Sonbaharda seçim mi var?.. - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Sonbaharda seçim mi var?.. - Necdet SİVASLI
Tarih: 31.03.2016 > Kaç kez okundu? 936

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Sivaslı

e.mail: necdetes@mynet.comSonbaharda seçim mi var?..Son günlerde yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi konusundaki gelişmeler, sonbaharda sanki erken genel seçim olabileceği ihtimallerini artırıyor. Her ne kadar, şu an için bu pek dillendirilmiyorsa da, siyasi kulislerde böyle bir seçimin olabileceği konusunda birçok kesimden görüşlerin yansıtıldığını görmekteyiz.

Önce önümüzdeki tabloya bakalım:

Yeni Anayasa için Meclis’te grubu bulunan 4 siyasi parti temsilcisi bir masada buluşup, bunun çalışmasını yapacaktı. Ancak, Yeni Anayasa’da iktidar partisi AK Parti tarafından Başkanlık sistemin de getirilmeye çalışılması masanın dağılmasına neden oldu.

Başbakan Davutoğlu, 4 parti temsilcilerinin bir araya gelip, görüş ayrılıkları olsa bile bunları uzlaşma ile çözebileceklerini söylüyor. Yeni Anayasa çalışmalarına başlanması gerektiğini vurguluyor. Davutoğlu “Bu olmazsa biz AK Parti olarak tek başımıza Anayasa’yı yapacağız” diyor.

Ana muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yeni Anayasa çalışmalarında Anayasa’nın ilk 4 maddesinin kesinlikle değişmesine karşı olduklarını söyleyip, “Başkanlık sisteminin de dayatılması karşısında biz bu masada olmayız” dedi. Zaten masadan ilk kalkan partinin de CHP olduğunu biliyoruz.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin görüşlerinin de Kılıçdaroğlu’ndan farklı olmadığını gördük. Bahçeli de Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilemeyeceğini belirtip, Başkanlık sistemine karşı olduklarının altını çizdi.

PKK’nın siyasi uzantısı HDP’liler, şu anda Başkanlık sistemine karşı olduklarını söylüyor. Ancak, Eş Başkan Selahattin Demirtaş “Anayasa’da köklü değişikliklerin olmasından yanayız” diyor. Özellikle Anayasa’daki “Türklük” kelimesinden rahatsızlıklarını dile getiriyor.

Özetle 4 partinin şu an için bir araya gelip uzlaşması mümkün görünmüyor.

Şimdi gelelim Cumhurbaşkanı Erdoğan cephesine.

Erdoğan, hem Yeni Anayasa, hem de Başkanlık konusunda son derece iddialı ve kararlı bir çizgide bulunuyor. En kısa zamanda da Yeni Anayasa çalışmalarına başlanması gerektiğini söyleyip, Başkanlık sistemini de savunuyor. “Eğer Meclis’te uzlaşma sağlanamazsa bunu millet çözer” diyor.

Bunun anlamı referandumdur.

Ancak, referanduma gidilebilmesi için Meclis’ten karar çıkması gerekiyor. AK Parti’nin oyları buna yetmiyor. 14 milletvekilinin daha buna “evet” demesi gerekir. Bu milletvekilleri nereden bulunacak?

CHP, MHP ve HDP kesinlikle referanduma “evet” demeyeceklerini söylediler.

Başbakan Davutoğlu son yaptığı açıklamada “Biz, kirli pazarlıklar içinde olmayacağız. Milletvekili ayarlama ve transfer gibi bir oyunun da içinde olmayız” dedi.

Bize göre doğru olanı da budur.

O halde bu şekilde sorun nasıl çözülür? Meclis kilitlenir, referanduma da “Evet” oyu çıkmaz.

AK Parti tarafından hazırlanacağı ifade edilen yeni Anayasa’nın ve Başkanlık siteminin millet tarafından kabul edilmesi için bundan sonra atılması gereken adım, bir erken seçim olacaktır.

Biz, bu nedenle Sonbahar da “Bir erken ve baskın seçim olabilir mi?” görüşünü ortaya attık.

Başbakan Davutoğlu, daha önce yaptığı açıklamada “Hiç kimse heveslenmesin. Biz 4 yıl bu ülkeyi yöneteceğiz. Erken seçim de olmayacaktır” demişti.

Ancak, eğer Cumhurbaşkanı Yeni Anayasa ve Başkanlık sisteminde dayatırsa bu sorun nasıl aşılacaktır? Çünkü görebildiğimiz kadarı ile Erdoğan bu konuda kesin kararlı görünüyor ve mutlaka Başkanlık sistemine geçilmesi için çaba gösteriyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bu konuda yaptığı açıklamalarda hep “Gerekirse Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi millete götürülecektir” vurgusu yapıyor.

Erdoğan’a yakın medyada da bu konu enine boyuna gündeme taşınıyor.

Sonbahara kadar Anayasa yazımının tamamlanması bekleniyor. Bu zamana kadar da Güneydoğu’daki PKK’ya karşı güvenlik güçlerinin temizleme harekâtının sona ermesi gerçekleşecek. MHP ve HDP’nin toparlanmasına fırsat verilmeden gidilecek bir seçimin AK Parti’yi % 52 oyla iktidara getirebileceği hesapları yapılıyor. Böylece hem Anayasa’nın hem Başkanlık sisteminin AK Parti oyları ile Meclis’ten geçebilmesi de böylece gerçekleşmiş olacak.

Hesaplar bunun üzerine kurulurken, yapılan son kamuoyu araştırmalarının da aynı doğrultuda çıktığı iddia ediliyor. CHP’nin oylarında da bir hareketlenmenin görülmediğine dikkat çekiliyor.

Yaz ayları boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt gezilerine başlaması ve Başkanlık sistemi konusunda çalışma yapmaya hazırlanması da sonbaharda bir erken genel seçim olasılığını artırıyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 38
Dün Tekil 1151
Bugün Tekil 623
Toplam Tekil 2600714
IP 18.232.53.231


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:21 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu