BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya gelecek - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya gelecek
Tarih: 19.12.2015 > Kaç kez okundu? 1191

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın yeniden bir araya gelecek.

Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak olan görüşme saat 18:00’de başlayacak.Ekonomik ve Parasal politikalar faslı dün açıldı2 yıl aradan sonra Avrupa Birliği'ne (AB) katılım müzakerelerinde Türkiye için dün yeni bir fasıl açıldı.

Brüksel'de hükümetlerarası konferansla açılan 17 numaralı "Ekonomik ve Parasal Politikalar" faslı, daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulmasını ve üye ülkeler arasında ekonomik koordinasyonun güçlendirilmesini amaçlayan düzenlemeleri kapsıyor.

Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinde, son olarak Kasım 2013'te, bölgesel politikalar ve yapısal araçların koordinasyonu faslı müzakereye açılmıştı. Türkiye, 2005 yılında başlayan katılım müzakereleri sürecinde, yaratılan siyasi engeller nedeniyle bugüne kadar müzakerelere konu 33 fasıldan 14'ünü açarken, sadece 1'ini kapatabilmişti.

AB ile temasların son dönemde sığınmacılar krizi nedeniyle artması, katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını gündeme getirdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 26 Kasım'da, Ankara'nın açılması "en muhtemel fasıl" olarak gördüğü ekonomik ve parasal politikaların, 14 Aralık'ta açılacağını duyurmuştu.

AB Bakanlığının dünkü yazılı açıklamasında, 17. fasılda hiçbir açılış kriteri olmaksızın müzakerelere başlanmasının, "Türkiye’nin bu alandaki yüksek uyum düzeyinin en önemli göstergesi olduğu" vurgulanarak, Türkiye'nin, müzakerelerde yüksek uyum düzeyi sayesinde, gelecek dönemde de tatmin edici bir hızla ilerleyeceği belirtilmişti.

Brüksel'de dün yapılan Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda Türkiye'yi Bozkır'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

17 numaralı Ekonomik ve Parasal Politikalar aslı, üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını içeriyor. Böylece daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulması ve üye ülkeler arasında ekonomik koordinasyon sağlanması amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekim ayındaki Brüksel ziyareti sırasında Türk heyeti, enerji (15. fasıl), ekonomik ve parasal politikalar (17. fasıl), yargı ve temel haklar (23. fasıl), adalet, özgürlük ve güvenlik (24. fasıl), eğitim ve kültür (26. fasıl) ve dış, güvenlik ve savunma politikaları (31. fasıl) olmak üzere 6 faslın açılmasını teklif etmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 18 Ekim'de Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında ekonomik ve parasal politikaların açılmasını desteklediğini belirtmesi, bu faslın yakın zamanda açılacağına ilişkin beklentileri güçlendirmişti.

Yeni fasılların açılmasının gündeme geldiği bu dönemde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis, mevcut şartlarda 23. ve 24. fasılların açılmasına onay vermeyeceklerini açıklamıştı.Anastasiadis ve Kasulidis’e Rum siyasi partilerinden tepkiRum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in dün Güney Kıbrıs’ta yayınlanan gazetelere verdikleri röportajlarda Kıbrıs sorunu ve müzakerelere ilişkin yaptıkları açıklamalar Rum siyasi partilerince farklı yorumlarla karşılandı.

Rum Fileleftheros gazetesi Anastasiadis’in dünkü söyleşisinde, “Türk tarafının taviz vermesi durumunda 2016 yılında çözüm olabileceğini” söylediğini, Kasulidis’in ise Anastasiadis’ten daha iyimser davranarak 2016 yılı içerisinde sonuca ulaşılabileceğini ifade ettiğini aktardı.

Rum siyasi partilerinin Anastasiadis ve Kasulidis’in açıklamalarına ilişkin yorumları ise çeşitlilik gösterdi.

Habere göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs sorununun çözümüne değinerek, bölgesel gelişmeler sebebiyle Kıbrıs sorununda önemli bir dönemde bulunulduğunu ve Kıbrıs sorununun kamuoyuna yapılan açıklamalarla değil müzakere masasında değerlendirildiğini belirtti.

AKEL’den yapılan açıklamada da Kıbrıs sorununun kamuoyuna yapılan açıklamalarla değil müzakere masasında çözüleceği belirtildi ve Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin ciddi ve dengeli bir yaklaşımı gerektirdiği vurgulandı.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, müzakerelerde ele alınan fikirlerin gizli konfederasyona sebebiyet vereceklerini iddia etti.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis ise, Anastasiadis’in söyleşisinde daha gerçekçi bir görüntü çizdiğini, Kasulidis’in ise tüm sorunlar aşılmış ve birkaç gün içerisinde çözüme varılacağı imajını yarattığını belirterek “etkileme oyunlarıyla Kıbrıs sorununun çözülmeyeceği” mesajını verdi.

Vatandaşlar İttifakı Hareketi Başkanı Yorgos Lillikas da, Anastasiadis ve Kasulidis arasında “ya iletişim eksikliği olduğu ya da bilinçli olarak halkın kafasını karıştırmayı amaçladıkları” değerlendirmesinde bulundu.Noratlas kazılarında bulunanların sayısı kesinleştiYunanistan’a ait Noratlas uçağında bulunan kişi sayısının 15 olduğu, kazılar sonrası yapılan antropolojik incelemenin tamamlanmasıyla kesinleşti.

Fileleftheros gazetesi haberinde, 1974 Barış Hareketı sırasında düşen, 32 Yunan askerini taşıyan uçağın bulunduğu alanda yapılan kazılar sonucunda 15 askerin kemiklerine ulaşıldığının, antropolojik incelemenin tamamlanmasıyla kesinleştiğini yazdı.

Gazete, 32 askerden bir tanesinin kurtulmayı başardığını, Rum polis kayıtlarında ise 31 askerden 13’ünün “Lakatamya” askeri mezarlığına gömüldüğü bilgisinin bulunduğunu belirtirken, gömülen 16 kişiden 13’ünün kimlik tespitlerinin yapıldığını, 15 askerini de tespit edilmelerinin ardından üç kişinin daha tespit edilmesi gerektiğini görüldüğünü aktardı.

Gazete ayrıca, Noratlas’la ilişkisi olmayan Yunan kayıpların kemiklerinin 13 kasa içerisinde Yunanistan’daki ailelerine teslim edildiklerini ancak bu kemiklerin yanlış ailelere teslim edilmiş olma ihtimalinin bulunduğunu hatırlattı.

Haberde, Yunan ailelerin, kimlik tespitleri yapılmadan gönderilen bu kemikleri DNA testi için geri iade etmeyi reddettikleri, Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın bu sorunun aşılması için ortak komite kurarak aileleri ikna etme girişimi başlatacakları vurgulandı.TDP’de Genel Başkanlık için Özyiğit ve Emiroğluları yarışacakToplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) 5’inci Olağan Kurultayı Pazar günü toplanacak. Kurultayda, Genel Başkan Cemal Özyiğit ile Gazimağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları başkanlık için yarışacak.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 10.00’da başlayacak kurultayda 50 kişilik parti meclisi de belirlenecek. Parti meclisi üyeliği için, cuma gününe kadar başvuru kabul edilecek.Talat, “Birleşik bir Kıbrıs Mümkündür” konferansına katılacakCumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, bugün, Lefkoşa’nın güney kesiminde bulunan AB Evi’nde, “Birleşik Bir Kıbrıs Mümkündür” başlıklı konferansa katılacak.

DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitou’nun da katılacağı etkinlikte Neofitou ve Talat konuşma yapacak. Konferans saat 18.30’da başlayacak.

OPEK Sosyal Reform Derneği ve Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği tarafından düzenlenen konferans halka açık olacak. Kıbrıslı Türklerin konferansa katılımını kolaylaştırmak için Ledra Palace Sınır Kapısı’ndan otobüslerin kaldırılacağı belirtilen etkinliğin açılış konuşmaları Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı George Markopoulitis ve OPEK Sosyal Reform Derneği Başkanı Yiannis Tsouloftas tarafından gerçekleştirilecek.Kıbrıs’la ilgili 250 yıllık kitap Türkçe’ye çevrildi18. yüzyıl Kıbrıs’ının günümüze ulaşan kitapları arasında yer alan Giovanni Mariti’nin “Travels In The Island Of Cyprus” isimli kitabı, Galeri Kültür Yayınları tarafından Türkçeye çevrildi.

İlk baskısı 1760 yılında İtalyanca olarak basılan, Claude Delaval Cobham tarafından 1895’te İngilizceye çevrilen kitap, bu versiyonu temel alınarak “1760 Kıbrıs Adasında Yolculuk” adıyla Türkçeleştirildi.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 27
Dün Tekil 1192
Bugün Tekil 178
Toplam Tekil 2604016
IP 34.236.38.146


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:24 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu