Bodrum’da turizm… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Bodrum’da turizm… - Necdet SİVASLI
Tarih: 30.03.2019 > Kaç kez okundu? 890

Paylaş


Hemen her yıl Bodrum turizmi gündeme gelir. Turizm beldesinin turizmini 3-4 ay sınırından çıkarıp, daha büyük hedeflere taşımak için de bir takım çalışmalar yapılır. Çoğunlukla turizmin 7-8 aya yayılması hatta 12 ay turizmden söz edilir ama bu konuda hiçbir olumlu adımın atılmadığını da görüyoruz.

Bugüne kadar sonuç alındı? Hayır.

Şimdi, seçime giren siyasi partilerin Belediye Başkan adayları da, turizm sektörüne yön verenler de Bodrum turizmini uzatabilmek için yeni bazı projelerini ortaya koydular. Bunlardan istifade edilebileceğinin altını çizmek istiyoruz.

Bodrum turizmine katkı sağlayan sivil toplum örgütlerinden bir de Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) açıklamaları ve ortaya koyduğu projeleri ile dikkat çekiyor. Çok önemli çalışmalara imza attığına inandığımız BOYD’un çalışmalarını da takdirle karşıladığımızı vurgulayalım.

Özellikle turizmimize kaliteli personel kazandırma konusunda BOYD’un yaptığı çalışmaları yok saymamak gerekiyor. Kaliteli ve deneyimli personel ile otelciliğimizin ve turizmimizin tavan yapabileceği her zaman bu kurum yetkililerince dile getirilmektedir.

Geçenlerde BOYD Yönetim Kurulu üyesi ve otel yöneticisi Hüseyin Softa “Bodrum Turizmi” başlığı adı altında BOYD ve sektör yöneticilerine bir sunum gerçekleştirdi. DP’nin de meclis üyesi olarak açıklamalarda bulunan Softa “Bodrum’da turizmi ilk olarak 6-8 ay sürelerine uzatmak istiyoruz” diyerek yıllardır kanayan bir yaraya parmak bastı.

Turizm ve otel yöneticiliği konusunda deneyim sahibi olan Hüseyin Softa’nın açıklamalarında Sağlık ve termal turizmi yaygınlaştırmak da önem taşıyor. Böylece turizmin daha uzun zaman yayılmasının önünün de bu sayede açılabileceği dile getiriliyor.

Şunu hemen belirtelim:

Bodrum’da çok amaçlı bir turizm ve kongre salonu yok. He zaman bu konu dillendirilir, bu eksikliğin mutlaka giderilmesi gerektiği konuşulur ama bugüne kadar bu konuda bir adım atılmadı.

Softa, yaptığı sunumda bu konuya özel yer verdi ve “Yapılacak kongre merkezimiz sayesinde fuarlar ile turizme katkıda bulunmalıyız” diyerek bu konunun önemini ortaya koydu.

Şimdi Hüseyin Softa’nın “Bodrum Turizmi” başlığı altındaki sunumundan kısa bir alıntıyı sizlerle paylaşıyoruz:

“Bölgemiz ekonomisinin lokomotif sektörü turizmi iyi bir belediyecilik hizmetleri ile geliştirip büyütmek istiyoruz. Turizme ve turiste güven verecek bodrum halkının yaşamlarını kolaylaştıracak altyapı ve çevre koruma düzenlemeleri ile turizmimize de kalite kazandırmak istiyoruz. Sektöre ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olacağız. Bodrum’da turizmi ilk olarak 6-8 ay sürelerine uzatmak istiyoruz. Bunun için çok amaçlı geniş kapasiteli kongre ve kültür merkezi yapımını hedefliyoruz. Özellikle bodrumda çok sayıda olan yöresel festival ve etkinliklerin düşük sezonda ve daha organize yapılmasını sağlayıp buna ulusal ve uluslararası ilgiyi artırmak istiyoruz. Yapılacak kongre merkezimiz sayesinde fuarlar ile turizme katkıda bulunmalıyız. Mavi yolculuğu destekleyeceğiz mavi yolculuk güzergah koylarının korunmasını sağlayacağız. Sağlık ve termal turizmi yaygınlaştırmak. Kış dönemlerinde sguash gibi spor faaliyetlerini desteklemek. Yazın beach voley gibi faaliyetleri artırmak. Daha ileriki vadede Turistik işgaliyelerin düşürülmesi turizm çalışanlarına ekonomik ev projesi geliştirmek. Bodruma turizm otelcilik Yüksek Okulu kazandırmak. BOYD yıllardır öncülük ettiği turizme personel kazandırma eğitimini desteklemek. Turizmcinin en büyük derdi olan kış işsizliğine üretilecek her çözüme destek vermek.”

Görüşümüzü yansıtalım:

Turizmin ve otelciliğin deneyimli isimlerinin konu ile ilgili sunum ve görüşlerini ciddiye almak ve turizme katkı sağlayabilecek düzeyde değerlendirmek gerekiyor. Yapılmak istenilenleri söylemek yeterli olmuyor. Bunları eyleme dökmek ve sonuç almak gerekiyor.

İzleyebildiğimiz kadarı ile BOYD, Bodrum Turizmi konusunda büyük çaba gösteriyor. Yapılması gerekenleri de sıralıyor. İlgililere de iletiyor. Ancak, adım atılmayınca plan, görüş ve projeler havada kalıyor.

Hüseyin Softa da, “Bodrum Turizmi” başlığı altındaki görüşlerinde bugüne kadar turizmcilerin beklentilerine tercüman oldu, ışık tuttu. Çok önemli noktalara da işaret ederek mesajlar verdi. Bakanlığın ve konuyla ilgili kurum ve kuruluşların bu konulara daha ciddi olarak eğilmeleri gerektiği görüşündeyiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 12
Dün Tekil 624
Bugün Tekil 546
Toplam Tekil 3951476
IP 3.239.2.192


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

26 Cemaziye'l-Evvel 1445
Aral k 2023
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Onlara Allah T rk Ad n verdi ve Onlar yery z ne hakim k ld .
(Ka garl MAHMUT)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.788 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu