BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Görüşmeleri endişe içinde izliyorum” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Görüşmeleri endişe içinde izliyorum”
Tarih: 12.08.2016 > Kaç kez okundu? 756

Paylaş


Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs müzakerelerinde, Rumların isteğiyle giden bir süreç gördüğünü ve görüşmeleri endişe içinde izlediğini belirtti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ada TV’de katıldığı bir programda güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayarak değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs müzakereleri devam ederken, Rumların üçüncü tur doğalgaz ihalesi açmasıyla ilgili bir soruya karşılık Başbakan Özgürgün, Rumların görüşmeler devam ederken sürekli bir şeyler yaptığını belirterek, Rumların hiçbir zaman bir anlaşma niyetiyle masada oturmadığını, anlaşma için Türk tarafının direndiğini kaydetti.

Özgürgün bir anlaşmaya, Türk tarafı kadar Rumların da ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Başbakan Özgürgün, şöyle devam etti:

Geçmişte, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, “Türkiye ile ilişkiler çok kötü dönemde” dediği hatırlatılarak, gelinen aşamada, Başbakan olarak sizin ve hükümetinizin Türkiye ile ilişkileri ne durumda?” sorusu üzerine Özgürgün, Türkiye ile ilişkilerin şuanda en üst düzeyde ve olabilecek en iyi noktada olduğunu vurgulayarak, “Sayın Talat’ın o dönem için söylediği doğrular vardı. Anavatanımızla bazı sıkıntılar oldu. Nedenleri daha önce konuşuldu, halkımız da biliyor. Bugünkü durum memnun edici, en üst düzeyde, doruk noktadadır diyebiliriz” dedi.

İyi ilişkilerin iki tarafa da pozitif bir şekilde yansıyacağını, Kıbrıs Türkü için Anadolu’nun desteğinin çok önemli olduğunu ifade eden Özgürgün, “Biz burada çalışacağız, gerekli düzenlemeleri, üzerimize düşenleri yapacağız, ancak desteğe her zaman ihtiyaç var. Destek, kendi çalışmalarınızı ve iyi ilişkileri sürdürmekle olur. Biz o bölümü gerçekten iyi yaptık. Bundan sonra çalışmaları ve düzenlemeleri iyi yaparsak, Kıbrıs Türk halkı adına olumlu bir gelecek vardır, öyle görüyorum” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Anayasa Mahkemesi’nin bir maddesini Anayasa aykırı bulduğu Yurtdışı Koordinasyon Ofisi anlaşmasını Meclis’e gönderdiği hatırlatılarak, “bundan sonrası için neler olacak?” sorusu üzerine, “Gerekçeli kararı henüz görmedim ancak gördüğüm kadarıyla teknik bir düzenlemedir. Meclis’ten geçmeyen bir anlaşma olmaması dolayısıyla, 2012’deki başka bir uluslararası anlaşmaya atıf var. Dolayısıyla, 2012’deki o anlaşmayı Meclis’ten geçirdiğimiz takdirde ki Ekim’de Meclis açılır açılmaz hemen geçireceğiz, bu anlaşmanın herhangi bir sıkıntısı yok ” dedi.

Başbakan Özgürgün, Girne 2. Bölge emirnamesiyle ilgili sorular üzerine, emirnamelerle ülke yönetilemeyeceğini, ancak Girne’nin yatırım açısından çok cazip durumda olduğunu belirterek, düzenlemeler yapılırken halkın görüşlerinin önemli olduğunu kaydetti.

Başbakan Özgürgün yatırım gelmesin diye kötü niyetli davrananlar da olduğuna dikkati çekti.

Yatırımların önünü kapatmadan, kısıtlamaların mantıklı bir çerçevede yapılması gerektiğini, emirnameye iyi niyetle, bilimsel anlamda karşı çıkanlar olduğunu, onların da dikkate alınacağını belirten Başbakan, “Ama bir çevre var ki, esas bağırıp çağıran, sesi çıkan, her şeye karşı çıkıyor, ülkenin önünü kapatmak için karşı çıkıyor ve bunlar her yerde var. Girne’de, Karpaz’da, Güzelyurt’da Lefkoşa’da var. Yatırımcıyı buraya çekecek şekilde bunları ayırmak lazım. Gelen her yatırımın ülkeye ciddi katkısı var. Bu yatırımlar olmazsa devletin de sıkıntıları olur. Kalkınma, özel sektör yatırımlarının önünü aşmaktan geçer. Buna göre doğrusunu yapacağız” dedi.

Başbakan Özgürgün, Türkiye’den deniz altından borularla taşınan suyu belediyelerin 6-7 TL’den satmasının kabul edilebilir olmadığını, ancak geçiş sürecinde, belediyelerin bazılarının, fiyatı yüksek tutmasının zarar görmemek adına yaptığını bildiğini belirterek, bir müddet sonra fiyatlara müdahale edeceklerini, Bakanlar Kurulu onaylamadan fiyatların yürürlüğe girmeyeceğini söyledi.

Başbakan Özgürgün, “Dünyada ilk ve tek olan bir proje. Ada’nın kaderini değiştirecek. Yalnız bizim değil, biraz akıllı davranırlarsa Rumların da kaderini değiştirebilecek kalitede ve önemi çok büyük bir proje. Kıbrıs Türk halkına hayırlı olsun. Su, inanılmaz bir zamanda geldi. Ben Gönyeli’de oturuyorum, 4-5 günde su alıyoruz, suyun kalitesi çok iyi değil ama Belediye Başkanı henüz hareket etmedi. Oradaki insanların tepkisini de görüyorum. Su hayattır, böyle bir şeyi sunana sadece şükran denir. Teknik detaylar, fiyatlar halledilir. Önemli olan büyük resmin görülmesi” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, Aplıç ve Derinya kapılarının eş zamanlı açılması gerektiğini yineleyerek, Dışişleri Bakanlığı döneminde Yeşilırmak Kapısı ile Aplıç kapısının aynı anda açılmasını istediğini, ancak o dönem Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, iyi niyet göstergesi olarak, “Yeşilırmak’ı açalım da onu da sonra açarız” dediğini aktardı ve Yeşilırmak açılınca Aplıç kapısının gündemden kalktığını söyledi.

Rumların, işlerine geldiği için Derinya kapısının açılmasını istediğini, Aplıç kapısının açılmasıyla, ilçe yapmayı düşündükleri Lefke’nin ciddi bir merkez haline geleceğini, bu nedenle Rumların Aplıç kapısının açılmasını istemediğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Rumlar Aplıç kapısının açılmasını kesinlikle istemiyor. Lefke’nin merkez haline gelmesini istemiyorlar. Çünkü oradaki birçok Rum köyünün denize ve Lefkoşa’ya en yakın ulaşımı Aplıç kapısı üzerinden olacak. Onu istemiyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın böyle bir ortamda görüşmeleri götürdüğünü belirterek, net tavrını aktaran Başbakan Özgürgün, şöyle konuştu:

“Eğer, Derinya’nın önce açılmasını kabul ederse, kesinlikle Aplıç kapısı bir daha açılamaz. Bu risk değil, kesindir. Onun için hedef, ikisinin aynı anda açılmasıdır. Doğrusu da odur. Sayın Cumhurbaşkanı bunu kesinlikle kabul etmemelidir. Eğer böyle bir şey olursa biz de net tepkimizi ortaya koyarız.” Başbakan Özgürgün, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK), teknik olarak çalışan ama fiiliyatta şuanda kaynak sıkıntısı yaşayan bir durumda olduğunu da kaydetti.

Vatandaşlıklarla ilgili bir soru üzerine, 35 bin kişinin vatandaş yapılması diye bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Başbakan Özgürgün, mağdur durumda olanların mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi.

İstanbul Yenikapı’da 7 Ağustos’ta düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’yle ilgili bir soru üzerine ise Başbakan Özgürgün, Türkiye buluşmasının yaşandığı ve adeta 80 milyon Türkiye’nin mitingde olduğunu ifade ederek, böyle bir ortamda, Kıbrıs Türk halkını temsilen orada bulunmanın ayrı bir güzellik ve gurur olduğunu belirtti.

Mitingde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı, siyasi parti liderleri, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan ve halktan yoğun ilgi gördüklerini aktaran Başbakan Özgürgün, “Her anlamda çok faydalı oldu. Halkla buluştuk, halkı selamladık” dedi.TC Dışişleri Bakanlığı: "Kocias’ın, açıklamasını esefle karşılamaktayız"Türkiye, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın Kıbrıs'ta geçerli garanti sisteminin kaldırılması ve Türk askerlerinin Ada'dan çekilmesine yönelik yaklaşımını sürdürmesini esefle karşıladı.

TC Dışişleri bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kocias'ın 20 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de gerçekleşen darbe girişimine atıfta bulunularak, Ada’da geçerli garanti sisteminin kaldırılmasının ve Türk askerlerinin Ada’dan çekilmesinin Kıbrıs meselesinin çözümü için gerekli olduğunu iddia ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada Kocias’ın, Yunan Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde 2 Ağustos'ta yayınlanan açıklamasındaki aynı talihsiz yaklaşımını sürdürdüğü ve bu durumun esefle karşılandığı belirtildi.

Kıbrıs sorununda Yunanistan'a yapıcı ve gerçekçi bir yaklaşım benimsemesi çağrısında bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu vesileyle, Yunanistan’ın 1963’te Ortaklık Devleti’nin yıkılmasına göz yumduğunu, 1974 yılında Ada’da gerçekleştirilmek istenen darbenin de Yunanistan cuntası tarafından desteklendiğini hatırlatmakta yarar görüyoruz. Söz konusu darbenin akim bırakılması ise Türkiye’nin garanti sisteminden kaynaklanan müdahale hakkını kullanması sayesinde mümkün olmuştur.

Türk Milletinin büyük bir demokrasi mücadelesi vererek darbe girişimine engel olduğu ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin yoğunlaşarak sürdüğü bu dönemde garantör ülke Yunanistan’dan yapıcı ve gerçekçi bir yaklaşım benimsemesini bekliyoruz."

Öte yandan, Kocias'ın 20 Temmuz'da yaptığı açıklamanın ardından, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da FETÖ darbe girişimi sonrasında Yunanistan’ın, Türkiye'de ortaya çıkan durumdan faydalanmaya yönelik talihsiz açıklamalardan kaçınması, dostane komşuluk ilişkileriyle ve demokratik dayanışma ruhuyla hareket etmesinin beklendiği belirtilmişti.KKTC Turizmi, Ataoğlu’nun da katılımıyla Ordu’da tanıtılacakKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turizmi Türkiye’nin Ordu şehrinde tanıtılacak.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 12-14 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek tanıtım etkinliklerine katılmak üzere bugün Ordu’ya gidecek.

Ataoğlu, Ordu İli KKTC Tanıtım Etkinliği’ne katılarak bir konuşma yapacak.

KKTC tanıtım filmlerinin de gösterileceği etkinlikte, stantlarda tanıtıcı yayınlar ve el sanatları dağıtımı yapılacak.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 27
Dün Tekil 1727
Bugün Tekil 1672
Toplam Tekil 2742597
IP 18.207.238.169


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Rebiü'l-Ahir 1441
Aralık 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


TÜRK, Yıldırımdır, kasırgadır, Dünyayı aydınlatan güneştir
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 5.960 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu