BASIN BÜLTENİ Akıncı, Pittella ile görüştü - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Pittella ile görüştü
Tarih: 26.03.2016 > Kaç kez okundu? 1021

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü.

Görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ve Dışilişkiler Koordinatörü Deniz Birinci de hazır bulundu.

Görüşme ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.Pittella, Talat’ı ziyaret ettiAdada temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella, CTP Genel Başkanı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı ziyaret etti.

CTP Genel Başkanı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat konuşmasında Brüksel’deki terör saldırılarından duydukları üzüntüyü dile getirdi ve bu saldırıların tüm insanlık için şok edici olduğunu kaydetti.

Talat, zaten iş birliği içerisinde oldukları Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu’nun toplantılarına katılıp görüş alışverişinde bulunmaya hazır oluklarını belirtti. Talat, Pittella’nın adaya ziyaretinin ilişkilerin daha da gelişmesine yardımcı olacağını da söyledi.

Ziyarette konuşan Pittella da Kıbrıs’taki barış ve birleşme sürecine yardımcı olmak için adada bulunduğunu dile getiren Pittella, adada sorunun AB değerlerine ve BM kararlarına uygun bir çözüme kavuşturulmasına destek verdiklerini dile getirdi.Pittella: “Duvarlar yıkılabilir”Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalistler-Demokratlar Grubu Başkanı Gianni Pittella, Kıbrıs’ta duvarların yıkılabileceğine inandığını dile getirdi.

Rum Alithia gazetesine göre, önceki gün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Pittella, Avrupa için çok hassas ve zor olan bu zamanlarda Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin Avrupa için bu hassas ve zor dönemde harika olacağını söyleyen Pittella, duvarların yıkılabileceğine ve iki toplumun en sonunda birlikte yaşayabileceğe işaret etti.

Pittella, Avrupa Parlamentosu’ndaki grubunun, Kıbrıs müzakere sürecini desteğini belirtti.

Grubunun, bu tarihi konjonktürde adanın yeniden birleşmesini arzu ettiğini dile getiren Pittella, ilerlemenin olduğunu ancak hala daha fazla tartışılması gereken bazı konuların bulunduğunu söyledi.

Kendisinin, Avrupa ilke ve değerleri çerçevesinde olacak bir çözüme ulaşılması için iki tarafı teşvik ettiğini de ifade eden Pittella, bu konuyla ilgili adada çeşitli temaslarda bulunacağından söz etti.Anastasiadis: “Çözüm müzakerelerinin temeli dönüşüm”Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki toplumlu, iki kesimli federasyona dönüşmesi temelinde gerçekleştiğini” açıkladı.

Rum Alithia ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki gün Atina Üniversitesi’nden bir grup öğrenciyi kabul ederek görüştüğünü ve görüşmede Kıbrıs sorununun çözümü ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın AB-Türkiye zirvesindeki tutumu konusunda açıklamada bulunduğunu yazdılar.

Habere göre Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın AB ekonomik memorandumundan çıkmasının Brüksel’deki AB-Türkiye zirvesinde ortaklarından bağımsız olarak hareket etmeleri imkanını sağladığını, ayrıca Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında yeni bir dinamizm yarattığını belirtti.

Anastasiadis, “Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki toplumlu, iki kesimli federasyona dönüşmesi temelinde gerçekleştiğini” belirtirken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın seçilmesinin ardından “arzu edilen hedeflere ilişkin görüş birliğinin, bunun sonucunda da birçok konuda ilerlemenin sağlandığını” vurguladı.Neofitu: “Herkes artık Türkiye’nin AB sürecinin sadece Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkün olabileceğini anladı”CTP Merkez Komite toplantısına katılarak Kıbrıs sorunu hakkında konuşma yapan DİSİ Başkanı Averof Neofitu, “çözümün kalıcı ve fonksiyonel olması gerektiğini” belirtirken geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen AB-Türkiye zirvesinin sonuçlarına bakılacak olursa, herkesin artık Türkiye’nin AB sürecinin sadece Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkün olabileceğini anladığını” iddia etti.

Rum Alithia gazetesi, DİSİ Başkanı Neofitu’nun dün CTP Merkez Komitesi toplantısında Kıbrıs sorununa ilişin konuşma gerçekleştirdiğini, ilk kez Kıbrıslı Rum bir politikacının CTP Merkez Komite toplantısında yer almasının “tarihi bir gün olarak nitelendirilebileceği” yorumunda bulundu.

Neofitu’nun dünkü ziyaretinin, iki parti arasında karşılıklı ziyaretler yapılması yönündeki anlaşma çerçevesinde gerçekleştiğini belirten gazete, Neofitu’nun konuşmasında “Kıbrıslıların, Kıbrıslı Türklerin ve Rumların çoğunluğunun statükonun artık kabul edilemez olduğunu ve Kıbrıslıların çıkarına olmadığını anladıklarını” söylediğini aktardı.Kalyoncu: “Siyasilerin, ülkede yaşayan insanların bayramlarına katılması kadar doğal bir şey yok”Başbakan Ömer Kalyoncu, dünkü Bakanlar Kurulu öncesinde yaptığı açıklamada, siyasi mevkilerde bulunan kişilerin, ülkede yaşayan insanların bayramlarına katılması kadar doğal bir şey olmadığını vurgulayarak, sosyal medya ve gazetelerde yer alan eleştiri ve kınamaların aslında ırkçı bir düşüncenin ürünü olduğunu söyledi.

Başbakan Kalyoncu, “Eğer biz ülkemizde bulunan vatandaşların dini ve milli günleri ile ilgilenmezsek, onlarla ilgilenecek birileri bulunur ve sonunda gelişmelerden hiç birimizin hoşlanmayacağı durumlar ortaya çıkar” dedi.

“Her yurttaşın durumuyla ilgilenmek gibi bir durumları olduğunu” söyleyen Başbakan Kalyoncu şöyle devam etti:

“Nevruz’a katıldık diye teröre destek verdik anlamı çıkmaz. Biz her tülü teröre karşıyız, PKK’nın uyguladığı yöntemlere de, IŞİD’in uyguladığı yöntemlere de karşıyız. Dolayısıyla hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da yaşanan terör olaylarını kınadık ve lanetledik. Bunun üzerine bina inşa etmeye çalışanlar boşuna gayret içindedirler. Bu ülkeye terörizmi, esas taşıyıp hortlatacaklar bu tür ırkçı düşünce içerisinde olanlardır.”

Son günlerde Türkiye’de Nevruz’un milli bayram olması yönünde teklifler bulunduğunu anımsatan Başbakan Kalyoncu, ülkede her türlü güvenlik tedbirinin alınması yönünde gerekli adımları attıklarını ve atmaya devam ettiklerini vurguladı.

Başbakan Kalyoncu, bu yönde daha önce bir güvenlik toplantısı yapıldığını anımsatarak, oradan çıkan sonuçları bugün Bakanlar Kurulu’na götüreceklerini kaydetti.Özyiğit: "Nevruz, barış, dostluk ve kardeşliğin simgesidir"Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Nevruz'un baharın gelişi, doğanın uyanışının yanı sıra, barış, dostluk, kardeşlik kutlaması olduğunu belirterek, barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği bir ortamda, tam tersine “teröre destek verildi” denmesinin “art niyetli bir söylem olduğunu” belirtti.

Terörün en çok barış ve demokrasiden korktuğunu belirten Özyiğit, el ele, kol kola tutuşarak barış ve dostluk mesajlarının verildiği bir etkinliğin terörle bir tutulmasının “anlamsız olduğunu” kaydetti.

Özyiğit, başta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere, Nevruz kutlamalarına katılan siyasilere yönelik başlatılan karalama kampanyasının “esas amaçlarından birinin de çözüm sürecini olumsuz etkilemeye yönelik olduğu” savundu.

Terörün her türlüsüne kendilerinin de karşı olduklarını, nevruzun tek bir etnik kökene dayanan bir gün değil, birçok medeniyetin kutladığı bir gün olduğunu belirten Özyiğit, Nevruz kutlamalarına katılmak ile teröre destek vermenin eş tutulmasını kesinlikle doğru bulmadıklarını, Nevruz kutlamalarına yıllardır katılım gösterildiğini, bu yıl olayın farklı boyutlara çekilmeye çalışıldığını kaydetti. Kıbrıs'ta ve dünyada barışa, dostluğa kardeşliğe inandıklarını ve bu uğurda mücadele verdiklerini belirten Özyiğit, "Bizler başta Kıbrıs olmak üzere kardeşçe, barış içinde yaşamak istiyoruz. İnsanlığın, teröre, çatışmaya, şiddete değil, barış içinde kardeşçe yaşamaya ihtiyacı vardır" dedi.

Yıllardır ısrarla ve kararlılıkla köken, renk, cinsiyet, dil, din ayrımcılığı yapmadan, barışı ve kardeşliği savunduklarını, bunu yaparken de teröre prim vermediklerini belirten Özyiğit, "Bizler Kıbrıs'ta da Türkiye'de de barışı, demokrasiyi, halkların kardeşliğini savunmaktayız. Nevruz'a katılımla ilgili çıkarılan yaygaranın da çözüm süreçlerine darbe vurma amacı taşıdığına inanmaktayız. Kıbrıs Türk halkının bu tür anlayışlara prim vermediği artık anlaşılmalıdır" ifadelerini kullandı.Fotiu ve Manatos kayıpları konuştuRum Fileleftheros gazetesi, Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu ile National Coordinated Effort of Hellenes (CEH)’in Başkanı Andy Manatos arasında Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen görüşmede, örgütlü tüm dış Rumların, işbirliğiyle, ABD’deki çeşitli karar alma merkezlerinde, kayıplar konusunda inisiyatif ve faaliyetler üstlenmeleri gerektiği konusunun ele alındığını yazdı.

Habere göre Fotiu, 42 yıl sonra uluslararası toplumun, kayıplara ilişkin bu insani konunun çözümü için daha çok hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade ederken; Türkiye’nin de toplu mezarlara ilişkin Türk ordusu arşivlerini de vermesi gerektiğini savundu.

Görüşmede, kayıplar listesinde “Amerika vatandaşlarının” da dahil olmasına bağlı olarak Amerikan Kongre üyelerinin Ada’ya yapmaları muhtemel ziyaret konusunu da ele alındı.Güney Kıbrıs’ta “Seçimleri yüzde 22,2 ile ‘boykot’ kazanıyor”Güney Kıbrıs’taki “Sigma” televizyonu tarafından önceki gün yayımlanan bir ankete göre, Rum kesiminde önümüzde Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan milletvekilliği genel seçimlerinde “boykot” galip gelecek ve Kıbrıslı Rumların yüzde 22,2’si seçimlerde oy vermeyecek.

Rum Fileleftheros gazetesi, şu an seçimleri kazanacak ilk partinin “boykot” olduğunu, ancak öngörülerin doğrulanması halinde, önümüzdeki Mayıs ayında sürprizler yaşanmasının beklenmesi gerektiğini de kaydetti.

Kıbrıslı Rumların şimdilik yüzde 22,2’sinin seçimlerde oy kullanmayacağını yazan gazete, partiler düzeyinde bakıldığında ise, önümüzdeki hafta seçim olsa, ilk partinin yüzde 20,2 oy oranı ile DİSİ olacağını ve bunu yüzde 16,4 ile AKEL’in izleyeceğini belirtti.

Gazete, önümüzdeki hafta seçim olsa DİKO’nun yüzde 8.1, Vatandaşlar İttifakı’nın yüzde 4.1, EDEK’in de yüzde 4 oy alacaklarını aktardı.

Haberde, yüzde 3,2 oy oranı ile Ekologlar, yüzde 2,8 oy oranı ile de Dayanışma İttifakı’nın Meclis’e girmeye yakın oldukları yorumu da yapıldı.

“Prime Consulting” şirketi tarafından 14–19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette, katılımcılara iç yönetim konularında sorular yöneltildiğini de yazan gazete, buna göre, Rumların yüzde 71’inin askerlik görev süresinin azaltılmasından yana olduklarını ve Rumların yüzde 57’sinin Hükümetin bu kararını uygulamayı başaracağını düşündüklerini ifade etti.

Gazete, 10 Rum’dan 4’ünün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ülkeyi yönetmesine olumlu baktığını da belirtti.

Anketin, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs sorununda ortaya koyduğu kırmızı çizgiler konusunda fikirler verdiğini yazan Rum Simerini ise, ankete katılan Rumların yüzde 86’sının, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni feshedecek olan bir çözümü reddedeceklerini söylediğini aktardı.

Ankete göre, Türk garantilerini reddedecek olan Rumların oranının da yüzde 86 olduğunu yazan gazete, Rumların yüzde 59’unun ise, dönüşümlü başkanlığı öngörecek bir planı kabul etmeyeceklerini belirttiğini kaydetti.

Gazete, Türk askeri birliklerinin adadan muhtemelen aşamalı olarak çekilmesini öngörecek olan bir planı kesinlikle kabul etmeyeceğini söyleyen Rumların oranının yüzde 37, aşamalı çekilme öngörecek plana olumlu oy vereceğini söyleyenlerin oranının ise yüzde 32 olduğunu ekledi.Son 14 yılın zirvesi 83.375 öğrenciYüksek Öğrenimde eğitim gören öğrenci sayısı son 14 yılın zirvesine ulaştı. Ülkemiz üniversitelerinde kayıtlı toplam öğrenci sayısında 2014 - 2015 eğitim dönemine göre yüzde 13,9 oranında artış yaşayarak, 83.375’i buldu.

Özellikle 2010-2011 eğitimin yılının ardından, üniversitelerde eğitim gören öğrenci sayısında ciddi yükseliş yaşanırken, hem Türkiye hem de 3.ülke uyruklu öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmesi son 10 yılda 7 üniversitenin açılmasına da neden oldu.

Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, yükseköğretimde 100 bin öğrenci hayalinin gerçekleşeceğini ifade etti. (Yenidüzen Gazetesi)“En yaşlı kayıp” Nezire Sadık Çelebi, Cuma günü defnedilecekSelçuklu köyünde şehit edildiğinde yaşı 100’ün üzerinde olan ve kayıtlara “en yaşlı kayıp” şeklinde geçen Nezire Sadık Çelebi, 25 Mart Cuma günü askeri törenle Lefkoşa Şehitliği’ne defnedilecek.

Olaylar sırasında Selçuklu boşaltılırken yatalak olduğu için köyden ayrılamayan Çelebi, Rumlar tarafından bombalanan köyde, yatağında şehit düştü. Nezire Sadık Çelebi’nin kalıntılarına Selçuklu’da yanan, harabeye dönen evinde ulaşıldı.

Öldürüldüğünde yaşı 100’ün üzerinde olan Çelebi kayıtlara “en yaşlı kayıp” şeklinde geçti.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 35
Dün Tekil 1407
Bugün Tekil 855
Toplam Tekil 2669775
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu