BASIN BÜLTENİ Davutoğlu bugün KKTC’ye geliyor - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Davutoğlu bugün KKTC’ye geliyor
Tarih: 01.12.2015 > Kaç kez okundu? 1159

Paylaş


64. hükümetin kurulmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ilk yurt dışı ziyaretini bugün KKTC’ye gerçekleştiriyor.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu sırası ile Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabirleri ile Boğaz şehitliğini ziyaret ederek çelenk koyacak ve şeref defterlerini imzalayacak, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nı ziyaret edecek.

Davutoğlu, saat 12.35’te Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek.

Öğle yemeğinin ardından saat 14.00’te Cumhurbaşkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlenecek.

Saat 14.40’da Lefkoşa Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılış törenine katılacak olan Davutoğlu daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilecek.

Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak olan Davutoğlu saat 20.15’te KKTC’den ayrılacak.Akıncı: "Son karar halkın "Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs müzakerelerinde iki lider anlaşmadıkça halka gidilmeyeceğini, ancak son kararı halkın vereceğini söyledi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının olası bir anlaşmaya onay vermek için güvenliğine, özgürlüğüne ve eşitliğine bakacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yılmaz Karaca başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Reşat Akar başkanlığındaki Gazeteciler Cemiyeti’nden oluşan heyeti kabulünde, konuk gazetecilere Kıbrıs görüşmelerinin tarihi, seyri ve gelinen aşamayla ilgi bilgilendirmede bulundu.

Kıbrıs’ta ilk dönemlerde muhtemel coğrafi federasyonun yeterli altyapısı bulunmadığını kaydeden Akıncı, 1974’ten sonra oluşan şartlarda iki kesimli, iki toplumlu federal yapının oluşabileceği üzerinde mutabakat bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye hükümeti ile de yakın istişare içerisinde iyi niyetle müzakereleri sürdürdüğünü kaydederek, Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin çok önem ve değer verdiği garantör ülke olduğunu söyledi. Akıncı; “O’nun onayı olmadan bu garanti sistemi yenilenemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının herhangi bir anlaşmaya onay verebilmek için önce güvenliğine bakacağını vurguladı.

Her toplumun özgür yaşamak isteyeceğine işaret eden Akıncı, federasyonun da iki toplumun eşitliğine dayalı olacak şekilde yaşayabileceğini vurguladı ve “O nedenle özgürlüğümüze bakacağız, özgürlüğümüz yeterli güvence altında mıdır?” dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının üçüncü önemli konu olarak da çözümde siyasi eşitliğine bakacağının altını çizerek, “Biz Rum adasında azınlık haklarıyla yaşayacak insanlar ve toplum değiliz. İki kesimli, iki kurucu devlete dayalı federal yapıdan bahsediyor, bunların siyaseten eşit olacakları, özgür toplumlar olarak güvenlik içinde yaşayacakları federatif yapıda yeni bir Kıbrıs’tan bahsediyoruz” dedi.

Müzakerelerin 6 başlık altında sürdürüldüğünü belirten Akıncı, bazı başlıklarda ilerlemeler sağlandığını anlattı.

Akıncı, “ Her şeyi tozpembe göstermek istemem ancak karanlık bir tablo da yoktur. Olumluluklar var zorluklar da var elbette. O zorlukları iki tarafın da kabul edebileceği bir çerçevede aşabiliyorsak ne mutlu bize. Gayretimiz odur, bu kadar yıldan sonra Kıbrıs Türk halkının uluslararası hukuk içinde yerini alması şarttır” dedi.

Ambargoların ve tanınmamışlığın sıkıntılarını dile getiren Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü için yeterli sürenin geçtiğini, kaydetti.

Akıncı, Kıbrıs’ta çözüme gidilmesi halinde Akdeniz’de yeni denklemler oluşabileceğine dikkat çekerek, şu anda Doğu Akdeniz’de gerginlik nedeni olan doğal gazın çözümle birlikte işbirliği nedeni haline dönüştürülebileceğini vurguladı.

Akıncı Türkiye’nin İsrail ve Mısır ile ilişkilerinin düzelmesiyle birlikte doğal gazın, Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye ulaşmasının akıl işi ve daha az maliyetli olacağını belirti.

Akıncı, çözümle birlikte Türkiye’den gelen suyun kapasitesinin de artırılmasıyla birlikte Rum tarafıyla paylaşılabileceğini ve iki taraflı kazan-kazan durumu olacağını söyledi.

Akıncı bölgede barış istediklerini, Kıbrıs sorunundaki çözümün ise bölgede barış ve istikrara katkı yapacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Türkiye kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde gazetecilerin katkılarının çok önemli olduğuna, hassas olan Kıbrıs konusunun çarpıtılmaya ve yanlış anlaşılmaya müsait olduğuna dikkat çekti.Davutoğlu: “2016 yılı Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde bir dönüm noktası olacaktır "Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Ümit ederim 2016 yılı Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde bir dönüm noktası olacaktır" dedi.

Davutoğlu, AB-Türkiye Zirvesi'nin ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile düzenlediği basın toplantısında, hükümetin reform hükümeti olacağını, mümkün olduğunca çok fasıl açabilmek için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi.

AB-Türkiye Zirvesi'nin sadece mülteciler konusu gibi ortak meseleler hususunda değil özellikle tam üyelik görüşmeleri ve katılım müzakereleri konusunda çok faydalı istişareler olduğunu ifade eden Davutoğlu, bütün devlet ve hükümet başkanlarının söz alarak Türkiye'nin katılım süreci konusundaki tutumlarını açıkça beyan ettiklerini kaydetti.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde Türkiye’nin AB üyeliğinin bir rüya olmayacağını söyledi.Junker: “Kıbrıs’ta bir anlaşma önümüzdeki aylarda atılacak önemli bir adım olacak”AB-Türkiye Zirvesi'nin ardından TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker basın toplantısında yaptığı konuşmada Kıbrıs konusuna değinerek, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın, önümüzdeki aylarda atılacak önemli bir adım olacağını söyledi.

Kıbrıs’ı ziyaret ettiği temmuz ayından bu yana anlaşma konusunda iyimser olduğunu vurgulayan Juncker, “Gelişmeler doğru yönde oluyor ve bundan dolayı minnettarız ancak dans, tango için 2 kişi lazım” dedi.Ekonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. fasıl açılacakAB-Türkiye Zirvesi'nde, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde 17'nci fasıl olan ekonomik ve parasal politikanın 14 Aralık'ta açılacağı kayıt altına alındı. Zirve’de, geri kabul anlaşmasının uygulanması ve öngörülen şartların karşılanması durumunda Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa için Ekim 2016 hedef tarih olarak gösterildi.

Kararlarda, AB Komisyonu ve üye ülkelerin katkılarıyla Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için "başlangıç olarak" 3 milyar Euro mali destek sağlanacağı belirtildi.

Brüksel'de yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nde onaylanan metinde, AB ve Türkiye'nin ortak zorlukların üstesinden gelinmesinin önemini ele aldıkları belirtilerek tarafların üyelik sürecinin yeniden canlandırılmasına karar verdiği vurgulandı.

"Bu amaçla, bugüne kadar tam olarak anlaşılamayan, daha sık üst düzey diyaloğun AB-Türkiye ilişkisinin geniş potansiyelini keşfetmek açısından gerekli olduğu hususunda tarafların görüş birliği içinde olduğu" kaydedilen metinde, "Bu çerçevede, her iki taraf senede iki kez uygun formatta zirve yapmayı kararlaştırdı" denildi.AB-Türkiye Zirvesi’nde Rumların korktuğu olmadıGüney Kıbrıs’ın, Brüksel’de gerçekleştirilen AB-Türkiye Zirvesi’nde üzerinde uzlaşmaya varılan bildiride veto ettikleri beş başlığın açılmasına değinilmemesinden memnun olduğu belirtildi.

Rum Fileleftheros gazetesi haberinde, AB-Türkiye Zirvesi’nde, Türkiye’nin, AB üyelik başlıklarının açılmasıyla ödüllendirilmesi olasılığını “korku filmi” olarak nitelendirerek, bu “filmin”, Güney Kıbrıs’a kâr bırakan bir uzlaşıyla sona erdiğini yazdı.Kasulidis: “Müzakerelerde önemli mesafe katettik”Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, “Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde önemli mesafe kat edildiğini” açıkladı.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Rum Dışişleri Bakanlı Yoannis Kasulidis, Malta’da gerçekleştirilen İngiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) toplantısı çerçevesinde basına yaptığı açıklamada, çözüm müzakerelerinde işlerin zora girmesi durumunda BM Güvenlik Konseyi üyelerinin daha etkin müdahil olma ihtimalini göz ardı etmediğini ifade etti. Kasulidis, ancak şimdilik çözüm müzakerelerinde önemli bir mesafe kat edildiğinin altını çizdi.

Kasulidis, “Bitirdiğimizi ya da tüm engelleri aştığımızı söylemiyoruz ancak önemli bir yol kat ettik ve bu herhangi yabancı bir unsurun müdahalesi olmadan gerçekleşti. Sonuna kadar böyle gideceğini umalım” şeklinde konuştu.Rum Hükümetinden İngiltere'ye Suriye konusunda destek iddiasıİngiliz BBC yayın kuruluşunun web sitesinde yer alan bir habere göre, Güney Kıbrıs’ın İngiltere’nin Suriye’de IŞİD’e karşı gerçekleştirilen hava saldırılarına katılma planlarına destek verdiği, çünkü IŞİD’i tehdit olarak gördüğü ileri sürüldü.

Rum Haravgi gazetesi, “muhtemelen Rum hükümet kaynakları ile DİSİ-Anastasiadis Hükümeti tarafından gönderilen mesajlara dayandırılan bahse konu haberde, bu hava saldırılarının Ağrotur üssünden gerçekleştirileceğini” yazdı.

Gazeteye göre, Rum kesiminin İngiltere’deki Yüksek Komiseri Evripidis Evriviadis ise açıklamasında, “aynı strateji içerisinde bulunduklarını” söyledi.

Habere göre, Rum kesiminin bölgedeki güvenlik ve istikrara katkısının, ülkenin coğrafi kısıtlamalarının çok ötesine geçtiğini ifade eden Evriviadis, Rum kesiminin hiçbir zaman teröristler için kolay bir hedef olmadığını, çünkü Arap komşuları ve İsrail’le iyi ilişkilere sahip olduğunu belirtti.

Evriviadis, Rum kesiminin, Lefkoşa Rum kesimindeki büyükelçiliklerde bulunan terörle mücadele uzmanları tarafından da izlendiğini ve bunların Rum güvenlik ve istihbarat servisleriyle sıkı iş birliğinde olduklarını sözlerine ekledi.“Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye Barış Hareketi” adada toplanıyor“Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye Barış Hareketi”nin 6’ncı buluşmasının 11-13 Aralık tarihleri arasında Kıbrıs’ta gerçekleştirileceği belirtildi.

Buluşma çerçevesinde 11 Aralık’ta Lefkoşa Rum kesiminde Gazeteciler Evi’nde “Akdeniz’deki barışın tahrip edilmesi, enerji meseleleri ve Kıbrıs, Türk-Yunan ilişkileri ve Türkiye-Kıbrıslı Türk ilişkileri” konulu, halka açık sempozyum gerçekleştirileceğini belirtti.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 33
Dün Tekil 1407
Bugün Tekil 856
Toplam Tekil 2669776
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu