Atun, CTP-UBP koalisyonunun parçalanma nedenlerini anlattı - Yurdagül ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Atun, CTP-UBP koalisyonunun parçalanma nedenlerini anlattı - Yurdagül ATUN
Tarih: 07.04.2016 > Kaç kez okundu? 986

Paylaş
“Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderliğini ele geçirmek istediler”

Yurdagül ATUN

• “Ya Hüseyin Özgürgün’ün başbakanlığında bir hükümet olur, ya da UBP onuruyla ana muhalefet görevini yapar”

• “Ortağımız, Türkiye ile işbirliğiyle sonuçlandırılması gereken her ana konuyu değerlendirerek muhalefeti örgütlemiş, bunu Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderliğini ele geçirmek için fırsat olarak görmüştür”

• “İdeolojik takıntılara düşerek, reform ihtiyaçlarını kabullenmemek 38 tabanlı bu hükümeti anlamsızlaştırmıştır”

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun; CTP’nin, Türkiye ile işbirliği yaparak sonuçlandırılması gereken her ana konuyu Türkiye’ye karşı kullanarak muhalefeti örgütlemeye çalıştığını vurgulayarak, “bunu Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderliğini ele geçirmek için fırsat olarak gördüler” dedi.Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Cumhuriyetçi Türk Partisiyle (CTP) kurdukları koalisyon hükümetinden çekilme kararı almasının ardından Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun hükümetten çekilme gerekçelerini açıkladı.

CTP-UBP Hükümetinin Temmuz 2015 tarihinde, “geniş tabanlı bir hükümet” olarak hayata geçirildiğini ifade eden Atun, birçok icraatı hayata geçirebilme imkanı bulacakları gerekçesiyle hükümet ortağı olmaya sıcak baktıklarını söyledi.

Devlet için önemli olan konuları hayata geçirmekte zorluk yaşadıklarını kaydeden Atun, hükümetten çekilme kararı almalarına kadar geçen süreci şu sözlerle özetledi:

“2015 yılının Temmuz ayında, geniş tabanlı bir hükümete olanak sağlamak için koalisyon ortağı olmaya sıcak baktık. Devlet için önemli birkaç konu vardı. Biri su, diğeri 2016-2018 Ekonomik Protokolüydü. Bunun yanında, reform ihtiyacı duyulan temel alanlar vardı; enerji alanında reform, sosyal güvenlik reformu, kamu alanında reform gibi…

“Halka zaman kaybettirdiler…”

Tüm bunlar hayata geçirilecekken, önce su konusunda, -herşey belli olmasına, tüm anlaşmalar yapılmış olmasına rağmen- ciddiyetten uzak tartışmalar başladı. Yeniden başlandığı yere dönülerek halka zaman kaybettirildi ve Türkiye Cumhuriyeti (TC) ile ilişkiler gereksiz yere yıpratıldı.

“Ekonomik protokol müsteşar düzeyine indirildi”

Su konusunun ardından sıra ekonomik protokole geldi. Bu protokolle iş, müsteşar düzeyine indirildi, kapalı ortamda seyretti. Bunu Maliye Bakanı da dile getirmişti. Gelinen noktada, dört ay geçmesine rağmen, protokol, Başbakanlık tarafından sonuca bağlanmamış ve Türkiye ile sorun olduğunu gösteren gölgeler ortaya çıkmıştır.”

“Ortağımız bunu Türkiye’ye yönelik muhalefete döndürdü”

Türkiye ile KKTC arasında imzalanması gereken ekonomik protokolün, CTP tarafından muhalefet nedeni olduğuna işaret eden Atun sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortağımız, Türkiye ile işbirliği içinde sonuçlandırılması gereken her ana konuyu (olumsuzca) değerlendirerek, muhalefeti örgütlemiş ve Akıncı’ya kaptırdıkları sol liderliğini ele geçirmek için fırsat olarak görmüşlerdir. Ortağımızın bu fırsatı, hükümet zemininde değerlendirme çabası bizi çok rahatsız etmiştir. Reform ihtiyacına işaret eden pragmatist sebepleri görmezden gelmek, ideolojik takıntılara düşerek, reform ihtiyaçlarını kabullenmemek 38 tabanlı bu hükümeti anlamsızlaştırmıştır. Dolayısıyla UBP olarak oybirliğiyle hükümetten çekilme kararı aldık.”

“Herşeyi solculuk olarak kabul edemeyiz”

Bakan Sunat Atun, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın sosyal medyadan paylaştığı, 'Maaşlarla devrim yaratacağı düşünenlere sevgilerimi sunarım' şeklindeki sözlerinin ne anlama geldiğinin sorulması üzerine, “her şeyi, tüm icraatları solculuk olarak alamayız, bu mümkün değildir” dedi.

“Ya Özgürgün başkanlığında bir hükümet, ya da onurlu muhalefet”

Hüseyin Özgürgün’ün Başbakanlığı dışındaki bir modele sıcak bakmadıklarını açıklayan Sunat Atun, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir şeyin altını çizmek istiyorum. Ya Hüseyin Özgürgün’ün başbakanlığında bir hükümet olur, ya da UBP onuruyla ana muhalefet görevini yapar. Bunun dışında bir alternatifi kabul etmeyiz…”

Maaşların yüzde 60’ı ödenmişti

CTP-UBP koalisyonu en büyük sıkıntısı Türkiye’den gelen duyun yönetimi konusunda yaşamış, tüm anlaşmalar bundan 5 yıl önce yapılmış olmasına rağmen CTP Parti Meclisi suyun yönetimi konusunda kendi şartlarının hayata geçirilmesi noktasında ayak diremişti. Aylar süren su polemiğinin çözülmesinin ardından, ekonomik protokolün imzalaması ikinci bir sorun olarak ortaya çıktı. Yapısal reformlar içeren protokolün imzalanmamsı, devletin ekonomik devinimini tıkayınca KKTC tarihinde ilk kez maaşlar kesintili ödendi. Geçtiğimiz Perşembe günü, maaşı 4 bin TL’yi geçenlerin maaşların yüzde 60’ı ödenirken, yüzde 40’ın Salı günü (yarın) ödeneceği belirtilmişti. Maaş krizinin ardından toplanan UBP Parti Meclisi hükümetten çekilme kararı aldı.

TDP ve HP “erken seçim” diyor

CTP-UBP koalisyonunun bozulmasının ardından koalisyon senaryoları gündeme geldi. UBP-DP koalisyonunu en büyük ihtimal olarak ortaya konulurken, Cumhurbaşkanlığı ve belediye seçiminde başarılı sonuç alan Toplumcu Demokrasi Partisi, (TDP) kurulacak hükümette yer almayacaklarını ifade ederek, erken seçim istedi. Bir erken seçim talebi de, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 20’ye yakın oy aldıktan sonra, Halkın Partisi (HP) adında bir parti kuran Kudret Özersay’dan geldi. Özersay, “Bu noktadan sonra Meclisten menfaate dayalı yamalı bohça şeklinde bir hükümet çıkarmak bu halka bu ülkeye daha da fazla zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Olması gereken şey, en kısa sürede seçime götürecek kısa ömürlü bir yapıdır. Üstelik bu seçim hükümetinin Türkiye ile ekonomik protokol bağlamında bu ülkeyi kendi görev süresinin ötesine geçecek bir yükümlülük altına koymaması gerekir. Ekonomik protokol halktan yetkiyi alan güçlü ve yeni bir siyasal iktidarın yapacağı müzakere ile sonuçlandırılmalıdır. Demokratik meşruiyetin gereği de budur” dedi.

FOTO: ATUN

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1287
Bugün Tekil 12
Toplam Tekil 2803373
IP 34.229.131.116


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Cemaziye'l-Evvel 1441
Ocak 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu