Hollanda Türk Federasyon’un aylık etkinlik ve haber bülteni - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Hollanda Türk Federasyon’un aylık etkinlik ve haber bülteni
Tarih: 31.12.2015 > Kaç kez okundu? 1117

Paylaş


Hollanda Türk Federasyon’un aylık etkinlik ve haber bülteni

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Hollanda Türk Federasyon’a bağlı Amsterdam Mescidi Aksa teşkilatında Ülkü Buluşmaları serisinin ‘Genel Türk Tarihi’ konulu 2. sohbet programı düzenlendi. Geniş bir katılımın olduğu programda konuşmacı Yasin Sarı katılımcılara Türk Tarihi ve Türk Devlet Yapısı hakkında bilgi verdi. Programın 2. bölümünde katılan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir ise konuşmasında Hollanda’daki Türk teşkilatlarına teşekkür ederek, Doğu Türkistan’daki durum ve mücadelesi hakkında bilgi verdi.

Hollanda Türk Federasyon tarafından düzenli olarak düzenlenecek olan Ülkü buluşmaları programları ile Hollanda’da yaşayan gençlere özellikle Türk tarihi ve kültürüne dair sohbet programları ile bilgi verilecek. Bu seri kapsamında ikincisi Amsterdam’da düzenlenen programda Genel Türk Tarihi ve ‘Türk tarihinde devlet yapısı, saray kültürü ve emperyal vizyon’ konuları hakkında konferans verildi.

İstiklal Marşı ve Amsterdam Mescidi Aksa teşkilat başkanı Necmi Çelik’in açılış konuşması ile başlayan programda Hollanda Türk Federasyon genel başkanı Murat Gedik’te söz alarak düzenlenen Ülkü buluşmaları serisinin amacı hakkında bilgi verdi. Gedik’ten sonra söz alan konuşmacı Yasin Sarı katılımcılara Türk tarihini ‘İslam öncesi’, ‘İslamlaşma süreci’ ve ‘İslamlaşma sonrası’ olarak tasnif ederek anlattı. Türk Bozkır beyliklerinden başlayan Sarı, Orhun Yazıtları, Divân-ı Lügat-it Türk, Kutadgu Bilig, Milli Bilinç, İslamlaşma süreci ve beyliklerden İmparatorlukların oluşumu gibi önemli konular hakkında bilgi verdi. haberin devamı 2. sayfada

Aralık 2015

Sayı: 36

Federasyon Bülteni

Bu sayıda

Türk’üz; yardımcımız sadece Allah’tır Ekonomik Kriz, Türkleri Geri Dönmeye Zorluyor

Suriye’de Türkmenler (basın bildirisi)

Hollanda Türk Federasyon’un Türkmen-dağı yardım kampanyası çerçevesinde teşkilatlarda çalışmalar yapıldı Rotterdam Versam teşkilatı sohbet programı düzenledi

Hollanda Türk Federasyon İcra Kurulu’ndan Türk Müzesini ziyaret Maassluis teşkilat ziyareti Amsterdam Mescidi Aksa ve Bever-wijk’ta istişare toplantıları düzenlendi

Nijmegen Türk Kültür Merkezi’nden kahvaltı programı Nijmegen Hilal Hanım Kolları’nda görev değişikliği Arnhem Ahmet Yesevi Kültür Mer-kezi'nde bilardo turnuvası düzenlendi

Utrecht Türk Kültür Merkezi 24-27 Aralık 2015 tarihleri arasında Kış Kermesi düzenledi

Hollanda Türk Federasyon Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir’in katılımıyla ‘Ülkü Buluşmaları’ programı düzenledi

Federasyon Bülteni

SAYFA 2

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Konferans’ın ikinci bölümünde programa katılan Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir katılımcıların yoğun ilgisi altında karşılandı. Rabia Kadir sürgününün 10. yılı vesilesiyle programlar düzenlendiğini belirterek bu kapsamda Hollanda’ya geldiğini belirtti. Hollanda’daki Türk teşkilatlara davet ve bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı teşekkür eden Kadir, “ Hollanda Türk Federasyon’una düzenlemiş olduğu bu program ve beni davet ederek Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin sıkıntılarını ve vermiş olduğumuz mücadeleyi anlatmamız için vermiş oldukları fırsattan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Doğu Türkistan’daki Uygurların baskı altında yaşadığını belirten Rabia Kadir, bundan dolayı çok sayıda Uygur’un göç ve kaçışa mecbur kaldığına işaret etti. Dünya Türklüğünün bu konuya daha çok sahip çıkıp bu konuyu herkese anlatmalarını isteyen Kadir, maddi imkânlarının çok kısıtlı olmasına rağmen Türk milletinin desteği sayesinde ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Rabia Kadir aynı zamanda mücadelelerini Amnesty İnternational ve Uluslararası İnsan Hakları Örgütü gibi uluslararası platformlara taşıdıklarını da ifade etti.

Soru bölümünden sonra tekrar söz alan Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik Doğu Türkistan’ın Türk Milleti’nin kanayan yaralarından olduğunu ve oradaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Ülkü buluşmaları ile Türk gençlerine yönelik sohbet programlarına katılan Rabia hanım’a katılımı ve vermiş olduğu bilgilerden dolayı teşekkür etti. Murat Gedik ve Hollanda Türk Federasyon Kadın Kolları program sonunda Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir’e bir plaket ve buket takdim ederek teşekkür etti.

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir, önceki yıllarda da Hollanda Türk Federasyon Türk Dünyası masasının daveti üzerine konferanslar vermiştir. Hollanda Türk Federasyon aynı zamanda göç etmeye zorlanmış olan Uygurlar için geçen yıl bir yardım kampanyası ve geçtiğimiz Ramazan ayında Lahey’deki Çin Büyükelçiliği önünde protesto amaçlı bir iftar programı tertiplemişti. Hollanda Türk Federasyon Türk Milleti’nin kanayan bir diğer yarası olan Suriye (Bayır Bucak) Türkmenleri için de üç hafta önce başlatmış olduğu bir yardım kampanyası yürütmektedir.

Ana sayfanın devamı

Türk’üz; yardımcımız sadece Allah’tır

Doğu Türkistan; adından da anlaşılacağı gibi Türk diyarı. Türk var olduğu andan itibaren ona yurtluk etmiş Türk Eli…. Hunlar, Göktürkler, İdikut, Karahanlılar gibi nice Türk devletleri bu topraklarda yeşermişlerdir. Yakın tarihte Hoca Niyaz Hacı önderliğinde 1933 yılında Kaşgar’da Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti kuruldu. Ömrü kısa olan bu Devlet Rus-Çin beraberliği ile çökertildi. 1944 yılında ise Gulca’da Alihan Töre önderliğinde Doğu Türkistan Cumhuriyeti kuruldu. Doğu Türkistan 1949 yılından itibaren ise Komünist Çin tarafından işgal edilmekte ve Çin’in insafsızca asimilasyon politikası devam etmektedir. Yasaklamalar, işkenceler, idamlar bu Türk topraklarında maalesef bir gerçek olarak gün geçtikçe çoğalarak sürmektedir. 1949 yılında Doğu Türkistan coğrafyasında Çin nüfus oranı %6 civarında iken (göçmen Çinliler bunlar) bugün bu oran %50 civarına ulaşmıştır.

Biraz Türk Kültür Tarihi ile ilgilenenler o toprakları Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ü Lügat-it-Türk eserinden bilirler. Kaşgarlı Mahmud aslen Isık Göl’ün yakınındaki tarihi Barsgan şehrinden olup Kaşgar’da dünyaya gelmiştir ve muhteşem eseri Divan-ü Lügat-it-Türk’ü bugünlere ışık olarak Türklüğe armağan etmiştir. Her şeyden evvel bir sözlük olan bu ölümsüz eser Türk boy ve uruglarını toplamış ve bir Türk birliğini hayata geçirmiştir. Türk tarihi, coğrafya, mitoloji gibi Türk milli kültürüne yer vermiş bir ansiklopedik eserdir Divan-ü Lügat-it-Türk.

Biraz Türk Dünyası ile ilgilenenler ise Doğu Türkistan akla gelince Osman Batur, Mehmet Emin Buğra, Mesut Sabri ve İsa Yusuf Alptekin diye hemen hüzünlenerek heyecanlanırlar.

Günümüzde Doğu Türkistan davasının bayraktarlığını yapan Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir Hollanda’da başta Türk insanı olmak üzere davasını anlatmak için çeşitli ziyaretlerde bulundu. Sürgünde 10. yılını dolduran Rabia Kadir Hollanda Türk Federasyon’unda misafiri olmuş ve Doğu Türkistan Coğrafyasında yaşanılanları dile getirmiştir. Rabia Kadir bir kaç defa milliyetçi teşkilatlar tarafından Türkiye’ye de davet edilmiş, ama maalesef her daim vize başvurusu ret edilmiştir.

***

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir ’in yapmış olduğu seminer tarzında sohbetlerde dile getirmiş olduğu bazı konular:

Tibet ve Doğu Türkistan

Tibet’in Doğu Türkistan’dan farklı olmadığını dile getiren Rabia Kadir neden Tibet’e dünyanın sahip çıktığını ve Doğu Türkistan’a neden sahip çıkılmadığının sorusuna cevap bulunması gerektiğini belirtti. Oysa iki ülke de Çin tarafından işgal edilmiştir ve hatta şu an Doğu Türkistan’da insan haklarının çiğnenmesi daha da vahim durumdadır.

Bahane radikal İslami terörizm

Doğu Türkistan’da din ve vicdan hürriyeti diye bir şey yok. Namaz kılmak, oruç tutmak, sakal bırakmak ve başörtüsü yasak. Son Ramazan ayında yaşananlar Çin baskısını gündeme getirse bile ekonomik bağlılıklar maalesef ses çıkartması gereken yerlerin bu konuda sessiz kalmasını sağlıyor. Bugün Doğu Türkistan’da yaşananlara İslam Konferans Örgütü (İKÖ) bile sessiz kalmaktadır. Şu an 35 yaş altı 40.000 Uygur Türkü zindanlarda yatmaktadır. Topyekûn olarak Uygur Türkleri radikal İslami terörizm bahanesiyle terörist olarak ilan edilmektedirler.

Ayakkabı bile örnek gösteriliyor

Çinliler Doğu Türkistan’ın asıl sahipleri olduklarını gösterebilmek için her şeytanlığı yapmaktalar. Onlar toprağa annelerinin ayakkabılarını saklayıp sonradan çıkartıp bu Türk topraklarının asıl sahipleri olduklarını böylece sözde tescillemek istiyorlar. Her türlü insanlık dışı yaklaşımlar yetmezmiş gibi böyle oyunlar da oynamaktalar.

Türk olan her şey yasak

Şu an Doğu Türkistan’da ana dilde eğitim, Kurslarda Türkiye Türkçesi ile Arapça öğretmek yasaktır. Türkçe öğrenmek bölücülük Arapça öğrenmek radikal İslamcılık olarak değerlendirilmektedir. Bu yasaklara uymayanlara 3 ile 10 yıl arasında hapis cezaları verilmekte. Doğu Türkistan bütün Türklerin kanayan yarasıdır, tıpkı Suriye ve Irak’ta Türkmenlerin yaşadıkları zülüm gibi. Türk olduğumuz için bizim yardımcılarımız sadece yüce Allah ve Türk milletidir.

Zulmü tam olarak anlatamıyoruz

Hollanda’ya gelen Rabia Kadir henüz yeni ayağından ağır bir ameliyat geçirmesine ve doktorlarının yasaklamalarına rağmen davasını anlatmaya gelmiştir. Ayağına platin yerleştirilen Rabia Kadir yapmış olduğu sohbetlerde zulmü tam olarak anlatamadıklarını dile getirdi. Doğu Türkistan coğrafyası yer altı zenginlikleri ile çok meşhur ve bundan dolayı Çin elinden gelen her kötülüğü yapmakta. Defalarca katliamlar yapıldı, hem de sistematik bir biçimde ve bunlar halen devam etmekte. İslamız, Türküz diye sahip çıkılmıyor davamıza. Fakat dünyadan ricamız ne olur insan hakları adına bizlere sahip çıksınlar. Şu an Doğu Türkistan’da yaşananlar yeni

SAYFA 3

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Federasyon Bülteni

değil ki henüz keşfedilmemiş olsun. Yeni olmasını bir kenara koyalım, gün geçtikçe katliam ve asimilasyon projeleri daha da hızlanmaktadır. Çin bizi yok etmek istiyor.

Tayland

Tayland’a geçtiğimiz yıl sığınan Uygur Türklerinin 109’u maalesef Çin’e geri iade edildi. Onlar nasıl oraya götürüldü bütün dünya gördü. Diğerleri ise Türkiye’ye kabul edildi. Belki ülkücüler olmasalardı Türkiye bu insanları da görmezden gelirdi. Bu sebepten Türk milliyetçilerine, ülkücülere teşekkür ederim. Onlar her yerde bizleri hatırlıyor ve kamuoyuna taşımak için ellerinden geleni yapıyorlar.

***

Özetlersek Doğu Türkistan aynı Doğu Türkistan, yani hüzünlü bir coğrafya olmaya devam ediyor. Gereken yerlerden destek sesleri gelmiyor, yok edilmeyle karşı karşıya olan Uygur Türklerine yardım elini uzatan yok denecek kadar az. En vahim konu ise hem millet ve hem de dini açıdan bakıldığında aynı değerlere mensup olanların sessiz kalışı. Bunlar böyle sessiz kalınca insan hakları falan deyip te elden ne umut beklenebilir ki?

Üstelik bu sessizlik yetmezmiş gibi Doğu Türkistan’da yaşanan vahşetin doğru olmadığını devlet gelirleri ile ayakta duran ajansların algı yayınlarına ne demeli, halkının neredeyse tamamı Müslüman ve Türk olan bir Devletin?

H.T.F. Genel Başkanı

Murat Gedik

SAYFA 4

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Federasyon Bülteni

Ekonomik Kriz, Türkleri Geri Dönmeye Zorluyor

Hollanda'da aralarında Türklerin de bulunduğu işsiz göçmenlere belli bir maaşla ülkelerine dönme imkanı sağlayan “Geri Dönüş Yasası” kapsamında Amsterdam Mescidi Aksa Camii’nde 55 Yaş Yasası ve Türkiye’de Emeklilik hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hollanda Göç Enstitüsü (NMI) Uzmanı Memiş Demirci, ekonomik krizin Türkleri geri dönmeye zorladığını söyledi. Toplantının sonunda katılımcıların soruları cevaplanarak bilgi alışverişinde bulunuldu.

Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi Hollanda'da son yıllarda giderek derinleşen ekonomik krizin, Türkleri geri dönüşe zorladığını ifade eden Hollanda Göç Enstitüsü (NMI) Uzmanı Memiş Demirci, vatandaşlarımız tarafından "55 Yaş Yasası" olarak bilinen mevcut uygulamanın, işsizlik, sosyal ödenek ya da malulen emekli ödeneği alan göçmenlere 55 yaşından itibaren belli bir maaşla ülkelerine kesin dönüş yapma imkanı tanıdığını söyledi.

Memiş Demirci, bilinen 45 yasasına ilave olarak, mevcut 55 yasası hakkında şunları söyledi: “Kapsamı, sadece birinci kuşak yabancılar yararlanacak tarzda daraltılan yasanın, 2025 yılında tamamen sonlandırılacak. Ülkede ikamet etme mecburiyeti ise 3 yıldan 8 yıla çıkarıldı. Türklerden çok başvuran var. Bu uygulama aslında tüm göçmenler için, ama başvuranların yaklaşık yüzde 50'si Türkler diyebilirim." diye konuştu.

Ayrıca Türkiye’deki emeklilik hakkında da bilgi veren Demirci, Ocak 2016 ‘dan itibaren primlerin artacağını ve Türkiye’den erken emekli olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalarını istedi.

Mescidi Aksa Teşkilatı yöneticisi İskender Gürışık’ta gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının üyeleri için büyük fayda sağlayacağını belirterek Memiş Demirci’ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Toplantının sonunda katılımcıların soruları cevaplanarak bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: Amsterdam Postası

Federasyon Bülteni

SAYFA 5

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Basın bildirisi Suriye’de Türkmenler

Bir iç savaş esnasında sıradan bir vatandaş olmak zordur, özellikle günümüzde sadece silahların konuştuğu Orta Doğu’da. Oradaki zor yaşam şartlarının ve terörün ortasında Suriyeli Türkmen olmak ise çok daha zor.

Suriye’de yaşayan tahmini 1,5 milyon Türkmen nüfusu sürekli herkesin hedefinde…

Onlar Türklüğün Suriye’deki temsilcileri olarak Esad ve IŞİD saldırıları arasında kendilerini müdafaa etmeye ve hayatta kalmaya çalışıyorlar. Haftalardır Rus ve Suriye uçakları tarafından ağır bombardıman altında yardım çığlıkları atan Türkmenleri ne acıdır ki kimse duymuyor!

Bu duruma sakin kalınamaz!

Türkmenler bu savaştan canlı çıkacaklar mıdır? Bizler bu soruya maalesef cevap veremiyoruz.

Bu durum jeostratejik veya siyasi açıdan değerlendirilemez. Orada yaşananlar insani değerlere aykırıdır.

Suriyeli Türkmenlerin durumuna sizde sessiz kalmayın! Hollanda Türk Federasyon olarak sizleri yardım elinizi uzatmaya ve Suriye Türkmenlerine ilgi göstermeye davet ediyoruz.

Hollanda Türk Federasyon 3 Aralık 2015

Basın bildirisi Suriye’de Türkmenler

In een burgeroorlog kan je beter geen normale burger zijn. Vooral niet in het huidige Midden-Oosten waar alleen het recht spreekt van de degenen met de wapens. Los van de armzalige omstandigheden en terreur kun je beter ook geen Turkmeen zijn in Syrië.

Er leven volgens schattingen 1,5 miljoen Turkmenen in Syrië. Zij zijn constant het doelwit van iedereen...

Zij zijn de nazaten van de Turken en proberen zich zelf staande (lees: levend) te houden tussen de strijders van Assad en de strijders van de IS. Al een paar weken lang worden de Turkmenen door de Russische en Syrische vliegtuigen hevig gebombardeerd. Onbegrijpelijk en helaas worden de dramatische oproepen van de Turkmenen niet gehoord.

Wij kunnen niet kalm blijven.

De vraag is immers of de Turkmenen het gaan overleven. Een kille vraag die wij niet durven te beantwoorden.

Dit is geen kwestie die vanuit het perspectief van geostrategische belangen of politieke waarnemingen beoordeeld moet worden, maar vanuit menselijke waardigheden.

Daarom vraagt Turks Federatie Nederland aan een ieder om hulp en aandacht voor de situatie van de Turkmenen.

Turkse Federatie Nederland 3 december 2015

Persbericht Turkmenen in Syrië

Federasyon Bülteni

SAYFA 6

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Hollanda Türk Federasyon’un Suriye - Türkmendağı yardım kampanyası çerçevesinde teşkilatlarda çalışmalar yapıldı

Rotterdam Versam teşkilatı sohbet programı düzenledi

Federasyon Bülteni

SAYFA 7

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Hollanda Türk Federasyon İcra Kurulu’ndan Türk Müzesini ziyaret

Maassluis teşkilat ziyareti

Amsterdam Mescidi Aksa ve Beverwijk’ta istişare toplantıları düzenlendi

Federasyon Bülteni

SAYFA 8

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Nijmegen Türk Kültür Merkezi’nden kahvaltı programı

Nijmegen Hilal Hanım Kolları’nda görev değişikliği

Arnhem Ahmet Yesevi Kültür Merkezi'nde bilardo turnuvası düzenlendi

Federasyon Bülteni

SAYFA 9

www.turkfederasyon.nl - info@turkfederasyon.nl

Utrecht Türk Kültür Merkezi 24-27 Aralık 2015 tarihleri arasında Kış Kermesi düzenledi

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1542
Bugün Tekil 215
Toplam Tekil 3011061
IP 3.231.226.13


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Sevval 1441
Haziran 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Size öyle bir Vatan aldım ki; ebediyen sizin olacaktır.
(ALPARSLAN)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu