BASIN BÜLTENİ Nuland: “ABD çözüm için taraflara yardımcı olmaya hazır” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Nuland: “ABD çözüm için taraflara yardımcı olmaya hazır”
Tarih: 21.04.2016 > Kaç kez okundu? 954

Paylaş


Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, ABD’nin adada bir çözüme ulaşılması için taraflara yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ı kabul etti. Nuland kabulün ardından, basına yaptığı açıklamada, “ABD’nin çözüm için taraflara yardımcı olmaya hevesli olduğunu” söyledi.

Nuland, Akıncı ile gerçekleştirdiği bir saate aşkın görüşmeyle ilgili olarak, görüşmenin çok iyi olduğunu, Akıncı’nın, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis ile önceki gece yaptığı görüşmeden çok memnun olduğu izlenimini aldığını söyledi.

Nuland, müzakerelerdeki ilerlemenin iyi olduğunu gözlemlediğini de ifade etti.

Victoria Nuland, ABD’nin, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün ekonomik boyutu için katkı koymaya hazır olduğunu söyledi.

Rum radyosunun haberine göre, bir dizi temasta bulunmak için adaya gelen ve bu kapsamda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile dün sabah görüşen Nuland, Anastasiadis’in kendisini Kıbrıs sorununa ve özellikle de önceki akşam, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeye dair bilgilendirdiğini kaydetti.

Anastasiadis’ten duyduklarının cesaret verici olduğunu belirten Nuland, anlayışların uzlaşıya dönüşmesi için çaba gösterildiğinin ve bu hususta ilerleme sağlandığının açık olduğunu ifade etti.

Nuland, ABD’nin, Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen diyaloğa büyük destek verdiğinin bilinmekte olduğunu da söyledi.

Nuland ayrıca, ABD’nin “Kıbrıs’a” yaptığı yatırımların son 2 yılda 7 kat arttığına dikkat çekerek, Güney Kıbrıs’ın memorandumdan çıkması nedeniyle Anastasiadis’i tebrik etti.

Bu arada, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Nuland ile Anastasiadis’in, çözümün ekonomik boyutunu ve KKTC’deki “siyasi krizi” de görüştüklerini açıkladı.

Hristodulidis, ABD’nin, çözüm için gösterilen çabaları maddi anlamda desteklemeye hazır olduğunu beyan ettiğini söyledi.

Hristodulidis ayrıca, Nuland’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de gerçekleştirdiği temaslar konusunda bilgi verdiğini kaydetti.

Rum radyosuna göre Nuland ile Anastasiadis, dünkü görüşmesinde Kıbrıs sorunu dışında güvenlik ve enerji konuları ile karşılıklı ilişkileri de ele aldı.Cumhurbaşkanı Akıncı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’yi kabul ettiCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti.

Müzakereci Özdil Nami ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun da yer aldığı görüşmede, müzakere heyetinden üyeler ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de hazır bulundu.

Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu bağlamında önceki gün gerçekleştirdiği toplantıya katılan Espen Barth Eide, pazartesi yapılacak olan liderler görüşmesinin ardından adadan ayrılacak.Eide: “Müzakerelerde halen sonuçlandırılamayan pek çok konu var ancak görüşmelerdeki atmosfer iyi”Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorunuyla ilgili devam eden müzakerelerde halen sonuçlandırılamayan pek çok konunun bulunduğunu, ancak görüşmelerdeki atmosferin iyi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki gün yapılan görüşmesinde de yer alan Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, görüşmeyi “yapıcı” olarak niteledi.

Ara bölgede dün yer alan görüşmenin “verimli” geçtiği yönünde liderler tarafından yapılan açıklamaya kendisinin de katıldığını ifade eden Eide, bazı kesimlerin beklentilerinin aksine müzakere sürecinde bir gevşeme yaşanmadığını, iki tarafın müzakerecilerinin de yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Eide, müzakerelerde halen sonuçlandırılamayan pek çok konunun bulunduğunu ancak görüşmelerdeki atmosferin iyi olduğunu kaydetti.

İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları’nın yanında ABD’nin Dışişleri Bakanlığından Victoria Nuland ile gerçekleştirdiği görüşmelere değinen Eide, temaslarında yetkililerin sürece destek vermek için istekli olduklarını gördüğünü kaydetti.

Eide, “Bu kritik dönemeçte uluslararası ilgi ve destek çok güçlü. Bu temaslarda ekonomik destek gibi daha somut konular da konuşuluyor” dedi.

Müzakerelerde ne gibi ilerlemeler kaydedildiği sorusuna karşılık Eide, ilerlemelerin açıklanmasının Liderler tarafından yapılabileceğini, bunun da ne zaman olacağına Liderlerin karar vereceğini, ancak müzakerelerde konuların birbirine ilişkilendirilerek konuşulduğunu, buna bir yerlere varılacağına inanılmadığı takdirde başvurulmayacağına inandığını belirtti.

Eide, müzakerelerde tarafların, farklılıkların giderilmesi için ellerinden gelini yaptığını düşündüğünü de söyledi.

Fransa ve İngiltere yetkilileri ile görüşmelerinde doğal gaz kaynaklarının gündeme gelip gelmediği sorusuna karşılık da Eide, “Destek belirten kilit ülke ve örgütlerle iyi görüşmelerim oluyor. Bu konuyu onlarla görüşeceğim, ancak medya aracılığıyla değil” dedi.

Albrigt da Kıbrıs’ta

ABD Dışişleri Eski Bakanı’nın da Kıbrıs’ta olduğu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de görüşeceği belirtildi.Hristodulidis: “Mülkiyette görüş ayrılığı devam ediyor”Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, önceki akşamki görüşmede Yönetim ile Mülkiyet başlıklarını görüştüklerini ve bu başlıklarda ilerleme kaydettiklerini, ancak mülkiyetle ilgili bazı görüş ayrılıklarının devam ettiğini belirtti.

Rum Radyosu’nun haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın adaya gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili açıklama yapan Hristodulidis bu kapsamda “Liderler Görüşmesi”’ne de değindi. Hristodulidis, liderler görüşmesinin verimli geçtiğini söyledi.

Hristodulidis, Yönetim ve Mülkiyet başlıklarında birtakım uzlaşılara varıldığını, ancak mülkiyetle ilgili ilk söz hakkının, kullanıcıda mı yoksa mal sahibinde mi olacağı konusundaki görüş ayrılığının devam ettiğini söyledi.

Nuland ile Anastasiadis’in enerjiyle ilgili görüşmesinde, daha çok üçüncü tur ruhsat ihalesine ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarına uluslararası camiadan gelen ilgiye odaklandıkları bilgisini de veren Hristodulidis, hiçbir durumda, doğalgazla ilgili gelişmelerin Kıbrıs sorunu müzakerelerini etkilemeyeceğini savundu.Tuğrul Türkeş bugün KKTC’ye geliyorTürkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, resmi temaslarda bulunmak amacıyla bugün KKTC’ye gelecek.

Türkeş, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile saat 15.30’da Cumhurbaşkanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirecek.Anastasiadis: “Görüşmelerde ilerleme” kaydedildiRum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakerelerde ilerleme olduğunu söyledi.

Rum Fileleftheros gazetesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü çabaları çerçevesinde önceki gün yeniden bir araya geldiği görüşmede, mülkiyet ve yönetim konularına odaklanıldığını belirtti.

Habere göre görüşmenin ardından Rum Başkanlık Köşkü’ne dönüşünde gazetecilere açıklamada bulunan Anastasiadis, “Sanırım iyi bir görüşme oldu” dedi.

Görüşmede ilerleme adımlarının olduğunu belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Anastasiadis, görüş birliklerinin uzlaşılara dönüşüp dönüşmediği sorusu üzerine “Tümü değil, bazıları oldu” yanıtını verdi.

Anastasiadis, KKTC’deki gelişmelerden de ötürü Akıncı’nın tutumunda bir farklılık saptayıp saptamadığı sorusuna da olumsuz yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’ın adaya gelişi ve temaslarıyla ilgili bir soru üzerine ise Anastasiadis, “Bizim istediğimiz momentum değil, çözümdür. Kıbrıslı Rumların endişelerine yanıt verecek ve tabiî ki Kıbrıslı Türklerinkini görmezden gelemeyecek kabul edilebilir bir çözüm” diyerek, konunun, bir tarafın endişelerinin diğer tarafın haklarını etkilememesi olduğunu söyledi.

Gazete edindiği bilgilere göre görüşmenin başında, Kıbrıslı Türk müzakereci Özdil Nami’nin, (BM Genel Kurulu Başkanlığı adaylığı nedeniyle) Amerika’da olan Kıbrıslı Rum Müzakereci Anderas Mavroyannis adına da, mülkiyet ve yönetim başlıklarında şekillenmekte olan genel görüntünün sunumunu yaptığını kaydetti.

Bugüne kadar şekillenmekte olan verileri göstermenin amaçlandığı sunumda, her iki başlıkta var olan ayrılıklara odaklanıldığını belirten gazete, bilgilere göre müzakerecilerin, her iki tarafın tezlerini kaydederek, mülkiyetle ilgili ortak bir belge üzerinde çalıştığını aktardı.Albright adadaRum Fileleftheros Gazetesi, ABD Dışişleri Eski Bakanı Madeleine Albright’ın da Güney Kıbrıs’ta temaslar yapmakta olduğunu bildirdi.

Albright’ın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis ile görüşeceği belirtilirken, görüşmelerin içeriği ve tarihiyle ilgili detay verilmedi.Fotiu, Doherty ile görüştüRum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu önceki gün ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty ile bir araya geldi.

Rum Fileleftheros gazetesi, Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu’nun, Doherty’den, “çatışma alanından toplanan ölüler ve taşınan kemik kalıntılarına” ilişkin bilgileri vermesi için Türkiye’ye baskı yapılmasını istediğini yazdı.

Habere göre, Fotiu, Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Rum kayıplara ait kemik kalıntılarının bulunmasındaki düşüşü “dramatik” olarak nitelendirdi.

Kayıplar konusunda Doherty’e bilgi veren Fotiu, bunun öncelikle insani bir konu olduğunu belirtti.

Gazete, bir başka haberinde, Rum Kayıp Yakınları Örgütü’nün, 1974 kayıplarının akıbetinin belirlenmesi konusunda Türkiye’ye baskı yapılması için ABD ve Rusya gibi büyük dinamiklere çağrıda bulunduğunu belirtti.

Rum Kayıp Yakınları Örgütü ve kadın örgütlerinin, kayıplara ilişkin yapılacak 31’inci maraton nedeniyle Güney Kıbrıs’taki Rusya ve ABD elçiliklerini ziyaret ettiğini belirten gazete, örgütlerin temaslarında ayrıca bir de muhtıra sunduklarını yazdı.

Habere göre, örgütler, arşivlerini açması talebinde bulundukları Türkiye’nin, “taşınan kemik kalıntılarına” ilişkin bilgi vermekten kaçındığını savundu.Kutsokumnis Rum Spor Yüksek Yargı Komitesi’ne havale edilmeyecekKıbrıs Rum Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Kostakis Kutsokumnis’in Rum Spor Yüksek Yargı Komitesi’ne (ADEA) havale edilemeyecek.

Rum Politis gazetesine göre Kıbrıs Rum Spor Örgütü, Kutsokumnis’in İstanbul’da gerçekleştirilen Bölgesel Federasyonlar Toplantısı kapsamında yer aldığı dostluk maçında Türkiye bayraklı forma giydiği için Rum Spor Yüksek Yargı Komitesi’ne havale edilip edilemeyeceğine dair hukuki görüşü istediğini yazdı.

Habere göre Örgüt, önceki gün yaptığı açıklamada, aldıkları hukuki görüşün ardından Kutsokumnis’in Rum Spor Yüksek Yargı Komitesi’ne havale edilemeyeceğini duyurdu.Seçim Anketi: “Güney Kıbrıs’ta meclis çok partili olacak”Rum Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Sigma kanalının bin 12 kişinin katılımıyla, “Prime Market Research and Consulting LTD”e yaptırdığı anketle ilgili “meclisin çok partili olacağı senaryosunun bertaraf edilmesinin görünmediği” değerlendirmesinde bulundu.

Habere göre, anket sonucunda DİSİ yüzde 21.2, AKEL yüzde 16.5, DİKO yüzde 9.2, Rum Vatandaşlar İttifakı yüzde 4.5, EDEK yüzde 4, Çevreciler yüzde 3.1, Dayanışma Hareketi yüzde 2.9 ve ELAM yüzde 1.7 oy alacak.

Katılımcıların yüzde 3.4 başka oy kullanacağını, yüzde 18’i çekimser kalacağını, yüzde 13.1’i karar vermediğini ve yüzde 2.4’ü ise boş oy kullanacağını ifade ettiği kaydedildi.Nükleer santrale karşı iki toplumlu eylem yapılacakBazı Türk ve Rum siyasi parti, dernek ve örgütler Çernobil faciasının 30. yıl dönümü olan 26 Nisan’da nükleer karşıtı eylem yapacak.

Yeni Kıbrıs Partisi’nden (YKP) yapılan açıklamaya göre, eylem Ledra Sokağı’nın her iki yanında (Lokmacı) gerçekleştirilecek. Eylemde insan zinciri oluşturularak Çernobil mağdurları anılacak, nükleer santraller protesto edilecek.

YKP’den yapılan açıklamada, Türkiye’de Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santrale dikkat çekilerek, nükleerin tehlikesinin Çernobil’de, Fukushima’da yaşandığı, Girne’nin kıyısından 90 kilometre uzakta olan Akkuyu’da böyle bir senaryonun tekrarlanmaması için hiç bir gerekçe olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Japonya’daki nükleer kaza, birçok ülkenin nükleer projelerine karşı küresel bir protestoya neden olmaktadır. Bu ülkelerden biri de, Kıbrıs’ın karşı sahilinde ve deprem kuşağı üzerinde olan Akkuyu’da bir nükleer santral inşa etmeyi planlayan Türkiye’dir” denildi.

Açıklamada Akkuyu’da inşa edilecek bir santralden hem normal faaliyeti sırasında hem de ciddi bir kaza sonucunda yayılacak olan radyasyonun yakında yaşayan insanlar dâhil tüm canlıların yaşamını tahrip edeceği belirtildi.

Eyleme katılacak olan siyasi parti dernek ve örgütler şunlar:

“Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Yeşiller – Yurttaşlar İşbirliği, EDON, PEO, Dev-iş, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, BES, ÇAĞ-SEN, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği, Bağımsızlık Yolu, Sanatçı ve Yazarlar Birliği, HASDER, Baraka, FEMA, Kıbrıs Ekoloji Hareketi (Oikologiki Kinisi).”“Dr. Fazıl Küçük Müzesi” açıldı

“Dr. Fazıl Küçük Müzesi” restore edilerek dün açıldı. Müzenin yeniden açılmasından dolayı dün bir de tören düzenlendi.

Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün birer konuşma yaptı.

Açılış töreni, müzenin restorasyon süreci anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Siber, projenin gerçekleştirilmesine katkı koyan T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, akademisyenler Dilek Karaaziz Şener, Gökhan Okur ve Altay Sayıl’a plaket takdim etti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının direniş karargahı olan, yaşamsal hakkını aradığı döneme tanıklık eden, Halkın Sesi gazetesine de ev sahipliği yapan tarihi binanın çağdaş bir müzeye dönüştürülmesinin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Özgürgün, halkçılığı, Anavatan Türkiye’ye bağlılığı, azmi ve özverisi ile herkesin yüreğinde yer alan, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin en kritik döneminde elini taşın altına ilk koyanlardan Dr. Fazıl Küçük’ü rahmet ve saygıyla andı.

Müzelerin tarihlerinin yaşatılmasında ve geçmişin geleceğe taşınmasında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Özgürgün, müzenin, ömrünü Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine harcayan Dr. Küçük’e bir vefa borcu niteliği taşıdığını ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de konuşmasında, müze açılışından büyük bir heyecan, gurur, onur ve sevinç duyduğunu söyledi.

Özüne, değerlerine sahip çıkan, müzelerini kuran ve koruyan bir toplumun, dünya üzerindeki varlığını gerçek anlamda kanıtlamış bir toplum olduğunu dile getiren Siber, Dr. Fazıl Küçük Müzesi’ni 5 Mart 2014 tarihinde ziyaret ettiğinde içinde bulunduğu şartlardan büyük üzüntü duyduğunu ve müzenin çağdaş müzecilik anlayışına uygun hale getirilmesi için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Siber, “Zor ve yorucu bir süreç oldu; fakat bu yolculuğun sonunda bir çekirdek müzeyi ayağa kaldırdık. Müzenin evrensel müzecilik anlayışının temel prensibi olan toplumun her kesimini kucaklayan bir yapıda olmasına ayrıca önem verdik” dedi.

Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nin yeniden yapılandırılmasıyla birlikte tarihe ve belleğe ışık tutacağını söyleyen Siber, bundan sonraki süreçte müzenin Kıbrıs Türk tarihiyle özdeşleşen kimliğinin daha da gelişerek süreli ve sürekli sergilerle, sunumlarla, konferanslarla, arşiviyle ziyaretçiler, araştırmacılar ve en önemlisi çocuklar ve gençlerle daha da ileriye götürüleceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, müzenin açılışıyla Dr. Fazıl Küçük’ün bir kez daha halkla buluşmakta olduğunu söyledi.

Akıncı, müzelerin toplum hafızasını canlı tutma özelliği taşıdığını, tarihi yaşatan yerler olduğunu ve sosyal süreçleri anlamayı kolaylaştırdığını ifade etti.

Pek çok alanda müze oluşturmanın önemli olduğunu belirten Akıncı, ülkede bu alanda büyük eksiklik yaşandığını dile getirdi.

Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nin bu anlamada büyük bir değere sahip olduğuna işaret eden Akıncı, müzenin önemini artıran şeyin en başta Kıbrıs Türk toplumunun yakın geçmişine damgasını vuran Dr. Fazıl Küçük’ün müstesna ve tarihsel kişiliği olduğunu söyledi.

Akıncı, Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nin adada kökleşip kalıcılaşmak, huzur, güven ve barış içinde yaşamak isteyen Kıbrıslı Türklerin ezeli ve ebedi gayesini simgeleyen çok önemli bir yer olacağını vurguladı.“Kıbrıs ve Ermenistan’ın Ortaçağ Krallıkları” yayımlandıWilliam Stubbs’un “Kıbrıs ve Ermenistan’ın Ortaçağ Krallıkları” adlı eseri, Galeri Kültür tarafından Türkçeye çevrilerek yayımlandı.

“Ortaçağ tarihinin en renkli, en zengin yaşanmışlıklarına tanıklık eden Doğu Akdeniz’in bu güzel adası ve onun ayrıcalıklı krallığının çevre ülkelerle ilişkileri, haçlı seferlerindeki rolü ve Kudüs için ‘son iskele’ konumunda bulunmasını” anlatan kitap, dönemin siyasi ilişkilerini ele alan William Stubbs’un iki konferansından oluşuyor.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 43
Dün Tekil 1407
Bugün Tekil 775
Toplam Tekil 2669695
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu