BASIN BÜLTENİ 5. Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi yapıldı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ 5. Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi yapıldı
Tarih: 10.11.2015 > Kaç kez okundu? 1121

Paylaş


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl 5.’si düzenlenen “Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı önünde yer alan rallinin startını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı verdi. Yarışın açılışına katılan Dışişleri Bakanı Emine Çolak da “41” kapı numaralı aracıyla yarışa katıldı.

Yarışmaya KKTC yanında Türkiye, Rusya, Slovenya, İskoçya, İngiltere ve Almanya’dan da katılım oldu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışın startı öncesinde yaptığı konuşmada, rallinin bu yıl 63 aracın katılımıyla uluslararası düzeyde yapıldığına işaret ederek, disiplin gerektiren bu sporun çok güzel bir etkinlikle gerçekleştirildiğini kaydetti ve katılımın her geçen yıl artmasını temenni etti.

KKTC'nin kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, Dışişleri Bakanlığı’nın destekleri ve Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda yapılan yarışı, Ford Mustang marka araçla Yağmur Selenge ile Kader Kencer ikilisi kazandı.

Girne'de Onar Village’de yer alan ödül töreni ve yemeğe, Meclis Başkanı Sibel Siber, Maliye Bakanı Birikim Özgür, Dışişleri Bakanı Emine Çolak ve diğer yetkililer ile konuklar katıldı. Yarışmada kazananlara ödüllerini Siber, Çolak ve diğer yetkililer verdi. Törende Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kurumu Başkanı Semavi Aşık da hazır bulundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber ödül verdikten sonra yaptığı konuşmada, etkinliğin çok güzel geçtiğini ve en güzel yanının yarışmada kaybedenin olmadığını belirterek, emeği geçen herkesi kutladı. Siber, hız yapılmayan bir yarıştan duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, bu olayların güzel ülkeye güzellikler kattığını vurguladı.

Yarışmanın "kadınlar kategorisinde" ikinci gelen Dışişleri Bakanı Emine Çolak da, etkinliğin geleneksel hale geldiğini belirterek, yarışın gerçekleşmesine emek koyan herkesi kutladı.

Herkesi böyle güzel etkinliklere katılmaya çağıran Çolak, kendisinin de bu yıl ilk kez katıldığını ancak son olmayacağını vurguladı.Akıncı: “Çözümün temel prensiplerinden biri çok kültürlülük olacak”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta bulunacak çözümün temel prensiplerinden birinin çok kültürlülük olacağını söyledi.

Dün bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla devam eden müzakerelerde gelecek kuşaklara daha huzurlu bir gelecek bırakmak için çalıştıklarını, üzerinde mutabakata varılacak bir çözümün dayanacağı temelin de çok kültürlülük olacağını belirtti.

Akıncı, “Çözümün içeriği ve içeriğin dayanacağı esaslı bir temel var. Bu temel çok kültürlülüktür. Bu adada demokratik, çağdaş, modern bir ülke yaratacağız. Bu ülkenin temel prensiplerden biri çok kültürlülük olacaktır” dedi.

Varılacak çözümde kurucu devletlerin siyasi eşitliğe sahip olacağını ve bu devletlerde çoğulculuğun hakim olacağını belirten Akıncı, “Devletin kendisinin bir dini olmayacaktır. Bu devlet, laik bir devlet olacaktır. Devletlerin dini olmaz” dedi.

Yurttaşların dini ne olursa olsun devlet karşısında eşit muameleye tabii tutulduğunu, KKTC’deki tüm yurttaşların dini ne olursa olsun eşit olduğunu kaydeden Akıncı, “Ben burayı ibadethane olarak görüyorum derse ibadethane orasıdır, devlet ona hayır o değil, budur diyemez” dedi.

Öte yandan, Başbakan Ömer Kalyoncu da konuşmasında, adalet, özgürlük ve demokrasinin vazgeçilmemesi gereken kavramlar olduğunu belirtti.

Kalyoncu, adaletin dağılımı konusunda devletlere önemli görevler düştüğünü, bu bağlamda inançların da önemli olduğunu kaydetti.

İnanç özgürlüğüne de değinen Kalyoncu, “İnançların özgürce icra edilmesi bizim açımızdan önemli bir konu” dedi.

Başbakan Kalyoncu, bireylerin, insan sevgisini sadece kendi cemiyetinde değil tüm insanlara karşı göstermesi gerektiğini de ifade etti.UBP’de zafer Özgürgün’ünUlusal Birlik Partisi (UBP) 20. Olağan Kurultayı’nın ikinci turunda 3 bin 540 oy alan Hüseyin Özgürgün, yeniden genel başkanlığı elde etti. Özgürgün, 6 bin 256 geçerli oyun 3 bin 540’ını alarak UBP Genel Başkanı olurken, ikinci turda Özgürgün’e karşı yarışan Ersin Tatar, 2 bin 716 oy elde etti.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün başkan seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, yeni sistemi ve yeni tüzüğüyle seçime giden UBP’nin bugün bir demokrasi zaferine imza attığını söyledi. Başarının UBP üyelerine ait olduğunu söyleyen ve üyelere başarılarının devamını dileyen Özgürgün, kurultay sonucunda kazananın UBP olduğunu ve ülkeye hizmetin amaç olduğunu kaydetti. Özgürgün, hem UBP hem de ülkenin sorunlarının çözümü için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini söyledi.Çolak, TÜKSİAD ile GİAD heyetini kabul ettiDışişleri Bakanı Emine Çolak, ticari temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye gelen Tüm Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) ile heyete eşlik eden KKTC Genç İşadamları Derneği (GİAD) yetkililerini kabul etti.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak TÜKSİAD heyetinin KKTC’ye gelmesinin, burayı incelemesinin önemli olduğunu vurgulayan Çolak, heyetteki üyelerin değişik alanlarda çalıştığını gözlemlediğini söyledi.

Çolak, “Kıbrıs’ta bir anlamı olan, yapı, inşaat, turizm alanında çalışanlarınız olduğunu gördüm. Bu da beni sevindirdi çünkü gerçekten bu alanların ülkemizde potansiyeli var” dedi.

Çolak, ziyaretin ve işbirliğinin sürmesini dileyerek, Dışişleri Bakanlığı’nın her türlü destek, bilgi ve bağlantı kurmada yardıma açık olduklarını söyledi.

TÜKSİAD Başkanı Nurettin Aslantürk ise, konuşmasında “Yönetim kurulu üyelerimiz ve üyelerimiz burada bir şeyleri değiştirecek güçtedir. KKTC ziyareti bu nedenle bizler için önemli çünkü üyelerimiz kendi dallarında burada iş yapabilecek ekonomiye sahiptir. Türkiye’de ciddi yatırımları olan arkadaşlarımız burada da yatırım yapabilecek potansiyelleri var” dedi.

“Siyasi mekanizmanın iyi işlemediği, ülkelerarası diyalogların pasif olduğu noktada ticaret de başarılı olmaz” diyen Aslantürk, “Türkiye’deki siyaseti de önemsiyoruz. Çok sıkıntılar çeken bir ülkeyiz ve hala çekiyoruz. Ama şu anda ekonomik alanda dünyada hızla büyüyen bir ülke olduk. Çin çok iyi bir ticari potansiyele sahip olabilir ama biz de kalite anlamında Avrupa’nın en büyük destekçisiyiz ve üreticisiyiz” dedi.

Türkiye’nin kısa süre sonra yerli otomobile sahip olacağını da belirten Aslantürk, TC Sanayi Bakanı ile bir toplantı yaptıklarını söyledi ve “Üyelerimizden biri 5 milyon TL rakamla ilk çıkacak otomobile talip oldu. Bu da TÜKSİAD’ın milliyetçi duygularının ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

TÜKSİAD Başkanı Nurettin Aslantürk, üretmenin dünya konjonktüründe var olabilmek için önemli olduğunu vurgulayarak, “Üretim noktasında buradaki sıkıntıları görüyoruz. İhracat noktasında ülke her noktada gasp edilmiş durumda” dedi.

KKTC’nin önünün açılmasını dileyen Aslantürk, müzakerelerin iyi şekilde sonuçlanmasını temenni etti.BM Müzakere Grubuna yeni uzmanBirleşmiş Milletler’in (BM) yılsonuna kadar Kıbrıs sorununda daha iyi bir görüntü elde etmek için çalıştığı, ayrıca BM müzakere grubunun Güney Afrika’dan gelen yeni bir uzmanla güçlendirildiği iddia edildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin “Bugüne kadar yeterli ilerleme sağlanmamasına rağmen yılsonuna kadar uzlaşılar konusunda ‘daha iyi bir görünüm’ sağlanmasına çalıştığını” yazdı.

BM’nin, müzakerelerin sonsuza kadar devam edemeyeceği ve konunun Güney Kıbrıs’ta Mayıs 2016’da yapılacak seçimlere kadar çözülmesini istediğini iddia eden gazete, uzlaşılar konusunda daha net bir görüntü ortaya çıktığında ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs dışında da görüşme gerçekleştirmelerinin hedeflendiğini savundu.

Gazete, bu sebepten ötürü şu anda müzakerelerde görüş ayrılıklarının ele alınmasına ağırlık verildiğini, mülkiyet konusunda ise görüş ayrılıklarının ilkeler konusunda olmasından ötürü ilerleme sağlanamamasına karşın müzakerecilerin bir sonraki liderler görüşmesine malzeme hazırlamakla görevlendirildiklerini iddia etti.

Akıncı ve Anastasiadis’in son görüşmesinde “vatandaşlık” konusunda başka görüş ayrılıklarının da ortaya çıktığını ileri süren gazete, Rum tarafının, KKTC’nin, KKTC vatandaşlığı, dolayısıyla da sonrasında Kıbrıs Türk oluşturucu devletçiğinin vatandaşlığını alabilecek yaklaşık 40 bin kişiye “beyaz kimlik kartı” verme kararından rahatsız olduğunu öne sürdü.

Habere göre Anastasiadis bu konuyu son görüşmede gündeme getirdi.

Gazete, öte yandan Güney Afrika kökenli yeni bir anayasa uzmanının BM grubuna katıldığını ve hali hazırda müzakerelerde hazır bulunduğunu da belirtirken bu şahsın anayasa yazımında uzman olduğunu vurguladı.

Haberde ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin, Kıbrıs sorununda “gerçeklerle bağdaşmayan bir verimlilik ortamı izlenimi yaratmaya çalıştığı” iddia edilirken, Eide’nin yaratmaya çalıştığı bu izlenime ABD gibi uluslararası faktörlerin de destek vermediği savunuldu.

Gazete, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kıbrıs ziyaretini iptal etmesinin sebeplerinden birinin “ilerleme olmaması” olduğunu iddia ederek, Kerry’nin Aralık ayında adayı ziyaret ihtimalini açık bırakarak, şu anda gelmemeyi tercih ettiğini öne sürdü.

Rum Mahi gazetesi de, yoğunlaştırılmış görüşmelerde mülkiyet ve özellikle mülkiyet kriterleri konusunda anlaşmazlıkların sürdüğünü, bu sebepten ötürü Akıncı ve Anastasiadis’in Perşembe günkü görüşmede diğer müzakere başlıklarına değinmeyi ve müzakerecilere ortak görüş belirleme imkanı tanımayı doğru bulduklarını iddia etti.

Haberde, liderlerin son görüşmede vatandaşlık konusunu ele aldıkları, Kıbrıs Türk tarafının 220 bin Kıbrıslı Türk sayısında ısrar ettiği öne sürüldü.Dünya Bankası Doğu Avrupa Başkanı: “İstenmesi halinde yardıma hazırız”Dünya Bankası Doğu Avrupa Başkanı Dirk Reinermann, talep edilmesi halinde Dünya Bankası’nın, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına yardıma hazır olduğunu açıkladı.

Reinerman, haftalık Rum Kathimerini’ye yaptığı özel açıklamada, başka ülkelerdeki deneyime işaret ederek, Kıbrıs’taki olası bir çözümde ekonomik avantajların, dezavantajlardan fazla olacağını, ancak her iki toplumda da çok yüksek olan kamu borcuna bir çözüm bulunması gerekeceğini söyledi.

Reinerman, avantajlara değinirken, “Kıbrıslı Rumların Türkiye piyasasına, Kıbrıslı Türklerin de AB’ye edineceği erişim olanağı özellikle önemli unsurlardır” dedi, şunları ekledi:

“Öte yandan karşılanması gereken bir ilk maliyet olacak. Bulunacak çözüm ekonomik açıdan sürdürülebilir de olmalı. Yaratılacak büyük devlet sektörünün maliyeti vergi artışıyla karşılanmaya kalkılmamalı. Kamunun işlevselliği iyileştirilmeli. Ancak Espen Barth Eide’nin Economist Kongresi’nde söyledikleri beni cesaretlendirdi.

Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) işbirliğinde böyle durumlarda deneyim sahibidir. Çözüm kamu borcu düzeyiyle ilgili bazı eylemler gerektirecek. Her iki toplumdaki kamu borcu da oldukça yüksektir. Mülkiyet meselesi de muhtemelen bir miktar finansman gerektirecek. Ancak bunlar bir defaya mahsus işlemler olacak.

Diğer birçok benzer durumda, BM nezareti altında, bütün unsurları içeren kapsamlı paketler oluşturduk. Dünya Bankası ve IMF gibi örgütlerin bir şekilde dahil olması, üçüncü ülkelerin kredilendirme programına katılımına olumlu etki yapıyor. Bu paketin ne türde olacağını bilmiyoruz. Şimdilik masada böyle bir konu yok ancak bizden istenirse, diğer ülkelerde yaptığımız gibi, bu rolü oynayabiliriz.”Eide: “Siyasi bölünme olduğu sürece hidrokarbon ekonomisine yönelmekten kötü bir şey yok”BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide: “Siyasi bölünme mevcut olduğu sürece bir hidrokarbon ekonomisine yönelmekten daha kötü bir şey olmadığını yakın geçişte de gördük” şeklinde konuştu.

Eide, “birleşik bir Kıbrıs’ın önemli ekonomik kalkınma fırsatları doğuracağını” belirterek “çözümle birlikte doğal kaynakların tüm Kıbrıslıların yararına olacağını” ifade etti.

Espen Barth Eide, “Kıbrıs sorununun, henüz yapılması gereken çok iş olmasına karşın, karşılıklı uzlaşılarla çözülebilecek, nispeten kolay bir sorun olduğunu” açıkladı.

Rum Politis ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin, BM’nin misyonunu tanıtmakla görevli internetten yayın yapan “Diplomacy in Action” televizyon kanalına röportaj verdiğini yazdılar.

Eide açıklamasında, “liderlerin gerçek bir güven gösterdiklerini ve ayrıntıların ötesindeki büyük resmi görebildiklerini” belirterek “iyimser olduğunu” yineledi.

“Yeni Kıbrıs’ın doğası, mülkiyet sorununun nasıl çözüleceği ve vatandaşlık konularında uzlaşı sağlanması durumunda Kıbrıs sorununun çözümünün kolay olduğunu” iddia eden Eide, “sıkı çalışma gerektiğini inkar etmeyeceğini ve liderlerin birbirlerinin görüşlerine de saygı gösterdiklerini” belirtti.

Eide, “saygı göstermenin karşı tarafın tezini kabul etmek anlamına gelmediğini, karşıt görüşün de bir mantıktan ve iyi niyetle ortaya çıktığını bilmek demek olduğunu” belirtti.

İnsanların Kıbrıs sorununa nasıl baktıkları şeklindeki bir soruya karşılık ise Eide, “her iki toplumda da heyecan ve gelecek korkusu olduğunu ve bir grup Kıbrıslının, tutumlarının henüz ne olacağına karar vermediğini, bunu da anlayabildiğini” söyleyerek yanıtladı.

Rum Fileleftheros gazetesi Güney Kıbrıs’taki bazı siyasi partilerin Eide’nin açıklamasına tepki gösterdiklerini yazdı.

Habere göre, Rum Vatandaşlar İttifakı ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi tarafından yapılan açıklamalarda, Eide’nin doğal gaz konusundaki sözlerini eleştirerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e sessizliğini bozması ve sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını savunması” çağrısında bulundular.Kerry'nin Yunanistan ve GKRY ziyareti iptal edildiABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 15-16 Kasım'da Antalya'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi öncesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) gerçekleştireceği ziyaretleri iptal edildi.

Yunan haber ajansı AMNA, Kerry'nin, Atina ve Lefkoşa ziyaretlerinin Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Suriye konusuyla ilgili 13 Kasım'da gerçekleştirilecek olağanüstü toplantı nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.Avrupa Konseyi’nden Güney Kıbrıs’a Irkçılık suçlamasıRum kesimi, Avrupa Konseyi Ulusal Azınlıklar Komitesi raporunda, Kıbrıslı Türkler, Romanlar aynı zamanda göçmenler ve mülteciler aleyhindeki ırkçı şiddet eylemlerinden ötürü itham edildi.

Raporda, Rum kesiminde, yukarıda bahsedilen azınlıklara karşı nefret suçları ve ırkçı şiddet eylemlerinde artışı gözlemlenmekte olduğu belirtilirken, Rum makamlarının durumun iyileştirilmesi için derhal önlemler almaya çağrıldıkları ifade edildi.

Güney Kıbrıs’taki ırkçı şiddet kurbanlarının çoğunun, polis makamlarına başvurma konusunda isteksiz olmalarından endişe duyulduğunu da yazan gazete, kurbanların ya korktukları, ya da şikâyetlerinin adil bir şekilde inceleneceğine güvenmediklerine dikkati çekti.

Raporda, Rum toplumunun ekonomik kriz ve bütçe kesintileriyle ilgili olarak hala daha nekahat döneminde olduğunun ifade edildiğini yazan gazete, özellikle eğitim alanındaki azınlık kimliklerinin korunması çabalarının ise takdirle karşılandığını ekledi.

Öte yandan, Avrupa Konseyi’nin İnsan Kaçakçılığıyla İlgili Uzman Grubunun (GRETA) önceki gün yayımlanan raporunda, Güney Kıbrıs’ta, emek sömürüsüne bağlı insan ticaretiyle mücadele edilmesine ilişkin çabaların yoğunlaştırılması ve bu konuda daha fazla önlem alınmasının talep edildiği haber verildi.

Rum makamlarının, bu raporda, özel iş bulma kurumlarına yapılan denetlemeleri ve iş denetimlerini artırmaya, aynı zamanda Güney Kıbrıs’ta çalışan işçilerin korunmasıyla ilgili önlemleri iyileştirmeye çağrıldıklarını kaydeden gazete, GRETA’nın Rum makamlarını insan ticareti kurbanları için güvenli ve uygun konaklama yerleri sağlamaya, aynı zamanda insan ticareti çetelerinin çocuk kurbanlarına yardımda bulunulması prosedürlerini iyileştirmeye çağrıldıklarını da belirtti.

Gazete, insan ticareti kurbanlarının tazmin edilmesi konusundaki zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, GRETA’nın Rum makamlarını kurbanları tazmin edecek bir fon kurmaya çağırdığını da ekledi.Küçük Piyanist Suna, İspanya’dan birincilik ödülüyle döndüİspanya'da Uluslararası Müzik Yarışması'na katılan 8 yaşındaki küçük Piyanist Suna Alsancak, piyano dalında "birincilik” ödülü kazandı.

Tenerife kentindeki yarışmada 6- 10 yaş grubunda müzik okulu öğrencileriyle yarışan Suna, Rus, ABD ve Alman vatandaşı jüri üyelerinin beğenisini kazandı.

Suna ile birlikte iki yarışmacı daha birincilik ödülüne layık görüldü.

Suna, yarışma boyunca dünyaca ünlü hocalar Prof. Tamara Poddubnaya ve Natalia Kazimirovskaia ile Master Class çalışmaları yapma fırsatı da buldu ve yarışmacıların yer aldığı konserlere katıldı.

Yakın Doğu İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Suna, kazandığı bu son ödülle dört "birincilik", bir "ikincilik", bir "başarı" ve bir "genç yetenek" olmak üzere uluslararası yedi ödül sahibi oldu.

Suna Alsancak’ın hocası Piyanist Rauf Kasimov da yarışmanın yaş sınırı olmayan kategorisine katıldı ve “ikincilik" ile "en İyi Yorum” ödülü kazandı.Enformasyon DairesiYorumlar

Aktif Ziyaretçi 19
Dün Tekil 1398
Bugün Tekil 363
Toplam Tekil 2672228
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu