BASIN BÜLTENİ Liderler varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönündeki görüşlerini teyit ettiler - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Liderler varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönündeki görüşlerini teyit ettiler
Tarih: 24.06.2016 > Kaç kez okundu? 867

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının görüşünün, bugüne kadar varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönünde olduğunu söyledi ve bu teyidi bugün (dün) yaptıklarını ifade etti.

Ancak bu konular üzerinde konuşulamaz, ortak anlayışı daha iyi hale getirmek için karşılıklı öneride bulunulamaz diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Akıncı, varılan mutabakatların değiştirilmemesi ve geriye götürülmemesinin önemli olduğunu vurguladı.

Bugün (dün) federal yetkiler kapsamındaki çalışmalara devam ettiklerini de kaydeden Akıncı, 1 Temmuz’daki görüşmelerinde mülkiyet başlığının müzakeresine başlayacaklarını; bütün yakınlaşmalara rağmen mülkiyet başlığı altında henüz anlaşmazlık noktası olan 3-4 tane konu olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında dün ara bölgede bir araya geldi.

Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklamalarda bulunan Akıncı Temmuz ayında toplam 6 görüşme gerçekleştirme kararı aldıklarını söyledi.

Federal yetkiler başlığının 3 alt başlığı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, bunlardan birinin federal yetkilerin kendisi olduğunu kaydetti.

Geçmişten beri var olan mutabakatın, federal devlete verilecek olan yetkilerin sıralanması ve yetkilerin dışında kalan artık yetkilerin de iki kurucu devlete ait olması şeklinde olduğunu söyleyen Akıncı, eğitim, sağlık, kültürel konular, tarım gibi konularda iki kurucu devletin yetkili olacağını anlattı.

Akıncı, federal yetkiler konusunda zaten uzlaşmanın mevcut olduğunu, bugün daha da yakınlaşma sağlandığını ve müzakerecilerin de yapacağı çalışmalarla bu konuyu aşacaklarını belirtti.

Bugün (dün) federal yetkiler başlığının diğer iki alt başlığı olan “İki kurucu devlet arasında ve kurucu devletlerle federal merkezi hükümet arasında yapılacak işbirliği ve koordinasyon anlaşmaları” ve “Kurucu devletlerin kendi yetki alanlarında anlaşma yapma yetkileri” başlıklarını ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, hangi alanlarda ne tür bir uluslararası anlaşmaya girebilir, bu anlaşmaya varılırken izlenecek prosedürler ve mekanizmalar ne olmalıdır konularında müzakereler yürüttüklerini kaydetti.

Akıncı, bu başlıklarla ilgili kapsamlı bir müzakereyi ilk defa liderler düzeyinde yapmış olduklarını ve az sayıdaki farklılık konusunda bir birlerini daha iyi anlayacak bir müzakere yürüttüklerini; konuyu finalize etmeye yakın olduklarını belirtti.

Federal yetkiler konusunda son iki toplantıda ortaya çıkan çerçevede müzakerecilerin de bir araya gelmeye devam edeceklerini söyleyen Akıncı, müzakerecilerin yarın bir görüşme gerçekleştireceğini belirtti.

Rum halkının Trodos’taki yangın ve yangından dolayı 2 kişinin ölümünden duyduğu acıyı paylaştıklarını Anastasiadis’e ilettiklerini vurgulayan Akıncı, böyle büyük bir felaket karşısında bile iş birliği yapamamış olmanın üzüntüsünü de ifade ettiklerini anlattı.

İki tarafın bir türlü bir araya gelip yardımlaşma gösterememiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunun altını çizdiklerini söyleyen Akıncı, “Bunun sadece ormanlar ve çevre açısından bir tahribat olarak kalmayacağını, toplumlarımızda bir araya gelememenin yaratacağı hayal kırıklıkları ve umutlara vuracağı darbenin de çok önemli olduğunun aşikar olduğunun da altını çizmiş olduk” diye konuştu.

Tüm bunlara neden olanın Kıbrıs sorunu olduğunu belirten Akıncı, “Bu sorunun bir takım politik hassasiyetler yarattığını ve bunların böylesi büyük felaketlerde bile 2 toplumun işbirliğini engellediğini, bu gibi durumlarda bu tür politik engellerin aşılması gerektiğinin altını çizmek ihtiyacı hissettim” dedi.

İki toplumun kararıyla kurulmuş olan bir kriz komitesi olduğunu kaydeden Akıncı, bu gibi durumlarda bu kriz komitesinin nasıl devreye gireceği ve iki tarafın da kabul edeceği modaliteler çerçevesinde nasıl işbirliği altyapısını hazırlayacağı hususunun yeniden gündeme alınmasını kararlaştırdıklarını söyledi.Erdoğan, Ertuğruloğlu’ nu kabul ettiAnkara’da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Görüşme Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşti.Anastasiadis: “İlerleme cesaret verici ancak ele alınması gereken önemli konular var”Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, müzakerelerde ele alınmakta olan başlıklarla ilgili ilerlemenin cesaret verici olduğunu ancak geride ele alınması gereken önemli konular olduğunu söyledi.

Rum haber kaynaklarına göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile dün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Başkanlık Sarayı’na dönüşünde açıklama yapan Anastasiadis, “Aşamalı olarak ve müzakerelerdeki yoğun diyalog aracılığıyla iki toplum tarafından da kabul edilebilir bir yere ulaşacağımızı umuyorum” dedi.

Dünkü görüşmede, “federal hükümet ile federal devletler arasındaki işbirliği konularında önemli ilerleme sağlandığını” dile getiren Anastasiadis, “uluslararası anlaşmalar yapılmasına dair yetkilerle” ilgili görüşmelerin ise sürdüğünü belirtti.

“Federal yetkiler” konusunda mutabakata varılıp varılmadığının sorulması üzerine ise, bunun tamamen farklı bir konu olduğunu dile getiren Anastasiadis, iki liderin müzakerecilere talimatıyla bu konuda ayrı bir diyalog gerçekleştirilmekte olduğunu ekledi.Mehmetçik Belediyesi Cittaslow üyelik belgesini Portekiz’de alıyorUluslararası Sakin Şehirler Birliği'ne (Cittaslow) üyeliği onaylanan Mehmetçik Belediyesi, üyelik belgesini ve Cittaslow bayrağını Portekiz'de bugün başlayacak toplantıda alıyor.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Cittaslow Uluslararası Genel Kurulu toplantısına katılmak ve üyelik belgesini almak üzere bugün Portekiz'e gitti.

Portekiz'in Vizela kentinde bugün başlayacak genel kurulda, birliğe üyeliği onaylanan Mehmetçik Belediyesi, resmen üye olacak.

Mehmetçik'in de üyeliğiyle Kuzey Kıbrıs'ta Cittaslow belediye sayısı 3'e yükseldi. Cittaslow'a ilk üye olan Yeniboğaziçi Belediyesi'nin ardından geçen yıl kasım ayında da Lefke Belediyesi resmen üye olmuştu.

Mart 2016 itibarıyla Cittaslow ünvanı taşıyan 30 ülkede 213 kent bulunuyor.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@kktcenf.org

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 12
Dün Tekil 1398
Bugün Tekil 346
Toplam Tekil 2672211
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu