyan kazanacaktır.

Yemin töreni sonrası bazı AK Partili milletvekilleri ile görüştük. Ağırlıklı olarak ortak görüşleri şöyle:

“Erken seçim bugünkü tabloyu değiştirmez.”

Eski tüfeklerin bazılarının görüşlerini de yansıtalım:

“AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerinde genellikle yanlış adaylar nedeni ile oy kaybettiğini gördük. Eğer şimdi Türkiye yeniden bir seçime giderse, partiyi sürükleyebilecek isimler de listelerde yer alacak. Tablonun değişmemesi mümkün değil. Yeni bir seçime AK Parti daha güçlü listelerle girecektir.”

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da sıkça yaptırdığı anketlerin sonunda erken seçimin bugünkü tabloyu değiştirmeyeceğini görmüş.

Öncelikle şu bilgiyi sizlerle paylaşalım:

ANAR Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin patronu İbrahim Uslu, yıllardır Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çalışıyor. Gerek Erdoğan, gerekse AK Parti için özel kamuoyu araştırmaları yapıyor. 7 Haziran seçim sonuçlarını da en iyi bilenlerden biri. AK Parti’nin yüzde 40,5 oy alacağını, HDP’nin barajı geçeceğini tahmin etti.

Şimdi ise “yeni bir seçim olursa hangi parti, kaç oy alır “ araştırması yaptı. İbrahim Uslu, bu araştırmalarının sonuçlarını da Erdoğan ve Davutoğlu ile paylaştı. Çıkan sonuçların, bugünkü tablodan farklı olmayacağı yönünde. Uslu “Belki bir iki puan iner, çıkar ama tablo değişmez” diyor.

Buradaki ince nokta da şu:

Bugünkü tabloyu ne değiştirebilir? Şimdi koalisyon çalışmaları başlayacak. Mızıkçılık yapan, uzlaşmaz bir tablo çizen ve sahadan kaçan olursa bu hiç kuşkusuz o partinin eksileri olacaktır. Çalışmaların bir sonuç vermemesi durumunda yapılacak bir seçimde uzlaşmaz ve sorun çıkaran hangi parti olursa milletin onu sandıkta cezalandırabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Özetle, çalışmalar sonunda koalisyonun önünü tıkayan, uzlaşmayan, zorluk çıkaran partilerin puan kaybedebilecekleri söyleniyor. ANAR’ın patronu İbrahim Uslu da buna dikkat çekiyor ve “Önümüz görebilmek için koalisyon çalışmalarında partilerin tutumunu da değerlendirmemiz gerekiyor” diyor.

Sadece ANAR’ın değil, diğer bazı kamuoyu araştırma gruplarının yaptığı son anketlerde de “Yeni bir seçim yapılsa sonuç değişmez. Millet verdiği oyun arkasında “açıklaması geliyor.

AK Parti’ye oy kaybının nedenleri arasında da Cumhurbaşkanı’nın bir parti lideri gibi konuşmaları, yolsuzluk iddiaları ve hukuk sistemindeki oynamaların önemli rol oynadığı da gösteriliyor.

Siyasi analistlerin görüşlerini de ansıtalım:

“ Erdoğan da Davutoğlu da yeni bir seçimin kendilerine bir şey kazandırmayacağını biliyorlar. Eğer, AK Parti’ye oy vermeyen seçmende bir pişmanlık görülmüş olsa, yeni bir seçimde AK Parti’nin tek başına iktidar olabilecek oyu alabileceği görülmüş olsa, Erdoğan hemen seçime gidilmesi yönünde çalışma yapar ve işi uzatmak istemezdi. Yapılabilecek bir seçimde AK Parti yine tek başına iktidar olacak milletvekili sayısına uzanamıyor. HDP yine barajı aşıyor. O nedenle koalisyon ve yeni Hükümet çalışmaları desteklenecek. Bu süre içinde sıkıntı yaratan, milletin isteğinden uzak tutum sergileyen parti veya partiler yeniden yapılacak seçimde puan kaybedebilecekler. Bunun sonuçlarının görülüp değerlendirilmesi yapılacak.”

Gözlerden uzak tutulmaması gereken bir konu da şudur:

Erdoğan, halen AK Parti’ye hakim durumda. Milletvekillerinin çoğu Erdoğan’ı dinleyip, onun istekleri ile hareket edebilecek nitelikler taşıyor. MKYK’ da söz geçirebilecek konumda olan Erdoğan’ın Türkiye’yi bir erken seçime götürecek kararı partide anında kabul görebilir.

Aslında Davutoğlu, parti üzerindeki ağırlığını koalisyon çalışmaları sırasında ortaya koymaya çalışacak. Bunda başarılı olur mu önümüzdeki günlerde göreceğiz. AK Parti üzerindeki Erdoğan gölgesinin silinmesi öyle kolay olmayacak gibi görünüyor.

Çünkü 7 Haziran seçimlerinde aday listelerinin belirlenmesinde Erdoğan’ın ağırlığının olduğunu gördük. Yeni seçilen milletvekillerinin en az 100 tanesinin Erdoğan’ın isteği ile listeye konulduğu söyleniyor. Gerek eski, gerekse yeni milletvekilleri arasında Erdoğan’ın ağırlığı böylece hissediliyor.

Bu süre içinde Erdoğan- Davutoğlu mücadelesine de şahit olabiliriz.

necdetbuluz@gmail.com

necdetes@mynet.com

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 549
Bugün Tekil 501
Toplam Tekil 3036866
IP 3.81.28.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

12 Zi'l-ka'de 1441
Temmuz 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Ben sadece asil bir ailenin evladı olmakla değil, fakat asil bir milletin evladı olmakla gururluyum.
(ATİLLA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu