BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız”
Tarih: 09.06.2016 > Kaç kez okundu? 920

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Yaptığımız önerilere konfederal yakıştırmasının yapılmaması gerekir. Öyle bir niyet ve tavır yoktur. Bunun mümkün olmayacağının bilinci içindeyiz. Ancak diğer tarafın da üniter devlet yaklaşımlarından da uzak durması lazım. Biz Kıbrıs’ta üniter bir devlet kurmayacağız, birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız” dedi.

Akıncı dün gerçekleşen liderler görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada konfederasyonun iki ayrı, bağımsız, tanınmış devletin limitli ve dar kapsamdaki işbirliğini tesis edebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti:

“Konfederasyonun zıddında üniter devlet vardır. Biz de çok argümanlarla ortaya çıkıp Rum tarafının bazı önerilerinin üniter devlete yakın öneriler olduğunu iddia edebilirdik, yapmadık. Türk tarafı olarak bu konuları müzakere masasında konuşmayı yeğledik. Yine de bu davranış biçimimizi sürdürmek istiyoruz. Bizim ortaya koyduğumuz bazı düşüncelerin konfederal düşünceler olduğunu söylemek, bunu yaymak, bunu kamuoyuna bu şekilde yansımasını sağlamak doğru bir tavır değil. Ortada öyle bir gerçeklik yoktur. Ne yapıyorsak 11 Şubat 2014 Çerçeve Anlaşması’na uygundur. Ne yapıyorsak federal yapılanmanın ruhuna uygun önerilerdir. Bu adada mümkün olanının iki kesimli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, iki kurucu devletli bir federasyon olabileceğinin bilinci içerisindeyiz” dedi.

Vardıkları mutabakatla daha yoğun çalışacaklarını ifade eden Akıncı, olağandışı bir durum olmadığı sürece görüşmeleri haftada 2 kez yapacaklarını söyledi.

Görüşme günleri için “salı ve Cuma’yı” önerdiğini ve bunun kabul gördüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, 14 Haziran’da bir araya gelemeyeceklerini, bir sonraki görüşmenin ayın 17’sinde olacağını kaydetti.

Her salı ve cuma görüşecek şekilde bir program yaptıklarını da aktaran Akıncı, 1 Temmuz da dahil olmak üzere bu ay 4 kez bir araya geleceklerini, temmuz için de benzer bir format belirleyeceklerini dile getirdi.

Akıncı, “Her defasında belli başlıkları ele alacağız. Bu başlıklar da tabii ki bugüne kadar henüz sonuçlandırılamamış, henüz arada farklılıklar bulunan başlıklar olacak. Bu yoğun tempoyla öyle inanıyorum ki daha verimli bir çalışma düzenine kavuşacağız” dedi.

Rum tarafında henüz netleşmemiş bir görüşmeci konusu olduğunu da anımsatan Akıncı, Andreas Mavroyannis’in Birlemiş Milletler Genel Kurulu başkanlığıyla ilgili bir seçimi olduğunu söyledi, seçimin 13 Haziran’da yapılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eğer Mavroyannis seçilirse Rum tarafının yeni bir görüşmeci ataması söz konusu olacak. Eğer görevinde kalırsa onunla devam edilecek. Tabii ki bu Güney’in meselesidir. Görüşmecilerinin kim olacağını onlar kararlaştırır ama bu da gündemin bir parçası. Ne olacağını 13’ünden itibaren göreceğiz” diye konuştu.

“Önümüzdeki sürenin, yani yılsonuna kadar geçecek sürenin ne kadar önemli olduğunu defalarca dile getirmiş biri olarak bugün aynı duyarlılıkların tüm taraflarda da olduğunu tespit ettim, bunun memnuniyetini ifade etmek isterim” diyen Akıncı, şöyle devam etti:

“Sayın Anastasiadis’in de, BM kanadının da bu sürenin en verimli şekilde kullanılabilmesi, mümkün olursa çözümün bu yıl çıkmadan sağlanması, Kıbrıs’ın gelecek kuşaklarına sorun devredilmemesi konusunda aynı anlayışı sergilediğini söyleyebilirim. Bu anlayış beraberliği benim için son derece önemlidir. Temenni ederim ki bu emeklerimiz boşa çıkmasın.”

Rum tarafıyla mutabık kalınmayan noktalarla ilgili ortak bir belge hazırlanıp hazırlanmayacağıyla ilgili bir soru üzerine Akıncı şunu kaydetti:

“Böyle bir belgenin hazırlanmasının gereği olmadığı konusunda anlayış beraberliğimiz oluştu. Biz, nerelerde yakınlaşmalar, nerelerde ayrılık var biliyoruz. Tabii ki kendi içimizde, kendimiz için bunları hazırlamaya devam edebiliriz. Ancak anlaşmazlık noktaları üzerine yoğunlaşmak akıl işidir. Onu yapmaya karar verdik. Durup yeni bir belge hazırlama çabası içinde olmayacağız. Buna gerek yok.”

Bir soru üzerine müzakerecilerin de bu yoğun süreçteki yerinden söz eden Akıncı, müzakerecilerin haftada 2 gün buluşacak liderlere alt yapı ve zemin hazırlayacaklarını söyledi.

“Mavroyannis burada olmadığı için belki şu an bu olamıyor ama olduğu dönemlerde zaten müzakereciler fazla zaman harcadı ve aynı işlevi gördü” diyen Akıncı, “Biz belli olan başlığı ele alırken, onlar da o başlığın ayrıntılarını konuşacak. Eğer kendi aralarında bizim de onayımızla yakınlaşma sağlanırsa, bizim yükümüzü hafifletmiş olacaklar. Müzakerecilerin bu süreçteki rolü çok önemlidir. Bu anlamda bir an önce Mavroyannis’in konumunun belli olması önemli olacak” ifadelerini kullandı. Türk tarafının önerilerinin konfederasyonla ilgili olduğu yönündeki iddiayı da yanıtlayan Akıncı, “Gereksiz ve anlamsız bir şekilde konfederasyon konusu bizim de önümüze gelmeye başladı” dedi.Anastasiadis: “İrade olursa yıl içerisinde çözüm ümidi olur”Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Müzakerelerin hızlandırılmasıyla, daha çok yakınlaşma olacağı ortaya çıkarsa ve bu yönde irade olursa Kıbrıs sorununun yıl içerisinde çözüm ümidi olur. Yeter ki taraflardan her biri ve özellikle başka yönde beklenti yaratan taraf, istenenin, uzlaşılmış müzakere zemininden ve çözümden başka bir şey olmadığını anlasın ” dedi.

Anastasiadis, Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile dün yaptığı görüşmeyi “usulü görüştüğümüz, müzakerelerin hızlandırılmasına da karar verilen yapıcı bir görüşmeydi” sözüyle değerlendirdi.

Bir engel çıkmazsa haftada iki kez görüşmeye karar verdiklerini ve görüşmelerinin belirli bir gündemi olacağına dikkat çekerek “Her görüşmenin belli bir gündemi olacak, böylece, arzu edilen yakınlaşmalara varabilmemiz için havada kalan konular yoğun istişare edilecek” ifadesini kullandı.

Yakınlaşmalar, karşılıklı anlayışlar ve anlaşmazlıkların belirlenmesi önerisinin sorulmasına karşılık Anastasiadis, “Yakınlaşmaların bir sütuna girmesine gerek olmadığı ama anlaşmazlıkların not edilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Dikkatimizi anlaşmazlıklar üzerinde yoğunlaştıracağız. Her görüşmemizde ayrı bir anlaşmazlık konusunu gündeme alacağız ki görüşmemiz daha yapıcı ve verimli olsun ve en kısa zamanda kapsamlı bir çözüme varıp varamayacağımız ortaya çıksın” dedi.

Anastasiadis’e, dünkü görüşmede Akıncı’ya İstanbul meselesini açıp açmadığı da soruldu. “Taraflardan hiçbirinin, ana gerekleri –isterseniz var olan olguları deyin- herhangi bir şekilde şaibeye sokacak veya küçümseyecek herhangi bir sorun yaratmaması gerektiği genel kabulüyle birlikte, bu mesele kapanmış görülmelidir.”

Rum radyosu haftada iki kez yapılacak liderler görüşmesinin ilkinin 17 Haziran’da olacağını duyurdu.Liderler için haftada iki kez görüşme kararı aldıCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, müzakerelerde üzerinde anlaşmaya varılamamış konuları ele almak maksadıyla haftada iki kez görüşme kararı aldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki İyi Niyet Misyon Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Akıncı ile Anastasiadis’in dünkü görüşmede, görüşmelerdeki metotla ilgili çok yapıcı görüş alışverişinde bulunduğu ve görüşmeleri yoğunlaştırma kararı aldığı kaydedildi.

“Üzerinde anlaşmaya varılamayan konularda anlaşma sağlamak amacıyla iki lider, 17 Haziran’dan başlayarak haftada iki kez görüşmeye başlama kararı aldı” denildi.

Liderlerin ayrıca, liderler toplantısında son kez katılan Lisa Buttenheim’e Kıbrıs’ta geçirdiği altı yıl içerisinde müzakere sürecine verdiği destekten dolayı teşekkür ettiği kaydedildi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi görevinde bulunan Lisa Buttenheim, BM Genel Sekreteri Yardımcılığı görevine atanmıştı.Akıncı, Buttenheim onuruna resepsiyon verdiCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki görev süresi sona eren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa M. Buttenheim onuruna Cumhurbaşkanlığı’nda resepsiyon verdi. Resepsiyona İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve davetliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Kıbrıs’ın her iki toplumunun iyi bir dostu” olarak nitelendirdiği Buttenheim ile bir yıl boyunca iyi bir çalışma yaptıklarını söyledi. Buttenheim’ın sakin yapısı, tarafsızlığı, birçok konudaki duyarlılığı ve Kıbrıs’ta çözüme ulaşmaya yardımcı olmak için gösterdiği kararlılığıyla bilindiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Buttenheim’a New York’taki yeni görevinde başarı diledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa M. Buttenheim da, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin son özel danışman olmasını dileyerek, Birleşmiş Milletler’in, Kıbrıs sorununa nihai çözümü bulmak için iki toplum lideri ile birlikte yoğun çaba gösterdiğini belirtti.

Ortadoğu’da yaşanan sorunlara kıyasla Kıbrıs sorununun çözümünün daha kolay olduğuna dikkat çeken Buttenheim, Kıbrıs sorununun uzun bir geçmişi olduğunu, ancak geleceğe bakmanın bundan daha önemli olduğunu kaydetti.Romanya’dan destekRomanya, Kıbrıs sorununun çözümü ve yeniden birleşme çabalarına destek belirtti.

Rum Fileleftheros gazetesi adadaki görev süresi dolan Romanya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Ion Pascu’nun Rum Meclisi yeni Başkanı Dimitris Şilluris ile veda görüşmesi yaptığını yazdı.

Pascu Romanya’nın Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkenin iki kesimli, iki toplumlu federasyon temelinde yeniden birleşme çabalarına desteğini de dile getirdi.

Gazeteye göre Şilluris ise Pascu’nun iki ülke ve Meclisleri arasındaki ilişkilerin gelişmesinde yaptığı katkıları takdir etti.

Haberde, görüşme sırasında Kıbrıs sorununda mevcut aşamanın görüşüldüğü ve bölgedeki siyasi durumla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu da belirtildi.Zeybekci KKTC’ye geliyorTürkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 10 Haziran 2016 tarihinde saat 16.00’da özel uçak ile ülkemize geliyor.

Konuk Bakan günübirlik ziyareti kapsamında sırasıyla saat 16.45’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 17.15’de Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve 17.50’de Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edilecek. Saat 18.20’de Ekonomi Bakanı Sunat Atun ile görüşecek olan Bakan Zeybekci 19.00’da ise 40. KKTC Uluslararası Fuarının açılışına katılacak.

Konuk bakan akşam saatlerinde adadan ayrılacak.Cobalt bürokrasiye takıldıBir Rum ve bir Hong Konglu işadamının ortaklaşa kurduğu, Güney Kıbrıs’ın ilk havayolu şirketi Cobalt’ın ilk ticari seferi “bürokrasiye takıldı”.

Rum Fileleftheros gazetesine göre bir yıldır gerekli izinleri almak için uğraşan ve en son Uçuş İşletme Ruhsatı’nı (AOC) 18 Mayıs’ta alan Cobalt’ın biri Rum siciline kayıtlı 2 adet A320 airbus tipi uçağı, “Hava Taşımacılığı Lisans Otoritesi”nin ticari izin vermemesi nedeniyle 8 gündür Larnaka Havaalanı’ndan kalkamıyor. Şirketin ilk ticari uçuşunu 1 Haziran’da yapması bekleniyordu.Avrupa Konseyi’nden Güney Kıbrıs’a ırkçılık konusunda tavsiyelerAvrupa Konseyi tarafından kurulan Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu’nun, yayımladığı raporda, Güney Kıbrıs’ta ayrımcılıkla mücadele edilmesinde ilerleme yaşandığı, entegrasyon sorunlarında ise durgunluk tespit edildiği belirtildi.

Rum Alithia gazetesinde yer alan haberde, Avrupa Konseyi’nin raporda Güney Kıbrıs’a ırkçılıkla ilgili bazı tavsiyelerde bulunduğu da belirtildi.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@kktcenf.org

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1203
Bugün Tekil 288
Toplam Tekil 2718826
IP 3.234.210.89


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu