BASIN BÜLTENİ Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası
Tarih: 20.04.2016 > Kaç kez okundu? 859

Paylaş


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan dün oy birliğiyle geçen “Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası”, ülke siyasetinin şekillenmesini sağlayan seçimlere yönelik köklü değişiklikler içeriyor.

Halen 5 seçim bölgesi bulunan KKTC, yasanın Cumhurbaşkanı’nca imzalanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle tek seçim bölgesi olacak; milletvekili adayları için de çarşaf liste uygulaması başlayacak.

Seçmenler, yasanın yürürlüğe girmesiyle sadece ikamet ettikleri ilçedeki milletvekillerini seçmeyecek; Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 milletvekilinin tümünü belirlemede etkili olacak.

KKTC’de halen 5 seçim bölgesi; 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde de Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, Güzelyurt’tan 6 ve İskele’den de 5 milletvekili bulunuyor.

Ülkedeki siyasal kültürde iyileşmeler sağlaması öngörülen yeni yasayla, milletvekilliği seçiminde bir ilçeden aday olabilmek için, aday olacak kişinin daimi ikametgahının, seçim tarihinden önce en az iki yıldan beri aday olacağı ilçede bulunması gerekecek. Ancak bir kişinin daimi ikameti son iki yıl içerisinde değişmiş ve herhangi bir ilçede iki yıl süreyle ikamet etmemişse, seçim tarihinden önceki son iki yıl içerisinde en uzun süre ikamet ettiği ilçeden aday olabilecek.

Yasadaki geçici maddeye göre, yasa yürürlüğe girdiğinde milletvekili olanlar, bu değişiklikten sonra yapılacak ilk seçimde, bu kurala tabi tutulmayacak.

Yeni yasayla, seçim yasakları döneminde var olan kısıtlamalar da yeniden düzenlendi. Buna göre, asistan hekimlerle imzalanacak sözleşmeler, sağlık alanında kadro boşalması ve kamu yararı bakımından gereklilik ve aciliyet olması halinde istihdam edilen kamu sağlık çalışanları yasadaki bu madde kurallarına bağlı olmayacak.

Belediyelerde istihdam edilen sözleşmeli personelin sözleşmelerinin belediye seçimlerinden dolayı yürürlükte olan seçim yasakları süresi içinde bitmesi halinde, sözleşmelerinin uzatılıp uzatılmayacağına Yüksek Seçim Kurulu karar verecek.

İlgili mevzuat uyarınca yapılan alçak orman arazisi, hazine malları, hali araziler ve/veya Anayasa’nın 159’uncu maddesi kuralları uyarınca KKTC adına kayıtlı bulunan malların kiralama işlemleri durdurulacak.

Akaryakıt istasyonu açma ile ilgili ön izin ve/veya izin verilemeyecek. Ayrıca devlet ve/veya kamu kurum ve kuruluşlarının her aşamadaki ihale işlemleri durdurulacak ancak zorunlu hallerde bu işlemlerin yapılabilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nun iznine bağlı olacak.

Seçimlerde oy verme şekline ilişkin kurallar da yeniden düzenlendi. Buna göre, mührün hangi partiye basıldığının belirgin olması ve aday listelerinin olduğu bölüme veya başka bir partinin alanına geçmemesi koşuluyla kare kenar çizgilerinden taşması veya parti özel işaretinin üzerine basılması halinde mühür geçerli sayılacak.

Seçmen oyunu karma olarak kullanmak isterse bu hakkını en az 24 en fazla 50 aday için kullanacak ve her ilçeden en az aday sayısının yarısı kadar adaya oy verme zorunluluğunda olacak. Karma olarak kullanılacak oylar en az iki siyasal parti adayları arasında ve/veya en az bir siyasal partinin adayları ile bağımsız adaylar arasında kullanılabilecek.

CTP Milletvekilleri Doğuş Derya, Tufan Erhürman ve Özkan Yorgancıoğlu, UBP Milletvekilleri Ersan Saner ve Nazım Çavuşoğlu, DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ve TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın birlikte hazırlayıp sunduğu yasa önerisi, tüm partilerin uzlaşısıyla kabul edildi.

Meclis’teki Anayasa, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Başkanı, CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, TAK muhabirinin yasayla ilgili sorularını yanıtladı.

Derya, yasadaki temel değişikliğin her şeyden önce bölgeciliğe sıkışmış ilişkileri ve oy verme eğilimlerini ortadan kaldıran “tek bölge ve çarşaf liste” uygulaması getirmesi olduğunu söyledi.

Derya, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz, daha önceki sistemde seçmenlerin oy verme eğilimini yönlendiren nepotik (akraba ve arkadaş kayırmacılığı) ve feodal ilişkiler, bir bölgeden seçilen milletvekilinin ada geneline değil de sadece seçildiği bölgeye hizmet etme mesuliyeti varmış gibi davranmasına neden olabiliyordu. Milletvekilini kendi bölgesinin ve yakın efradının iş takibini yapan bir kişi durumuna düşüren bu oy verme eğilimi, üretilen siyasetin de niteliğini etkiliyordu. Bu sistem vekillerin daha makro projeler ve öneriler ile hizmet üretmesinin önünde engel teşkil edebildiği gibi, seçmenlerin de Meclis’e seçilen tüm milletvekillerini tanımak yerine sadece kendi bölgesinden seçilecek adayları tanıması, geriye kalan adayların nitelik ve yeteneklerini merak etmemesi sonucunu da doğurabiliyordu. Yeni yapılan değişikliklerle birlikte ülke genelindeki tüm seçmenler, tüm bölgelerdeki adaylar için oy kullanabilecek.”

Komite Başkanı, CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından vatandaşların milletvekilliği seçiminde nasıl oy kullanacağı konusundaki soru üzerine, şu bilgileri paylaştı:

“Düzenlenecek oy pusulasında tüm partilerin adayları, 50'şer aday olmak üzere tek bir listede bulunacak. Bölgesel temsiliyeti korumak ve nüfusu daha fazla olan bölgelerin nüfusu daha az olan bölgelerin iradesini belirlememesi açısından bugüne dek her bölgeden kaç aday çıkıyorsaydı, yine aynı sayıda aday çıkacak. Örneğin, Lefkoşa 16 aday, Mağusa 13 aday, Girne 10 aday şeklinde... Mühür kullanan seçmenlerin her bölge için en fazla aday sayısının yarısı kadar tercih kullanabilme hakkı da olacak. Örneğin mühür kullanan bir seçmen Lefkoşa için en fazla 8, Mağusa için en fazla 6, Girne için en fazla 5 tercih yapma hakkına sahip. Karma oy kullanmayı tercih eden seçmenlerin de en az iki parti veya bir parti ve bağımsız adaylar arasından seçim yapma imkanı var. Karma oy kullanacak seçmen her bölge için en fazla aday sayısının yarısı kadar tercih kullanabilme hakkına sahip olacak ve en az 24 en fazla 50 aday arasında seçim yapabilecek.”

Derya, yasa önerisinin hazırlanması ve görüşülmesi süreciyle ilgili olarak da, öneriyi sunmadan önce taslak metin üzerinde defakto toplantılar yaptıklarını, metin üzerinde mutabık kaldıktan sonra komitede bulunan dört partinin vekillerinin imzalarıyla öneriyi verdiklerini anlattı.

Doğuş Derya, öneri sunulduktan sonra yapılan komite toplantılarına Yüksek Seçim Kurulu ve Başsavcılık'tan da temsilciler davet edip görüş aldıklarını ayrıca çeşitli derneklerden ve siyasi partilerden komiteye iletilen yazılı görüşleri de yaptıkları toplantılarda birlikte tartışıp değerlendirdiklerini kaydetti.Liderler bugün görüşüyorKıbrıs müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis bugün yeniden bir araya geliyor.

Liderler en son olarak 28 Mart’ta bir araya gelmişti.Akıncı yarın Nuland’la görüşecekCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta temaslarda bulunacak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’la görüşecek.

Akıncı-Nuland görüşmesi yarın gerçekleşecek.Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yetkilileri Kıbrıs’a geliyorKıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Sekreteri Jean Philippe Bozouls ve Yerel Yönetimler Kamarası Başkanı Anders Knape’nin bugün Kıbrıs’a geleceğini açıkladı.

Benli, bu ziyaretin kendileri ve ülke açısından son derece önemli olduğunu belirterek, Avrupa Konseyi’nde ileriye taşıdıkları temsiliyetin bu sonucu ürettiğini söyledi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin iki önemli ismi ile bugün Gönyeli Belediyesi Hizmet Binası’nda bir görüşme yapacaklarını açıklayan Ahmet Yalçın Benli, “Yerel demokrasinin gelişmesi için Avrupa kriterlerine inanıyoruz. Yerel Yönetim Özerklik Şartı için tüm belediyelerimizle birlikte hareket etmek kararlılığındayız. Böylesi bir süreçte, Avrupalı üst düzey dostlarımızı ülkemizde misafir etmek bizlere mutluluk verecektir” dedi.Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında deniz anlaşması imzalandıAkdeniz’in deniz çevresinin korunması ve hidrokarbon çıkarma faaliyetlerinden dolayı oluşabilecek olası deniz kirliliğiyle başa çıkılması için, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında, geçtiğimiz Çarşamba günü üçlü bir anlaşma imzalandı.

Rum Politis gazetesinde yer alan haberde, anlaşmaya Rum Yönetimi adına, İsrail’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmekte olan Rum Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis tarafından imza konduğu belirtildi.

Anlaşmaya üç ülkenin çevre bakanlarının imza koyduğunu yazan gazete, üç ülkenin çevre bakanlarının görüşmesi ile bu anlaşmanın imzalanmasının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasındaki üçlü Lefkoşa bildirgesinin hayata geçirilmesinin başlangıcı teşkil ettiğini kaydetti.

Gazete, anlaşmanın, hidrokarbonlardan oluşabilecek ciddi deniz kirliliği olaylarıyla başa çıkılması için bir acil durum planı hazırlanmasının yanı sıra acil durumlarda ekipman ve personel seferber edilmesini öngördüğünü de belirtti.

Gazete üç ülkenin hedefinin, bu yılın sonuna kadar denizde ortak bir hazırlık tatbikatı gerçekleştirilmesi olduğunu da ekledi.AKEL ve DİSİ arasında yeni tartışmaGüney Kıbrıs’ın iki büyük siyasi partisi olan AKEL ve DİSİ Genel Başkanları Andros Kiprianu ve Averof Nefoitu arasında önceki gün Kıbrıs sorunu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in tutumuna ilişkin yeni bir tartışma başladı.

Rum Simerini ve diğer gazeteler, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun önceki gün bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i “Kıbrıs sorununun çözümü sürecini geciktirmekle” suçladığını yazdılar.

Habere göre Kiprianu, Anastasiadis’in seçim öncesi dönemde olunması sebebiyle bir yandan Kıbrıs sorununu yılsonuna kadar çözeceğini söylemekte olduğunu ancak diğer yandan da askerlerin ve yakınlarının oylarını almak amacıyla, Kasım ayında profesyonel asker alımına gideceğini duyurduğunu açıkladı.

Kiprianu, Anastasiadis’in 2013 yılı Mayıs ayından 2014 Şubat ayına kadarki dönemdeki tutumunun olayları durağanlığa hatta gerilemeye sürüklediğini vurguladı.Restore edilen “Dr. Fazıl Küçük Müzesi” hizmete açılıyorUluslararası standartlarda müzeye dönüştürülen "Dr. Fazıl Küçük Müzesi" hizmete açılıyor.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığının girişimleri ve bütçelendirmesi ile restore edilen "Dr. Fazıl Küçük Müzesi" 20 Nisan Çarşamba günü açılış töreniyle hizmete girecek.

Müzenin açılışı, Süheyla Küçük tarafından gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi Başkanlığının sosyal sorumluluk projesi kapsamında restore edilen müzenin; çağdaş bir müzeye dönüştürüldüğünü belirterek, vatandaşlara; ellerinde arşiv değeri taşıdığına inandıkları belgeleri, geleceğe taşınması ve müzeciliğin büyümesine katkı sağlaması için milli arşive bağışlaması çağrısında bulundu.

TAK ve BRT'ye, müzenin restoresiyle ilgili açıklamada bulunan Meclis Başkanı Sibel Siber

Lefkoşa'da Girne Caddesinde bulunan müzenin iç ve dış restorasyonu için yaklaşık 300 bin TL harcandığını belirterek, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'ün tarihi belge ve eşyalarının sergilendiği müzenin, çağdaş, uluslararası ve ülkeye yaraşır bir müzeye dönüştürüldüğünü kaydetti.

Ülkenin müzelere ihtiyacı olduğunu, müzelerin geçmişin geleceğe taşınması için çok büyük önem taşıdığını belirten Siber, Dr. Küçük Müzesini gezdiğinde tarihi belgelerin ve eşyaların korunduğunu gördüklerini ancak sergilenmenin çağdaş müzeciliğe uygun olmadığını ifade etti.

Meclis başkanlığının da sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde müzeyi restore etmek için çalışma başlattığını ve bu çalışmaların 2 yılda tamamlandığını ifade eden Siber, müzenin uzmanların da katkılarıyla ülkeye yaraşır bir hale getirildiğini vurguladı.

Tüm halkı açılışa davet eden Siber, Dr. Küçük'ün hem muayene, hem toplumsal mücadelede toplantı yeri, hem de evi olarak kullandığı müzede tüm yaşamından kesitler olduğunu belirtti.

Müzenin restorasyonuna katkı koyan herkese teşekkür eden Siber, takım ruhu ile çalıştıklarını ve müzeyi Lefkoşa’ya kazandırdıklarını belirtti.

Bu projenin birçok müzeye enerji, adım ve öncü olacağına inanç belirten Siber, ülkede müzeciliğe önem verilmesini istedi, vatandaşlara; ellerinde arşiv değeri taşıyan belgeler varsa, bunların geleceğe taşınması ve korunması, ayrıca müzeciliğin gelişmesi ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla milli arşive bağışlamaları çağrısında bulundu.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 975
Bugün Tekil 789
Toplam Tekil 2188611
IP 54.196.38.114


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.193 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu