BASIN BÜLTENİ AB Komisyonu’ndan Türk vatandaşının vize serbestisine yeşil ışık - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ AB Komisyonu’ndan Türk vatandaşının vize serbestisine yeşil ışık
Tarih: 05.05.2016 > Kaç kez okundu? 1000

Paylaş


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen bir tavsiye kararı aldı.

AB Komisyonu, Türkiye ile Birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu açıkladı.

Raporda, Türkiye'nin vize serbestisi için 72 kriterden 67'sini yerine getirdiği belirtilerek, Türk vatandaşları için vizelerin haziran sonunda kaldırılmasını öngören tavsiye kararına yer verildi.

Metinde Türkiye'den, parmak izi bilgisinin de yer aldığı biyometrik pasaportların çıkarılması, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasına başlanması, terörle mücadele ve organize suçlarla mücadele kanunlarının temel haklara dikkat edilerek AB'ye uygun bir şekilde düzenlenmesi istendi.

Bunların, vizesiz seyahat için şart olduğu ve aciliyet arz ettiği belirtildi. Türkiye'ye, biyometrik pasaportlar için sene sonuna kadar süre verilirken, parmak izi bilgisinin yer almadığı pasaportlarla vizesiz seyahatin mümkün olmayacağı ifade edildi.

Rapora dair açıklama, AB Komisyonu'nun birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos tarafından yapıldı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin vize serbestisine yönelik koşulları yerine getirmede "etkileyici" bir ilerleme sağladığını ancak daha atılması gereken adımlar bulunduğunu söyledi.

Komisyonun Türkiye'ye Schengen ülkelerine vizelerin kaldırılması yönünde Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'ne tavsiyede bulunduklarını ifade eden Timmermans, Türkiye'nin terörle mücadele yasası da dahil olmak üzere 5 alanda daha acilen adım atması gerektiğini belirtti.

Frans Timmermans "Türkiye kaydettiği ilerlemeyi sürdürürse kalan koşulları da karşılayabilir. Bu yüzden Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin önüne koşullar karşılandığında vize serbestisi sağlanması önerisini koyuyoruz" diye konuştu

Timmermans vize serbestisi sağlanan ülkelerle ilgili "askıya alma mekanizmasını" da tartıştıklarını sözlerine ekledi.

Timmermans ayrıca biyometrik pasaporta sahip olmayan Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz giremeyeceğini vurguladı.

Bu adımla, AB Komisyonu'nun, tavsiye kararının arkasında güçlü bir şekilde durduğu mesajını verdiği belirtiliyor.

AB Komisyonu'nun tavsiye niteliğindeki kararı, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'nin onayının ardından uygulamaya girecek. Bunun için tavsiye kararı, önce AP Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi'nde ele alınacak.

Değişiklik önergelerinin ardından karar, AP Genel Kurulu'nun onayına sunulacak. Oylamada, kabul için salt çoğunluk yeterli olacak.

Olası değişikliklerle kabulün ardından karar, AB Konseyi'ne gönderilecek. AB Adalet ve İçişleri Konseyi'ndeki oylamada ise çifte nitelikli çoğunluk esas alınacak. Çifte nitelikli çoğunlukta oylamaya katılan üyelerin yüzde 55'inin kabul oyu vermesi gerekiyor. Mevcut durumda en az 16'sının onayı aranacak. Ancak kabul oyu veren ülkelerin toplam nüfusunun oylamaya katılan ülkelerin nüfusunun yüzde 65'ini oluşturması şart.

Eğer burada da beklendiği gibi vize serbestisi onaylanırsa, karar AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girmiş olacak.

Eğer vizeler kalkarsa Türk vatandaşları, haziran ayı sonu gibi Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'a giderken vize almaya ihtiyaç duymayacak.

Bunlara ek olarak, şehir devletleri olan Monako, San Marino ve Vatikan'a da gidilebilecek. Türk vatandaşları turistlik ve ziyaret amaçlı seyahatlerinde bu ülkelerde 180 gün içinde en fazla 90 güne kadar kalabilecek.

Schengen üyesi olmadıkları için İngiltere ve İrlanda'nın vize uygulaması sürecek.Çavuşoğlu: "Türk vatandaşları, Schengen bölgesine vizesiz seyahati hak ediyor"TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa ülkelerine, Schengen vizesi bölgesine vizesiz seyahati hak ediyor. Türkiye sözünde duran bir ülkedir. AB’nin de sözünde durması lazım. Ahde vefa çok önemli." dedi.

Çavuşoğlu, AB Komisyonu'nun Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını öngören tavsiye kararına ilişkin bir soru üzerine, AB ile Türkiye'nin 18 Mart'ta yeni bir anlaşmaya imza attığını hatırlatarak anlaşma çerçevesinde vize serbestisinin haziran sonunda gerçekleşeceğini söyledi.

Vize serbestisi anlaşmasının geri kabul anlaşmasıyla uygulanacağını anımsatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin gerçekleştirmesi gereken kriterler vardı. Bu kriterleri yerine getirmek için de Türkiye gerekli çabaları sarf etti. Meclis'ten yasalarımız geçti ve atılması gereken teknik adımları da attık. 72 kriterin biz hepsini gerçekleştirmek için çaba sarf ettik. Bazı konularda AB'nin farklı görüşleri olabilir. Bizim samimiyetimiz konusunda kimsenin şüphesinin olmaması lazım. Biz inandığımız bir şey yaparız. Zorla baskıyla da hiçbir şey yapmayız. Anlaşma yaptığımız zaman da yükümlülüklerini yerine getiririz. Şu anda geldiğimiz noktada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa ülkelerine, Schengen vizesi bölgesine vizesiz seyahati hak ediyor. Biz de zaten pasaport dahil gerekli teknik düzenlemeleri tamamlamak üzereyiz. Ufak tefek eksiklikler varsa bu önümüzdeki süreçte Türkiye'nin kararlılığıyla giderilebilir. Türkiye sözünde duran bir ülkedir. AB'nin de sözünde durması lazım. Ahde vefa çok önemli."

Türk vatandaşlarının, AB'nin, KKTC de dahil, aldığı bazı kararların uygulanmamasından kaynaklanan yıllara dayalı şüpheci bir yaklaşımının olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Ama son yaptığımız anlaşma son derece nettir. AB sözünde durarak Türkiye'deki vatandaşlarımızın şüpheyle yaklaşımını da ortadan kaldırabilir. O güven tekrar tazelenebilir. Umarım tüm kararlar ve süreç olumlu yönde devam eder." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, vize konusunda şartlı kabul gelmesi durumunda Türkiye'nin tavrının ne olacağı yöndeki bir soru üzerine, dış politikada varsayımlar üzerine konuşmanın doğru olmayacağını söyledi.TC Dışişleri Bakanlığı: "Vatandaşlarımız, AB’ye vizesiz seyahat etme imkanına en yakın noktada bulunmaktadır”TC Dışişleri Bakanlığı, AB Komisyonu'nun Türkiye için vize serbestisi getirilmesini önermesinin memnuniyetle karşılandığını belirterek, Türk vatandaşlarının AB'ye vizesiz seyahat etme imkanına en yakın noktada bulunduğunu vurguladı.

Türk vatandaşlarının Schengen bölgesini vize almadan ziyaret etmeleri amacıyla AB Komisyonu tarafından Vize Serbestisi Yol Haritası uyarınca hazırlanan üçüncü vize ilerleme raporunun bugün (dün) açıklandığı hatırlatıldı.

Türkiye'nin kararlı ve özverili çabalarının ürünü olan bu sonucun memnuniyet verici olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bugün vatandaşlarımız, AB'ye vizesiz seyahat etme imkanına en yakın noktada bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın Schengen ülkelerine vizesiz seyahati hiç şüphesiz AB’yle, beşeri, ekonomik ve kültürel bağlarımızın daha da derinleşmesine katkı sunacaktır. Vize serbestisiyle AB ile yeni bir boyut kazanacak yarım asırlık çok boyutlu ilişkilerimiz halklarımız arasındaki etkileşimi ve iletişimi de perçinleyecektir."

Raporda başta mevzuat çalışmaları ve operasyonel tedbirler olmak üzere Türkiye tarafından kısa zamanda kayda değer ilerlemeler sağlandığına işaret edildiğine dikkat çekilen açıklamada Türkiye'nin AB Tüzüğü'nde “Schengen vizesinden muaf ülkeler” listesine eklenmesine yönelik yasal öneri yapıldığı bildirildi.

"Anılan yasal öneride Komisyon, Avrupa Parlamentosu ile AB Konseyi’ne Yol Haritası maddelerinin büyük ölçüde yerine getirildiğini belirterek, vatandaşlarımızın Schengen bölgesine vizesiz seyahatlerinin Haziran 2016 sonunda sağlanmasına yönelik tavsiyede bulunmaktadır." ifadesine yer verilen açıklamada, AB Komisyonu raporunun Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Söz konusu yasal öneriyle Türk vatandaşları için vizesiz seyahat kararının alınmasını teminen AB iç onay sürecinin başlatıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

"Bundan sonra Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi bünyesinde karar alma süreci devam edecek olup, bu sırada ülkemizce Yol Haritası çerçevesinde çalışmalarımız sürdürülecektir. Vatandaşlarımıza yönelik vize serbestisi kararı için Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'nde başlatılan onay sürecinin başarıyla tamamlanmasını ve 18 Mart tarihli Üçüncü Türkiye-AB Zirvesi'nde kararlaştırıldığı üzere Haziran 2016 sonu itibariyle Schengen bölgesinde vize engelinin kaldırılmasını temenni ediyoruz."Sinirlioğlu KKTC’ye geldiTürkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu resmi temaslarda bulunmak üzere dün akşam KKTC’ye geldi.

Sinirlioğlu, bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’yla görüşecek.Özgürgün: “Müzakereleri destekliyoruz”Başbakan Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın ana vatan Türkiye ile birlikte yürüttüğü Kıbrıs müzakerelere destek verdiklerini söyledi.

KKTC'de yeni koalisyon hükümetinin göreve gelmesinin ardından AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye ile birlikte yürüttüğü Kıbrıs müzakerelere destek verdiklerini ve Kıbrıs'ta senelerdir çözüm istediklerini belirtti. Özgürgün, "UBP hükümeti her anlamda Kıbrıs'ta bir çözüme varılması için Cumhurbaşkanı ile açıktan bir görüş ayrılığına düşmez." ifadesini kullandı.

Özgürgün, Kıbrıs Rum yönetiminin çözümden yana olmasının önemini vurgulayarak, "Çözümün önündeki engel her zaman Rum tarafı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı'nın hükümetten herhangi bir engelle karşılaşması mümkün değil. BM parametreleri olan iki kesimlilik, iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü gibi uluslararası kabul görmüş eşitliğimizi kabul eden bir zihniyet oluştuğunda Kıbrıs'ta hemen anlaşma olur. Ama burada esas mesele; eşitliğimizi kabul etmedikleri gibi Türk varlığını da aslında istemeyen bir yapı ve gerçek var. Rum tarafı en az bizim kadar anlaşma isterse bugün anlaşmanın olabileceğini görüyorum." ifadesini kullandı.

Başbakan Özgürgün, hükümetinin, Kıbrıs müzakerelerinin yanı sıra iç ve ekonomik sorunları da Türkiye ile birlikte hareket ederek aşabileceğine inandığını belirterek, "Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğü olmazsa olmazımızdır, kırmızı çizgimizdir." dedi.

Özgürgün, "KKTC ile ana vatan Türkiye arasındaki ilişkiler bizim dönemimizde çok sağlıklı ve çok olumlu bir çizgide gitmek durumundadır. Biz bunu çok önemsiyoruz. Ulusal Birlik Partisi hükümetleri olarak yıllardır ana vatan Türkiye ile ilişkilerimizin en sağlıklı ve en güçlü şekilde ilerlemesi sayesinde halkın refah ve mutluluk içinde yaşayabileceğini düşünüyoruz. Biz bu çizgimizi hiçbir zaman değiştirmedik, değiştirmeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile KKTC arasında 2012-2015 Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolleri'ne imza atan hükümette dışişleri bakanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatan Özgürgün, "2016-2018 için imzalanacak Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolleri'nde sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Biz, protokolü ana vatan Türkiye ile imzalarız, iş birliğinin devamını sağlarız." diye konuştu.

Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolleri'nin, Türkiye ile KKTC arasında üçer yıllık ekonomik ve mali iş birliğini öngördüğünü belirten Özgürgün, "Protokoller gerek kamuda düzenlemeler getirilmesini gerek ekonominin önünün açılmasını ve bunların planlanmasını ortaya koyuyor. Diğer birçok alanda da ekonomik çarkların dönmesi açısından bu protokoller yürürlüğe konuyor." dedi. Kamuda çalışanların maaşlarını ödenmesinin sorun olmaktan çıkması gerektiğini belirten Özgürgün, "Hükümeti sıkışık bir dönemde devraldık. Şu anda öyle bir sorunumuz olmadı. Önümüzdeki zamanlarda da olmayacağını düşünüyorum." dedi.

KKTC Başbakanı Özgürgün, "Asrın Projesi" olarak adlandırılan "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi" kapsamında adaya suyun gelmesinin Kıbrıs tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu da söyledi.

Projenin, adada su kaynaklarının kıt olmasından "Ana vatandan gelen Anadolu suyunun Kıbrıs'a hayat vermesi" anlamına geldiğini ifade eden Özgürgün, projeyle gelecekte tarımda istihdam yaratılabileceğini de söyledi.

Suyun adaya gelmesinin yalnız Kıbrıslı Türkler için değil Kıbrıs adasının tamamı için bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Özgürgün, "Bu anlamda çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Suyun Kıbrıs Türk halkı ile en kısa zamanda buluşacağını ümit ediyoruz. Bizim o yönde çok hızlı çalışmalarımız başladı. Çok kısa sürede suyun halkla buluşmasını sağlamak istiyoruz. Bunu da başaracağız." dedi.

Özgürgün, ana vatandan gelen suyun aslında bir barış projesi olduğunu belirterek, Rumların da bundan faydalanması durumunda, suyun adada ortak yaşamanın ve belki de bir çözümün odak noktası haline gelebileceğini dile getirdi.

Başbakan Özgürgün, Türkiye'den suyun yanı sıra elektriğin de gelmesi için daha önceki hükümetlerde çalışmalarda bulunduklarına değinerek, Türkiye'den KKTC'ye elektrik getirilmesi halinde halka sudan sonra elektriğin de düşük maliyetle verilebileceğini dile getirdi.

Bunun sanayinin önünün açılması anlamında çok önemli katkı sağlayabileceğini dile getiren Özgürgün, "Burada gerçekten elektriği pahalıya tüketiyoruz. Bunu da önümüzdeki dönemde en önemli konular arasına almak istiyoruz." diye konuştu.

Akdeniz'deki doğal kaynaklar konusuna da değinen Özgürgün, bu kaynakların Kıbrıs'ta iki halkın ortak faydasına kullanılabilmesinin gerekliliğine dikkati çekti. Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının bunu sadece kendi hakkı gibi görmesinin uzlaşmayı engelleyen unsurlardan biri olarak nitelendirdi ve Akdeniz'deki doğal kaynakların iyi niyetle değerlendirilmesi halinde çözümün anahtarı olabileceğini söyledi.CTP: “Kıbrıs’ta tüm tarafların lehine olacak ‘normalleşme’ yalnız ve ancak Kıbrıs sorununun nihai çözümüyle mümkündür”Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), yaşanan gelişmelerin, bir kez daha açık biçimde Kıbrıs’ta tüm tarafların lehine olacak “normalleşmenin” yalnız ve ancak Kıbrıs sorununun nihai çözümüyle mümkün olduğunu gösterdiğini kaydetti ve “Dolayısıyla herkesin sürdürülebilir olmayan olağan dışı durumdan yararlanma arayışlarını bir yana bırakarak, çabalarını en kısa sürede kapsamlı çözüme yöneltmesinin zamanıdır” dedi.

CTP tarafından yapılan yazılı açıklamada Avrupa Komisyonu’nun bugün (dün) açıklanan Tavsiye Kararı’nda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahatin, İrlanda ve Birleşik Krallık dışındaki tüm AB üyesi ülkelere ve İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre’ye uygulanmasının tavsiye edildiği; dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’ın güneyine de vizesiz seyahat edebilmelerinin sağlanmasının öngörüldüğü hatırlatıldı.

Komisyon’un bu tavsiyesinin bağlayıcı bir karara dönüşüp dönüşmeyeceğini bugünden öngörmenin mümkün olmadığı kaydedilen açıklamada, bununla birlikte böyle bir tavsiyede bulunulmuş olmasının dahi son derece önemli olduğu vurgulandı. CTP açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Dün itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili makamlarının kararlarından hareketle bu konudaki gelişmelerin çok da anlamlı olmadığı yönünde yapılan yorumlara karşın bu tavsiye göstermektedir ki gelişmeler sanıldığından çok daha önemli sonuçlar doğurmaya adaydır. Tavsiyeye uygun bir karar verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’ın güneyine vizesiz giriş yapabilmesi, Kıbrıs’taki olağan dışı koşulların sürdürülebilir olmadığını bir kez daha açık biçimde gösterecektir.

AB hukukunun ve insan hakları konusundaki evrensel kriterlerin ulaştığı noktada, TC vatandaşlarına yönelik vize uygulamaları da, ülkemizde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti kökenli insanlarımıza yönelik Kıbrıs’ın güneyine geçme yasağı da sürdürülebilir değildir.”Avrupa Maaşlı Doktorlar Federasyonu yıllık toplantısını KKTC’de yapılıyorHer yıl Avrupa’nın değişik şehirlerinde yapılan Avrupa Maaşlı Doktorlar Federasyonu (FEMS) toplantısı, bu yıl, ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) organizasyonunda gerçekleştirilecek. Toplantı, bugün Girne Acapulco Otel’de yapılacak.

KTTB Başkanı Dr. Filiz Besim, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin Ekim 2014’de Avrupa Maaşlı Doktorlar Federasyonu’na tam üyelik hakkı kazandığını vurgulayarak, FEMS toplantısının bu yıl ilk kez KKTC’de yapılacağını belirtti.

Avrupa’nın 8 değişik yerinden uzmanların katılacağı 4 saatlik bir konferans organize edildi. Bu konferansta Kuzey, Güney, Batı ve Doğu Avrupa’dan değişik konuşmacılar Avrupa’da uygulanan 8 değişik sağlık sistemi üzerinde konuşmalar yapacaklar.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin organize ettiği FEMS toplantısı üç gün sürecek ve toplantılar dışında da katılımcılar için organize edilen zengin bir sosyal programla misafirlere Kuzey Kıbrıs’ı tanıma fırsatı sunulacak.”İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin himayesinde klasik müzik konseriKıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum genç müzisyenler, İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin himayesinde, bu akşam, Antonio Vivaldi’nin “Dört Mevsimi”ni icra edecekleri bir konser verecekler. Sosyal ve kültürel buluşmalar çerçevesindeki konser sırasında, iki toplumdan fotoğraf sanatçılarının eserleri de sergilenecek.

Konseri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in eşi Andri Anastasiadis da izleyecek.

Konser, Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan Baf Kapısı Pallas Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Liderlerin sosyal ve kültürel etkinliklerde buluşmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, eşleri ile birlikte ilk olarak geçen yaz Limasol’da bir tiyatro oyununu izlemişlerdi. Daha sonra ise Mağusa Othello Kalesi’nde birlikte konser dinlemişlerdi.

Baf Kapısı Pallas Tiyatrosu’nda bu akşam yer alacak etkinlikte Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum genç müzisyenler Vivaldi’nin “Dört Mevsim” isimli eserini icra ederken, iki toplumdan genç fotoğraf sanatçıları da Kıbrıs’ın dört mevsimini yansıtan eserlerini sergileyecek.

Eserleri sergilenecek olan fotoğraf sanatçıları: Ahmet Dağbaşı, Duyal Tüzün, Emel Sefer, Mehmet Yakup, Nihan Güneş, Nuray Tuncel, Tijen Erol, Yıldız Özkan, Yıltan Taşçı, Zerrin Erdilek, Andriana Malikidi, Anthi Aleksandru, Hristakis Saeidis, Kostas Amerikanos, Kullis Arkatitis, Meropi Theoklitu, Nassim Eloud, Romos Kotsonis olarak açıklandı.

Enformasyon Dairesi

FacebookTwitterInstagram

Dışişleri Bakanlığı

FacebookTwitterYouTubeWebsitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@kktcenf.org

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1730
Bugün Tekil 876
Toplam Tekil 2714016
IP 35.170.76.39


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu