BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Türkiye, Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmezse başlıkların açılmasına rıza göstermeyeceğiz” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Anastasiadis: “Türkiye, Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmezse başlıkların açılmasına rıza göstermeyeceğiz”
Tarih: 16.03.2016 > Kaç kez okundu? 1026

Paylaş


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, Türk başlıklarının açılmasına rıza göstermeyeceklerini söyledi.

Rum haber kaynaklarına göre, Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşen ve görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklama yapan Anastasiadis, mülteci krizinin sorumluluğunun Güney Kıbrıs’ın omuzlarına taşınmasının “verimsiz”, “haksız” ve “kabul edilemez” olacağını kaydetti.

Donald Tusk ise, adada bulunma sebebinin baskı yapmak değil, Rumların, AB-Türkiye Zirvesi öncesindeki tezlerini dinlemek olduğunu belirtti.

Tusk ayrıca, AB’ye üyelikte aynı sert kanunların geçerli olmaya devam ettiğini ve alınacak herhangi bir kararın, 28 AB üyesinin tümünün onayını alması gerektiğinin altını çizdi.

Tusk “Hiçbir üçüncü ülke, benim için, AB üyesi ülkelerden daha önemli değildir” dedi.Davutoğlu: “Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu”Kıbrıs’ta Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Türkiye’ye giden AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile baş başa görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, mülteci krizi konusunda, “Brüksel Zirvesi’nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi’nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu” dedi.

Davutoğlu, “Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye’nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir” diye konuştu.

(AB Haber)Hristodulidis : “Gerekirse veto silahını da çekeriz”Rum Fileleftheros Gazetesi, dondurduğu 5 müzakere başlığını, Avrupalıların mülteciler konusunda maliyet üstlenmeden Türkiye’ye vereceği hediye halini almasından endişe eden Rum Yönetimi’nin başlıkları müzakereye açması için baskı görme ihtimali nedeniyle “köz üzerinde oturduğunu” ve sözcü Nikos Hristodulidis’in “gerekmesi halinde veto silahını da çekeceğini” yazdı.

Gazete, 75 milyon Türk vatandaşına vize serbestisi tanımak isteyecek AB üyesi devlet olmadığını, Avrupalıların, daha az sürtüşme yaratacak çözümlere yöneldiğini ve mali yardım dışında Türkiye’ye vermek için başka karşılıklar aradıklarını yazdı.

Hristodulidis’in, Tusk’un Rum Yönetimi’ne baskı yapmaya değil, AB zirvesi öncesinde görüşmeye geldiğini söylediğini yazan gazete, Rum diplomatik kaynakların ise “Lefkoşa’yı tatmin edecek ancak Ankara’yı rahatsız etmeyecek sözlü bir formül bulunabilir. Kıbrıs’ın dondurduklarıyla alakası olmayan bir başlığın açılması ihtimali açık” dediklerini yazdı.

Tusk’un Güney Kıbrıs’tan sonra Türkiye’ye ve anlaşma bulunmasında rol oynayacak diğer ülkelere gidebileceği belirtilirken Anastasiadis’in Brüksel’de Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile ayrı ayrı görüşeceği, Avrupa Halk Partisi toplantısı çerçevesinde bir dizi temasta bulunacağı kaydedildi.

Güney Kıbrıs’ın karşılık almadan Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasını kabul etmeyeceğini yazan gazete Hristodulidis’in, “Türkiye havaalanlarını ve limanlarını açarsa, üyelik müzakereleri konusunda bir orta yol bulmaya hazırız ancak Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse, örneğin Kıbrıs Cumhuriyeti bayraklı gemilere limanlarını açmazsa veto kullanacağımız kesindir. Veto yalnız Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın değil diğer Avrupa ülkelerinin de tutumudur” sözünün altını çizdi.İçişleri ve Çalışma Bakanlığı: “Resmi açıklama dışındaki bilgilere itibar etmeyin”İçişleri ve Çalışma Bakanlığı, İngiliz istihbaratından uyarı yapıldığına dair haberlerin doğru olmadığını belirterek, resmi açıklamalar dışındaki bilgilere itibar edilmemesini istedi.

Yapılan açıklamada, “Bazı internet sitelerinde Bakanlığımız adına İngiliz istihbaratından uyarı yapıldığına dair haberler yapılmıştır. İngiliz istihbaratı, tarafımıza bu tarz bir uyarı yapmamıştır. Olası herhangi bir durumda bakanlığımız resmi bir açıklama yapacaktır. Bakanlığımızdan yapılan resmi açıklamalar dışındaki bilgilere itibar edilmemesi önemle duyurulur” ifadeleri yer aldı.YDÜ ve GÜ “Milli Tarih Müzesi” kuruyorYakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) ve Girne Üniversitesi (GÜ) Mütevelli Heyetleri, Kıbrıs Türk tarihine ışık tutacak bir “Milli Tarih Müzesi” kurma kararı aldı.

Müzenin 20 Temmuz’da açılması planlanıyor.

Konuyla ilgili dün düzenlenen basın toplantısında konuşan YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, amaçlarının Kıbrıs Türkü’nün tarihini, varoluş mücadelesini ve hikayesini, hem çocuklara ve gençlere öğretecek, hem de ülkeye gelen turistlere tanıtacak bir müze kurmak olduğunu anlattı.

YDÜ kampüsünde kurulacak müzeyle ilgili çalışmaları yürütmek için 35 kişilik bir Bilim Kurulu oluşturduklarını ifade eden Günsel, müzeyle ilgili çalışmalarda, halkın katkısına da açık olduklarını kaydetti.Genel seçimler ve yolsuzluk konusunda anketRum Simerini gazetesi, Güney Kıbrıs’ta genel seçimler konusunda yapılan ankete göre gelecek Pazar seçim olması halinde vatandaşların yüzde 20,3’ü DİSİ, yüzde 15,9’u AKEL, yüzde 9,7’u DİKO, yüzde 4,6’sı Ekologlar- Vatandaşlar İşbirliği, yüzde 3,9’u da Vatandaşlar İttifakı oy vereceğini belirtirken, EDEK yüzde 3.56, ELAM ise yüzde 1,6 oranlarıyla barajın altında kalacağını yazdı.

LS Prime Market Research & Consulting Ltd’in genel seçimler ve yolsuzluk konusunda yapmış olduğu ankete 690 kişinin katıldığını belirtti.

Seçimlerin gelecek pazar olması durumunda kime oy verirdiniz şeklindeki soruya karşılık, ankete katılanların yüzde 21,2 oranın oy vermeye gitmeyeceği şeklinde yanıt verdiğini yazan gazete, yüzde 12,8 oranının ise henüz kararsız olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca söz konusu anketin, EVRO.KO’nun dağılmasından ve Dayanışma Hareketi’ne geçmeden önce yapıldığına dikkati çekerek, anket çerçevesinde EVRO.KO’nun yüzde 0.9, Dayanışma Hareketi’nin ise yüzde 0.6 oranında oy aldığını yazdı.

Habere göre ankette yolsuzlukla ilgili soru da yer aldı.

“Meclis’te temsili bulunan partilerden hangilerinin yolsuzluğa karışmadığına inanıyorsunuz?” şeklindeki soruya yüzde 61 oranının bütün partilerin yolsuzluk skandalına müdahil olduğuna inandığını belirttiğini yazan gazete, yüzde 23 Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği, yüzde 4 DİKO, yüzde 1 DİSİ, yüzde 3 AKEL, yüzde 2 EDEK, yüzde 1 EVRO.KO’nun skandala dahil olmadığına inandığını, yüzde 5’in ise bilmiyorum/yanıt yok cevabını verdiğini yazdı.AB’de yapılması istenen yeni düzenleme hellimi tehlikeye atıyorAvrupa Birliği’nde (AB) gıda ürünü etiketleriyle ilgili yeni bir mevzuatın Kıbrıs’ın geleneksel ürünü hellimi tehlikeye attığı savunuldu.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberinde, AB’de, gıda ürünlerinin etiketlerinde, yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz oranlarını gösteren trafik ışığı renkleri gibi kırımız, turuncu ve yeşil rengi basılmasıyla ilgili bir mevzuat üzerinde çalışmalar yapılmakta olduğundan söz edildi.

Bu renk kodlarıyla gıdalardaki yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz miktarının yüksek, orta ya da düşük olduğuyla ilgili bilgiler verileceğini kaydeden gazete, kırmızının yüksek, turuncunun orta ve yeşilin düşük miktarları temsil edeceğini belirtti.

Gazete, aralarında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğu bazı temsilciliklerin talebiyle yeni mevzuatın AB Tarım Bakanları düzeyinde görüşülmekte olduğunu da aktardı.

Haberde, en büyük endişenin Kıbrıs’ın temel ihracat ürünü hellimle ilgili olduğunu da yazan gazete, hellimin kırmızı kategoride bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan habere göre Rum Peynir Üreticileri Birliği, Rum Tarım ve Ticaret Bakanlığı’na gönderdiği bir mektupla, yeni mevzuata ilişkin endişelerini dile getirdi.

Söz konusu mevzuatta, ürünün içerebileceği koruyucu maddeler, yapay tatlandırıcılar gibi zararlı maddeler ya da kalsiyum, protein gibi yararlı maddelerin göz önünde bulundurmadığına dikkat çeken birlik, insanların kırmızı koda sahip olan ürünlerin tehlikeli ve sağlıksız olduğunu düşüneceğini, yeşil koda sahip olanların ise tüketicinin anlayışında avantaj kazanacağını belirtti.

Yüksek oranda yağ ve tuz içeren beyaz peynir, hellim, grana padano ve parmigiano gibi birçok Akdeniz ürününün yüzde yüz taze süt ya da katkısız ürünlerden üretildiğine bakılmaksızın kırmızı kategoride olacağına işaret eden birlik, tam anlamıyla taze bir sütün kırmızı, içerisinde ek tatlandırıcı, koruyucu madde vs. bulunan diyet sütün yeşil kategoride olacağını kaydetti.

Söz konusu mevzuatın son zamanlarda yükselişe geçen ve büyük talebin olduğu Akdeniz beslenme “modelini vurmayı” hedeflediğini de iddia eden birlik, bu tehdidin önüne geçilmesi için önerilen düzenlemenin oylanmaması amacıyla bundan etkilenecek ülkelerin Avrupa milletvekilleri düzeyinde koordine olmaları önerisinde bulundu.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 38
Dün Tekil 1407
Bugün Tekil 838
Toplam Tekil 2669758
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.152 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu