Ertuğrul Özkök ermeni midir? - Elnur ELTÜRK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Ertuğrul Özkök ermeni midir? - Elnur ELTÜRK
Tarih: 24.01.2013 > Kaç kez okundu? 2843

Paylaş


Türkiye'nin ulusal basınında yüksek tiraja sahip gazetelerinden Hürriyet Gazetesinde skandal boyutunda bir sahtekarlığa imza atıldı. Maalsef, böyle bir gazetede düşmanların değirmenine su taşındı. Şöyle ki Türkiye'nin tanınmış köşe yazarlarından Ertuğrul Özkök Mehmet Ali Birand'ın vefatı ile bağlı olarak yazdığı nekrolog türü yazısında çok büyük bir yanlışa düşerek, dostunun yolunu devam ettireceğini bir daha ortaya koydu. Yazar makalesinde Mehmet Ali Birand'la beraber geçirdiği günlerinden bahsederken; 1989 yılında Sumgayıt ( hayret ki yazar makalesinde Sumgayıt'ı Pripyat diye kaleme almış) hadiselerini izlemek için Memed Ali Birand'la birlikte Azerbaycan'da bulunmuşlar. Güya Azerbaycanlılar tarafından ermenilerin katledilmesini kaleme almışlar. Burda DUR demek gerek. Burda büyük bir sehve düşerek, sözde ermeni iddialarının yanında olduğunu göstermektedir.

Ertuğrul Özkök'e şunu söylemek isterim ki o sırada Azerbaycan sovyet idaresi altındaydı ve sözkonusu olaylar da sovyet gizli teşkilatının özel teşebbüsü ile yaratılmış ve ortaya atılmıştır. Amaç, Azerbaycanlıları tertibin içine çekmekti. Bunlar sonradan delilleri ile ortaya çıkmıştı. Senaryonun sahneye konulmasından bir kaç ay önce, zengin ermeniler haberdar edilmiş ve bankalardan paralarını çekmişlerdi. Asıl maksat, dünyaya "mazlum ermeni!"görüntüsü vermekti. Bu konuda her zaman olduğu gibi Ermeni lobisi dünya medyasını istedikleri gibi ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye başladılar.

O dönemde Sovyetler Birliğinin lideri olan Gorbaçov ve etrafındaki Ermeniperest siyasiler bu oyuna güçlü destek verdiler. Şayet, yazar bu konuda objektifse, 1988 yılında Ermenistan'da binlerce yıldır yaşamakta olduğu ata yurdundan kovulan 200 bine yakın Azerbaycan Türkünden neden bahsetmemektedir? Sayın Özkök, Anadolu'nun ortalarından başlayıp bu günkü Ermenistan sınırına kadar uzayan iki ayrı "ölüm yolu" diye bilinen toplu mezarlardan neden bahsetmez. Acaba haberi mi yoktur ?

Daha dün diyebileceğimiz yakın tarihimizde, dünyanın gözleri önünde Ermenistan'ın Karabağ'da, Hocalı'da (1992. yıl) yaptığı vahşet ve soykırımlar unutulmamalıdır. İnsanlık adına utanç duyulacak vahşilikleri Azerbaycan Türklüğüne yaşatan, masum bebekleri süngülere geçiren ermenileri, mazlum olarak kaleme almak özüne ihanetin ta kendisidir. bunu da ifade etmek gerekir ki bu gün Ermenistan'da bir tek Türk yokken, monoetnik bir yapıya sahip, şovenist siyaset yürütmekteyken,neden görmezlikten gelinir, kaleme alınmaz? Anlamak mümkün değil...Her fırsatta onların mazlumluğu işlenirken, türklüğü de cani gibi göstermek acaba hangi maksada hizmet etmektedir.

Zaten bilindiği gibi, Ertuğrul Özkök Azerbaycan hakkında hiçbir zaman müspet düşünceye sahip olmamıştır. Tüm yazılarında ermenileri öven ve onları şirin gösteren bir anlayışa hizmet etmiştir.

Ne tesadüf ki nekrolog yazdığı zatın da ermenilerle gurur duyduğunu, şayet ermeni olarak dünyaya gelseymiş bundan da gurur duyacağını ifade etmiştir. Tesellimiz odur ki kadeş ülkede, Azerbaycan'ın haklılığını bu anlayışlar karşısında müdafa edebilecek ve hakkın yanında duran insanların da var olduğunu biliyoruz.

Türkiye-Azerbaycan dostuluk grubundan olan, TBMM- Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Ali Özgündüz'le sohbetimiz sırasında Ertuğrul Özkök'e tepkisini dile getirdi. Türk basınında bu gibi yazılar Ermeni diasporasının karalama kampanyası ve ya cehaletten kaynaklanan yazılardır. Tüm dünya bilmektedir ki Ermenistan, Rus ordusunun desteğini arkasına alarak, Azerbaycan topraklarında soykırım yapmıştır. Bunun en bariz örneği olarakta Hocalı katliamıdır. Şu anda Azerbaycan topraklarının % 20 sini işgâl etmiştir. Ertuğrul Özkök'ün sözünü ettiği olaylar, ermenilerin yaptıkları karşısında münferid tepkilerden ibarettir. O bölgedeki tüm olayların Ermenistan'ın tecavüzkar hareketlerinin ve terörisvari davranışlarının sonucu olduğunu tüm delil ve ispatlar ile kanıtlandı.

Sayın milletvekili Ali Özgündüz şunu da ifade etti ki sözkonusu "Pripyat" Azerbaycan'da değil, Ukrayna'nın bir şehridir. Bu şehirde ermenilerin katledildiğini yazmaktadır. Skandal diyebileceğimiz bu hata, Ertuğrul Özkök'ün kasıtlı davrandığını ve ya cehaletini ortaya koymaktadır. Son zamanlarda bu tarz yazılar Azerbaycan aleyehinde sistemli ve bilerek sık sık yapılmaktadır. Amaç ise Türk halkının düşüncesinde ermenilerin masumiyetini bilinç altına işleyerek, toplumda ermeniler hakkında olumlu imaj yüklemesi yapılmaktadır

Değerli milletvekili Ali Özgündüz, "Aslında bu meseleyi yazma gereği duymaya bilirdim. vicdanımın sesi bu yazıyı yazmam gerektiğini seslendirince, kaleme alma ihtiyacı duydum. Buradan Türk aydınlarına ve yazarlarına seslenmek istiyorum: Böylesi hassas konularda objektif olmaları gerektiğini ve objektiflik derken "özüne hainlik" gibi görülmemelidir. Yazarların taraf olması,tarihi tahrif etmekle kalmayıp, yalanı ve yanlışı dile getirirken hakikatleri mahkum etmekle de eşdeğerdir.Elnur Eltürk

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 18
Dün Tekil 677
Bugün Tekil 161
Toplam Tekil 3039629
IP 3.236.96.157


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

17 Zi'l-ka'de 1441
Temmuz 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Benim Hayatta yegane fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.152 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu