MHP kongresinde Genel Başkan seçilebilir mi?.. - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

MHP kongresinde Genel Başkan seçilebilir mi?.. - Necdet SİVASLI
Tarih: 26.05.2016 > Kaç kez okundu? 880

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comMHP kongresinde Genel Başkan

seçilebilir mi?..MHP içindeki karmaşık durum, Mahkemenin verdiği “Kongre Toplanmalıdır” kararına rağmen sürüyor. Tüzük değişikliğinin yapılması için toplanacak olan kongrede, şimdi de “Genel Başkan seçilecek mi, seçilmeyecek mi?” tartışmaları gündeme damgasını vurdu.

Çünkü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhaliflere hem “hodri meydan” dedi, hem de kongrede Genel Başkanlık seçiminin yapılacağını söyledi.

Ancak, hukukçular, 26 Haziran’da toplanacağı söylenen MHP kongresinde sadece tüzük değişikliğinin olabileceğini, bundan sonra Genel Başkan seçiminin yapılabileceğinin mümkün olabileceğini söylüyor. Hukuken Bahçeli’nin söylediklerinin ve açıklamalarının hiçbir şey ifade etmediğine vurgu yapıyor.

MHP kongresini toplayacak olan kayyım heyetidir. Bu heyetin görevi de kongrede tüzük değişikliğinin yapılmasını sağlamaktır.

Biz, MHP ile ilgili hukuki konularda emekli Ağır Ceza Hakimi Kerim Yılmaz’ın bilgi ve görüşlerini burada çok yansıttık. Yılmaz hoca, şimdi kafalardaki sorulara yanıt olabilecek açıklamalarda bulundu. Bunu sizlerle paylaşıyoruz:

“Dostlar bağışlayın çok erken kalktım Kastamonu ve Çankırı gezilerinde herkesle kucaklaştım biraz yorgunum.. Bu nedenle teknik ayrıntılı izahı inşallah yarın yaparım. Gerçi süreçte hukuki yönünü defaatle yazdım takipçilerim artık neredeyse hukukçu oldular))

Son durum kısaca;

1-Ankara 12.SHM SPK ve MK na göre yeterliden 2 kat fazla sayıda delege olağanüstü tüzük kongresi talep etmiştir. MHP genel merkezince zorunlu olduğu halde yapılmamıştır. “Öyleyse bu kongre yapılmalı ve atadığım şu 3 kişi toplamalıdır” dedi.2-Yargıtay 18.H.D de epeyce baskılandı ancak eli mecbur bu kararı onayladı. Tashihi karar yolu da kapalı olduğundan karar şekli anlamda kesinleşti.3-Kesinleşen kararın anlamı yani maddi vakıa, hukuki husus; Bu kongre yapılmalıdır ve mahkemenin atadığı 3 kişi yani çağrı heyeti yapmalıdır!4-Bu nedenle bu kongre kesin yapılacak ve o heyet yapacaktır. Yapması değil yapmaması suçtur!5-Bu aşamada genel merkezin alelacele açıkladığı gibi olağanüstü seçimli kongre kararı alması da yapması da mümkün değildir! Çünkü MHP tüzüğü buna engeldir. Açıklamalarının hukuken kıymeti harbiyesi de yoktur.6-”Bugün bunu tevil ile tüzüğü de tadil ederiz” vs gibi gevelemişler. Bu da onların ilan ettiği yolla hukuken imkansızdır.7-Önce tüzük değişmeli sonra seçimli kongre kararı alınıp yapılmalıdır. Bizim de 8 aydır uğraştığımız hukuken haklı olduğumuz halde adeta aslanın ağzından aldığımız mahkeme kararı da zaten budur. Çünkü tüzük kahvede salonda alanda slogan atarak değiştirilemez mutlaka büyük kongrede değişebilir.8-“Şimdiye dek partiyi kayyıma verir gene değişimcilere vermem, mahkemeye gitsinler, sonra tek hakim kararı neymiş Yargıtay baksın o bakana kadar da Gemerek ebelek gübelek” diyenlerin söylediği hiçbir şey doğru olmadığı ve gerçekleşmediği için bu son beyanlarını da hukuken doru ve gerçek değildir, ciddiye almayınız.Sonuç;”Yargıya saygılıyız” deyip kesinleşmiş yargı kararından kaçmaya çalışmalarına da fırsat vermeyeceğiz. Sanıyorum yarın veya ertesi çağrı heyeti olağanüstü tüzük kurultayı için yeni bir takvim ilan edecek ve kısa sürede bu iş yasa tüzük ve ilama göre yapılıp süreç sonlandırılacaktır. Bundan sonra hukuken fiilen engellemeleri de mümkün olamayacaktır! Bir de sanırım “hodri meydan” çekilmiş. Gülerim sadece.. Hodri meydan çeken olağanüstü seçimli kongre istiyorsa ve samimi ise kendine de çok güveniyorsa yapacağı iş bellidir!

Genel başkan ve yönetimin toptan istifası! Var mısınız?. Hodri meydan daha doğrusu restinize rest! Yahut briç lisanıyla sürkontür!”

Özetle biz de şunları söyleyelim:

MHP gibi köklü ve siyasi geçmişi olan bir partinin bugün içinde bulunduğumuz ortamda çok daha önemli bir yeri vardır. Partinin bir an önce derlenip toparlanması gerekiyor. Bunun için de Milliyetçi Hareket içinde “değişimin” mutlaka olması gerektiğine inananların sayısı da giderek artıyor.

Bu partiye ve davaya ömrünü adamış olanlar MHP’nin siyasi hayatımızdaki yerinin bugünkü konum olmadığını da çok iyi biliyorlar. Burada önemli olan partinin yıpranmaması, toparlanması, güçlenmesi ve siyasi hayatımızda iktidara koşan bir konuma gelmesi olmalıdır.

Biz, bu nedenle partinin asıl sahipleri delegeler ve tabanın istediğinin demokratik kurallar içinde yerine gelmesinden yanayız. Eğer bu yol hala tıkanmaya devam ederse MHP, tabela partisi olmaktan öteye gidemeyecektir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 30
Dün Tekil 1192
Bugün Tekil 203
Toplam Tekil 2604041
IP 34.236.38.146


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu