BASIN BÜLTENİ Akıncı, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınadı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınadı
Tarih: 30.06.2016 > Kaç kez okundu? 905

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’de Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısını kınadı.

Akıncı yayımladığı kınama mesajında, “Sevdiklerine ve sevenlerine ulaşmak için seyahat eden çok sayıda masum insanın katledildiği, çok sayıda insanın da yaralandığı İstanbul’daki terör saldırısını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Akıncı, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısının, sadece orada hayatını kaybeden ve yaralanan masum insanlara karşı değil, tüm insanlığın dünyada barış ve işbirliği için attığı adımlara karşı, çağ dışı, ilkel bir zihniyetin saldırısı olduğunu belirtti.

Bu saldırının, Türkiye’nin dış ilişkilerinde son günlerde meydana gelen olumlu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda gerçekleştirilmiş olmasının dikkat çekici olduğunu kaydeden Akıncı, “Terör odakları, Türkiye’nin rahat bir nefes almasını istememektedir” ifadelerini kullandı.

Akıncı mesajında, “Bu çağ dışı zihniyetin terörle yarattığı acıyı, kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz. Tüm insanlığın, bu ilkel zihniyetin saldırılarına karşı dünyanın neresinde olursa olsun, her alanda evrensel değerlere sahip çıkarak güçlü bir işbirliği ve dayanışmayı samimiyetle ilerletmesi, teröre karşı mücadele açısından çok önemlidir. Teröre karşı, tüm dünyada el birliğiyle, sevgi ve barışın tohumlarını yeşertmeliyiz. Bu düşünce ve duygularla, İstanbul’daki korkunç terör saldırısını şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına kınıyorum” ifadelerine yer verdi.

Terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarına sabır dileyen Akıncı, şahsının ve tüm halkın, teröre karşı kurbanların, ailelerinin, tüm sevenlerinin ve Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.Özgürgün, Yıldırım’a taziye mesajı gönderdiBaşbakan Hüseyin Özgürgün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısı dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’a bir taziye mesajı göndererek duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün mesajında, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda önceki akşam 3 teröristçe gerçekleştirilen sivilleri hedef alan hain terör saldırısı sonucu 36 kişinin hayatını kaybettiğini ve 147 kişinin de yaralı olduğunu büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kıbrıs Türk halkı olarak yüreğimizi yakan bu elim hadiseyi nefretle kınıyor, Anavatan Türkiye’nin acısını bir kez daha yürekten paylaşıyoruz. Bu vesileyle, halkın huzur ve güven ortamını tehdit eden böylesi insanlık dışı olayların bir kez daha asla yaşanmamasını umut ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Özgürgün, “Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, başta ahsınız olmak üzere vefat eden vatandaşların kederli ailelerine ve Türk Milletine başsağlığı ve metanet, yaralılara acil şifalar dilerim” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Başbakan Hüseyin Özgürgün, terör saldırısı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nde açılan taziye defterini de imzaladı.Dışişleri Bakanlığı: “Kıbrıs Türk Halkı, yaşanan terör olayları neticesinde yasa boğulmuştur”Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de meydana gelen terör saldırısı ile ilgili olarak kınama ve hayatlarını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakanlığın mesajında Anavatan’ın acılarını her zaman derinden hisseden Kıbrıs Türk halkının, yaşanan terör olayları neticesinde yasa boğulduğunu belirterek, “mezkur olayda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, aileleri ve yakınlarına sabır ve metanet, yaralılara ise acil şifalar dileriz. Hepimizin başı sağolsun” dendi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Anavatan Türkiye’de dün akşam yaşanan ve onlarca insanın hayatına mal olan hain saldırı, terör felaketinin huzur ve güvenliği hedef alan bir insanlık ayıbı olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Mübarek Ramazan ayında vuku bulan bu menfur saldırı çağımızın en büyük illeti haline gelen terörün hiçbir millet, din, dil ve coğrafya tanımadığını teyit etmiştir.

Korku ve dehşet çemberini günden güne genişleterek barış ve istikrar ortamına kast eden terörü ve arkasındaki karanlık odakları Kıbrıs Türk halkı olarak şiddetle kınıyoruz.”

Öte yandan Bakanlar Kurulu, terör saldırısında hayatını kaybedenler için dün bir günlük milli yas ilan etti.Obama: “ABD çözüm çabalarını desteklemeye devam edecek”ABD Başkanı Barack Obama ABD’nin, “Kıbrıslıların sevk ve idaresindeki Ada’yı, iki bölgeli iki toplumlu federasyon olarak yeniden birleştirme çabalarını desteklemeye devam edeceğini” açıkladı.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre Obama önceki gün Beyaz Saray’da, Güney Kıbrıs’ın ABD’ye atadığı yeni büyükelçi Leonidas Pandelidis’in güven mektubunu kabul ederken yaptığı konuşmada “ABD liderlerin adil ve sürekli bir çözüm başarma çabalarını desteklemeye devam edecek, bütün Kıbrıslılara daha iyi bir gelecek yaratmak için bu fırsatı kaçırmamalarını dilerim” dedi.

Gazete, Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki dostluğa ve stratejik ortaklığa da işaret eden Obama’nın, son yıllarda iki ülkenin ikili ticaret ve yatırımlarla aralarındaki bağları güçlendirmesinden ve bölgede barış ve güvenliğin ileri götürülmesinde birlikte çalışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini yazdı.Türkiye Cumhuriyeti 3 yıl için 3,5 milyar liraya kadar hibe ve kredi desteği sağlayacakTürkiye, KKTC'ye kamu maliyesi ve reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 3 yıl için toplam 3,5 milyar liraya kadar hibe ve kredi desteği verecek.

Ankara'da 27 Mayıs'ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” Bakanlar Kurulu'nun 13 Haziran tarihli kararıyla onaylandı.

Resmi Gazete'de yer alan anlaşmaya göre, Türkiye, KKTC'ye kamu maliyesinin desteklenmesi, reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 2016, 2017, 2018 yıllarında toplam 3,5 milyar liraya kadar olmak üzere Türk Lirası cinsinden hibe ile Türk Lirası veya ABD Doları cinsinden kredi yardımında bulunacak.

KKTC’ye ihtiyaç duyulacak her alanda teknik yardım sağlanacak, Türkiye'den kamu görevlileri ve diğer uzmanlar gerektiği sürece KKTC’de geçici olarak görevlendirilecek.

Öte yandan, Lefkoşa'da 26 Şubat'ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” da onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mutabakat zaptına göre, ortak komite iki ülke arasında gümrük konularında işbirliğini koordine ve teşvik edip geliştirecek ve temel işbirliği alanlarını belirleyecek.

Sınır geçişlerinin hızlandırılması, basitleştirilmesi ve güvenli hale getirilmesi ile gümrük işlemlerinin verimliliğinin sağlanması amacıyla ortak hareket edilmesi yönünde çalışmalar yapılacak.

Bilgi değişimi yoluyla gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ve gümrük kontrollerinin etkinliğini artırmak amacıyla projeler uygulanacak.

Gümrük konularında kolluk alanında işbirliği, kaçakçılıkla mücadelede ortak faaliyetlerin ivedi şekilde gerçekleştirilmesi ve fikri mülkiyet haklarının korunması konularında çalışmalar yapılacak.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@kktcenf.org

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1192
Bugün Tekil 1174
Toplam Tekil 2605012
IP 35.175.200.4


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu