BASIN BÜLTENİ Bozkır KKTC’de - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Bozkır KKTC’de
Tarih: 06.01.2016 > Kaç kez okundu? 1123

Paylaş


Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, resmi temaslarda bulunmak amacıyla dün KKTC’ye geldi.

Volkan Bozkır resmi ziyaretleri çerçevesinde bugün ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek.

Bozkır ayrıca Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilecek.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile çalışma yemeğinde bir araya gelecek olan Volkan Bozkır’a, GAÜ Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanı verilecek. Bozkır GAܒde “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” konulu bir de konferans verecek.

Bozkır, temasları çerçevesinde Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren ve Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile de görüşecek.

Konuk bakan Bozkır, Bayrak Radyo Televizyonu’nda yayınlanacak “Günlük” programına mülakat verecek.

Türkiye AB Bakanı Bozkır, temaslarının ardından ülkeden ayrılacak.Eide: "Güvenlik ve garantörlük gibi uluslararası boyutları olan bazı meseleleri çözmemiz gerekiyor"BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, "Kıbrıs'ta, aralarında güvenlik ve garantörlük gibi uluslararası boyutları olan bazı meseleleri çözmemiz gerekiyor" dedi.

Atina'yı ziyaret eden Eide, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kocias ile Kıbrıs'ta sürdürülen müzakerelerle ilgili son gelişmeleri değerlendirdiğini belirten Eide, Kıbrıs'ta birçok konuda ciddi ilerlemeler kaydedilmesinden mutluluk duyduğunu vurguladı.

Eide, "Ancak halen sürüncemede bulunan, aralarında güvenlik ve garantörlük konuları gibi uluslararası boyutları olan bazı meseleleri ve Kıbrıs'ta iki toplumun, birinin güvenliği diğer tarafta güvensizlik yaratmayacak şekilde birlikte nasıl yaşayacağını çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Kıbrıs'ta herkesin refah ve kalkınması için işleyebilir, iki bölgeli ve iki toplumlu federe devlet oluşturulması konusunda bilinen çerçeve dışında görüşler de bulunduğunu anlatan Eide, AB müktesebatının iki tarafta Avrupa ilkeleriyle uyumlu uygulanmasının istendiğini kaydetti.

Eide, "İşleyebilir bir çözüm için her iki tarafta gerçek anlamda niyet bulunduğunu tespit ediyorum. BM'nin, Kıbrıs'ta yarım asırdan uzun süredir barış gücü bulunuyor ve elimizde bölünmüşlüğü devam eden AB üyesi bir ülke var. Bu, aşmayı arzuladığımız bir anormallik" ifadelerini kullandı.

"Kıbrıs'ta garantörlük" konusuna ilişkin sorular üzerine Eide, adada müzakerelerin son aylarda ciddi bir krizle karşılaşılmadan sürdüğünü, her iki tarafta daha fazla anlayışın hakim olduğunu vurguladı.

Garantörlük konusunda ciddi, yapıcı bir arayış ve görüşlerin bulunduğuna işaret eden Eide, kısa zamanda her iki toplumu güvence altına alacak bir çözüm konusunda daha açık konuşabileceklerini bildirdi.Talat Ankara’da temaslarda bulunduCumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Ankara’da temaslarda bulundu.

Temaslarını BRT’ye değerlendiren Talat, Türkiye Ekonomik ve Politikaları araştırma vakfı tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katılmak için Ankara’ya gittiğini söyledi.

Talat, yuvarlak masa toplantısında Kıbrıs konusunun da ele alındığını belirterek, toplantıda bazı görüşmeler yapma fırsatı buluğunu belirtti.

Toplantıyı düzenleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanlarından Cemil Çiçek ile de bir araya geldiğini ifade eden Talat, Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinde de Sorumlu Bakanı Tuğrul Türkeş ile de görüştüğünü açıkladı.

Talat, Türkeş’in, Kıbrıs’tan sorumlu bakan olması nedeniyle gündemdeki tüm konuları görüştüklerini söyledi. (BRTK)Denktaş: “İlişkilerin en zayıf olduğu bir dönemde yapmış olduğunuz ziyaret zamanlama açısından son derece önemli”Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, KKTC’de temaslar yapan Türkiye Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) heyetini kabulünde konuşan Denktaş “Üzülerek söylüyorum ki, iki ülke arasındaki ilişkilerin en zayıf olduğu bir dönemi yaşıyoruz.” dedi.

Denktaş’ın, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ başkanlığındaki heyetle görüşmesinde, DP Ulusal Güçler Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve Genel Başkan Yardımcısı Ersin Görsay’da hazır bulundu.

Ziyaretin zamanlama açısından da önemli olduğunu söyleyen Denktaş, “Bir toplum mühendisliği var sanki her iki tarafta. Ve Türkiye Halkı ile Kıbrıs Türk Halkı’nı biri birinden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Böylelikle önümüze konulacak bir plana buradan “evet” çıkarılması için bilinçli yapılıyor. Diğer yandan da bire bir görüşmeler devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında yapmış olduğunuz ziyaretin zamanlaması çok iyi ve yerinde” dedi.

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, MHP Heyetinin KKTC’de yaptığı bire bir ziyaretler sonucunda elde edeceği bilgilerin TBMM’de de aktarılacak olmasının, burada olup biten ve yaşananların Türkiye’ye doğru yansıtılmasının da bu kritik süreçte son derece önemli olacağını kaydetti.

“Umarım bir defaya mahsus değil, çok daha sık bir araya geliriz” diyen Serdar Denktaş böylelikle Türkiye’de bulunan diğer siyasi partilerinde KKTC’de girişimler yaparak, yalnızca hükümetle değil, Mecliste var olan diğer siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile de görüşmesinin fayda sağlayacağının altını çizdi.

“Müthiş bir dağınıklık” olduğunu dile getiren Serdar Denktaş, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın görevden çekilmesi sonrası başlayan bu sürecin Denktaş’ın vefatından sonra çok daha fazla ortaya çıktığını kaydederek, “bu dağınıklıktan büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye zaman içerisinde ötekileştirildi. Ve sanki önümüze konulacak bir çözüm modelini kabul edersek her şey güllük gülistanlık olacak, düzelecek mantığı yayılmaya çalışılıyor” dedi.

Son dönemde Türkiye-KKTC ilişkilerine de dikkati çeken DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş; “Türkiye ile devletten devlete olan ilişkilerde bir takım düzenlemelere, yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu kesin. Ancak beni esas üzen Anadolu insanın bize yönelik bakışında değişiklikler hissediyoruz. Oysaki Anadolu İnsanı en büyük gücümüzdü yıllarca öyle dayandık. Şimdi sanki o hassasiyet zafiyete uğradı. Bu bizi güçsüzleştiriyor. Bizde de bir kısım insanımız bunun farkında ve Türkiye’ye o bağlılık hala sürüyor ancak eskisi gibi değil işler. Bu hassasiyet nerde, nasıl kaybettik anlaşılır gibi değil” diye konuştu.Bıçaklı: “Hükümet edenler, mazaret üretemez, çare üretir”Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, 13. maaşların ödenmemesini eleştirerek, “hükümet edenler, mazaret üretemez, çare üretir” dedi.

Bıçaklı konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “hükümet edenlerin çalışanlardan ve emeklilerden özür dileyeceklerine, nerdeyse çalışanları suçlu çıkaracak noktaya geldiğini” savundu. Bıçaklı şöyle devam etti:

“Vesayet 13. maaşı kaldırmakla kalkmaz Sayın Bakan. Bir günde yasa gücünde kararname çıkararak yandaş sermayedarlara trilyonlarca lira vergi bağışı yapmazsanız, sermayeden toplamanız gereken vergiyi toplarsanız, Mecliste temsil edilen 4 siyasi partinize trilyonlarca lira devlet yardımı yapmazsanız, her gün müdür, müsteşar atamalarına devam etmezseniz, örtülü ödeneklerinizi kaldırırsanız o zaman vesayetten kurtulursunuz.”Garantiler konusu Rum siyasi partilerin tepkisine neden olduRum Alithia gazetesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun garantiler konusundaki düşüncelerinin, Kıbrıs Rum tarafında, siyasi partilerin tepki göstermesiyle, yoğun tepkilere ve rahatsızlığa neden olduğunu belirtti.

Habere göre, DİKO, EDEK ve Rum Çevreciler Vatandaşlar İttifakı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun “Milliyet” gazetesinde yayımlanan röportajında söylediği “garantiler yeniden görüşülebilir” şeklindeki açıklamaları yorumlarken, Ulusal Konsey’in toplanmasını istedi.

DİKO, yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafındaki bazı kişilerin, garantiler konusuna ilişkin Türk “tuzağına düştüğünü” belirtti.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, 41 yıldan beridir kendilerine sağladığı güvenlik garantisini, ne BM, ne NATO, ne de AB’nin sağlamasının mümkün olmadığını” belirten DİKO, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin, Kıbrıs helenizmine güvenlik garantisini sağlamaya çözümden de sonra devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Türk garantilerinin çağ dışı ve tehlikeli bir öngörü olduğunu ve bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını savunan DİKO, en iyi garantinin, yaşayabilir ve işlevsel çözüm olduğunu belirtti.

DİKO ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten Ulusal Konseyi toplamasını istedi.

EDEK ise yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözüm şekline ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile aynı vizyonu paylaşmaya devam edip etmediğini kamuoyuna açıklaması için Anastasiadis’e çağrıda bulundu.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, Kıbrıs sorununun çözümünün, herhangi bir durumda Türk garantilerini içermemesi gerektiğini savundu.

Çevreciler ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun “Kıbrıs Rumları için tehdit olan garantilerin yeniden görüşülmesinin mümkün olduğu” şeklindeki ifadesine ilişkin olarak “hoşnutsuz bir tespitten” bahsetti.Elektrik şebekelerinin acil durumlara yönelik bağlantısı başarılıRum Yönetimi tarafından geçtiğimiz yeni yıl akşamında KKTC’ye elektrik enerjisi verilmesinin, iki tarafın elektrik şebekelerinin acil durumlara yönelik bağlantı içerisinde olması olasılığına dair, başarılı bir deneme teşkil ettiği ifade edildi.

Rum Politis gazetesi, Rum İletim Sistemi Operatörü Hristos Hristodulidis’in, önceki gün düzenlediği basın toplantısında söylediklerine yer verdi.

Gazeteye göre basın toplantısında, KKTC ile Rum kesiminin elektrik sistemlerinin birleşmesi konusundaki durumun ne olduğunun kendisine sorulması üzerine Hristodulidis, sistemin bağlantısının yapılması için bütün gerekli çalışmalar ve gerekli fonksiyonel denemelerin yapıldığını ve yeni yıl akşamında da ispatlandığı gibi, bağlantının sorunsuz şekilde çalışabileceğini ifade etti.Üçlü Zirve için hazırlıklar sürüyorRum Fileleftheros gazetesi, 28 Ocak tarihinde Lefkoşa Rum kesiminde gerçekleştirilecek Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Liderler Zirvesi’ne hazırlık amacıyla önceki gün Rum Dışişleri Bakanlığı’nda toplantı gerçekleştirildiğini belirtti.

Gazete zirve toplantısı çerçevesinde ikili görüşmelerin de yapılacağını hatırlattı.

Bu arada Ürdün’le yeni bir üçlü oluşturulması için görüşmelerin başladığını kaydeden gazete, Ürdün’ün Mısır ile oluşturulan gruba katılma ihtimalinin de olduğunu belirtti.

Öte yandan Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, jeopolitik olarak ikili, üçlü ve belki dörtlü ilişkiler geliştirmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Önlerinde Güney Kıbrıs-Yunanistan ve İsrail zirvesinin bulunduğuna işaret eden Lakkotripis, bunun ardından işbirliğinin genişlemesi yönünde çabalar gösterileceğini ifade etti.

Afrodit yatağından istifade programına da değinen Lakkotripis, önümüzdeki günlerde British Gas’ın (BG) 12’inci parseldeki konsorsiyuma dahil olmasının beklendiğini söyledi.

Lakkotripis araştırma programları konusunda da birçok gelişme olacağını belirterek, ruhsatlara sahip diğer araştırma şirketlerinin faaliyetler gerçekleştirmesini umduklarını ifade etti.

Gazete bir başka haberinde DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun 9-13 Ocak tarihlerinde İsrail’de temaslarda bulunacağını yazdı.

Neofitu’nun İsrail ziyareti sırasında üst düzey hükümet ve devlet yetkilileriyle bir araya geleceğini kaydeden gazete, görüşmelerde Güney Kıbrıs-İsrail ilişkileri, parlamentolar arasındaki işbirliği, enerji, savunma ve güvenlik konuların ele alınacağını kaydetti.

Habere göre ziyaret, “Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü zirvesi öncesinde ve Türkiye’nin İsrail’e açılımlarda bulunduğu bir dönemde gerçekleştirilecek olmasından dolayı” önemli kabul ediliyor.TDP MYK görev dağılımını yaptıGenel Başkan Cemal Özyiğit başkanlığında önceki akşam toplanan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımı yapıldı.

Dağılım şu şekilde gerçekleştirildi. Sinem Görüş - Mali İşler, Mehmet Burhan - Örgütlenme ve Sosyal İşler, Pembe Birinci - Dış İlişkiler ve Dış Temsilcilikler, Erkut Yılmabaşar - Siyasi İşler, Ercan Hoşkara - Yerel Yönetimler, Şehircilik ve Çevre, Boysan Boyra - Hukuk İşleri, Suphi Hüdaoğlu - Eğitim, Lisani Kalkanlı - Halkla İlişkiler, Tanıtım, Medya, Ayşe Öztabay - Sivil Toplum.

20 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen TDP 5. Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa yeniden Cemal Özyiğit seçilmiş, 50 kişilik Parti Meclisi üyeleri de belirlenmişti. Kurultayın ardından yapılan ilk Parti Meclisi toplantısında ise Asım İdris oybirliği ile Genel Sekreterliğe getirilirken, 9 kişilik Merkez Yönetim Kurulu üyeleri de seçimle belirlenmişti.1974 Kaybı 5 şehit için perşembe günü cenaze töreni düzenleniyor1974 yılında kaybolan ve yapılan çalışmalar sonucunda bulunarak, kimlik tespitleri tamamlanan 5 şehit için perşembe günü Lefkoşa’da cenaze töreni düzenlenecek.

Şehitler Kadir Mehmet, Hasan Kerem Mehmet, Hasan Veli, Şerife Hasan Veli ve Pembe Halil Veli için perşembe günü İsmail Safa Camii’nde cenaze namazı kılınacak.

Şehitler, daha sonra Lefkoşa Mezarlığı’ndaki şehitliğe askeri törenle defnedilecek.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 25
Dün Tekil 1730
Bugün Tekil 915
Toplam Tekil 2714055
IP 35.170.76.39


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.152 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu