Camiye tükürülmez - Umut Bulut - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Camiye tükürülmez - Umut Bulut
Tarih: 22.12.2009 > Kaç kez okundu? 2614

Paylaş


Hikâye bu ya, hocanın biri caminin içinde muhtarın karısıyla basılır. Cemaat hocanın yüzüne tükürmeye başlar. Hoca sanki hiç bir şey yapmamış gibi hiddetlenerek:”“Sizi gidi melunlar siz hiç bilmez misiniz ki camiye tükürülmez”“ der.

Bu hikâye aklıma her geldikçe kafamda bazı soru işaretleri de oluşur.

SORU 1- Büyük resimde hocanın, muhtarın karısıyla basılması varken, biz neden küçük resimdeki camiye tükürme meselesini tartışıp dururuz?

SORU 2-Birinci sorudaki durumla memleketimiz arasında bir irtibat kurabilir miyiz?

SORU 3-Hoca şahsi bir tükürülme olayını neden üzerine alınmaz da kamuya ve camiye mal eder?

SORU 4-Neresinden tutarsak tutalım dökülen bu ülkede muhtarın tükürmekten başka çaresi var mı?

SORU 5-Olayı duyan veya seyreden cemaat bundan sonra ne yapacak,hiç bir şey olmamış gibi namaz kılıp tesbih mi çekecek, yoksa kadınlar camiye gelmesin diye pankart açıp eylem mi yapacak?

SORU 6-Camiye tükürülmez fetvasını hangi mezhep imamı vermiştir, kaynağı ve delilleri hakkında sorular sorulacak mı?

SORU 7- Muhtar hanımını boşarsa hoca bu kadını ikinci hanım olarak alacak mı?

SORU 8-Medeni kanunumuz bu duruma müsade eder mi? Müsade etse bile hocanın birinci hanımı dizini kırıp oturur mu?

SORU 9-Hoca muhtarın karısına büyü yaptı mı, yaptıysa bu büyü bozulanda ne olacak?

SORU10-Hocayla muhtar bir daha yüz yüze bakacak mı, yüz yüze bakacaksa kim kimden utanacak?

SORU11- Kendileri her haltı yiyen insanlar neden hep başkalarını suçlarlar? Ya da kendi suçumuzun üstünde oturmak yerine neden hep başkasına çamur atarız? Yoksa kendimizi uyanık herkesi saf mı zannederiz?

SORU12-Hocayı hükümete, muhtarı devlete, karısını da millete benzetebilir miyiz?

SORU13-”“Kimse bu rezaleti duymasın niceleri gibi yine kapatalım gitsin”“ dersek namusumuz, vicdanımız ve insanlığımız bizi rahatsız etmez mi?

SORU14-Bu hikâyede suçlu kim? Anlatıcı olarak beni suçlu buluyorsanız siz de bir şekilde ““camiye tükürülmez”“ demiş olmuyor musunuz?

SORU15-Camiye kutsallık giydiren içindeki Müslümanların samimiyeti değil mi?

SORU 16- Bir reklam filminde olduğu gibi camilerimiz yüz yıllardır hep aynı yerinde duruyor, camilerimizi ve Müslümanlığımızı yeniden keşfetmemizin zamanı gelmedi mi?

SORU17- Asıl tartışmamız gereken şeyleri bir kenara bırakıp,neden kendimizi bir yığın lüzumsuz tartışmanın ortasında buluyoruz?

SONUÇ:

Aynı olaya farklı yerlerinden baktıkça sözümüz giderek çoğalıyor. Aslında söylesem öldürürler söylemesem ölürüm gibi bir durum bu. İleride söylenmek üzere kenara söz ayırırız. Camiye tükürmesek de caminin dışında bir yerde adamı tükürmekten beter ederiz. Siz istediğiniz kadar camiye tükürülmez deyin. Bu ülkede konuşulması gereken her şeyi konuşacak çok kişi var.

Bahsi geçen hikayeden baktığımız yere göre çok farklı sonuçlar çıkarabiliriz. Mesela kişiler kendilerini kurumlarla aynileştirmemeli. İmama tükürmekle camiye tükürmüş sayılmayız. Aynı bunun gibi suç işleyen generale tükürmekle orduya tükürmüş sayılmayız. Benzer bir olay olarak da bir köy çobanının korucu olduktan sonra ““Ben devletim”“ diyerek ortalıkta gezmesini gösterebiliriz. Bana göre bu durum abartılı bir komediden başka bir şey değildir. Suçun şahsiliği kuralına göre suçu kim işlemiş olursa olsun, hep birlikte yüzüne tükürmeliyiz. Cami için geçerli olan aynı şekilde kışla için de geçerlidir...Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 24
Dün Tekil 1209
Bugün Tekil 287
Toplam Tekil 2456587
IP 18.234.111.56


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

19 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu